Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Question Κάτοικος Ηνωμένου Βασιλείου-Ερώτηση

Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι κάτοικος Μπέλφαστ (Β. Ιρλανδία) και δουλεύω εδώ, ένα χρόνο τώρα περίπου. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και είμαι στη φάση αναζήτησης για αυτό το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Μου το ζήτησαν από τη ΔΟΥ στην Ελλάδα. Δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα και προβληματίζομαι αν αυτή η αίτηση στο HMRC (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) είναι αυτή που πρέπει να κάνω γιατί ζητάει πληροφορίες για εισόδημα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι να επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν.
    Αν μπορείτε να μου πείτε πώς το κάνατε εσείς, θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι κάτοικος Μπέλφαστ (Β. Ιρλανδία) και δουλεύω εδώ, ένα χρόνο τώρα περίπου. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και είμαι στη φάση αναζήτησης για αυτό το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Μου το ζήτησαν από τη ΔΟΥ στην Ελλάδα. Δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα και προβληματίζομαι αν αυτή η αίτηση στο HMRC (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) είναι αυτή που πρέπει να κάνω γιατί ζητάει πληροφορίες για εισόδημα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι να επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν.
    Αν μπορείτε να μου πείτε πώς το κάνατε εσείς, θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ!

Γεια σου Fran !

Διάβασε εδώ !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

Member
    Αξιζει να δηλωσεις πως εισαι κατοικος εξωτερικος τελικα?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο unsc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιζει να δηλωσεις πως εισαι κατοικος εξωτερικος τελικα?
    Δεν ειναι θεμα ,αν αξιζει ή οχι...Οταν καποιος εχει συμπληρωσει πανω απο 183 μερες ,στο εξωτερικο, μεσα στο ετος που ζητα την μεταφορα ,το πλεον ενδεδειγμενο ,ειναι να φροντισει να μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου,το οποιο βεβαια,δεν γινεται με μια απλη δηλωση του... Οποιος δεν το κανει και ζει εκτος Ελλαδας και εχει εισοδηματα ,στο εξωτερικο ....για την Ελληνικη εφορια ,θεωρειται δικος της φορολογουμενος και το αποκτηθεν εκτος Ελλαδας ,εισοδημα ,θεωρειται παγκοσμιο εισοδημα και αρα πρεπει να πληρωθουν φοροι ,στην Ελληνικη εφορια.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Καλησπέρα ArtemisDi,

Έχω μερικές απορίες:
    1. Στα “Article of the DTA”, “Beneficial owner”, “Subject to tax provisions” τι συμπλήρωσες?
    2. Για ποια περίοδο ζήτησες το έγραφο? Ρωταω μια κ εγω μενω αρκετα χρονια Λονδινο.
    3. Ξερεις αν υπαρχει θέμα με το πότε κάνεις την αίτηση αλλαγης Δου? Π.χ. αν την κάνω πριν τις δηλώσεις οικονομικού έτους 2015 (χρήση 2014) κ το πιστοποιητικό απο αγγλια καλυπτει το έτος 14 θα υπάρχει πρόβλημα? Ότι έπρεπε να την κάνω νωρίτερα μόλις συμπλήρωσα 138 μέρες στο 2014?

Σε ευχαριστώ
    Γιάννης

Καλησπέρα σε όλους
    Δουλεύω στο Λονδίνο από την αρχή του 2014. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σχετικά με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας που μου ζητάει η ΔΟΥ στην Ελλάδα?
    Την παίρνω μόνο από την HMRC με την εφαρμογή https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk ή υπάρχει δυνατότητα να πάρω βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από άλλη δημόσια ή δημοτική αρχή?
    Στην φόρμα της HMRC (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) τι συμπληρώνω στο "Type(s) and amount(s) of income"? Το εισόδημα που έχω στην Αγγλία?
    Επίσης τι συμπληρώνω στο "Article of DTA".
    Ευχαριστώ
    Σοφία

Junior Member
    Σύμφωνα με την καινούρια εγκύκλιο χρειάζεσαι πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας και κάποιο επιπλέον πιστοποιητικό ή αποδεικτικό για την διεύθυνσή σου στο Λονδίνο.

Εγώ συμπλήρωσα τη φόρμα κι έλαβα το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας το οποίο στη συνέχεια έστειλα για apostille και μετάφραση. Η συγκεκριμένη φόρμα σου ζητάει να περιγράψεις τα εισοδήματα που έχεις στην Ελλάδα. Για το Article of DTA πρέπει να διαβάσεις τη διμερή σύμβαση, όπως τη δίνει το HMRC και να δεις ποιο article αναφέρεται στον τύπο του εισοδήματός σου. Τα articles θα τα βρεις ανοίγοντας τα link που σου δίνουν τα διάφορα επεξηγηματικά παράθυρα (τα ανοίγεις πατώντας στα "?"). Συγγνώμη που απαντάω έτσι αόριστα, αλλά τη φόρμα τη συμπλήρωσα το Νοέμβρη και δεν θυμάμαι τι article έβαλα. Έχει αρκετό διάβασμα, εμένα τουλάχιστον μου πήρε αρκετή ώρα μέχρι να αποφασίσω ποιο ταιριάζει στη δική μου περίπτωση. Μόλις συμπληρώσεις τη φόρμα και πριν τη στείλεις κράτησε ένα screenshot για να υπάρχει στο αρχείο σου καθώς του χρόνου θα χρειαστείς να κάνεις την ίδια δουλειά. Δυστυχώς δεν κράτησα κάπου τις απαντήσεις που είχα δώσει και προχθές ζήτησα από το HMRC να μου στείλουν ταχυδρομικά ένα αντίγραφο της συμπληρωμένης φόρμας.

Για να πιστοποιήσω τη διεύθυνσή μου στην Αγγλία ζήτησα από το council να μου δώσει μία βεβαίωση ότι είμαι εγγεγραμμένη στο electoral roll. Ψάξε στο site του δικού σου council σίγουρα θα μπορείς να πάρεις κάτι ανάλογο. Εννοείται ότι και αυτή την βεβαίωση την έστειλα για apostille και μετάφραση.

Με τα παραπάνω δικαιολογητικά μεταφέρθηκα την προηγούμενη βδομάδα στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.

Μαρια16 ποσο σου κοστισε η μεταφραση και η Apostille?

Junior Member
    H Apostille κοστίζει 30 λίρες για το κάθε έγγραφο στο Foreign and Commonwealth Office. https://www.gov.uk/get-document-legalised Σου δίνουν την επιλογή να σου στείλουν τα σφραγισμένα έγγραφα με κούριερ σε οποιαδήποτε διεύθυνση τους ζητήσεις. Για χώρες της Ευρώπης κοστίζει 12 λίρες. Δεν σου έρχεται πιο φθηνά ή πιο ακριβά, αλλά σίγουρα γλυτώνεις χρόνο και πηγαινέλα στα ταχυδρομεία.
    Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας η μητέρα μου ζήτησε κατά λάθος εξπρές μετάφραση και κόστισε 26 ευρώ. Για την βεβαίωση πλήρωσε 8 ή 9 ευρώ. Και τα δύο μεταφράστηκαν στην Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ.

Thank you.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού
    Από AlexBez in forum Τρόπος ζωής και διάφορες απορίες
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.09.2018, 14:29
  2. "Χαράτσι" σε όλους τους κατοίκους του εξωτερικού
    Από kikirikoy in forum Μετανάστευση και η ελληνική ομογένεια
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.05.2013, 14:57
  3. Προς Ελληνες εξωτερικου!!!
    Από cool4 in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.08.2008, 18:20

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like