Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Zakari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Zakari

    Γεια σας και χαρά σας!

    Ας τα πάρουμε από την αρχή.

    Ετών 34, είμαι προγραμμάτιστης (software developer) έχω προυπηρεσία από το 2001 στην Ελλάδα. Το 2011 ήρ8α με τουριστική
    visa (3μήνες) στην μακρινή Australia! Απλά είχα μείνει άναυδος. Μετά από 2μήνες ψάζιμο βρήκα κάποιον που μου άπλωσε σανίδα
    σωτηρίας με visa457. Όλα καλά, άρχισα να δουλευώ στην AU! Παράλληλα παρακαλοθούσα course για να δώσω το IELTS. Στο εντωμεταξύ
    πήγα και έκανα extend την visa για 3 μήνες. Πήρα το IELTS με το ποθητό αποτέλεσμα, θυμάμαι ήμουνα πολύ χαρούμενος! Στους 5μήνες που ακόμα δεν είχε γίνει τίποτα για την visa (είχα βάλει δικηγόρο και περίμενε το χαρτομάνι από την επιχείρηση) και αφού στην επιχείρηση είχαμε κάνει release το Windows Phone application στο Internet, το αφεντικό μου λέει 'θα σε πληρώσω μέχρι εδώ, αλλά την visa θα την κάνουμε σε 5μήνες' , δεν χρειάζεται να σας πω οτί τα μάζεψα και έφυγα πίσω στην Ελλάδα. Όταν γύρισα δούλεψα για 1.5χρόνο σαν προγραμματιστής, αλλά τι να κάνεις με 800euro όταν έχεις να πληρώσεις νοικια / λογαριασμους / smarket, τίποτα... Οπότε λέω 'θα παω πάλι Australia' αλλα με student visa αυτή τη φορά!

    Χαρούμενος για άλλη μια φόρα, κατεβαίνω στην Australia 01/10/2012 (τι όμορφα έλεγα). Νοικιάζω δωμάτιο στο Clayton (μενώ με άλλους 8 Chinese), 23km από το κέντρο της Μελβούρνης, γράφομαι στην σχολή. Όλα ήταν τέλεια! Βρίσκω δουλειά σαν sound editor σε music studio και καλύπτω τις 20ώρες που δικαιούμαι (όλα βαίνουν καλώς, τι όμορφα έλεγα). Οι 20ώρες δεν φτάνουν ούτε για πλάκα, πρέπει σίγουρα να συμπληρώνεις 45ώρες κάθε βδομάδα για να μπορείς να τα φέρνεις βόλτα (σχολη / δωμάτιο / τροφή / metro). Σκέφτομαι και τώρα (?) τι κάνουμε, ψάχνω για δουλειά, βρίσκω έναν μπογιατζή! και με 'κορυφαίο' ωρομίσθιο 10$/h!! Απλά δούλεψα 5μέρες και έφυγα. Βρίσκω δουλειά σαν προγραμματιστής στην st Kilda (σαν να λέμε Ερμού), τρείς μέρες την εβδομάδα-τρείς ώρες κάθε μέρα (9η) , πάλι σκεφτόμουν πόσο όμορφη είναι η ζωή στην Australia. Έπειτα βρίσκω δουλειά σαν σερβιτόρος τα Σαββατοκύριακα στο Oakleigh (20h), έχω δουλειά 49h την εβδομάδα, δουλεύω 7days/week, τι όμορφα έλεγα.

    Μετά από 8μήνες μετακομίζω από τους κωλό-κινέζους, πάω στο Oakleigh 19km από το κέντρο, και συγκατοικώ με 5 Έλληνες! Επιτέλους!
    Αρχίζει ο χειμώνας (γά-μα-τα). Έχει φτάσει Ιούλιος και εκεί που δουλεύω σαν προγραμματιστής στην st Kilda δεν με έχουν πληρώσει για ΜΑΪΟ και ΙΟΥΝΙΟ! Εκεί που δουλεύω σαν σερβιτόρος από 20h κάνω το max 10h (από τον Ιούνιο)!! Καταστροφή έχω ήδη αρχίσει να τραβαώ λεφτά που είχα βάλει στην άκρη!!! Αρχίζω και τα πέρνω... Λέω θα περάσει, υπομονή...
    Πλέον έχει αρχίσει και φεύγει το ωραίο πέπλο της Australias, πλέον όλα μου την δίνουν.. Εκεί που ήμουν χαρούμενος, τώρα είχα γυρίσει όλα τούμπα! Αρχίζω και σκέφτομαι πόσα πράγματα έχω ανεκτεί για να μείνω στην Australia

    -συζώ με άλλους 5, και πριν με 8 στο οποιό όποτε πηγαίνεις στην τουαλέτα να καθαρίζεις το καπάκι πρωτού....
    -κάθομαι και δουλεύω κάθε μερά και τρέχω να κάνω τις εργασίες για την σχολή (ευτύχως που είναι και το επάγγελμα μου)
    -κάθε 3μήνες δίνω :
    *1.750$ (σχολή)
    *3χ650$ (τρείς μήνες επί 650$ ο κάθε μήνας, για το δωμάτιο 2x2) = 1.950$
    *3χ140$ (metro myki card) = 420$
    *3x120$ (kapnos) = 360$
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    4.480$ ana 3mhno (xwris smarket + trofes + coffees).

