Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ουτε κι ο συζυγος μου το εχει,εχει το birth certificate και το διαβατηριο του και ειμαστε καλυμμενοι με αυτα!

    Comment


      #47
      Originally posted by Gaea View Post
      όσο για το ΚΕΠ πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν μερικές περιοχές της Ελλάδας που τα χαρτιά σου τα παίρνεις μόνο από εκεί.

      η λέξη photocopy σημαίνει φωτοτυπία και σου λένε οτι μπορείς να έχεις, και αν είναι φωτοτυπία σου λένε που και πως μπορείς να τα θεωρήσεις. Το ΚΕΠ είναι μέσα στις προδιαγραφές. Επίσης Τάκης μπορεί να υπάρχει σε κάθε υπηρεσία, από ληξιαρχείο μέχρι υπουργείο. Το ελληνικό κράτος έχει δώσει την νομικό δικαίωμα στα ΚΕΠ να θεωρεί δημόσια έγγραφα, ο καναδάς δεν μπορεί να τα ακυρώσει άλλωστε το λέει και ο οδηγός στο τμήμα Who can certify copies?....a commissioner authorized to administer oaths in the country in which the person is living. Αυτό δεν είναι το ΚΕΠ???

      στον οδηγό σου λένε οτι το μητρώο πρέπει να είναι πρωτότυπο και μάλιστα στο τονίζουν πολλές φορές. Όπως οτι οτιδήποτε καναδικό θέλει θεώρηση, αυτή γίνεται μόνο στην πρεσβεία τους.


      επίσης εγώ που δεν είμαι Αθήνα μπορώ να πάω στον δικηγορικό σύλλογο να τα μεταφράσω, απλά η μεταφραστική στην Αθήνα είναι πιο φτηνή λύση.

      Τέλος, αναφέρω σε ποιά κατηγορία ανήκω και τους λόγους που κάνω μία πράξη, αυτά που γράφω είναι ένας οδηγός, αν στο τέλος είναι σωστά κάποιος μπορεί να κάνει τα ίδια, αν είναι λάθος μπορώ να προειδοποιήσω τους επόμενους να το κάνουν αλλιώς. Αλλά αν είναι λάθος τουλάχιστον θα μπορώ να κάνω έφεση ;)

      Καλή επιτυχία σε όλους μας....
      Δεν σε καταλαβαινω σε πολλα σημεια γιατι δεν ξερω ποια παραθετεις και ποια μιλας εσυ.
      Τωρα για τον Τακη που δεν ξερω τι ονομα θα ηθελες να βαλω, μπορει το ΚΕΠ να λες οτι λες πως ειναι αλλα να ξερεις οτι στο ΚΕΠ δεχονται ενα φαξ (ΑΚΑ αντιγραφο) ενος πρωτοτυπου εγγραφου. Αρα θεωρειται ενα φαξ! Στον Καναδα (μπορει μονο σε ινλαντ να ειναι τοσο αυστηροι και οχι στο γραφειο της Ρωμης) τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα σε τετοια θεματα και αν θες να ρισκαρεις με αντιγραφα και να χασεις μηνες αναμονης κανε οπως θες και νομιζεις!
      Αν παρεις διεθνες διπλωμα οδηγησης απο τηνΕΛΠΑ σου λενε οτι ισχυει για εναν χρονο, οπου κι αν πας, και πως η ΕΛΠΑ ειναι ο μοναδικος φορεας που μπορει να σου δωσει διεθνες κτλ κτλ κτλ! Ε οταν ερθεις στον Καναδα το διπλωμα αυτο θεωρειται απλη μεταφραση και ισχυει 90 μερες! Καταλαβες πως παει το πραγμα? Τι θεωρουμε εμεις επισημο και κρατικο δεν εχει καμια σημασια! Υπαρχουν ατομα που πηγαν μεσω ΚΕΠ και τους τα εστειλαν πισω, υπηρχαν και ατομα που τα δεχτηκαν μια χαρα!

