Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Είσαι Θεός. Τέλος

    Comment


      #32
      Originally posted by archer100 View Post
      Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής. Όλα από κει ξεκινάνε. Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Και το πράμα πάει αλυσιδωτά, από γενιά σε γενιά. Άχρηστοι γονείς δε μπορούν να μεγαλώσουν άξια και ενάρετα παιδιά.
      Από που να αρχίσω; Από τη συμπεριφορά στο σχολείο όπου τα νερντς απομονώνονται και θεωρούνται ελλατωματικά παιδιά; Από το γεγονός ότι πολλοί βαθμοί στο σχολείο μπαίνουν επειδή ο καθηγητής γνωρίζεται και "απ έξω" με τους πετυχημένους γονείς του παιδιού;
      Από μια διαδικασία Πανελλαδικών που υποχρεώνει ήδη καταξιωμένους μαθητές να "καίγονται" για να περάσουν τελικά ούτε κι αυτοί ξέρουν που αφήνοντας τον εαυτό τους με μισές δυνάμεις για το Πανεπιστήμιο;
      Για τα Πανεπιστήμια όπου χάνεται ολοκληρωτικά η προσωπικότητα του μαθητή-σπουδαστή και μετατρέπεται σε μία αναγνωστική μηχανή που τεστάρεται 3 φορές το χρόνο;

      Για το διχασμό των σπουδαστών σε ΑΕΙ τζήδες και κατώτερης τάξης ΤΕΙ τζήδες;

      Για το μπάχαλο και τη σιχαμάρα των "Πανεπιστημίων" ή μάλλον καλύτερα στέκια αναρχοάπλυτων μιμητών του Τζιμ Μόρισον; Για την χαώδη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ καθηγητών-σπουδαστών;

      Για τον στρατό; Το άντρο της λαμογιάς, του μέσου, του βύσματος, της ψευτομαγκιάς, του γλυψίματος, της τεμπελιάς, της ανοργανωσιάς;

      Για την αγορά εργασίας; Για τη δήθεν επιτυχία κάποιου να μπει σε κάποια θέση στο Δημόσιο που τρέχουν οι θειες στα χωριά και το διαλαλάνε "πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ, πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ" και βγαίνουν τα κοκορέτσια και τα κοντοσούβλια για να γιορταστεί; Και ας μην είχε ούτε ένα χαρτί ο Γιωργάκης, κι ας μην ήξερε ούτε μια γλώσσα, κι ας ήταν μαθητής του 14 στο σχολείο. Απλά είχε θείο στα κεντρικά...

      Για τα εργασιακά καθεστώτα; Που γαμιέται ένας για να βγάλει τη δουλειά άλλων τριών που τεμπελιάζουν αλλά έχουν το δόντι; Για την απόλυτη ανοργανωσιά, την ευθυνοφοβία, την απουσία πρωτοβουλίας, την δήθεν και ακραία τυπικότητα σε φάσεις που αυτή είναι απολύτως ανούσια;
      Την έλλειψη αξιολόγησης και αξιοκρατίας; Για τις χούντες των μετρίων που έχουν δηλητηριάσει όλες τις υπηρεσίες και τους οργανισμούς; Για τον μοναχικό βίο των πραγματικά άξιων;

      Για το συνταξιοδοτικό; Για το κράτος που έχει συνταξιούχους των 2.500€ και εργαζόμενους των 500€;

      Για το πως είναι χτισμένες οι πόλεις; Για το κυκλοφοριακό; Για τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης του πολίτη; Για τις ουρές; Για την ανόητη γραφειοκρατία; Για την αγένεια του μεγαλύτερου ποσοσοτού ανθρώπων που εξυπηρετούν πολίτες ή πελάτες;

      Για την αστυνομία; Την εφορία; Την πολεοδομία; Τους καθηγητές; Τους παππάδες; Τους Δεητζίδες, Οτετζίδες, Οσετζίδες; Τα δικαστήρια (εδώ γελάμε πολύ); Τους πολιτικούς;

      Για την οργάνωση της αγροτικής παραγωγής; Τους κλέφτες προέδρους συνεταιρισμών και τις λαμογιές τους όπως και αυτές των καλλιεργητών;

      Για τους μεγάλους επιχειρηματίες που κλέβουν όπως μπορούν το κράτος σε πλήρη συνεργασία με τους υπαλλήλους τους-πολιτικούς; Για την οργάνωση του πολιτεύματος και τη λειτουργία της Βουλής; Τα 40 χρόνια από το τελευταίο δημοψήφισμα;

      Για τη νοοτροπία, τη στάση και τη συμμετοχή του μέσου Έλληνα απέναντι σε όλα αυτά; Που δέχεται τον καλό βαθμό στο σχολείο επειδή η μαμά του ξέρει τον καθηγητή; Που γλύφει τον καθηγητή στο Πανεπιστήμιο ή σηκώνει τη φουστίτσα για να περάσει το μάθημα; Για τα τηλέφωνα που πέρνει ο μπαμπάς για να μπει το παιδι στη δουλειά; Για τις προσπάθειες να τοποθετηθεί κάπου καλά χωρίς πολύ δουλειά; Για τις απουσίες; Τις άδειες; Τα δικαιώματα; Τις επαπειλλούμενες κυήσεις; Τις φοιτητικές και συνδικαλιστικές άδειες; Τα επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης; Για την αγένεια στους πελάτες και συναδέλφους; Για την παντελή απουσία πρωτοβουλίας και οργώνασης του χώρου που δουλεύει; Για την έναρξη των υπολογισμών περί σύνταξης 5 χρόνια πριν αυτή έρθει; Για τη σύνταξη στα 45 που είναι τριπλάσια από το μισθό του νεοεισερχόμενου;