    αυτό που σου την δίνει περισσότερο είναι για το πως σου φέρονται ή το τι ακριβώς κάνεις στις δουλειές που δουλεύεις. Ξέρετε τι είναι να ακούς χριστοπαναγίες και να μην μπορείς να πεις κάτι, γιατί ξέρεις οτί είναι δύσκολο να βρείς δουλεια άμα φύγεις και εδώ εισαι Australia όχι Europe πέρνω τα μπουγαλάκια μου και φεύγω. Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίζω στην πατρίδα και ας είναι τα πράγματα δύσκολα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ! Πλέον αυτό σκέφτομαι και με κάνει χαρούμενο.


    -στην σχολή σου λένε πλήρωσε 600$ για materials, και όταν σου δίνουν τα βιβλία σου λένε μην γράψεις στο βιβλίο γιατί το δανείζεσαι!! LOL
    -στο music studio που δουλεύω, ήρθε η ώρα να κάνω φορολογική δήλωση και μου λεν ξέρεις "τόσο καιρό δεν βάζαμε λεφτά για σένα στο κράτος" και μένω κάγκελο! (γιατί normal θα είχα επιστροφή 1.000$), παρόλα ταύτα έχω superannuation...
    -να σου μιλάν λες και είσαι σκουπίδι

    Μην γελιώμαστε, εγώ προσωπικά από το 2001 ποτέ δεν έχω κάτσει 4χρόνια ή περισσότερα σε μια εταιρία και θα βρώ κάποιον εδώ στην Australia να μου κάνει το sponsorship για να περιμένω 4χρόνια να πάρω το Citizenship of Australia(?).

    Που τώρα(?) μιλάμε για Australia, που όπου και εάν είσαι βλέπεις μόνο chinese και indys, ε όχι ρε! δεν αξίζει... Δεν αντιλέγω είναι πολύ όμορφη χώρα, στην οποία είμαι 10μήνες και δεν έχω βγεί έξω ούτε μια φορά, στην οποία κάθε μέρα ξυπνάω 07:00 το πρωί και γυρνάω 19:00 το απόγευμα γιατί δεν γίνεται αλλιώς δεν θα έχω λεφτά να ζήσω και δεν έχεις κάποιον για να βγείς γιατί όλοι δουλεύουν. Δυστυχώς δεν είναι για μας, είναι για τους Αυστραλούς, που και οι ίδιοι παρεδέχονται ότι η Αυστράλια ήταν πριν 10χρόνια, τώρα σε όλα, οι τιμές έχουν διπλάσια αξία. Που μιλάω με Αυστραλούς που έχουν πάρει στεγαστικό δάνειο και έχουν φτάσει σε σημείο ύστερα από 5χρόνια να έχουν πληρώσει μόνο τους τόκους!! LOOOOOOOOL ε όχι ρε! Και πιστεύουμε ότι θα κάνουμε προκοπή σε αυτή την χώρα που το μόνο που έχει απομήνει από Ελληνισμό είναι η 3η ηλικία (γιατί 2nd - 3rd generation of Greeks, απαρνούνται ότι είναι Έλληνες (με όλα αυτά που έχουν γίνει)) τι να λέμε τώρα ρεεεεεεεε! Με το Ελληνικό προξενείο που είναι σαν δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα, μην τους χαλάτε το αραλίκι.

    Γνωρίζω ΕλληνόΑυστραλούς που έχουν έρθει από Ελλάδα (2012-13), που ποτέ πριν δεν έιχαν έρθει και όταν τους εξηγώ τα λεφτά που προανέφερα, μου λεν 'no way mate', εδώ δεν τα βγάζω χωρίς σχολή απορώ πως τι βγάζετε όλοι εσείς....


    Σκεφτείτε το καλά!

    #2
    Μηπως το πρωτο συμπερασμα ειναι οτι με Τουριστικη η με Φοιτιτικη, ειναι σχεδον σιγουρος δρομος προς την αποτυχια?

    Για τα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη...
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #3
      Αφού δεν σου αρέσουν οι Indys και οι Pakis και οι Chinese, μην επιστρέψεις στην Ελλάδα γιατί έδώ έχει 3πλάσιους και μάλιστα πολύ πιο εξαθλιωμένους από αυτούς που βρήκες στην Αυστραλία. Επίσης, κοίταξέ το γιατί το πρόβλημα μπορεί να το έχεις εσύ και όχι η Αυστραλία (εννοώντας ότι αν έχεις πρόβλημα με τις ράτσες τότε μπορεί κάτι να φταίει με εσένα και την αντίληψή σου περί ανθρώπων).

      Comment


        #4
        Γη της επαγγελιας δεν υπαρχει πουθενα...

        Πλεον παντου εχουν ζορισει τα πραγματα και λογω οικονομικης κρισης αλλα και ανταγωνισμου..Ακομα και σαν καθαριστης* ανταγωνισμο θα βρεις..

        *ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

        Ειναι πολυ μεγαλη αποφαση να πας Αυστραλια-καναδα_αμερικη..ρισκαρεις πολλα..Και δεν ξερω εαν θα βρεις αυτο που ειχες στο μυαλο σου ή ποσα θα εχεις ξοδεψει μεχρι να το βρεις..

