Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
    μισος? δακρυα? απογοητευση? στεναχωρια.......μπαααα.....τιποτε απο ολα αυτα, το μονο που ειχα και εχω στο μυαλο μου ειναι πως θα πετυχω στο νεο μου ξεκινημα και πως θα δωσω στα παιδια μου μια ευκαιρια την οποια δεν θα ειχαν στην ελλαδα μετα την οκονομικη καταρευση και της χωρας αλλα και του γραφοντος, ...... αναμνησεις φυσικα και υπαρχουν αλλα.......
    Την πρώτη φορά που έφυγα για να σπουδάσω είχα πει ότι δεν θα ξαναυριζα. Όμως ήξερα ότι όσοι άφηνα πίσω ήταν ασφαλείς κι ότι σε περίπτωση αποτυχίας είχα έστω μία στέγη να με περιμένει στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή αφήνω πολύ κόσμο πίσω που θα περάσει δύσκολο χειμώνα (τουλάχιστον), και η στέγη; να δούμε για πόσο ακόμα θα είναι των γονιών μου..

    Το δύκολο για μένα δεν είναι να σκεφτώ αν θα πετύχω στο νέο μου ξεκίνημα. Μπρώ να πώ ότι αυτό είναι από τα τελευταία που σκέφτομαι. Το δύσκολο είναι ότι οι άνθρωποι που νοιάζομαι είναι παγιδευμένοι στην Ελλάδα και δεν έχουν χρήματα, ΚΑΙ δεν φταίνε σε τίποτα να τα τραβάνε όλα αυτά. Άρα αφού ο τίτλος της ανάρτησης είναι για τα συναισθήματα έδώ ταιριάζει η πίκρα που ανέφερα και ο θυμός και αγανάκτηση.

    Comment


      #17
      [QUOTE=miss espresso;70353]
      Originally posted by kostas1900 View Post
      Όλα είναι μια πυραμίδα όμως για αυτό καταντήσαμε εδώ που καταντήσαμε.
      Ο απλός Έλληνας πολίτης όμως εκτός απ'το να εργάζεται και να ενισχύει την οικονομία της χώρας του, πολλές φορές είναι ο ίδιος που δε δίνει αποδείξεις σε πελάτες σε καταστήματα, δε πληρώνει τις κλήσεις που υποχρεούται, κ.ο.κ.
      Αυτοί δεν είναι απλοί πολίτες που κλέβουν το κράτος και συνυπεύθυνοι της σημερινής κατάστασης?
      Και λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει νομίζω./QUOTE]

      Είναι όμως αυτός ο απλός Έλληνας πολίτης, ο κανόνας; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί που περιγράφεις, όπως και τα λαμόγια, και ποιός δεν ξέρει τουλάχιστον έναν από τον κύκλο του; Τους τελευταίους μήνες όμως έχω αρχίσει να αναθεωρώ για το ποιοί είναι η πλειοψηφία και ποιοί η μειοψηφία; Αν σκεφτούμε από πουύ μας έχει διαμορφωθεί αυτή η εικόνα (ΜΜΕ), και ξέροντας ότι 9 στα 10 από αυτά που μας λένε στα ΜΜΕ είναι ψέμματα, αναρωτιέμαι μήπως αυυτός είναι ένας εύκολος τρόπος για να μας κάνουν να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, την ώρα που οι πραγματικοί υπεύθυνοι μένουν ανέγγιχτοι.

      Αλλά έστω νε δεχτούμε ότι ο μέσος Έλληνας είναι έτσι κι όντως δεν κόβει αποδείξεις κτλ. Και πάλι αυτό ευθύνεται για την ανύπαρκτη πρόνοια; Αυτό είναι που κλείνουν τα σχολεία και τα νοσοκομεία; Άντε και να πούμε ότι αυτό έφταιγε και τώρα η θεωρία πάει πιο μακριά. Πώς συγκρίνεται ένας γιατρό που δεν έκοβε απόδειξη για να γλιτώσει 1.000 ευρώ φορολόγηση, με τον ασθενή που δεν ζήταγε απόδειξη γιατί δεν είχε λεφτά και τον Υπουργό που έκανε μίζες για να κερδίσει 10.000.000; Από τουε τρεις κλέφτες ποιός έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη να προστατεύει την χώρα; Η απόδοση ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός;



      Είναι πολύ εύκολο να κατηγορούμε το μέσο Έλληνα, αλλά και πολύ ωραίο τέχνασμα που σκέφτηκαν κάποιοι για να ξεφύγουν.


      Επαναλαμβάνω και πάλι πως δεν υπάρχει ούτε κανόνας και ούτε κατηγορώ τον μέσο Έλληνα μόνο.
      Καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης του.
      Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο διαστρεβώνεις τα λεγόμενά μου απ'τη στιγμή που στα περισσότερα τελικά συμφωνούμε.
      Αυτά που υποστηρίζω τα βλέπω στη καθημερινότητά μου και δε μου τα επιβάλλουν τα ΜΜΕ.
      Καταρχήν δε βλέπω καν ειδήσεις στη TV ακριβώς επειδή πουλάνε παραμύθια, ενημερώνομαι από άλλα μέσα.
      Μόνο σήμερα στις 4 από τις 5 συναλλαγές μου με καταστήματα έπρεπε να ζητήσω απόδειξη, διαφορετικά δε θα την έδιναν. Και μιλάμε για εμπορικά καταστήματα.
      Αυτό είναι πραγματικότητα και δεν έχω λόγο να πω ψέματα.
      Και βέβαια η απόδοση των ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός.
      Δηλαδή πάει μόνο σε αυτούς που συναλλάσονται με μεγάλα ποσά?
      Όλοι έχουμε μερίδιο στο φτάιξιμο.

