Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!

    Ανοιγω αυτο το θεμα οπου νομιζω οτι μπορει να λειτουργησει σαν μια καταθεση των συναισθηματων μας,σαν μια ψυχολογικη υποστηριξη, μπορουμε να γραψουμε εδω μεσα τι μας πνιγει, τι αδικια νοιωθουμε γυρω μας αλλα και σε εμας, την χαρα μας για μικρα και μεγαλα πραγματα γιατι απο εκει ισως και αλλοι να περνουν δυναμη και κουραγιο, πως μπορουμε να αλλαξουμε καποια πραγματα, οσοι εχουμε φυγει απο την Ελλαδα αλλα και οσοι μενουν στην ελλαδα, χωρις να ζηταμε κατι να μαθουμε απλα να βγαζουμε απο μεσα μας οτι μας ενοχλει...οτι μας πικραινει...οτι μας στεναχωρει... αλλα και οτι μας κανει χαρουμενους!!!

    #2
    Αφου εγω το ανοιξα ας κανω και την αρχη, σημερα μαθαινοντας καποιο δυσαρεστο γεγονος για καποιο μελος
    εδω στο γκρουπ, μου βγηκαν ολα οσα κραταγα και επνιγα τοσο καιρο μεσα μου...τα ματια μου δεν
    εχουν σταματησει να τρεχουν, για ενα ανεξηγητο λογο δεν μπορω να σταματησω, και το θεμα μου δεν ειναι
    οτι εχω καποιο προβλημα η δεν περναω καλα, απλα ισως τοσο καιρο που εχω φυγει απο την Ελλαδα, δεν
    ξεσπασα, μου λειπει, θα μου πειτε τι σου λειπει?(δεν μιλαω για την γραφειοκρατια, το δημοσιο, και
    ολα αυτα που σιχαινομαστε ) απλα αναρωτιεμαι γιατι να μην ηταν αλλιως τα πραγματα και να μην
    αναγκαζοταν να φευγουν οι ανθρωποι αφηνοντας πισω τους συγγενεις, φιλους, γιατι να μην ειχαμε και εμεις
    ολο αυτο που αντικρυζω και θαυμαζω εδω, την ευγενεια, την ταξη, την ηρεμια, την ελλειψη αγχους...
    Γιατι να μην ειμασταν και εμεις ετσι? Ολα αυτα μαζι με το πιο πανω γεγονος ηρθαν και κουμπωσαν και ειμαι
    καπως σημερα...

    Comment


      #3
      Εγω αυτο που νιωθω ειναι μια απιστευτη στεναχώρια που αφήνω το σπιτι που εχτιζα 5 χρόνια, τα ζώα μου που ζουν αρμονικα μεταξυ τους και ευτυχισμένα, το βουνο μου, το δασος μου, το χειμωνα μου, τον κηπο μου, τους ανθρώπους εδω γυρω που για 5 χρονια περναμε μια πολυ ομορφη ζωη απο πλευρας παρεας. Και ολα αυτα γιατι εχουμε αχρηστους και παντελως ασχετους πολιτικους. Φευγουν τα καλυτερα μυαλα γιατι τοσα χρονια, τα χειρότερα τομαρια παιζανε στις πλατες μας και τους αφηναμε.

      Δεν ξερω τι θα βρω εκει που παω και πως θα το παρω, ελπιζω να βρω δουλεια και να σταθω στα ποδια μου, γιατι κανεις μας -μα κανεις- δεν αξιζει αυτο που περναμε
      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

      Comment


        #4
        patousis , Σ Ω Σ Τ Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Σ ! ! ! !

        Comment


          #5
          blacktulip , νομίζω ότι ακούω τις σκέψεις που κάνω με τον εαυτό μου. (δεν άφησα τα δάκρυα να κυλίσουν, για να αποφήγω τα γιατί από τους γύρω μου....) & μπορεί ακόμη να μην έχω φύγει, αλλά τα ίδια σκέφτομαι & εγώ....
          τα οποία έρχονται & "κουμπώνουν" με αυτά που λέει ο

          patousis, με τον οποίο επίσης συμφωνώ.....

          & να συμπληρώσω & εγώ το "δικό" μου κομμάτι.....

