Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η Ψυχολογία του Μετανάστη

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η Ψυχολογία του Μετανάστη

    Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι μετανάστες. Ένα πολύ ενδιαφέρον λεύκωμα. Λίγη υπομονή στο κατέβασμα γιατί είναι αρκετά μεγάλο αρχείο. Καλή ανάγνωση!

    ftp://ediammesrv.edc.uoc.gr/istoria_...0GERMANIAS.pdf Size 11.1Mb



    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    #2
    Το «Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα» ακολουθεί την πορεία των Ελλήνων μεταναστών στη Γερμανία και από εκεί πίσω στην Ελλάδα, καταγράφοντας τις καλές και τις κακές στιγμές της, ενώ προσπαθεί να δώσει απαντήσεις για τα πολιτικά παιχνίδια που παίχτηκαν σε βάρος τόσο των ιδίων των μεταναστών όσο και της ίδιας της χώρας. Ένα δίωρο αφιέρωμα μνήμης, για να μην λησμονούμε ότι κάποτε μετανάστες ήταν οι Έλληνες (πως γυρνάν τα χρόνια ε;). Στο «Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα» με τον Στέλιο Κούλογλου.



    FULL MODE: http://www.dailymotion.com/embed/video/xirx7e
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      suginithika re filaraki! wraio to video! ti exoun traviksei oi anthropoi! ti na pw den exw logia!

      Comment


        #4
        FIMOTRO: Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΤΟΤΕ...
        Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
        ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

        Comment


          #5
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6


            και αυτο ειναι ρεπορταζ της Deutsche Welle ενδιαφερον... στα γερμανικα και ψιλοαγγλικα :P

            Better Think twice instead once

            Comment


              #7
              mpravo re paidia! ola ta videa poli kala! k to teleutaio einai sta meroi m! sto ''schwäbisch hall'' 20 xil makria m!!

              Comment


                #8
                Η μετανάστευση με τα μάτια των παιδιών

                Η ταινία πραγματεύεται τη ζωή μιας μαθήτριας, της Κλειώς, που ζει με τη γιαγιά της, καθώς οι γονείς της είναι μετανάστες στη Γερμανία. Αν και πρόκειται για ταινία μικρής διάρκειας, ζεις έντονα τις συναισθηματικές διακυμάνσεις που βιώνει η Κλειώ στο σχολικό περιβάλλον, αλλά και στην καθημερινότητά της, το δυνατό συναίσθημα της φιλίας, την μοναξιά και εγκατάλειψη, την αγάπη. Η καταπληκτική φυσιογνωμία της γιαγιάς Βαγγελιώς, ξεδιπλώνει συναισθήματα, ενώ περνάει και το μήνυμα της στοργής προς την τρίτη ηλικία.

                Η ακόλουθη ταινία μικρού μήκους πήρε βραβείο καλύτερης σχολικής ταινίας μικρού μήκους το 2013




