Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογικές δηλώσεις για μόνιμους κάτοικους Εξωτερικού - Ερώτηση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φορολογικές δηλώσεις για μόνιμους κάτοικους Εξωτερικού - Ερώτηση

    Γεια σας παιδιά!

    ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όσους ζουν μόνιμα στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι να κάνουν φορολογική δήλωση στην Ελλάδα.

    Ο λογιστής μου μου είπε ότι πρέπει να πάρω μια βεβαίωση ότι είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικούς από κάποια δημόσια υπηρεσία του UK ώστε να την φέρω στην ελληνική εφορία και να μου αλλάξουν τα στοιχεία μου. Δεν ξέρω όμως από πού θα την πάρω αυτήν την βεβαίωση.
    Πήρα τηλέφωνο στο HMRC αλλά δεν έχουν ιδέα. Μόνο ένα link βρήκα (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) αλλά ζητά στοιχεία εργοδότη, εισοδήματα κτλ και μπερδεύτηκα. Τί τα θέλουν αυτά; Μια απλή βεβαίωση χρειάζομαι ότι ζω εδώ στο UK.

    Αν μπορεί κάποιος, ας βοηθήσει μπας και βρω άκρη.


    Ευχαριστώ.

    #2
    http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...BF%CF%8D-4799/

    Comment


      #3
      Κι εγώ στο ίδιο 'καζάνι' βράζω αυτή τη στιγμή, προσπαθώ να βρω τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω στην Ελλάδα, και σε ποια υπηρεσία. Διάβασα τα άλλα threads και απ'ό,τι φαίνεται δεν είναι εύκολο.

      Τη συμπλήρωσα την αίτηση που λες στο HRMC πριν κανα-δυο μέρες. Εκεί που λέει "Type(s) and amount(s) of income for the period" έβαλα απλά "Employment income", χωρίς να γράψω καποιο ποσό, και η φόρμα το δέχτηκε έτσι. Τα στοιχεία του εργοδότη σου φαντάζομαι τα θέλουν για να διασταυρώσουν ότι όντως ζεις μόνιμα και εργάζεσαι σταθερά Αγγλία. Εγώ δεν έβαλα ποσό, γιατί μένω Λονδίνο από το 1997 και δεν βλέπω το λόγο να τους γράψω τη σούμα των μισθών μου ανά τα χρόνια.

      Σύμφωνα με το άλλο thread, για να γραφτεί κάποιος στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, χρειάζεται πιστοποιητικό (ή οποιοδήποτε παρόμοιο επίσημο έγγραφο UK) μόνιμης κατοικίας εδώ ΣΥΝ το Μ1 ΣΥΝ το Μ7.

      Δυστυχώς απ'ότι βλέπω στην ιστοσελίδα της εδώ πρεσβείας, το να σου στείλουν βεβαίωση από HMRC είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.... διότι όποιο πιστοποιητικό και να έχεις στα χέρια σου από UK, μετά χρειάζεται να κάνεις τα εξής...

      1. Καταρχήν να δεις εάν το πιστοποιητικό σου έχει υπογραφεί από κάποιον ή όχι.
      2. Εάν δεν έχει, πρέπει να πληρώσεις δικηγόρο να το επισημοποιήσει/υπογράψει (για περισσότερες πληροφορίες επ'αυτού κοίτα το λινκ στο σημείο 3 >>).
      3. Οταν το πιστοποιητικό αποκτήσει υπογραφή, πηγαίνεις εδώ https://www.gov.uk/get-document-legalised, πληρώνεις £30, συμπληρώνεις τη φόρμα, τους ταχυδρομείς όλα αυτά μαζί, και... σε "48 ώρες" θα σου στείλουν πίσω το legalised πλέον έντυπο (δηλαδή: πχ το ίδιο HMRC έντυπο που είχες αρχικά, αλλά πλέον είναι πιο κυριλέ).
      4. Βρίσκεις έναν επίσημο μεταφραστή εδώ Μεταφράσεις / Διερμηνεία - Υπηρεσίες για Έλληνες. Μεταφράζεις το εν λόγω κείμενο επίσημα στα ελληνικά.
      5. Παίρνεις το legalised πρωτότυπο (ή φωτοτυπία του, αυτό δεν το κατάλαβα), συν την επίσημη μετάφραση, και πας στο Προξενείο να σου την επικυρώσουν!! (με το αζημίωτο φυσικά κι εκεί).

      Και μετά από όλα αυτά, δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι άλλα θα μου ζητήσουν όταν σε κάποια φάση καταφέρω να πάω στη ΔΟΥ ΚΕ. Καλά μας Χριστούγεννα....

