Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διακοπες στην αυστραλια!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Επισης ,ουτε λευκωματα με ευχες κι αφιερωσεις των παιδιων και της γυναικας του , κουβαλαει καποιος που παει για τουρισμο ,οπως σε καποιον που το εβαλε η συζυγος στην βαλιτσα ,σαν εκπληξη....γιατι εχει συμβει κι αυτο και τα βρηκαν ,οταν αρχισε στις ερωτησεις να απανταει οτι ηρθε για τουρισμο-με one way ticket- κι οτι θα γυριζε μονος του κι ενα ντοκυμαντερ .Κι οταν μετα απ αυτο αρχισαν παρα περα ερωτησεις ...απαντησε οτι μπορει να εβγαζε και φοιτητικη βιζα και ηρθε να δει τί παιζει απο τιμες.Δεν του επιτραπηκε η εισοδος ,γιατι καταλαβαν οτι για τουρισμο δεν ειχε κατεβει.Και δεν εφταιγε οπως του ειπαν γνωστοι του απο κατω ,οτι ολα εγιναν γιατι ηταν -ταχα- φακελωμενος επειδη ειχε παει στην Ελλαδα ,σε ημεριδα ενημερωσης για σπουδες στην Αυστραλια και δημοσιευτηκε φωτο του με δηλωση του οτι θελει να μεταναστευσει Αυστραλια...

    Αλλά οταν διαβασα οτι στην καρτα αφιξης ,ειχε γραψει και κατι σχετικα με δουλεια -με την εννοια οτι κρατουσε και μια μηχανη για να κανει ενα ντοκυμαντερ για τους ομογενεις..-.(τα γραφω οπως ακριβως τα εγραψε εδω ) και αρχισαν τις ερωτησεις , γιατι δεν ηρθε και η γυναικα μαζι του διακοπες και πόσο θα του παρει αυτο το ντοκυμαντερ και γιατι δεν ειχε εισιτηριο επιστροφης και τους ειπε οτι δεν ξερει πόσο θα του παρει ,γι αυτο δεν ειχε βγαλει εισιτηριο επιστροφης κι οτι κουβεντα στην κουβεντα ,τους ειπε οτι θελει να δει και τί επιλογες εχει σαν φοιτητης ,ωστε να κανει αιτηση για φοιτητικη βιζα και οτι δεν κατεβηκε με φοιτητικη -οταν τον ρωτησαν γιατι δεν εβγαλε φοιτητικη -γιατι μπορει να εβρισκε καλυτερες τιμες σε σχολες,απ οτι αν εκλεινε απο Ελλαδα και θελει να δει τί παιζει με τις τιμες ...ειχε τελειωσει εκει η ιστορια για μενα.

    Μετα ψαξαν τα πραγματα και βρηκαν το λευκωμα με τις αφιερωσεις κι ενα σημειωματαριο του ,που οπως καταλαβα ,δεν ηταν καλο που το βρηκανε..Δεν θελει φαντασια γιατι τον στειλαν πισω...Επειδη διαβασα στο σχετικο θρεντ ,οτι ηταν απαραδεκτοι οι Αυστραλοι κι αλλα πολλα ασχημα για τους Αυστραλους που τον εστειλαν πισω ,αφου τον στειλαν ενα βραδυ σε κεντρο κρατησης, απο μέλη που σχολιασαν σχετικα.Ετσι ειναι η διαδικασια ,οταν δεν υπαρχει αμεσως πτηση να τον γυρισουν πισω...Και να του επιτρεψουν την εισοδο ,δεν γινοταν...Και το οτι του κρατησαν κινητο ,λεφτα- που δινονται στην αναχωρηση απ την χωρα- και διαβατηριο-επιστρεφεται μετα την αφιξη στην χωρα απ οπου ξεκινησε την πτηση για Αυστραλια- ,ετσι ειναι η διαδικασια σε ολο τον κοσμο.Οπως και η φωτογραφηση και τα αποτυπωματα ,αφου γινεται κρατηση ,λογω της ακυρωσης της βιζας ,μεχρι να τον στειλουν πισω.Και παντως ηταν ευγενικοι απεναντι του,οπως εγραψε. Δεν συμβαινει ετσι σε άλλες χωρες ,να ειναι μεσ την ευγενεια σε αναλογες περιπτωσεις.

