Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    τελικά τα έστειλα με ups, κόστος ακριβώς τα μισά χρήματα

    Originally posted by jack83 View Post
    Καλη επιτυχια!!!!!!!!! Θυμισε μας την περιπτωση σου και τι στελνεις...
    Πολύ ψυχοφθόρο πάντως το όλο θέμα!!! άντε και είδωμεν

    Ευχαριστώωωωω
    Εγώ είμαι Canadian by birth, μένω στην Ελλάδα, παντρεμένη με Έλληνα πάνω από 10 χρόνια και έχουμε 3 παιδιά.
    Αυτά
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

    Comment


      #17
      Καλησπερα,

      Σορρυ που ξαναρωταω στο θεμα, απλα μια απορια που προεκυψε μετα απο συζητηση με εναν γνωστο ο οποιος μεταναστευει Αυστραλια.
      Η κοπελα μου εμενα εχει παρει την υπηκοοτητα της απο την μητερα της η οποια γεννηθηκε Καναδα. Στην Αυστραλια μου ειπανε οτι μια υπηκοος που το πηρε ετσι απο την μανα της (χωρις να εχει γεννηθει η ιδια), δεν μπορει να το δωσει σε καποιον.

      Απο αυτα που εχω διαβασει για Καναδα δεν επισημαινουν κατι τετοιο.

      Ευχαριστω και παλι.

      Comment


        #18
        Originally posted by John85 View Post
        Η κοπελα μου εμενα εχει παρει την υπηκοοτητα της απο την μητερα της η οποια γεννηθηκε Καναδα. Στην Αυστραλια μου ειπανε οτι μια υπηκοος που το πηρε ετσι απο την μανα της (χωρις να εχει γεννηθει η ιδια), δεν μπορει να το δωσει σε καποιον.

        Απο αυτα που εχω διαβασει για Καναδα δεν επισημαινουν κατι τετοιο.
        Πέρυσι έκανα τα παιδιά μου canadian citizen, το έντυπο που συμπλήρωσα λέγεται section 3, τώρα δε θυμάμαι ακριβώς ή στο έντυπο που συμπλήρωσα ή στα χαρτιά που μου ήρθαν έλεγε ότι ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα να δώσουν την υπηκοότητα στα παδιά τους, αν γεννηθούν εκτός Καναδά!!! ΟΜΩΣ υπάρχει ένα ερώτημα στο section 3 αν είσαι παππούς ή γιαγιά Καναδός υπήκοος και δίνεις την υπηκοότητα στα εγγόνια σου. ΔΕ θυμάμαι λεπτομέρειες όμως, μου είχε κάνει εντύπωσει, γιατί είπα ότι θα πρέπει να πάνε να γεννήσουν στον Καναδά.....

        Τώρα για την περίπτωση σου, όπως λες κι εσύ, δεν είδα πουθενά γραμμένο κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που σε ρωτάει αν είσαι by birth ή by naturalize Καναδός πολίτης. Δε χάνεις όμως τπτ να πάρεις τηλέφωνο στην Καναδική πρεσβεία να ρωτήσεις
        ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

        Comment


          #19
          Originally posted by elecores View Post
          Πέρυσι έκανα τα παιδιά μου canadian citizen, το έντυπο που συμπλήρωσα λέγεται section 3, τώρα δε θυμάμαι ακριβώς ή στο έντυπο που συμπλήρωσα ή στα χαρτιά που μου ήρθαν έλεγε ότι ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα να δώσουν την υπηκοότητα στα παδιά τους, αν γεννηθούν εκτός Καναδά!!! ΟΜΩΣ υπάρχει ένα ερώτημα στο section 3 αν είσαι παππούς ή γιαγιά Καναδός υπήκοος και δίνεις την υπηκοότητα στα εγγόνια σου. ΔΕ θυμάμαι λεπτομέρειες όμως, μου είχε κάνει εντύπωσει, γιατί είπα ότι θα πρέπει να πάνε να γεννήσουν στον Καναδά.....

          Τώρα για την περίπτωση σου, όπως λες κι εσύ, δεν είδα πουθενά γραμμένο κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που σε ρωτάει αν είσαι by birth ή by naturalize Καναδός πολίτης. Δε χάνεις όμως τπτ να πάρεις τηλέφωνο στην Καναδική πρεσβεία να ρωτήσεις
          Σε ευχαριτω elecores για το ενδιαφερον.

          Ακριβως η κοπελα μου στην υπηκοοτητα οταν της ηρθε διαβασαμε πανω και ελεγε αυτο που λες και εσυ οτι δεν εχει δικαιωμα να το μεταβιβασει στα παιδια της αν γεννηθουν εκτος Καναδα, και λογικο ακουγεται γτ για παραδειγμα αν ειχε παιδια ηδη απο Ελλαδα και το επαιρναν και αυτα δεν θα ειχε νοημα (3η γενια παει πολυ..). Και μοιαζει αυτο καπως μe αυτο που λες για τα εγγονια, τα εγγονια ειnai 3η γενια..μετα παει πολυ πιστευω!