      Comment


        #18
        Αυτό ειδικά με τις αποδείξεις είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω. Διαβάζω και ακούω ιστορίες σχετικά κι όμως εμένα μου έδιναν παντού αποδείξεις ακόμα και στα περίπτερα, και δεν μπορώ να πώ ότι δεν έτυχε να ψωνίσω από διάφορες γωνιές της Αθήνας!

        Comment


          #19
          [QUOTE=kostas1900;70358]
          Originally posted by miss espresso View Post



          Επαναλαμβάνω και πάλι πως δεν υπάρχει ούτε κανόνας και ούτε κατηγορώ τον μέσο Έλληνα μόνο.
          Καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης του.
          Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο διαστρεβώνεις τα λεγόμενά μου απ'τη στιγμή που στα περισσότερα τελικά συμφωνούμε.
          Αυτά που υποστηρίζω τα βλέπω στη καθημερινότητά μου και δε μου τα επιβάλλουν τα ΜΜΕ.
          Καταρχήν δε βλέπω καν ειδήσεις στη TV ακριβώς επειδή πουλάνε παραμύθια, ενημερώνομαι από άλλα μέσα.
          Μόνο σήμερα στις 4 από τις 5 συναλλαγές μου με καταστήματα έπρεπε να ζητήσω απόδειξη, διαφορετικά δε θα την έδιναν. Και μιλάμε για εμπορικά καταστήματα.
          Αυτό είναι πραγματικότητα και δεν έχω λόγο να πω ψέματα.
          Και βέβαια η απόδοση των ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός.
          Δηλαδή πάει μόνο σε αυτούς που συναλλάσονται με μεγάλα ποσά?


          Όλοι έχουμε μερίδιο στο φτάιξιμο.
          ΄
          ΟΧΙ φίλε μου. Δεν εχουμε ολοι μεριδιο στο φταιξιμο..Για την ακριβεια ο λαουτζικος δεν εχει κανενα μεριδιο για την σημερινη καταντια της χωρας...

          Σε πολλους εχουν καταφερει να σας δημιουργησουν και αισθηματα τυψεων ..ΟΤΙ ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙΣ..ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ...ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΕΙΣ...ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...

          Και ολα αυτα γιατι επρεπε αυτος ο τοπος να υποδουλωθει...Η ελλαδα ειναι χωρα φιλετο...

          Και απο ορυκτο πλουτο που σιγα σιγα εμφανιζεται να υπαρχει ενω ο ΓΑΠ το 2010 ελεγε οτι δεν υπαρχει πετρελαιο..Και απο αποψη γεωστρατηγικης θεσης...

          Και σου εριξαν ενα κιλο ΤΥΨΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΕΛΛΗΝΑ οτι φταις...Για να μπορεσουν οι Γερμανοι να βγαλουν δις απο την μπιζνα με την ελλαδα....Για να ερθει η Χιλαρι το 2010 και να παρει τον ΦΑΚΕΛΛΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ...

          ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ...Και ολα αυτα για να χρυσωσουν ενα χαπι..Και πολλοι το εχετε καταπιει..

          Comment


            #20
            Originally posted by Dimpas View Post
            Αγαπητή ch7088....

            Όταν φευγεις από την χώρα σου για να πάς στο εξωτερικό δεν αναπολείς όσα χάνεις και δεν κοιτάς πίσω !
            Είσαι σίγουρος ότι θα πετύχεις και έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι δεν υπάρχει γυρισμός
            Αν όλα αυτά για την τρομερή θέα τσιμέντου, τα υγιεινά σουβλάκια άραγμα κτλ είναι τόσο σπουδαία για εσένα που από ΤΩΡΑ δεν φαντάζεσαι μακριά τους,
            είναι καλύτερα να μην πάς πουθενά ! Κάτσε με γονείς παππούδες και απόλαυσε τα καλά της Ελλάδας μαζί με τα κακά
            Επειδή ίσως να είσαι μικρή θα καταλάβεις κάποτε ότι....

            ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ !

            Κάτι χάνεις Κάτι κερδίζεις και εξαρτάται πώς σε έχουν μεγαλώσει για το τι είσαι πρόθυμος να χάσεις .....
            Αγαπητε Dimpa... Το θεμα ονομαζεται ''ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ'' και οχι οι σκεψεις μας.Ειμαι πολυ αισιοδοξος ανθρωπος και εννοειται πως δεν σκεφτομαι απαισιοδοξα.Εχω ξαναμεινει στο εξωτερικο και αυτο που εχω να πω ειναι πως αν φυγεις λεγοντας ''δεν ξαναγυριζω'' ειναι μεγαλο λαθος!Φευγεις γτ κοιτας μπροστα και οπου βγει.Αν εσυ θες να το βλεπεις ετσι (οτι δεν υπαρχει γυρισμος)και πιστευεις οτι αυτο κανει καλο στον εαυτο σου, καλως.Ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι. Επισης, και στην καλυβα του μπαρμπα Θωμα να εμενα και να ετρωγα καθε μερα λασπορυζο, επειδη σαν ανθρωπος κοιταω να κραταω τις θετικες πλευρες αυτων που ζω, κοιταω να μου μενει η αγαπη που νιωθω οταν εχω γυρω μου τους ανθρωπους που αγαπω στις συγκεκριμενες στιγμες.. Εσυ μπορει να βλεπεις την Αθηνα σαν τσιμεντουπολη, αλλα γ μενα δεν ειναι αυτο...οπως και να χει ομως δεν εστιασα στην ομορφια της, αλλα στις στιγμες και τα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ που εχω νιωσει κοιτωντας την απο ψηλα...Αντιστοιχα λοιπον δεν εστιασα στα ''υγειινα''(ποτε το ειπα αυτο??) σουβλακια, αλλα στο οτι οταν εισαι με ανθρωπους που αγαπας, ο,τι κ να κανιεις (ακομα και να τρως τα ρημαδια τα σουβλάκια) ειναι ωραιο. Αυτα ΕΝΙΩΘΑ, αυτα ειπα...Αν μπει και θεμα ''ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ'' θα μπορουσα ισως να γραψω και τι σκεφτομαι. Το οτι νιωθω λοιπον αυτα που νιωθω κοιταζοντας την τσιμεντουπολη ΜΟΥ, δεν αναιρει το γεγονος της συνειδητοποιησης της καταντιας αυτης της χωρας και της συνειδητοποιησης πως για να ζησω και να δουλεψω στο αντικειμενο που επιθυμω, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος!Αυτο.-