      Για τη λειτουργία των παιδικών σταθμών σε συνδυασμό με το ωράριο Καταστημάτων και Υπηρεσιών; Για την ανάγκη ευρεσης γυναίκας ή συγγενή "για να κοιτάει τα παιδιά;"

      Για την κατανομή του πληθυσμού στη χώρα και το διχασμό σε Αθηναίους και μη;
      Για τις βλακείες που μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο και το γεγονός ότι βγαίνουν παντελώς ανιστόρητα και αποπροσανατολισμένα από αυτό;


      Για τι από όλα να πρωτομιλήσει κανείς; Και αυτά που είπα είναι ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που έχει να διηγηθεί κάποιος που πέρασε το μισό του βίο σ αυτό το κωλοχανείο που κατα σύμβαση το ονομάζουμε "Ελλάδα"

      Τι να νοσταλγήσει κάποιος από όλα αυτά; Την προσπάθεια 10 εκατομμυρίων ανθρώπων να σπάσουν το ρεκόρ ανοργανωσιάς, λαμογιάς και αδικίας;

      Μακριά και αγαπημένοι και όποιος φύγει να ρίξει και μια μαύρη πέτρα πίσω και να ευχαριστεί το Θεό που κατάφερε να γλυτώσει...
      Η Ελλάδα είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ............. για διακοπές !

      Comment


        #33
        εαν σκεφτεις οτι το 1/3 περιπου εχει δουλεια εξαρτημενη απο το δημοσιο (Δ.Υ) και αλλο 1/3 εχει σχεση με το δημοσιο με εμμεσες σχεσεις εργασιας (εργολαβιες, δημοσια εργα κλπ) μας απομενει το 1/3 να βγαλει ακρη για τα αλλα 2/3!!!! αυτο δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο παρα μονο στην ελλαδα.

        αλλα ακομα και ετσι να μην ειναι και οι εξαρτημενοι απο το κρατος σε οποιαδηποτε μορφη ειναι 1/2 και το αλλο 1/2 ειναι στην ελευιερη αγορα παλι δεν βγαινει το κρατος να πληρωνει καποιους που ενω κανουν οτι δουλευουν, πληρωνονται κανονικα και οχι εικονικα.

        αυτο και αστοχο ''Όχι φίλε μου! Αυτά που λές μπορεί να ισχύουν για μεγάλη μερίδα των Ελλήνων αλλά όχι για όλους και όχι για την πλειοψηφία'' ειναι που με εκανε παντα εξαλλο....λεγαν στις ειδησεις '' μια μικρη μειοψηφια'' λες και θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη η μειοψηφια της πλειψηφιας, αλλα τι να περιμενεις απο ζωα που εφευρισκουν νεες λεξεις και εννοιες καθε λιγο για να εκφρασουν οτ απολυτο μηδεν.

        ειτε σου αρεσει ειτε οχι πανω απο τον μισο πληθυσμο στην ελλαδα ειχε εμμεση η αμεση σχεση με το ελληνικο δημοσιο, και το ελληνικο κρατος σε επιπεδο εργασιας, γιατι εκτος απο τους Δ.Υ υπαρχουν κλαδοι ολοκληροι που εχουν εξαρτηση απο τον κρατικο προυπολογισμο και αυτοπ το ειδαμε οτι μολις εκοψε τα δημοσια εργα το κρατος, γιατι δεν υπηρχε μια στα ταμεια του οι ανεργοι ξεπερασαν καθε προηγουμενο και ειχαμε ρεκορ ανεργιας στην χωρα.

        οποτε σε παρακαλω ασε τις φτηνες δικαιολογιες για το οτι καποιοι λιγοι, και το γελειο σαν εκφραση, ''μια μικρη μειοψηφια'' που λενε και οι δημοσιοκαφροι και λοιποι συνεταιροι τους στις τηλεορασεις, και κοιτα να χωνεψεις οτι ασχετα με το εαν δεν εφαγαν ολοι (μια και που δεν ειχε οποιος και οποιος προσβαση στο δημοσιο χρημα), και ουτε καν οι πιο πολλοι απο τα χρηματα του κρατους, κοιταζαν οι πιο πολλοι πως θα κλεψουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μη καταβαλωντας η κρυβωντας χρηματα......εξαλλου δεν τα εκλεβαν απο κανενα.....απο το κρατος τα εκλεβαν, και μην ξεχναμε οτι το κρατος στην ελλαδα δεν ειναι ο πολιτης, ειναι κατι απροσωπο, κατι σαν τον μπατμαν και τον σουπερμαν.....ειναι στην σφαιρα της φαντασιας....απλα δεν υπαρχει.



        με τον φιλο archer100 συμφωνω στα πιο πολλα απο οσα γραφει και πολλα μπραβο στο κειμενο του

        διαφωνω στo: ''Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής.'' εδω φιλε μου να σου πω οτι το παιδι και το σκυλι ειναι οπως το μαθεις, και προφανως πολλα μας τα εμαθαν λαθος, αυτοι που επρεπε να μας τα εδειχναν με το παραδειγμα τους κανοντας το σωστο οι ιδιοι αλλα ειχαν κατα νου

