Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28
    Σημαντικο ειναι το φαγητο. Στην αρχη πηγαινα πολυ Mcdonalds και Burger King, αλλα ειναι ακριβα σε σχεση με τα Yates. Το φαγητο τους ειναι οχι κακο. Αλλα εχουν καλο value for money. Και με τα λεφτα που δινεις στα προαναφερθεντα, στα Yates τρως βασιλικα. Eπισης ειχα σταμπαρει και μερικα ελληνικα μαγαζια στο κεντρο. το ενα ειναι η Ελιά κοντα στον κεντρικο σταθμο, υστερα ειναι το yiamas, το Κονακι, zorba, athena Ακριβα μαγαζια, αλλα χτυπηστε καμμια πορτα μηπως εχουν δουλεια. Επισης δυνaτο το τουρκικο Anatolia με πολλη πελατεια παντα.

παιδιά καλησπέρα!
    Θα ήθελα πολύ τη βοηθειά σας για τη Σκωτία. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και το παιδί μου να φύγουμε για Γλασκώβη χωρίς να έχουμε βρει δουλειά. Ψάχνοντας να μεινουμε κάπου για αρχή σκέφτηκα τα short term lets τα οποία όμως δεν νοικιάζουν, για 2 μηνες που θέλουμε. Τι εναλλακτικές έχουμε καθώς δεν έχω γνωστούς που θα μπορούσαν να με φιλοξενήσουν; για να νοικιάσεις κανονικά πρέπει να αποδείξεις οτι εργάζεσαι; ο,τι πληροφορία έχετε είναι ευπρόσδεκτη!!! ευχαριστώ πολύ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mariamark Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά καλησπέρα!
    Θα ήθελα πολύ τη βοηθειά σας για τη Σκωτία. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και το παιδί μου να φύγουμε για Γλασκώβη χωρίς να έχουμε βρει δουλειά. Ψάχνοντας να μεινουμε κάπου για αρχή σκέφτηκα τα short term lets τα οποία όμως δεν νοικιάζουν, για 2 μηνες που θέλουμε. Τι εναλλακτικές έχουμε καθώς δεν έχω γνωστούς που θα μπορούσαν να με φιλοξενήσουν; για να νοικιάσεις κανονικά πρέπει να αποδείξεις οτι εργάζεσαι; ο,τι πληροφορία έχετε είναι ευπρόσδεκτη!!! ευχαριστώ πολύ
    Καλησπερα Μαρια και καλως ηρθες στην παρεα μας.Σου εστειλα και πμ με μερικα site για να δεις τιμες που υπαρχουν σε σπιτια.Μπορεις να παρεις τηλεφωνο και να τους ρωτησεις,αν και πιστευω οτι δεν χρειαζεται να εχεις εργασια για να νοικιασεις σπιτι..τοσοι και τοσοι αγγλοι/σκωτσεζοι ζουνε τοσα χρονια μονο και μονο απο τα επιδοματα και νοικιαζουν σπιτι ανετα και μαλιστα με βοηθεια απο το κρατος..αμα εχετε καποια λεφτα για να ξεκινησετε δεν θα εχετε κανενα προβλημα στο να νοικιασεται..Καλη επιτυχια οπως και να εχει και μακαρι να σας πανε ολα οπως θελετε..με το καλο να ερθετε

Εμεις νοικιασαμε πριν ενα μηνα και μας ζητησαν αποδεικτικο εργασιας.Για καποια σπιτια μαλιστα ελεγχουν και το υψος του εισοδηματος.Παντως σε πολλές αγγελίες αναφερουν πως δεν δεχονται ατομα που περνουν επιδομα ενοικιασης (ΝΟ DSS).

τωρα μπερδεύτηκα...δηλ. εαν δεν έχεις βρει δουλειά, δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι; το να τους δώσεις μπροστά κάποια ενοίκια μπορεί να αποτελέσει λύση;

Για να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω τι γινεται,πολύ πιθανώς να δεχονται αν προπληρωσεις τα ενοικια-το μινιμουμ συμβολαιο νομιζω ειναι 6 μηνες.
    Αυτα που λεω αφορουν στην δική μας περιπτωση που ψαχναμε ενα καλό σπιτι,σε καλη περιοχή ,κατι μονιμο δλδ γιατι δεν θελαμε να μπουμε γρηγορα σε διαδικασία μετακομισης.Ισως για κατι πιο προχειρο να ειναι πιο απλα τα πραγματα

Δεν έχω εμπειρία απο θέμα σπιτι αλλά μήπως ειναι διαφορετικά σκωτια -Αγγλία? Μπορεί και να ισχύουν τα ίδια..το καλυτερο πιστεύω ειναι να πάρεις ενα τηλεφωνο και να τους ρωτήσεις..

Μακαρι να ειναι διαφορετικα αλλα απ οτι βλεπω ακομα και τα sites οπως zoopla κλπ ειναι κοινα και για Σκωτια.Παντως σε καθε περιπτωση θα ηταν πολύ χρησιμο να επικοινωνησει με καποιους μεσιτες τηλεφωνικά ή μεσω e-mail.Μπορεις να βρεις τα στοιχεια τους μεσα απ τα sites ευρεσης κατοικιας

αμεσα ξεκινάω την επικοινωνία με τους agents και ο Θεός βοηθός... ευχαριστώ πολύ

Η πλειοψηφια ζηταει να εργαζεσαι. Αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν τους ενδιαφερει. Μεγαλη προσοχη στις περιοχες. Κυριως Pollock, Ibrox και γενικα τα ανατολικα να τα αποφυγεις.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Γλασκωβη
    Από stefanosss in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.10.2015, 16:19
  2. Γλασκωβη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.05.2015, 13:42
  3. Συγκατοίκηση για Γλασκωβη
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16.05.2014, 08:49
  4. Ανταπόκριση - Τζο
    Από geogeo in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.04.2013, 16:23
  5. Ανταπόκριση - stella82
    Από stella82 in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.02.2013, 11:47

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like