Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    If I live outside Canada, may I sponsor?
    If you are a Canadian citizen, you may sponsor a spouse, a common-law partner or conjugal partner, or a dependent child who has no children of his or her own. However, you must demonstrate that you will live in Canada when the sponsored person becomes a permanent resident.

    Note: Permanent residents residing abroad may not sponsor from outside of Canada. Canadian citizens travelling as tourists are not considered to be residing abroad.

    Από ότι έχω καταλάβει και έχουν κάνει και γνωστοί μου, πρέπει να πάει ο/η καναδός στον καναδά να φτιάξει όλα τα χαρτιά του, βρεί δουλειά και μετά σου κάνει σπονσορ

    Comment


      #32
      Originally posted by jack83 View Post
      το 12 με 18 μηνες που αναφερω ειναι στο περιπου! υπαρχουν περιπτωσεις με 8 μηνες αναμονης και περιπτωσεις με περισσοτερες! Το σιγουρο ειναι οτι αυτο τον καιρο οι αιτητσεις ειναι ΑΠΕΙΡΕΣ! Γενικοτερα το εκτος Καναδα ειναι γρηγοροτερο αλλα για μενα χαμενος χρονος...
      Αν γινουν τα χαρτια απο Ελλαδα ξερω οτι ΔΕΝ μπορεις να ερθεις Καναδα και να περιμενεις, δηλαδη ναι μεν ερχεσαι αλλα δεν δηλωνεις "ηρθαμε να μεινουμε και να περιμενουμε" αλλα εχεις εισητηρια επιστροφης και περνας κανονικα την ανακριση στο τελωνειο για να τους πεισεις οτι ναι μεν εσεις βλεπετε στο συστημα τις αιτησεις μας αλλα εμεις ηρθμα για διακοπες και θα φυγουμε!

      Αν τα χαρτια γινουν μεσα στον Καναδα σε περιπου 6 μηνες παιρνεις το stage 1 σαν εγκριση, που σημαινει προσωρινη αδεια εργασιας για τον συζυγο μεχρι να τελειωσει η διαδικασια που θελει αλλους 6 μηνες!
      Ο καναδος του ζευαγριου μπορει να δουλευει ταυτοχρονα με την αναμονη και αν ο αλλος που περιμενει παρει το IEC (τελειως ασχετο με το σπονσορ, μπορεις να κανεις αιτηση και ας περιμενεις σπονσορ) μπορει να δουλευει μεχρι να τελειωσει το θεμα σπονσορ.

      Σημείωση προς σκέψη.... Αν κάνετε τα χαρτιά σας ινλαντ να ξέρεται οτι η αίτηση σας δεν δέχεται έφεση,

      Who may not use this application package?
      If the person you want to sponsor lives outside Canada.
      If you intend to appeal if the application is refused.


      και επίσης δεν μπορείς να φύγεις από τον καναδα μέχρι να τελειώσει όλη η διαδικασία

      Leaving Canada can automatically cancel temporary resident status as a visitor, student or worker.

      The person being sponsored has no guarantee that he or she will be permitted to return or re‑enter Canada if he or she leaves before permanent residence is approved. This is especially true if a Temporary Resident Visa is required to enter Canada

      οπότε προσέχεται τι θα δηλώσετε.....

      εγώ είχα σκοπό να τα κάνω ινλαντ αλλά επειδή παντρεύτηκα πριν λίγο καιρό δεν διακινδυνεύω να μου θεωρήσουν το γάμο λευκό. επίσης επειδή έχω μεγάλους σε ηλικία γονείς δεν μπορώ να κλειδωθώ στον καναδά για ένα χρόνο....

      Αλλά ο άντρας μου έχει καλή δουλειά, μπορώ να μην δουλέψω για κάποιο διάστημα και επειδή θα μένουμε σε μιά πολύ μικρή πόλη/χωριό θα μπορώ να κάνω μαυρη εργασία πιο εύκολα σε γνωστούς....

