Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογικές δηλώσεις για μόνιμους κάτοικους Εξωτερικού - Ερώτηση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Σύμφωνα με την καινούρια εγκύκλιο χρειάζεσαι πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας και κάποιο επιπλέον πιστοποιητικό ή αποδεικτικό για την διεύθυνσή σου στο Λονδίνο.

    Εγώ συμπλήρωσα τη φόρμα κι έλαβα το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας το οποίο στη συνέχεια έστειλα για apostille και μετάφραση. Η συγκεκριμένη φόρμα σου ζητάει να περιγράψεις τα εισοδήματα που έχεις στην Ελλάδα. Για το Article of DTA πρέπει να διαβάσεις τη διμερή σύμβαση, όπως τη δίνει το HMRC και να δεις ποιο article αναφέρεται στον τύπο του εισοδήματός σου. Τα articles θα τα βρεις ανοίγοντας τα link που σου δίνουν τα διάφορα επεξηγηματικά παράθυρα (τα ανοίγεις πατώντας στα "?"). Συγγνώμη που απαντάω έτσι αόριστα, αλλά τη φόρμα τη συμπλήρωσα το Νοέμβρη και δεν θυμάμαι τι article έβαλα. Έχει αρκετό διάβασμα, εμένα τουλάχιστον μου πήρε αρκετή ώρα μέχρι να αποφασίσω ποιο ταιριάζει στη δική μου περίπτωση. Μόλις συμπληρώσεις τη φόρμα και πριν τη στείλεις κράτησε ένα screenshot για να υπάρχει στο αρχείο σου καθώς του χρόνου θα χρειαστείς να κάνεις την ίδια δουλειά. Δυστυχώς δεν κράτησα κάπου τις απαντήσεις που είχα δώσει και προχθές ζήτησα από το HMRC να μου στείλουν ταχυδρομικά ένα αντίγραφο της συμπληρωμένης φόρμας.

    Για να πιστοποιήσω τη διεύθυνσή μου στην Αγγλία ζήτησα από το council να μου δώσει μία βεβαίωση ότι είμαι εγγεγραμμένη στο electoral roll. Ψάξε στο site του δικού σου council σίγουρα θα μπορείς να πάρεις κάτι ανάλογο. Εννοείται ότι και αυτή την βεβαίωση την έστειλα για apostille και μετάφραση.

    Με τα παραπάνω δικαιολογητικά μεταφέρθηκα την προηγούμενη βδομάδα στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.

    Comment


      #17
      Μαρια16 ποσο σου κοστισε η μεταφραση και η Apostille?

      Comment


        #18
        H Apostille κοστίζει 30 λίρες για το κάθε έγγραφο στο Foreign and Commonwealth Office. https://www.gov.uk/get-document-legalised Σου δίνουν την επιλογή να σου στείλουν τα σφραγισμένα έγγραφα με κούριερ σε οποιαδήποτε διεύθυνση τους ζητήσεις. Για χώρες της Ευρώπης κοστίζει 12 λίρες. Δεν σου έρχεται πιο φθηνά ή πιο ακριβά, αλλά σίγουρα γλυτώνεις χρόνο και πηγαινέλα στα ταχυδρομεία.
        Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας η μητέρα μου ζήτησε κατά λάθος εξπρές μετάφραση και κόστισε 26 ευρώ. Για την βεβαίωση πλήρωσε 8 ή 9 ευρώ. Και τα δύο μεταφράστηκαν στην Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ.

        Comment


          #19
          Thank you.

          Comment


            #20
            Τωρα θα ρωτησω κατι αλλα μαλλον υποψιαζομαι ηδη την απαντηση.

            ...
            Last edited by unsc; 07.10.2018, 20:14.

            Comment


              #21
              Η δουλειά μπορεί να γίνει αυτοπροσώπως ή με αντίκλητο, δεν μπορεί να γίνει μέσω του taxis. Αν τα χαρτιά τα έχεις έτοιμα (apostille και μεταφράσεις) ξεμπερδεύεις την ίδια μέρα. Αν θες να σιγουρευτείς ξεκίνα από νωρίς για να έχεις χρόνο να συμπληρώσεις και τις φόρμες που ζητά η εφορία αν δεν τις έχεις έτοιμες (Μ0, Μ1, Μ7). Κατάλογος εντύπων σε ηλεκτρονική μορφή
              Αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι μαζί με τα δικαιολογητικά χρειάζεται να υποβάλεις και το έγγραφο με το οποίο ορίζεις τον αντίκλητό σου (πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση).