          εγώ (πέρα από τη στεναχώρια και όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα που όλοι νιώθουμε...) από τη μια έχω σιχαθεί τη ρεμούλα, την ανοργανοσιά, την παρατυπία στα πάντα, την αναρχία (με την έννοια της μη εφαρμογής νόμων), το γλύψιμο & το βύσμα για να βρεις δουλειά & να κάνεις ότιδήποτε πλέον εδώ, τον ωχ-αδερφισμό, μέχρι & τον τρόπο που οδηγάμε "οι καννίβαλοι" και γενικά όλα όσα μας χαρακτηρίζουν "ελληναράδες....". από την άλλη σκέφτομαι "τι πάω να κάνω; ξένος μέσα σε ξένους, σε μια ξένη χώρα, πως θα τα καταφέρω, αν θα τα καταφέρω;;;;" & μετά πάλι σκέφτομαι "& εδώ να κάτσω να προσπαθήσω...τι;;; τι να κάνω;;; σε τι «χώρα» θα μεγαλώσω τα παιδιά μου;;;;"

          άλλες φορές απελπίζομαι και άλλες αναπτερόνεται το ηθικό μου όταν διαβάζω ή μαθαίνω ιστορίες ανθρώπων που τα κατάφεραν, γιατί προσπάθησαν, πίστεψαν στον εαυτό τους & τις ικανότητές τους & το τόλμησαν.....
          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

          Comment


            #6
            Σε κανεναν δεν θα λειψει το ελληνικο κρατος..Σ ολους θα λειψει ομως η ελλαδα..

            και παντα θα λειπει..εξω θα εισαι παντα immigrant..τελεια και παυλα..οσα διαβατηρια και εαν παρεις..

            απο κει και περα εαν πας σε μια χωρα και δεν ξερεις την γλωσσα δεν θα τα καταφερεις..και για να την μαθεις απο το μηδεν θα περασει χρονος αρα σπαταλη ετοιμων χρηματων..αλλα και να βρεις δουλεια, διχως να ξερεις να μιλας την γλωσσα τους, θα εισαι ενας immigrant που θα φυτοζωει..οπως τα πακις με τις οικογενειες τους εδω ή οι αφρικανοι καθαριστες στην νορβηγια

            Η μεταναστευση πλεον,( σε ενα συστημα που ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ και εχουν ημερομηνια ληξης τα 45-50 ) δεν ειναι οπως παλια που ο βοσκος απο τους γαργαλιανους αγοραζε μονοκατοικια σε προαστειο της μελβουρνης..πλεον ολα εχουν γινει πιο σκληρα, πιο απαιτητητικα και λογω ανταγωνισμου αλλα και εργασιακου κοστους..

            οποτε εγω προσωπικα πιστευω οτι εαν δεν εχεις καποια βαση οπως θα πας σε μα ξενη χωρα ετσι θα επιστρεψεις με καποια χιλιαρικα που ειχες στην ακρη μειον ή περισσοτερο φεσομενος..

