Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 147
    Thanks asdf kai claus...μου λύσατε αρκετές απορίες. Οπότε, μπορώ να κάνω όλες τις διαιδικασίες απο εκεί. Ακριβώς ότι χρειαζόμουν να μάθω. Το μόνο συμπληρωματικό πουθέλω να ρωτήσω είναι αν μπορείς να μου στείλεις με μήνυμα τη λίστα των χαρτιών που πρέπει ναφτιάξω και να μεταφράσω εδώ. Εκτός και αν ακόμα και αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του προξενείου μας στο Τορόντο. Είχα βρει σε παλιότερο ποστ κάτι σχετικά με τα δικαιολογητικά, αλλά πρέπει για παράδειγμα να έχω και μεταφρασμένη φορολογική ενημερώτητα; Χρειάζεται να κάνω ιατρικές εξετάσεις; Αν θυμάμαι καλά από το σαιτ μετανάστευσης του Καναδά, οι Έλληνες δεν χρειάζεται να περάσουν από ιατρικές εξετάσεις. Εκτός και αν αυτό ισχύει στην περίπτωση που πάω και καλά ως τουρίστας μόνο. Αν είναι έτσι, φαντάζομαι τις εξετάσεις μπορώ να τις κάνω και εκεί ότανη έρθει η ώρα, σωστά;
    Και κάτι τελευταίο. Η και καλά επιστροφή στο εισητήριο πρέπει να είναι πχ για μετά από δέκα μέρες; ΄Τι χρονικό διάστημα να υπολογίσω; Τό ότι δεν θα χρησιμοποιήσω την επιστροφή, μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα μετά στην αίτηση; Ευχαριστώ και πάλι για την εημέρωση και τις πληροφορίες.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vern Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks asdf kai claus...μου λύσατε αρκετές απορίες. Οπότε, μπορώ να κάνω όλες τις διαιδικασίες απο εκεί. Ακριβώς ότι χρειαζόμουν να μάθω. Το μόνο συμπληρωματικό πουθέλω να ρωτήσω είναι αν μπορείς να μου στείλεις με μήνυμα τη λίστα των χαρτιών που πρέπει ναφτιάξω και να μεταφράσω εδώ. Εκτός και αν ακόμα και αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του προξενείου μας στο Τορόντο. Είχα βρει σε παλιότερο ποστ κάτι σχετικά με τα δικαιολογητικά, αλλά πρέπει για παράδειγμα να έχω και μεταφρασμένη φορολογική ενημερώτητα; Χρειάζεται να κάνω ιατρικές εξετάσεις; Αν θυμάμαι καλά από το σαιτ μετανάστευσης του Καναδά, οι Έλληνες δεν χρειάζεται να περάσουν από ιατρικές εξετάσεις. Εκτός και αν αυτό ισχύει στην περίπτωση που πάω και καλά ως τουρίστας μόνο. Αν είναι έτσι, φαντάζομαι τις εξετάσεις μπορώ να τις κάνω και εκεί ότανη έρθει η ώρα, σωστά;
    Και κάτι τελευταίο. Η και καλά επιστροφή στο εισητήριο πρέπει να είναι πχ για μετά από δέκα μέρες; ΄Τι χρονικό διάστημα να υπολογίσω; Τό ότι δεν θα χρησιμοποιήσω την επιστροφή, μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα μετά στην αίτηση; Ευχαριστώ και πάλι για την εημέρωση και τις πληροφορίες.
    Τις εξετασεις θα τις κανεις στον καναδα οταν ερθει η ωρα και θα σου συνιστουσα να μη μπλεξεις με το προξενειο και μεταφρασεις στον καναδα.ειναι αρκετα τσουχτερες οι τιμες.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια εξουσιοδοτηση σε καποιον δικο σου εδω να μπορει να περνει δικαιολογητικα αντι εσου και να στα στειλει μια και καλη ολα μαζι μεταφρασμενα.τωρα οσο για την επιστροφη οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο την στιγμη που μπηκες νομιμα.το ολο πραγμα για αυτους ειναι να μπορεσουν να σε τσιμπησουν πριν μπεις νομιμα στον καναδα για σκοπο τον γαμο.αμα δεν σε καταλαβουν απο κει και περα μπορεις να παντρευτεις κ να κανεις τις αιτησεις που θελεις.τωρα για πια λιστα κανεις λογο?τα δικαιολογιτικα για να κανεις τον γαμο η τα δικαιολογιτικα για το sponsorship?

