Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Zakari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    @patrioten
    Σε ευχαριστώ, πήρα δόση ελπίδας με τα λόγια σου.

    Γιατί θέτεις σαν προϋπόθεση να κάνεις προκοπή το να βασιστείς στον ελληνισμό;
    Έχεις απόλυτο δίκιο.. Το ίδιο έλεγα όταν ερχόμουνα, έλα όμως που οδηγήσε εκεί, γιατί οι άλλοι είναι εκατομμύρια (ch&ind) δουλεύουν για 8$/h και όπου και να κάνεις apply για δουλειά (part-time) http://www.gumtree.com.au/ τρως χαστούκι. Apply για κανονική δουλειά δεν μπορείς να κάνεις SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site οπότε πιας το αυγό και κούρετω. Για αυτό ίσως είναι καλύτερα να πας σε μια χώρα που δεν έχεις να πληρώνεις σχολή και δεν έχεις πρόβλημα visas...

    Καταλαβαίνεις ότι κι εσύ είσαι στην ίδια κατηγορία με τους chinese και τους indys;
    Εννοείτε! αλλά οι άνθρωποι δεν είναι. IQ καμήλας... Άσε δε oi indy όταν μιλάν αγγλικά δεν τους καταλαβαίνεις! Και το 50% των bus-driver είναι indy.

    Comment


      #17
      Originally posted by ZAKARI View Post
      Γεια σας και χαρά σας!

      Ας τα πάρουμε από την αρχή.

      Ετών 34, είμαι προγραμμάτιστης (software developer) έχω προυπηρεσία από το 2001 στην Ελλάδα. Το 2011 ήρ8α με τουριστική visa (3μήνες) στην μακρινή Australia!
      Καλησπέρα ZAKARI
      Πατριωτάκι όταν έρχεται κάποιος στην Αυστραλία με τουριστική βίζα 99, 9% θα αποτύχει...!!! ή θα τον εκμεταλλευτούν όλοι οι εργοδότες...!!!
      (Αυτό φωνάζουμε οι περισσότεροι εδώ αλλά ορισμένοι κάνουν αυτό που γουστάρουν κ εκτός από αυτό μας την λένε κιόλας ότι τους αποθαρρύνουμε άσε το άλλο: ότι δεν θέλουμε να έρθουν μη μας πάρουν τις δουλειές. ... τι λένε οι ανεγκέφαλοι ρε παιδιά. ..??? Έλεος. ..!!!)




      Απλά είχα μείνει άναυδος.
      Αυτή είναι η Αυστραλία...!!!
      Όχι για όλους όμως δυστυχώς...!!!



      Μετά από 2μήνες ψάζιμο βρήκα κάποιον που μου άπλωσε σανίδα σωτηρίας με visa457. Όλα καλά, άρχισα να δουλευώ στην AU! Παράλληλα παρακαλοθούσα course για να δώσω το IELTS. Στο εντωμεταξύ
      πήγα και έκανα extend την visa για 3 μήνες. Πήρα το IELTS με το ποθητό αποτέλεσμα, θυμάμαι ήμουνα πολύ χαρούμενος! Στους 5μήνες που ακόμα δεν είχε γίνει τίποτα για την visa (είχα βάλει δικηγόρο και περίμενε το χαρτομάνι από την επιχείρηση) και αφού στην επιχείρηση είχαμε κάνει release το Windows Phone application στο Internet, το αφεντικό μου λέει 'θα σε πληρώσω μέχρι εδώ, αλλά την visa θα την κάνουμε σε 5μήνες' ,
      Αυτό συμβαίνει 99, 9% όταν έρχεται κάποιος με τουριστική βίζα...!!!
      Άσε που αν σε πιάσουν θα σε διώξουν με απέλαση σαν Λαθρομετανάστη με σφραγίδα στο διαβατήριο κ δεν θα μπορείς να έρθεις στην Αυστραλία για 3 χρόνια...!!!



      δεν χρειάζεται να σας πω οτί τα μάζεψα και έφυγα πίσω στην Ελλάδα. Όταν γύρισα δούλεψα για 1.5χρόνο σαν προγραμματιστής, αλλά τι να κάνεις με 800euro όταν έχεις να πληρώσεις νοικια / λογαριασμους / smarket, τίποτα...
      Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα από την μία πλευρά... κ από την άλλη δεν σε θέλει λίγο κ η ρημάδα η τύχη.


      Οπότε λέω 'θα παω πάλι Australia' αλλα με student visa αυτή τη φορά!
      Με τα λεφτά συν τον χρόνο που έχεις χαλάσει μέχρι τώρα αν έψαχνες στην Ελλάδα θα είχες βρει κ παντρευτεί Αυστραλέζα 100 %...!!!


      Χαρούμενος για άλλη μια φόρα, κατεβαίνω στην Australia 01/10/2012 (τι όμορφα έλεγα).
      Δεν μπορώ να καταλάβω την χαρά που την είδες...??? Το λες λες κ πέρασες φανταστικά την πρώτη...!!!
      Εδώ δεν σε δικαιολογώ γιατί την πρώτη φορά δεν ήξερες πως είναι τα πράγματα εδώ... την δεύτερη νόμιζες ότι θα είχαν αλλάξει τόσο πολύ ή με την student visa θα ήταν καλύτερα...?
      Εκτός κ πάλι δεν το έψαξες καλά.



      Νοικιάζω δωμάτιο στο Clayton (μενώ με άλλους 8 Chinese), 23km από το κέντρο της Μελβούρνης,
      Αν είχες αρκετά χρήματα για το πρώτο χρόνο θα νοίκιαζες κανονικό σπίτι (κάτι που το λέμε πολλά χρόνια τώρα αλλά οι περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουνε.