        Comment


          #34
          Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post



          οποτε σε παρακαλω ασε τις φτηνες δικαιολογιες για το οτι καποιοι λιγοι, και το γελειο σαν εκφραση, ''μια μικρη μειοψηφια'' που λενε και οι δημοσιοκαφροι και λοιποι συνεταιροι τους στις τηλεορασεις, και κοιτα να χωνεψεις οτι ασχετα με το εαν δεν εφαγαν ολοι (μια και που δεν ειχε οποιος και οποιος προσβαση στο δημοσιο χρημα), και ουτε καν οι πιο πολλοι απο τα χρηματα του κρατους, κοιταζαν οι πιο πολλοι πως θα κλεψουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μη καταβαλωντας η κρυβωντας χρηματα......εξαλλου δεν τα εκλεβαν απο κανενα.....απο το κρατος τα εκλεβαν, και μην ξεχναμε οτι το κρατος στην ελλαδα δεν ειναι ο πολιτης, ειναι κατι απροσωπο, κατι σαν τον μπατμαν και τον σουπερμαν.....ειναι στην σφαιρα της φαντασιας....απλα δεν υπαρχει.
          Απορία: όταν εγώ, οι περισσότεροι από την οικογένειά μου και οι περισσότεροι από τους φίλους μου δεν θέλαμε ποτέ να μπλεξουμε με το δημόσιο, δεν το γουστάραμε ρε παιδί μου και δεν το κυνηγούσαμε, κι όταν ποτέ δεν κλέψαμε και δεν εξαπατησαμε, πώς θέλεις να πιστέψω ότι η πλειοψηφία συμπεριφερόταν έτσι; Δεν ήμαστε κάτι το εξαιρετικό! Απλοί άνθρωποι που κοιτούν τη δουλειά τους. Οι περισσότεοι άνθρωποι που συναντούσα στην Ελλάδα κάθονταν ήσυχοι και δεν ενχλούσαν κανέναν.
          Δηλαδή τί διάολο, έτυχε σε μένα να συναντώ συστηματικά τους πιο νομοταγείς πολίτες της Ελλάδας;
          Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ότι κλέβουν και εξαπατούν οι πολλοί. Είναι ότι οι λίγοι που κλέβουν και εξαπατούν έχουν πια τόσο χρήμα και εξουσία που η κάθε τους κίνηση περνά ατιμώρητη.

          Κι όπως έχω ξαναπεί ξέρω κι εγώ λαμόγια που έκαναν τις κομπίνες τους. Δεν είδα να αλλάζει η ζωή τους καθόλου. Άντε να έκοψαν ένα ταξίδι στο εξωτερικό κι η κυρία του κυρίου να αγόρασε δυο τσαντούλες λιγότερες φέτος. Το συγκεκριμένο λαμόγιο που έχω στο νου μου ξέρεις πόσους απασχολούσε συστηματικά σε μαύρη εργασία για έργο σε συνεργασία με το δημόσιο; 40 σε κάθε έργο. 40 έναντι ενός, οι 40 ήταν που εξαπάτησαν το Κράτος επειδή έπαιρναν 500 ευρώ μαύρ ή ο ένας που έβγαλε εκατομμύρια; Το ξέρεις ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που συνεργάζονταν μαζί του δεν είχαν ιδέα για τις βρωμοδουλειές του; εγώ τους το είπα! μπορούσαν να κάνουν κάτι; όχι! δεν ήταν διευθυντές. ο διευθυντής έκανε κάτι; όχι γιατί είχε μερίδιο στη μίζα. Ποιοί είναι οι διεφθαρμένοι; οι δημόσιοι υπάλληλοι ή ο δημόσιος διευθυντής;

          Δεν περιμένω να ακούσω τους δημοσιογράφους για να καταλάβω γιατί με έδιωξε η χώρα μου. Κι ούτε περιμένω να μου πουν οι δημοσιογράφοι για το αν η πλειοψηφία κλέβει ή όχι. Κρίνω από τα έχω ζήσει.

          Αυτή η καραμέλα ότι όλοι στην Ελλάδα φταίνε πρέπει κάποτε να τελειώνει.

          Comment


            #35
            Originally posted by miss espresso View Post
            Απορία: όταν εγώ, οι περισσότεροι από την οικογένειά μου και οι περισσότεροι από τους φίλους μου δεν θέλαμε ποτέ να μπλεξουμε με το δημόσιο, δεν το γουστάραμε ρε παιδί μου και δεν το κυνηγούσαμε, κι όταν ποτέ δεν κλέψαμε και δεν εξαπατησαμε, πώς θέλεις να πιστέψω ότι η πλειοψηφία συμπεριφερόταν έτσι; Δεν ήμαστε κάτι το εξαιρετικό! Απλοί άνθρωποι που κοιτούν τη δουλειά τους. Οι περισσότεοι άνθρωποι που συναντούσα στην Ελλάδα κάθονταν ήσυχοι και δεν ενχλούσαν κανέναν.
            Δηλαδή τί διάολο, έτυχε σε μένα να συναντώ συστηματικά τους πιο νομοταγείς πολίτες της Ελλάδας;
            Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ότι κλέβουν και εξαπατούν οι πολλοί. Είναι ότι οι λίγοι που κλέβουν και εξαπατούν έχουν πια τόσο χρήμα και εξουσία που η κάθε τους κίνηση περνά ατιμώρητη.

            Κι όπως έχω ξαναπεί ξέρω κι εγώ λαμόγια που έκαναν τις κομπίνες τους. Δεν είδα να αλλάζει η ζωή τους καθόλου. Άντε να έκοψαν ένα ταξίδι στο εξωτερικό κι η κυρία του κυρίου να αγόρασε δυο τσαντούλες λιγότερες φέτος. Το συγκεκριμένο λαμόγιο που έχω στο νου μου ξέρεις πόσους απασχολούσε συστηματικά σε μαύρη εργασία για έργο σε συνεργασία με το δημόσιο; 40 σε κάθε έργο. 40 έναντι ενός, οι 40 ήταν που εξαπάτησαν το Κράτος επειδή έπαιρναν 500 ευρώ μαύρ ή ο ένας που έβγαλε εκατομμύρια; Το ξέρεις ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που συνεργάζονταν μαζί του δεν είχαν ιδέα για τις βρωμοδουλειές του; εγώ τους το είπα! μπορούσαν να κάνουν κάτι; όχι! δεν ήταν διευθυντές. ο διευθυντής έκανε κάτι; όχι γιατί είχε μερίδιο στη μίζα. Ποιοί είναι οι διεφθαρμένοι; οι δημόσιοι υπάλληλοι ή ο δημόσιος διευθυντής;

            Δεν περιμένω να ακούσω τους δημοσιογράφους για να καταλάβω γιατί με έδιωξε η χώρα μου. Κι ούτε περιμένω να μου πουν οι δημοσιογράφοι για το αν η πλειοψηφία κλέβει ή όχι. Κρίνω από τα έχω ζήσει.