adsf αναφερόμουν στα δικαιολογητικά και για τις δύο περιτώσεις. και για το γάμο κ για την αίτηση. Όσο για τα δικαιολογητικά, το φαντάστικα, αλλα ευτυχώς έχω μια φίλη δικηγόρο που μπορεί να αναλάβει να τα βγάλει όλα για εμενα και να μου τα στείλει Καναδά.

adsf αναφερόμουν στα δικαιολογητικά και για τις δύο περιτώσεις. και για το γάμο κ για την αίτηση. Όσο για τα δικαιολογητικά, το φαντάστικα, αλλα ευτυχώς έχω μια φίλη δικηγόρο που μπορεί να αναλάβει να τα βγάλει όλα για εμενα και να μου τα στείλει Καναδά.
    τα δικαιολογιτικα για το sponsorship θα τα βρεις ολα μαζι σε μορφη kit στο immigration site της κυβερνησης ενω για το γαμο καλυτερα βαλε την μελουσα συζυγο να ρωτησει στο δημαρχειο που θα γινει ο γαμος αν ειναι πολιτικος η να ρωτησει τον παπα της εκκλησιας τι χρειαζεται γιατι μπορει να διαφερουν απο επαρχεια σε επαρχεια.

adsf έψαξα στο immigration site αλλα το κιτ δεν το βρηκα :( επίσης, μια και είσαι και εσύ Καναδα, αφού κάνουμε το΄γάμο και την αίτηση για sponsoring, πες ότι τελειωνει το 6μηνο μου ως τουρίστας κ η απόφαση ακόμα δεν εχει βγει..μπορω να παρω παραταση διαμονης μέχρι την έκδοση της απόφασης και την έγκριση ή όχι του sponsoring?

adsf έψαξα στο immigration site αλλα το κιτ δεν το βρηκα :( επίσης, μια και είσαι και εσύ Καναδα, αφού κάνουμε το΄γάμο και την αίτηση για sponsoring, πες ότι τελειωνει το 6μηνο μου ως τουρίστας κ η απόφαση ακόμα δεν εχει βγει..μπορω να παρω παραταση διαμονης μέχρι την έκδοση της απόφασης και την έγκριση ή όχι του sponsoring?
    Application for Permanent Residence From Within Canada – Spouse or Common-Law Partner in Canada Class (IMM 5289) εδω ειναι το κιτ.τωρα για το δευτερο δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα αφου κανεις την αιτηση καλο θα ηταν να πεταχτεις σε ενα service canada να παρεις τις καταλληλες πληροφοριες απο πρωτο χερι.

Καλησπερα σας ,

Θα ηθελα κι εγω με την σειρα μου να σας κανω μια ερωτηση. Οταν ο Καναδος συζηγος βρισκεται στον Καναδα και η Ελληνιδα γυναικα του ειναι στην Ελλαδα με τα παιδια τους ....ο Καναδος κανει τα χαρτια για sponsor της γυναικας του....αυτη η διαδικασια θεωρειται OUTLAND ?

Kαλημέρα!
    ετοιμάζοντας τις αιτήσεις έχω κάποιες απορίες...
    (Καναδή υπήκοος και κάνω σπόνσορ στον συζυγο. ταυτόχρονα κάνω τα χαρτιά για να πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα)

1.Ζητάει να αποδείξω ότι έχω σκοπό να γυρίσω στον Καναδά. Δεν έχω όμως ούτε αεροπορικό εισιτήριο ακόμα, ούτε ότι έχω ενοικιάσει σπίτι, ούτε πρόσκληση για δουλειά, τι πρέπει να προσκομίσω? Θα τους έκανε ένα χαρτί από τον αδελφό μου να τους λέει ότι θα μας φιλοξενήσει μέχρι να τακτοποιηθούμε? θα πρέπει να γραφει και κάτι άλλο?
    2. http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5285E.PDF αυτό το έντυπο το συμπληρώνω? δεν είναι στην λίστα αλλά για κάποιο λόγο το έχω εκτυπώσει και δεν θυμάμαι...
    3. ποινικό μητρώο χρειάζομαι και εγώ?