      Comment


        #33
        Λοιπόν χθές ξεκίνησα τισ διαδικασίες για τα χαρτιά, Η περίπτωση μου είναι καναδός σύζυγος που μένει και εργάζεται καναδά. μετά από πολύ σκέψη, διάβασμα, σερφάρισμα και συζήτηση αποφάσισα οτι για μένα ταιριάζει το αουτλαντ.

        πήγα από το ΚΕΠ και έκανα αίτηση για τα πιστοποιητικά μου, γάμου, γέννησης και ζήτησα και ληξιαρχική πράξη γέννησης διότι μπερδεύτηκα με κάποιες γνώμες από εδώ οπότε μέχρι να το ξεκαθαρίσω τα έβγαλα και τα δύο δεν έχω να χάσω τπτ. επίσης ζήτησα και το ποινικό μητρώο το οποίο μου είπαν οτι θα πρέπει να το πάω να μου το σφραγίσουν σε υπουρ. εσωτερικών και εξωτερικών

        επίσης επειδή κάποιοι είπαν οτί δεν δέχονται φωτοτυπίες ορίστε τι λέει ο οδηγός:


        Certified true copies
        To have a photocopy of a document certified, an authorized person must compare the original document to the photocopy and must print the following on the photocopy:

        “I certify that this is a true copy of the original document”,
        the name of the original document,
        the date of the certification,
        his or her name,
        his or her official position or title, and
        his or her signature.

        Μόνο το ποινικό μητρώο πρέπει να είναι αυθεντικό.

        για την ταυτότητα και το διαβατήριο θα πάω στο τμήμα μόνο και μόνο να είμαι σίγουρη

        συνεχίζεται.....

        Comment


          #34
          Originally posted by Gaea View Post
          If I live outside Canada, may I sponsor?
          If you are a Canadian citizen, you may sponsor a spouse, a common-law partner or conjugal partner, or a dependent child who has no children of his or her own. However, you must demonstrate that you will live in Canada when the sponsored person becomes a permanent resident.

          Note: Permanent residents residing abroad may not sponsor from outside of Canada. Canadian citizens travelling as tourists are not considered to be residing abroad.

          Από ότι έχω καταλάβει και έχουν κάνει και γνωστοί μου, πρέπει να πάει ο/η καναδός στον καναδά να φτιάξει όλα τα χαρτιά του, βρεί δουλειά και μετά σου κάνει σπονσορ
          Απο αυτα σε αφορα μονο το πρωτο.

          Ο Καναδος αντρας σου μπορει να σε σπονσοναρει, φτανει οταν θα το παρεις το Permanent Residence να εισαι εκει. οχι οταν κανεις αιτηση πχ. στην αιτηση μπορεις να εισαι αλλου.

          το 2ο που παραθετεις, αφορα καποιον ξενο σαν εμενα πχ που εχω Perm Residence (λεμε τωρα): μονο οταν ειμαι μεσα Καναδα μπορω να κανω sponsor καποιον αλλο.

          Comment


            #35
            Originally posted by Gaea View Post
            Σημείωση προς σκέψη.... Αν κάνετε τα χαρτιά σας ινλαντ να ξέρεται οτι η αίτηση σας δεν δέχεται έφεση,
            Who may not use this application package?
            If the person you want to sponsor lives outside Canada.
            If you intend to appeal if the application is refused.
            και επίσης δεν μπορείς να φύγεις από τον καναδα μέχρι να τελειώσει όλη η διαδικασία

            Leaving Canada can automatically cancel temporary resident status as a visitor, student or worker.
            The person being sponsored has no guarantee that he or she will be permitted to return or re‑enter Canada if he or she leaves before permanent residence is approved. This is especially true if a Temporary Resident Visa is required to enter Canada

            οπότε προσέχεται τι θα δηλώσετε.....
            εγώ είχα σκοπό να τα κάνω ινλαντ αλλά επειδή παντρεύτηκα πριν λίγο καιρό δεν διακινδυνεύω να μου θεωρήσουν το γάμο λευκό. επίσης επειδή έχω μεγάλους σε ηλικία γονείς δεν μπορώ να κλειδωθώ στον καναδά για ένα χρόνο....
            Αλλά ο άντρας μου έχει καλή δουλειά, μπορώ να μην δουλέψω για κάποιο διάστημα και επειδή θα μένουμε σε μιά πολύ μικρή πόλη/χωριό θα μπορώ να κάνω μαυρη εργασία πιο εύκολα σε γνωστούς....
            Appeal γιατι να κανεις ?