            Comment


              #21
              Originally posted by mecheng79 View Post
              ΄
              ΟΧΙ φίλε μου. Δεν εχουμε ολοι μεριδιο στο φταιξιμο..Για την ακριβεια ο λαουτζικος δεν εχει κανενα μεριδιο για την σημερινη καταντια της χωρας...

              Σ' αυτό θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε.....(με μια προυπόθεση: ότι "βγαίνει" αυτό που ψηφίζουμε.....που προσωπικά δεν το πιστεύω) αν όμως ισχύει, η δική μας γενιά έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης κατά τη γνώμη μου. & εξηγώ: οι παππούδες μας, τους ψήφισαν 1η φορά γτ τους πίστεψαν, οι μπαμπάδες μας έφαγαν τη φόλα για 2η φορά γτ πίστεψαν στην "αλλαγή" & στο διαφορετικό (χωρίς να αναφέρομαι αποκλειστικά στο σοσιαλισμό)....εμείς λοιπόν φίλε μου δεν έχουμε κανένα ελαφρυντικό που τους ξαναψηφίσαμε (& δεν εννοώ τον κάθε εναν από εμάς - που δεν ξέρω τι έχει ψηφίσει ο καθένας, αλλά αυτούς που τους ψήφισαν πραγματικά).
              Γι'αυτό λοιπόν δια της εις άτοπον απαγωγή (αφού δεν είναι δυνατόν το 80% των Ελλήνων να χτυπάει το κεφάλι τους στον τοίχο από την πείνα & την απελπισία & να έχει ποσοστά της τάξης του 27%~30% - μόνο η ΝΔ), καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν βγαίνει αυτό που ψηφίζουμε!!!!!

              Τώρα στα υπόλοιπα σε γενικες γραμμές συμφωνούμε. απλά ήθελα να συμπληρώσω ότι, είναι γνωστό ότι όταν θέλεις να καταστρέψεις έναν λαό, τον "χτυπάς" με 3 τρόπους. Τον κάνεις να ξεχάσει την ιστορία του, του καταστρέφεις την παιδεία, & του διαλύεις κάθε κοινωνική συνοχή.... Πείτε μου αν δεν γελάσατε τα τελευταία χρόνια με τα "μαργαριτάρια" των εξετάσεων που έγραφαν κάποιοι μαθητές στο σχολείο (ξεχάσαμε την ιστορία μας), πείτε μου ποιός έχει πάρει παιδεία από το σχολείο του τα τελευταία τριάντα χρόνια (σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά μιλάω για ΠΑΙΔΕΊΑ, όχι γνώσεις, κανόνες συμπεριφοράς, όχι να βρίζεις τον δάσκαλο , τον καθηγητή σου κλπ....καταλαβαίνετε τι εννοώ.....πάει & η παιδεία) & τέλος πείτε μου σε ποιό άλλο μέρος του πλανήτη υπάρχει η συνοχή που έχουμε σαν Ελληνική οικογένεια (να μένεις στο πατρικό σου μέχρι τα....50!!!, σε γιορτές να μαζεύεστε μέχρι....4α ξαδέλφια κλπ...) Για να μην πω για τη θρησκεία (που είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο & είμαι σίγουρος ότι θα ξεσηκώσει θύελα αντιδράσεων.....σκεφτείτε μόνο πριν από πολλά χρόνια ειδικά στα χωριά ποιοί ήταν οι "σεβαστοί" - εκτός του κοινοτάρχη - οι δάσκαλοι & οι παππάδες - άντε & ο ενομοτάρχης!!!! χαχαχα!!!!!) Δεν επεκτείνομαι στο θέμα άλλο γτ ξέρω ότι έτσι όπως μας έχουν κάνει, πολλοί είναι αντίθετοι....& εγώ προσωπικά δεν γουστάρω πολλούς παππάδες....άλλο όμως η θρησκεία & άλλο η εκκλησία......ο νοών, νοείτο....

              Κατα την ταπεινή μου άποψη, λοιπόν το Ελληνικό τρίπτυχο πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια έχει διαλυθεί παταγωδώς & θριαμβευτικά τα τελευταία χρόνια. Τώρα όσοι θέλουν να δουν κάποια συνομωσία πίσω από αυτό θα την δουν & θα βρουν & τους λόγους για να τη δικαιολογήσουν (είμαι & εγώ ένας από αυτούς & γι'αυτό ίσως να τα έγραψα αυτά). Όσοι δεν θέλουν να δουν τπτ, ευχαρίστως θα ακούσω (διαβάσω) τον αντίλογο!!!!

              Δυστυχώς το θρεντ αλλιώς ξεκίνησε & σε άλλου είδους συζήτηση καταλήγει.....καλό θα είναι κάποιος μοντερέιτορ να μεταφέρει τα "άσχετα" ποστ που δεν έχουν σχέση με συναισθήματα (όπως αυτό το δικό μου) να τα μεταφέρουν σε άλλο θρεντ....