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SophiaK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημέρα!
    ετοιμάζοντας τις αιτήσεις έχω κάποιες απορίες...
    (Καναδή υπήκοος και κάνω σπόνσορ στον συζυγο. ταυτόχρονα κάνω τα χαρτιά για να πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα)

1.Ζητάει να αποδείξω ότι έχω σκοπό να γυρίσω στον Καναδά. Δεν έχω όμως ούτε αεροπορικό εισιτήριο ακόμα, ούτε ότι έχω ενοικιάσει σπίτι, ούτε πρόσκληση για δουλειά, τι πρέπει να προσκομίσω? Θα τους έκανε ένα χαρτί από τον αδελφό μου να τους λέει ότι θα μας φιλοξενήσει μέχρι να τακτοποιηθούμε? θα πρέπει να γραφει και κάτι άλλο?
    2. http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5285E.PDF αυτό το έντυπο το συμπληρώνω? δεν είναι στην λίστα αλλά για κάποιο λόγο το έχω εκτυπώσει και δεν θυμάμαι...
    3. ποινικό μητρώο χρειάζομαι και εγώ?

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!
    Αυτη η χαρτουρα πραγματικα μπορει να σε οδηγησει στη τρελα.νομιζω το συγγεκριμενο ερωτηματολογιο ειναι για σπονσορ μεσα απο τον καναδα.μαλλον θα μπερδευτικες και πιστεψε με δεν εισαι η πρωτη και ουτε η τελευταια.εγω αφου εστειλα ολα τα χαρτια μετα απο κανα 4μηνο ακομα εβρισκα ερωτηματολογια απο δω και απο κει.τωρα οσο αναφορα το χαρτι εμεις ειχαμε βρει μεσα των θειων της γυναικας μου ενα χαρτι οτι και καλα οταν φτασει εδω θα ξεκινησει δουλεια σε ενα μαγαζι που ειχε ενας ελληνας εδω ασχετα που ποτε δεν ξεκινησε αφου ηρθαμε ισα ισα που εκανε και την αιτηση να προωθηθει πιο γρηγορα.αφου εχεις τον αδελφο σου εδω ρωτα τον αν μπορει να βρει καποιον γνωστο να σου γραψει μια επιστολη απο καποιον που εχει μαγαζι οτι και καλα εχει σκοπο να σε προσλαβει οταν φτασεις εδω.δυνατο χαρτι και αφου εχεις ανθρωπο εδω σχετικα ευκολο να βρεθει.

Καλησπέρα,
    θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό μου στον Καναδά αλλά το πανεπιστήμιο μου απάντησε πως ενώ δέχεται international students για μένα _ Ελλάδα? - είναι πιο δύσκολο γιατί η έρευνα χρηματοδοτείται ,και αν και τους εγγυήθηκα πως θα πληρώνω τα διδακτρα μου, πως παω για τις σπουδές μου,πως έχω πτυχίο με άριστα,πως έχω κάνει έρευνα κ.α . τίποτα ,απάντηση αρνητική. Έτσι δεν μπορώ να βρω supervisor ,μου απάντησαν όμως πως θα με δεχθούν μια και έχω συγγενείς στον Καναδά και να εκμεταλλευτώ το familly class, ο αδερφός της γιαγιάς μου (παππούς) είναι Καναδός υπήκοος ,παντρεμένος με ενήλικα παιδιά που έχουν δημιουργήσει την δική τους οικογένεια και μπορεί άνετα να γίνει sponsor και το βασικό δεν έχει πρόβλημα να το κάνει.Επειδή τώρα αλλάζουν τα δεδομένα για μένα ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί ,μια και δεν θέλω να κουράσω τον παππού με χαρτούρα,τουλάχιστον να τα έχω έτοιμα τα έγγραφα που χρειάζονται.Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό ,μου με τον normal τρόπο.Τι να πω!!!!!!!!

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications
    Από Agoriani in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.05.2017, 18:07
  2. Canadian Immigration Facts & Statistics
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.01.2014, 01:47
  3. Canada
    Από thodorisbacharidis in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.09.2013, 12:23
  4. Εργοδότης στην Αδελαΐδα θέλει να γίνει sponsor σε Έλληνες.
    Από jimathens in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.05.2013, 00:54
  5. Pavlovsk Palace - Russian Imperial Family Country House
    Από Yaryalitsa in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.01.2009, 14:50

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like