              Comment


                #22
                Μαρία16, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

                Comment


                  #23
                  Να ρωτήσω το εξής:
                  Οταν το εισόδημα που έχεις από Ελλάδα είναι μόνο τόκοι καταθέσεων και στην αίτηση για το HMRC συμπληρώσεις το ποσό των τόκων στο πεδίο "type(s) and amount(s) of income", είσαι υποχρεωμένος, εφόσον θα είσαι φολολογικός κάτοικος Αγγλίας, να κάνεις φορολογική δήλωση στην Αγγλία και να δηλώσεις το ποσό των τόκων των καταθέσεων σου στην Ελλάδα? Φορολογείται και στην Αγγλία γιαυτό το ποσό των τόκων παρότι έχεις φορολογηθεί στην Ελλάδα και με τι συντελεστή φορολογείσαι?

                  Comment


                    #24
                    Αν έχεις εισόδημα πάνω από 300 λίρες (αν θυμάμαι καλά) εξετάζεται η πιθανότητα φορολόγησης. Λέω πιθανότητα γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε εφόσον φορολογείται στη μία χώρα να φορολογείται και στην άλλη. Το δικό μου εισόδημα ήταν πάνω από 300 λίρες και με την έκδοση του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας το HMRC μου έβγαλε και κωδικό για self-assessment. Από τον Απρίλη, που ξεκινάει το νέο οικονομικό έτος για UK και το self-assessment, θα αρχίσω να κοιτάζω τι θα κάνει το UK με το ελληνικό εισόδημα.

                    Comment


                      #25
                      Μαρία16
                      Το εισόδημα από τόκους πάνω από 300 λίρες που δήλωσες ήταν για όλο το έτος 2014 ή για περισσότερα χρόνια?
                      Εφόσον το HMRC σου έβγαλε κωδικό για self-assessment πότε υποχρεούσαι να κάνεις self-assessment και για ποιά χρονιά?
                      Υπάρχει περίπτωση εάν το εισόδημα των τόκων ήταν πριν την 5 Απριλίου του 2014 που είναι στο προηγούμενο φορολογικό έτος της Αγγλίας να πρέπει να πληρώσουμε πρόστιμο γιατί η δήλωση του εισοδήματος από τόκους είναι εκπρόθεσμη?

                      Comment


                        #26
                        Το εισόδημα ήταν μόνο για το 2014. Self-assessment θα κάνω για το οικ. έτος 2014. Η περίοδος του self-assessmnet ξεκινά τον Απρίλη, με το που τελειώσει το οικονομικό έτος. Δεν γνωρίζω τι θα γίνει με τα εισοδήματα άλλων ετών, τουλάχιστον από τη μεριά του HMRC. Το 2014 ήταν η πρώτη μου χρονιά στην Αγγλία οπότε δεν έχω να αντιμετωπίσω τέτοια θέματα. Λένε όντως ότι υπάρχει περίπτωση να πληρώσει κάποιος πρόστιμο αν δεν έχει κάνει self-assessment εγκαίρως. Επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική (διαφορετικοί τύποι εισοδημάτων κλπ) και οι περιπτώσεις double taxation ιδιαίτερες ας πάρει ο καθένας τηλέφωνο στο HMRC. Γνωρίζω τη διαδικασία μεταφοράς στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού γιατί μέχρι εκεί έχω φτάσει. Έχω σκοπό να περάσω 2-3 ξένοιαστους μήνες χωρίς ΔΟΥ και HMRC και μετά από Απρίλη να αρχίσω πάλι τα τηλέφωνα. ;)

                        Comment


                          #27
                          Καλησπερα σας

                          Γνωριζετε τι πρεπει να συμπληρωσουμε στο section Details of request for a Certificate of Residency
                          Και πιο συγκεκριμενα σε τι κωδικο DTA υπογομαστε οσοι ειμαστε employees with contract?
                          Γνωριζει καποιος τι συμπληρωνουμε απο κει ‘’ Please enter below the type(s) and amount(s) of foreign income received during the period for which a Certificate of Residence is required. (If shares, please provide the full name and address of the company and the number of shares in the same field. If you received bank interest, please provide the address of the bank).Please note: The maximum space for your reason below is 2000 characters.’’
                          και κατω?

                          Με τη συμπληρωση της παραπανω φορμας φανταζομαι θα μου αποσταλει βεβαιωση την οποια θα μεταφρασω και επειτα θα επικυρωσω στη πρεσβεια... οπως ανεφεραν τα παιδια παραπανω.

                          Ευχαριστω!

                          Comment

                          Working...
                          X