            δεν εισαι νυφη απο Namibia ή Ουζμπεκισταν.

            Βιζα για να μπεις καναδα δεν χρειαζεσαι.

            αν ησουν απο Namibia ή Ουζμπεκισταν, τοτε θελεις Καναδο συζυγο (με λευκο γαμο και καλα) για να παρεις VISA κλπ.


            προσεξε αυτα που εχεις παραθεσει, δεν αφορουν εσενα.

            εσυ δεν χρειαζεσαι σαν Ελληνιδα Temporary Resident Visa, ουτε για να μπεις, ουτε για να βγεις.

            με λιγα λογια μπαινοβγαινεις ελευθερα. δεν σε αφορα αυτο που μας παραθετεις.


            ασχετα με το που και πως θα κανεις εσυ τα χαρτια σου, τα γραφω για τους επομενους.

            Comment


              #36
              Αυτο που γραφει ειναι οτι οσοι κανουν απο Καναδα αιτηση για σπονσορ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ! Μπορουν δηλαδη αλλα ρισκαρουν γιατι κατα την εισοδο τους μπορει να τους επιτρπαπει η εισοδος και να χαθει τελειως η αιτηση!
              κατα γενικη ομολογια με εμας τους ελληνες δεν ειναι τοσο επικινδυνο να βγεις και αν ο γαμος σου ειναι κανονικος και εχεις ολα τα αποδεικτικα της σχεσης σου τοτε δεν εχεις να φοβηθεις κατι!

              ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ IEC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΜ-ΜΠΑΜ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ, ΜΕ ΣΦΡΑΓΓΙΔΕΣ ΧΑΓΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ. ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ!
              ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΧΙ ΚΕΠ!!! ειναι κριμα να ρισκαρεις να μην σου δεχτουν χαρτια και να χασεις πολυτιμο χρονο απο αυτο και μονο!

              παραθετω σε αλλο ποστ διαδικασια απο παλαιοτερο μελος του φορουμ!

              Comment


                #37
                Originally posted by jack83 View Post
                Family Class Sponsorship (panw panw sto spousal sponsorship)
                ας τα βαλουμε και εδω να τα εχουμε: Spousal sponsorship

                ______________________

                So you are in the situation that you want to sponsor your foreign spouse for permanent residency of Canada and don't know where to start. Here are some tips:

                Married, common law or conjugal partners
                First you need to pick an application class. There are three of them: married, common-law and conjugal. For all of them, you need to prove the genuineity of your relationship. For common-law, you need to prove that you have lived together for 12 months or longer. For conjugal, you need to prove that you have combined your affairs as much as possible but there are real immigration barriers or other barriers preventing you from living together or getting married. Conjugal is the hardest to prove. For example, if your partner could get a visit visa to come to Canada for 6 months and then apply for an extension to get the full year, even though they will not be allowed to work, that is not considered an immigration barrier. An immigration barrier is if your partner tries to get a visit visa to come to Canada and is repeatedly refused. Some people have had luck with the conjugal class but try to avoid it if possible.