                Πώς είναι η μετανάστευση με τα μάτια των δικών σας παιδιών; Πώς ήταν ή ένταξη τους στην καινούργια κοινωνία, γλώσσα, σχολείο;
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #9
                  Αχ βρε κοσοφε βαλαντωσα πρωι πρωι! ετσι ειναι μηπως τα παιδια μας δεν βιωνουν με οποιο τροπο την μεταναστευση?
                  εμενα τα δικα μου ζησαν τριων ειδων μεταναστευσεις, η πρωτη οταν εφυγε ο αντρας μου μονος για γερμανια πριν 2,5 χρονια οχι ομως για πολυ, γυρω στους 5 μηνες τοτε δεν θα ξεχασω να φευγει με το αυτοκινητο, και ο μεγαλος μου γυιος στα 8 τοτε να κρεμεται στο αυτοκινητο και να τρεχει απο πισω, οι άλλοι δυο πιο μικροι κατα 2 χρονια να κλαινε και εγω να μην ξερω ποιον να πρωτοπαρηγορησω, προσπαθουσα με οποιδηποτε τροπο να τα απασχολω για να μην εχουν τοσο αισθητη την απουσια τουπατερα τους (ετσι νομιζα εγω)αυτα ομως αλλιως τα εβλεπαν και παρολο που ηταν μικρα 8,6,4 τοτε, μετα εβγαιναν οι φοβιες <<μαμα παμε γρηγορα σπιτι και κλεισε τα παραθυρα μην μπει κανεις τωρα που λειπει ο μπαμπας, βαλε και τον σκυλο μεσα>> (παρεπιμπτοντως ο σκυλος καθε βραδυ ηταν μπροστα απο την πορτα των παιδιων,) μετα εβγαλαν αρνηση αρνιοντουσαν να του μιλησουν στο τηλ. στο σκαιπ, <<ελατε ο μπαμπας ειναι>> η απαντηση : δεν εχουμε να του πουμε τιποτα, 5μηνες κρατησε αυτο δεν αντεξε και ο συζυγος γυρισε, μαζι με αυτο ηταν και το οτι ειχε μπλεξει με ελληνα εργοδοτη, και δεν τον πληρωνε... μετα εφυγε απο ελλαδα για ευρωπη με φορτηγο καπως καλλυτερα τον εβλεπαν για δυο μερες καθε 25μερες, σε γερμανο εργοδοτη, βεβαια ο συγκεκριμενος ηταν τριαντα χρονια στην ελλαδα οποτε ειχε ελληνοποιηθει οποτε παλι απληρωτος, η δευτερη μεταναστευση που ζησαν τα παιδια μου ηταν εσωτερικη φυγαμε και πηγαμε στο χωριο ειπαμε να δοκιμασουμε και εκει... φασαριες στο σπιτι κλαματα με το παραμικρο, ειχαν κλειστει στον εαυτο τους, δεν ηθελαν με τιποτα να φυγουν( παρολο που τους αρεσε το χωριο αλλα μονο για πασχα και καλοκαιρι,)δεν ηθελαν να αφησουν το σχολειο τους, η αποφαση ειχε βγει ομως. Στο χωριο ξεκινησε η φρικη δεν ειχαμε σπιτι εκει μονο μια τροχοβιλα, καλουμασταν λοιπον να μεινουμε εκει μεχρι να δουμε τι θα γινοταν, η τροχοβιλα ολή και ολη 35 τετραγωνικα πως να βολευτουμε εκει? προσπαθησα να τους κανω τα δωματια τους τοσο λειτουργικα που να μην τους λειπει τιποτα, (ευτυχως εχω φαντασια σε κατι τετοια) ομως δεν λυνοταν το προβλημα , οταν ξεκινησαν τα σχολεια πρωτη φρικη καμια σχεση το σχολειο που πηγαιναν πριν με αυτο τωρα σχολαγαν 12,30 το λεωφορειο τους επαιρνε 1,30 και εφταναν σπτιτι 2,30. Στο σχολειο οι σοβαδες κρεμοντουσαν, θερμανση μηδεν, καποια παιδια τους την έλεγαν που μεναμε σε τροχοβιλα (αυτα τα μαθαινα απο αλλου) οι δικοι μου ποτε δεν μου ειπαν τιποτα! τα κραταγανε όλα μεσα τους παρολο που ειναι μικρα, αυτες οι παιδικες ψυχουλες (νομιζουμε πως επειδη εμεις δεν παθαμε τιποτα απο αυτα που ζησαμε ως παιδια ετσι ειναι και τα δικα μας και δεν δινουμε σημασια, λεμε ενταξει θα μεγαλωσουν και θα τα ξεχασουν) παλια μιλαγαμε οταν τελειωναν το σχολειο τους και ξαφνικα δεν ειχαν να μου πουν τιποτα, δεν ειχαν κανενα ενδιαφερον πλεον, μονο οταν αποφασισαμε να φυγουμε για εδω στην Γερμανια ειδα μια ανκουφιση στο βλεμμα τους, το μονο που μου ζητησαν ηταν να τους παω στο παλιο τους σχολειο να δουνε συμμαθητες και δασκαλους και ηταν συγκλονιστικη στιγμη όλα τα παιδια να κλαινε και όλα να τους δινουν ενθυμιο κατι δικο τους η μια ενα κοκκαλακι για τα μαλια, ενα άλλο παιδι τα γαντια του ζωγραφιες...φτανοντας εδω ειχανε μια καλη εμπειρια μονο για ενα μηνα σε ενα σχολειο που πηγαν γιατι μετα μετακομισαμε απο την πανσιον και αλλαξαν και σχολειο. Στο τωρινο σχολειο ξερω απο τον μεγαλο μου γιο οτι καποια παιδια δεν τουν δινουν σημασια και αισθανεται ασχημα αισθανεται μονος του, η στην γυμναστικη δεν του δινουν σημασια, (βεβαια δεν του δειχνω πως αυτο ειναι προβλημα)αυτο που μου λεει ειναι πως εγω στην ελλαδα υποστηριζα τα ξενα παιδια οταν καποιοι τα ενοχλουσαν, εδω δεν συμβαινει αυτο, εχει καταλαβει πως πρεπει να μαθει γερμανικα συντομα για να υποστηριζει τον εαυτο του και να δειξει την αξια του, το παρακατω που μας ειπε ομως μας αφησε αφωνους εμενα και τον συζυγο μου, εχω ερθει σε μια χωρα συνεπειας και ακριβειας, ειμαστε πολεμιστες θα κρατησω την ελληνικη μαγκια και την γερμανικη συνεπεια ... συγνωμη αν σας κουρασα...