      Εγω αναφερω τι εκανα και τι εστειλα! Προσωπικες εμπειριες και τι μου ειπαν αλλοι που αντιμετωπησαν προβληματα!

      @litsa74 Αν εχεις καναδεζικο διαβατηριο σου αρκει και μονο αυτο. Οπως σωστα ειπωθηκε ενα απο ολα τα διακιολογητικα πρεπει να εχεις!
      Επισης στελνεις επικυρωμενο αντιγραφο το διαβατηριο στον ινλαντ και οχι το κανονικο!
      Κατι αλλο, οσα χαρτια φτιαξετε πριν φυγετε να μην τα παρετε μαζι αλλα να σας τα στειλουν!
      Τελος εξετασεις ιατρικες αν κανετε ινλαντ θα τις κανει στον Καναδα!

      Comment


        #48
        Originally posted by jack83 View Post
        @litsa74 Αν εχεις καναδεζικο διαβατηριο σου αρκει και μονο αυτο.
        Κατι αλλο, οσα χαρτια φτιαξετε πριν φυγετε να μην τα παρετε μαζι αλλα να σας τα στειλουν
        Δεν το κατάλαβα αυτό... γιατί να μην πάρουν όλα τα χαρτιά μαζί τους? Για το θέμα του βάρους ?

        Από την στιγμή που είναι Καναδή υπήκοος κανείς στον έλεγχο του αεροδρομίου δεν θα τους πει τίποτα...!!!
        Το σωστό κ η δικιά μου γνώμη είναι να τα πάρουν όλα μαζί (όχι στις βαλίτσες) αλλά σε χειραποσκευή ή μέσα στην τσάντα του λάπτοπ αν υπάρχει χώρος κ το λέω αυτό γιατί όταν θα φτάσουν πρέπει να τα έχουν μαζί για τις εγγραφές τους στις διάφορες υπηρεσίες.
        Αν τα στείλουν με το ταχυδρομείο εκτός από το ότι θα πληρώσουν κανένα 50 € υπάρχει κ η περίπτωση 1/1.000 να γίνει κανένα λάθος κ να τα παραλάβουν μετά από κανέναν μήνα ή στην χειρότερη ποτέ...!!!
        (Δυστυχώς... Όλα μπορεί να συμβούν σε αυτή την ζωή...!!!)


        υ.γ. Μόνο στην περίπτωση που ο σύζυγος δεν έχει καθαρό ποινικό μητρώο (Από αυτό που λέει η νομοθεσία του Καναδά εδώ: http://www.canadainternational.gc.ca...interdite.aspx) δεν πρέπει να τα πάρουν μαζί τους...!!!
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #49
          Originally posted by litsa74 View Post
          καλησπέρα σας.
          Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στο καναδά με τον αραβωνιαστικό μου. Σκοπεύουμε να παντευτούμε πριν πάμε και να κάνουμε τα χαρτιά μας inland παρόλο που από ότι έψω διαβάσει σε διάφορα forum η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα inland. Ο λόγος είναι ότι μέχρι να εγκριθεί το πρώτο στάδιο το δικό μου σαν sponsor πιστεύω να έχω καταφέρει να βρώ δουλειά εκεί και να βρούμε κατοικία ώστε να μπορεί και ο άντρας μου να πάρει τη προσωρινή κάρτα εργασίας.
          Σχεδιάζουμε να συγκεντρώσουμε τα χαρτιά μας όλα ακόμα και τις εξετάσεις που πρέπει να κάνει από εδώ και να τα στείλουμε απέξω.
          Ξέχασα να δηλώσω ότι επειδή έχω γενηθεί στο καναδά είμαι καναδέζα υπήκοος.
          Διαβάζοντας όμως το πίνακα με τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλουμε είδα ότι θέλουν και Canadian Citizenship Certificate or card (both sides) από μένα το οποίο δεν το έχω. Έχω μόνο το καναδέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικό γέννησης μου από τον Καναδά. Στο καναδέζικο προξενείο που είχα ρωτήσει τις προάλλες για την επανέκδοση της μητέρας ου του Canadian Citizenship Certificate or card , γιατί δεν την βρίσκαμε , μου είπανε ότι κάνει 1 χρόνο να την επανεκδόσουν.
          Το ερώτημα μου είναι : είναι απαραίτητο αυτό να το στείλω εγώ μέσα στο φάκελο από τη στιγμή που έχω πιστοποιητικό γέννησης του καναδά η είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό γιαυτούς που ηταν pr και απέκτησαν την καναδέζικη υπηκοότητα?
          Το επόμενο που θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος να μου πει είναι: έχω διαβάσει ότι πρέπει να σταλθεί και το ελληνικό διαβατήριο αυτουνού που σπονσοραρετε. εαν είναι απαραίτητο σε περίπτωση που τα στέλνεις inland πως πορεί να ζεί κάποιος στον καναδά μέχρι να το ξαναπάρει στα χέρια του? με τί θα αποδεικνύει ποιός είναι σε περίπτωση ανάγκης?
          Καλημέρα litsa74 κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.