                Outland or inland?
                Now you need to decide if to apply outland or inland. If your spouse is not in Canada and can not get a visa to go to Canada, you must apply outland. That means that you will send your application to Mississauga and they will approve you as a sponsor. The time that takes is usually 1-2 months to but current processing times can be seen here: http://www.cic.gc.ca/english/informa...sp#sponsorship After that, the application is forwarded to your local visa office. If your spouse is residing in a country other than the country of their nationality, you can pick which of the two visa offices you want. Otherwise it will be processed in their country of nationality. You can see the processing times here:Check application processing times

                If your spouse is staying in Canada as a visitor or on some other visa, you can pick whether you want to apply outland or inland. Outland is generally faster and has appeal rights but a downside to outland is that if an interview is required, your spouse will have to travel to the visa office in the country where it's being processed. Inland has the downside that it's generally not advised that your spouse travels while you are waiting for your processing because it is a requirement of inland that they reside in Canada and if they are denied entry at the border for some reason, your application is gone. If an interview is required for inland, you may also have to wait a long time for it. The inland application would be sent to Vegreville and if all goes well, you would get a first stage approval, usually in 6 to 8 months. The current processing times can be seen here: http://www.cic.gc.ca/english/informa...n.asp#perm_res

                Then the file is forwarded to your local CIC office where you live and they will contact you for a landing appointment. Getting the PR with inland usually takes 12-18 months. If an interview is required for inland, Vegreville will not give first stage approval but instead will forward the application to the local CIC office without it and you will have to wait for them to have time for your interview. In some cases that can take a year or two. If you do get the first stage approval, your spouse will usually be eligible for health care and an open work permit. It is actually a good idea when applying inland to send an application form for a visit visa extension as well as the open work permit to be given at first stage approval all in one package so it's tied together.

                Which method to pick depends on your situation. If your spouses country of nationality has a long processing time or your spouse does not want to have to travel there for a possible interview, then inland is the way to go. For faster processing and freedom of travel during the processing time, outland would be better. You can find the application forms for inland at Application for Permanent Residence From Within Canada – Spouse or Common-Law Partner in Canada Class (IMM 5289) and the application forms for outland at Application to Sponsor a Member of the Family Class

                Avoiding potential problems with your application
                The most common reason for people to be called for an interview is that the visa officer has doubts about the relationship being genuine. It is up to you to send immigration some quality data, emails, chat logs, phone records, photos, letters and other material to prove to them that your relationship is the real thing. Other reasons you might have problems with is eligibility of the sponsor. The sponsor can not be on social assistance, can not be bankrupt and can not have a record of violent crimes or crimes against family members. If that is the case, better talk to a lawyer and get that cleared up before attempting to apply.

                Dependent children
                If your spouse has dependent children, they must be included in the PR application, even if they are not coming to Canada. They will need to have medicals as well to keep the option open to sponsor them later. The only way that immigration will accept the application without those medicals is if the children are no longer minors and refuse to have it or if the children are in the full custody of their other parent who refuses to make them available for medicals. In that case, your spouse needs to sign a statement stating that they know that they will never be able to sponsor these children to Canada in the future.

                Dependent children are classified as single and either under 22 years of age or if they are older, they must have been full time students since before age 22 or dependent on their parent due to a disability or medical problem.

                Refusals due to income and medicals
                You will be asked to provide information about your income but you will not be denied to sponsor your spouse and dependent children because you do not make enough money. It is possible though that if you make absolutely no money at all that immigration may ask you how you plan to support yourselves.

                Spouses and dependent children are also exempt from the clause about excessive demand on health care so you do not have to worry about them being refused for that reason.

                Sponsoring your spouse while living in another country
                If you are a Canadian citizen, you can sponsor your spouse without being in Canada but you do then have to prove that you are planning on moving to Canada when your spouse gets approved for permanent residency. Such proof can include having arranged jobs, being accepted to college, having arranged housing or letters from friends & relatives stating that they know of your plans and that you can stay with them while you look for housing etc.

                If you are a PR, you must reside in Canada in order to sponsor your spouse. You can chance short vacations (remember that a Canadian vacation is generally no longer than 2 weeks) but if immigration finds out that you are not in Canada, you risk getting your application refused.

