Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κόστος Ζωής στον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    φίλε cleaner δεν συζητώ το θέμα των εισιτηρίων, αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις κάτι, ρίξε και μια ματιά στην westjet. το θέμα σου είναι που θα μείνεις, σε ποια πόλη. το βανκούβερ είναι όμορφο αλλά ακριβό και αν δεν έχεις που να μείνεις (εννοώ δωρεάν) δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις. για τις άλλες πόλεις δεν έχω άποψη. όσο για δουλειά, αφού είσαι καναδός κοίτα και εδώ Connecting Canadians with Available Jobs - Service Canada
    λογικά θα πρέπει να δικαιούσαι και βοήθεια από το κράτος, δυστυχώς δεν τα ξέρω αυτά καλά, αλλά κοίτα και αυτό Income Assistance - For All Canadians - Service Canada
    The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

    Comment


      #62
      ερωτησεις

      Σκεπτομαι να μεταναστευσω στον καναδα...το θεμα ειναι αν και κατα ποσο αξιζει, γιατι πολλοι εφυγαν και τα βρηκαν ακομα πιο σκουρα απο εδω και γυρισαν πισω χωρις να καταφερουν αυτο που ηθελαν...εχω καποιες ερωτησεις...

      Τα ελληνικα μας πτυχια λαμβανονται υποψην απο τους καναδους?γιατι εμαθα πως προτιμουν συνηθως (και λογικο ειναι) αποφοιτους δικων τους πανεπιστημιων.

      Με τη γλωσσα οσοι μεταναστευσατε τελικα την παλεψατε?Ειναι ελαστικοι η θελουν να μιλας απταιστα?Εννοειται πως ειναι και θεμα του αντικειμενου εργασιας αλλα μιλαω για κατι απλο στην αρχη, πχ πωλητρια. Εχω proficiency αλλα δε μιλαω fluently

      Δουλεια μπορεις να βρεις απο εδω?

      Comment


        #63
        Μην παρεξηγηθώ γι'αυτό που θα πώ: όποιος νομίζει ότι η δουλειά του πωλητή είναι απλή κι είναι η εύκολη λύση, πολύ απλά δεν έχει δουλέψει σαν πωλητής.

        Afro! το θέμα της γλώσσας απαιτεί βέβαια γνώσεις αλλά πάνω απ' όλα εξάσκηση: να ακούς και να μιλάς με ντόπιους όσο γίνεται, και ιδίως όταν βρίσκεσαι σε αγγλόφωνη χώρα θέλοντας και μη βελτιώνεσαι. Πολύ γρηγορότερα απ' ότι θα περίμενες. Όσο θα είσαι στην Ελλάδα ξεκίνησε με ταινίες και μην βάζεις υπότιτλους. βρες στίχους από τραγούδια που σου αρέσουν και τραγούδησε. Το fluently θα έρθει από μόνο του μην ανησυχείς.

        Comment


          #64
          Γεια σου miss espresso!
          Εχω δουλεψει σαν πωλητρια και ξερω πολυ καλα οτι δεν προκειται για ευκολη δουλεια. Επισης δεν θελω να απαξιωσω σε καμια περιπτωση κανενα επαγγελμα. Απλα με την πιθανη μετεγκατασταση μου στον καναδα θετω ως στοχο να εργαστω στο αντικειμενο μου.
          Φυσικα ειμαι ρεαλιστρια και καταλαβαινω πως αυτο δεν θα γινει με το καλημερα. Γι αυτο το λογο ηθελα να παρω αποψεις στο θεμα της γλωσσας διοτι δεν θα ηθελα να μεταβω στον καναδα και να μην βρισκω δουλεια λογω της δυσκολιας μου στα αγγλικα...

          Comment


            #65
            υποθετω πως θα ψαξω ως υπαλληλος σε s/m κλπ

            Comment


              #66
              καλησπερα ρε παιδια...εχω ενα θεματακι σχετικα με μεταναστευση στον καναδα και δεν μπορω να βρω καποιον να με βοηθησει...εχω πατερα καναδο υπηκοο,εκανα αιτηση για υππηκοοτητα αλλα θα την παρω του χρονου μαρτιο.ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια.τι πρεπει να κανω για να επισπευσω την διαδικασια ετσι ωστε να πανε τα παιδια μου σε δημοσιο σχολειο και να μπορεσω να εργαστω?δεν βρισκω καποιον να με συμβουλεψει...ευχαριστω.

