Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 147
    Banned
    Καταλαβαινω τι λες... Ιδια περιπτωση ημουν κι εγω αλλα δεν ειχε βγει το IEC οποτε την φορεσα την κουλουρα!
    Το παρτνερ δεν το σκεφτηκαμε ποτε! Να σου πω βεβαια την αληθεια ή θα το εκανα επισημα ή οχι. common law or conjugal partner θελει και αυτο καποια νομικα χαρτια οτι ειστε συντροφοι. Αρα μπαινετε σε μια διαδικασια "δεσιματος".
    Παντως καλο ειναι να το κανεις οπως και να εχει και μην μεινεις μονο στο IEC. θα νιωθεις και εσυ και ο εργοδοτης σου πιο σιγουροι για το μελλον και οχι κατσε να δουμε και βλεπουμε.
    Αν ειστε χρονια μαζι, εχετε υλικο να το αποδειξετε τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα στις αιτησεις σου. ΑΠλα θες απειρο χαρτομανι και τρελη λεπτομερια. ΥΠομονη με λιγα λογια.

Καταλαβα φιλε jack83. Σε ευχαριστω παλι για το ποστ σου.
    Οποτε λεμε να ερθω και εγω και σιγα σιγα να ξεκινησουμε τις διαδικασιες. Εσυ χρησιμοποιησες κανεναν agent ? Αν ξερεις καποιον εμπιστο θα χαρω να μου τον συστησεις. Ξερω οτι αυτα μπορεις να τα κανεις και μονος σου απλα σαν συμβουλευτικος και να αποφυγεις δυσαρεστες καθυστερησεις..
    Ευχαριστω και παλι.

Banned
    ΟΧΙ! Δεν αξιζει να μπεις σε τετοια διαδικασια! Παντου ρωταει για τα προσωπικα σας στοιχεια και δεδομενα και οτι ιστορικο μαζεψετε απο την σχεση σας! Εχει δουλιτσα μπολικη αλλα μπορειτε ευκολα να φτιαξετε μονοι σας εναν σωστο και πολυ καλα στημενο φακελο! Ειναι σημαντικο πολυ αυτο, οι ανθρωποι που θα το διαβασουν να μην ψαχνουν μεσα σε εναν φακελο πεταμενα χαρτια αλλα οτι θελουν αμεσα να το βρισκουν!
    Υπαρχουν παντου οδηγιες, υπαρχομε κι εμεις εδω και φυσικα υπαρχει μεσα στον Καναδα τηλεφωνο για να παρεις να κανεις ερωτησεις!

..........μόλις τα τελείωσα-φωτοτύπισσα όλα τα χαρτιά και τα έβαλα στο φάκελο.
    Αύριο φεύγουν με DHL....
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

Banned
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elecores Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........μόλις τα τελείωσα-φωτοτύπισσα όλα τα χαρτιά και τα έβαλα στο φάκελο.
    Αύριο φεύγουν με DHL....
    Καλη επιτυχια!!!!!!!!! Θυμισε μας την περιπτωση σου και τι στελνεις...

τελικά τα έστειλα με ups, κόστος ακριβώς τα μισά χρήματα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jack83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη επιτυχια!!!!!!!!! Θυμισε μας την περιπτωση σου και τι στελνεις...
    Πολύ ψυχοφθόρο πάντως το όλο θέμα!!! άντε και είδωμεν

Ευχαριστώωωωω
    Εγώ είμαι Canadian by birth, μένω στην Ελλάδα, παντρεμένη με Έλληνα πάνω από 10 χρόνια και έχουμε 3 παιδιά.
    Αυτά

Καλησπερα,

Σορρυ που ξαναρωταω στο θεμα, απλα μια απορια που προεκυψε μετα απο συζητηση με εναν γνωστο ο οποιος μεταναστευει Αυστραλια.
    Η κοπελα μου εμενα εχει παρει την υπηκοοτητα της απο την μητερα της η οποια γεννηθηκε Καναδα. Στην Αυστραλια μου ειπανε οτι μια υπηκοος που το πηρε ετσι απο την μανα της (χωρις να εχει γεννηθει η ιδια), δεν μπορει να το δωσει σε καποιον.

Απο αυτα που εχω διαβασει για Καναδα δεν επισημαινουν κατι τετοιο.

Ευχαριστω και παλι.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο John85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοπελα μου εμενα εχει παρει την υπηκοοτητα της απο την μητερα της η οποια γεννηθηκε Καναδα. Στην Αυστραλια μου ειπανε οτι μια υπηκοος που το πηρε ετσι απο την μανα της (χωρις να εχει γεννηθει η ιδια), δεν μπορει να το δωσει σε καποιον.