            Αυτή η καραμέλα ότι όλοι στην Ελλάδα φταίνε πρέπει κάποτε να τελειώνει.

            ακου με αγαπητη
            ξερω οτι θα γανω κακος, αγενης κλπ αν και δεν ειναι στις προθεσεις μου, στο τονιζω αυτο, αλλα .... πρεπει να ζουσες σε γυαλα η δεν επερνες χαμπαρι απο το φαγοποτι που γινοταν γυρω σου.....δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

            δηλαδη εσυ δεν εχεις διπλωμα οδηγησης? και αν ναι, δεν τα εσκασες για να μην σε κοψουν? και ξανα τρεχεις να δινεις γιατι εαν δεν τα εδινες θα σε εκοβαν μπας και τους τα σκασεις στην τελικη

            εχεις αυτοκινητο? και αν ναι το εχεις περασει απο κτεο?? και αν το περασες δεν στα πηραν?

            ειχες σβησει κληση απο τροχαια παραβαση?

            οπου πηγες ειτε για φαγητο ειτε για ποτο ειτε για εναν καφε παντα επερνες αποδειξη??

            μονο αυτα τα ολιγα σε βαζω σαν ερωτημα και αυτο γιατι δεν ξερω τι δραστηριοτητες ειχες, γιατι εαν σου περιγραψω το ποσα επρεπε να δινω σε καθε μεταβολη που ηθελα να κανω για την δουλεια μου και ποσα τους ειχα δωσει γιατι αλλιως δεν θα ειχα τελειωσει ουτε σημερα που μιλαμε, δεν μπαινει σε περιγραφη (εκτος απο 2 φορες οπου 2 υπαλληλοι μου εκαναν την καλη χωρις να εχει ποτε πριν η στο μελλον να παρει χρηματα απο εμενα αλλα να ηξερες και ποσοι απο τις ιδιες υπηρεσιες του υπουργειου τα επερναν χοντρα...πολυ χοντρα)

            συγνωμη και παλι αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει ατομο ενηλικο που να εχει ζησει στην ελλαδα τα τελευταια 30-40 χρονια και δεν ειχε παρει χαμπαρι οτι ειχαμε μεγαλο party......για τρελη μασα λεμε......ατελειωτη.....ανευ προηγουμενου.

            μαλλον εκλεινες τα ματια σου και εκανες οτι δεν τα βλεπεις η θα πρεπει να πιστεψω οτι λες ψεματα,......ρωτα οποιον θελεις

            δηλαδη εσυ ποτε δεν επεσες στην αναγκη να κανεις την δουλεια σου και να σε καθυστερουν μονο και μονο για να τα παρουν??

            σε δημοσια υπηρεσια δεν πηγες? δεν ειδες οτι ολος ο κοσμος εβριζε? σε ικα δεν εχεις μπει?

            δεν πηγες σε γιατρο ο οποιος για να κανει την δουλεια του εκβιαστικα ζητουσε το κατι τις του??

            σε εφορια?? ουτε απο εξω δεν περασες ολα αυτα τα χρονια?? αν και δεν ειχα παρε δωσε νε εφοριακο εχω φιλους που ''καθαριζαν την μουγαδα'' γιατι ειχαν τα καταλλληλα ''κονε' γιατι βλεπεις οταν παιζει χρημα , μαζευετε πολυς κοσμος τριγυρω, σαν την μυγα στο σκατο ενα πραγμα

            δεν ειδες ποτε αποφοιτο δημοτικου!!!!!!(δεν κανω πλακα, το εννωο)'εν ετη 1995 (+- 5χρονια η ημερομηνια ειναι σχετικη γιατι δεν γωριζω την ακριβη) να εχει προσληφθει σαν εργατης σε κρατικο θεατρο και στην συνεχεια να τον κανουν μονιμο και να μετατασετε σε υπηρεσια οδηγου της διευθηντριας του υπουργειου πολιτισμου, οπου ειχε συνολικα 5 τετιους με αποτελεσμα να δουλευει μια φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες ημερες να κανει ενα δρομολογιο να παρει μια αλληλογραφια και εμτα να ειναι ελευθερος και περι ωρα 11:00 να ''κοπαναει'' μπυρες σε σημειο αλκοολισμου?? ενω εγω επρεπε να μου γ@μι$%# η μανα για να βγαλω το μεροκαματο?? και να μην εχω ωραριο ουτε να ξερω τι παει να πει διακοπες και αδεια μετα αποδοχων!!!!!! να σου πω οτι την πρωτη φορα στην ζωη μου που πηρα αδεια μετα αποδοχων ηταν περσυ το καλοκαιρι (ετων 42 παρακαλω) εδω στην γερμανια, οπου προηγουμενος ειχε γινει ενα κωμικο περιστατικο.....με πηρε τηελφωνο ο ας πουμε προισταμενος μου και μου λεει....γιωργο, εχεις ακομα 22 ημερες διακοπες, ποτε θα τις παρεις?? εκανα να του μιλισω κανα 2-3 λεπτα απο τα γελια που εβαλα γιατι στην αρχη νομισα οτι καταλαβα λαθος......τελικα οταν καταφερα να του μιλισω του ειπα οτι ειναι η πρωτη φορα που περνω αδεια και μαλιστα μετα αποδοχων.....εφριξε ο ανθρωπος....αλλα απολυθηκα το 1994 οπου ψαχτηκα να δω τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω την ζωη μου στο επαγγελμα που ειχα σπουδαση αλλα ειδα και αποειδα και απο το 1996 ημουν αυτοαπασχολουμενος σε αλλο ασχετο αντικειμενο, και οταν δεν πηγαινα για δουλεια καλη μου, νομιζα οτι εχω κανει κοπανα, μονο σ/κ ειχα ελευθερα, και διαβαζω εσενα να μου λες οτι δεν ηταν οι πιο πολλοι βολεμενοι και οτι δεν κατακλεβαν το κρατος με τον ενα η τον αλλο τροπο!!! μαλιστα...μου ηρθε αλλη μια εξηγηση....ισως εγω να τα ειχα χαμενα, ισως εγω να ειχα καταλαβει λαθος, και εσυ σωστα να τα εβλεπες και να τα βλεπεις τωρα....στην περιπτωση αυτη ζηταω συγνωμη

