Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Jimatthes σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση, το εκτιμω πολυ. Την γενικη ασφαλεια στην Λ.Αλεξανδρας ειχα και γω υποψιν μου.
    Τελικα η υπευθυνη υπηρεσια που παιρνει δακτυλικα αποτυπωματα βρισκεται στην Λ. Αθηνων και Αντιγονης 2-6 - Διευθυνση Εγκληματολογικων Ερευνων

    Comment


      γεια σας..ειμαι παντρεμενη με 3 παιδια με ελληνα εγω περιμενω το καναδεζικο διαβατηριο,μπορουμε να κανουμε τα χαρτια του αντρα μου απο ελλαδα κ εγω να ειμαι στην ελλαδα?η πρεπει να ειμαι στον καναδα?αν τα φτιαξουμε απο ελλαδα οταν παμε καναδα μπορει να δουλεψει αμεσα?ευχαριστω.

      Comment


        Καλησπέρα στη παρεα και καλη χρονια σε ολους/ες με υγεία, αγάπη και ευτυχία !

        Θα κανω μια ερωτηση..... ειναι κάποιος στον Καναδα σαν τουρίστας και γνωρίζει μια κοπέλα καναδεζα και σκέφτονται για μια καθαρή και σοβαρή σχέση που θα εχει σκοπό τον γαμο, τι πρέπει να γίνει απο εκεί και πέρα ?

        Comment


          Γεια σας και καλή χρονιά σε όλους!!!
          Έχω καναδική υπηκοότητα από τον πατέρα μου και σκέφτομαι να πάρω την γυναίκα μου και τα παιδιά μου (4 τον αριθμό) και να έρθουμε στον Καναδά.
          Η ερώτησή μου είναι ότι εάν πάω εγώ για αρχή για κανένα 3μηνό και μετά έρθει η οικογένεια μου με ελληνικά διαβατήρια μπορώ να κάνω την διαδικασία εκεί για να πάρουν άδεια παραμονής?
          Υπάρχει πιθανότητα αν παρέλθει το 6μηνο που μπορεί να μείνει κάποιος υπάρχει περίπτωση να μου απελάσουν γυναίκα και παιδιά ακόμα και αν εγώ έχω την υπηκοότητα και δουλεύω εκεί?
          Σχολείο θα μπορώ να πάω τα παιδιά μου?

          Σας παρακαλώ τις απαντήσεις σας!!

          Ευχαριστώ

          Σωτήρης

          Comment


            Maria καλημερα. Ειμαι καινουργια εδω κ γω εχω παρομοια περιπτωση με σενα .οποτε αν εκανες τελειωσες με τη χαρτουρα θα μου ταν πολυ χρησιμη η γνωμη σου. Κ γω εχω αυτη την απορια για το αν κανω 2 αιτησεις χωριστες η αν κανω μια για spouse κ δηλωνεται το παιδι ως dependent. Αλλα δεν θα πρεπε καπου να φαινεται οτι ειναι κ δικο μου, οχι μονο dependent του συζυγου?

            Comment


              Hammerman καλημερα. Τελικα τι εκαμες με την περιπτωση σου!?? Η καποιος αλλος με αναλογη περιπτωση τι προτεινει?? Εχω καναδικη υπηκοοτητα απ τον πατερα μου που εμεινε καποια χρονια καναδα, οποτε δεν μπορω να περασω υπηκοοτητα στο γιο, οποτε σκοπευω να κανω family plan application για να σπονσοραρω γιο και συζυγο. Προτεινετε να αρχισω ολα τα χαρτια απο δω και τις αιτησεις κ να τα στειλω ρωμη η να χω ολες τις μεταφρασεις κ οτι αλλο χρειαζεται ετοιμα κ στο αεροδρομιο να ζητησω τη βιζα τους? Ειχα διαβασει καπου που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη γιατι ψαχνω παντου οτι εφοσον ειναι συζυγος και εχω αιτηθει για spouse sponsorship δεν χρειαζεται να περιμενει, του βγαινει αμεσως αδεια εργασιας....ισχυει?
              Επισης εχω δεν εχω παει ποτε καναδα τι χαρτια θα χρειαστω για να δουλεψω?? Να περασω κ γω απο γιατρο εδω κΙ αστυνομια για να τα χω ετοιμα μηπως? Ξερω οτι δεν χρειαζεται για καναδους υπηκοους αλλα εφοσον εκει δεν υπαρχω καπου μηπως να τα παιρνα απο δω??
              Ασφαλεια θα εχω αμεσως με το που παω? Γιατι ο γιατρος εδω θελει 150 ευρω το ατομο οποτε σκεφτομουν αν ασφαλιζομαι αμεσως και ειναι ευκολη διαδικασια να περασω εγω απο γιατρο εκει να αποφυγω τα 150 τα δικα μου. Τι λετε;;