        Βεβαια πολλοι ελληναραδες πανε σ αυτα τα μερη και λενε πετυχα..Δουλευω στο αντικειμενο μου και παιρνω καλα λεφτα ενω στην πραγματικοτητα κανουν εντελως ασχετα πραγματα προς επιβιωση και κακως αμοιβομενα

        Comment


          #5
          Originally posted by ZAKARI View Post
          Μην γελιώμαστε, εγώ προσωπικά από το 2001 ποτέ δεν έχω κάτσει 4χρόνια ή περισσότερα σε μια εταιρία και θα βρώ κάποιον εδώ στην Australia να μου κάνει το sponsorship για να περιμένω 4χρόνια να πάρω το Citizenship of Australia(?)
          Εγώ αναρωτιέμαι για το εξής. Τραβάς όλη αυτήν την ταλαιπωρία...με τι σκοπό. Για να πάρεις citizenship όπως λες, πρεπει πρώτα να γινεις permanent resident. Για να γίνεις permanent resident πρέπει να ανήκεις στην SOL και φυσικά να πληρείς ένα σωρό άλλες προυποθέσεις. Εκτός φυσικά αν μπορείς με partner visa. Με αυτό που σπουδάζεις, θα μπορέσεις στο τέλος να αναγνωριστείς στην SOL? Διαφορετικά για μένα όλο αυτό μου φαίνεται σαν μια τρύπα στο νερό....
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #6
            poly omorfo to paramythi sou!!! aporo giati piges agori mou kai dheyteri fora, kai aporo giati dhen ekatses stin omorfiiii eladhitsa!!! eleos!!!!!!!!!!!!!!!!!

            Comment


              #7
              Μηπως το πρωτο συμπερασμα ειναι οτι με Τουριστικη η με Φοιτιτικη, ειναι σχεδον σιγουρος δρομος προς την αποτυχια?
              Άμα δεν έρχεσε με partner είναι καμμένο χαρτί. Εδώ με partner και γυρνάνε πίσω τι να λέμε..

              Επίσης, κοίταξέ το γιατί το πρόβλημα μπορεί να το έχεις εσύ και όχι η Αυστραλία
              Μπορεί τι να πω...

              Βεβαια πολλοι ελληναραδες πανε σ αυτα τα μερη και λενε πετυχα..Δουλευω στο αντικειμενο μου και παιρνω καλα λεφτα ενω στην πραγματικοτητα κανουν εντελως ασχετα πραγματα προς επιβιωση και κακως αμοιβομενα
              10μήνες εδώ αυτό που βλέπω είναι ότι δουλεύουν όλοι 10ωρα/12ωρα ανά ημέρα για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν (και να κάνουν deposit)... Και αυτοί που είναι με partner visa τραβάνε το ίδιο κουπί και δουλεύουν σερβιτόροι.. Όπως επίσης υπάρχουν και υπήκοοι (νεόφερμένοι) που πέρνουν τα ίδια λεφτά με μας... Δεν είναι εύκολο να βρείς δουλειά.. και όλοι πέφτουμε στους νταβατζήδες...

              Με αυτό που σπουδάζεις, θα μπορέσεις στο τέλος να αναγνωριστείς στην SOL? Διαφορετικά για μένα όλο αυτό μου φαίνεται σαν μια τρύπα στο νερό....
              Έχεις δίκιο είναι τρύπα στο νερό και την student visa την έκανα μόνο και μόνο για να μπορέσω να μείνω, δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι στην τάξη διορθώνω την Indy καθηγήτρια που είναι μόλις 26 και όλοι με κοιτάν καλά καλά..

              Ναι, τώρα αυτό τον μήνα τέλειωσα το Cert4 στο IT και συνεχίζω για το Diploma, εφόσον πάρω και το Diploma (αρχές June2014) είμαι πιστοποιημένος. Επίσης δίνετε και οι δυνατότητα να κάνω apply για Temporary Graduate Visa (Subclass 485) (18μήνες) -αλλά δεν το βλέπω θέλει IELTS GT overall 6, και δεν το έχω!-

              όπως αναφέρω και στο (http://pipiscrew.com/escape.htm > ΣΠΟΥΔΕΣ by Zakari > Infos ) όσους έχω γνωρίσει κάθονται μόνο και μόνο γιατί έχουν δουλειά.

              poly omorfo to paramythi sou!!! aporo giati piges agori mou kai dheyteri fora, kai aporo giati dhen ekatses stin omorfiiii eladhitsa!!! eleos!!!!!!!!!!!!!!!!!
              Έλα Ελληνίδα, ξαναδιάβασε το topic, δεν ήρθα και έκατσα 1μήνα και γράφω ότι γράφω... Να ήξερες πόσους έχω δει που έρχονται και λακίζουν στους πρώτους μήνες, άστα... Δεν έπρεπε να κάνω το try λες? (δεν θέλω να μου το λες όμως κατόπιν εορτής)

              Ανταπόκριση δεν θέλατε(?)

              Απλά όλα είναι μια φούσκα για την Australia

              Comment


                #8
                Φιλε μην ταραζεις τα νερα...