            Comment


              #7
              Παιδια ο,τι ακριβως νιωθετε,νιωθω...Σημερα ειναι μια πολυ ιδιαιτερη μερα για μενα γτ επιτελους εμαθα οτι περασα το τελευταιο μου μαθημα κ ετσι ειναι σιγουρο πλεον οτι απο Οκτωβρη και γω εκει θ μαι..Σημερα λοιπον ημουν στο αμαξι με το αγορι μου και λεγαμε πως θα ειναι τα πραγματα εξω κ αν θα τα καταφερουμε (μαζι θα ανεβουμε) κλπ κλπ..κ εκεινη τν ωρα κατεβαιναμε το βουνο πανω απο τη βεικου και ειχαμε πιατο την Αθηνα μπροστα μας.Σταματησαμε ετσι γ μια στιγμη,κ του λεω"μπορει η Αθηνα να με τσαντιζει, αλλα δν μπορω να φανταστω τη ζωη μου μακρια απο δω...απο συγγενεις,γονεις,φιλους,σοκακια και δρομους στους οποιους μεγαλωσαμε..εμεις μαθαμε την αλανα..τρεχαμε σαν τα κατσικια απο δω κ απο κει με μια μπαλα στα χερια κ ξαφνικα καλουμαστε να τα αφησουμε ολα αυτα πισω...Ακομα και οι στιγμες αφραγκιας μας θα μου λειψουν..".Εκεινες τις στιγμες, ανεβαιναμε με 2 μπυρες κ σουβλακια πανω στο βουνο,καθομασταν στο κλασσικο πετρινο διπλα στο ενα και μοναδικο παγκακι κ αγναντευαμε ολη την Αθηνα..Κ αυτο δν χρειαζοταν να το πληρωσεις.Ηταν η στιγμη μας..κ πιστεψτε με εκεινη τν ωρα το μονο που δν σκεφτοσουν ηταν τα χρηματα.Θα μου πειτε..θα δημιουργησεις καινουριες στιγμες..Σιγουρα!παντα προσπαθω ν τα βλεπω αισιοδοξα...αλλα αυτος ο κομπος στο λαιμο, ο οποιος θα μεγαλωνει ολο κ πιο πολυ,δν νομιζω να φυγει...Αυτη η πικρα που τα αφηνεις ολα πισω..Οταν κοιτας τους γονεις σου κ ξερεις πως πισω απο το χαμογελο τους και το " καλο ταξιδι.μη στεναχωριεσαι γ μας.ολα θα φτιαξουν αρκει εσυ ν σαι ευτυχισμενη" κρυβεται αυτος ο ιδιος κομπος που πνιγει κ σενα, δεν αντεχεις..Επειδη ομως πολυ μελο το καναμε και πρεπει να το δουμε κ λιγο αισιοδοξα, εγω τους λεω να μην ανησυχουν γτ θα χουν τσαμπα διακοπες τωρα που βγαινουν στην συνταξη!!!

              Comment


                #8
                κακια, δρομους που μεγαλωσαμε...εμεις μαθαμε την αλανα..τρεχαμε σαν τα κατσικια απο δω κ απο κει με μια μπαλα στα χερια κ ξαφνικα καλουμαστε να τα αφησουμε ολα αυτα πισω...Ακομα και οι στιγμες αφραγκιας μας θα μου λειψουν..".Εκεινες τις στιγμες, ανεβαιναμε με 2 μπυρες κ σουβλακια πανω στο βουνο,καθομασταν στο κλασσικο πετρινο διπλα στο ενα και μοναδικο παγκακι κ αγναντευαμε ολη την Αθηνα..Κ αυτο δν χρειαζοταν να το πληρωσεις.Ηταν η στιγμη μας..κ πιστεψτε με εκεινη τν ωρα το μονο που δν σκεφτοσουν ηταν τα χρηματα.Θα μου πειτε..θα δημιουργησεις καινουριες στιγμες..Σιγουρα!παντα προσπαθω ν τα βλεπω αισιοδοξα...αλλα αυτος ο κομπος στο λαιμο, ο οποιος θα μεγαλωνει ολο κ πιο πολυ,δν νομιζω να φυγει...Αυτη η πικρα που τα αφηνεις ολα πισω..Οταν κοιτας τους γονεις σου κ ξερεις πως πισω απο το χαμογελο τους και το " καλο ταξιδι.μη στεναχωριεσαι γ μας.ολα θα φτιαξουν αρκει εσυ ν σαι ευτυχισμενη" κρυβεται αυτος ο ιδιος κομπος που πνιγει κ σενα, δεν αντεχεις..Επειδη ομως πολυ μελο το καναμε και πρεπει να το δουμε κ λιγο αισιοδοξα, εγω τους λεω να μην ανησυχουν γτ θα χουν τσαμπα διακοπες τωρα που βγαινουν στην συνταξη!!!

                Comment


                  #9
                  Αγαπητή ch7088....

                  Όταν φευγεις από την χώρα σου για να πάς στο εξωτερικό δεν αναπολείς όσα χάνεις και δεν κοιτάς πίσω !
                  Είσαι σίγουρος ότι θα πετύχεις και έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι δεν υπάρχει γυρισμός
                  Αν όλα αυτά για την τρομερή θέα τσιμέντου, τα υγιεινά σουβλάκια άραγμα κτλ είναι τόσο σπουδαία για εσένα που από ΤΩΡΑ δεν φαντάζεσαι μακριά τους,
                  είναι καλύτερα να μην πάς πουθενά ! Κάτσε με γονείς παππούδες και απόλαυσε τα καλά της Ελλάδας μαζί με τα κακά
                  Επειδή ίσως να είσαι μικρή θα καταλάβεις κάποτε ότι....