      Comment


        #4
        Βασικά, αν είναι να περάσω αυτόν τον γολγοθά και μάλιστα να πληρώσω περίπου 60-100 λίρες στο σύνολο για μια βεβαίωση κατοικίας με προορισμό την Ελληνική εφορία, τότε ας πανε να πνιγούν! Εγώ το χρειάζομαι μέσα σε 7-10 μέρες όπου και θα πάω για διακοπές ελλάδα (όχι τίποτα άλλο, πρέπει να το πάω και στην εφορία για να δηλώσω ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού). Ευχαριστώ όμως πάρα πολύ για τις συμβουλές! Αρκετά κατατοπιστικές.
        Επικοινώνησα ξανά με το HMRC και μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε 3 μέρες και με καθησύχασαν ότι έχουν αρκετά enquiries με το θέμα αυτό. Ελπίζω να μπορούν να μου το κάνουν και μάλιστα γρήγορα.
        Μόλις μάθω νέα, θα ενημερώσω μήπως και υπάρχει κανένας πιο γρήγορος τρόπος. Παρεπιπτόντως, το τοπικό council δεν μπορεί να χορηγήσει κάποιο σχετικό έγγραφο κατοικίας;

        Και κάτι άλλο: Ποιος ο λόγος να το κάνεις legalised όταν παίρνεις ένα επίσημο έγγραφο από το ίδιο το HMRC και μάλιστα το κάνεις και μετάφραση σε δικηγόρο; Επίσης, πόσο καιρό σου πήραν αυτές οι "48 ώρες";;;;

        Comment


          #5
          Ασε όπως το λες, γολγοθάς. Δεν ξέρω ακόμα αν όντως το Foreign Office σου το στέλνει σε 48 ώρες, γιατί κι εγώ ακόμα είμαι στο πολύ αρχικό στάδιο της διαδικασίας (ακόμα περιμένω τη βεβαίωση από HMRC).

          Τα τοπικά councils είδα δίνουν κάποια βεβαίωση κατοικίας, αλλά βέβαια "κατοικία" δεν σημαίνει και "φορολογική κατοικία". Και πάλι, ό,τι είδους βεβαίωση και να έχεις, πρέπει να είναι 'legalised' μεταφρασμένη κλπ. Τώρα γιατί θέλουν περαιτέρω επισημοποίηση στο ήδη επίσημο ΗΜRC έγγραφο, άγνωστο... μάλλον για να μας τρώνε κι άλλα λεφτά.

          Αν μάθεις κάτι πιο εύκολο πες μας, σίγουρα ένα σωρό κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα εδώ.

          Comment


            #6
            Τελικά προσέλαβα λογιστή. Ζήτησα τη γνώμη του για όλα τα άνωθεν, και μου είπε ότι τους τελευταίους μήνες τα έχουν όντως απλοποιήσει, και τώρα στις ΔΟΥ δέχονται και βεβαιώσεις στα Αγγλικά (χωρίς καν μετάφραση ή ο,τιδήποτε άλλο). Τι ανακούφιση..!!

            Βέβαια, τρίτη βδομάδα τώρα και ακόμα περιμένω να μου στείλουνε τη βεβαίωση από HMRC, αλλά τέλοσπάντων, τουλάχιστον δεν θα χρειαστούν όλα τα υπόλοιπα.

            Comment


              #7
              Να σου πω οτι και εγω μιλησα με λογιστη κ μου ειπε ακριβως το ιδιο. Μου ανεφερε να φερω καμια αποδειξη απο council taxes ή καποιον αλλον λογαριασμο που να αναφερει την κατοικια μου και να παμε απο την εφορια μαζι. Την αλλη εβδομαδα που θα κατεβω ελλαδα, θα παω και θα ενημερωσω αν κανει. Δεν περιμενω ομως και πολλα να γινουν! Διαφορετικα, θα ακολουθησω την λυση HMRC. Απο κει, μου ειπανε οτι θελει 4 εβδομαδες για το certificate of residence.

              Comment


                #8
                εμενα ο λογιστής μου είπε πως το εκαθαριστικό P60 για τα πρώτα 2 χρόνια φτάνει
                όταν ρώτησα στην εφορία μου είπαν το ίδιο κ φοροληγείσαι για όπου έχεις δουλέψει περισσότερο δλδ άμα είσαι 8 μήνες Ελλάδα φορολογείσαι για τους 8 μήνες επίσης στο P60 φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας σου κ άμα είσαι πάνω απο 6 μήνες θεωρείται κ μόνιμη
                τώρα δεν γνωρίζω για τυχον μεταφράσεις ώστε να θεωρηθεί επίσημο έγγραφο του Ελληνικου Κράτους

                υ.γ. μα καλά στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν είμαστε πως ειναι δυνατόν ένα έγγραφο απο την σλοβενια π.χ. να μην είναι δεκτό σε έναν άλλο μέλος π.χ. Βέλγιο

                τα ίδια τράβηξα κ με την ταυτότητα ατην τράπεζα - αντε να τους αποδείξεις πως αυτή η ταυτότητα είναι Ελληνική και πραγματική ενώ δεν έχει ημερομηνάι λήξης κάθε 10 χρόνια όπως Ηνωμένο Βασίλειο κ εδώ ήμουν τυχερός γιατι ο προιστάμενος πηγαίνει συχνά διακοπές Ελλάδα κ ήξερε λίγα ελληνικά οπότε διαπίστωσε πως όντως είναι ταυτότητα (Σέγνκεν) της HELLENIC REPUBLIC

