Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    ^ για Επισημη μεταφραση μιλαμε ;-)

    Απλη κανουν ολοι οι μεταφραστες


    το British Council απλη δεν κανει ?

    γραφει πανω Certified Translation στα Ελληνικα εγγραφα που μεταφραζει ?

    Comment


      #62
      1.
      Originally posted by jack83 View Post
      Κατσε γιατι τα εχεις μπερδεψει με την αυστραλια και δυστυχως παραπληροφορεις!
      Α. Κάτσε γιατί τα έχεις μπερδέψει με την ιδιότητά σου εδώ στο φόρουμ κ νομίζεις ότι είναι δικό σου για να μιλάς με τέτοιον τρόπο σε μέλη που λένε την γνώμη τους κ πάνε να βοηθήσουν όπως μπορεί ο καθένας.....
      Εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post72769 Κ με ποιο δικαίωμα λες στο μέλος patrioten ότι δεν πρέπει να γράφει στις σελίδες του Καναδά επειδή ζει στην Σουηδία...??? Πας καλά...??? Αυτά δεν λέγονται ούτε για αστείο...!!!
      Κ ειδικά σε εμένα με το να λες κιόλας ότι Παραπληροφορώ κ ειδικά χωρίς να παραθέτεις αποδείξεις με κάποιο λινκ για αυτά που λες...!!!
      Κ λάθος να κάνω που μπορεί να συμβεί σε όλους μας θα μπορούσες να με διορθώσεις με αποδείξεις όμως,
      Το να προσβάλεις κατά αυτόν τον τρόπο δείχνει τον χαρακτήρα σου δυστυχώς...!!!
      (Εκτός κ είσαι κ σε άλλο φόρουμ κ προσπαθείς να διμιουργήσεις θέμα εδώ...!!!)

      Β. Πρέπει να Ντρέπεσαι ειδικά γιατί είσαι κ μορφωμένος όπως αναφέρεις στο πρώτο σου ποστ...
      Εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post56006
      Γ. Κ σου απαντάει το μέλος samV στο τέλος του ποστ πρόσκληση αν είσαι μέσα στον Καναδά... εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post56819
      Δ. Κ σου ξανά απαντάει εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post57273
      Ε. Τώρα όσο αφορά την παρακάτω ερώτησή σου τι ακριβώς εννοείς...??? γιατί είναι κάπως...!!! (δεν ξέρω αν μπορείς ακόμη κ εσύ ο ίδιος να την εξηγήσεις).
      http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post57436




      2.
      Οταν μπαινεις στον Καναδα δεν μπορεις να μεις με oneway ticket και να τους πεις ηρθαμε για να μεινουμε! Οπως ηρθατε φυγατε και καντε την αιτηση εκτος Καναδα!
      Ποιος τα λέει αυτά...??? Σοβαρά...???
      Θα διώξει ο Καναδάς Καναδό-ή υπήκοο...??? Ο Καναδάς δεν είναι Ελλάδα που εδώ που τα λέμε ούτε η Ελλάδα δεν κάνει μια τόσο μεγάλη @@@@@@@...!!! Ούτε καν η Αφρική...!!!
      Κ από ότι γνωρίζω """Δεν υπάρχει καμία χώρα σε αυτόν τον πλανήτη που να διώξει κάποιον-α που είναι υπήκοός της...!!!"""
      Για διάβασε όλα τα παρακάτω λινκ για να πάρεις μια ιδέα........ μήπως κ δεν τα έχεις δει... λέω μήπως...!!!
      Α. Application for Permanent Residence From Within Canada – Spouse or Common-Law Partner in Canada Class (IMM 5289)
      Β. Processing Times: Family Sponsorship
      Γ. Determine your eligibility – Sponsor your spouse, partner or children
      Δ. Spousal sponsorship
      Ε. married applying inland applicaton almost done! 2 more question!
      Ζ. Supporting Documents - How much is too much ?