          Εγώ θα σου πρότεινα από την στιγμή που είσαι Καναδή υπήκοος αφού παντρευτείτε να πάτε μαζί στον Καναδά με εισιτήρια one way κ την αίτηση για τον σύζυγό σου να την κάνετε εκεί κ το λέω αυτό γιατί εσύ θα μπεις αμέσως σε όλα τα επιδόματα που πρέπει να παίρνεις πχ ανεργίας, ενοίκιου, ρεύματος αν υπάρχει κ.α. συν κάποιο μικρό για τον σύζυγο όπως έπαιρνε κ η γυναίκα μου (το ποσό των 1.900 $ όλα μαζί τον μήνα με του παιδιού μέσα κ εμένα 100 $) μέχρι να πιάσω δουλειά κ φυσικά να παίρνω πάνω από 1.700 $ το δεκαπενθήμερο οπότε κ θα κοβόντουσαν εντελώς όπως κ έγινε.
          Ο δικηγόρος που έβαλα γιατί δεν ξέρω καλά αγγλικά συν ότι έχω ποινικό μητρώο 2 μέρες πριν λήξει η τουριστική μου βίζα (τρίμηνη) κατέθεσε την αίτηση στο immigration το πρωί κ το απόγευμα μου έδωσε ένα χαρτί από το immigration με την Briging Visa κ φυσικά το δικαίωμα εργασίας.
          Με λίγα λόγια για όσο διάστημα θα είσαι χωρίς δουλειά θα παίρνεις το επίδομα που σου αναλογεί το οποίο θα είναι μία βοήθεια για την αρχή κ θα κερδίσετε τους μήνες που θα χάνατε στην Ελλάδα.
          Αν γνωρίζει ό ένας από τους δύο καλά αγγλικά μπορείτε να κάνετε μόνοι σας την αίτηση για να μην πληρώσετε δικηγόρο ή κάποιο από τα γραφεία που κάνουν αυτή την δουλειά.
          Το διαβατήριο σε φωτοτυπία επικυρωμένη θα την επισυνάψετε στον φάκελο μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά που χρειάζεται.
          Κ τις ιατρικές εξετάσεις ο σύζυγος θα τις κάνει εκεί όταν τους τις ζητήσει το immigration.
          (Εγώ τις έκανα δύο μήνες αφού είχα πιάσει δουλειά κ αυτό γιατί έτσι το κατάφερε ο δικηγόρος για τον λόγο που προανέφερα).
          Για να καταλάβεις τι εννοώ:
          Είσοδος στην Αυστραλία 30-11-2012
          Κατάθεση αίτησης 28-2-2013
          Bringing Visa 28-2-2013
          Έπιασα δουλειά 20-3-2013
          Ιατρικές εξετάσεις 20-5-2013
          Ποινικό μητρώο από το Ελληνικό προξενείο 27-5-2013
          Ποινικό μητρώο από την αστυνομία της Αδελαΐδας 5-11-2013
          Κ περιμένω την απάντησή τους για την Permanent Visa. ........


