Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    δεν κανετε στην τουρκια κοινη φορολογικη δηλωση,δεν φαινεσαι καπου δηλωμενη στα εισοδηματα του συζυγου;ας στειλεις την φορολογικη του συζυγου αν ειναι...δεν χρειαζεται να ειναι εγγραφα του ελληνικου δημοσιου,απο την χωρα στην οποια κατοικεις θα τους στειλεις στοιχεια!απο ελλαδα θα χρειαστεις σιγουρα πιστοποιητικα γεννησης,ληξιαρχικη πραξη γεννησης,ταυτοτητα,ποινικο μητρωο...ολα τα αλλα αν εγιναν στην τουρκια θα τα παρεις απο εκει!φωτογραφιες ας ειναι κ στο facebook,τις εκτυπωνεις κανονικα σε φωτογραφειο,τις βαζεις με χρονολογικη σειρα με καποιες επεξηγησεις κ εισαι οκ!οπως κ εισητηρια απο κοινα ταξιδια,η απο ταξιδια που κανατε για να συναντηθειτε,φωτο απο τον γαμο...θα τα δεις και στις αιτησεις,ζητανε να γραψεις διαφορα για την σχεση σου!α,ποινικο μητρωο θα βγαλεις και απο την χωρα που εισαι αν εισαι πανω απο 6 μηνες νομιζω,ρωτα στην πρεσβεια,στην καναδικη η στην ελληνικη,θα σου πουν...

    Comment


      δεν εχω ιδεα πρεπει να το πω στον αντρα μου το φορολογικο τους δε το ξερω πρεπει να το κοιταξουμε αμεσα.......δε ξερω καν αν κανουν εδω φορολογικες δηλωσεις με τον τροπο που κανουμε εμεις θα του κολλησω να το δει και αν ειναι να το φτιαξει---νομιζω με εκανες και στο φεις προσθηκη εσυ πρεπει να εισαι λογικα χαχαχα

      Comment


        παιδια γεια σας και πάλι επανερχομαι δριμυτερη με νεες ερωτησεις
        λοιπον αρχιζω
        σημερα ενημερωθηκα οτι οι καναδοι ενδιαφερονται να τους αποδειξεις οτι ο γαμος που εχεις κανει δεν ειναι λευκος οτι μενεις δηλαδη μαζι...εγω ουσα αρχαρια θεωρησα οτι το διαβατηριο μου που φαινεται οτι ειμαι στη χωρα που μενω τωρα βλεπε τουρκια ειναι αρκετο μιας κ επισκεπτομαι την ελλαδα καποιες φορες οποτε κ φαινεται αυτο το περα δωθε μου,προσθετω για οσους δε θυμουνται ειμαι με τουρκο παντρεμενη,και αρα θα πρεπει να φαινεται με καποιο τροπο η κοινη μας συμβιωση!!!!το ενοικιαστηριο του σπιτιου ειναι στο ονομα του κ θα το αλλαξουμε αμεσα αλλα θα πρεπει να ειναι ενα χρονο νομιζω αυτο που ζηταει ο Καναδας!!!βρηκα ωστοσο ενα χαρτι απο την αστυνομια περσινο το οποιο δηλωνει οτι μενω στην διευθυνση οπου μενει κ ο αντρας μου(ειχαμε καναι λαθος περσι με την αδεια μου την οποια φτιαξαμε αλλου ενω ειχαμε μετακομισει εδω.η αστυνομια το βρηκε κ μας εβαλε προστιμο.στο χαρτι αυτο δηλαδη φαινεται η ας το πουμε παρανομια μας το προστιμο που πληρωσαμε αλλα πιστοποιει οτι μενω εδω στην ιδια διευθυνση εδω και ενα χρονο περιπου----νομιζω ειναι δυνατο χαρτι αλλα θα ηθελα να μου πειτε και τι αλλο αποδεικτικο θα μπορουσα να μαζεψω η τι αλλο να κανω...πχ μια ιδεα ειναι καποια γραμματα απο φιλους κ συγγενεις η καποιοα υπευθυνη δηλωση ατομων απο εδω οτι μας ξερουν οτι μενουμε μαζι επικυρωμενη απο συμβολαιογραφο...τα λεω καλα αραγε...καμια αλλη ιδεα η οτιδηποτε αλλο...πληροφορια ...ευπροσδεκτηηη!!!