            δεν ηξερα τι μου γινοταν ουτε τοτε αλλα και ουτε και τωρα

            Comment


              #36
              Ενα μεγάλο Μπράβο και απο εμένα στον συνφορουμίτη archer100 για το καταιγιστικό κειμενό του, κυρίως η ηθική πλευρά είναι που με έκανε να πάρω την απόφαση να φύγω και εγώ.
              Τωρα όσο και να το αναλύετε δεν έχει νόημα, στην πραγματικότητα τα ίδια πράγματα λέτε.
              Ολοι για κάποιον απο τους παραπάνω λόγους φύγαμε, οπότε κοιτάτε μπροστά και κρατείστε αυτά που θέλετε απο την πατρίδα, καλή αρχή και στην miss espresso, έτσι είναι στην αρχή, ξεκινάς με συγκρίσεις και στο τέλος απολαμβάνεις τα καλά της καινούργιας σου ζωής, έστω και αν ζοριστείς για κάμποσο καιρό, think positive !

              Comment


                #37
                πιστευω πως ολοι λεμε και συμφωνουμε στο ιδιο πραγμα, πως η κατασταση στην ελλαδα εφτασε στο ναδιρ και πως ολοι μας εχουμε μεριδιο ευθυνης γιατι δεν καναμε τιποτα να το αλλαξουμε!!! αντι να τους δωσουμε μαθημα σε καθε εκλογες εμεις βγαζαμε κυβερνηση αυτους που μας ρουφαγαν το αιμα... θα μου πειτε δεν υπηρχαν αλλοι τοτε, αν ολοι μας ειχαμε μια αποχη της ταξης του 90 τοις εκατο, δεν θα περναν το μαθημα τους? και εγω παμπολες φορες πηγαινοντας σε δημοσια υπηρεσια, με αντιμετωπιζαν σαν εχθρο της πατριδας, και μηπως επρεπε και να ζητησω και συγνωμη που τους ενοχλουσα, δεν μ΄αρεσει που θα το πω ομως ειχαμε τεραστιο μεριδιο ευθυνης και εμεις, μπορει να μην τρωγαμε με χρυσα κουταλια ομως στα τοσα σκανδαλα που γιναν μειναμε με κλειστα τα ματια, δεν τους τιμωρησαμε αντιθετα τους διναμε το δικαιωμα να μας χτυπανε κι΄αλλο, τους αφησαμε να καταστρεψουν τη ζωη μας το μελλον των παιδιων και δεν καναμε τιποτα για να τους τιμωρησουμε, αντιθετα τους ξαναψηφιζαμε, βλεπαμε τα στραβα που γινοντουσαν στις δημοσιες υπηρεσιες και δεν καναμε καποια καταγγελια στους αρμοδιους ξανα και ξανα (απλα εμεις εχουμε και λεμε το εξης: εγω δεν θα γινω ρουφιανος) δεν ειναι θεμα ρουφιανιας, απλα αν δεν μπορει καποιος που δουλευει και πρεπει να εξυπηρετει τον πολιτη να παει σπιτι του...ομως παρολη την σαπιλα που υπαρχει σε ολο αυτο το κομματι του δημοσιου τομεα, δεν μπορω να μην νοιωθω σε καποια πραγματα απλα καθημερινα που ειχα με νοσταλγια, μπορει να εφυγα για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μου ομως δεν μπορω να μην νοιωθω θυμο που ολη αυτη η κατασταση με αναγκασε γιατι δεν ηταν επιλογη μου πριν ενα χρονο, να φυγω να αφησω φιλους, και συγγενεις, να ξεκινησω μια καινουργια ζωη σε μια ξενη για μενα χωρα, εδω υπαρχουν αλλες προοπτικες και οσο αφορα το θεμα υγειας δουλειας ασφαλειας, παιδειας, ομως οπως και να το κανουμε σε εμανα τουλαχιστον θα υπαρχει παντα αυτο το κατι μεσα μου που θα ψιλοποναει, θα μου πει καποιος πολυ ρομαντικα τα βλεπεις σε μερικα χρονια θα συνηθισεις, μπορει, ομως αν χασουμε και αυτο τον ρομαντισμο μας τι θα ειμαστε? προχωραμε σκεφτομαστε θετικα οπως ειπε και o jdc80...