      γράφομαι στην σχολή. Όλα ήταν τέλεια! Βρίσκω δουλειά σαν sound editor σε music studio και καλύπτω τις 20ώρες που δικαιούμαι (όλα βαίνουν καλώς, τι όμορφα έλεγα). Οι 20ώρες δεν φτάνουν ούτε για πλάκα, πρέπει σίγουρα να συμπληρώνεις 45ώρες κάθε βδομάδα για να μπορείς να τα φέρνεις βόλτα (σχολη / δωμάτιο / τροφή / metro). Σκέφτομαι και τώρα (?) τι κάνουμε, ψάχνω για δουλειά, βρίσκω έναν μπογιατζή! και με 'κορυφαίο' ωρομίσθιο 10$/h!! Απλά δούλεψα 5μέρες και έφυγα. Βρίσκω δουλειά σαν προγραμματιστής στην st Kilda (σαν να λέμε Ερμού), τρείς μέρες την εβδομάδα-τρείς ώρες κάθε μέρα (9η) , πάλι σκεφτόμουν πόσο όμορφη είναι η ζωή στην Australia. Έπειτα βρίσκω δουλειά σαν σερβιτόρος τα Σαββατοκύριακα στο Oakleigh (20h), έχω δουλειά 49h την εβδομάδα, δουλεύω 7days/week, τι όμορφα έλεγα.
      Διευθυντής ήθελες να δουλέψεις...???
      Μετανάστης πας κ δυστυχώς έπρεπε να το περίμενες αυτό...!!!



      Μετά από 8μήνες μετακομίζω από τους κωλό-κινέζους, πάω στο Oakleigh 19km από το κέντρο, και συγκατοικώ με 5 Έλληνες! Επιτέλους!
      Αρχίζει ο χειμώνας (γά-μα-τα). Έχει φτάσει Ιούλιος και εκεί που δουλεύω σαν προγραμματιστής στην st Kilda δεν με έχουν πληρώσει για ΜΑΪΟ και ΙΟΥΝΙΟ! Εκεί που δουλεύω σαν σερβιτόρος από 20h κάνω το max 10h (από τον Ιούνιο)!! Καταστροφή έχω ήδη αρχίσει να τραβαώ λεφτά που είχα βάλει στην άκρη!!! Αρχίζω και τα πέρνω... Λέω θα περάσει, υπομονή...
      Σε όλες τις χώρες του πλανήτη συμβαίνουν αυτά...!!!
      Απλά όταν πας στην Αυστραλία κτλ χωρίς να έχεις τις κατάλληλες προϋποθέσεις 100 % θα σε εκμεταλλεύονται...!!!
      Πολλές φορές άνθρωποι από άλλες χώρες είναι πολύ καλύτεροι απέναντί μας απ'ότι κάποιοι "έλληνες" δυστυχώς...!!!



      Πλέον έχει αρχίσει και φεύγει το ωραίο πέπλο της Australias, πλέον όλα μου την δίνουν.. Εκεί που ήμουν χαρούμενος, τώρα είχα γυρίσει όλα τούμπα! Αρχίζω και σκέφτομαι πόσα πράγματα έχω ανεκτεί για να μείνω στην Australia
      Η αποτυχία ήταν προδιαγεγραμμένη πριν καν ξεκινήσεις να έρθεις πατριωτάκι...!!!


      -συζώ με άλλους 5, και πριν με 8 στο οποιό όποτε πηγαίνεις στην τουαλέτα να καθαρίζεις το καπάκι πρωτού....
      -κάθομαι και δουλεύω κάθε μερά και τρέχω να κάνω τις εργασίες για την σχολή (ευτύχως που είναι και το επάγγελμα μου)
      -κάθε 3μήνες δίνω :
      *1.750$ (σχολή)
      *3χ650$ (τρείς μήνες επί 650$ ο κάθε μήνας, για το δωμάτιο 2x2) = 1.950$
      *3χ140$ (metro myki card) = 420$
      *3x120$ (kapnos) = 360$
      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      4.480$ ana 3mhno (xwris smarket + trofes + coffees).
      Είδες τι κάνουν τα $$$$$$$$$...? Σου αλλάζουν την ζωή ή στην κάνουν καλύτερη.


      αυτό που σου την δίνει περισσότερο είναι για το πως σου φέρονται ή το τι ακριβώς κάνεις στις δουλειές που δουλεύεις. Ξέρετε τι είναι να ακούς χριστοπαναγίες και να μην μπορείς να πεις κάτι, γιατί ξέρεις οτί είναι δύσκολο να βρείς δουλεια άμα φύγεις και εδώ εισαι Australia όχι Europe πέρνω τα μπουγαλάκια μου και φεύγω.
      Αυτό ακριβώς είναι που έπρεπε να μελετήσεις πολύ καλά πριν κάνεις αυτήν την κίνηση της μετανάστευσης...!!!
      Στην Ελλάδα ξέρεις πόσοι εργοδότες σε βλέπουν σαν σκουπίδι κ όλη μέρα σε βρίζουν...? Πάρα πολλοί...!!!



      Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίζω στην πατρίδα και ας είναι τα πράγματα δύσκολα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ! Πλέον αυτό σκέφτομαι και με κάνει χαρούμενο.
      ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ...!!! Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...!!!
      Έτσι ένοιωθα εγώ τουλάχιστον...!!!


      -στην σχολή σου λένε πλήρωσε 600$ για materials, και όταν σου δίνουν τα βιβλία σου λένε μην γράψεις στο βιβλίο γιατί το δανείζεσαι!! LOL
      Ενώ στην Ελλάδα τα βιβλία τα γράφουμε, τα σκίζουμε κ τα καίμε για την πλάκα μας άμα λάχει...!!!


      -στο music studio που δουλεύω, ήρθε η ώρα να κάνω φορολογική δήλωση και μου λεν ξέρεις "τόσο καιρό δεν βάζαμε λεφτά για σένα στο κράτος" και μένω κάγκελο! (γιατί normal θα είχα επιστροφή 1.000$), παρόλα ταύτα έχω superannuation...
      -να σου μιλάν λες και είσαι σκουπίδι
      Είπαμε...Ότι κ να έχεις όταν δεν είσαι νόμιμος όλα αυτά τα άσχημα που θα περάσεις είναι δεδομένα...!!!
      Κ στην Ελλάδα το κράτος σαν σκουπίδια βλέπει όλους τους πολίτες εκτός από αυτούς που έχουν χρήμα κ τα λαμόγια.