              Συγνώμη για το μακροσκελές....ευχαριστώ όσους το διάβασαν...
              Καλό βράδυ σε όλους!!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                #22
                Originally posted by ch07088 View Post
                Αγαπητε Dimpa... Το θεμα ονομαζεται ''ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ'' και οχι οι σκεψεις μας.Ειμαι πολυ αισιοδοξος ανθρωπος και εννοειται πως δεν σκεφτομαι απαισιοδοξα.Εχω ξαναμεινει στο εξωτερικο και αυτο που εχω να πω ειναι πως αν φυγεις λεγοντας ''δεν ξαναγυριζω'' ειναι μεγαλο λαθος!Φευγεις γτ κοιτας μπροστα και οπου βγει.Αν εσυ θες να το βλεπεις ετσι (οτι δεν υπαρχει γυρισμος)και πιστευεις οτι αυτο κανει καλο στον εαυτο σου, καλως.Ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι. Επισης, και στην καλυβα του μπαρμπα Θωμα να εμενα και να ετρωγα καθε μερα λασπορυζο, επειδη σαν ανθρωπος κοιταω να κραταω τις θετικες πλευρες αυτων που ζω, κοιταω να μου μενει η αγαπη που νιωθω οταν εχω γυρω μου τους ανθρωπους που αγαπω στις συγκεκριμενες στιγμες.. Εσυ μπορει να βλεπεις την Αθηνα σαν τσιμεντουπολη, αλλα γ μενα δεν ειναι αυτο...οπως και να χει ομως δεν εστιασα στην ομορφια της, αλλα στις στιγμες και τα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ που εχω νιωσει κοιτωντας την απο ψηλα...Αντιστοιχα λοιπον δεν εστιασα στα ''υγειινα''(ποτε το ειπα αυτο??) σουβλακια, αλλα στο οτι οταν εισαι με ανθρωπους που αγαπας, ο,τι κ να κανιεις (ακομα και να τρως τα ρημαδια τα σουβλάκια) ειναι ωραιο. Αυτα ΕΝΙΩΘΑ, αυτα ειπα...Αν μπει και θεμα ''ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ'' θα μπορουσα ισως να γραψω και τι σκεφτομαι. Το οτι νιωθω λοιπον αυτα που νιωθω κοιταζοντας την τσιμεντουπολη ΜΟΥ, δεν αναιρει το γεγονος της συνειδητοποιησης της καταντιας αυτης της χωρας και της συνειδητοποιησης πως για να ζησω και να δουλεψω στο αντικειμενο που επιθυμω, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος!Αυτο.-
                Τελικά μόνο στην ηλικία είσαι μικρή. Εκφράστηκες πολύ ώριμα.
                Καλή τύχη και πολλές επιτυχίες στο εξωτερικό σου εύχομαι.

                Comment


                  #23
                  Παρακαλώ πολύ και εγώ τους συντονιστές αν κρίνουν πως τα posts μου είναι άσχετα με το θέμα, να διαγραφούν.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by miss espresso View Post
                    Ατή τη φορά τα συνέκρινα όλα, μα όλα, από το πόσο εύκολο μου ήταν να μετακινηθώ μέσα στο αγγλικό αεροδρόμιο ως το πόσο οργανωμένη είναι η τοπική αστική συγκοινωνία και κάθε φορά έλεγα "ρε γαμώτο ΓΙΑΤΙ εμείς στην Ελλάδα δεν μπορούμε να ζούμε έτσι"; Γιατί η ζωή στην Αγγλία να είναι οργανωμένη ώστε να κυλά ομαλά και χωρίς ταλαιπωρία και μόλις πριν 5 μέρες να ήμουν στη ΔΕΗ όρθια για 3 ώρες κάτωαπό τον ήλιο για μία υπογραφή; Και πάει λέγοντας, τα παραδείγματα που θα μπορούσα να αναφέρω για σύγριση είναι άπειρα.



                    ......κι εγώ να αφήνω πίσω δυο γονείς 75 χρονών με 400 ευρώ σύνταξη και να έρχομαι εδώ να αρχίσω ξανά από την αρχή στα 38 μου χρόνια, τόσο μακριά από τη χώρα μου;
                    .
                    +1 και απο μενα...

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by ch07088 View Post
                      Αγαπητε Dimpa... Το θεμα ονομαζεται ''ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ'' και οχι οι σκεψεις μας.Ειμαι πολυ αισιοδοξος ανθρωπος και εννοειται πως δεν σκεφτομαι απαισιοδοξα.Εχω ξαναμεινει στο εξωτερικο και αυτο που εχω να πω ειναι πως αν φυγεις λεγοντας ''δεν ξαναγυριζω'' ειναι μεγαλο λαθος!Φευγεις γτ κοιτας μπροστα και οπου βγει.Αν εσυ θες να το βλεπεις ετσι (οτι δεν υπαρχει γυρισμος)και πιστευεις οτι αυτο κανει καλο στον εαυτο σου, καλως.Ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι. Επισης, και στην καλυβα του μπαρμπα Θωμα να εμενα και να ετρωγα καθε μερα λασπορυζο, επειδη σαν ανθρωπος κοιταω να κραταω τις θετικες πλευρες αυτων που ζω, κοιταω να μου μενει η αγαπη που νιωθω οταν εχω γυρω μου τους ανθρωπους που αγαπω στις συγκεκριμενες στιγμες.. Εσυ μπορει να βλεπεις την Αθηνα σαν τσιμεντουπολη, αλλα γ μενα δεν ειναι αυτο...οπως και να χει ομως δεν εστιασα στην ομορφια της, αλλα στις στιγμες και τα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ που εχω νιωσει κοιτωντας την απο ψηλα...Αντιστοιχα λοιπον δεν εστιασα στα ''υγειινα''(ποτε το ειπα αυτο??) σουβλακια, αλλα στο οτι οταν εισαι με ανθρωπους που αγαπας, ο,τι κ να κανιεις (ακομα και να τρως τα ρημαδια τα σουβλάκια) ειναι ωραιο. Αυτα ΕΝΙΩΘΑ, αυτα ειπα...Αν μπει και θεμα ''ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ'' θα μπορουσα ισως να γραψω και τι σκεφτομαι. Το οτι νιωθω λοιπον αυτα που νιωθω κοιταζοντας την τσιμεντουπολη ΜΟΥ, δεν αναιρει το γεγονος της συνειδητοποιησης της καταντιας αυτης της χωρας και της συνειδητοποιησης πως για να ζησω και να δουλεψω στο αντικειμενο που επιθυμω, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος!Αυτο.-