                Comment


                  #38
                  << archer100 Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής. Όλα από κει ξεκινάνε. Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Και το πράμα πάει αλυσιδωτά, από γενιά σε γενιά. .....
                  Μακριά και αγαπημένοι και όποιος φύγει να ρίξει και μια μαύρη πέτρα πίσω και να ευχαριστεί το Θεό που κατάφερε να γλυτώσει...>>

                  Ε λοιπόν τέτοια διάθεση για αυτομαστίγωμα δεν έχω δεί ούτε στους μουσουλμάνους! Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα αγαπητέ! Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω εγώ, εγώ είναι το ότι είμαστε ο λαός της υπερβολής. Ότι κάνουμε, το κάνουμε με ζήλο...αγαπάμε πολύ, μισούμε πολύ, δουλεύουμε πολύ, τεμπελιάζουμε πολύ, ζηλεύουμε πολύ, αδιαφορούμε πολύ, ε με ότι καταπιαστούμε τελοσπάντων ή θα τα κάνουμε μαντάρα ή θα κάνουμε ''παπάδες'', μπορούμε να είμαστε σαν τον ''μπαρμπα-Γιώργο'' αλλά και σαν τον ''Χατζηαβάτη''! Ένα χρόνο τώρα στην Αγγλία έχω δεί το εξής, -αν κάποιος ''συντοπίτης'' έχει διαφορετική άποψη θα ήθελα να τη διαβάσω- λαμογιά, μπαγαποντιά και γενικά όλα αυτά που ανέφερες γίνονται ΠΑΝΤΟΥ!! Απλά οι ''άλλοι'' το κάνουν με μέτρο!! Δε φαντάζεσαι πόσοι ζουν αποκλειστικά από το κράτος εδώ πάνω! Για να μην κουράζω ασκοπά τον αναγνώστη, κάντε όλοι είστε έξω μια δημοσκόπηση αποκλειστικά με πολίτες της χώρας προορισμού σας. Θα διαπιστώσετε πολλά κοινά, σας βεβαιώ! Οκ η οργάνωση είναι καλύτερη το παραδέχομαι! Αυτή χρειάστικε η Ζημενς για να λαδώσει την μισή υφήλιο! Αυτή χρειάστικαν οι εξουσίες για να καθυποτάξουν ''ατίθασες'' μάζες!!

                  Η ιστορία επαναλαμβάνετε, για άλλη μια φορά τα....''μυαλά'' του τόπου αυτού την κάνουν με ελαφρά (πονάει η προσπάθεια να αλλάξεις συνήθειες εκατοντάδων χρόνων), για άλλη μια φορά ο έξω-ελληνισμός θα μεγαλουργήσει και τέλος για άλλη μια φορά για όλα τα κακά της μοίρας μας θα φταίνε οι εβραίοι!!(και ο αμερικάνοι ενίοτε)

                  See you later!
                  Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    πιστευω πως ολοι λεμε και συμφωνουμε στο ιδιο πραγμα, πως η κατασταση στην ελλαδα εφτασε στο ναδιρ και πως ολοι μας εχουμε μεριδιο ευθυνης γιατι δεν καναμε τιποτα να το αλλαξουμε!!! αντι να τους δωσουμε μαθημα σε καθε εκλογες εμεις βγαζαμε κυβερνηση αυτους που μας ρουφαγαν το αιμα... θα μου πειτε δεν υπηρχαν αλλοι τοτε, αν ολοι μας ειχαμε μια αποχη της ταξης του 90 τοις εκατο, δεν θα περναν το μαθημα τους? και εγω παμπολες φορες πηγαινοντας σε δημοσια υπηρεσια, με αντιμετωπιζαν σαν εχθρο της πατριδας, και μηπως επρεπε και να ζητησω και συγνωμη που τους ενοχλουσα, δεν μ΄αρεσει που θα το πω ομως ειχαμε τεραστιο μεριδιο ευθυνης και εμεις, μπορει να μην τρωγαμε με χρυσα κουταλια ομως στα τοσα σκανδαλα που γιναν μειναμε με κλειστα τα ματια, δεν τους τιμωρησαμε αντιθετα τους διναμε το δικαιωμα να μας χτυπανε κι΄αλλο, τους αφησαμε να καταστρεψουν τη ζωη μας το μελλον των παιδιων και δεν καναμε τιποτα για να τους τιμωρησουμε, αντιθετα τους ξαναψηφιζαμε, βλεπαμε τα στραβα που γινοντουσαν στις δημοσιες υπηρεσιες και δεν καναμε καποια καταγγελια στους αρμοδιους ξανα και ξανα (απλα εμεις εχουμε και λεμε το εξης: εγω δεν θα γινω ρουφιανος) δεν ειναι θεμα ρουφιανιας, απλα αν δεν μπορει καποιος που δουλευει και πρεπει να εξυπηρετει τον πολιτη να παει σπιτι του...ομως παρολη την σαπιλα που υπαρχει σε ολο αυτο το κομματι του δημοσιου τομεα, δεν μπορω να μην νοιωθω σε καποια πραγματα απλα καθημερινα που ειχα με νοσταλγια, μπορει να εφυγα για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μου ομως δεν μπορω να μην νοιωθω θυμο που ολη αυτη η κατασταση με αναγκασε γιατι δεν ηταν επιλογη μου πριν ενα χρονο, να φυγω να αφησω φιλους, και συγγενεις, να ξεκινησω μια καινουργια ζωη σε μια ξενη για μενα χωρα, εδω υπαρχουν αλλες προοπτικες και οσο αφορα το θεμα υγειας δουλειας ασφαλειας, παιδειας, ομως οπως και να το κανουμε σε εμανα τουλαχιστον θα υπαρχει παντα αυτο το κατι μεσα μου που θα ψιλοποναει, θα μου πει καποιος πολυ ρομαντικα τα βλεπεις σε μερικα χρονια θα συνηθισεις, μπορει, ομως αν χασουμε και αυτο τον ρομαντισμο μας τι θα ειμαστε? προχωραμε σκεφτομαστε θετικα οπως ειπε και o jdc80...
                    Ακριβώς εκεί είναι που δε συμφωνούμε όλοι αν διάβασες τα προηγούμενα post.
                    Στο ότι δηλαδή όλοι έχουμε μερίδιο στην ευθύνη.
                    Το θέμα για μένα είναι στις απόψεις που υποστηρίζουμε να εκφέρουμε και λογικά επιχειρήματα.
                    Και επίσης να σεβόμαστε τη διαφορετική άποψη χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλο.