      Μην γελιώμαστε, εγώ προσωπικά από το 2001 ποτέ δεν έχω κάτσει 4χρόνια ή περισσότερα σε μια εταιρία και θα βρώ κάποιον εδώ στην Australia να μου κάνει το sponsorship για να περιμένω 4χρόνια να πάρω το Citizenship of Australia(?).
      Από την στιγμή που δεν μπορείς να κάτσεις πάνω από 4 χρόνια σε μία δουλειά δεν έπρεπε να πας ξανά τουλάχιστον την δεύτερη φορά γιατί την πρώτη μπορεί κ να μην το ήξερες. Μεγάλο Λάθος...!!!

      Που τώρα(?) μιλάμε για Australia, που όπου και εάν είσαι βλέπεις μόνο chinese και indys, ε όχι ρε! δεν αξίζει... Δεν αντιλέγω είναι πολύ όμορφη χώρα, στην οποία είμαι 10μήνες και δεν έχω βγεί έξω ούτε μια φορά, στην οποία κάθε μέρα ξυπνάω 07:00 το πρωί και γυρνάω 19:00 το απόγευμα γιατί δεν γίνεται αλλιώς δεν θα έχω λεφτά να ζήσω και δεν έχεις κάποιον για να βγείς γιατί όλοι δουλεύουν.
      Έτσι δούλευα εγώ στην Ελλάδα 25 χρόνια κ δεν μπόρεσα να φτιάξω ένα σπίτι...!!!
      Αν 25 χρονιά δούλευα το ίδιο στην Αυστραλία θα είχα 10 σπίτια....!!!!!!!



      Δυστυχώς δεν είναι για μας, είναι για τους Αυστραλούς, που και οι ίδιοι παρεδέχονται ότι η Αυστράλια ήταν πριν 10χρόνια, τώρα σε όλα, οι τιμές έχουν διπλάσια αξία. Που μιλάω με Αυστραλούς που έχουν πάρει στεγαστικό δάνειο και έχουν φτάσει σε σημείο ύστερα από 5χρόνια να έχουν πληρώσει μόνο τους τόκους!! LOOOOOOOOL ε όχι ρε! Και πιστεύουμε ότι θα κάνουμε προκοπή σε αυτή την χώρα που το μόνο που έχει απομήνει από Ελληνισμό είναι η 3η ηλικία (γιατί 2nd - 3rd generation of Greeks, απαρνούνται ότι είναι Έλληνες (με όλα αυτά που έχουν γίνει)) τι να λέμε τώρα ρεεεεεεεε!
      Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες κ για όλους: Όπως στρώνεις κοιμάσαι...!!!


      το Ελληνικό προξενείο που είναι σαν δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα, μην τους χαλάτε το αραλίκι.
      Είμαστε Κ@Λ@ΦΑΡΑ δυστυχώς...!!!
      Για το συγκεκριμένο θέμα διάβασε στην ανταπόκρισή μου να δεις τι έχω γράψει για να δεις ότι συμφωνούμε 100 %...!!!


      Γνωρίζω ΕλληνόΑυστραλούς που έχουν έρθει από Ελλάδα (2012-13), που ποτέ πριν δεν έιχαν έρθει και όταν τους εξηγώ τα λεφτά που προανέφερα, μου λεν 'no way mate', εδώ δεν τα βγάζω χωρίς σχολή απορώ πως τι βγάζετε όλοι εσείς....
      Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις την ανταπόκρισή μου θα δεις ότι τα λέει όλα μέσα:
      Ήρθαμε 3 άτομα με 10.000$
      Μου έδωσαν οι θείοι άλλα 10.000 $
      Κ έχω πάρει από την δουλειά μου ακόμη 13.000 $
      Σύνολο 33.000 $ σε 7 μήνες κ έχω μόνο 2.000 $ στην Τράπεζα. ...!!! Καλό εεεεε...???

      Όσο για τους υπόλοιπους δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί απλά δεν τα γράφουν (υπάρχουν κ εξαιρέσεις)...!!!



      Σκεφτείτε το καλά!
      Εγώ το σκέφτηκα πολύ:
      Αν δεν ήταν η γυναίκα μου υπήκοος ή δεν είχα αρκετά χρήματα για την αρχή ή δεν είχα τους συγγενείς σίγουρα δεν θα ερχόμουν...!!!!!
      Αυτό έπρεπε να το είχες σκεφτεί κ εσύ πριν έρθεις την πρώτη φορά αλλά να μην το σκεφτείς κ την δεύτερη λέγεται κατ'εξακολούθηση Λάθος...!!!



      Άσχετα με ότι έγραψα δεν έχω κάτι μαζί σου κάθε άλλο κ καλά έκανες κ έγραψες το τι πέρασες κ περνάς για να γνωρίζουν όλοι οι υποψήφιοι μετανάστες το τι μπορεί να αντιμετωπίσουν...!!!



      Σου εύχομαι καλή τύχη
      Ότι καλύτερο σύντομα Κ
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by miss espresso View Post


        Καταλαβαίνεις ότι κι εσύ είσαι στην ίδια κατηγορία με τους chinese και τους indys;


        Originally posted by ZAKARI View Post

        Εννοείτε! αλλά οι άνθρωποι δεν είναι. IQ καμήλας... Άσε δε oi indy όταν μιλάν αγγλικά δεν τους καταλαβαίνεις! Και το 50% των bus-driver είναι indy.
        δηλαδη; τί εννοεις,αγαπητε ZAKARI; Οτι Κινεζοι και Ινδοι ,εχουν IQ καμηλας;...
        Και τί σημαινει ''οι ανθρωποι δεν ειναι'' ;...
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #19
          Originally posted by ZAKARI View Post
          οι άνθρωποι δεν είναι. IQ καμήλας... Άσε δε oi indy όταν μιλάν αγγλικά δεν τους καταλαβαίνεις! Και το 50% των bus-driver είναι indy.
          Ρε τι ρατσιστικές μ@λ@κίες είναι αυτά . Μετανάστης σε ξένο τόπο και ρατσιστής Ποιός είναι αυτός που θα κρίνει το "IQ" του κάθε ανθρώπου και το πώς και στο αν μιλάει καλά. Η "σύνχρονες" δυτικές (μην πώ τίποτα άλλο) έχουν κάνει όλους τους ανθρώπους να μετοικούν για ένα καλύτερο αύριο για αυτούς και τα παιδιά τους. Κρίνεις τα αγγλικά των ανθρώπων λές και για εσένα έχει καλύτερη άποψη ο Αυστραλός. Τι λέμε τώρα....για μένα αυτό είναι ρατσιστικό μυαλό και όλα τα άλλα να έχεις είναι μεγάλος παράγοντας αποτυχίας όταν είσαι σε καινούργιο και ΞΕΝΟ τόπο .