          υ.γ. Όλα αυτά εφόσον υπάρχουν στην νομοθεσία του Καναδά όπως στης Αυστραλίας φυσικά που νομίζω ότι λίγο πολύ είναι τα ίδια.
          (Για το τι ισχύει 100 % διαβάστε το επίσημο σάιτ του Καναδά)


          Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία, καλή τύχη κ
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #50
            Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Το ποινικο του αραβωνιαστικού μου είναι καθαρό και τα χαρτιά φυσικά και θα τα έχουμε μέσα στις τσάντες των laptop γιατί πολλά γίνονται με τις βαλίτσες. Τώρα για τα εποιδόματα δεν γνωρίζω καν εάν δίνουν και πιστεύω εαν τα δίνουν θα είναι τεράστιο βοήθημα για μας στην αρχή. Όσον αφορά τις ιατρικές εξετάσεις διάβασα ότι πρέπει να εχουν γίνει πριν μπει στον καναδά και έαν τις στείλεις μαζί με το φάκελο στην αρχή τότε γλυτώνεις αρκετό πολυτιμο χρόνο από το να περιμένεις να στις ζητήσει το immigration. Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι ότι το ποινικό μητρώο πρέπει να χει βγεί το πολύ 3 μήνες πρι έρθουμε καναδά. Υπάρχουν στον καναδά όμως μεταφραστές από ελληνικά στα αγγλικά? ( για να το έχουμε βγάλει τελευταία στιγμή και να το μεταφράσουμε εκεί).Τώρα για τα εισητήρια όλοι λένε ότι πρέπει το εισητήριο του να είναι 2 ways αλλιώς μπορεί να μην τον αφήσουν να μπει μέσα.

            Comment


              #51
              Λάθος μου όχι να έχει βγεί 3 μήνες πριν μπούμε καναδά να έχει βγεί το ποινικό μητρώο αλλά 3 μήνες πριν στείλουμε το φάκελο.

              Comment


                #52
                Kalispera kai sugnomi gia ta latinika...
                Gnorizei kapoios an to Vancouver exei epeidoma anergeias?

                Comment


                  #53
                  Originally posted by jimathens View Post
                  Καλημέρα litsa74 κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.

                  Εγώ θα σου πρότεινα από την στιγμή που είσαι Καναδή υπήκοος αφού παντρευτείτε να πάτε μαζί στον Καναδά με εισιτήρια one way κ την αίτηση για τον σύζυγό σου να την κάνετε εκεί κ το λέω αυτό γιατί εσύ θα μπεις αμέσως σε όλα τα επιδόματα που πρέπει να παίρνεις πχ ανεργίας, ενοίκιου, ρεύματος αν υπάρχει κ.α. συν κάποιο μικρό για τον σύζυγο όπως έπαιρνε κ η γυναίκα μου (το ποσό των 1.900 $ όλα μαζί τον μήνα με του παιδιού μέσα κ εμένα 100 $) μέχρι να πιάσω δουλειά κ φυσικά να παίρνω πάνω από 1.700 $ το δεκαπενθήμερο οπότε κ θα κοβόντουσαν εντελώς όπως κ έγινε.
                  Ο δικηγόρος που έβαλα γιατί δεν ξέρω καλά αγγλικά συν ότι έχω ποινικό μητρώο 2 μέρες πριν λήξει η τουριστική μου βίζα (τρίμηνη) κατέθεσε την αίτηση στο immigration το πρωί κ το απόγευμα μου έδωσε ένα χαρτί από το immigration με την Briging Visa κ φυσικά το δικαίωμα εργασίας.
                  Με λίγα λόγια για όσο διάστημα θα είσαι χωρίς δουλειά θα παίρνεις το επίδομα που σου αναλογεί το οποίο θα είναι μία βοήθεια για την αρχή κ θα κερδίσετε τους μήνες που θα χάνατε στην Ελλάδα.
                  Αν γνωρίζει ό ένας από τους δύο καλά αγγλικά μπορείτε να κάνετε μόνοι σας την αίτηση για να μην πληρώσετε δικηγόρο ή κάποιο από τα γραφεία που κάνουν αυτή την δουλειά.
                  Το διαβατήριο σε φωτοτυπία επικυρωμένη θα την επισυνάψετε στον φάκελο μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά που χρειάζεται.
                  Κ τις ιατρικές εξετάσεις ο σύζυγος θα τις κάνει εκεί όταν τους τις ζητήσει το immigration.
                  (Εγώ τις έκανα δύο μήνες αφού είχα πιάσει δουλειά κ αυτό γιατί έτσι το κατάφερε ο δικηγόρος για τον λόγο που προανέφερα).
                  Για να καταλάβεις τι εννοώ:
                  Είσοδος στην Αυστραλία 30-11-2012
                  Κατάθεση αίτησης 28-2-2013
                  Bringing Visa 28-2-2013
                  Έπιασα δουλειά 20-3-2013
                  Ιατρικές εξετάσεις 20-5-2013
                  Ποινικό μητρώο από το Ελληνικό προξενείο 27-5-2013
                  Ποινικό μητρώο από την αστυνομία της Αδελαΐδας 5-11-2013
                  Κ περιμένω την απάντησή τους για την Permanent Visa. ........