              Comment


                #67
                Φίλε μου κάνε υπομονή. Είναι απλώς θέμα χρόνου για εσένα.

                Comment


                  #68
                  Χαωδης η ξεχαωδης, ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις ΑΝ επιθυμεις να σου πει η χωρα που ενδιαφερεσαι να πας ποια ειναι η αντιστοιχιση του πτυχιου σου.

                  Κοινως, ο,τι και να σου πει καποιος απο εδω στο site, ΠΑΛΙ θα πρεπει να κατανοησεις τη χαωδη διαδικασια και να ακολουθησεις τα βηματα της.

                  Αναγκαστικα λοιπον θα πρεπει να αφιερωσεις χρονο.

                  Ποιος ειπε οτι η μεταναστευση ειναι μια απλη υποθεση?
                  Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                  Comment


                    #69
                    Γεια σας επειδη οντως το θεμα ξεφυγε λιγο, μπορει καποιος να γραψει ετσι ενδεικτικα καποιες πληροφοριες για το κοστος ζωης?
                    Δηλαδη: Ενα Καρτοκινητο(Ισχυει οτι πληρωνεις και οταν σε παιρνουν οπως ειπωθηκε πιο πανω???)
                    Γαλα, ψωμι Σουπερ Μαρκετ γενικα
                    Ιντερνετ στο σπιτι
                    Και οτι αλλο πιστευετε οτι ειναι αξιο λογου.
                    Ευχαριστω!!!

                    Comment


                      #70
                      ΤΗΑΝΚ YOU JACK!
                      Σε ποια περιοχη μενεις;

                      Comment


                        #71
                        Ευχαριστω φιλε jack πολυτιμη η βοηθεια σου.
                        Να σαι καλα! Που βρισκεσαι εσυ?
                        Ολα καλα ευχομαι

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by jack83
                          Ενδεικτικα απο σουπερ μαρκετ,

                          μακαρονια 2$
                          τονος κονσερβα 1,90
                          αφρολοθτρο 6
                          τσενταρ 500γρ 8,50 (συνηθως εχει πατα προοφρα στα 5$)
                          μπασματι 5$
                          μαγιονεζα 5
                          8αδα μπερκερ κατεψυγμενα 10 (προσφορα)
                          ψωμι 3,50
                          λαδι μικρο 15$ !!!!
                          ζαχαρη 500γρ 2,50
                          γαλα 1λ 2,20
                          μαρμελαδα 3,20
                          καφες φιλτρου 7
                          αλατι θαλασσινο (συσκευασια μπαχαρικων) 5
                          συσκευασια 4 φιλετα κοτοπουλο 10$

                          απο κινητα εχουν πακετα 2 ετων πλεον (παλια ηταν 3 ετων) με απεριοριστα σε ολο τον καναδα παιρνεις/δεχεσαι. Μονο αυτα αξιζουν αν ειναι να μιλας συνεχεια και εκτος της περιοχης σου. Υπαρχει το μηνα με μηνα που εχω κανει χωρις ιντερνετ γυρω στα 30$ αλλα οταν με παιρνουν εκτος πολεως χρεωνομαι. οχι πολλα αλλα 4-5 κλησεις να δεχτεις ειναι απο 3-4$ τουλαχιστον.
                          περισσοτερες πληροφοριες Mobile phones, TV, Internet and Home phone service | Bell Canada www.rogers.com