                Comment


                  #38
                  απο SamV

                  Χρειαζεσαι
                  Ληξιαρχικη πραξη γαμου
                  Ληξιαρχικη πραξη γεννησης (οχι πιστοποιητικο)
                  Ποινικο μητωο
                  Φωτοτυπιες διαβατηριου και ταυτοτητας (δεν θα τα επικυρωσεις σε ΚΕΠ αλλά σε αστυνομικο τμημα οπου θα ζητησεις να στα υπογραψει ο αξιωματικος υπηρεσιας ΚΑΙ ο διοικητης του... μπερδεμα αλλά αυτο ζηταει η μεταφραστικη του ΥπΕξ για να στα μεταφρασει)
                  Τα εγγραφα οταν τα πηγα στην μεταφραστικη (πρωτοτυπα με ολες τις σφραγιδες και τις υπογραφες) δεν τα δεχτικαν αμεσως και με εστειλαν ΥπΕσωτερικων για να επικυρωσουν οτι οντως αυτος που εκδοσε τις ληξιαρχικες πραξεις ειναι δικος τους υπαλληλος (αν πας ξερουν μην ανησυχεις)
                  το ιδιο για το ποινικο μητωο... ετρεχα στο ΥπΔικαιοσυνης
                  για ταυτοτητα και διαβατηριο αφου στα επικυρωσουν σε αστυνομικο τμημα (δυο υπογραφες) πας στην συνεχεια εκει που ανοικει διοικητικα το Α/Τ για να σου πιστοποιησουν οτι αυτοι που στο πιστοποισαν ειναι αυτοι που ειναι (τρελο???!! χε χε) εγω ετρεχα στην ΓΑΔΑ γιατι εκει ανοικε το ΑΤ που ειχα παει!
                  μετα πας στο μεταφραστικο τα εντυπα, οπου στα περνανε εναν γρηγορο ελενχο, σου μεταφραζουν επιτοπου τις πιστοποιησεις, που σου σφραγισαν στα υπουργεια και μετα καταθετεις τα εντυπα...

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by jack83 View Post
                    ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ IEC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΜ-ΜΠΑΜ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ, ΜΕ ΣΦΡΑΓΓΙΔΕΣ ΧΑΓΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ. ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ!
                    ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΧΙ ΚΕΠ!!! ειναι κριμα να ρισκαρεις να μην σου δεχτουν χαρτια και να χασεις πολυτιμο χρονο απο αυτο και μονο!
                    JACK , ο Καναδας, δεν ειναι στο συστημα Apostille/ Σφραγιδα Χαγης κλπ.

                    και οταν ζητανε Notarized Documents, για εγγραφα που δεν ειναι Πρωτοτυπα, δεχονται επικυρωση και απο Δικηγορο ή Συμβολαιογραφο

                    Comment


                      #40
                      Δεν το ξερω αυτο οπως το λες!
                      Απλα αναφερω οτι σε αρκετα εγγραφα η μεταφραστικη μου τα ζητησε και με εστειλε!
                      Αλλωστε ηθελα να ειμαι τελειως καλυμμενος με τις υπογραφες και να μην εχω προβλημα επειδη σκεφτηκα ελα μωρε ενταξει υπεγραψε ο ΚΕΠ ή ο Τακης!

                      Comment


                        #41
                        Δεν γνωριζω αν εχει αναφερθει εδω μεσα αλλα καποιος μπορει ενω βρισκεται στον Καναδα να κανει σπονσορ τον/την συζηγο χρησιμοποιοντας και outland application. Δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει inland. Χρειαζονται ομως καποια βασικα απο το ατομο που σπονσοραρεται ενω βρισκεται στον καναδα: ανανεωση τουριστικης βιζας η work permit ωστε να διατηρει status στον Καναδα. Συνηθως ειναι απλη διαδικασια και ανανεωνεται ευκολα η τουριστικη βιζα.
                        Εμεις με την συντροφο μου ετσι θα το κανουμε, ενω θα ειμαστε στον Καναδα θα κανουμε outland

                        Comment


                          #42
                          Eγω της μεταφρασεις για την γυναικα μου της εκανα στο Βρεττανικο.Δεν επικυρωσα τιποτα σε κανενα υπουργειο και μονο της φωτοτυπιες της επικυρωσα στο κεεπ.Τα εστειλα τα χαρτια τον Μαιο και πριν απο δυο εβδομαδες μου ζητησε η Ρωμη να τους στειλω το διαβατηριο της γυναικας μου που ειναι τωρα Καναδα για να μας στειλουν την Βιζα.