                  Comment


                    #10
                    Βλέπεις η κάθε οικογένεια και ο κάθε άνθρωπος θα μπορούσε να κάνει την δικιά του ταινία μικρού (η μεγάλου) μήκους. Είναι τόσο πολλά και διαφορετικά που ζεί το κάθε σπίτι...Σε ευχαριστούμε για την αφήγηση και του "μικρού" να του σφίξεις το χέρι απο μένα

                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    εχω ερθει σε μια χωρα συνεπειας και ακριβειας, ειμαστε πολεμιστες θα κρατησω την ελληνικη μαγκια και την γερμανικη συνεπεια
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #11
                      Ωραίο το βιντεο. Μου άρεσε αρκετά αλλά αναρωτιέμαι μήπως ήταν πολύ υπερβολικό το δραματικό στοιχείο

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by random View Post
                        Ωραίο το βιντεο. Μου άρεσε αρκετά αλλά αναρωτιέμαι μήπως ήταν πολύ υπερβολικό το δραματικό στοιχείο
                        Όταν έχεις να κάνεις με ψυχές και σκέψεις μικρών παιδιών δεν ξέρεις που αρχίζει και που τελειώνει το δραματικό. Εμάς άσε μας....τα παιδιά είναι το θέμα. Μην ξεχνάς (δεν ξέρω αν σου έχει συμβεί) στην ίδια πόλη στην Ελλάδα μπορεί να αλλάζαμε σχολείο και νοιώθαμε σαν να γκρεμιζόταν ο κόσμος όλος που δεν θα είχαμε τους ίδιους συμμαθητές, θα χάναμε τα κοριτσάκια που κυνηγάγαμε απο την άλλη τάξη κ.α. Τα παιδιά τα βλέπουν όλα διαφορετικά και πρέπει οι γονείς να τα προετοιμάζουν κατάλληλα όσο μπορούν και αυτοί....γιατί δεν είναι και λίγα αυτά που περνάν.
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by kosofos View Post
                          Βλέπεις η κάθε οικογένεια και ο κάθε άνθρωπος θα μπορούσε να κάνει την δικιά του ταινία μικρού (η μεγάλου) μήκους. Είναι τόσο πολλά και διαφορετικά που ζεί το κάθε σπίτι...Σε ευχαριστούμε για την αφήγηση και του "μικρού" να του σφίξεις το χέρι απο μένα



                          σ ευχαριστω!

                          Comment


                            #14
                            καλησπερα χριστος ανεστη
                            χρονια πολλα και υγεια σε ολους

                            ειδα την ταινια μικρου μηκους και νομιζω οτι ηταν μια ταινια μεγαλης βλακειας, το μονο που κρατω απο ολο αυτο ειναι την προσπαθεια αυτων των παδιων να κανουν μια ταινια με αρχη , μεση και τελος, αλλα απο εκει και περα να πω οτι οχι απλα δεν μου αρεσε αλλα την βρηκα και προκλητικη εως και εξοργηστικη θα ελεγα, απο που να το πιασω και που να το αφησω??, καταρχην να πω οτι η πρωταγωνηστρια (η κριτικη μου αφορα παντα την ταινια και τους χαρακτηρες αυτης και οχι τα ατομα σαν φυσικα προσωπα) ηταν ελαφρως κακομαθημενο, για να μην πω την λεξη που μου ηρθε στο μυαλο αυθορμητα και αρχιζει απο ''Μ''....για την συμπεριφορα των παιδιων στην πρωταγωνηστρια με ατακες του στυλ ''την παρατησαν οι γονεις της'' ηταν τουλαχιστων εμετικες, οπως και το κερασακι στην τουρτα στο τελος οπου η ανηλικη μαθητρια εχει την δυνατοτητα να αποφασισει εαν θα μεινει με τους γονεις της η αν θα μεινει στην ελλαδα με την γιαγια της, ....νομιζω οτι αυτο που υπαγορευει το τι θα κανει η οικογενεια με ενα ανηλικο ειναι το τι ειναι το καλυτερο για το παιδι και οχι οτι κανει '' κεφι'' το παιδι και αναφερομαι στην αποφαση της ανηλικης να μεινει με την γιαγια της....τελικα η πολυ δημοκρατια βλαπτει....σαν την βλακεια ενα πραγμα......και γενικα ολο αυτο το τραβηγμενο πραγμα με το ''δραμα'' της μικρης...πολυ μελο και πολυ αμερικανια μου εκανε, νομιζω οτι ενα παιδι στην ηλικια της εαν του εξηγησεις το γιατι οι γονεις του εφυγαν και το που ειναι και γιατι τοτε δεν θα ειχε την συμπεριφορα αυτη......μαλλον θα επρεπε να καταλαβει το πως και το γιατι...τεσπα....μπραβο για την προσπαθεια αλλα το ολο αποτελεσμα απεχει απο την πραγματικοτητα......πολυ.