      3.
      Αν εχουν τα χαρτια μαζι τους και τους ανοιξουν τις τσαντες που θα τις ανοιξουν αμεσα θα φανε κοκκινη καρτα!
      Τρώγεται η κόκκινη κάρτα...!!! Με σαντιγί ή χωρίς...???
      Έχε τον νου σου γιατί οι κάρτες πάνε κ έρχονται για όλους...!!! (Φυσικά προηγούνται οι κίτρινες)



      4.
      Εγω το πτυχιο μου ειχα στην τσαντα του λαπτοπ και εφαγα μεγαλο πακετο μεχρι να αποδειξω οτι δεν ειχα καποιο σκοπο με αυτο μαζι μου!
      Αν ήτανε Πακέτο δεν πειράζει... το Παλτό να φοβάσαι...!!!
      Σαν τί σκοπό είχες δηλαδή...??? Να το πουλήσεις στην μαύρη αγορά...???
      Κ τελικά πως καθάρισες...??? Τους το έκανες Δώρο...???

      Δεν πιστεύω να ήτανε σαν αυτό που περιγράφεις εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post70913
      Όσο για τις τελευταίες δύο σειρές που λες σε μένα θα σου πώ ότι εγώ δεν είχα, έχω, αλλά ούτε κ θα έχω πρόβλημα με το τι δουλειά θα κάνω στο μέλλον... άλλοι το έχουν...!!!



      5.
      Μπαινεις σαν τουριστας και κανεις τα χαρτια μετα! ΔΕΝ μπηκες με αυτο τον σκοπο! Προεκυψε!
      Κ εγώ με τουριστική είπα στην litsa74 θα πάει ο άντρας της κ αν τον ρωτήσουν γιατί one way εισιτήριο ή γιατί έχουν όλα αυτά τα χαρτιά μαζί τους θα τους πει ότι θα κάνει την αίτηση για την Partner Visa μέσα από τον Καναδά που έχει το δικαίωμα μιας κ η γυναίκα του (αφού θα παντρευτούνε όπως λέει) είναι Καναδή υπήκοος (τόσο απλά...!!!)
      Εσύ δεν ήσουν παντρεμένος αλλά αραβωνιασμένος από ότι έγραψες στο πρώτο σου ποστ...!!!
      Κ Δεν Υπάρχει Προέκυψε...!!! Γιατί Δεν Είναι Χαζοί...!!!


      6.
      Να εισαι ενα βημα μπροστα απο αυτους γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα σου πουν!
      Το θέμα είναι να μην είναι αυτοί Πίσω σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί...!!!


      7.
      Αν ολα τα χαρτια εχουν ημερομηνιες πριν μπεις Καναδα τι σημαινει??? Μπηκες με σκοπο τετοιο και μας ελεγες στο αεροδρομιο οτι εισαι τουριστας? Ψεματακια? ε?
      Τι...??? Πως γίνεται να μπει κάποιος στον καναδά κ τα έγγραφα που θα του στείλουν από την Ελλάδα να έχουν μεταγεννέστερες ημερομηνίες...??? ΠΑΣ ΚΑΛΑ...??? Ή ΠΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΆΝΕΙΣ. ..???????????
      (Οι μηχανές που θα μας ταξιδεύουν στον χωροχρόνο θα αργήσουν μερικά χρόνια ακόμη για να κατασκευαστούν...!!!)
      Αααα κατάλαβα... Λες...... αφού φτάσετε στον καναδά οι συγγενείς σας ή αυτοί που τους έχετε κάνει εξουσιοδότηση - πληρεξούσιο αρχίζουν να μαζέψουν όλα τα χαρτιά σας από όλες τις Δημόσιες Υπηρεσίες, να θεωρήσουν τα γνήσια αντίγραφα σε όσα χαρτιά χρειάζετε κ μετά να τα πάνε για μετάφραση... κ τελικά μετά από κανένα 6μηνο να σας τα στείλουν με το ταχυδρομείο κ να ξεκινήσετε την διαδικασία των εγγραφών κ των αιτήσεων κ.α.
      Με λίγα λόγια ζήσε Μάϊ μου να φας τρυφίλι....!!!!!!!!!!



      8.
      Στα στελνουν λοιπον απο Ελλαδα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο!
      Μέχρι να έρθουν φυσικά γιατί αλιώς το βαράς στον τοίχο...!!!


