Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Vern View Post
    adsf έψαξα στο immigration site αλλα το κιτ δεν το βρηκα :( επίσης, μια και είσαι και εσύ Καναδα, αφού κάνουμε το΄γάμο και την αίτηση για sponsoring, πες ότι τελειωνει το 6μηνο μου ως τουρίστας κ η απόφαση ακόμα δεν εχει βγει..μπορω να παρω παραταση διαμονης μέχρι την έκδοση της απόφασης και την έγκριση ή όχι του sponsoring?
    Application for Permanent Residence From Within Canada – Spouse or Common-Law Partner in Canada Class (IMM 5289) εδω ειναι το κιτ.τωρα για το δευτερο δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα αφου κανεις την αιτηση καλο θα ηταν να πεταχτεις σε ενα service canada να παρεις τις καταλληλες πληροφοριες απο πρωτο χερι.

    Comment


      Καλησπερα σας ,

      Θα ηθελα κι εγω με την σειρα μου να σας κανω μια ερωτηση. Οταν ο Καναδος συζηγος βρισκεται στον Καναδα και η Ελληνιδα γυναικα του ειναι στην Ελλαδα με τα παιδια τους ....ο Καναδος κανει τα χαρτια για sponsor της γυναικας του....αυτη η διαδικασια θεωρειται OUTLAND ?

      Comment


        Kαλημέρα!
        ετοιμάζοντας τις αιτήσεις έχω κάποιες απορίες...
        (Καναδή υπήκοος και κάνω σπόνσορ στον συζυγο. ταυτόχρονα κάνω τα χαρτιά για να πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα)

        1.Ζητάει να αποδείξω ότι έχω σκοπό να γυρίσω στον Καναδά. Δεν έχω όμως ούτε αεροπορικό εισιτήριο ακόμα, ούτε ότι έχω ενοικιάσει σπίτι, ούτε πρόσκληση για δουλειά, τι πρέπει να προσκομίσω? Θα τους έκανε ένα χαρτί από τον αδελφό μου να τους λέει ότι θα μας φιλοξενήσει μέχρι να τακτοποιηθούμε? θα πρέπει να γραφει και κάτι άλλο?
        2. http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5285E.PDF αυτό το έντυπο το συμπληρώνω? δεν είναι στην λίστα αλλά για κάποιο λόγο το έχω εκτυπώσει και δεν θυμάμαι...
        3. ποινικό μητρώο χρειάζομαι και εγώ?

        Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

        Comment


          Originally posted by SophiaK View Post
          Kαλημέρα!
          ετοιμάζοντας τις αιτήσεις έχω κάποιες απορίες...
          (Καναδή υπήκοος και κάνω σπόνσορ στον συζυγο. ταυτόχρονα κάνω τα χαρτιά για να πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα)

          1.Ζητάει να αποδείξω ότι έχω σκοπό να γυρίσω στον Καναδά. Δεν έχω όμως ούτε αεροπορικό εισιτήριο ακόμα, ούτε ότι έχω ενοικιάσει σπίτι, ούτε πρόσκληση για δουλειά, τι πρέπει να προσκομίσω? Θα τους έκανε ένα χαρτί από τον αδελφό μου να τους λέει ότι θα μας φιλοξενήσει μέχρι να τακτοποιηθούμε? θα πρέπει να γραφει και κάτι άλλο?
          2. http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5285E.PDF αυτό το έντυπο το συμπληρώνω? δεν είναι στην λίστα αλλά για κάποιο λόγο το έχω εκτυπώσει και δεν θυμάμαι...
          3. ποινικό μητρώο χρειάζομαι και εγώ?

          Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!
          Αυτη η χαρτουρα πραγματικα μπορει να σε οδηγησει στη τρελα.νομιζω το συγγεκριμενο ερωτηματολογιο ειναι για σπονσορ μεσα απο τον καναδα.μαλλον θα μπερδευτικες και πιστεψε με δεν εισαι η πρωτη και ουτε η τελευταια.εγω αφου εστειλα ολα τα χαρτια μετα απο κανα 4μηνο ακομα εβρισκα ερωτηματολογια απο δω και απο κει.τωρα οσο αναφορα το χαρτι εμεις ειχαμε βρει μεσα των θειων της γυναικας μου ενα χαρτι οτι και καλα οταν φτασει εδω θα ξεκινησει δουλεια σε ενα μαγαζι που ειχε ενας ελληνας εδω ασχετα που ποτε δεν ξεκινησε αφου ηρθαμε ισα ισα που εκανε και την αιτηση να προωθηθει πιο γρηγορα.αφου εχεις τον αδελφο σου εδω ρωτα τον αν μπορει να βρει καποιον γνωστο να σου γραψει μια επιστολη απο καποιον που εχει μαγαζι οτι και καλα εχει σκοπο να σε προσλαβει οταν φτασεις εδω.δυνατο χαρτι και αφου εχεις ανθρωπο εδω σχετικα ευκολο να βρεθει.