                    Comment


                      #40
                      kosta1900, και βεβαια τα διαβασα και συμφωνω, απολυτα!!

                      Comment


                        #41
                        για να μην μπερδεψω καποιον με αυτο που γραφω να εξηγησω οτι οταν λεω πως συμφωνω εννοω οτι ο καθε ανθρωπος εχει την δικια του γνωμη, εμπειρια, βλεπει με αλλη οπτικη γωνια τα πραγματα αλλα παντα με σεβασμο και λογικα επιχειρρηματα ωστε να υπαρχει ενας υγιειης διαλογος. το μεριδιο ευθυνης εξαρταται πως το βλεπει κανεις... μπορει να μην τα φαγαμε μαζι με τους πολιτικους μπορει να μην πηραμε μαζι τις μιζες, απο την στιγμη ομως που δεν τιμωρουντουσαν και τους ανεχομασταν τους εκλεγαμε και τους διναμε την εξουσια, εχουμε την δικη μας ευθυνη για αυτο που εγινε, π.χ 0ταν ο ΓΑΠ ειπε λεφτα υπαρχουν, και μετα απο 2 μηνες μας εβαλε στο ΔΝΤ δεν αντεδρασε κανενας εκει εμενα επαιξαν με το μελλον των παιδιων μου, του αντρα μου και το δικο μου, και οχι μονο ολοκληρου του ελληνικου εθνους δεν ξεσηκωθηκαμε οταν βγαλαν τον Παπακωνσταντινου απο υπουργο οικονομικων δεν τιμωρηθηκε κανενας τους εμας ομως μας εξοντωσανκαι κατα την ταπεινη μου αποψη πιστευω πως ο λαος εχει απιστευτη δυναμη, αλλα ποτε μας δεν την χρησιμοποιησαμε, αντιθετα με την συμπεριφορα μας λεγαμε κι΄αλλο κι΄αλλο!εκει πιστευω πως ειναι η μονη μας ευθυνη οτι δεν αντιδρασαμε απο κοινου ακομα και οσα ξεσπασματα γιναν ειχαν παντα μεσα τους και κατι πολιτικο ποτε κατι απο κοινου των ελληνων ...

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by αντρικος View Post
                          Ένα χρόνο τώρα στην Αγγλία έχω δεί το εξής, -αν κάποιος ''συντοπίτης'' έχει διαφορετική άποψη θα ήθελα να τη διαβάσω- λαμογιά, μπαγαποντιά και γενικά όλα αυτά που ανέφερες γίνονται ΠΑΝΤΟΥ!! Απλά οι ''άλλοι'' το κάνουν με μέτρο!! Δε φαντάζεσαι πόσοι ζουν αποκλειστικά από το κράτος εδώ πάνω! ....Οκ η οργάνωση είναι καλύτερη το παραδέχομαι! Αυτή χρειάστικε η Ζημενς για να λαδώσει την μισή υφήλιο! Αυτή χρειάστικαν οι εξουσίες για να καθυποτάξουν ''ατίθασες'' μάζες!!

                          Η ιστορία επαναλαμβάνετε, για άλλη μια φορά τα....''μυαλά'' του τόπου αυτού την κάνουν με ελαφρά (πονάει η προσπάθεια να αλλάξεις συνήθειες εκατοντάδων χρόνων), για άλλη μια φορά ο έξω-ελληνισμός θα μεγαλουργήσει και τέλος για άλλη μια φορά για όλα τα κακά της μοίρας μας θα φταίνε οι εβραίοι!!(και ο αμερικάνοι ενίοτε)
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #43
                            "Δε φαντάζεσαι πόσοι ζουν αποκλειστικά από το κράτος εδώ πάνω!"

                            Ειδικά εδω πάνω που μένω εγώ, πανικός γίνεται !

                            Comment


                              #44
                              Εμένα η δική μου άποψη είναι οτι έχουμε αυτό που μας αξίζει σα χώρα και κράτος.Επίσης με το« Μαζί τα φάγαμε». συμφωνώ, γιατί όσο δίνονταν τα χρήματα αφειδώς δεν υπήρχε αντίδραση.Με το που άρχισαν οι περικοπές όλοι άρχισαν τις διαφωνίες.Τα δανεικά δε χαρίζονται.Τώρα ήρθε ο λογαριασμός...

                              Τα συναισθήματα για τη χώρα μας σαν έθνος υπάρχουν και είναι πολύ δυνατά.Συγκριτικά δε, ( καταχρηστική σύγκριση κάνω ) με τη χώρα που ζω παρατηρώ πως δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να υποεκτιμήμουμε τον εαυτό μας ή να θεωρούμε ότι δεν υπάρχει πια λύση.Η λύση είναι μέσα μας γιατί το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό καθαρά,πιο πολύ θα έλεγα πως είναι ηθικό και υπαρξιακό.
                              Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                              Comment


                                #45
                                Τί διαβάζει ο άνθρωπος στο τέλος της ημέρας και του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

                                ξερω οτι θα γανω κακος, αγενης κλπ αν και δεν ειναι στις προθεσεις μου, στο τονιζω αυτο, αλλα .... πρεπει να ζουσες σε γυαλα η δεν επερνες χαμπαρι απο το φαγοποτι που γινοταν γυρω σου.....
                                Έπαιρνα χαμπάρι αλλά έβλεπα κι όλους όσους δεν εξαπατούσαν.