          Τα άλλα δεν θα τα κρίνω είναι προσωπική σου ιστορία και καλά κάνεις και τα γράφεις. Άλλαξε άποψη για τους άλλους ανθρώπους, δεν είναι σκουπίδια κανείς κανενός.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #20
            Originally posted by kosofos View Post
            Ρε τι ρατσιστικές μ@λ@κίες είναι αυτά . Μετανάστης σε ξένο τόπο και ρατσιστής Ποιός είναι αυτός που θα κρίνει το "IQ" του κάθε ανθρώπου και το πώς και στο αν μιλάει καλά. Η "σύνχρονες" δυτικές (μην πώ τίποτα άλλο) έχουν κάνει όλους τους ανθρώπους να μετοικούν για ένα καλύτερο αύριο για αυτούς και τα παιδιά τους. Κρίνεις τα αγγλικά των ανθρώπων λές και για εσένα έχει καλύτερη άποψη ο Αυστραλός. Τι λέμε τώρα....για μένα αυτό είναι ρατσιστικό μυαλό και όλα τα άλλα να έχεις είναι μεγάλος παράγοντας αποτυχίας όταν είσαι σε καινούργιο και ΞΕΝΟ τόπο .

            Τα άλλα δεν θα τα κρίνω είναι προσωπική σου ιστορία και καλά κάνεις και τα γράφεις. Άλλαξε άποψη για τους άλλους ανθρώπους, δεν είναι σκουπίδια κανείς κανενός.
            συμφωνώ και επαυξάνω.Μην ξεχνάς εξάλλου ότι οι Ινδοί είναι native speakers και πίστεψε με σίγουρα τους καταλάβαινουν καλύτερα οι Αυστραλοι απο τους Έλληνες.Βtw εφόσον ασχολείσαι με το ΙΤ θα πρέπει να ξέρεις ότι στον κλάδο σου δουλεύουν πάρα πολλοί Ινδοί, το Silicon Valley έχει πήξει απ αυτούς(μάλλον τις χρειάζονται τις "καμήλες").

            Να παραπονεθεί ένας Αυστραλός ότι ρίχνουν τα μεροκάματα θα το καταλάβαινα, άλλα ένας "σπουδαστής" σε μια ξένη χώρα ΟΧΙ.Και λέω "σπουδαστής" γιατί ούτε καν μετανάστης δεν ήσουν, σε αντίθεση με τους Ινδούς και τους Κινέζους bus drivers που έχουν άδεια παραμονής και δουλεύουν νόμιμα.Στην τελική ο μαιμού σπουδαστής κάνει την μεγαλύτερη ζημιά και όχι ο νόμιμος μετανάστης.

            p.s αν είσαι τόσο highly skilled στο κλάδο σου θα μπορούσες να βρείς δουλειά παντού απο Καναδά και Αμερική μέχρι Αυστραλία

            Comment


              #21
              Originally posted by kosofos View Post
              Ρε τι ρατσιστικές μ@λ@κίες είναι αυτά . Μετανάστης σε ξένο τόπο και ρατσιστής Ποιός είναι αυτός που θα κρίνει το "IQ" του κάθε ανθρώπου και το πώς και στο αν μιλάει καλά. Η "σύνχρονες" δυτικές (μην πώ τίποτα άλλο) έχουν κάνει όλους τους ανθρώπους να μετοικούν για ένα καλύτερο αύριο για αυτούς και τα παιδιά τους. Κρίνεις τα αγγλικά των ανθρώπων λές και για εσένα έχει καλύτερη άποψη ο Αυστραλός. Τι λέμε τώρα....για μένα αυτό είναι ρατσιστικό μυαλό και όλα τα άλλα να έχεις είναι μεγάλος παράγοντας αποτυχίας όταν είσαι σε καινούργιο και ΞΕΝΟ τόπο .

              Τα άλλα δεν θα τα κρίνω είναι προσωπική σου ιστορία και καλά κάνεις και τα γράφεις. Άλλαξε άποψη για τους άλλους ανθρώπους, δεν είναι σκουπίδια κανείς κανενός.
              Γι αυτο κι εγω επικεντρωθηκα μονο σ αυτα που επικεντρωθηκα...(υπηρχε και μια αναφορα σε ''κ_λοκινεζους'' ,αλλά το θεωρησα περιττο να το σχολιασω. Ουτε σε ποια φυλη ανηκαν τ αφεντικα που κατεβαζαν Χρι.......γιες,ρωτησα... Υποθετω πως Κινεζοι δεν ηταν...)

              Οσο για το αν οι Κινεζοι και Ινδοι ,εχουν IQ καμηλας ,'μιλαει' αυτο το αρθρο.Βαζω ενα μικρο αποσπασμα .(για περισσοτερα ,στο αρθρο Education: U.S. education system slipping behind China, India,που παρεθεσα .)



              ''"In math literacy the United States ranks 25th among Organization for Economic Cooperation and Development countries, with U.S. students from wealthy school districts scoring in the 50th percentile in math relative to students in other developed countries. Among the students who outperformed Americans ... were those from Shanghai, who had the highest average scores in math and reading of all 65 nations and regions undergoing the exam."
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #22
                Originally posted by ZAKARI View Post
                Γεια σας και χαρά σας!

                Ας τα πάρουμε από την αρχή.