                  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ !

                  Κάτι χάνεις Κάτι κερδίζεις και εξαρτάται πώς σε έχουν μεγαλώσει για το τι είσαι πρόθυμος να χάσεις .....

                  Comment


                    #10
                    Είναι η πρώτη μέρα που ξυπνάω στην Αγγλία, κι όταν συγκρίνω τα όσα νιώθω τώρα με τα όσα είχα νιώσει πριν 15 χρόνια όταν είχα ξαναέρθει ως φοιτήτρια δεν υπάρχει καμία σχέση. Όχι ότι η Ελλάδα ήταν παράδεισος τότε, αλλά δεν ήταν μια διαλυμένη χώρα.Τα κύρια συναίσθήματά μου είναι ένας απέραντος θυμός και μια απίστευτη πίκρα προς όλους τους εθνοπατέρες μας. Ατή τη φορά τα συνέκρινα όλα, μα όλα, από το πόσο εύκολο μου ήταν να μετακινηθώ μέσα στο αγγλικό αεροδρόμιο ως το πόσο οργανωμένη είναι η τοπική αστική συγκοινωνία και κάθε φορά έλεγα "ρε γαμώτο ΓΙΑΤΙ εμείς στην Ελλάδα δεν μπορούμε να ζούμε έτσι"; Γιατί η ζωή στην Αγγλία να είναι οργανωμένη ώστε να κυλά ομαλά και χωρίς ταλαιπωρία και μόλις πριν 5 μέρες να ήμουν στη ΔΕΗ όρθια για 3 ώρες κάτωαπό τον ήλιο για μία υπογραφή; Και πάει λέγοντας, τα παραδείγματα που θα μπορούσα να αναφέρω για σύγριση είναι άπειρα.

                    Αυτό το ΓΙΑΤΙ είναι που μου φέρνει δάκρυα στα μάτια αυτή τη στιγμή. Όλοι οι άνθρωποι είναι καλοί και κακοί, Άγγλοι και Έλληνες, και στις δύο χώρες έχουν τα όνειρά τους και τις ζωές τους κι όμως εμάς μας διώχνουν όπως κάποιος μαλάκας θα έδιωχνε ένα κακόμοιρο αδέσποτο σκύλο. Μας κλωτσάνε, μας υποτιμούν, μας βρίζουν και μας δίνουν στο τέλος μια κλωτσιά.

                    Γιατί λοιπόν; Γιατί οι πολιτκοί να απολαμβάνουν τα μπάνια τους και τις διακοπές τους αφού κατέστρεψαν μια χώρα κι εγώ να είμαι εδώ με μια βαλίτσα 30 κιλά που χωράει το πιο απαραίτητα πράγματα μιας ζωής και να προπαθώ να βρω μια άκρη;
                    Γιατί να έχουν στρωμένη δουλειά (να δουλεύουν τον κόσμο), και σύνταξη, άρα και μισθό, κι εγώ να αφήνω πίσω δυο γονείς 75 χρονών με 400 ευρώ σύνταξη και να έρχομαι εδώ να αρχίσω ξανά από την αρχή στα 38 μου χρόνια, τόσο μακριά από τη χώρα μου;
                    Γιατί να αποχωριστώ για ένα μήνα σύντροφο και σκύλο; Γιατί γιατί γιατί...
                    Τα άλλα συναισθήματα όπως κούραση, άγχος μπορώ να τα ελέγξω γιατί τα καταννοώ αλλά αυτό το γιατί η Ελλάδα με διώχνει χωρίς να υπάρχει λόγος, αυό με ξεπερνάει. Δεν θέλω να πέσω στην παγίδα να μισήσω την Ελλάδα αλλά μισώ όλους τους πολιτικούς και τους "άρχοντες". Να άλλο ένα συναίσθημα: μίσος, και δεν μου αρέσει να νιώθω έτσι.