                                δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
                                δεν προσβάλλομαι αλλά έχω την εντύπωση ότι εξετάζεις μονόπλευρα τα πράγματα

                                δηλαδη εσυ δεν εχεις διπλωμα οδηγησης?
                                όχι δεν έχω

                                και αν ναι, δεν τα εσκασες για να μην σε κοψουν?
                                συνειδητά προτίμησα να μην λαδώσω για να πάρω δίπλωμα τα πρώτα χρόνια.

                                και ξανα τρεχεις να δινεις γιατι εαν δεν τα εδινες θα σε εκοβαν μπας και τους τα σκασεις στην τελικη
                                Όταν είχα σταθερή δουλειά ήμουν διατεθημένη να κοπώ καινα ξαναδώσω εξετάσεις όσες φορές χρειαζόταν προκειμένου να μην λαδώσω. Δυστυχώς απολύθηκα και δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω αυτό το πείραμα.

                                εχεις αυτοκινητο? και αν ναι το εχεις περασει απο κτεο?? και αν το περασες δεν στα πηραν?
                                Δεν έχω αυτοκίνητο γιατί δεν είχα χρήματα και δεν θα έπαιρνα ποτέ δάνειο που θα με έβαζε σε δυσκολία. Την εποχή που είχα βάλει αρκετά λεφτά να πάρω αμάξι ήρθη κρίση κι απολύθηκα. Τελικά τύχερή ήμουν!

                                ειχες σβησει κληση απο τροχαια παραβαση?
                                Έχει λάβει κλήση ο φίλος μου και μάλιστα ήταν άδικη κλήση. Την πλήρωσε κανονικά. Ούτε κι εκείνος λαδώνει. Όχι δεν είναι πλούσιος. Το αντίθετο!

                                οπου πηγες ειτε για φαγητο ειτε για ποτο ειτε για εναν καφε παντα επερνες αποδειξη??
                                Και έπαιρνα πάντα και μου την έδιναν πάντα. Αν θέλεις το πιστεύεις αλλά γιατί να πώ ψέματα;

                                μονο αυτα τα ολιγα σε βαζω σαν ερωτημα και αυτο γιατι δεν ξερω τι δραστηριοτητες ειχες,
                                ιδιωτική υπάλληλος με πτυχίο. Ο μεγαλύτερος μισθός που πήρα ποτέ ήταν 1.200 μικτά.


                                συγνωμη και παλι αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει ατομο ενηλικο που να εχει ζησει στην ελλαδα τα τελευταια 30-40 χρονια και δεν ειχε παρει χαμπαρι οτι ειχαμε μεγαλο party......για τρελη μασα λεμε......ατελειωτη.....ανευ προηγουμενου.

                                μαλλον εκλεινες τα ματια σου και εκανες οτι δεν τα βλεπεις η θα πρεπει να πιστεψω οτι λες ψεματα,......ρωτα οποιον θελεις
                                Έβλεπα ότι τα έκαναν ΚΑΠΟΙΟΙ όχι όλοι
                                Εσύ δεν είδες ποτέ όσους ζούσαν έντιμα;

                                δηλαδη εσυ ποτε δεν επεσες στην αναγκη να κανεις την δουλεια σου και να σε καθυστερουν μονο και μονο για να τα παρουν??
                                ΠΟΤΕ και γι'αυτό ταλαιπωρήθηκα πολλές φορές.


                                σε δημοσια υπηρεσια δεν πηγες? δεν ειδες οτι ολος ο κοσμος εβριζε? σε ικα δεν εχεις μπει?
                                Φυσικά και πήγα. Και πάλι όμω δεν ήταν όλοι που δεν δούλευαν. Συνήθως ήταν οι διευθυντές.

                                δεν πηγες σε γιατρο ο οποιος για να κανει την δουλεια του εκβιαστικα ζητουσε το κατι τις του??

                                Ήμουν τυχερή και δεν χρειάστηκε να πάω χειρουργείο. Ο φίλος μου έκανε σοβαρή εγχείρηση και δεν έδωσε φακελλάκι Σε πανεπιστημιακή δημόσια κλινική της Αθήνας μέσω ΙΚΑ. Δεν ήταν τέλειες οι συνθήκες νοσηλείας αλλά οι γιατροί ήταν άψογοι.

                                σε εφορια?? ουτε απο εξω δεν περασες ολα αυτα τα χρονια?? αν και δεν ειχα παρε δωσε νε εφοριακο εχω φιλους που ''καθαριζαν την μουγαδα'' γιατι ειχαν τα καταλλληλα ''κονε' γιατι βλεπεις οταν παιζει χρημα , μαζευετε πολυς κοσμος τριγυρω, σαν την μυγα στο σκατο ενα πραγμα
                                Εξωγήϊνη είμαι; Φυσικά και πήγα σε ΔΟΥ!!!! Και πάλι θα σου πώ ότι οι υπεύθυνοι είναι οι ανώτεροι της κλίμακας. Δεν μπορώ να κατηγορήσω όλοτον κόσμο.

                                Εγώ δεν είπα ότι δεν συνέβαιναν πολλά από όσα έγραψες. Δεν κάνω όμως το λάθος να μην διαχωρίσω το ποιοί ευθύνονταν και ποιοί όχι και δεν θέλω να πέσω στην παγίδα να βάλω ταμπέλες. Ξέρεις πού θα μας οδηγήσει αυτό το σκεπτικό; Στο να τρωγόμαστε μεταξύ μας και την ίδια στιγμή όσοι είναι πραγματικά υπεύθυνοι θα έχουν ξεφύγει. "Διαίρει και βασίλευε", η παλαιότερη τακτική του κόσμου!

                                Comment

                                Working...
                                X