                      Όπως κάθε άτομο έτσι και εγώ έχω συναισθήματα, νιώθω πράγματα .....
                      όμως έχω την "πολυτέλεια" να ελέγχω να Συναισθήματά μου και να συγκεντρώνομαι πλήρως στον στόχο μου....

                      Όταν βλέπω από ΠΡΙΝ ότι θα σου λείψουν τόσο πολύ, ότι σου γεννιούνται τόσα συναισθήματα νοσταλγίας, απώλειας κτλ μπορεί κάποιος ( ίσως και ο οποιοσδήποτε)να πει ότι η μετανάστευση δεν είναι για εσένα...

                      Να σου δώσω ένα παράδειγμα: την προηγούμενη σχολική χρονιά βρέθηκα στην Καλαμάτα.(νοίκιαζα ένα δώμα με ελενίτ ....)
                      Έμαθα ότι πάω τρίτη βράδυ.Τετάρτη πρωί ήμουν εκεί γιατί ΕΠΡΕΠΕ να πάω γιατί δεν είχα επιλογή γιατί είπα στον εαυτό μου ότι δεν γίνεται αλλιώς.Μπορεί να μην μου άρεσε αλλά είπα ότι θα είναι ΤΕΛΕΙΑ.

                      Ετσι έπεισα τον εαυτό μου ΕΤΣΙ και ΕΓΙΝΕ .

                      Αν δεν έχεις ζήσει Καλαμάτα θα σου πώ ότι είναι η Καλύτερη πόλη της Ελλάδας για να ζήσεις ....
                      Όταν έφυγα από εκεί τέλη Ιουνίου, και ήρθα στο Τεράστιο Πεντάρι σπίτι στον Πέμπτο όροφο πολυκατοικίας στο Τέρμα της Πετρούπολης είχα όλα τα κομφόρ αλλά και Τεράστια θέα.... ΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ !
                      Την πρώτη εβδομάδα πνιγόμουν από το Τσιμέντο, τον κόσμο και την Μαυρίλα ...

                      Είδα το καλύτερο στην Καλαμάτα και μου λείπει το Καλύτερο ....

                      Θα δείς ότι θα γνωρίσεις το καλύτερο στο Εξωτερικό και όταν θα έρχεσαι στην Ελλάδα θα παίρνεις ήλιο , θάλασσα, φίλους και όλα τα άλλα θα σου είναι αδιάφορα, γιατί θα γίνεται μια διαρκής σύγκριση μέσα σου ....
                      Εκεί ( Γερμανία-Αυστρία κτλ ) με το Εδώ...

                      Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν οι Μετανάστες (ακόμα και στο ίδιο κράτος αλλά σε άλλη πόλη ! ) είναι ότι έχουν 2 πατρίδες , 2 σπίτια , 2 κοινωνικούς περίγυρους, 2 ΖΩΕΣ !

                      Αυτό δεν γίνεται ! Πρέπει λοιπόν για να είναι κάποιος ισορροπημένος και για να μην είναι σε μια διαρκή νοσταλγία, να ελέγξει τα συναισθήματα, να κατασταλάξει και να προχωρήσει σε ΜΙΑ κατεύθυνση....

                      Comment


                        #26
                        Κοιτάξτε, νομίζω ότι δεν υπολογίζουμε σωστά έναν σημαντικό παράγοντα. Μάλλον δύο.

                        Ο πρώτος είναι ότι πολλές φορές μπερδεύουμε τα συναισθήματα που νιώθουμε με τα σημεία του χαρακτήρα μας. Αν κάποιος έχει θάρρος και κουράγιο να μεταναστεύσει δεν σημαίνει ότι αυτά ακυρώνονται από τη λύπη που μπορεί να νιώθει επειδή μετανάστευσε.

                        Και το πιο σημαντικό είναι κατά τη γνώμη μου το εξής: πάντα υπήρχε φτώχια και πολλοί άνθρωποι χρειαζόταν να μεταναστεύουν (σε όλο τον κόσμο). Δεν νομίζω όμως ότι έχουμε ζήσει ποτέ παγκοσμίως αυτό που γίνεται σήμερα. Υπάρχει ανασφάλεια σε όλα τα επίπεδα, και αν μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα για την Ελλάδα γίνεται πόλεμος αυτή τη στιγμή, όχι με όπλα αλλά με χρήμα. Όταν είσαι σε εμπόλεμη κατάσταση και φεύγεις το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι για σένα που θα γλιτώσεις αλλά για όσους αφήνεις πίσω. Δεν μιλάμε εδώ για νοσταλγία ή ρομαντισμό αλλά για πραγματική ανησυχία για όσους θα είναι πίσω.

                        Γι' αυτό και η σύγκριση παίρνει άλλες διαστάσεις. Και γι'αυτό το λόγο δεν είναι εύκολο να ελέγξεις αυτά που νιώθεις, ή μπορεί ακόμα και να ξαφνιαστείς με αυτά που νιώθεις.