                ειπαμε..η Αυστραλια ειναι η γη της επαγγελιας...δουλειες και ευκαιριες με το τσουβαλι...πας 5 χρονακια και πιανεις την καλη...

                Οπως και καναδα και αμερικα...

                Comment


                  #9
                  μα τώρα γίνεσαι αστείος

                  πιο πάνω έχεις γράψει :

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by ZAKARI View Post

                    Δεν αντιλέγω είναι πολύ όμορφη χώρα, στην οποία είμαι 10μήνες και δεν έχω βγεί έξω ούτε μια φορά, στην οποία κάθε μέρα ξυπνάω 07:00 το πρωί και γυρνάω 19:00 το απόγευμα γιατί δεν γίνεται αλλιώς δεν θα έχω λεφτά να ζήσω και δεν έχεις κάποιον για να βγείς γιατί όλοι δουλεύουν.
                    Μήπως έκανες λάθος και περιγράφεις τη ζωή μου (όταν είχα δουλειά) και τη ζωή του φίλου μου (που έχει ακόμα), στην Ελλάδα;

                    Comment


                      #11
                      ^conclusion "γιατί έφυγα από την Ελλάδα?"

                      απλά τα γραφώ, γιατί διαβάζω πόσο χαρούμενοι είναι όλοι που θα πετάξουν στην Australia (έτσι ήμουνα και γω)...
                      να ξέρουν τι τους περιμένει...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by ZAKARI View Post
                        μα τώρα γίνεσαι αστείος

                        πιο πάνω έχεις γράψει :
                        Ο Ελληνας ακομα εχει μεινει στον παραδεισο της Αυστραλιας οπου ακομα και οι γιδοβοσκοι απο τους γαργαλιανους απεκτησαν σπιταρωνα και τουβλα dollars και στην κατοχη του 1940 με τους Γερμανους και τις μποτες...Το 2013 ακομα τα βλεπει μπροστα του...

                        κολληματα.....

                        Comment


                          #13
                          Έτσι μπράβο, να ακούμε και καμιά αντίθετη άποψη, γιατί πήξαμε στις Γαίες της επαγγελίας και στους παραδείσους...

                          Πρώτα από όλα για να επιτύχει κάποιος πρέπει να είναι καλλιεργημένος, σπουδαγμένος και προικισμένος από πριν

                          Μια χώρα δεν φτιάχνει τον άνθρωπο. Είναι καλύτερα να έχεις σπουδάσει γιατρός και να γνωρίζεις 2 ξένες γλώσσες, και να ζεις οπουδήποτε, από το να είσαι απόφοιτος δημοτικού χωρίς γλώσσες και να ζεις απλά σε μία οργανωμένη χώρα

                          Και όπως είναι δύσκολα για τον Αυστραλό, τον Αμερικάνο, τον Γερμανό απόφοιτοι Δημοτικού να τα καταφέρει στη χώρα του, άλλο τόσο δύσκολο είναι και για όποιον πάει κάπου μετανάστης με οποιαδήποτε χαρτιά, γιατί σε πολλούς τομείς ξεκινάει από πολύ πίσω: (Πτυχία, γλώσσες, προυπηρεσία, γνώση νομικού και άλλων πλαισίων της χώρας, γνωστοί-φίλοι-συγγενείς, διαμονή, ρατσισμός, επιφύλαξη, κλπ). Ακόμη και η γνώση μιας πόλης είναι σημαντική για να μπορέσει κάποιος να προχωρήσει σε μερικά πράγματα.

                          Σε κάθε περίπτωση, ένας τόπος με καλύτερες οικονομικές και εργασιακές συνθήκες, είναι ένας στοίβος με λιγότερα εμπόδια. Από κει και πέρα όμως για να τον διανύσει κανείς, πρέπει να έχει και τα κατάλληλα εφόδια όπως παπούτσια και στολή και πάνω από όλα αντοχές και υπομονή, γιατί τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δε χαρίζεται και πουθενά δεν υπάρχουνε παράδεισοι...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by ZAKARI View Post
                            Γεια σας και χαρά σας!

                            Ας τα πάρουμε από την αρχή.

                            Ετών 34, είμαι προγραμμάτιστης (software developer) έχω προυπηρεσία από το 2001 στην Ελλάδα. Το 2011 ήρ8α με τουριστική
                            visa (3μήνες) στην μακρινή Australia! Απλά είχα μείνει άναυδος. Μετά από 2μήνες ψάζιμο βρήκα κάποιον που μου άπλωσε σανίδα
                            σωτηρίας με visa457. Όλα καλά, άρχισα να δουλευώ στην AU! Παράλληλα παρακαλοθούσα course για να δώσω το IELTS. Στο εντωμεταξύ
                            πήγα και έκανα extend την visa για 3 μήνες. Πήρα το IELTS με το ποθητό αποτέλεσμα, θυμάμαι ήμουνα πολύ χαρούμενος! Στους 5μήνες που ακόμα δεν είχε γίνει τίποτα για την visa (είχα βάλει δικηγόρο και περίμενε το χαρτομάνι από την επιχείρηση) και αφού στην επιχείρηση είχαμε κάνει release το Windows Phone application στο Internet, το αφεντικό μου λέει 'θα σε πληρώσω μέχρι εδώ, αλλά την visa θα την κάνουμε σε 5μήνες' , δεν χρειάζεται να σας πω οτί τα μάζεψα και έφυγα πίσω στην Ελλάδα. Όταν γύρισα δούλεψα για 1.5χρόνο σαν προγραμματιστής, αλλά τι να κάνεις με 800euro όταν έχεις να πληρώσεις νοικια / λογαριασμους / smarket, τίποτα... Οπότε λέω 'θα παω πάλι Australia' αλλα με student visa αυτή τη φορά!