        Comment


          Originally posted by ninakap30 View Post
          θα ηθελα να μου πειτε και τι αλλο αποδεικτικο θα μπορουσα να μαζεψω η τι αλλο να κανω...πχ μια ιδεα ειναι καποια γραμματα απο φιλους κ συγγενεις η καποιοα υπευθυνη δηλωση ατομων απο εδω οτι μας ξερουν οτι μενουμε μαζι επικυρωμενη απο συμβολαιογραφο...τα λεω καλα αραγε...καμια αλλη ιδεα η οτιδηποτε αλλο...πληροφορια ...ευπροσδεκτηηη!!!
          Ιδέες είπες...?

          1. Θα μπορούσατε να πείτε στον ιδιοκτήτη του σπιτιού να σας δώσει μία υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής στην αστυνομία που να λέει ότι το ενοικιαστήριο είναι στου συζύγου το όνομα αλλά από την πρώτη μέρα που το νοικιάσατε μένετε μαζί.

          2. Αν έχεις δικά σου γράμματα από οπουδήποτε πχ (προσωπικά γράμματα, κινητής τηλεφωνίας, τράπεζας λογαριασμό ή πιστωτική κάρτα, κ.α.) που γράφουν ημερομηνία κ την διεύθυνση που μένετε ίσως να μπορούν να βοηθήσουν κ αυτά λίγο.

          υ.γ. Τα γράμματα που λες από συγγενείς, φίλους ή γνωστούς πιστεύω πως θα βοηθήσουν κ αυτά.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Originally posted by ninakap30 View Post
            παιδια γεια σας και πάλι επανερχομαι δριμυτερη με νεες ερωτησεις
            λοιπον αρχιζω
            σημερα ενημερωθηκα οτι οι καναδοι ενδιαφερονται να τους αποδειξεις οτι ο γαμος που εχεις κανει δεν ειναι λευκος οτι μενεις δηλαδη μαζι...εγω ουσα αρχαρια θεωρησα οτι το διαβατηριο μου που φαινεται οτι ειμαι στη χωρα που μενω τωρα βλεπε τουρκια ειναι αρκετο μιας κ επισκεπτομαι την ελλαδα καποιες φορες οποτε κ φαινεται αυτο το περα δωθε μου,προσθετω για οσους δε θυμουνται ειμαι με τουρκο παντρεμενη,και αρα θα πρεπει να φαινεται με καποιο τροπο η κοινη μας συμβιωση!!!!το ενοικιαστηριο του σπιτιου ειναι στο ονομα του κ θα το αλλαξουμε αμεσα αλλα θα πρεπει να ειναι ενα χρονο νομιζω αυτο που ζηταει ο Καναδας!!!βρηκα ωστοσο ενα χαρτι απο την αστυνομια περσινο το οποιο δηλωνει οτι μενω στην διευθυνση οπου μενει κ ο αντρας μου(ειχαμε καναι λαθος περσι με την αδεια μου την οποια φτιαξαμε αλλου ενω ειχαμε μετακομισει εδω.η αστυνομια το βρηκε κ μας εβαλε προστιμο.στο χαρτι αυτο δηλαδη φαινεται η ας το πουμε παρανομια μας το προστιμο που πληρωσαμε αλλα πιστοποιει οτι μενω εδω στην ιδια διευθυνση εδω και ενα χρονο περιπου----νομιζω ειναι δυνατο χαρτι αλλα θα ηθελα να μου πειτε και τι αλλο αποδεικτικο θα μπορουσα να μαζεψω η τι αλλο να κανω...πχ μια ιδεα ειναι καποια γραμματα απο φιλους κ συγγενεις η καποιοα υπευθυνη δηλωση ατομων απο εδω οτι μας ξερουν οτι μενουμε μαζι επικυρωμενη απο συμβολαιογραφο...τα λεω καλα αραγε...καμια αλλη ιδεα η οτιδηποτε αλλο...πληροφορια ...ευπροσδεκτηηη!!!
            πιστοποιητικο γαμου υπαρχει?αν ναι το μονο που εχεις να κανεις ειναι να στειλεις καμια 50 φωτογραφιες που να εχετε βγει μαζι η με συγγενεις και εισαι οκ.να μην ειναι απο ενα και μονο γεγονος αλλα απο πολλα και διαφορα.καλο θα ηταν επισης και φωτο απο τον γαμο.μην μπεις σε διαδικασια να κανεις μεταφρασεις απο γραμματα τσαμπα κοπος και χρημα.α και που εισαι στο τελος της διαδικασιας οι φωτο επιστρεφονται οποτε καλο 8α ηταν παρε κανα αλμπουμ απο τωρα να μη τα εχεις χυμα μετα.