          Το κοιταξαμε δεν λεει κατι για τον συντροφο.
          Παντως ενα τηλεφωνο απλα να το επιβεβαιωσουμε θα κανω.

          Ευχαριστω και παλι

          Comment


            #20
            Καλησπέρα
            Φεύγουμε για Βανκούβερ 27/8. Έχουμε πάρει work permit για 1 χρόνο.
            Οι διαδικασίες τόσο για τη σύζυγο (δασκάλα - invitation letter) όσο και για εμένα ήταν απροσδόκητα σύντομες, αν και υπήρξε κάποια εμπλοκή αφού χρειάστηκε να αποδείξουμε πως είναι έμμισθη και τα χρήματα αυτά αρκούν για να συντηρηθεί η οικογένεια (5μελής παρακαλώ).
            Όλα τα έντυπα τα δικά μου και της συζύγου τα έβαλα στον ίδιο φάκελο και κέρδισα χρόνο και έξοδα. Δυστυχώς ενημέρωση ελάχιστη, ψάχνοντας και με μεγάλη αγωνία εάν προχωράμε σωστά. Ελπίζω να τα καταφέρουμε εκεί και να μπορέσουμε να παραμείνουμε και στη συνέχεια. Εύχομαι καλή τύχη σε όποιον προσπαθεί να μεταναστεύσει.

            Comment


              #21
              Να κανω μια ερωτηση και ελπιζω να ειναι η τελευταια.ηρθε η visa απο την πρεσβεια του καναδα απο την ιταλια και πηγα να κλεισω το εισιτηριο oneway και ο ταξιδιωτικος πρακτορας μου ειπε οτι δεν μπορει να μου κλεισει oneway γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να μην με αφησουν να μπω.η visa ειναι απο family sponsorship.

              Comment


                #22
                one way φιλε μου! αφου πηρες τα χαρτια σου και δεν μενει τιποτε αλλο One way και ας τον να λεει!
                Αντε με το καλο και ολα καλα!
                Α ρε Ελλαδα που μας καταντησες γ μ!

                Comment


                  #23
                  Να ρωτησω και εγω κατι. Ειναι πιο ευκολο να πατρευτω ελλαδα η καναδα? Σε ποια περιπτωση ειναι πιο γρηγορη η ολη αντιμετωπιση?

                  Comment


                    #24
                    Σου παραθετω μια απαντηση που ειχα δωσει παλαιοτερα!

                    1. ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ!!!!!!!!!!!! Βεβαια πρεπει να εισαι καποια χρονια μαζι της, ακομα καλυτερα να συζουσατε, γενικα αποδεικτικα στοιχεια που να πιστοιποιουν την σχεση σας! Φωτογραφιες παρα πολλες απο ταξιδια σας, απο οικογενειακες εκδηλωσεις με τους δικους σου και τους δικους της, εγγραφα που ειχατε απο κοινου αν ζουσατε μαζι κτλ.
                    2. Αν παντρευτεις Ελλαδα στελνεις τα χαρτια στην Ρωμη και σε 8-15 μηνες σου απαντανε και εφυγες.
                    3. Αν πας Καναδα (προσεχε καλα πως θα μπεις, σαν τουριστας) κανεις γαμο οποτε θες (μπορεις και σαν τουριστας) και μετα ξεκινατε χαρτια να σε σπονσοραρει. Το σημαντικο ομως στο να σε σπονσοραρει ειναι να ζειτε στους δικους της αρα να εχετε στεγη και σημαντικο πολυ να εχει βρει δουλεια οποτε να μπορει να σε στηριζει. Προσθετεις βεβαια σε ολα αυτα οτι εχεις καποιες οικονομιες ή οτι εχεις εισοδημα απο Ελλαδα, με λιγα λογια οτι τσονταρεις κι εσυ. Σε 6 μηνες βγαινει η εγκριση του σπονσορ (stage1) και παιρνεις προσωρινη αδεια εργασιας και μετα απο μερικους μηνες παιρνεις κανονικα ολα τα χαρτια σου του μονιμου κατοικου.


                    Να ξερεις οτι η αναμονη πλεον ειναι μαγαλυτερη απο αυτη που περιπου σου γραφω.

                    Comment


                      #25
                      Ερωτηση ωστε να ξεκαθαρισω το "τοπιο" μιας και δεν σκαμπαζω τα οσα απο Immigration WEB στο internet.... Βασικα δεν εχω το Speak English και τοσο με αποτελεσμα το να διαβασω ενα καρο αναφορες με τρομοκρατουν και τα παραταω.