                            Χαρούμενος για άλλη μια φόρα, κατεβαίνω στην Australia 01/10/2012 (τι όμορφα έλεγα). Νοικιάζω δωμάτιο στο Clayton (μενώ με άλλους 8 Chinese), 23km από το κέντρο της Μελβούρνης, γράφομαι στην σχολή. Όλα ήταν τέλεια! Βρίσκω δουλειά σαν sound editor σε music studio και καλύπτω τις 20ώρες που δικαιούμαι (όλα βαίνουν καλώς, τι όμορφα έλεγα). Οι 20ώρες δεν φτάνουν ούτε για πλάκα, πρέπει σίγουρα να συμπληρώνεις 45ώρες κάθε βδομάδα για να μπορείς να τα φέρνεις βόλτα (σχολη / δωμάτιο / τροφή / metro). Σκέφτομαι και τώρα (?) τι κάνουμε, ψάχνω για δουλειά, βρίσκω έναν μπογιατζή! και με 'κορυφαίο' ωρομίσθιο 10$/h!! Απλά δούλεψα 5μέρες και έφυγα. Βρίσκω δουλειά σαν προγραμματιστής στην st Kilda (σαν να λέμε Ερμού), τρείς μέρες την εβδομάδα-τρείς ώρες κάθε μέρα (9η) , πάλι σκεφτόμουν πόσο όμορφη είναι η ζωή στην Australia. Έπειτα βρίσκω δουλειά σαν σερβιτόρος τα Σαββατοκύριακα στο Oakleigh (20h), έχω δουλειά 49h την εβδομάδα, δουλεύω 7days/week, τι όμορφα έλεγα.

                            Μετά από 8μήνες μετακομίζω από τους κωλό-κινέζους, πάω στο Oakleigh 19km από το κέντρο, και συγκατοικώ με 5 Έλληνες! Επιτέλους!
                            Αρχίζει ο χειμώνας (γά-μα-τα). Έχει φτάσει Ιούλιος και εκεί που δουλεύω σαν προγραμματιστής στην st Kilda δεν με έχουν πληρώσει για ΜΑΪΟ και ΙΟΥΝΙΟ! Εκεί που δουλεύω σαν σερβιτόρος από 20h κάνω το max 10h (από τον Ιούνιο)!! Καταστροφή έχω ήδη αρχίσει να τραβαώ λεφτά που είχα βάλει στην άκρη!!! Αρχίζω και τα πέρνω... Λέω θα περάσει, υπομονή...
                            Πλέον έχει αρχίσει και φεύγει το ωραίο πέπλο της Australias, πλέον όλα μου την δίνουν.. Εκεί που ήμουν χαρούμενος, τώρα είχα γυρίσει όλα τούμπα! Αρχίζω και σκέφτομαι πόσα πράγματα έχω ανεκτεί για να μείνω στην Australia

                            -συζώ με άλλους 5, και πριν με 8 στο οποιό όποτε πηγαίνεις στην τουαλέτα να καθαρίζεις το καπάκι πρωτού....
                            -κάθομαι και δουλεύω κάθε μερά και τρέχω να κάνω τις εργασίες για την σχολή (ευτύχως που είναι και το επάγγελμα μου)
                            -κάθε 3μήνες δίνω :
                            *1.750$ (σχολή)
                            *3χ650$ (τρείς μήνες επί 650$ ο κάθε μήνας, για το δωμάτιο 2x2) = 1.950$
                            *3χ140$ (metro myki card) = 420$
                            *3x120$ (kapnos) = 360$
                            --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            4.480$ ana 3mhno (xwris smarket + trofes + coffees).

                            αυτό που σου την δίνει περισσότερο είναι για το πως σου φέρονται ή το τι ακριβώς κάνεις στις δουλειές που δουλεύεις. Ξέρετε τι είναι να ακούς χριστοπαναγίες και να μην μπορείς να πεις κάτι, γιατί ξέρεις οτί είναι δύσκολο να βρείς δουλεια άμα φύγεις και εδώ εισαι Australia όχι Europe πέρνω τα μπουγαλάκια μου και φεύγω. Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίζω στην πατρίδα και ας είναι τα πράγματα δύσκολα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ! Πλέον αυτό σκέφτομαι και με κάνει χαρούμενο.


                            -στην σχολή σου λένε πλήρωσε 600$ για materials, και όταν σου δίνουν τα βιβλία σου λένε μην γράψεις στο βιβλίο γιατί το δανείζεσαι!! LOL
                            -στο music studio που δουλεύω, ήρθε η ώρα να κάνω φορολογική δήλωση και μου λεν ξέρεις "τόσο καιρό δεν βάζαμε λεφτά για σένα στο κράτος" και μένω κάγκελο! (γιατί normal θα είχα επιστροφή 1.000$), παρόλα ταύτα έχω superannuation...
                            -να σου μιλάν λες και είσαι σκουπίδι

                            Μην γελιώμαστε, εγώ προσωπικά από το 2001 ποτέ δεν έχω κάτσει 4χρόνια ή περισσότερα σε μια εταιρία και θα βρώ κάποιον εδώ στην Australia να μου κάνει το sponsorship για να περιμένω 4χρόνια να πάρω το Citizenship of Australia(?).