            Comment


              εγω τελικα πρπεει να βαλω το ποινικο μου μητρωο σαν καναδη πολιτης αραγε...στο ντοκουμεντ λιστ δεν αναφερει οτι χρειαζεται απο μενα αλλα απο τον αντρα μου και μονο..παρολα αυτα καποιοι μου λενε να βαλω και το δικο μου---αλλοι οτι με καλυπτει το διαβατηριο(καναδικο)και τοπιστοποιητικο υπηκοοτητας προκειμενουν να κανω αυτο το πολυποθητο σπονσορινγκ----ειλικρινα εχω μπερδευτει τοσο πολυ,ζαλαδα σκετηηηηη

              Comment


                Originally posted by ninakap30 View Post
                εγω τελικα πρπεει να βαλω το ποινικο μου μητρωο σαν καναδη πολιτης αραγε...στο ντοκουμεντ λιστ δεν αναφερει οτι χρειαζεται απο μενα αλλα απο τον αντρα μου και μονο..παρολα αυτα καποιοι μου λενε να βαλω και το δικο μου---αλλοι οτι με καλυπτει το διαβατηριο(καναδικο)και τοπιστοποιητικο υπηκοοτητας προκειμενουν να κανω αυτο το πολυποθητο σπονσορινγκ----ειλικρινα εχω μπερδευτει τοσο πολυ,ζαλαδα σκετηηηηη
                Αφου το λεει ξεκαθαρα μεσα στη λιστα μην ακους τον καθενα και κανε ακριβως οτι λεει η λιστα.δεν ειναι θεμα μπερδεματος απλα επειδη ειναι πολλες πληροφοριες και απλα πρεπει να τα τακτοποιησεις καλα μεσα στο μυαλο σου.

                Comment


                  παιδια σας ξαναγραγω παλι...λοιπον το ερωτημα μου τωρα ειναι αλλο και ειναι το εξης---διαβαζα σε πληροφοριες απο γκρουπακι στο φεις οτι καποιοι στελνουν τα χαρτια τους για το σποσορινγκ κ φευγουν σχετικα αμεσα απο ελλαδα για καναδα---χωρις να εχει παρει ο συζυγος την pr...μπαινει ως τουριστας δηλαδη και εαν δεν εχει δωθει στο 6μηνο η αδεια παραμονης τελοσπαντων η ζητας επιμηκυνση η βγαινεις κ ξαναμπαινεις στη χωρα...το ιδιο θεωρησα θα συμβει κ με τη δικη moy περιπτωση αλλα ο δικος μου αντρας δεν ειναι ελληνασ!!!!!!!!!!!κ εκει ερχεται το μπλεξιμο!οποτε τωρα τι διαδικασια υπαρχει--μου ειπαν απλα κανω τις αιτησεις τισ στελνω κανονικα και περιμενω--οχι μονο την εγκριση για τον σπονσορ δηλαδη εμενα αλλα και για τον σπονσορντ----ποσο καιρο κανει ρε παιδια ολο αυτο...θα μας παρει κανα εναμιση χρονο δηλαδη

                  Comment


                    καλησπέρα σε όλους...για οικογενειακά θέματα ελπίζω να βρώ εδώ τις απαντήσεις μου...έχω ξεκινήσει τα χαρτιά για το working holiday και είμαι παντρεμένος με 2 παιδιά η γυναίκα μου θα πρέπει να κάνει ξεχωριστά την αίτηση της σωστά?? και μήπως γνωρίζετε τι γίνετε με τα παιδιά?εννοώ ότι έρχονται με την εγκριση την δικιά μου??της γυναίκας μου?υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούν τα παιδιά μου η κάποιον απο την οικογένεια και να μην μπορούμε να πάμε οικογενειακώς??σημειωτέον ότι ο γιος μου έχει 67% αναπηρία λόγω καρδιάς και δεν ξέρω απίσης αν υπάρχει κάποιο νομικό πρόβλημα για αυτό...


                    ευχαριστώ εκ των προτέρων...