          Comment


            Καλησπέρα,
            θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό μου στον Καναδά αλλά το πανεπιστήμιο μου απάντησε πως ενώ δέχεται international students για μένα _ Ελλάδα? - είναι πιο δύσκολο γιατί η έρευνα χρηματοδοτείται ,και αν και τους εγγυήθηκα πως θα πληρώνω τα διδακτρα μου, πως παω για τις σπουδές μου,πως έχω πτυχίο με άριστα,πως έχω κάνει έρευνα κ.α . τίποτα ,απάντηση αρνητική. Έτσι δεν μπορώ να βρω supervisor ,μου απάντησαν όμως πως θα με δεχθούν μια και έχω συγγενείς στον Καναδά και να εκμεταλλευτώ το familly class, ο αδερφός της γιαγιάς μου (παππούς) είναι Καναδός υπήκοος ,παντρεμένος με ενήλικα παιδιά που έχουν δημιουργήσει την δική τους οικογένεια και μπορεί άνετα να γίνει sponsor και το βασικό δεν έχει πρόβλημα να το κάνει.Επειδή τώρα αλλάζουν τα δεδομένα για μένα ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί ,μια και δεν θέλω να κουράσω τον παππού με χαρτούρα,τουλάχιστον να τα έχω έτοιμα τα έγγραφα που χρειάζονται.Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό ,μου με τον normal τρόπο.Τι να πω!!!!!!!!

            Comment


              ερώτημα:για να μπορεσει να πάρει άδεια εργασίας με το που πάρει το pr στέλνεις μαζί με τις αιτήσεις για το family sponsorship στέλνεις στον ίδιο φάκελο και τις αιτήσεις για το work permit?

              Comment


                Originally posted by litsa74 View Post
                ερώτημα:για να μπορεσει να πάρει άδεια εργασίας με το που πάρει το pr στέλνεις μαζί με τις αιτήσεις για το family sponsorship στέλνεις στον ίδιο φάκελο και τις αιτήσεις για το work permit?
                Τι εννοεις?PR=Αδεια εργασιας+αδεια παραμονης.δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

                Comment


                  παιδια εχω μια ερωτηση σχετικα με το σπονσορ στο συζυγο!!!διαβασ ατο σχετικο λινκ ειναι λιγο μπερδεμενο ωστοσο πιστευω θα τα καταφερω!ομως εχω και το εξης θεμα!!!εγω ειμαι παντρεμενη με αλλοδαπο εχω καναδικη υπηκοοτητα συντομα θα φτιαξω κ το διαβατηριο!μενουμε εκτος ελλαδος και εγω δε δουλευω εδω!πως υα τον σπονσοραρω εγω δεν εχω εισοδηματα να αποδειξω προς το παρον ζω απο τον αντρα μου!λετε να υπαρχει κολλημα σε αυτο·?

                  Comment


                    επισης εχω μπερδευτει διαβαζοντας τι χαρτια χρειαζεται να καταθεσουμε ληξιαρχικες πραξεις γαμου γεννησης ποινικο μητρωο και τι αλλο μεταφρασμενα απο υπ Εξωτερικων λογικα φανταζομαι!ο αντρας μου ειναι ξενος αυτος θα παρει το ποινικο του απο τη χωρα του και εγω θα το μεταφρασω στην ελλαδαπως γινεται εχω χιλιομπερδευτει

                    Comment


                      mıpws lew blakeıes ?