      9.
      Οταν μπεις στον Καναδα λοιπον και αρχιζεις να συμπληρωνεις τις αιτησεις μπαινεις στην σελιδα που σου γραφουν και κλεινεις ραντεβου αμεσα με τον γιατρο για τις ιατρικες εξετασεις! Παιρνεις τα αποτελεσματα και τα βαζεις μεσα στον φακελο!!! ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΜΕΤΑ!
      Από την ημέρα που θα παραλάβεις τα χαρτιά σου εννοείς...!!!
      Ή με το που θα βγεις από το αεροπλάνο στην φυσούνα θα αρχίσεις το γράψιμο των αιτήσεων...???



      10.
      Στον Καναδα SPONSOR YOUR SPOUSE ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΧΟΡΗΓΗΣΕ!
      Ουτε επιδοματα ουτε τιποτα. Απο την στιγμη που θες να τον χορηγησεις τον ταϊζεις και του παρεχεις στεγη! ΤΕΛΟΣ! Σιγα μην ταϊζουν μεταναστες με επιδοματα! Μπορεις εχει καλως, δεν μπορεις?, σπιτι σου!
      Όπα. Πολύ φόρα πήρες κ προσπερνάς τι γράφω... εγώ είπα ότι η litsa74 θα παίρνει κάποιο επίδομα σαν βοήθεια αφού είναι Καναδή υπήκοος κ ότι ίσως να πάρει κ ένα πολύ μικρό ποσό για τον άνδρα της.
      Ξέρεις να διαβάζεις...??? Αυτά εδώ: Employment Insurance Regular Benefits - Service Canada
      Τι είναι................?????????????????????
      (Γιατί κάνεις έτσι...??? Στο ταμείο πρόνοιας κ ανεργίας του Καναδά δουλεύεις...???)



      11.
      litsa74 δεν ξερω αν προξενεια ή πρεσβειες κανουν μεταφρασεις και ποσο κοστιζουν, αλλα οσες εταιρειες και κρατικους φορεις εψαξα για μεταφραση μου ζητουσαν 120-200$ για μια παραγραφουλα!
      ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ Ή ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΩΣΤΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΞΤΡΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ή ΝΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΚΤΛ.
      Εεεε τι είναι 200 $ για μια παραγραφούλα...??? Όταν ο μισθός είναι πολλά $$$$$$...??? Τότε καθόσουνα κ στην Ελάδα...!!!


      12.
      ΕΠΕΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, 2 WAY TICKET, ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ!
      Πολύ Μυστικότητα....!!! Κάτι σαν από James Bond 007 εδώ: James Bond 007 Movie Theme Music - YouTube

      κ λίγο από το έργο: Η υπολοχαγός Νατάσα... εδώ: ΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ ΝΑΤΑΣΣΑ, 1970 FINOS FILM Part 5 - YouTube



      13.
      επισης να πειτε σε φιλους και γνωστους να κανουν υπευθυνες δηλωσεις οτι σας ξερουν, η σχεση ειναι γνησια και ποσο καιρο ειστε μαζι, αν μενατε και που μαζι κτλ. Μεταφρασμενα και αυτα! Βοηθαει πολυ να μειωσετε οποιαδηποτε αμφιβολια για το αν η σχεση σας ειναι genuine and continuing!
      Με τόσο πάθος που τα λες είναι λες κ είσαι ο μοναδικός που τα ξέρεις...!!!
      Βλέπω να το κάνεις επάγγελμα κ να ανοίγεις γραφείο Μεταναστών σε λίγο καιρό...!!!



      14.
      Αλλωστε τετοια χαρτια σας τα ζηταει αν τα εχετε να τα βαλετε!
      Πολύ επιστημονική απάντηση η παραπάνω...!!! Μόνος σου την σκέφτηκες...??? ή σε βοήθησε κ το Google...???



      Ενημερωτικά: 49 παλιοί μετανάστες συνιστούν Skype με μπλε κ πράσινους κόκκους γιατί μετά από εκτεταμένες έρευνες διαπιστώθηκε ότι η μετανάστευση σε όλες τις ηλικίες αφήνει πολλούς λεκέδες.