                    Comment


                      καλημερα σε όλους, νέος στο forum, το διαβάζω αρκετο καιρο και μου εχουν δημιουργηθεί κάποια ερωτήματα,

                      - έχω γνωστούς/συγγενεις στο Montreal, αν υποθέσουμε οτι μου κάνουν sponsor (είναι θεία μου, 30 χρόνια στον καναδα,) με την βίζα αυτη, θα μπορώ να πάρω work permit, και αν ναι πάιρνει καιρό αυτη η διαδικασία,

                      σκέφτομαι να πάω στον καναδα με τουριστική βίζα, και μιας που θα με φιλοξενησουν εκει οι ανθρώποι, να ξεκινησω απο εκει τις διαδικασίες για sponsor και work permit

                      ευχαριστώ

                      Comment


                        Καλημέρα. Εχω ξεκινησει την συμπληρωση των εγγραφων για να κανω sponsor τον συζυγο και τον 8 μηνων γιο μας. Χρειζεται να συμπληρωσω ξεχωριστη αιτηση για το μωρο ή συμπεριλαμβανεται στην αιτηση του συζυγου ως dependent? Χρειαζεται να εκδοσω και εγν καναδικο διαβατηριο? Θα χρησιμοποιησω το canadian citizenship card για την αιτηση και ηθελα να χρησιμοποιησω ελληνικο διαβατηριο για οταν φυγουμε καθως εκδιδεται πολυ πιο γρηγορα και απλα σε συγκριση με το καναδικο.
                        Ευχαριστω!

                        Comment


                          an sou kaneoun sponsorshıp tha pareıs efoson egkrıtheı thn PR karta me thn opoıa exeıs ola ta dıkaıwmata enos kanadou polıth ektos apo dıkaıwma pshfou fusıka....de nomızw xreıazetaı work permıt

                          Comment


                            Originally posted by ninakap30 View Post
                            an sou kaneoun sponsorshıp tha pareıs efoson egkrıtheı thn PR karta me thn opoıa exeıs ola ta dıkaıwmata enos kanadou polıth ektos apo dıkaıwma pshfou fusıka....de nomızw xreıazetaı work permıt
                            Θα σε παρακαλέσω πολύ να γράφεις όπως όλοι μας με ελληνικά γράμματα γιατί είναι ένας από τους κανόνες του φόρουμ.
                            Τα γκρίκλις είναι πολύ δυσανάγνωστα κ κουραστικά στο διάβασμα.
                            Επίσης θα ήταν πολύ καλύτερα να έκανες επεξεργασία όσα ποστ έχεις γράψει με γκρίκλις εδώ: http://www.patriotaki.net/search.php?searchid=619839 Ευχαριστώ.

                            Όπως έγραφες εδώ: http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...html#post80651
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Καλησπερα, χρειαζομαι την βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει επι του θεματος η εχει να προτεινει κατι. Σπονσοραρομε απο την συντροφο μου και η αιτηση μου βρισκεται στη Ρωμη προς επεξεργασια. Σημερα ελαβα e mail και μου ζητηθηκε να τους στειλω a set of my original fingerprints μεσα σε 60 ημερες. Δεν ξερω πως μπορει να γινει κατι τετοιο, απευθυνθηκα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μου και μου ειπαν πως δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν γιατι δεν υπαρχει τετοια υπηρεσια. Ξερει κανεις πως μπορω να τοθς στειλω τα γνησια δακτυλικα μου αποτυπωματα?

                              Comment


                                Originally posted by panos30 View Post
                                Σημερα ελαβα e mail και μου ζητηθηκε να τους στειλω a set of my original fingerprints μεσα σε 60 ημερες. Δεν ξερω πως μπορει να γινει κατι τετοιο, απευθυνθηκα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μου και μου ειπαν πως δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν γιατι δεν υπαρχει τετοια υπηρεσια. Ξερει κανεις πως μπορω να τοθς στειλω τα γνησια δακτυλικα μου αποτυπωματα?
                                Καλημέρα. Αν μένεις στην Αθήνα πήγαινε μια βόλτα μέχρι την Γενική Ασφάλεια* επί της Λεωφόρου Αλεξάνδρας γιατί εκεί νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες με κάποια αίτηση λογικά.
                                Αν σου πούνε ότι δεν είναι αρμόδιοι αυτοί που δεν το πιστεύω η επόμενη υπηρεσία που θα σου πρότεινα να πας είναι το γραφείο που παίρνουμε το ποινικό μητρώο στο υπόγειο του κτιρίου του Αρείου Πάγου 2 οικοδομικά τετράγωνα πιο κάτω (η είσοδος είναι από την μεριά που βλέπει τις παλιές πολυκατοικίες).

                                Αν θέλεις ρώτησε αν γίνεται να τα στείλουν οι ίδιοι υπηρεσιακώς.

                                * ( Ενημερωτικά: Γενική Ασφάλεια αλλιώς είναι γνωστή ως Play Boy εκεί που πάνε όλα τα μοντέλα κ βγάζουν φωτογραφίες. Εύχομαι να έρθει η ώρα που θα μπαινοβγάζουν κ όλους τους κλέφτες πολιτικούς εκεί)
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X