                Comment


                  #9
                  Καλησπερα και απο μενα και καλως σας βρηκα.
                  Σημερα η κοπελα μου ελαβε το πολυποθητο χαρτι απο το HMRC ενω εγω ακομα το περιμενω.
                  Το θεμα μου ειναι οτι το χαρτι το ονομαζουν "letter of recidence" και οχι certificate.
                  Υπαρχει καποιος/α που το εχει παραλαβει αυτο το χαρτι και αν ναι πως το ονομαζουν το δικο του.
                  Παραθετω και φωτο απο το δικο μου με σβησμενα προφανως ολα τα στοιχεια της κοπελα μου και του ανθρωπου που το υπεγραψε.

                  hmrc net.jpg

                  Comment


                    #10
                    epipleon symplhrwsa, M0, M7 kai M1

                    Comment


                      #11
                      Κάτοικος Ηνωμένου Βασιλείου-Ερώτηση

                      Παιδιά καλησπέρα,

                      Είμαι κάτοικος Μπέλφαστ (Β. Ιρλανδία) και δουλεύω εδώ, ένα χρόνο τώρα περίπου. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και είμαι στη φάση αναζήτησης για αυτό το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Μου το ζήτησαν από τη ΔΟΥ στην Ελλάδα. Δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα και προβληματίζομαι αν αυτή η αίτηση στο HMRC (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) είναι αυτή που πρέπει να κάνω γιατί ζητάει πληροφορίες για εισόδημα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι να επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν.
                      Αν μπορείτε να μου πείτε πώς το κάνατε εσείς, θα βοηθούσε.

                      Ευχαριστώ!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Fran View Post
                        Παιδιά καλησπέρα,

                        Είμαι κάτοικος Μπέλφαστ (Β. Ιρλανδία) και δουλεύω εδώ, ένα χρόνο τώρα περίπου. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και είμαι στη φάση αναζήτησης για αυτό το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Μου το ζήτησαν από τη ΔΟΥ στην Ελλάδα. Δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα και προβληματίζομαι αν αυτή η αίτηση στο HMRC (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) είναι αυτή που πρέπει να κάνω γιατί ζητάει πληροφορίες για εισόδημα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι να επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν.
                        Αν μπορείτε να μου πείτε πώς το κάνατε εσείς, θα βοηθούσε.

                        Ευχαριστώ!

                        Γεια σου Fran !

                        Διάβασε εδώ !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by unsc
                          Αξιζει να δηλωσεις πως εισαι κατοικος εξωτερικος τελικα?
                          Δεν ειναι θεμα ,αν αξιζει ή οχι...Οταν καποιος εχει συμπληρωσει πανω απο 183 μερες ,στο εξωτερικο, μεσα στο ετος που ζητα την μεταφορα ,το πλεον ενδεδειγμενο ,ειναι να φροντισει να μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου,το οποιο βεβαια,δεν γινεται με μια απλη δηλωση του... Οποιος δεν το κανει και ζει εκτος Ελλαδας και εχει εισοδηματα ,στο εξωτερικο ....για την Ελληνικη εφορια ,θεωρειται δικος της φορολογουμενος και το αποκτηθεν εκτος Ελλαδας ,εισοδημα ,θεωρειται παγκοσμιο εισοδημα και αρα πρεπει να πληρωθουν φοροι ,στην Ελληνικη εφορια.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #14
                            Καλησπέρα ArtemisDi,

                            Έχω μερικές απορίες:
                            1. Στα “Article of the DTA”, “Beneficial owner”, “Subject to tax provisions” τι συμπλήρωσες?
                            2. Για ποια περίοδο ζήτησες το έγραφο? Ρωταω μια κ εγω μενω αρκετα χρονια Λονδινο.
                            3. Ξερεις αν υπαρχει θέμα με το πότε κάνεις την αίτηση αλλαγης Δου? Π.χ. αν την κάνω πριν τις δηλώσεις οικονομικού έτους 2015 (χρήση 2014) κ το πιστοποιητικό απο αγγλια καλυπτει το έτος 14 θα υπάρχει πρόβλημα? Ότι έπρεπε να την κάνω νωρίτερα μόλις συμπλήρωσα 138 μέρες στο 2014?

                            Σε ευχαριστώ
                            Γιάννης

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα σε όλους
                              Δουλεύω στο Λονδίνο από την αρχή του 2014. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σχετικά με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας που μου ζητάει η ΔΟΥ στην Ελλάδα?
                              Την παίρνω μόνο από την HMRC με την εφαρμογή https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk ή υπάρχει δυνατότητα να πάρω βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από άλλη δημόσια ή δημοτική αρχή?
                              Στην φόρμα της HMRC (https://online.hmrc.gov.uk/shortform...ww.hmrc.gov.uk) τι συμπληρώνω στο "Type(s) and amount(s) of income"? Το εισόδημα που έχω στην Αγγλία?
                              Επίσης τι συμπληρώνω στο "Article of DTA".
                              Ευχαριστώ
                              Σοφία

                              Comment

                              Working...
                              X