                  υ.γ. Όλα αυτά εφόσον υπάρχουν στην νομοθεσία του Καναδά όπως στης Αυστραλίας φυσικά που νομίζω ότι λίγο πολύ είναι τα ίδια.
                  (Για το τι ισχύει 100 % διαβάστε το επίσημο σάιτ του Καναδά)


                  Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία, καλή τύχη κ
                  Κατσε γιατι τα εχεις μπερδεψει με την αυστραλια και δυστυχως παραπληροφορεις!
                  Οταν μπαινεις στον Καναδα δεν μπορεις να μεις με oneway ticket και να τους πεις ηρθαμε για να μεινουμε! Οπως ηρθατε φυγατε και καντε την αιτηση εκτος Καναδα!
                  Αν εχουν τα χαρτια μαζι τους και τους ανοιξουν τις τσαντες που θα τις ανοιξουν αμεσα θα φανε κοκκινη καρτα! Εγω το πτυχιο μου ειχα στην τσαντα του λαπτοπ και εφαγα μεγαλο πακετο μεχρι να αποδειξω οτι δεν ειχα καποιο σκοπο με αυτο μαζι μου! Μπαινεις σαν τουριστας και κανεις τα χαρτια μετα! ΔΕΝ μπηκες με αυτο τον σκοπο! Προεκυψε!
                  Να εισαι ενα βημα μπροστα απο αυτους γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα σου πουν! Αν ολα τα χαρτια εχουν ημερομηνιες πριν μπεις Καναδα τι σημαινει??? Μπηκες με σκοπο τετοιο και μας ελεγες στο αεροδρομιο οτι εισαι τουριστας? Ψεματακια? ε?
                  Στα στελνουν λοιπον απο Ελλαδα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

                  Οταν μπεις στον Καναδα λοιπον και αρχιζεις να συμπληρωνεις τις αιτησεις μπαινεις στην σελιδα που σου γραφουν και κλεινεις ραντεβου αμεσα με τον γιατρο για τις ιατρικες εξετασεις! Παιρνεις τα αποτελεσματα και τα βαζεις μεσα στον φακελο!!! ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΜΕΤΑ!

                  Στον Καναδα SPONSOR YOUR SPOUSE ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΧΟΡΗΓΗΣΕ!
                  Ουτε επιδοματα ουτε τιποτα. Απο την στιγμη που θες να τον χορηγησεις τον ταϊζεις και του παρεχεις στεγη! ΤΕΛΟΣ! Σιγα μην ταϊζουν μεταναστες με επιδοματα! Μπορεις εχει καλως, δεν μπορεις?, σπιτι σου!

                  litsa74 δεν ξερω αν προξενεια ή πρεσβειες κανουν μεταφρασεις και ποσο κοστιζουν, αλλα οσες εταιρειες και κρατικους φορεις εψαξα για μεταφραση μου ζητουσαν 120-200$ για μια παραγραφουλα!
                  ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ Ή ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΩΣΤΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΞΤΡΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ή ΝΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΚΤΛ.