              Comment


                Συγνωμη βρε παιδια που σας ζαλιζω απανωτα αλλα πολλες οι αποριες μου. Με τα χρηματα τι γινεται?? Πως βγαζουμε τα χρηματα μας τωρα που χουμε capital control εδω στην ελλαδα?? Και υπαρχει καποιο ποσο που πρεπει να χουμε μαζι μας? Καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει ενα ποσο αναλογα με τα μελη της οικογενειας που θα πρεπει να χουμε μαζι για να δικαιολογησουμε το πως θα ζησουμε αρχικα. Ισχυει κ για οσους σπονσοραρονται απο το family plan η μονο για immigrantsανεξαρτητους? Please help ειμαι τοσο μπερδεμενη με ολα αυτα κ δεν ξερω απο που να πρωτοαρχισω.

                Comment


                  Originally posted by toutouli View Post
                  Συγνωμη βρε παιδια που σας ζαλιζω απανωτα αλλα πολλες οι αποριες μου. Με τα χρηματα τι γινεται?? Πως βγαζουμε τα χρηματα μας τωρα που χουμε capital control εδω στην ελλαδα?? Και υπαρχει καποιο ποσο που πρεπει να χουμε μαζι μας? Καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει ενα ποσο αναλογα με τα μελη της οικογενειας που θα πρεπει να χουμε μαζι για να δικαιολογησουμε το πως θα ζησουμε αρχικα. Ισχυει κ για οσους σπονσοραρονται απο το family plan η μονο για immigrantsανεξαρτητους? Please help ειμαι τοσο μπερδεμενη με ολα αυτα κ δεν ξερω απο που να πρωτοαρχισω.
                  Πού το διαβασες ,αυτο; Εκανε ,λογο για οσους μεταναστευουν ,ειτε με τον ενα ,ειτε με τον άλλο τροπο;
                  Για βρες το ,σε παρακαλω κι ανεβασε το.Γιατι ,τετοιο πραγμα ,δεν εχω διαβασει και θα βοηθουσες κι οσους τους ενδιαφερει...Αλλά να μην το αναφερει ο νεος οδηγός χρήσης για τις τράπεζες ,που έδωσε στη δημοσιότητα η Ένωση Ελληνικών Τραπεζών, ουτε πριν 3 βδομαδες ,μου φαινεται λιγο απιθανο...Εκτος κι αν διαβασες ,για οσους ταξιδευουν εξωτερικο,που τοτε ειναι 2000 ευρω (ή το ισόποσο σε ξενο νομισμα) ,ανα ατομο ,ανα ταξιδι ,οπως γραφει εδω ,απο αρθρο στις 27 Ιουλιου ,2015...Εκτος τους μονιμους κατοικους εξωτερικου ,αλλά οποιος φευγει τωρα απο Ελλαδα κι ηταν Ελληνας φορολογουμενος ,δεν θεωρειται κι αυτοματα ,μονιμος κατοικος ,ακομα κι αν εχει την υπηκοοτητα της χωρας ,που θα ταξιδεψει.

                  Τα εχω γραψει κι εδω...να μην τα επαναλαβω...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Σιγουρα το χα διαβασει πριν το capital control και δεν εχει σχεση με την τωρινη κατασταση στις τραπεζες. Αφορουσε ενα ποσο ανα ατομο, δεν θυμαναι ομως ποσο. Θα το ψαξω αργοτερα και θα σου πω για να μην λεω ανακριβιες και μπερδευω κοσμο.

                    Comment


                      Γεια σας.

                      Ειμαι και γω καναδος υπηκοος εκ γενητης και εχω μερικες αποριες σχετικα με τη διαδικασια sponsoring.

                      Επεστρεψα στην Ελλαδα το 2000, παντρευτηκα το 2001 και εχω δυο παιδια (13 και 11 ετων). Εχουμε ξεκινησει να συγκεντρωνουμε διαφορα εγγραφα και εχουμε μεταφρασει προς το παρον ολα τα εγγραφα που εχουμε συλλεξει στο ΥΠΕΞ (ληξιαρχικες πραξεις γαμου, γεννησης και βαπτισης των παιδιων, οικογενειακης καταστασης, πιστοποιητικα γεννησης για ολους). Επισης η συζυγος εχει βγαλει καινουρια ταυτοτητα και διαβατηριο. Ο γιος μου που ειναι 13 εχει βγαλει και αυτος ταυτοτητα και ελληνικο διαβατηριο. Η κορη μου εχει βγαλει μονο διαβατηριο προς το παρον (πρεπει να κλεισει τα 12 για ταυτοτητα). Αυτα οσον αφορα τι εχουμε μεχρι στιγμης.