      υ.γ. (Όλο το παραπάνω δεν ειναι καυστικό ποστ, είναι ολίγον χιουμοριστικό)




      υ.γ. Κ για να τελειώνουμε... αν δεν σταματήσεις να γράφεις με τέτοιον τρόπο άσχετα σε ποιον απευθύνεσαι θα αναγκάσεις εμένα ή κάποιον άλλο από τους moderators να επιβάλει τους κανόνες του φόρουμ...!!!
      (Κ αυτό ισχύει για όλους-ες που κάνουν το ίδιο)

      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #63
        Claus σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Ευτυχως γιατι ειχα αγχωθει οτι κατι δεν εκανε καλα ο δικηγορος με τις μεταφρασεις. Εγω καποια εγγραφα τα μετεφρασα σε δικηγορο και καποια αλλα στο ΥΠ Εξωτερικων

        Comment


          #64
          Originally posted by claus View Post
          ^ για Επισημη μεταφραση μιλαμε ;-)

          Απλη κανουν ολοι οι μεταφραστες


          το British Council απλη δεν κανει ?

          γραφει πανω Certified Translation στα Ελληνικα εγγραφα που μεταφραζει ?
          Έχω μπροστά μου μετάφραση πτυχίου από British Council που με σφραγίδα δηλώνει ότι είναι certified translation.

          Comment


            #65
            jimathens :
            Και για να τελειώνουμε... αν δεν σταματήσεις να γράφεις με τέτοιον τρόπο άσχετα σε ποιον απευθύνεσαι θα αναγκάσεις εμένα ή κάποιον άλλο από τους moderators να επιβάλει τους κανόνες του φόρουμ...!!!
            (Κ αυτό ισχύει για όλους-ες που κάνουν το ίδιο)

            Jim.
            Αγαπημένη μουσική :
            James Bond 007 Movie Theme Music
            Και στο έτερον ήμισυ :Υπολοχαγός Νατάσσα 1970 Finos Film
            Jim πολύ κατατοπιστικά αυτά που έγραψες.
            Φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω.
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #66
              @jimathens

              Ελα ρε μοδερειτορ, κατουρα και λιγο! ΑΠο το τερμινειτορ βγαινεις?
              ειχα γραψει και αλλα πολλα αλλα ειδα στο τελος που εγραψες περι χιουμοριστικου ποστ οποτε τα εσβηασα μιας και εχω χιουμορ μορφωμενος γαρ. Αλλα επειδη ησουν πολυ ειρωνικος και θιχτηκες σαν μην πω τι, σβηστο.
              αλλωστε αν ηθελες κουβεντα ας απαντουσες κι εσυ τι εννοω παραπληροφορηση και οχι με την ιδιοτητα του κομπρα να κανεις εμετικα ποστ.

              Comment


                #67
                Καλησπερα αδερφια,

                Για να χαλαρωσει λιγο και η κατασταση... και να μην μπερδευονται αυτοι που πραγματι ρωτησαν για τις μεταφρασεις στο θεμα εδω, η προσωπικη μου εμπειρια απο χαρτια που εστειλα στον Καναδα αλλα και απο φιλους που εστειλαν αν εχεις μεταφραση απο British Council δεν εχεις θεμα..Σκεφτειτε οτι αναγνωριζετε παντου και ειναι και 'δικο τους' παιδι..δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..στα πλαισια της ολης εκμεταλλευσης του British Council, σου λεει αν θελεις υπηρεσια θα πληρωσεις..

                Χωρις να υποτιμω τους accredited δικηγορους και το Υπ. Εξωτ., και με αυτους μπορεις να κανεις την δουλεια σου

                Οσο για τα θεματα τα προσωπικα υπαρχουν και τα π.μ. μην γεμιζουμε σελιδες και χανουμε την μπαλα..
                Φιλικα παντα!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by pantel10 View Post
                  Καλησπερα αδερφια,

                  Για να χαλαρωσει λιγο και η κατασταση... και να μην μπερδευονται αυτοι που πραγματι ρωτησαν για τις μεταφρασεις στο θεμα εδω, η προσωπικη μου εμπειρια απο χαρτια που εστειλα στον Καναδα αλλα και απο φιλους που εστειλαν αν εχεις μεταφραση απο British Council δεν εχεις θεμα..Σκεφτειτε οτι αναγνωριζετε παντου και ειναι και 'δικο τους' παιδι..δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..στα πλαισια της ολης εκμεταλλευσης του British Council, σου λεει αν θελεις υπηρεσια θα πληρωσεις..

