Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τρόποι αποστολής οικοσυσκευών & ρούχων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by danai View Post
    Τι θελεις να στειλεις? Ολο το νοικοκυριο?μεχρι και το τελευταιο πιρουνι? Στο λεω γιατι θα φυγιυν πολλα λεφτα, ισως συμφερει τον πρωτο χρονο να βρεις ενα επλιπλωμενο σπιτι μεχρι να βαλετε δυο δεκαρες στην ακρη. εμεις στειλαμε 2 κυβικα με μια ελληνικη εταιρια μας βγηκε πολυ φτηνα αλλα πληρωσαμε τα μαλιοκεφαλα μας για τελωνειο. Επρεπε να ανοιχτουν ολες οι κουτες, να τις ελενξουν κτλ.
    Danai καλησπερα,τι εννοεις οταν λες θα φυγουν πολλα λεφτα στο τελωνειο;Γιατι περιμενω κι εγω εδω στη Μελβουρνη 2 κυβικα και με ζωνουν τα φιδια,χαχα.....εσυ ποσα εδωσε στο τελωνειο;Ετσι για να αρχισω να ετοιμαζομαι,περιμενε λιγο,μην πεις ακομη,να καθησω πρωτα......

    Comment


      #47
      Originally posted by Kostas Pap View Post
      Danai καλησπερα,τι εννοεις οταν λες θα φυγουν πολλα λεφτα στο τελωνειο;Γιατι περιμενω κι εγω εδω στη Μελβουρνη 2 κυβικα και με ζωνουν τα φιδια,χαχα.....εσυ ποσα εδωσε στο τελωνειο;Ετσι για να αρχισω να ετοιμαζομαι,περιμενε λιγο,μην πεις ακομη,να καθησω πρωτα......
      χαχαχ ελα βρε απλα η μεταφορα με το κοντεινερ ηταν πιο φτηνη. Υπαρχει η περιπτωση να κανεις εσυ την διαδικασια στο τελωνειο και να μην πληρωσεις τελωνιακο παντως. Εμεις πληρωσαμε 900 ευρω για να φερουμε 1 κοντεινερ (εκανα λαθος, ηταν 1 οχι 2, σορρυ), οπου απο αυτα τα 400 ηταν της μεταφορικης. Ευτυχως ειχαμε φιλο με βανακι και πηραμε τις κουτες γιατι βαλε αλλα 200 για μεταφορες μετα. Μια φιλη που εφερε ολο το νοικοκυιο πληρωσε συνολο μεταφορικη και τελωνειο 9000 ευρω. Δεν ξερω αν συμφερει παντως.

      Comment


        #48
        Originally posted by matoula kamitsi View Post
        Εμεις επειδη ρωτησαμε με την εταιρεια που μιλησαμε για το ανοιγμα μας ειπαν οτι ναι καποιες κουτες θα ανοιχτουν και ειδικα αν αντιληφθουν οτι υπαρχει κατι που πρεπει να ελεγχθει.
        Θα τους δωσεις στο τελωνειο μια λιστα με ολα οσα εχεις στις κουτες. Θα την παρει ενας υπαλληλος πολυ ψαρωτικος και θα σε ρωτησει αν εχει ξυλο ακατεργαστο, παπουτσια κτλ. Ξυλο μη επερξεγασμενο μην κανεις τον κοπο να παρεις παζι σου, αλλα παπουτσια θα τα δουνε ολα αν εχουν λασπες. Εμεις οι χαζοι δεν τα ειχαμε ολα μαζι σε μια κουτα και ετσι τις ανοιγαν μια μια και ελεγχαν οτι ηταν για ελεγχο.

        Comment


          #49
          Καλησπέρα και καλή χρονιά. Στο ταξίδι μου στο γυρισμό από Μελβούρνη είχα παραάνω βάρος στις αποσκευές 6 κιλά με αποτέλεσμα να μου ζητήσουν 160 δολάρια. Μια φίλη μου θεώρησε καλό να πάρει ένα σακ βουαγιαζ με το περιτό βάρος μαζί της με σκοπό να μου το στείλει ταχυδρομικώς. Από ότι μου είπε δυσκολέυεται ,μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρακτορείο ωστε να τα στείλει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

          Comment


            #50
            Μεταφορα πραγματων για τουρισμο!

            Καλησπερα σας χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια.

            Να σας ρωτησω ..ενδεχεται να ταξιδεψω για perth τελη Φεβρουαριου εκει πως θα ειναι ο καιρος αυτη τη περιοδο μπορω να παω θαλασσα?
            και θελω να παρω μαζι μου διαφορα συμπληρωματα διατροφης οχι πολλα 2-3 κουτακια βιταμινες, της εχω ανοιξει και δεν τις εχω καταναλωσει
            θα εχω θεμα στο αεροδρομιο?
            Παιζει ρολο που ειμαι Ελληνας γιατι ακουω οτι τους ελληνες τους εχουνε σε black list (λογο οικονομικης κρισης κλπ)
            στη Αμερικη που πηγα δεν ειχα θεμα..

            ευχαριστω και παλι χρονια πολλα

            Comment


              #51
              Originally posted by mag100 View Post
              Καλησπερα σας χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια.