                  ΕΠΕΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, 2 WAY TICKET, ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ!
                  επισης να πειτε σε φιλους και γνωστους να κανουν υπευθυνες δηλωσεις οτι σας ξερουν, η σχεση ειναι γνησια και ποσο καιρο ειστε μαζι, αν μενατε και που μαζι κτλ. Μεταφρασμενα και αυτα! Βοηθαει πολυ να μειωσετε οποιαδηποτε αμφιβολια για το αν η σχεση σας ειναι genuine and continuing! Αλλωστε τετοια χαρτια σας τα ζηταει αν τα εχετε να τα βαλετε!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Gaea View Post
                    τώρα στα επόμενα, να ξέρετε ότι οι πιο πολύ κάνουν ουτλαντ αιτήσεις για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
                    δεν σου λέει πουθενά ο οδηγός οτι αν είσαι από την ελλάδα δεν σου ακυρώνουν την αίτηση, απλά εμείς λέμε οτι υπάρχουν και χειρότεροι. Εσύ το διακινδυνεύεις? εγώ πάντως όχι ειδικά αν θα πρέπει απλά να περιμένω μόνο λίγους μήνες παραπάνω. Και επίσης παραθέτω και το γιατί τα κάνω έτσι. Τώρα αν κάποιος είναι 1000% οτι δεν θα την ακυρώσουν, π.χ πολλά χρόνια παντρεμένος ή έχει παιδιά, και θέλει να δουλέψει άμεσα εννοείτε οτι θα τα κάνει ινλαντ.

                    Όσο για την έξοδο σου λέει οτι υπάρχει περίπτωση να μην σου εγκριθεί ξανά η είσοδος, ιδιαίτερα αν έχεις temporary resident visa όχι αν είσαι μόνο σε τέτοια περίπτωση. Και σε ξαναρωτάω εσύ το διακινδυνεύεις?
                    και εγω σου ξαναλεω....

                    εισαι Ελληνιδα ?

                    ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ visa ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ


                    ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ temporary resident visa ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ

                    Originally posted by Gaea View Post
                    όσο για το ΚΕΠ πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν μερικές περιοχές της Ελλάδας που τα χαρτιά σου τα παίρνεις μόνο από εκεί.
                    η λέξη photocopy σημαίνει φωτοτυπία και σου λένε οτι μπορείς να έχεις, και αν είναι φωτοτυπία σου λένε που και πως μπορείς να τα θεωρήσεις. Το ΚΕΠ είναι μέσα στις προδιαγραφές. Επίσης Τάκης μπορεί να υπάρχει σε κάθε υπηρεσία, από ληξιαρχείο μέχρι υπουργείο. Το ελληνικό κράτος έχει δώσει την νομικό δικαίωμα στα ΚΕΠ να θεωρεί δημόσια έγγραφα, ο καναδάς δεν μπορεί να τα ακυρώσει άλλωστε το λέει και ο οδηγός στο τμήμα Who can certify copies?....a commissioner authorized to administer oaths in the country in which the person is living. Αυτό δεν είναι το ΚΕΠ???
                    στον οδηγό σου λένε οτι το μητρώο πρέπει να είναι πρωτότυπο και μάλιστα στο τονίζουν πολλές φορές. Όπως οτι οτιδήποτε καναδικό θέλει θεώρηση, αυτή γίνεται μόνο στην πρεσβεία τους.
                    καμμια σχεση

                    Α commissioner authorized to Αdminister Οaths in the country in which the person is living

                    σημαινει καποιος που να μπορει να παιρνει Ενορκες Καταθεσεις απο τους Πολιτες

                    και ειναι ενας ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ή ο ΕΙΡΗΝΟΔΙΚΗΣ την περιοχης σου