                  Χωρις να υποτιμω τους accredited δικηγορους και το Υπ. Εξωτ., και με αυτους μπορεις να κανεις την δουλεια σου

                  Οσο για τα θεματα τα προσωπικα υπαρχουν και τα π.μ. μην γεμιζουμε σελιδες και χανουμε την μπαλα..
                  Φιλικα παντα!
                  Πολύ χρήσιμη επισήμανση για τις μεταφράσεις.
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    #69
                    Καλησπερα στη παρεα.να πω και γω την εμπειρια μου.1ον sponsor outside canada εκανε τουλαχιστον πριν ενα χρονο μονο οσοι ειχαν γεννηθει καναδα κ οχι οσοι ειχαν canadian citizenship.2on επιδοματα κτπ απλα να τα ξεχασετε γιατι μαζι με την χαρτουρα θα φτιαξετε κ ενα εντυπο το οποιο λεει οτι για καποια περιοδο δεν θα ζητησετε κ αν ζητησετε ναι μεν θα τα παρει ο δικαιοχους πχ αυτος που σπονσοραρετε αλλα ο σπονσορας μετα θα πρεπει να τα δωσει στο κρατος πισω και μπαινεις σε blacklist αν θελεις να σπονσοραρεις καποιον για ενα χρονικο διαστημα.κατεβαστε το application cit κ για τον σπονσορα κ για αυτον ποθ σπονσοραρετε και προσωπικα οσο πιο πολλα αποδεικτικα βαλετε απο το checklist του kit τοσο πιο γρηγορα θα τελειωσετε.προσωπικα μου πηρε 6 μηνες μαζι με το certificate of celection of quebec.ελπιζω να βοηθησα.

                    Comment


                      #70
                      Επειδη διάβασα λίγο ξανα το θεμα σπονσορ εδω για τον συντροφο λιγο μπερδευτηκα..
                      Ισχυει οτι οντως μπορεις να κανεις outland την αιτηση? Αυτο πως γινεται υπαρχει σαν επιλογη στις αιτησεις? Θελω να πω αυτοι θα γνωρισουν οτι βρισκεστε στην χωρα.
                      Ρωταω γιατι οι χρονοι που εχω δει για τις inland αιτησεις ειναι μεγαλοι, αν και πιστευω οπως εχει ειπωθει οτι μπορει να τελειωσεις νωριτερα..
                      Η περιπτωση μου ειναι να τελειωσω πριν τον εναν χρονο, γιατι εγω ειμαι με IEC, και αποφασισαμε να παντρευτουμε εκει marriage certificate (μου ειπε και πρακτορας μετανασταυτικος οτι ετσι ειναι πιο ευκολο, διοτι αν πας με partner ειναι λιγο πιο διαδικαστικο..)
                      Πιστευετε προλαβαινω σε εναν χρονο? Καπου διαβασα οτι σε ενα 6μηνο θα παρει ο σπονσορ το οκ και δινουν και στον αλλον προσωρινη παραμονη μεχρι να βγουν τα χαρτια.

                      Τι πιστευετε οτι ταιριαζει στην περιπτωση μας με βαση την εμπειρια σας?
                      Εχει καποιος κανει κατι αναλογο με γαμο εκει Καναδα?

                      Comment


                        #71
                        The Scope of Family Sponsorship in 2014
                        Canada Immigration News - The Scope of Family Sponsorship in 2014



                        2014 is set to be an important year for family sponsorship. Citizenship and Immigration Canada (CIC) anticipates that 68,000 family members of Canadian citizens or permanent residents will immigrate to Canada in the next calendar year, accounting for 26.1% of total immigration. Of this number, approximately 48,000 new immigrants will be spouses, partners or children, while the remaining 20,000 will be parents or grandparents.

                        Family sponsorship applicants in 2014 can look forward to streamlined processes and fast processing times across the board. This is thanks to efforts that CIC has made to prioritize the processing of family applications, thus making good on its stated commitment to family reunification. Historically, Canada has operated one of the most welcoming family sponsorship programs in the developed world, and it appears that the trend will continue in 2014.

