Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τρόποι αποστολής οικοσυσκευών & ρούχων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τρόποι αποστολής οικοσυσκευών & ρούχων στην Αυστραλία

    Ο λόγος που ανοίγω νέο θέμα είναι γιατί τα άλλα δύο σχετικά είναι κλειστά. Σκέφτομαι πως μπορώ να στείλω τα πράγματα μου Μελβούρνη. Είδα ότι τα κόστη για ενοικίαση container υπερβαίνουν τα 4000 ευρώ. Εάν είναι έτσι για μένα δεν αξίζει. Υπάρχει περίπτωση να περιορίσω τα συνολικά έξοδα στα 1500-2000 ευρώ?

    #2
    Ουδείς..?

    Comment


      #3
      Εξαρτάται από το τι θέλεις να κατεβάσεις κάτω. Αν αρκεστείς στα βασικά και σε 5-6 κυβικά (να αφήσεις πίσω κρεβατοκάμαρες-σαλόνια-σιφονιέρες) τότε με αυτά που θέλεις να ξοδέψεις είσαι ΟΚ. Διάβασε και εδώ να πάρεις μιά ιδέα από μία φίλη που κατέβασε μερικά κυβικά πρόσφατα. Η εταιρία είναι η GOT με την οποία θα στείλω και εγώ τα δικά μου.
      A journey of a thousand miles begins with a single step.

      Comment


        #4
        καλησπερα σε ολους....τωρα ξεκινησα να ψαχνω με τον αντρα μου να φυγουμε κι εμεις , οποτε συγωρεστε με αν καποια ερωτηση μου ειναι αφελης ή αυτονοητη η απαντηση...Ηθελα να ρωτησω, για εμας που δεν εχουμε ακομα παιδακια (κοινως δεν εχουμε πααααααααααααρα πολλα πραγματα) δεν ειναι πιο οικονομικο να αγορασουμε επιπλα στην αυστραλια αντι να τα μεταφερουμε απο την ελλαδα και να πληρωσουμε αυτα τα ποσα? βεβαια δεν γνωριζω τις τιμες των επιπλων εκει....ευχαριστω πολυ. Μαρίλια

        Comment


          #5
          Originally posted by Marilou78 View Post
          καλησπερα σε ολους....τωρα ξεκινησα να ψαχνω με τον αντρα μου να φυγουμε κι εμεις , οποτε συγωρεστε με αν καποια ερωτηση μου ειναι αφελης ή αυτονοητη η απαντηση...Ηθελα να ρωτησω, για εμας που δεν εχουμε ακομα παιδακια (κοινως δεν εχουμε πααααααααααααρα πολλα πραγματα) δεν ειναι πιο οικονομικο να αγορασουμε επιπλα στην αυστραλια αντι να τα μεταφερουμε απο την ελλαδα και να πληρωσουμε αυτα τα ποσα? βεβαια δεν γνωριζω τις τιμες των επιπλων εκει....ευχαριστω πολυ. Μαρίλια
          καλησπέρα,
          ρίξε μια ματιά εδω υπάρχει ανάλογο θέμα που έχουν δώσει ολα τα παιδιά λίνκ και πληροφορίες σχετικά







          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #6
            σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Τα διαβασα τα λινκς, ειδα τις τιμες, πηρα πληροφοριες για τις μεταφορικες και νομιζω εχω μια καλη εικονα. Το ερωτημα μου ειχε καθαρα να κανει με το γιατι τα μεταφερετε εκει αντι να τα αγορασετε. Δηλαδη με 4 και με 6 χιλιαρικα που διαβαζω πως ξοδεψαν μερικα patriotakia, δεν συμφερει να πας να τα αγορασεις ολα απο την αρχη?
            Σ ευχαριστω και παλι. Ειναι αρχη ακομα και ειμαι πελαγωμενη και μπορει να ρωταω και τιποτα κουφο προς το παρον αλλα σιγα σιγα θα τα ξεκαθαρισω χαρη στο σαιτ.

            Comment


              #7
              H alitheia einai oti me 4-6,000 mporeis na agoraseis apo tin arxi to noikokyrio sou, kai glitoneis to treximo me tis metaforikes. eidika an ta epipla soy den einai akriva asta piso, to mono pou mou fanike akrivo edo apo tis oikosuskeves einai ta inox psugeia, ola ta alla mou fainontai oti exoun kales times.