                      Comment


                        κοιτα,ειναι λιγο πιο απλα απ'οτι φαινεται αρχικα.λοιπον εσυ θα παρεις τα εγγραφα σου απο ελλαδα,θα τα μεταφρασεις ή στο υπουργειο η σε δικηγορο,και θα εισαι οκ.ο συζυγος σου θα παρει τα εγγραφα απο τα αντιστοιχα γραφεια στη χωρα του,και ας τα μεταφρασει εκει σε επισημες μεταφραστικες υπηρεσιες.(αν τα μεταφρασεις ελλαδα θα σου χρεωσουν και την μεταφραση απο την γλωσσα του στα ελληνικα και απο τα ελληνικα στα αγγλικα).το οτι δεν εχεις εσυ εισοδηματα δεν λεει κατι,επισυναπτεις φορολογικη δηλωση που φαινεστε παντρεμενοι και τα κοινα σας εισοδηματα,και εναν λογαριασμο τραπεζης που να φαινονται τα ονοματα και των δυο και να φαινεται οτι διαθετεις ενα ποσο για να σε βοηθησει να εγκατασταθεις στον Καναδα.αρκει να γραψεις οτι ενδιαφερεσαι να δουλεψεις και εσυ και ο συζυγος σου,να σπουδασετε η κατι τελος παντων,οτι δεν θα ειστε ανενεργοι πολιτες που θα τους χρεωνεται το καναδικο κρατος,αυτο θελουν να δουν.απο την στιγμη που εχεις γεννηθει εκει(ή εχεις την υπηκοοτητα απο γινεα),εχεις κ το δικαιωμα να μεινεις στον καναδα και να παρεις και την οικογενεια σου μαζι.
                        τα εγγραφα που χρειαζονται ειναι αρκετα,αλλα αν παρεις με την σειρα τις αιτησεις και τις συμπληρωνεις ηλέκτρονικα και τις εκτυπωνεις,θα δεις οτι ειναι πολυ πιο απλο απο οτι φαινεται.
                        το να αποδειξεις την σχεση σου ειναι το πιο "μπελαλιδικο",γιατι θα πρεπει να στειλεις φωτογραφιες και αλλα αποδεικτικα οτι ειστε μαζι Χ χρονια,και η σχεση σας ειναι γνησια.
                        οτι αλλο χρειαστεις με χαρα να σε βοηθησω!!!!

                        Comment


                          Application to Sponsor a Member of the Family Class

                          για το πρωτο μερος των αιτησεων βοηθαει αυτος ο οδηγος:
                          Guide 3900 - Sponsorship of a spouse, common-law partner, conjugal partner or dependent child living outside Canada
                          και για το δευτερο μερος αυτος ο οδηγος:
                          Guide 3999 - Sponsorship of a spouse, common-law partner, conjugal partner or dependent child living outside Canada

                          Comment






                            σε αυτα τα δυο λινκ φαινονται και τα εγγραφα που χρειαζεται να συγκεντρωσεις.
                            επισης στην αιτηση θα πρεπει να συμπεριλαβεις και την ιατρικη εξεταση (του συζυγου)
                            απο panel physician
                            Panel Physicians
                            στην περιοχη που μενεις
                            και τις φωτογραφιες οπως τις ζητανε ακριβως (αναφερονται στους οδηγους που σου εδωσα προηγουμενως)
                            Α!το ποινικο μητρωο θα πρεπει να ειναι εντος τριμηνου την στιγμη που στελνετε τις αιτησεις,και να το κοιταξεις μηπως επειδη διαμενεις σε αλλη χωρα,σου ζητησουν να δειξεις καθαρο ποινικο μητρωο και απο την ελλαδα και απο την χωρα στην οποια διαμενεις τωρα.

                            Comment


                              πωλινα σε ευχαριστω!ομως εχουμε το εξης προβλημα!στη φορολογικη δηλωση δε φαινομαστε παντρεμενοι μιας και δε κανουμε κοινη εφοσον στην ελλαδα δεν εχουμε κατι κοινο!ουτε λογαριασμο τραπεζης στην ελλαδα κοινο δεν αφηνουν να ανοιχτει η εγω δε το εωαξα σωστα δεν ξερω αυτο ισως γινεται !εγω δεν ειμαι καναδη απο γεννησης οι γονεις μου ειχαν υπηκοοτητα και την πηρα και εγω ετσι φαντασου δεν εχω παει ποτε Καναδα!οσον αφορα ενα ποσο που μππορει να φαινεται οτι εχ καποια λεφτα για αρχη αυτο μπορω να το φτιαξω ετσι και αλλιως θα υπαρχουν αυτα για να ξεκινησουμε!εγω νομιζω απο εδω δε μπορω να βγαλω ποινικο μητρωο λες να γινεται αραγε ιδεα δεν εχω

                              Comment


                                παντως η σχεση αποδυκνειεται ο γαμος δεν ειναι λευκος κοντευουμε δυο χρονια παντρεμενοι και την διαδικασια για υπηκοοτητα την εκανα ενα χρονο μετα το γαμο σχεδον!φωτογραφιες εχουμε αρκετες απο την αρχη της σχεσης μας αλλα το θεμα ειναι πως ειναι σο φειςμπουκ απο το 2008 αυτες πως μπορω αραγε να τις παραθεσω χαχαχχα τι ρωταω τωρα αληθεια ολα μου φαινονται βουνο

                                Comment

                                Working...
                                X