                            Που τώρα(?) μιλάμε για Australia, που όπου και εάν είσαι βλέπεις μόνο chinese και indys, ε όχι ρε! δεν αξίζει... Δεν αντιλέγω είναι πολύ όμορφη χώρα, στην οποία είμαι 10μήνες και δεν έχω βγεί έξω ούτε μια φορά, στην οποία κάθε μέρα ξυπνάω 07:00 το πρωί και γυρνάω 19:00 το απόγευμα γιατί δεν γίνεται αλλιώς δεν θα έχω λεφτά να ζήσω και δεν έχεις κάποιον για να βγείς γιατί όλοι δουλεύουν. Δυστυχώς δεν είναι για μας, είναι για τους Αυστραλούς, που και οι ίδιοι παρεδέχονται ότι η Αυστράλια ήταν πριν 10χρόνια, τώρα σε όλα, οι τιμές έχουν διπλάσια αξία. Που μιλάω με Αυστραλούς που έχουν πάρει στεγαστικό δάνειο και έχουν φτάσει σε σημείο ύστερα από 5χρόνια να έχουν πληρώσει μόνο τους τόκους!! LOOOOOOOOL ε όχι ρε! Και πιστεύουμε ότι θα κάνουμε προκοπή σε αυτή την χώρα που το μόνο που έχει απομήνει από Ελληνισμό είναι η 3η ηλικία (γιατί 2nd - 3rd generation of Greeks, απαρνούνται ότι είναι Έλληνες (με όλα αυτά που έχουν γίνει)) τι να λέμε τώρα ρεεεεεεεε! Με το Ελληνικό προξενείο που είναι σαν δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα, μην τους χαλάτε το αραλίκι.

                            Γνωρίζω ΕλληνόΑυστραλούς που έχουν έρθει από Ελλάδα (2012-13), που ποτέ πριν δεν έιχαν έρθει και όταν τους εξηγώ τα λεφτά που προανέφερα, μου λεν 'no way mate', εδώ δεν τα βγάζω χωρίς σχολή απορώ πως τι βγάζετε όλοι εσείς....