                Ετών 34, είμαι προγραμμάτιστης (software developer) έχω προυπηρεσία από το 2001 στην Ελλάδα. Το 2011 ήρ8α με τουριστική
                visa (3μήνες) στην μακρινή Australia! Απλά είχα μείνει άναυδος. Μετά από 2μήνες ψάζιμο βρήκα κάποιον που μου άπλωσε σανίδα
                σωτηρίας με visa457. Όλα καλά, άρχισα να δουλευώ στην AU! Παράλληλα παρακαλοθούσα course για να δώσω το IELTS. Στο εντωμεταξύ
                πήγα και έκανα extend την visa για 3 μήνες. Πήρα το IELTS με το ποθητό αποτέλεσμα, θυμάμαι ήμουνα πολύ χαρούμενος! Στους 5μήνες που ακόμα δεν είχε γίνει τίποτα για την visa (είχα βάλει δικηγόρο και περίμενε το χαρτομάνι από την επιχείρηση) και αφού στην επιχείρηση είχαμε κάνει release το Windows Phone application στο Internet, το αφεντικό μου λέει 'θα σε πληρώσω μέχρι εδώ, αλλά την visa θα την κάνουμε σε 5μήνες' , δεν χρειάζεται να σας πω οτί τα μάζεψα και έφυγα πίσω στην Ελλάδα. Όταν γύρισα δούλεψα για 1.5χρόνο σαν προγραμματιστής, αλλά τι να κάνεις με 800euro όταν έχεις να πληρώσεις νοικια / λογαριασμους / smarket, τίποτα... Οπότε λέω 'θα παω πάλι Australia' αλλα με student visa αυτή τη φορά!

                Χαρούμενος για άλλη μια φόρα, κατεβαίνω στην Australia 01/10/2012 (τι όμορφα έλεγα). Νοικιάζω δωμάτιο στο Clayton (μενώ με άλλους 8 Chinese), 23km από το κέντρο της Μελβούρνης, γράφομαι στην σχολή. Όλα ήταν τέλεια! Βρίσκω δουλειά σαν sound editor σε music studio και καλύπτω τις 20ώρες που δικαιούμαι (όλα βαίνουν καλώς, τι όμορφα έλεγα). Οι 20ώρες δεν φτάνουν ούτε για πλάκα, πρέπει σίγουρα να συμπληρώνεις 45ώρες κάθε βδομάδα για να μπορείς να τα φέρνεις βόλτα (σχολη / δωμάτιο / τροφή / metro). Σκέφτομαι και τώρα (?) τι κάνουμε, ψάχνω για δουλειά, βρίσκω έναν μπογιατζή! και με 'κορυφαίο' ωρομίσθιο 10$/h!! Απλά δούλεψα 5μέρες και έφυγα. Βρίσκω δουλειά σαν προγραμματιστής στην st Kilda (σαν να λέμε Ερμού), τρείς μέρες την εβδομάδα-τρείς ώρες κάθε μέρα (9η) , πάλι σκεφτόμουν πόσο όμορφη είναι η ζωή στην Australia. Έπειτα βρίσκω δουλειά σαν σερβιτόρος τα Σαββατοκύριακα στο Oakleigh (20h), έχω δουλειά 49h την εβδομάδα, δουλεύω 7days/week, τι όμορφα έλεγα.

                Μετά από 8μήνες μετακομίζω από τους κωλό-κινέζους, πάω στο Oakleigh 19km από το κέντρο, και συγκατοικώ με 5 Έλληνες! Επιτέλους!
                Αρχίζει ο χειμώνας (γά-μα-τα). Έχει φτάσει Ιούλιος και εκεί που δουλεύω σαν προγραμματιστής στην st Kilda δεν με έχουν πληρώσει για ΜΑΪΟ και ΙΟΥΝΙΟ! Εκεί που δουλεύω σαν σερβιτόρος από 20h κάνω το max 10h (από τον Ιούνιο)!! Καταστροφή έχω ήδη αρχίσει να τραβαώ λεφτά που είχα βάλει στην άκρη!!! Αρχίζω και τα πέρνω... Λέω θα περάσει, υπομονή...
                Πλέον έχει αρχίσει και φεύγει το ωραίο πέπλο της Australias, πλέον όλα μου την δίνουν.. Εκεί που ήμουν χαρούμενος, τώρα είχα γυρίσει όλα τούμπα! Αρχίζω και σκέφτομαι πόσα πράγματα έχω ανεκτεί για να μείνω στην Australia

                -συζώ με άλλους 5, και πριν με 8 στο οποιό όποτε πηγαίνεις στην τουαλέτα να καθαρίζεις το καπάκι πρωτού....
                -κάθομαι και δουλεύω κάθε μερά και τρέχω να κάνω τις εργασίες για την σχολή (ευτύχως που είναι και το επάγγελμα μου)
                -κάθε 3μήνες δίνω :
                *1.750$ (σχολή)
                *3χ650$ (τρείς μήνες επί 650$ ο κάθε μήνας, για το δωμάτιο 2x2) = 1.950$
                *3χ140$ (metro myki card) = 420$
                *3x120$ (kapnos) = 360$
                --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                4.480$ ana 3mhno (xwris smarket + trofes + coffees).

                αυτό που σου την δίνει περισσότερο είναι για το πως σου φέρονται ή το τι ακριβώς κάνεις στις δουλειές που δουλεύεις. Ξέρετε τι είναι να ακούς χριστοπαναγίες και να μην μπορείς να πεις κάτι, γιατί ξέρεις οτί είναι δύσκολο να βρείς δουλεια άμα φύγεις και εδώ εισαι Australia όχι Europe πέρνω τα μπουγαλάκια μου και φεύγω. Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίζω στην πατρίδα και ας είναι τα πράγματα δύσκολα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ! Πλέον αυτό σκέφτομαι και με κάνει χαρούμενο.


                -στην σχολή σου λένε πλήρωσε 600$ για materials, και όταν σου δίνουν τα βιβλία σου λένε μην γράψεις στο βιβλίο γιατί το δανείζεσαι!! LOL
                -στο music studio που δουλεύω, ήρθε η ώρα να κάνω φορολογική δήλωση και μου λεν ξέρεις "τόσο καιρό δεν βάζαμε λεφτά για σένα στο κράτος" και μένω κάγκελο! (γιατί normal θα είχα επιστροφή 1.000$), παρόλα ταύτα έχω superannuation...
                -να σου μιλάν λες και είσαι σκουπίδι

                Μην γελιώμαστε, εγώ προσωπικά από το 2001 ποτέ δεν έχω κάτσει 4χρόνια ή περισσότερα σε μια εταιρία και θα βρώ κάποιον εδώ στην Australia να μου κάνει το sponsorship για να περιμένω 4χρόνια να πάρω το Citizenship of Australia(?).