              Να σας ρωτησω ..ενδεχεται να ταξιδεψω για perth τελη Φεβρουαριου εκει πως θα ειναι ο καιρος αυτη τη περιοδο μπορω να παω θαλασσα?
              και θελω να παρω μαζι μου διαφορα συμπληρωματα διατροφης οχι πολλα 2-3 κουτακια βιταμινες, της εχω ανοιξει και δεν τις εχω καταναλωσει
              θα εχω θεμα στο αεροδρομιο?
              Παιζει ρολο που ειμαι Ελληνας γιατι ακουω οτι τους ελληνες τους εχουνε σε black list (λογο οικονομικης κρισης κλπ)
              στη Αμερικη που πηγα δεν ειχα θεμα..

              ευχαριστω και παλι χρονια πολλα


              Perth weather - local weather forecast

              WA Beaches: Latest News and Safety Information | Breaking News Perth WA | Perth Now

              οσον αφορα τις βιταμινες που λες
              εδω τα φαρμακεια και τα σουπερ μαρκετ μονο βιταμινες πουλανε σε ποσοτητες
              αρα λογικα θα βρεις αυτες που χρησιμοποιεις
              αν δεν καταφερεις να τις φερεις

              καλη χρονια με υγεια
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #52
                Originally posted by voulacharal View Post
                Καλησπέρα και καλή χρονιά. Στο ταξίδι μου στο γυρισμό από Μελβούρνη είχα παραάνω βάρος στις αποσκευές 6 κιλά με αποτέλεσμα να μου ζητήσουν 160 δολάρια. Μια φίλη μου θεώρησε καλό να πάρει ένα σακ βουαγιαζ με το περιτό βάρος μαζί της με σκοπό να μου το στείλει ταχυδρομικώς. Από ότι μου είπε δυσκολέυεται ,μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρακτορείο ωστε να τα στείλει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                6 κιλα με το ταχυδρομειο
                το ιδιο θα στοιχισει για να μη σου πω παραπανω
                ασε δε που αν περιλαμβανει ειδη που απαγορευτε να ταχυδρομηθουν δεν θα επιτρεψουν να φυγουν ταχυδρομικα
                πχ αρωματα ,σπρευ,οτι περιλαμβανει μπαταρια κτλ
                αν τωρα βρει courier θα ειναι πολυ περισσοτερο δαπανηρο.
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Kostas Pap View Post
                  Danai καλησπερα,τι εννοεις οταν λες θα φυγουν πολλα λεφτα στο τελωνειο;Γιατι περιμενω κι εγω εδω στη Μελβουρνη 2 κυβικα και με ζωνουν τα φιδια,χαχα.....εσυ ποσα εδωσε στο τελωνειο;Ετσι για να αρχισω να ετοιμαζομαι,περιμενε λιγο,μην πεις ακομη,να καθησω πρωτα......


                  kostas pap

                  ριξε μια ματια σε προηγουμενα ποστ
                  που εχουμε γραψει οι παλιοτεροι δες και το δικο μου
                  post 22 οι τιμες δεν εχουν αλλαξει πολυ


                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by matoula kamitsi View Post
                    Danai ουτε κατα διανοια δεν προκειται να παρουμε μαζι μας επιπλα,βαριες ηλεκτρικες συσκευες και τετοια! Οτι παρουμε θα ειναι τα ρουχα μας, λιγα παιχνιδια των παιδιων και καποια λευκα ειδη( σεντονια,πετσετες κλπ.) Απο την αρχη δεν ειχαμε σκοπο να το κανουμε και επιπλεον δεν μας συμφερει κιολας! Τουλαχιστον εμεις σαν οικογενεια ετσι το βλεπουμε ,αλλοι αλλιως ειναι αναλογως τι θελει ο καθενας και ποσο βασταει η τσεπη του !

                    απο ηλεκτρικες συσκευευς μονο πλυντηριο ρουχων και ψυγειο χρειαζεσε εδω
                    κουζινα παρεχετε παντα σε οποιο σπιτι ενοικιασεις και σε πολλες περιπτωσεις και πλυντηριο πιατων

                    All Products - IKEA

                    Current Catalog | Harvey Norman Australia

                    Australia's best value furniture & bedding - secure online shopping. Huge range of sofas, dining, mattresses and bedroom furniture, kids furniture & packages!


                    σου παραθεσα μερικα link να παρεις μια εικονα των πραγματων και τι στοιχιζουν
                    και βεβαια υπαρχουν κι αλλα μαγαζια δεν ειναι τα μοναδικα,απλα να παρεις μια ιδεα
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #55
                      [QUOTE=Aussie;96418]
                      απο ηλεκτρικες συσκευευς μονο πλυντηριο ρουχων και ψυγειο χρειαζεσε εδω
                      κουζινα παρεχετε παντα σε οποιο σπιτι ενοικιασεις και σε πολλες περιπτωσεις και πλυντηριο πιατων

                      All Products - IKEA

                      Current Catalog | Harvey Norman Australia

                      Australia's best value furniture & bedding - secure online shopping. Huge range of sofas, dining, mattresses and bedroom furniture, kids furniture & packages!

                      [B]
                      σου παραθεσα μερικα link να παρεις μια εικονα των πραγματων και τι στοιχιζουν
                      και βεβαια υπαρχουν κι αλλα μαγαζια δεν ειναι τα μοναδικα,απλα να παρεις μια ιδεα[/B
                      Aussie σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου ..επι της ευκαιριας χρονια πολλα , καλη χρονια με υγεια, αγαπη και ειρηνη !
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment

                      Working...
                      X