                            Σκεφτείτε το καλά!
                            Γεια σου πατριωτάκι Ζakari ,αφορμή γιά να σου γράψω ήταν η ανταποκρισή σου.
                            Καταρχήν χαλάρωσε σε βρίσκω πολύ αγχωμένο !
                            Φτιάξε ένα καλό φραπόγαλο άραξε κάπου για να έχεις καλή θέα,άναψε τσιγάρο και σκέψου...
                            Γιά ποιό λόγο είσαι στήν Αυστραλία ?
                            Μάλλον το ξέχασες,...ξέχασες την κατάντια της χώρας μας,ξέχασες τα δύο εκατομμύρια λαθρομετανάστες τουλάχιστον που έχουν κάνει κατάληψη στην χώρα,ξέχασες οτι η ανεργία είναι 30% επίσημα, και 50% κανονικά σε όλη την επικράτεια !
                            Ξέχασες ότι η χώρα μας είναι υπό Γερμανική κατοχή !
                            Ξέχασες ότι χιλιάδες έλληνες έχουν αυτοκτονήσει και αυτοκτονούν καθημερινά για οικονομικούς λόγους, τα παιδιά λιποθυμούν από την πείνα στα σχολεία από ασιτία, οι αρρώστιες θερίζουν, καθημερινά βρίσκουν πτώματα στούς δρόμους ,αν δεν χάσεις την ζωή σου από ασιτία η καμιά αρρώστια,βλέπε φυματίωση, κινδυνεύεις να σε σκοτώσει κανένας πεινασμένος λαθρομετανάστης η κανένα πρεζόνι για να σου πάρει τα όποια λίγα χρήματα ,γιά να φάει, η να πάρει την δόση του.Ξέχασες τούς χιλιάδες συμπατριώτες μας που ζούν χωρίς ρεύμα χωρίς να έχουν την δυνατότητα να δώσουν στα παιδιά τους ένα κομμάτι ψωμί. Ξέχασες ότι καθημερινά απολύουν και χάνουν χιλιάδες άνθρωποι τις δουλειές τους,έχουν κάνει πτώχευση ,χιλιάδες επιχειρήσεις,άνθρωποι χάνουν καθημερινά, ότι έχουν και δεν έχουν από τούς πλειστηριασμούς, πού κάνουν οι τράπεζες κατάσχουν αυτοκίνητα, σπίτια, τα πάντα,και αν δεν πάρουν αυτά πού θέλουν, σε χώνουν φυλακή.Ξέχασες ότι δικαιοσύνη στην Ελλάδα, πλέον δεν υπάρχει, οι άστεγοι είναι πλέον χιλιάδες.
                            Μάλλον το κλίμα της Αυστραλίας σε έκανε και ξέχασες, ότι σε καθημερινή βάση βάζουν και ένα καινούργιο φόρο, ένα καινούργιο χαράτσι με απώτερο σκοπό, να εξολοθρεύσουν όλους τους Έλληνες, ζούμε μία γενοκτονία και μάλλον δεν το έχεις αντιληφθεί. Η Ελλάδα δέν ζεί πλέον, έχει πεθάνει, και την έχουμε σκοτώσει εμείς, οι Έλληνες με της λάθος επιλογές ανθρώπων, πού επιλέγαμε γιά να μας κυβερνούν, γιατί ποτέ πρίν ψηφίσουμε κάποιον ,δέν αναρωτηθήκαμε, ποιός είναι αυτός ? Από πού κρατάει η σκούφια του ? Τι καλό θά κάνει για την πατρίδα μας ? Έχει τα προσόντα να το υποστηρίξει, αυτό που υπόσχεται ?
                            Και να δουλεύει, από την κυβερνητική θέση του, πού εμείς με την ψήφο μας, τον έχουμε επιλέξει, με λυσσασμένο πάθος, για την πατρίδα ,για τους Έλληνες, για την Ελλάδα μας.Αυτά τα ολίγα ήθελα να σου υπενθυμίσω, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.
                            Τώρα όσο αφορά εσένα, παρατηρώ τα εξής ,από αυτά που γράφεις ,και πού είναι λίγο στο όριο, της λάθους πληροφόρησης, και ίσως πάρει κάποιος λάθος αποφάσεις, για τα μελλοντικά του σχέδια.
                            Είσαι προγραμματιστής με εμπειρία δώδεκα ετών, από ότι καταλαβαίνω, και καλός στην δουλεία σου. Τα οργανωμένα κράτη όπως η Αυστραλία χρειάζονται τέτοια άτομα όπως είσαι εσύ και σίγουρα στο κοντινό μέλλον θα έχεις την επαγγελματική αποκατάσταση πού ονειρεύεσαι.
                            Δυστυχώς η μετανάστευσει απαιτεί, πάρα πολλές θυσίες,όλοι όσοι είμαστε εκτός της χώρας μας, έχουμε τραβήξει τα ίδια, και χειρότερα ,πολιτικούς μηχανικούς, δικηγόρους , μηχανολόγους, επιστήμονες, με ανάγκη για το μεροκάματο, και όρεξη για δουλειά, να σφουγγαρίζουν, σε εταιρείες καθαρισμού τουαλέτες, σκάλες,γραφεία,να μαζεύουν και να πετούν σκουπίδια ,και άλλες τέτοιες δουλειές του ποδαριού, μα ποτέ δεν ξέχασαν τον μεγαλύτερο κανόνα της ζωής ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή, και να αγωνίζονται για αυτούς, για τα παιδιά τους, και γενικότερα για την οικογένεια τους,μέχρι να ενταχθούν στην καινούργια πατρίδα ,και να φτιάξουν τα χαρτιά νόμιμης παραμονής, καλή και μόνιμη δουλειά , ωραίο σπίτι, ωραίο αυτοκίνητο, και γενικότερα ότι κάνει την ζωή μας πιό όμορφη.Από την στιγμή που μπήκαμε στην διαδικασία της μετανάστευσης όλα αρχίζουν από το απόλυτο μηδέν.Κανείς από όλους εμάς δεν σηκώθηκε ένα ωραίο πρωί και πήρε την απόφαση να μεταναστεύσει χωρίς να έχει πάρα πολύ σοβαρό λόγο, μα ο κοινός λόγος και σκοπός μιάς τέτοιας ενέργειας είναι με ορίζοντα το μέλλον των ιδίων και των παιδιών μας.
                            Και φυσικά ένας πολύ πολύ μεγάλος λόγος για να μεταναστεύσει κάποιος είναι για να βρεί δουλειά, και αν μπορεί, να δουλεύει και παραπάνω,ακόμα καλύτερα, σε τέτοια οργανωμένα κράτη όπως είναι και η Αυστραλία, οι προσπάθειες πάντα ανταμοίβονται.
                            Φυσικά επιλογή σου ήταν, θέλω να πιστεύω, να συγκατοικήσεις με οκτώ κινέζους και κατόπιν σε ένα σπίτι με τόσους Ελληνες.
                            Επίσης εκεί στά έξοδα που γράφεις, ξέχασες να βάλεις και λίγα δολάρια, γιά ένα ποτό, ένα σινεμά, ένα καφέ, με μερικούς φίλους, μάλλον τα έξοδα διασκέδασης τα ξέχασες, και αυτό είναι βασικό λάθος,σε κάνει να βλέπεις την πραγματικότητα από λάθος οπτική γωνία.
                            Το να είσαι μετανάστης δέν είναι μειονέκτημα, όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ ,η μετανάστευση θέλει ,θάρρος ,πείσμα ,δύναμη ,υπομονή και επιμονή και όποιος δέν είναι αυτών τών προδιαγραφών απλά δέν κάνει γιά μετανάστης, όποιος όμως πληρεί τα παραπάνω είναι παλικάρι και μπράβο του ! Και του αξίζει ένα καλό μέλλον.
                            Όσο γιά το τι συμφωνίες κάνεις εσύ όταν κλείνεις δουλειές είναι δικό σου θέμα ,σου προτείνουν και επιλέγεις τούς όρους που δουλεύεις, δέν σου βάζουνε το πιστόλι στόν κρόταφο.
                            Τα τέσσερα χρόνια που αναφέρεις, το να είσαι σε μία δουλειά δεν είναι και πάρα πολλά, γιά κάποιον που θέλει να δουλέψει, και θέλει κάτι μόνιμο,αντίθετα καλό ακούγεται.
                            Σε όλο τον πλανήτη δουλεύουμε οκτάωρο συν τα πήγαινε έλα, και καμιά ,εξτρά ώρα ,είμαστε στο δωδεκάωρο σίγουρα.
                            Μάλλον έχεις μείνει πίσω λίγο,η δέν ξέρεις , όσον αφορά την αγορά σπιτιού στό εξωτερικό,και φυσικά πληρώνεις, μόνο τόκους ,άντε και λίγο κεφάλαιο,και αυτό γιά να βγεί όσον το δυνατόν ,μικρότερη η δόση κάθε μήνα,εσύ κερδίζεις όταν μετά από κάποια χρόνια,όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις, εξοφλείς την τράπεζα ,και παίρνεις την διαφορά
                            .