                    Comment


                      #11
                      Ρε παιδιά, με όλο το σεβασμό κιόλας miss espresso, αλλά έλεος πια με τους πολιτικούς μας και τους εθνοπατέρες!
                      Δηλαδή αυτοί του εξωτερικού είναι καλύτεροι και θέλουν το καλό του λαού τους?
                      Καλό θα είναι να κοιτάμε πρώτα στο καθρέπτη πριν κατηγορούμε άλλους.
                      Όλα ξεκινούν απ'την παιδεία, όταν βλέπεις καθημερινά μόνο στραβά και ανάποδα, παρανομίες στους δρόμους, αυτοκίνητα να περνούν σε κάθε φανάρι με κόκκινο κινδυνεύοντας να σκοτώσουν γιαγιάδες με μωρά, βρισίδια, συμφεροντολόγους, ψευτόμαγκες, για όλα αυτά ευθύνονται οι πολιτικοί?
                      Μήπως είναι και λίγο στο DNA μας?
                      Γιατί δε τα βλέπουμε έξω και είναι σα να βρισκόμαστε σε άλλον πλανήτη?
                      Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά σε μεγάλο βαθμό πιστεύω πως έχουμε τους πολιτικούς που αξίζουμε.
                      Στο εξωτερικό ο κόσμος δε μιλάει πολύ αλλά όταν έρθει η ώρα της κάλπης πράττει.
                      Εδώ το αντίθετο, φωνάζουμε για τις εντυπώσεις και ψηφίζουμε τους ίδιους.
                      Φίλε Dimpas δεν είναι κακό να είμαστε και λίγο συναισθηματικοί, ίσα ίσα λείπει πολύ την εποχή μας και μου 'κανε πολύ θετική εντύπωση η κοπελιά.
                      Και επειδή αναφέρθηκες στο νεαρό της ηλικίας της, εσύ ως μεγαλύτερος θα 'πρεπε να ξέρεις πως σίγουρος ότι θα πετύχεις μπορείς να είσαι μόνο όταν εξαρτάται καθαρά και μόνο από εσένα.
                      Κι αυτό δε συνέβαινε κατά τη δεκαετία του 60 στο εξωτερικό, πόσο μάλλον σήμερα με τη κρίση.

                      Comment


                        #12
                        kostas1900

                        όταν σκέφτομαι ότι οι γονείς μου έφγαν μετανάστες το '60 κι έζησαν έξω τη μισή τους ζωή επειδή στην Ελλάδα δεν είχαν ούτε λεφτά ούτε δουλειά, και τώρα φεύγω κι εγώ ξανά έξω για τους ίδιους ακριβώς λόγους, η πρώτη μου σκέψη θα είνα ότι κάτι δεν πήγε καλά με την οργάνωση της χώρας στα τελευταία 50 (!) χρόνια.

                        Ως ένα βαθμό κι εγώ θα πώ ότι φταίει η γενετική μας καφρίλα, αλλά από κει και πέρα και σ' αυτό το ζήτημα μία οργανωμένη πολιτεία θα έπαιρνε τα μέτρα να εκπαιδεύσει τους πολίτες της και να τους κάνει πιο υπεύθυνους ή συνεπείς.

                        Δεν θα σου πω για τον τρόπο που οδηγούν στην Ελλάδα ή για το ότι πετούν στα σκουπίδια στο δρόμο. Εκεί ο καθένας ξέρει αν είναι ηλίθιος ή όχι και πράττει ανάλογα Για τα πεζοδρόμιο όμως που δεν υπάρχουν ευθύνεται το DNA μας ή ο κάθε δήμαρχος που αντί να φτιάχνει την πόλη του τρώει τα λεφτά. Το ότι οι ανάπηροι δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν, φταίει το DNA μας ή ότι δεν υπάρχει μέριμνα;