                      Εχω συγγενη στο Καναδα - Ονταριο ....ειναι Θεια μου ( αδερφη της μητερας μου ) ..... μπορει να με καλεσει ..... εμενα και την οικογενεια μου ? Θα καλεσει ολα τα ατομα της οικογενειας ή θα καλεσει εμενα και εγω επειτα με την σειρα μου τους υπολοιπους ( συζυγος - παιδια )?

                      Την βοηθεια σας ....οσο αναλυτικη γινεται παρακαλω γιατι πιθανον να εχω μια "διεξοδο" να ξεφυγω απο την μιζερη κατασταση στην Ελλαδα και να μπορεσω να κανω "κατι" στον Καναδα.....

                      Σας παρακαλω.

                      Comment


                        #26
                        litsa74
                        γειά σας θέλω απεγνωσμένα τη βοήθεια από κάποιον που έχει ήδη φτιάξει το φάκελο του για sponsor. εγώ και φίλος μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά όσο πιο σύντομα γίνεται. εγώ έχω καναδική υπηκοότητα αλλά μένουμε και οι δύο Ελλάδα.
                        σκοπεύουμε σε λίγες μέρες να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο γιατί από οτι διάβασα είναι πιο εύκολα για αυτόν να μπεί καναδά και να μείνει μόνιμα εφόσον έχει παντρευτεί καναδό υπήκοο. σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε το γάμο , να μαζέψουμε τα χαρτιά όλα που χρειάζονται για να έχουμε έτοιμο το φάκελο και να πάμε έξω , εγώ σα καναδός υπήκοος και αυτός σαν τουρίστας και να τα στείλουμε τα χαρτιά από έξω αφού βρούμε σπίτι να μείνουμε και ψάξω για δουλειά.
                        τα ερωτήματα μου είναι:
                        εκτός από διαβατήρια , μεταφρασμένα ταυτότητες δικά , ληξιαρχική πράξη γάμου κτλ τι άλλο χρειάζεται να στείλουμε όσον αφορά τις εξετάσεις γιατρών?υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις και εάν ναι ποιές εξετάσεις ζητάνε και εάν είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί?
                        με τα χαρτιά στέλνουμε και το διαβατήριο του ή απλά επικυρωμένη φωτοτυπία του διαβατηρίου? σε περίπτωση που χρειαστεί να στείλει το διαβατήριο του πώς θα μπορεί να ζεί και να κυκλοφορεί στο καναδά χωρίς διαβατήριο?

                        sophiaK
                        Kαλημέρα και συγχαρητήρια για το τοπικ που φτιάξατε!
                        Οι πληροφορίες που δίνετε είναι πολύ χρήσιμες αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις....

                        Εγώ έχω υπηκόοτητα Καναδική (γενημένη στον Καναδά0 και θέλω να γίνω sponsor στον σύζυγο και τα παιδια (δεν εχω προλάβει να δώσω την υπηκόοτητα στα παιδιά μου)
                        Η πρώτη ερώτηση μου είναι αν είναι καλύτερα να γίνουν τα χαρτιά από Ελλαδα ή από καναδα όταν φτάσουμε... Και η 2η ερώτηση μου είναι ότι επειδή δεν φαίνεται ότι εργάζομαι στην Ελλαδα και δε με περιμένει κάποια δουλειά εκεί, αν θα έχω πρόβλημα...

                        Ευχαριστώ πολύ!

                        v.polina
                        οχι,κανονικα δεν θα εχεις προβλημα,εισαι καναδη υπηκοος οποτε εχεις δικαιωμα να εισαι στον καναδα και εσυ και τα παιδια σου,οπως επισης και να γινεις σπονσορας στον συζυγο για να ερθει μαζι σου.η διαδικασια ειναι πολυπολοκη και λιγο χρονοβορα,αλλα αν μπεις στο σαιτ cic και ακολουθησεις τις οδηγιες για spousal sponsorship γινονται ολα πιο απλα,βημα βημα.
                        καλυτερα τα χαρτια να τα κανεις απο ελλαδα,οι χρονοι ειναι σημαντικα μικροτεροι,και εφοσον εισαι στην αθηνα σε βολευει και για τις μεταφρασεις που ερχονται πολυ φθηνοτερες στο υπουργειο,και για τον γιατρο που πρεπει να κανει εξετασει ο συζυγος...
                        οτι αλλο ζρειαστεις εδω ειμαστε!!!
                        κι εγω στην ιδια διαδικασια ειμαι,σε λιγες μερες θα δωσω ολα τα χαρτια για μεταφραση και ελπιζω αρχες δεκεμβρη να στειλω την αιτηση,μενω ευβοια βλεπεις και οι μετακινησεις μας ειναι πολυ δυσκολες και ακριβες...γκρρρ