                        Νωρίτερα στο σούπερ-μάρκετ είδα ότι το ψωμί είναι απίστευτα φθηνότερο απ' ότι στην Ελλάδα και μάλιστα ακόμα και το καλύτερης ποιότητας (βιολογικής παραγωγής). Πώς να μην θυμώσω; Πώς να μην κάνω τη σύγκριση; Σκέφτομαι τη μάνα μουπου θα πάει αύριο να πάρει τη σαβούρα να φάει και θα την πληρώσει πιο ακριβά. Κι αν δεν είναι η μάνα μου θα είναι ο πατέρα κάποιου, ή το παιδί κάποιου. Και μέχρι χθες ήμου εγώ.

                        Πώς να μην νιώθω οργή; Εδώ γίνονται έρανοι για τα παιδιά που πεινάνε στην Αφρική και νιώθουμε οργή και τώρα γίνεται πόλεμος στη χώρα μας και θα πούμε ότι θα πρέπει να ελέχουμε τα συναισθήματά μας επειδή εμείς ήμασταν τυχεροί που ξεφύγαμε;

                        Comment


                          #27
                          Συγγνώμη που η ορθογραφία είναι περίεργη αλλά το πληκτρολόγιό μου έχει πάθει κάτι και μου τρώει χαρακτήρες καθώς πληκτρολογώ.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by mecheng79 View Post
                            ΄
                            ΟΧΙ φίλε μου. Δεν εχουμε ολοι μεριδιο στο φταιξιμο..Για την ακριβεια ο λαουτζικος δεν εχει κανενα μεριδιο για την σημερινη καταντια της χωρας...

                            Σε πολλους εχουν καταφερει να σας δημιουργησουν και αισθηματα τυψεων ..ΟΤΙ ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙΣ..ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ...ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΕΙΣ...ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...

                            Και ολα αυτα γιατι επρεπε αυτος ο τοπος να υποδουλωθει...Η ελλαδα ειναι χωρα φιλετο...

                            Και απο ορυκτο πλουτο που σιγα σιγα εμφανιζεται να υπαρχει ενω ο ΓΑΠ το 2010 ελεγε οτι δεν υπαρχει πετρελαιο..Και απο αποψη γεωστρατηγικης θεσης...

                            Και σου εριξαν ενα κιλο ΤΥΨΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΕΛΛΗΝΑ οτι φταις...Για να μπορεσουν οι Γερμανοι να βγαλουν δις απο την μπιζνα με την ελλαδα....Για να ερθει η Χιλαρι το 2010 και να παρει τον ΦΑΚΕΛΛΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ...

                            ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ...Και ολα αυτα για να χρυσωσουν ενα χαπι..Και πολλοι το εχετε καταπιει..




                            σχεδον ολα οσα γραφεις ειναι εξοργηστικα......ο λαουτζικος!!!! το οτι εσυ αυτοπροσδιοριζεσε ετσι ειναι ενδεικτικο του πως αντιλαμβανεσε τα πραγματα......κανενα μεριδιο στην ευθηνη δεν εχει ο λαουτζικος κατα την αποψη σου!!!!!.....μονοι τους πηραν την εξουσια ολοι αυτοι που συμμετειχαν στα κοινοβουλευτικα σωματα απο το 1981 και δωθε???? και λεω για το 1981 και μετα, πηρε την κατω βολτα η οικονομια της χωρας και οχι πριν απο τοτε, και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα πλεον ολοι,
                            ξερω θα σε χαλασει οπως και πολλους αλλους, αλλα η αλλαγη που ελεγε ο ανδρεας δεν ηταν τελικα χωρις τιμημα.

                            ο λαουτζικος λοιπον που δεν εχει καμια ευθυνη κατ'εσενα απο τοτε το μονο που κοιτουσε ηταν πως θα παρει οσα πιο πολλα χωρις να δουλευει, αλλα δεν εβαλε με το μυαλο του ο λαουτζικος οτι η ατακα ''που ειναι το κρατος'' ηταν η μεγαλυτερη μ@λ@κι@ που εκστομιστηκε ποτε, διοτι ποτε δεν εβαλε με το μυαλο του οτι το κρατος ειναι αυτος ο ιδιος, και απο την στιμγη που ο ιδιος κοιτουσε μονο πως θα ''ριξει'' στην απομεσα οσα πιο πολλα μπορει αδιαφορωντας, για το ποιος θα πληρωνε τον λογαριασμο γιατι.....δεν τα πληρωνε αυτος....τα πληρωνε το κρατος .