                          internet στο σπιτι πετυχα μια προσφορα με 57$ τον μηνα για 24αρι (ειναι το πιο αργο, εχει και 200 ταχυτητα!!!) αλλα οταν λεμε 24 ταχυτητα το εννοουμε!
                          πανω κατω αν βαλεις ιντερνετ και σταθερο ή και τηλεοραση θες ενα 150 αρι.
                          Σκετο ιντερνετ γυρω στα 70-80.
                          σταθερη τηλεφωνια προτεινω magic jack. google it αξιζει τρελα!
                          Ουτε συνδεσεις ουτε τιποτα! απλα το συνδεεις στο λαπτοπ σου με ιντερνετ και μετα το βαζεις στην πριζα κανονικα! ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΑ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ!!!!!!! αγοραζεις και μια καρτα 10$ και εχεις και 500 λεπτα για στεθερα Ελλαδα! ΕΠΟΣ!
                          Υπέροχες πληροφορίες. Θέλουν μελέτη. Ευχαριστώ πολύ.
                          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                          https://pablitogreco.com

                          Comment


                            #73
                            ερωτηση προς ελληνοκαναδους

                            γεια χαρα στο φορουμ και σε ολους οσους συμμετεχουν σε αυτη την συζητηση!

                            στο τελος του μηνα θα παω στο βανκουβερ, για πρωτη φορα στην ζωη μου, να εξετασω πολυ σοβαρα το ενδεχομενο της μεταναστευσης.
                            για ευρεση εργασιας βασικα και αν προκυψει κατι που να το επιτρεπει αργοτερα, ταυτοχρονα σπουδες.
                            ειμαι ελληνοκαναδος (απο τον πατερα μου) αλλα εκτος απο πιστοποιητικο υπηκοοτητας και (προσφατως) διαβατηριο δεν εχω βγαλει ποτε μου κανενα αλλο δημοσιο εγγραφο.

                            αυτο που θελω να μαθω απο τους ελληνοκαναδους του φορουμ, ειναι, τι αλλα εγγραφα θα χρειαστω για να ενταχθω στην εκει κοινωνια(τυπου αφμ, αμκα κτλ) και να μπορω να εργαζομαι και να συνδιαλλασομαι κανονικα σε ολα.

                            και αλλη μια απορια μου.μπορω μεσω της ελληνικης πρεσβειας εκει να εκδιδω/μεταφραζω/επικυρωνω ελληνικα εγγραφα ή θα πρεπει να τα εχω παρει ολα μαζι μου απο 10 φορες μην τυχον μου χρειαστουν?

                            επισης, οτι επιπλεον πληροφορια υπαρχει για το βανκουβερ, καλοδεχουμενη!
                            να σημειωσω οτι ηδη με βοηθησαν πολυ οι πληροφοριες σας απο τις προηγουμενες σελιδες!

                            Comment


                              #74
                              Καλησπερα! Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που θα πας Vancouver?

                              Σε ρωταω καλοπροαιρετα καθως η συγκεκριμενη πολη ειναι παρα πολυ ακριβη, κατα τη γνωμη μου η χειροτερη επιλογη απο πλευρας κοστους ζωης για καποιον που μεταναστευει τωρα στον Καναδα.
                              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by BlackRed View Post
                                Καλησπερα! Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που θα πας Vancouver?

                                Σε ρωταω καλοπροαιρετα καθως η συγκεκριμενη πολη ειναι παρα πολυ ακριβη, κατα τη γνωμη μου η χειροτερη επιλογη απο πλευρας κοστους ζωης για καποιον που μεταναστευει τωρα στον Καναδα.
                                καλησπερα!
                                ναι, το εχω υποψιν μου για τα καλα αυτο που λες, δυστυχως...
                                ενοικια νεας υορκης, να παρει!

                                ο κυριος λογος ειναι η σχολη που θα ηθελα να φοιτησω.οποτε θα προσπαθησω να βρω εκει μια δουλεια, αρχικα.
                                συν οτι υπαρχουν και 2 ανθρωποι να με βοηθησουν να εγκλιματιστω.
                                αν δεν τα βγαλω περα στο βανκουβερ, δεν εχω προβλημα να παω σε καποια αλλη πολη, αν βρεθει κατι καλο!εννοω, αν δεν με παιρνει ετσι και αλλιως να σπουδαζω ταυτοχρονα, τοτε αν ειναι μονο να δουλευω, παω σε οποια πολη να ειναι.

                                Comment

                                Working...
                                X