                        Comment


                          #27
                          απαντω εδω στην SophiaK !!!!!!
                          τα παιδια ειναι ηδη υπηκοοι απο την γεννηση τους,δεν χρειαζεται να τους σπονσοραρεις...εσυ θα στειλεις τα δικαιολογητικα για να σου δωσουν proof of citizrenship και κατοπιν να τους βγαλεις και καναδικα διαβατηρια-οχι οτι εχουν προβλημα αν ταξιδεψουν με ελληνικα,ουτως η αλλως ειναι ηδη υπηκοοι,απλα χρειαζεσαι καποιο αποδεικτικο.αν παρεις τηλεφωνο στην πρεσβεια στην αθηνα και ακολουθησεις τις ηχογραφημενες οδηγιες,θα σου στειλουν τις αιτησεις για την αποκτηση καναδικης υπηκοοτητας ανηλικων στο σπιτι,και καλως εχοντων των πραγματων θα τις εχεις σε εξι μηνες η και περισσοτερο.
                          τωρα για το σπονσορσιπ του συζηγου δεν ξερω καμια περιπτωση προσωπικα που να εγινε απο ελλαδα μεσω ρωμης και να πηρε 12-18 μηνες,συνηθως ειναι λιγοτερο,ειδικα αν στο μεσοδιαστημα εγκατασταθειτε στον καναδα και δηλωσετε αλλαγη διευθυνσης.αυτο προυποθετει φυσικα οτι ο φακελος ειναι σωστα συμπληρωμενος,πληρης,χωρις λαθη και παραλειψεις,αποτελει υποθεση ρουτινας με καθαρα ποινικα μητρωα κτλ κτλ κτλ αλλιως σιγουρα η επεξεργασια του χρειαζεται περισσοτερο χρονο

                          Comment


                            #28
                            Καλησπερα επειδη με ενδιαφερει το θεμα, νομιζω οτι αν τα χαρτια γινουν απο Ελλαδα θελει λιγοτερο χρονο. Ετσι διαβασα στο cic. Τι συμφερει πιο πολυ πιστευετε; Εγω σκεφτομαι οτι αν απο τον Καναδα κανει πιο πολυ, νομιζω το θετικο ειναι οτι εκει ο σπονσορας (γυναικα/αντρας) θα εχει κπ δουλεια οποτε θα μπορει κτ να εγγυηθει. Αν γινει απο Ελλαδα τι κανουμε; Γιατι λογικα Ελλαδα δεν θα εχει κτ στα χερια του.. Παρακαλω διορθωστε με αν σκεφτομαι λαθος κ δεν χρειαζεται αποδειξη οικονομικη

                            Comment


                              #29
                              το 12 με 18 μηνες που αναφερω ειναι στο περιπου! υπαρχουν περιπτωσεις με 8 μηνες αναμονης και περιπτωσεις με περισσοτερες! Το σιγουρο ειναι οτι αυτο τον καιρο οι αιτητσεις ειναι ΑΠΕΙΡΕΣ! Γενικοτερα το εκτος Καναδα ειναι γρηγοροτερο αλλα για μενα χαμενος χρονος...
                              Αν γινουν τα χαρτια απο Ελλαδα ξερω οτι ΔΕΝ μπορεις να ερθεις Καναδα και να περιμενεις, δηλαδη ναι μεν ερχεσαι αλλα δεν δηλωνεις "ηρθαμε να μεινουμε και να περιμενουμε" αλλα εχεις εισητηρια επιστροφης και περνας κανονικα την ανακριση στο τελωνειο για να τους πεισεις οτι ναι μεν εσεις βλεπετε στο συστημα τις αιτησεις μας αλλα εμεις ηρθμα για διακοπες και θα φυγουμε!

                              Αν τα χαρτια γινουν μεσα στον Καναδα σε περιπου 6 μηνες παιρνεις το stage 1 σαν εγκριση, που σημαινει προσωρινη αδεια εργασιας για τον συζυγο μεχρι να τελειωσει η διαδικασια που θελει αλλους 6 μηνες!
                              Ο καναδος του ζευαγριου μπορει να δουλευει ταυτοχρονα με την αναμονη και αν ο αλλος που περιμενει παρει το IEC (τελειως ασχετο με το σπονσορ, μπορεις να κανεις αιτηση και ας περιμενεις σπονσορ) μπορει να δουλευει μεχρι να τελειωσει το θεμα σπονσορ.

                              Comment


                                #30
                                καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!
                                Ελπίζω μέσα στον Δεκέμβριο να στείλουμε τις αιτήσεις , ελπίζοντας ότι μέχρι τον Αυγουστο που θέλουμε να φύγουμε να έχουμε τα χαρτιά....

                                Comment

                                Working...
                                X