    Τα γραφω αυτα ,οχι για τον φιλο που ανοιξε το θρεντ ,αλλά για οσους εχουν σκοπο να πανε σαν τουριστες και άλλο θελουν στην πραγματικοτητα.Δεν ειναι αφελεις στο immigration και ξερουν καλα τη δουλεια τους.Βεβαια ,ο κυριος που τον στειλαν πισω ,ο ιδιος ειχε γραψει στην καρτα αφιξης -επειδη κουβαλουσε καμερες και μικροφωνα -και κατι για δουλεια .Και δεν ειχε και εισιτηριο επιστροφης ,οπως εγραψε , λογω του οτι μετρουσε τα εξοδα για την σχολη ,ασφαλεια και IELTS. Τα υπολοιπα ,τα εγραψα πιο πανω.Δεν φταινε οι Αυστραλοι που δεν τον βαλαν στην χωρα.Δεν μπορουσαν ετσι κι αλλιως , απ την αρχη ,οταν ο ιδιος συμπληρωσε στην καρτα αφιξης και κατι για δουλεια.Και τουριστας και κατι σαν δουλεια ,που δεν θα ηταν δουλεια ακριβως ,αλλα ντοκυμαντερ....Και μετα τους ειπε οτι τον ενδιαφερει και η φοιτητικη βιζα και ηρθε να δει τί παιζει απο τιμες. Ο ιδιος εγραψε οτι οι Αυστραλοι συμπεραναν οτι '' ο τυπος ηρθε για γαμοβαφτισια'' οταν ειδαν καμερα και μικροφωνα και τον πηραν στα ενδοτερα για τα περαιτερω. Δεν εφταιγαν ουτε οι ημεριδες ,ουτε οι φωτο σε εφημεριδες . Και δεν χρειαστηκε να συμπερανουν τιποτα οι Αυστραλοι.Και εγραψε ο ιδιος στην καρτα και κατι για δουλεια κι οταν το ειδαν στον ελεγχο και αρχισαν τις ερωτησεις ,αρχισε να λεει και για φοιτητικες βιζες.Και εισιτηριο επιστροφης ,δεν ειχε.Και βρηκαν το λευκωμα και το σημειωματαριο ,οταν εψαξαν τα πραγματα....

    υ.γ Επισης υπαρχουν και καποιοι που θελουν να κατεβουν με τουριστικη και να ψαξουν απο κει να βρουν σπονσορα.
    Ειναι πολυ δυσκολο να βρει καποιος σπονσορα,ετσι . Αυτο να το εχουν στο νου τους και ειδικα τωρα που απο 1/7/2013 γιναν πιο αυστηρα τα πραγματα για την 457 visa οσον αφορα τους εργοδοτες ,που συν τοις άλλοις , πρεπει να εχουν την αγγελια για 4 μηνες σε εφημεριδα ,πριν σπονσοραρουν ξενον ,να δηλωνουν στο DIAC οτι δεν βρηκαν Αυστραλο για την συγκεκριμμενη δουλεια και να δηλωνουν αν ο υποψηφιος για σπονσοραρισμα ,κατεχει τα Αγγλικα στο απαιτουμενο επιπεδο.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      Εγω να σου πω την αληθεια εκτιμω πολυ και μ αρεσει αυτο που κανουν οι αυστραλοι και ας βρισκομαι κι εγω σε ''δυσκολη θεση'' (αν και δεν πιστευω οτι εχω τιποτα φοβαμαι,νομιμοτατος ειμαι και θα ειμαι),μ αρεσει αυτο που κανουν οι αυστραλοι γιατι η χωρα δεν ειναι ''μπατε σκυλοι αλεστε'' και καλα κανουν.Εγω απο την θεση μου θα φροντησω να εχω μαζι μου, οτι μπορω να αποδειξω οτι ειμαι μονο για διακοπες και ελπιζω να περασω παρα πολυ καλα...(αν και ακομα εχω καιρο... :( )ανυπομωνω!!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by georgelam View Post
        Εγω να σου πω την αληθεια εκτιμω πολυ και μ αρεσει αυτο που κανουν οι αυστραλοι και ας βρισκομαι κι εγω σε ''δυσκολη θεση'' (αν και δεν πιστευω οτι εχω τιποτα φοβαμαι,νομιμοτατος ειμαι και θα ειμαι),μ αρεσει αυτο που κανουν οι αυστραλοι γιατι η χωρα δεν ειναι ''μπατε σκυλοι αλεστε'' και καλα κανουν.Εγω απο την θεση μου θα φροντησω να εχω μαζι μου, οτι μπορω να αποδειξω οτι ειμαι μονο για διακοπες και ελπιζω να περασω παρα πολυ καλα...(αν και ακομα εχω καιρο... :( )ανυπομωνω!!!!