                    ...μην βγαζεις συμπερασματα μονη σου, ρωτα και αν ξερει καποιος θα σε βοηθησει

                    Originally posted by Gaea View Post
                    επίσης εγώ που δεν είμαι Αθήνα μπορώ να πάω στον δικηγορικό σύλλογο να τα μεταφράσω, απλά η μεταφραστική στην Αθήνα είναι πιο φτηνή λύση.Τέλος, αναφέρω σε ποιά κατηγορία ανήκω και τους λόγους που κάνω μία πράξη, αυτά που γράφω είναι ένας οδηγός, αν στο τέλος είναι σωστά κάποιος μπορεί να κάνει τα ίδια, αν είναι λάθος μπορώ να προειδοποιήσω τους επόμενους να το κάνουν αλλιώς. Αλλά αν είναι λάθος τουλάχιστον θα μπορώ να κάνω έφεση ;)
                    δεν χρειαζεται να πας στον Δικηγορικο Συλλογο,

                    βρες εναν φιλο σου Δικηγορο ή εναν φιλο σου Συμβολαιογραφο ή εναν φιλο σου Ειρηνοδικη για επικυρωσεις αντιγραφων


                    προσεχε μονο
                    μην σου λεει Official Translation = μονο απο Μεταφραστικη Υπηρεσια ΥΠΕΞ

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by SophiaK View Post
                      Kalispera kai sugnomi gia ta latinika... Gnorizei kapoios an to Vancouver exei epeidoma anergeias?
                      φυσικα και εχει, δες εδω: Employment Insurance Regular Benefits - Service Canada

                      ειναι αναλογα με το ποσα πληρωνοσουνα απο την δουλεια σου και το ποσοστο ανεργιας της επαρχιας

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by jack83 View Post
                        Δεν σε καταλαβαινω σε πολλα σημεια γιατι δεν ξερω ποια παραθετεις και ποια μιλας εσυ.
                        Τωρα για τον Τακη που δεν ξερω τι ονομα θα ηθελες να βαλω, μπορει το ΚΕΠ να λες οτι λες πως ειναι αλλα να ξερεις οτι στο ΚΕΠ δεχονται ενα φαξ (ΑΚΑ αντιγραφο) ενος πρωτοτυπου εγγραφου. Αρα θεωρειται ενα φαξ! Στον Καναδα (μπορει μονο σε ινλαντ να ειναι τοσο αυστηροι και οχι στο γραφειο της Ρωμης) τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα σε τετοια θεματα και αν θες να ρισκαρεις με αντιγραφα και να χασεις μηνες αναμονης κανε οπως θες και νομιζεις!
                        Αν παρεις διεθνες διπλωμα οδηγησης απο τηνΕΛΠΑ σου λενε οτι ισχυει για εναν χρονο, οπου κι αν πας, και πως η ΕΛΠΑ ειναι ο μοναδικος φορεας που μπορει να σου δωσει διεθνες κτλ κτλ κτλ! Ε οταν ερθεις στον Καναδα το διπλωμα αυτο θεωρειται απλη μεταφραση και ισχυει 90 μερες! Καταλαβες πως παει το πραγμα? Τι θεωρουμε εμεις επισημο και κρατικο δεν εχει καμια σημασια! Υπαρχουν ατομα που πηγαν μεσω ΚΕΠ και τους τα εστειλαν πισω, υπηρχαν και ατομα που τα δεχτηκαν μια χαρα!

                        Εγω αναφερω τι εκανα και τι εστειλα! Προσωπικες εμπειριες και τι μου ειπαν αλλοι που αντιμετωπησαν προβληματα!
                        !
                        το όνομα Τάκησ είναι μια χαρα, το χρησιμοποίησα όπως και εσύ: Τάκης= γνωστός που μας κάνει χάρες με ή χωρίς χρηματικό αντάλλαγμα.