                          Comment


                            #43
                            συγνώμη βρε παιδιά γιατι μπερδευτηκα, άλλα διαβάζω απο τον οδηγό και άλλα μου λέτε εσείς. Μπορεί βέβαια και τα αγγλικά μου να μην είναι καλά.....
                            Το πρώτο (If i live outside canada........) ήταν μήνυμα για το Pantel10, έπρεπε να το κάνω απάντηση με παράθεση αλλά.....

                            Αυτό που κατάλαβα οτι ο ένας από τους δύο είναι καναδός που ζει στην ελλάδα και θέλουν και οι δύο να πάνε να ζήσουν καναδά αλλά δεν έχουν χρήματα, και η ερωτηση του ήταν οτι αν μπορεί να στείλει την αιτηση του από ελλάδα και αν χρειάζονται απόδειξη οτι ειναι οικονομικά εντάξει.
                            και η απάντηση μου ήταν οτι οι πιο πολύ πάνε εκεί βρίσκουν δουλεια και μετα κάνουν τις αιτήσεις.


                            τώρα στα επόμενα, να ξέρετε ότι οι πιο πολύ κάνουν ουτλαντ αιτήσεις για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

                            δεν σου λέει πουθενά ο οδηγός οτι αν είσαι από την ελλάδα δεν σου ακυρώνουν την αίτηση, απλά εμείς λέμε οτι υπάρχουν και χειρότεροι. Εσύ το διακινδυνεύεις? εγώ πάντως όχι ειδικά αν θα πρέπει απλά να περιμένω μόνο λίγους μήνες παραπάνω. Και επίσης παραθέτω και το γιατί τα κάνω έτσι. Τώρα αν κάποιος είναι 1000% οτι δεν θα την ακυρώσουν, π.χ πολλά χρόνια παντρεμένος ή έχει παιδιά, και θέλει να δουλέψει άμεσα εννοείτε οτι θα τα κάνει ινλαντ.

                            Όσο για την έξοδο σου λέει οτι υπάρχει περίπτωση να μην σου εγκριθεί ξανά η είσοδος, ιδιαίτερα αν έχεις temporary resident visa όχι αν είσαι μόνο σε τέτοια περίπτωση.
                            Και σε ξαναρωτάω εσύ το διακινδυνεύεις?

                            όσο για το ΚΕΠ πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν μερικές περιοχές της Ελλάδας που τα χαρτιά σου τα παίρνεις μόνο από εκεί.

                            η λέξη photocopy σημαίνει φωτοτυπία και σου λένε οτι μπορείς να έχεις, και αν είναι φωτοτυπία σου λένε που και πως μπορείς να τα θεωρήσεις. Το ΚΕΠ είναι μέσα στις προδιαγραφές. Επίσης Τάκης μπορεί να υπάρχει σε κάθε υπηρεσία, από ληξιαρχείο μέχρι υπουργείο. Το ελληνικό κράτος έχει δώσει την νομικό δικαίωμα στα ΚΕΠ να θεωρεί δημόσια έγγραφα, ο καναδάς δεν μπορεί να τα ακυρώσει άλλωστε το λέει και ο οδηγός στο τμήμα Who can certify copies?....a commissioner authorized to administer oaths in the country in which the person is living. Αυτό δεν είναι το ΚΕΠ???

                            στον οδηγό σου λένε οτι το μητρώο πρέπει να είναι πρωτότυπο και μάλιστα στο τονίζουν πολλές φορές. Όπως οτι οτιδήποτε καναδικό θέλει θεώρηση, αυτή γίνεται μόνο στην πρεσβεία τους.


                            επίσης εγώ που δεν είμαι Αθήνα μπορώ να πάω στον δικηγορικό σύλλογο να τα μεταφράσω, απλά η μεταφραστική στην Αθήνα είναι πιο φτηνή λύση.