                            σκοπος ζωης ηταν μια θεση στο δημοσιο και μονο οσοι δεν ειχαν τις ''ακρες'' μεναν εκτος νυμφωνος, και κατα τα αλλα ολα αυτα τα πελατακια των κομματων δεν εχουν ευθυνη συμφωνα με εσενα, και για να μην μενει η εικονα οτι την πεφτω στους Δ.Υ ας παμε και στους υπολοιπους, ας πουμε για το ποιος φοροδιεφευγε, γιατι εδω δεν μπορει να πει κανεις οτι το εκαναν οι Δ.Υ η οποιοι ηθελαν δεν ηθελαν πληρωναν μεσω των κρατησεων που τους εκαναν απεδιδαν αυτα που τους οριζε το κρατος.
                            θα σου πω μια ιστορια για να καταλαβεις οτι ακομα και σημερα δεν εχει βαλει ουτε ενα γραμμαριο μυαλο ο μεσος ελληνας, το 2011 εφυγα για το εξωτερικο, και το ταξιδι το εκανα με ενα smart που ειχα, μετα απο 9 μηνες ειδα οτι επρεπε να το γυρισω στην ελλαδα για να το πουλησω γιατι δεν με συνεφερε πλεον να το εχω στην γερμανια, ετσι λοιπον αποφασισα να επιστρεψω για να το αφησω να πουληθει, κανονισα το ταξιδι μου να γινει σε ενα τριημερο που επεφτε στο προγραμμα της δουλειας μου να ειναι ελευθερο συν μια ημερα αργια για την ενωση των γερμανιων, ειχα 4 ημερες στο συνολο, μεταξυ αλλων στην ελλαδα στο μικρο χρονικο διαστημα που θα εμενα κατω (μια και μιση ημερα μου απεμενε ) θα αγοραζα και ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου γιατι τα παλια μου ειχαν σχεδον διαλυση, πηγα λοιπον στον οικογενιακο μας οπτικο (γιατι 2 κορες και η συζυγος φορουν γυαλια) τον οποιο προτιμουσαμε επι χρονια και νομιζω οτι ειμασταν και καλοι πελατες, να αγορασω το ζευγος γυαλιων που ειπα, εκει ο ''φιλος'' μας ο μανωλης αφου με ρωτισε ''πως και τι εκει στα ξενα'' και διαφορα αλλα κουνωντας το κεφαλι του κατεληξε στο συμπερασμα οτι ειμαστε πισω κλπ κλπ........ ηρθε λοιπον και η ωρα του λογαριασμου για τα γυαλια που ελεγα.....μου λεει ο ''φιλος'' μου ο μανωλης 120 ευρω με αποδειξη 90 χωρις ηταν η καλυετρη τιμη του!!!!! μετα απο ολα ειχαμε πει εμεινα ''παγωτο'' εμεινα μ@λ@κ@ς κυριολεκτικα, φυσικα δεν φταιει αυτος αλλα εγω που νομιζα οτι μεσα σε 9 μηνες θα αλλαζε τροπους ο κοσμος και ο μανωλης μαζι, του εδωσα τα 90 τον χαιρετισα και εφυγα, εμεινα ομως με την εκπληξη για την εξακολουθηση της ιδιας πρακτικης, αλλα ειναι ενα μικρο και απλο παραδειγμα για το πως το κρατος εχανε και χανει ακομα και σημερα εσοδα με αποτελεσμα ο ''λαουτζικος'' να ρωταει ''που ειναι το κρατος??''

                            θα ρωταει πολυ καιρο ακομα, γιατι ακομα δεν εχει καταλαβει τιποτε, εκτος απο αυτους που εχουν νιωσει στο πετσι τους την κριση, και την ανεργια χανοντας την δουλεια τους και σημερα ειναι σε απογνωση γιατι δεν βλεπουν κανενα σημαδι στο μελλον

                            ξερω οτι θα πεις καμια χοντραδα απλα και μονο για να απαντησεις, και οτι το πιο πιθανο ειναι να εχασα τον χρονο μου να σου γραψω αυτα που εγραψα αλλα δεν μπορουσα να μην πω τιποτε

                            μεινε εκει λοιπον, στο συμπερασμα οτι ολοι οι αλλοι ειναι κακοι (γερμανοι, ολλανδοι,φιλανδοι,αυστριακοι κλπ) και οτι φθονουν το μεγαλειο της ελλαδος, τον φυσικο της πλουτο, και ομορφιες, και οτι ο λαουτζικος δεν ειναι υπευθυνος, μαλλον οι ξενοι θα ψηφιζαν ολα αυτα τα χρονια και για αυτο τους τα φορτωνουν ολα.

                            καλη συνεχεια σε ολους

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post

                              σκοπος ζωης ηταν μια θεση στο δημοσιο και μονο οσοι δεν ειχαν τις ''ακρες'' μεναν εκτος νυμφωνος, και κατα τα αλλα ολα αυτα τα πελατακια των κομματων δεν εχουν ευθυνη συμφωνα με εσενα, και για να μην μενει η εικονα οτι την πεφτω στους Δ.Υ ας παμε και στους υπολοιπους, ας πουμε για το ποιος φοροδιεφευγε, γιατι εδω δεν μπορει να πει κανεις οτι το εκαναν οι Δ.Υ η οποιοι ηθελαν δεν ηθελαν πληρωναν μεσω των κρατησεων που τους εκαναν απεδιδαν αυτα που τους οριζε το κρατος.

                              Είδες όμως πόσο γενικεύεις και πώς πέφτεις στην παγίδα του "όλοι οι Έλληνες είναι διεφθαρμένοι" και "μαζί τα φάγαμε";

                              Όχι φίλε μου! Αυτά που λές μπορεί να ισχύουν για μεγάλη μερίδα των Ελλήνων αλλά όχι για όλους και όχι για την πλειοψηφία. Σίγουρα όλοι μας έχουμε να πούμε παραδείγματα που ζήσαμε για κομματόσκυλα και φοροφυγάδες. Υπήρξαν ναι και ήταν πολλοί! Σκοπός ζωής ήταν για κάποιους αλλά όχι για όλους.

                              Comment


                                #30
                                Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής. Όλα από κει ξεκινάνε. Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Και το πράμα πάει αλυσιδωτά, από γενιά σε γενιά. Άχρηστοι γονείς δε μπορούν να μεγαλώσουν άξια και ενάρετα παιδιά.
                                Από που να αρχίσω; Από τη συμπεριφορά στο σχολείο όπου τα νερντς απομονώνονται και θεωρούνται ελλατωματικά παιδιά; Από το γεγονός ότι πολλοί βαθμοί στο σχολείο μπαίνουν επειδή ο καθηγητής γνωρίζεται και "απ έξω" με τους πετυχημένους γονείς του παιδιού;
                                Από μια διαδικασία Πανελλαδικών που υποχρεώνει ήδη καταξιωμένους μαθητές να "καίγονται" για να περάσουν τελικά ούτε κι αυτοί ξέρουν που αφήνοντας τον εαυτό τους με μισές δυνάμεις για το Πανεπιστήμιο;
                                Για τα Πανεπιστήμια όπου χάνεται ολοκληρωτικά η προσωπικότητα του μαθητή-σπουδαστή και μετατρέπεται σε μία αναγνωστική μηχανή που τεστάρεται 3 φορές το χρόνο;