        Καλα να περασεις στην Αυστραλια ,ειδικα αφου το επιθυμεις τοσο πολυ!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #19
          Originally posted by vertigo View Post
          Καλα να περασεις στην Αυστραλια ,ειδικα αφου το επιθυμεις τοσο πολυ!
          Ευχαριστω πολυ.Οτι το θελω το θελω πολυ.Παντα ηθελα να κανω ενα μεγαλο ταξιδη και ειδικα στην αυστραλια..και πιστευω αμα επιθυμουμε κατι πολυ και εχουμε ενα ονειρο,στο τελος θα το πραγματοποιησουμε και θα περασουμε και πολυ καλα (αναφερομαι γενικα σε ολο τον κοσμο)
          Μεχρι τοτε υπομονη,δουλεια και πολλα βιντεο που αφορουν την αυστραλια
          Οποιος αλλος θελει να μας πει την εμπειρια απο ταξιδη για διακοπες στην αυστραλια,ευχαριστως να διαβασω να μαθαινω!!!

          Comment


            #20
            Βλέπω οτι ειναι ανοιχτό το θέμα οποτε σας καλημεριζω και ευχαριστω ολους εκ των προτέρων που θα προσπαθήσουν να με βοηθήσουν .
            Σκέφτομαι με τον άντρα μου και το μωρο μας να κάνουμε ενα ταξίδι στην Αυστραλια.
            Οι κουμπάροι μας ειναι εκει μένουν στο wallaroo και έχουν μια επιχείρηση .
            Εμείς εχουμε λοιπον σχεδόν ενα χρονο αδεια και σκεφτόμαστε εάν μπορούμε να μείνουμε εκει όλη την αδεια μας και τι ακριβώς χρειαζεται να κάνουμε για να είμαστε εντάξει και να μην εχουμε κανένα πρόβλημα φτάνοντας εκει .

            Comment


              #21
              Originally posted by Katerina Mihalea View Post
              Βλέπω οτι ειναι ανοιχτό το θέμα οποτε σας καλημεριζω και ευχαριστω ολους εκ των προτέρων που θα προσπαθήσουν να με βοηθήσουν .
              Σκέφτομαι με τον άντρα μου και το μωρο μας να κάνουμε ενα ταξίδι στην Αυστραλια.
              Οι κουμπάροι μας ειναι εκει μένουν στο wallaroo και έχουν μια επιχείρηση .
              Εμείς εχουμε λοιπον σχεδόν ενα χρονο αδεια και σκεφτόμαστε εάν μπορούμε να μείνουμε εκει όλη την αδεια μας και τι ακριβώς χρειαζεται να κάνουμε για να είμαστε εντάξει και να μην εχουμε κανένα πρόβλημα φτάνοντας εκει .
              Καλημέρα και καλώς ήρθατε στην παρέα μας. Αν έχετε τα απαραίτητα έγγραφα από τις δουλειές σας ότι είστε σε άδεια για όλο αυτό το χρονικό διάστημα και φυσικά τα ανάλογα χρήματα για την διαμονή σας ως τουρίστες στην Αυστραλία τότε έχετε ελπίδες να πάρετε επέκταση της τουριστικής βίζας ανά τρίμηνο αν δεν σας δώσουν από την αρχή για έξι μήνες ή πιο πολύ.
              Πιο έγκυρες πληροφορίες μόνο ή πρεσβεία της Αυστραλίας μπορεί να σας δώσει.
              Εύχομαι να έρθετε με το καλό και να περάσετε καλά.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment

              Working...
              X