                        Δεν θα κρύψω ότι κι εγώ πολύ συχνά κατηγορώ τους συμπατριώτες μου για τον ωχαδερφισμό που δείχνουν. Με επηρέασε το γεγονός ότι υπήρξα παιδί μεταναστών και μεγάλωσα με μια περισότερο εξευρωπαϊσμένη νοοτροπία. Ως ένα βαθμό όμως. Ναι θα κατηγορήσω τους εθνοπατέρες γιατί φοβάμαι οτι σαν λαός έχουμε ξεχάσει ότι θα πρέπει να συγκεκριμενοποιούμε ποιός φταίει για τί και ποιός ευθύνεται για τί. Και κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο απλός πολίτης θα πρέπει να αναλαμβάνει ευθύνες που δεν του αναλογούν. Ο καθένας έχει ένα ρόλο στην κοινωνία. Κάποιος μπορεί να συνεισφέρει στα κοινά, άλλος στην οικονομία, άλλος στον πολιτισμό και πάει λέγοντας. Γιατί ξαφνικά θεωρούμε ότι ο απλός Έλληνας πολίτης, ενώ εργάζεται (εργαζοταν κάποτε), συνεχώς ενισχύει την οικονομία με τους φόρους του, συνεισφέρει στη διαιώνιση των Ελλήνων με το να κάνει οικογένεια θα πρέπει ΚΑΙ να εξασφαλίζει ότι η διοίκηση της χώρας είναι ομαλή. Αυτό πληρώνεται να το κάνει κάποιος άλλος. Όπως και το να βελτιώνει την Παιδεία και το σύστημα Υγείας

                        Για να πω απλά: ναι! οι πολιτικοί μας δεν αγαπούν την Ελλάδα, μόνο το πορτοφόλι τους. Ναι, ευθύνονται για τα χάλια μας γιατί η δουλειά τους είναι να βελτιώνουν τη χώρα, κι όχι μόνο δεν το κάνουν αλλά εξακριβωμένα τη συκοφαντούν. Όχι δεν φταίει το DNA ενός λαού αλλιώς θα ήταν εύκολο να χαρακτηρίζουμε ένα άτομο με βάση και μόνο την καταγωγή του.

                        Όσο για τις εκλογές, όσο έχουμε ένα εκλογικό σύστημα που μόνο δημοκρατικό δεν είνα δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση. Εγώ δηλαδή αν πάω με εκλογική συνείδηση να ψηφίσω Βασίλη Λεβέντη τί φταίω να με γ@μ@νε κάθε μέρα μέρα όλοι οι υπόλοιποι;

                        Αυτό που γράφεις ότι
                        Καλό θα είναι να κοιτάμε πρώτα στο καθρέπτη πριν κατηγορούμε άλλους.
                        είναι σωστό, αλλά επίσης καλό είναι να σταματήσουμε τη λογική του "μαζί τα φάγαμε", "όλοι φταίγαμε", "όλοι καλά περνούσαμε", "όλοι τα ίδια θέλαμε", "κανένας δεν μιλούσε πριν".

                        Comment


                          #13
                          μισος? δακρυα? απογοητευση? στεναχωρια.......μπαααα.....τιποτε απο ολα αυτα, το μονο που ειχα και εχω στο μυαλο μου ειναι πως θα πετυχω στο νεο μου ξεκινημα και πως θα δωσω στα παιδια μου μια ευκαιρια την οποια δεν θα ειχαν στην ελλαδα μετα την οκονομικη καταρευση και της χωρας αλλα και του γραφοντος, ...... αναμνησεις φυσικα και υπαρχουν αλλα.......

                          για ποιο πραγμα μπορει να μιλα κανεις οταν αυτα που ζησαμε εχουν διαγραφει δια παντος?? η ελλαδα αλλαξε, και αλλαξε προς το χειροτερο και μαλιστα παρα πολυ γρηγορα, και αυτα που ξεραμε δεν υπαρχουν πια, αρα το να στεναχωριεμαι για κατι τετοιο ειναι τουλαχιστων ματαιο, και για να σας το δωσω με παραδειγμα του οτι δεν υπαρχει λογος για τετοιες σκεψεις, ας πω λοιπον οτι ειναι σαν καποιος δικος μας να πεθανε, ειναι λογικο να υπαρχει θλιψη αλλα δεν βοηθα σε κατι, δεν αλλαζει το γεγονος, οσο και αν ειναι στεναχωρο αυτο που λεω ειναι η πραγματικοτητα, αντι λοιπον να κατσω και να κλαιω την μοιρα μου γιατι η ''κακουργα κοινωνια'' και η μοιρα με ''χτυπησε αλυπητα'' και ''αλητες ρουφιανοι πολιτικοι'' προτιμω να επικεντρωσω στο γιατι εφτασα να φυγω? ετσι λοιπον δεν μπορω να εχω δευετρες σκεψεις για το ''αν και το πως και το ισως''.