                      Εγω εχω συγκεντρωσει τα χαρτια που χρειαζομαι και θα παω την επομενη βδομαδα στο προξενιο να καταθεσω τις αιτησεις για καναδικο διαβατηριο για μενα και αιτηση υπηκοοτητας για τα παιδια.

                      Το επομενο βημα ειναι να συγκεντρωσουμε οτι αλλα χαρτια χρειαζονται για να ξεκινησω τη διαδικασια του sponsoring. Η γυναικα μου ειναι εκπαιδευτικος (Φιλολογος αλλα φυσικα αδιοριστη) και εγω εργαζομαι σε μεγαλη πολυεθνικη (1996-2000 στο Τοροντο και απο το 2000 εως σημερα στην ιδια αλλα στην Αθηνα).

                      Σκοπος μας ειναι να κανω ενα transfer στην εταιρια πισω στο Τοροντο μεχρι τα Χριστουγεννα, πχ αν γινεται να αρχισω δουλεια αρχες 2016.

                      Βασικα εχω πολλες αποριες/ερωτησεις. Π.χ. αξιζει να αρχισουμε τη διαδικασια του sponsoring outland μολις βγει το διαβατηριο μου αλλα πριν εχω κλεισει το transfer διαμεσου της εταιριας (που ειναι και αυτη αρκετα χρονοβορα)?

                      Σκεφτομουνα να ξεκινησουμε την outland διαδικασια και ταυτοχρονα να ξεκιναγα τη διαδικασια transfer ωστε με το κλεισιμο των σχολειων τα Χριστουγεννα να φευγαμε για Τοροντο.

                      Εκτος απο τα πονικα μητρωα (το δικο μου και της συζυγου), τι αλλα εγγραφα θα χρειαστουμε για την αιτηση sponsor? Ειδα αναφορες σε φωτογραφιες πχ., και αναρωτιεμαι στις φωτογραφιες πρεπει να φαινομαστε μαζι με τη συζυγο ή απλα διαφορες που εχουμε απο εκδηλωσεις, εξοδους, διακοπες κλπ.? Πχ αλλα στοιχεια οπως κοινες φορολογικες δηλωσεις, συμβολαια σπιτιου, λογαριασμοι δεκο (πχ οτε δεη κλπ) που καποια ειναι και στο ονομα μου και παοια στις συζυγου, δεν μετρανε?

                      Βασικα θελω η αιτηση sponsor να ειναι οσο πιο ολοκληρωμενη γινεται ωστε αν εχουμε φυγει ως τα Χριστουγεννα να αποφυγουμε να πρεπει να εχουμε καποιον απο ελλαδα να μας βρει αλλα εγγραφα κλπ που χρειαζομαστε. Οι γονεις μας και κοντινοι συγγενεις μενουν στην επαρχια και ειναι δυσκολο να τρεχουν να συλλεγουν πραγματα ενω εμεις θα βρισκομαστε στον Καναδα.

                      Οτι μπορειτε να προτεινετε ωστε να γινει η διαδικασια πιο ευκολη και ανωδυνη θα το εκτιμουσαμε παρα πολυ.

                      Επισης προτεινετε να παμε σε καποιον δικηγορο ή καποιο γραφειο εδω στην Αθηνα που να εχει εμπειρια σε τετοιες αιτησεις?

                      Ευχαριστω εκ των προτερων.

                      Comment


                        Γειά σου elecores!!! Εχεις τελειώσει με τα χαρτιά σου ? Εισαι ηδη Καναδά? Είμαστε και εμείς στο ξεκίνημα και ιδια περίπτωση με σένα. Αν χρειαστώ τη βοήθειά σου μπορώ να σε ενοχλήσω?

                        Comment


                          χαίρεται σε ολους... Εχω ενα προβλημα οσον αφορα το family sponsorship μεσω common-law partnership.
                          δεν μπορω να βρω όλες τις αιτησεις στην ιστοσελιδα του Καναδα .και καποιες που βρισκω με αναζητηση φαινεται να διαφερουν με βαση το guide που σου δινει να συμπληρωσεις. ξερει καποιος κατι ?

                          Ευχαριστω εκ των προταίρων

                          Comment

                          Working...
                          X