              Comment


                #8
                Ωραια! ακριβως αυτο εψαχνα! τα επιπλα μου εδω ειναι αρκετα οικονομικα, δεν υπαρχει λογος λοιπον να τα παω βολτα μεχρι την αυστραλια. Ασε που δεν ξερω τους χωρους στο σπιτι που θα βρουμε, και αν θα μας ταιριαζουν τα εδω επιπλα. Σ ευχαριστω παρα πολυ! καλημερα

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Marilou78 View Post
                  Ωραια! ακριβως αυτο εψαχνα! τα επιπλα μου εδω ειναι αρκετα οικονομικα, δεν υπαρχει λογος λοιπον να τα παω βολτα μεχρι την αυστραλια. Ασε που δεν ξερω τους χωρους στο σπιτι που θα βρουμε, και αν θα μας ταιριαζουν τα εδω επιπλα. Σ ευχαριστω παρα πολυ! καλημερα
                  Fantastic Furniture | Australia's Best Value Furniture & Bedding
                  Amart Furniture offers a huge range of affordable home and outdoor furniture. Shop in store or online today!

                  Harris Scarfe
                  BIG W | Everyones a Winner with Australias Lowest Prices. Cha-Ching!
                  Target Australia - Get More. Pay Less.
                  ayta einai endeiktika merikes gnostes alisides katastimatwn me oikonomikes times, yparxoun vevaia katastimata me pio ftina proionta. Mporei tora na sou fanoun akriva alla min xehnas edo o misthos einai diaforetikos apo tin Ellada

                  Comment


                    #10
                    Αυτή η εταιρία μεταφέρει πράγματα μόνο στη Μελβούρνη και στο Σύδνεϋ. Σε κανένα άλλο μέρος.

                    Comment


                      #11
                      Τα πράγματα μας έφθασαν στις 3/10/2013.
                      Η μεταφορική εταιρεία που διαλέξαμε είναι η KAE INTERNATIONAL O.E. THL.210 9217711, www.kaeintlmovers.com Από Αθήνα τα πράγματα έφυγαν 25/7 και έφθασαν στην Μελβούρνη 5/9. Έγινε ο έλεγχος στο τελωνείο και μας άνοιξαν μόνο 4 κουτιά από τα 108 κουτιά. Βασικά άνοιξαν όσα κουτια γράψαμε ότι είχαν παπούτσια, τποδήλατο, χριστουγεννιάτικα στολίδια. Σημειώστε ότι τα παπούτσια τα καθαρίσαμε πάρα πολύ σχολαστικά (τα πλύναμε τρεις φορές). Όπως και τις ρόδες του ποδηλάτου. Για κάθε κουτί φτιάξαμε στον υπολογιστή μια σελίδα, η οποία έγραφε τον αύξων αριθμό και το όνομά μου.Την κολλήσαμε στην κάθε πλευρά του κουτιού και μετά ετοιμάσαμε μία λίστα με τον αύξων αριθμό και τι ακριβώς περιέχει το κουτί. Στην Αθήνα πληρώσαμε 3000ευρώ συμπεριλαμβανομένης μιας υποχρεωτικής ασφάλισης και στην Αυστραλία 275δολ.
                      Αυτό το κόστος περιλάμβανε τα πάντα μέχρι και την παράδοση και άνοιγμα των κουτιών μέσα στο σπίτι. Η εξυπηρέτιση ήταν άψογη. Τα πράγματα μας έφθασαν άθεικτα. Ήταν 12κυβικά (ρούχα,βιβλία,παιχνίδια,κουζινικά και πλυντήριο ρούχων).

                      Comment


                        #12
                        Μεταναστευση στην Αυστραλια! Τελωνειο....

                        Καλησπερα patriotakia!!


                        Σε τρεις ημερες φευγω για Αδελαιδα(μονιμα) κ θελω να στειλω τρεις κουτες των 30 κιλων περιπου(εχω βρει καργκο κ εχω κανονισει τιμη),αλλα δεν εχω ιδεα για τελειωνειο,μηπως τυχον γνωριζει καποιος ποσο περιπου μπορει να παει???

                        Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

                        Comment


                          #13
                          Για εκτελωνισμο κλπ, εγω για κοντεινερ ειχα πληρωσει 1400 δολλαρια συνολικα. Μιλαμε για κοντεινερ ομως. αρα δεν πρπεει να ειναι κανα μεγαλο ποσο

                          Οταν κατεβεις κατω ριξε σημα εδω μεσα να ο,τι μπορουμε να σε βοηθησουμε. Να σου κανουμε και Τουρ....
                          Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                          Comment


                            #14
                            ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!κ εγω δεν πιστευω να ειναι πολλα αλλα για να υπολογιζα στο περιπου...γτ αλλο 100 δολλαρια αλλο 400!!!

                            Comment


                              #15
                              κατεβαινετε οικογενειακως? Φανταζομαι εχετε συγγενεις κατω?
                              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                              Comment

                              Working...
                              X