                        Spousal Sponsorship

                        This sponsorship stream will continue accepting high levels of spouses, common-law and conjugal partners. Two major changes came into effect in roughly the last 12 months, and it is anticipated that they will remain in place for 2014. They are:
                        • Five year sponsorship ban – An individual who has been sponsored as a spouse is banned from sponsoring another spouse in turn for 5 years after receiving Canadian Permanent Residency; and
                        • Two year legitimate relationship regulation – Spouses or partners who have been in a relationship for two years of less, and who have no children together, will receive conditional permanent residency. They must prove that they continue to live with their spouse or partner in Canada, in a legitimate relationship, for two years before full permanent residency is received.


                        Because application numbers in this stream are liable to fluctuate, there is at present no cap on the number of applications that are or will be accepted. However, submitting an application as early as possible is the best way to ensure that partners are brought to Canada in the speediest way possible.

                        Parent and Grandparent Sponsorship

                        For the first time in recent years, the Parent and Grandparent Sponsorship stream will open and begin accepting applications on January 2, 2014. There will be a cap of 5,000 applications accepted for the upcoming time window.

                        After facing growing backlogs in this stream, in 2011 CIC implemented the Action Plan for Faster Family Reunification. Thanks to this plan, backlogged applications have been steadily worked through and waiting times have reduced dramatically. By 2014, CIC anticipates that parents and grandparents will have to wait only 2 – 2.5 years to receive a permanent resident visa. This time period is expected to e decrease to 1-2 years in 2015.
                        Although only 5,000 new applications will be accepted, a total of 20,000 parent and grandparent visas are expected to be issued as CIC continues to process remaining backlogged cases.

                        “The reopening of the parent and grandparent stream is long awaited,” said Attorney David Cohen. “I have no doubt that the application cap will fill up quickly. Families who wish to bring their elders to Canada as permanent residents would be well advised to start preparing their applications today.”

                        Another option – Parent and Grandparent Super Visa

                        Canada has introduced another option for families that wish to bring their parents and grandparents to Canada. The Super Visa provides parents and grandparents of Canadian citizens and permanent residents with a visitor visa that can be renewed for two years at a time, for a period of up to 10 years.
                        This program is already open and enjoying great popularity, which is expected to continue in 2014. With an acceptance rate of 87%, the program is one of the country’s most welcoming to applicants. CIC announced that it currently issues over 1,000 new Super Visas each month.

                        Dependent Child Sponsorship

                        As always, Canada welcomes the children of Canadian citizens and permanent residents year-round. There is no cap on child sponsorship, and children both biological and adopted may come to Canada through this program. Approximately 2,000 foreign adoptees become Canadian permanent residents each year, in addition to other dependents.

                        The Final Word

                        Family reunification is a stated goal of Canadian immigration policy. It builds strong communities and affirms the country’s commitment to human rights, quality of life, and commitment to its residents’ happiness. 2014 will see this practice of welcoming families from all over the world continue in earnest.
                        “Canada is always welcoming to family members, and in recent years we have seen this policy expand greatly,” said Attorney David Cohen. “As more immigrants settle within our borders, the demand to bring loved ones from abroad grows steadily. Thankfully, our country remains steadfast in its stance that family sponsorship helps strengthen our society at its core.”

                        Comment


                          #72
                          καλημέρα,
                          αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει για να ξεκινήσω από κάπου...
                          Είμαι Καναδή υπήκοος by birth....

                          Κάνω αίτηση Sponsor my spouse http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM1344E.pdf
                          μεταφράζω & επικυρώνω τα εξής:
                          Ληξιαρχική πράξη γάμου
                          ληξιαρχική πραξη γεννησης των παιδιων
                          διαβατήριο ελληνικό του συζύγου + ταυτότητα
                          διαβατήριο καναδικό δικό μου
                          Ποινικό μητρώο του συζύγου
                          εκκαθαριστικό εφορίας μεταφρασμένο???? (αυτό είναι απαραίτητο? καλά κατάλαβα?)
                          μεταφρασμένο το πτυχίο του συζύγου
                          και ιατρικές εξετάσεις του συζύγου (μπορεί να τις κάνει και να τις στείλει μαζί με την αίτηση?)

                          ξεχνάω κάτι???

                          Όσο αφορά τα παιδιά....
                          διάβασα ότι παίρνουν αυτόματα την υπηκόοτητα... Τι σημαίνει αυτό ? δεν πρεπει να κάνω καποια αίτηση? και αν ναι πόσο καιρό διαρκεί?