                                Για το διχασμό των σπουδαστών σε ΑΕΙ τζήδες και κατώτερης τάξης ΤΕΙ τζήδες;

                                Για το μπάχαλο και τη σιχαμάρα των "Πανεπιστημίων" ή μάλλον καλύτερα στέκια αναρχοάπλυτων μιμητών του Τζιμ Μόρισον; Για την χαώδη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ καθηγητών-σπουδαστών;

                                Για τον στρατό; Το άντρο της λαμογιάς, του μέσου, του βύσματος, της ψευτομαγκιάς, του γλυψίματος, της τεμπελιάς, της ανοργανωσιάς;

                                Για την αγορά εργασίας; Για τη δήθεν επιτυχία κάποιου να μπει σε κάποια θέση στο Δημόσιο που τρέχουν οι θειες στα χωριά και το διαλαλάνε "πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ, πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ" και βγαίνουν τα κοκορέτσια και τα κοντοσούβλια για να γιορταστεί; Και ας μην είχε ούτε ένα χαρτί ο Γιωργάκης, κι ας μην ήξερε ούτε μια γλώσσα, κι ας ήταν μαθητής του 14 στο σχολείο. Απλά είχε θείο στα κεντρικά...

                                Για τα εργασιακά καθεστώτα; Που γαμιέται ένας για να βγάλει τη δουλειά άλλων τριών που τεμπελιάζουν αλλά έχουν το δόντι; Για την απόλυτη ανοργανωσιά, την ευθυνοφοβία, την απουσία πρωτοβουλίας, την δήθεν και ακραία τυπικότητα σε φάσεις που αυτή είναι απολύτως ανούσια;
                                Την έλλειψη αξιολόγησης και αξιοκρατίας; Για τις χούντες των μετρίων που έχουν δηλητηριάσει όλες τις υπηρεσίες και τους οργανισμούς; Για τον μοναχικό βίο των πραγματικά άξιων;

                                Για το συνταξιοδοτικό; Για το κράτος που έχει συνταξιούχους των 2.500€ και εργαζόμενους των 500€;

                                Για το πως είναι χτισμένες οι πόλεις; Για το κυκλοφοριακό; Για τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης του πολίτη; Για τις ουρές; Για την ανόητη γραφειοκρατία; Για την αγένεια του μεγαλύτερου ποσοσοτού ανθρώπων που εξυπηρετούν πολίτες ή πελάτες;

                                Για την αστυνομία; Την εφορία; Την πολεοδομία; Τους καθηγητές; Τους παππάδες; Τους Δεητζίδες, Οτετζίδες, Οσετζίδες; Τα δικαστήρια (εδώ γελάμε πολύ); Τους πολιτικούς;

                                Για την οργάνωση της αγροτικής παραγωγής; Τους κλέφτες προέδρους συνεταιρισμών και τις λαμογιές τους όπως και αυτές των καλλιεργητών;

                                Για τους μεγάλους επιχειρηματίες που κλέβουν όπως μπορούν το κράτος σε πλήρη συνεργασία με τους υπαλλήλους τους-πολιτικούς; Για την οργάνωση του πολιτεύματος και τη λειτουργία της Βουλής; Τα 40 χρόνια από το τελευταίο δημοψήφισμα;

                                Για τη νοοτροπία, τη στάση και τη συμμετοχή του μέσου Έλληνα απέναντι σε όλα αυτά; Που δέχεται τον καλό βαθμό στο σχολείο επειδή η μαμά του ξέρει τον καθηγητή; Που γλύφει τον καθηγητή στο Πανεπιστήμιο ή σηκώνει τη φουστίτσα για να περάσει το μάθημα; Για τα τηλέφωνα που πέρνει ο μπαμπάς για να μπει το παιδι στη δουλειά; Για τις προσπάθειες να τοποθετηθεί κάπου καλά χωρίς πολύ δουλειά; Για τις απουσίες; Τις άδειες; Τα δικαιώματα; Τις επαπειλλούμενες κυήσεις; Τις φοιτητικές και συνδικαλιστικές άδειες; Τα επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης; Για την αγένεια στους πελάτες και συναδέλφους; Για την παντελή απουσία πρωτοβουλίας και οργώνασης του χώρου που δουλεύει; Για την έναρξη των υπολογισμών περί σύνταξης 5 χρόνια πριν αυτή έρθει; Για τη σύνταξη στα 45 που είναι τριπλάσια από το μισθό του νεοεισερχόμενου;

                                Για τη λειτουργία των παιδικών σταθμών σε συνδυασμό με το ωράριο Καταστημάτων και Υπηρεσιών; Για την ανάγκη ευρεσης γυναίκας ή συγγενή "για να κοιτάει τα παιδιά;"

                                Για την κατανομή του πληθυσμού στη χώρα και το διχασμό σε Αθηναίους και μη;
                                Για τις βλακείες που μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο και το γεγονός ότι βγαίνουν παντελώς ανιστόρητα και αποπροσανατολισμένα από αυτό;


                                Για τι από όλα να πρωτομιλήσει κανείς; Και αυτά που είπα είναι ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που έχει να διηγηθεί κάποιος που πέρασε το μισό του βίο σ αυτό το κωλοχανείο που κατα σύμβαση το ονομάζουμε "Ελλάδα"

                                Τι να νοσταλγήσει κάποιος από όλα αυτά; Την προσπάθεια 10 εκατομμυρίων ανθρώπων να σπάσουν το ρεκόρ ανοργανωσιάς, λαμογιάς και αδικίας;

                                Μακριά και αγαπημένοι και όποιος φύγει να ρίξει και μια μαύρη πέτρα πίσω και να ευχαριστεί το Θεό που κατάφερε να γλυτώσει...

                                Comment

                                Working...
                                X