                Που τώρα(?) μιλάμε για Australia, που όπου και εάν είσαι βλέπεις μόνο chinese και indys, ε όχι ρε! δεν αξίζει... Δεν αντιλέγω είναι πολύ όμορφη χώρα, στην οποία είμαι 10μήνες και δεν έχω βγεί έξω ούτε μια φορά, στην οποία κάθε μέρα ξυπνάω 07:00 το πρωί και γυρνάω 19:00 το απόγευμα γιατί δεν γίνεται αλλιώς δεν θα έχω λεφτά να ζήσω και δεν έχεις κάποιον για να βγείς γιατί όλοι δουλεύουν. Δυστυχώς δεν είναι για μας, είναι για τους Αυστραλούς, που και οι ίδιοι παρεδέχονται ότι η Αυστράλια ήταν πριν 10χρόνια, τώρα σε όλα, οι τιμές έχουν διπλάσια αξία. Που μιλάω με Αυστραλούς που έχουν πάρει στεγαστικό δάνειο και έχουν φτάσει σε σημείο ύστερα από 5χρόνια να έχουν πληρώσει μόνο τους τόκους!! LOOOOOOOOL ε όχι ρε! Και πιστεύουμε ότι θα κάνουμε προκοπή σε αυτή την χώρα που το μόνο που έχει απομήνει από Ελληνισμό είναι η 3η ηλικία (γιατί 2nd - 3rd generation of Greeks, απαρνούνται ότι είναι Έλληνες (με όλα αυτά που έχουν γίνει)) τι να λέμε τώρα ρεεεεεεεε! Με το Ελληνικό προξενείο που είναι σαν δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα, μην τους χαλάτε το αραλίκι.

                Γνωρίζω ΕλληνόΑυστραλούς που έχουν έρθει από Ελλάδα (2012-13), που ποτέ πριν δεν έιχαν έρθει και όταν τους εξηγώ τα λεφτά που προανέφερα, μου λεν 'no way mate', εδώ δεν τα βγάζω χωρίς σχολή απορώ πως τι βγάζετε όλοι εσείς....


                Σκεφτείτε το καλά!
                Σε ότι και να κάνεις στην ζωή πρέπει να υπάρχουν τα εξής

                1. Πνευματική -φυσική ικανότητα .Εάν δεν τα έχεις ,δεν είσαι υγιείς ,δεν κόβει το μυαλό σου ,δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα , πολύ περισσότερο να πάς σε μια ξένη χώρα ,να ξεκινήσεις απο το μηδέν και να φτιαχτείς.

                2.Εσωτερικό κίνητρο -Φιλοδοξίες . Χωρίς να έχεις υψηλούς στόχους δύσκολα θα καταφέρεις να κάνεις το παραμικρό .Εάν στην ζωή νιώθεις μετριότητα ,μετριότητα θα παραμείνεις.Εάν δεν νιώθεις οτι μπορείς να κάνεις κάτι στην ζωή σου ,πολύ απλά δεν θα το κάνεις.

                3.Προετοιμασία. Εδώ μπορεί κάποιος να αναφέρει πολλά .Απο τον αθλητή που λιώνει κάνοντας διπλές και τριπλές προπονήσεις καθημερινά ,μέχρι αυτόν που ενημερώνεται για το παραμικρό προβλέποντας και την πραγματικά μικρότερη λεπτομέρεια.

                4. Least but not last ΤΥΧΗ. Εάν είχες την δυνατότητα να αναστήσεις τον Ωνάση ,τον ίδιο ακριβώς άνθρωπο και να τον έβαζες να ξεκινήσει απο την αρχή ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕ ΤΙΠΟΤΑ .Και αυτό γιατί δεν θα είχε τις συγκυρίες με το μέρος του.

                Για τα πρώτα 3 είσαι υπεύθυνος εσύ φίλε μου και κανένας άλλος.Για τον παράγοντα τύχη είναι πραγματικά ότι σου κάτσει.Ακόμα και για αυτό όμως κατά ένα μεγάλο μέρος είσαι υπεύθυνος εσύ καθώς είναι στο χέρι σου να το κυνηγήσεις ουσιαστικά.

                Για να πετύχεις και να επιβιώσεις στην αρχή και να φτιαχτείς εν συνεχεία θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ.Σαν μετανάστης με όλα σου τα υπάρχοντα σε μια βαλίτσα δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνεις ούτε την παραμικρή μαλακία ( ας μου συγχωρεθεί η έκφραση).Οι μαλακίες πληρώνονται σε αυτήν τη ζωή ,οι αμαρτίες στην άλλη.Αναφέρεις ότι πρέπει να πιάσεις IELTS 6 για να πάρεις 18μηνη βίζα μετά την αποφοίτησή σου.Αυτό είναι επίπεδο lower.Εάν μετά απο ένα χρόνο ζωής σε English speaking country δεν μπορείς να πιάσεις αυτό το επίπεδο τότε ίσως η χώρα να μην είναι για σένα.Συγνώμη εάν ακούγομαι επιθετικός , έχω μάθει όμως στη ζωή μου να είμαι ευθύς και ειλικρινής και για αυτό με αγαπάνε και οι φίλοι μου.Προσπάθησε να μάθεις την γλώσσα ,εκεί είναι ποιο εύκολο να το καταφέρεις παρά εδώ στην Ελλάδα. Ίσως και να ήσουν ήδη πολύ καλλίτερα εάν τα Αγγλικά σου ήταν σε καλύτερο επίπεδο.Δεν είναι τυχαίο που η Αυστραλία ζητάει όσο το δυνατόν καλύτερα αγγλικά.Εσύ θα προσλάμβανες κάποιον στην δουλειά σου εαν δεν μπορούσες να συνεννοηθείς μαζί του ή ακόμα και εάν σε κούραζε ο τρόπος που μιλάει?