                            Τέλος, αναφέρω σε ποιά κατηγορία ανήκω και τους λόγους που κάνω μία πράξη, αυτά που γράφω είναι ένας οδηγός, αν στο τέλος είναι σωστά κάποιος μπορεί να κάνει τα ίδια, αν είναι λάθος μπορώ να προειδοποιήσω τους επόμενους να το κάνουν αλλιώς. Αλλά αν είναι λάθος τουλάχιστον θα μπορώ να κάνω έφεση ;)

                            Καλή επιτυχία σε όλους μας....

                            Comment


                              #44
                              καλησπέρα σας.
                              Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στο καναδά με τον αραβωνιαστικό μου. Σκοπεύουμε να παντευτούμε πριν πάμε και να κάνουμε τα χαρτιά μας inland παρόλο που από ότι έψω διαβάσει σε διάφορα forum η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα inland. Ο λόγος είναι ότι μέχρι να εγκριθεί το πρώτο στάδιο το δικό μου σαν sponsor πιστεύω να έχω καταφέρει να βρώ δουλειά εκεί και να βρούμε κατοικία ώστε να μπορεί και ο άντρας μου να πάρει τη προσωρινή κάρτα εργασίας.
                              Σχεδιάζουμε να συγκεντρώσουμε τα χαρτιά μας όλα ακόμα και τις εξετάσεις που πρέπει να κάνει από εδώ και να τα στείλουμε απέξω.
                              Ξέχασα να δηλώσω ότι επειδή έχω γενηθεί στο καναδά είμαι καναδέζα υπήκοος.
                              Διαβάζοντας όμως το πίνακα με τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλουμε είδα ότι θέλουν και Canadian Citizenship Certificate or card (both sides) από μένα το οποίο δεν το έχω. Έχω μόνο το καναδέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικό γέννησης μου από τον Καναδά. Στο καναδέζικο προξενείο που είχα ρωτήσει τις προάλλες για την επανέκδοση της μητέρας ου του Canadian Citizenship Certificate or card , γιατί δεν την βρίσκαμε , μου είπανε ότι κάνει 1 χρόνο να την επανεκδόσουν.
                              Το ερώτημα μου είναι : είναι απαραίτητο αυτό να το στείλω εγώ μέσα στο φάκελο από τη στιγμή που έχω πιστοποιητικό γέννησης του καναδά η είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό γιαυτούς που ηταν pr και απέκτησαν την καναδέζικη υπηκοότητα?
                              Το επόμενο που θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος να μου πει είναι: έχω διαβάσει ότι πρέπει να σταλθεί και το ελληνικό διαβατήριο αυτουνού που σπονσοραρετε. εαν είναι απαραίτητο σε περίπτωση που τα στέλνεις inland πως πορεί να ζεί κάποιος στον καναδά μέχρι να το ξαναπάρει στα χέρια του? με τί θα αποδεικνύει ποιός είναι σε περίπτωση ανάγκης?

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by litsa74 View Post
                                καλησπέρα σας.
                                Διαβάζοντας όμως το πίνακα με τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλουμε είδα ότι θέλουν και Canadian Citizenship Certificate or card (both sides) από μένα το οποίο δεν το έχω. Έχω μόνο το καναδέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικό γέννησης μου από τον Καναδά. Στο καναδέζικο προξενείο που είχα ρωτήσει τις προάλλες για την επανέκδοση της μητέρας ου του Canadian Citizenship Certificate or card , γιατί δεν την βρίσκαμε , μου είπανε ότι κάνει 1 χρόνο να την επανεκδόσουν.
                                Το ερώτημα μου είναι : είναι απαραίτητο αυτό να το στείλω εγώ μέσα στο φάκελο από τη στιγμή που έχω πιστοποιητικό γέννησης του καναδά η είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό γιαυτούς που ηταν pr και απέκτησαν την καναδέζικη υπηκοότητα?
                                ?
                                mipos ston odigo [imm 5443] lene: photocopy one of the following item ???
                                diladi stelneis ena apo ta parakato kai oxi ola

                                Comment

                                Working...
                                X