                          Ευχαριστώ πολυυυυ!

                          Comment


                            #73
                            Sophiak διάβασε κ θα βρεις πολλές πληροφορίες μέσα στο patriotaki
                            αλλά κ εδώ: Α. Application for Permanent Residence From Within Canada – Spouse or Common-Law Partner in Canada Class (IMM 5289)
                            Β. Processing Times: Family Sponsorship
                            Γ. Determine your eligibility – Sponsor your spouse, partner or children
                            Δ. Spousal sponsorship
                            Ε. married applying inland applicaton almost done! 2 more question!
                            Ζ. Supporting Documents - How much is too much ?
                            Η. http://www.cic.gc.ca/english/index-int.asp



                            υ.γ. Επιπλέον νομίζω ότι χρειάζεται να βγάλεις κ εσύ ποινικό μητρώο από το υπουργείο δικαιοσύνης στην Ελλάδα.
                            (Όπως η Αυστραλία έτσι κ ο Καναδάς πρέπει να το ζητάει σε όλους τους υπήκοους που ζούνε πάνω από δύο χρόνια εκτός χώρας κ θέλουν να επιστρέψουν ξανά για μόνιμη εγκατάσταση).
                            Δες αν το ζητάει ο Καναδάς εδώ: http://www.cic.gc.ca/english/infORma...rity/index.asp
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #74
                              ^ ωραιος ο Jim ... σωστος !!!
                              Originally posted by SophiaK View Post
                              εκκαθαριστικό εφορίας μεταφρασμένο???? (αυτό είναι απαραίτητο? καλά κατάλαβα?)
                              μεταφρασμένο το πτυχίο του συζύγου και ιατρικές εξετάσεις του συζύγου (μπορεί να τις κάνει και να τις στείλει μαζί με την αίτηση?)

                              Όσο αφορά τα παιδιά.... διάβασα ότι παίρνουν αυτόματα την υπηκόοτητα... Τι σημαίνει αυτό ? δεν πρεπει να κάνω καποια αίτηση? και αν ναι πόσο καιρό διαρκεί?
                              αναλογα με την διαδικασια που θα ακολουθησεις Inside or Outside Canada υπαρχει το αντιστοιχο Document Checklist

                              τηρησε το πιστα


                              νομιζω: αν o συζυγος ειναι Self Employed θελει και την Φορολογικη Δηλωση σας μεταφρασμενη

                              Ιατρικες εξετασεις: σε συγκεκριμενους γιατρους

                              τα παιδια τα δηλωνεις στην φορμα Additional Dependants


                              γενικα θελει καθαρο μυαλο να συγκεντρωσεις τα ελληνικα εγγραφα και να εχεις χρονο για μεταφρασεις και ανεση να τα ανεβασεις στο CIC

                              αν εχεις αποριες, θα σου εχουν συγκεκριμενο email για ερωτησεις και θα σου απαντουν αμεσα


                              αν μπορουμε να κανουμε κατι και εμεις, το λες ;-)

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by claus View Post
                                ^ ωραιος ο Jim ... σωστος !!!
                                αναλογα με την διαδικασια που θα ακολουθησεις Inside or Outside Canada υπαρχει το αντιστοιχο Document Checklist

                                τηρησε το πιστα


                                νομιζω: αν o συζυγος ειναι Self Employed θελει και την Φορολογικη Δηλωση σας μεταφρασμενη

                                Ιατρικες εξετασεις: σε συγκεκριμενους γιατρους

                                τα παιδια τα δηλωνεις στην φορμα Additional Dependants


                                γενικα θελει καθαρο μυαλο να συγκεντρωσεις τα ελληνικα εγγραφα και να εχεις χρονο για μεταφρασεις και ανεση να τα ανεβασεις στο CIC

                                αν εχεις αποριες, θα σου εχουν συγκεκριμενο email για ερωτησεις και θα σου απαντουν αμεσα


                                αν μπορουμε να κανουμε κατι και εμεις, το λες ;-)

                                Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

                                τις φόρμες τις ανεβάζω στο CIC ή τις στέλνω ταχυδρομικώς?

                                Comment

                                Working...
                                X