                Δες ποιά είναι τα προσόντα σου που είναι σε ζήτηση ,βγάλε το ρεζουμέ ,ποιά είναι τα ποιό σημαντικά και βγάλε επαγγελματικές κάρτες με το τηλ σου και το τι μπορεις να κάνεις.Αυτές θα τις αφήσεις σε όλες τις επιχειρήσεις που θα πας ακόμα και χωρίς να έχουν κάποια αγγελία για να ζητήσεις δουλειά.Εχε θράσος ,δεν θα χάσεις τίποτα.Στις εποχές που δένανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα στην Ελλάδα ,όταν κάποιος μου ζητούσε δουλειά ,εάν ήταν πολύ χαμηλών τόνων προσωπικά τον απέριπτα εξ αρχής.Οι δυναμικές προσωπικότητες ξεχωρίζουν.Κάνε πρόβες στον καθρέπτη υποτιθέμενη συνέντευξη σε κάποιον εργοδότη.Σκέψου τι μπορεί να σε ρωτήσει.Έχε έτοιμη απάντηση προβαρισμένη πολλές φορές.Μην ξεχνάς οτι ο υποτιθέμενος εργοδότης είναι native speaker ενώ εσύ δεν είσαι.Αυτός έχει πάρει πολλές συνεντευξεις ,εάν δεν του κάνεις κλίκ θα πάρει τον επόμενο.Βάλε πρόγραμμα ποιες επιχειρήσεις θα δεις με σκοπό να σε πάρουν συνέντευξη και βάλε στόχο τουλάχιστον Χ (βάλε εσύ το νούμερο ) φορές την εβδομάδα.Εσύ ξέρεις οτι είσαι καλός στην δουλειά σου ,αυτοί το ξέρουν οτι υπάρχεις και οτι μπορούν να κερδίσουν λεφτά απο σένα?

                Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ,νομίζω οτι διάλεξες πολύ επιπόλαια τη σχολή .Προσωπικά ,εάν για τον οποιοδήποτε λόγο αναγκαστώ να καταφύγω σε φοιτητική βίζα ,θα πάω να σπουδάσω κάτι το οποίο θα μου δώσει δουλειά την επόμενη μέρα ,ακόμα και εάν είναι κάτι τελείως διαφορετικό απο αυτό που κάνω.Π.χ. ξυλουργός ή μηχανικός αυτοκινήτων.Επίσης ,θα διάλεγα να πάω να σπουδάσω σε regional περιοχή για να κερδίσω τους 5 πόντους στο point system που έχει η αυστραλία στο σύστημα skillsellect ,καθώς θα επέλεγα οι σπουδές να είναι τουλάχιστον 2ετής για να επωφεληθώ άλλους 5 πόντους για το 2 year stydy requirment.Αφού θα τα δώσεις που θα τα δώσεις τα λεφτά για σπουδαστική βίζα ,να μπορείς τουλάχιστον να αξιοποιήσεις τις σπουδές σου στην όλη σου κίνηση.

                Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος ,εάν κάποιος ετοιμάζεται να κάνει μια τέτοια κίνηση ,θα τον συμβούλευα να ενημερωθεί και να είναι ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ για το τι θα κάνει .Επίσης ,όλοι όσοι σχεδιάζουν τέτοιες ριζοσπαστικές κινήσεις στην ζωή τους να είναι προετοιμασμένοι και για εναλλακτικές λύσεις από ποιο μπροστά.Μαλακίες συμβαίνουν ,για αυτό πάντα πρέπει να έχει κανείς back up plan,plan B ή όπως στο διάολο θέλει να το πεί κανείς.Δηλαδή ,εάν τα πράγματα πάνε κατα διαόλου τί θα κάνει κάποιος 14.000 χιλιόμετρα μακρυά απο το σπίτι του?

                Εάν ακολουθήσεις το δρόμο μεσω skillselect για την 489 visa http://www.immi.gov.au/skills/skills.../subclass-489/ θα μπορούσες να μαζέψεις τους εξής πόντους μετά απο αποφοίτηση 2 ετών σε επαρχιωτική περιοχή(αυτό θα μπορούσε να είναι και ολόκληρη η South Australia μιας και θεωρείται ολόκληρη η πολιτεία regional )

                Ηλικία 25
                Αγγλικά 0 ( ή 10 εάν βελτιωθείς και καταφέρεις να πιάσεις IELTS 7 μέσα στα επόμενα 2 έτη )
                προϋπηρεσία Ελλάδα 10 (5 έτη κατα τα τελευταία 10 )
                προϋπηρεσία Αυστραλία 5 ή 10 πόντους εάν κάνεις χρήση graduate visa
                Diploma or trade qualification completed in Australia, or qualification or award of recognised standard 5 πόντοι
                Australian study requirements 2 έτη σπουδών σε πρόγραμμα CRICOS 5 πόντοι
                Study in regional Australia or a low population growth metropolitan area (excluding distance education 5 πόντοι
                Nomination by state or territory government 10 πόντοι ,μόνο για την 489

                ΣΥΝΟΛΟ χωρίς αγγλικά 70 ,με βάση τους 60 πόντους.

                Ξέρω ότι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λένε.Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι έξω απο τον χορό ενώ εσύ είσαι μέσα.Σε παρακαλώ μην πάρεις αρνητικά αυτά που γράφω ,στην τελική δεν τα γράφω για να τα δείς μόνον εσύ.Σε καμιά περίπτωση δεν τα γράφω για να σε προσβάλω ή να σε κάνω να νιώσεις άσχημα ,το αντίθετο.Αν μπορείς να κερδίσεις κάτι απο αυτά που γράφω καντο.Απλά θα σου μεταφέρω μια σοφία που δεν είναι δικιά μου ,συμφωνώ όμως απόλυτα με αυτήν "ποτέ στην πραγματικότητα δεν έχεις νικηθεί ,μέχρι να παραιτηθείς".