                        Εχεις δίκιο εδώ ο καθένας γράφει τις εμπειρίες του. τουλάχιστον στο ουτλαντ δέχονται το ΚΕΠ, όπως έχουν κάνει και άλλοι γνωστοί μου και τώρα είναι εκεί, και επειδή εγώ πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της Ελλάδας για να φτάξω τα χαρτιά μου θα το κάνω μέσω ΚΕΠ, θα προσέξω μόνο να είναι καλής ποιότητας φωτοτυπία....


                        Πάντως να ξέρεις οτι αν μου τα γυρίσουν πίσω επειδή είναι από ΚΕΠ θα γράψω με μεγάλα γράμματα οτι είχες δικιο......

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by claus View Post
                          και εγω σου ξαναλεω....

                          εισαι Ελληνιδα ?

                          ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ visa ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ


                          ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ temporary resident visa ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ

                          καμμια σχεση

                          Α commissioner authorized to Αdminister Οaths in the country in which the person is living

                          σημαινει καποιος που να μπορει να παιρνει Ενορκες Καταθεσεις απο τους Πολιτες

                          και ειναι ενας ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ή ο ΕΙΡΗΝΟΔΙΚΗΣ την περιοχης σου



                          ...μην βγαζεις συμπερασματα μονη σου, ρωτα και αν ξερει καποιος θα σε βοηθησει

                          δεν χρειαζεται να πας στον Δικηγορικο Συλλογο,

                          βρες εναν φιλο σου Δικηγορο ή εναν φιλο σου Συμβολαιογραφο ή εναν φιλο σου Ειρηνοδικη για επικυρωσεις αντιγραφων


                          προσεχε μονο
                          μην σου λεει Official Translation = μονο απο Μεταφραστικη Υπηρεσια ΥΠΕΞ
                          δεν σου λέω οτι θέλω βίζα,το ξέρω οτι δεν θέλω, σου εξηγώ οτί έχει-δεν έχει κάποιος βίζα, δεν είναι σίγουρη η ξαναεισαγωγή του στη χώρα και αυτό το λένε πολλά άτομα όχι μόνο εγώ

                          όσο για το Κεπ ήθελα να γράψω notary public. To λάθος δικό μου..

                          όσο για τις υπόλοιπες πληροφορίες ευχαριστώ πολύ...

                          Και τέλος μία ακόμα ερώτηση, τα αποδεικτηκά στοιχεία που θέλουν π.χ εμαιλ εγώ έχω ελληνικό yahoo και θέλω να μπω στα εξερχόμενα και να κάνω εκτύπωση σελίδας για να δείξω οτι απο το '09 έχω επικοινωνία με τον αντρα μου, πρέπει να τα μεταφράσουμε?

                          ή άλλες φωτοτυπίες, όπωσ από εισητηρια θέλουν επικύρωση? η φωτοτυπίες από διαβατρια που δειχνουν σφραγίδεσ από βίζα?

                          γενικά τι και πως πρεπει να είναι τα αποδεικτικά στοιχεία?

                          Comment


                            #58
                            προσεχε μονο [/B]μην σου λεει Official Translation = μονο απο Μεταφραστικη Υπηρεσια ΥΠΕΞ [/QUOTE]

                            Claus τι εννοεις με αυτο γιατι αγχωθηκα λιγο, εχω κανει καποιες μεταφρασεις σε δικηγορο και περα απο την σφραγιδα που εβαλε με ολα τα στοιχεια επικοινωνιας του και μια αλλη που εχει βαλει και πιστοποιει οτι το εγγραφο που κατεθεσα ειναι γνησιο φωτοαντιγραφο μου εχει βαλει και αλλη μια που λεει official translation

                            Comment


                              #59
                              Πανο εχεις δικιο, το Certified/Official Translation στην Ελλαδα μπορει


                              και ο Δικηγορος να το κανει,

                              και ο Μεταφραστης απο Ιονιο Πανεπιστημιο και

                              η Μεταφραστικη Υπηρεσια του ΥΠΕΞ


                              εγω προτιμησα το 3ο

                              Comment


                                #60
                                γιατι μονο απο το ιονιο πανεπιστημιο;

                                Comment

                                Working...
                                X