                            Αυτά είχα να σου πώ,ο καθένας κάνει της επιλογές του, σε αυτό το όμορφο και σύντομο ταξίδι της ζωής !
                            Καλή τύχη !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #15
                              patrioten έγραψες όλα όσα ήθελα να σχολιάσω (μόνο που αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω ούτε να κοιμηθώ).

                              Zakari δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα όσα έζησες και πολύ λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι, ωστόσο έχει δίκιο ο patrioten: δεν θα πρέπει να ξεχνάμε το τί γίνεται στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Δεν ξέρω ίσως είναι η νοσταλγία που να σε κάνει να θυμάσαι περισσότερο τα καλά και να βλέπεις αρνητικά την Αυστραλία.

                              Όταν γράφεις

                              Ξέρετε τι είναι να ακούς χριστοπαναγίες και να μην μπορείς να πεις κάτι, γιατί ξέρεις οτί είναι δύσκολο να βρείς δουλεια άμα φύγεις και εδώ εισαι Australia όχι Europe πέρνω τα μπουγαλάκια μου και φεύγω
                              αναρωτιέμαι αν έχεις ζήσει ποτέ κάτι ανάλογο στην Ελλάδα. Αν όχι ήσουν τυχερός, αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι με τον τρόπο που για παράδειγμα οι μεγάλες εταιρείες εμπορίου λάδωναν την Επιθεώρηση Εργασίας, και μάλιστα δεν είχαν ενδοιασμό να το παραδέχονται, πιστεύεις ότι ένας εμποροϋπάλληλος είχε καλύτερη αντιμετώπιση; Ή ένας υπάλληλος γραφείου; Ή κάποιος που να ανήκει σε ευσαίσθητη κοινωνική ομάδα (κάποιος ανάπηρος για παράδειγμα). Δεν μπορεί να μην είχες έναν γνωστό που να σου πει πόσο απαράδεκτες ήταν οι συνθήκες εργασίας πολύ πριν το 2010 που μπήκαμε στο μνημόνιο.

                              Λες

                              Και πιστεύουμε ότι θα κάνουμε προκοπή σε αυτή την χώρα που το μόνο που έχει απομήνει από Ελληνισμό είναι η 3η ηλικία (γιατί 2nd - 3rd generation of Greeks, απαρνούνται ότι είναι Έλληνες (με όλα αυτά που έχουν γίνει)) τι να λέμε τώρα ρεεεεεεεε!
                              Γιατί θέτεις σαν προϋπόθεση να κάνεις προκοπή το να βασιστείς στον ελληνισμό; Οι Έλληνες που είναι εκεί δεν οφείλουν να απολογηθούν σε κανέναν το πόσο Έλληνες νιώθουν ή όχι. Κι ούτε είναι υποχρεωμένοι να βοηθήσουν κάποιον αν δεν θέλουν. Προσπάθησες να πλησιάσεις τους ντόπιους; Ποιές ήταν οι εμπειρίες σου;

                              Όταν λες

                              Που τώρα(?) μιλάμε για Australia, που όπου και εάν είσαι βλέπεις μόνο chinese και indys, ε όχι ρε! δεν αξίζει...
                              Καταλαβαίνεις ότι κι εσύ είσαι στην ίδια κατηγορία με τους chinese και τους indys; Είσαι κάποιος επεισκέπτης σε ξένη χώρα, ακριβώς όπως κι εκείνοι.

                              Αν δεν σου ταίριαξε η επιλογή να μεταναστεύσεις δεν είναι κακό, κι αν το να μην είσαι πλέον μετανάστης σου δίνει χαρά, μπράβο σου κι ελπίζω όλα να σου πάνε καλά. Μόνο ζύγισέ τα καλά τα πράγματα. Πολύ σύντομα ακόμα κι οι βολεμένοι που κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου (έχουν απομείνει δυστυχώς κάμποσοι στην Ελλάδα) θα ξυπνήσουν απότομα.

                              Comment

                              Working...
                              X