Απο αυτα που εχω διαβασει για Καναδα δεν επισημαινουν κατι τετοιο.
    Πέρυσι έκανα τα παιδιά μου canadian citizen, το έντυπο που συμπλήρωσα λέγεται section 3, τώρα δε θυμάμαι ακριβώς ή στο έντυπο που συμπλήρωσα ή στα χαρτιά που μου ήρθαν έλεγε ότι ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα να δώσουν την υπηκοότητα στα παδιά τους, αν γεννηθούν εκτός Καναδά!!! ΟΜΩΣ υπάρχει ένα ερώτημα στο section 3 αν είσαι παππούς ή γιαγιά Καναδός υπήκοος και δίνεις την υπηκοότητα στα εγγόνια σου. ΔΕ θυμάμαι λεπτομέρειες όμως, μου είχε κάνει εντύπωσει, γιατί είπα ότι θα πρέπει να πάνε να γεννήσουν στον Καναδά.....

Τώρα για την περίπτωση σου, όπως λες κι εσύ, δεν είδα πουθενά γραμμένο κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που σε ρωτάει αν είσαι by birth ή by naturalize Καναδός πολίτης. Δε χάνεις όμως τπτ να πάρεις τηλέφωνο στην Καναδική πρεσβεία να ρωτήσεις

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elecores Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρυσι έκανα τα παιδιά μου canadian citizen, το έντυπο που συμπλήρωσα λέγεται section 3, τώρα δε θυμάμαι ακριβώς ή στο έντυπο που συμπλήρωσα ή στα χαρτιά που μου ήρθαν έλεγε ότι ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα να δώσουν την υπηκοότητα στα παδιά τους, αν γεννηθούν εκτός Καναδά!!! ΟΜΩΣ υπάρχει ένα ερώτημα στο section 3 αν είσαι παππούς ή γιαγιά Καναδός υπήκοος και δίνεις την υπηκοότητα στα εγγόνια σου. ΔΕ θυμάμαι λεπτομέρειες όμως, μου είχε κάνει εντύπωσει, γιατί είπα ότι θα πρέπει να πάνε να γεννήσουν στον Καναδά.....

Τώρα για την περίπτωση σου, όπως λες κι εσύ, δεν είδα πουθενά γραμμένο κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που σε ρωτάει αν είσαι by birth ή by naturalize Καναδός πολίτης. Δε χάνεις όμως τπτ να πάρεις τηλέφωνο στην Καναδική πρεσβεία να ρωτήσεις
    Σε ευχαριτω elecores για το ενδιαφερον.

Ακριβως η κοπελα μου στην υπηκοοτητα οταν της ηρθε διαβασαμε πανω και ελεγε αυτο που λες και εσυ οτι δεν εχει δικαιωμα να το μεταβιβασει στα παιδια της αν γεννηθουν εκτος Καναδα, και λογικο ακουγεται γτ για παραδειγμα αν ειχε παιδια ηδη απο Ελλαδα και το επαιρναν και αυτα δεν θα ειχε νοημα (3η γενια παει πολυ..). Και μοιαζει αυτο καπως μe αυτο που λες για τα εγγονια, τα εγγονια ειnai 3η γενια..μετα παει πολυ πιστευω!

Το κοιταξαμε δεν λεει κατι για τον συντροφο.
    Παντως ενα τηλεφωνο απλα να το επιβεβαιωσουμε θα κανω.

Ευχαριστω και παλι

Καλησπέρα
    Φεύγουμε για Βανκούβερ 27/8. Έχουμε πάρει work permit για 1 χρόνο.
    Οι διαδικασίες τόσο για τη σύζυγο (δασκάλα - invitation letter) όσο και για εμένα ήταν απροσδόκητα σύντομες, αν και υπήρξε κάποια εμπλοκή αφού χρειάστηκε να αποδείξουμε πως είναι έμμισθη και τα χρήματα αυτά αρκούν για να συντηρηθεί η οικογένεια (5μελής παρακαλώ).
    Όλα τα έντυπα τα δικά μου και της συζύγου τα έβαλα στον ίδιο φάκελο και κέρδισα χρόνο και έξοδα. Δυστυχώς ενημέρωση ελάχιστη, ψάχνοντας και με μεγάλη αγωνία εάν προχωράμε σωστά. Ελπίζω να τα καταφέρουμε εκεί και να μπορέσουμε να παραμείνουμε και στη συνέχεια. Εύχομαι καλή τύχη σε όποιον προσπαθεί να μεταναστεύσει.

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications
    Από Agoriani in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.05.2017, 17:07
  2. Canadian Immigration Facts & Statistics
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.01.2014, 00:47
  3. Canada
    Από thodorisbacharidis in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.09.2013, 11:23
  4. Εργοδότης στην Αδελαΐδα θέλει να γίνει sponsor σε Έλληνες.
    Από jimathens in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18.05.2013, 23:54
  5. Pavlovsk Palace - Russian Imperial Family Country House
    Από Yaryalitsa in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.01.2009, 13:50

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like