                          δεν νομιζω οτι μπορει κανενας να πιστεψει οτι στα 41 μου με πηρε το κεφι και ειπα να αλλαξω παραστασεις οταν ειχα την δυνατοτητα να το εχω κανει τουλαχιστω 10 χρονια πριν και με πολυ καλυτερες συνθηκες, αλλα η σκεψη οτι ημουν σε εναν δρομο και ειχα παλεψει για καποια πραγματα δεν αφηναν περιθωρια για κατι τετοιο, ετσι λοιπον οταν ολα αυτα για τα οποια εγω ειχα ''χασει'' 15 χρονια απο την ζωη μου μια ημερα ενας λεβεντης υπουργος τα εκανε σκουπιδα με μια υπογραφη του ποια να ειναι η επιλογη μου? και ποια τα συναισθηματα μου σημερα 2 χρονια μετα??

                          ευγνωμοσυνη για την δευτερη ευκαιρια που ειχα απο μια χωρα που ετυχε να ειναι και η δευτερη πατριδα μου (παλια ιστορια) , η οποια μου εδωσε την ευκαιρια να σταθω ξανα μονος μου στα ποδια μου, και να δω το μελλον με μια αισιοδοξια και να εχουν μια ευκαιρια τα παιδια μου να κανουν κατι στην ζωη τους, πραγμα το οποιο στην ελλαδα θα ηταν αδυνατον με την κατασταση που επικρατει σημερα αλλα και για τα χρονια που ακολουθουν.

                          αρα γιατι να αναπολω κατι που δεν υπαρχει πλεον και δεν μπορει να υπαρξει τουλαχιστων στις ημερες τις δικες μου?

                          ολα αυτα ειναι στο παρελθον και ειναι ωρα να κοιταξουμε στο μελλον, δεν υπαρχει περιθωριο για αλλο χασιμο χρονου, ειδικα οσοι ειναι απο μια ηλικια και πανω δεν εχουν την πολυτελεια αυτη, νομιζω οτι αρκετα εχασαν στην ελλαδα και απο λεφτα και απο δουλεια και απο την ζωη τους την ιδια.

                          ενα τελευταιο για τον φιλο που εγραψε παραπανω οτι : ''.εξω θα εισαι παντα immigrant..τελεια και παυλα..οσα διαβατηρια και εαν παρεις..'' μην νομιζεις οτι ολος μας ο καημος ειναι να παρουμε ενα διαβατηριο απο καποια αλλη χωρα, γιατι πολλοι απο εμας ειχαμε και εχουμε την δυνατοτητα να το κανουμε, αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει και κανενας λογος και ετσι εχουμε ακομα ελληνικα, απο εκει και περα, εχει να κανει με την χωρα που εισαι, ζεις και εργαζεσαι, γιατι αλλο πραγμα ειναι να εισαι σε μια χωρα της Ε.Ε και αλλο να εισαι σε καναδα, η.π.α, αυστραλια και νεα ζηλανδια, ειναι εντελως διαφορετικα τα δεδομενα (ειναι μεγαλη κουβεντα), και να ξερεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου για την αντιμετωπιση που ειχαν οι ''immigrant'' στην ελλαδα ειναι διαφορετικο για εμας, και θα σου πω το μονο απλο, εμεις δεν ειμαστε παρανομα σε καποια χωρα, ειμαστε με το δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης μεσα στα πλαισια της Ε.Ε και οποιαδηποτε συγκριση με αυτους που απλα ''πηδηξαν στο συρμα'' και μπηκαν μεσα ειναι τουλαχιστον ατυχης.