                Comment


                  #23
                  Εγώ πάντως θεωρώ πολύ άδικο το γεγονός να κατακρίνεται ο Zakari γιατί δεν έκανε κάτι σωστό ή ότι θα έπρεπε να κάνει κάτι άλλο. Ο άνθρωπος απλά ανέφερε τις εμπειρίες που είχε από τη διαμονή του στη Μελβούρνη. Μην ξεχνάτε ότι η Αυστραλία δεν κάνει για όλους, υπηκόους και μη (ειδικά για τους δεύτερους)!

                  Comment


                    #24
                    Η Ελλαδα ΤΕΛΟΣ !!
                    Δεν ξερω αν νοιωσατε ποτε τι σημαινει απογοητευση!!
                    Απο εκει που ολα ρολαριζαν και ηταν οκ,σε 3 χρονια εσβησαν ολα!! Εχασα το 80% των αποδοχων μου και πουλησα το 80% οσων ειχα (αγορασα η βρηκα απο τους παλιοτερους)
                    κοιμηθηκα στο αυτοκινητο,εψαξα γοπες για να καπνισω,κρυβομουνα να μην με βρουνε,μου πεταξαν τα πραγματα στο δρομο και δεν ειχα που να τα παω !
                    Παρολα αυτα μονος μου τελειως σηκωσα κεφαλι και σημερα ειμαι πολυ καλυτερα !! Και ισως τωρα ειναι η ευκαιρια να φυγω ,γιατι θα εχω και 5 δεκαρες για τον πρωτο καιρο!
                    Δουλευω 12-14 ωρες την ημερα για να λεω οτι ζω ! Δεν φοβαμαι τι δουλεια ουτε την ξεφτιλα !!
                    Οποτε γιατι να μην δοκιμασω να παω Αυστραλια???
                    Αλλωστε ειμουν 6 χρονια εκτος Ελλαδας οποτε η ξενιτια δεν με χαλαει!!
                    Απλα η Ελλαδα ειναι πλεον μονο για τους Πακιστανολαθραιους!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by pan_k7 View Post
                      Εγώ πάντως θεωρώ πολύ άδικο το γεγονός να κατακρίνεται ο Zakari
                      Εμείς δεν κατακρίνουμε κανέναν απλά αναλύουμε την συγκεκριμένη περίπτωση μετανάστευσης αντιθέτως όμως ο ZAKARI τους κατακρίνει όλους κ όλα.

                      γιατί δεν έκανε κάτι σωστό ή ότι θα έπρεπε να κάνει κάτι άλλο.
                      Για μένα προσωπικά δεν έκανε κ κάτι σωστό. Όλα ήταν λάθος...!!!

                      Ο άνθρωπος απλά ανέφερε τις εμπειρίες που είχε από τη διαμονή του στη Μελβούρνη.
                      Δεν πήγε για διακοπές αλλά για να μείνει στην χώρα με οποιονδήποτε τρόπο που έχει κ το ανάλογο κόστος όταν κάποιος δεν έχει τα κατάλληλα προσόντα.


                      Μην ξεχνάτε ότι η Αυστραλία δεν κάνει για όλους, υπηκόους και μη (ειδικά για τους δεύτερους)!
                      Δυστυχώς ήταν λάθος ο τρόπος που πήγε την πρώτη φορά...!!!
                      Δυστυχώς ξανά γιατί εκείνος ξέχασε την πρώτη φορά κ το ότι η Αυστραλία δεν κάνει για όλους...!!!




                      υ.γ. Διάβασε καλά το ποστ Νο: 17 για να καταλάβεις το τι εννοώ.
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #26
                        Οι Spyros38 και jimathens με κάλυψαν πλήρως!

                        Εγώ θα προσθέσω μερικά ακόμα:

                        1) στο payslip φαίνεται αν έχουν μπει λεφτά για παρακράτηση φόρου ή όχι, θα έπρεπε να το έχεις αντιληφθεί
                        2) άμα συμπεριφέρεσαι σαν μετανάστης που δεν έχει στον ήλιο μοίρα, θα σου φερθούν αναλόγως
                        3) το ελάχιστο νόμιμο ωρομίσθιο είναι $17. Η κοπέλα μου με casual δουλειά 30h βγάζει γύρω στα $800 την εβδομάδα και όχι μόνο τα βγάζουμε πέρα και οι δύο (εγώ δε δουλεύω, μόνο σπουδάζω), αλλά αποταμιεύουμε και $1000 το μήνα. Κάτι μου λέει ότι στη διαχείριση των χρημάτων σου έχεις θεματάκι
                        4) με $200 την εβδομάδα άνετα βρίσκεις διαμέρισμα μόνος σου (τουλάχιστον στο Gold Coast)
                        5) citizenship παίρνεις ναι μεν μετά από 4 χρόνια στην Αυστραλία, όμως μόνο 1 από αυτά χρειάζεται να έχεις permanent visa
                        6) κόψε το κάπνισμα (χωρίς πλάκα)

                        Comment


                          #27
                          Σωστος ο παιχτης ... οσο για το τσιγαρο και γω μολις ηρθα καπνιζα σαν Τουρκος μολις ενιωσα ομως την τσεπη να αδειαζει το μειωσα αρκετα. Που θα παει θα το κοψω κιολας... Μονο καλο θα μου κανει!!

                          Comment


                            #28
                            Constantin απλά παραθέτω οτι το Gold Coast σε τιμές διαμερισμάτων δεν έχει καμία σχέση με τις μεγάλες πόλεις( Sydney,Melbourne). Τσεκαρε το.

                            Comment


                              #29
                              ο Ζακαρι κάνει εδώ και 2 χρόνια μεγάλο αγώνα, είναι δικαιολογημένη η αγανάκτηση/απαγοήτευσή του.
                              ας μην ξεχνάμε επίσης πόσες πληροφορίες έχει μαζέψει και κοινοποιήσει σε αυτό το διάστημα.
                              κράτα γερά Ζακ.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by geo.hatzel View Post
                                ο Ζακαρι κάνει εδώ και 2 χρόνια μεγάλο αγώνα, είναι δικαιολογημένη η αγανάκτηση/απαγοήτευσή του.
                                ας μην ξεχνάμε επίσης πόσες πληροφορίες έχει μαζέψει και κοινοποιήσει σε αυτό το διάστημα.
                                κράτα γερά Ζακ.
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X