                          Comment


                            #14
                            Μα εγώ δεν εκθείασα πουθενά τους πολιτικούς ούτε και είπα πως δε φταίνε σε τίποτα.
                            Αλλά δε μπορώ να είμαι και της λογικής φταίνε πάντα οι άλλοι, γι΄αυτό και χρησιμοποίησα την έκφραση να κοιτάξουμε πρώτα στον καθρέφτη.
                            Όλοι μας έχουμε το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί, γράφω πουθενά πως πρέπει να αναλάβουμε την ευθύνη για κάτι που δε φταίμε?
                            Εσύ αναφέρθηκες αποκλειστικά και μόνο στους πολιτικούς.
                            Όλα είναι μια πυραμίδα όμως για αυτό καταντήσαμε εδώ που καταντήσαμε.
                            Ο απλός Έλληνας πολίτης όμως εκτός απ'το να εργάζεται και να ενισχύει την οικονομία της χώρας του, πολλές φορές είναι ο ίδιος που δε δίνει αποδείξεις σε πελάτες σε καταστήματα, δε πληρώνει τις κλήσεις που υποχρεούται, κ.ο.κ.
                            Αυτοί δεν είναι απλοί πολίτες που κλέβουν το κράτος και συνυπεύθυνοι της σημερινής κατάστασης?
                            Και λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει νομίζω.
                            Και εγώ παιδί μεταναστών είμαι και μεγάλωσα στη Γερμανία μέχρι τα 18 μου.

                            Comment


                              #15
                              [QUOTE=kostas1900;70352]
                              Όλα είναι μια πυραμίδα όμως για αυτό καταντήσαμε εδώ που καταντήσαμε.
                              Ο απλός Έλληνας πολίτης όμως εκτός απ'το να εργάζεται και να ενισχύει την οικονομία της χώρας του, πολλές φορές είναι ο ίδιος που δε δίνει αποδείξεις σε πελάτες σε καταστήματα, δε πληρώνει τις κλήσεις που υποχρεούται, κ.ο.κ.
                              Αυτοί δεν είναι απλοί πολίτες που κλέβουν το κράτος και συνυπεύθυνοι της σημερινής κατάστασης?
                              Και λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει νομίζω./QUOTE]

                              Είναι όμως αυτός ο απλός Έλληνας πολίτης, ο κανόνας; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί που περιγράφεις, όπως και τα λαμόγια, και ποιός δεν ξέρει τουλάχιστον έναν από τον κύκλο του; Τους τελευταίους μήνες όμως έχω αρχίσει να αναθεωρώ για το ποιοί είναι η πλειοψηφία και ποιοί η μειοψηφία; Αν σκεφτούμε από πουύ μας έχει διαμορφωθεί αυτή η εικόνα (ΜΜΕ), και ξέροντας ότι 9 στα 10 από αυτά που μας λένε στα ΜΜΕ είναι ψέμματα, αναρωτιέμαι μήπως αυυτός είναι ένας εύκολος τρόπος για να μας κάνουν να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, την ώρα που οι πραγματικοί υπεύθυνοι μένουν ανέγγιχτοι.

                              Αλλά έστω νε δεχτούμε ότι ο μέσος Έλληνας είναι έτσι κι όντως δεν κόβει αποδείξεις κτλ. Και πάλι αυτό ευθύνεται για την ανύπαρκτη πρόνοια; Αυτό είναι που κλείνουν τα σχολεία και τα νοσοκομεία; Άντε και να πούμε ότι αυτό έφταιγε και τώρα η θεωρία πάει πιο μακριά. Πώς συγκρίνεται ένας γιατρό που δεν έκοβε απόδειξη για να γλιτώσει 1.000 ευρώ φορολόγηση, με τον ασθενή που δεν ζήταγε απόδειξη γιατί δεν είχε λεφτά και τον Υπουργό που έκανε μίζες για να κερδίσει 10.000.000; Από τουε τρεις κλέφτες ποιός έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη να προστατεύει την χώρα; Η απόδοση ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός;

                              Είναι πολύ εύκολο να κατηγορούμε το μέσο Έλληνα, αλλά και πολύ ωραίο τέχνασμα που σκέφτηκαν κάποιοι για να ξεφύγουν.

                              Comment

                              Working...
                              X