                            Υ/γ: απο οτι ειδα στους τιτλους του τελους της ταινιας γινοταν ειδικη αναφορα στην οιχαλια τρικαλων!!!! οπου λεει 550 οικογενιες ειναι μεταναστες σε χωρες της δυτικης ευρωπης και οτι περισοτερα απο 60 παιδια μεγαλωνουν μακρυα απο την οικογενεια τους..το τελευταιο με θλιβει για τα 60 παιδια.....αλλα να κανουν αναφορα για τους μεταναστες της οιχαλιας τρικαλων???!!!! και αναφερομαι ειδικα στους εστιατορες που ελκουν καταγωγη απο κει ειναι ΕΞΟΡΓΗΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ''ΤΗΝ ΤΥΧΗ'' ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.... παρτε και ενα λινκ να σας βρισκετε για οσους αναρωτιουνται τι εννοω......http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CF%...AF%CE%B1-4429/










                            loufas
                            Member
                            Εγγραφή
                            Feb 2013
                            Gender

                            Περιοχή
                            Hemhofen
                            Μηνύματα
                            54

                            "Ελληνικά εστιατόρια στη Γερμανία"
                            Τα παρακάτω είναι απο προσωπική εμπειρία και τα αναρτώ για να είσαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα..



                            Προσωπικές εμπειρίες.
                            Περιληπτικά :

                            1. ΜΑΚΡΙΑ απο τρικαλινούς ιδιοκτήτες και ειδικα απο ΝΕΟΧΩΡΙ (Οιχαλία).
                            2. Σπίτι, στην καλύτερη δωμάτιο ξεχωριστό σε διαμέρισμα 80τμ εννοείται κοινόχρηστο με άλλους 5-10. Στη χειρότερη δωμάτιο με συγκάτοικο..
                            3. Ασφάλεια, δηλωμένος για 4ωρο με 400ε (άσχετα αν δουλεύεις 14 ώρες τη μέρα) οπότε μικρή κάλυψη σε γιατρούς φάρμακα νοσηλείες και τα σχετικά.
                            4. Ρεπό-άδειες. Στην καλύτερη 1 ρεπό την εβδομάδα και εννοείται καθημερινή μέρα. Πολλοί δίνουν μισό ρεπό την εβδομάδα (πρωινό), άλλοι δεν δίνουν καθόλου. Άδεια μια φορά το χρόνο αν είναι σωστός ο εργοδότης.
                            5. Συμπεριφορές, βρίσιμο, εκμετάλλευση, κανένας σεβασμός.
                            6. Ωράριο. Συνήθως 11:00-15:00, 17:00-00:00. Άλλες περιπτώσεις δν κλείνουν καθόλου και πάει σερί μέχρι κλείσιμο. Αργίες γιορτές ξεχάστε τα..
                            7. Χρήματα. Ανειδίκευτος 700-900 μήνα, γνώστης 900-1400. (κουζίνα) Για σερβις πρέπει να γνωρίζεις τη γλώσσα καλά, εκεί θα βγάλεις τουλάχιστον 1500.

                            Αυτά εν ολίγη απο προσωπικές εμπειρίες που έχω τα 2 χρόνια που βρίσκομαι Γερμανία συνολικά. Ίσως τα παραπάνω να προσβάλουν μερικούς, ίσως να απογοητεύσω περισσότερους. Τουλάχιστον δεν λέω ψέματα. Το κυριότερο για μένα είναι η γλώσσα. Όποιος ξέρει τη γλώσσα μπορεί να βρει πολύ πιο εύκολα δουλειά ακόμα και σε Γερμανό.
                            Τα "κακά" λόγια εννοείται οτι δεν αφορούν το 100% των εστιατορίων. "

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post

                              Υ/γ: απο οτι ειδα στους τιτλους του τελους της ταινιας γινοταν ειδικη αναφορα στην οιχαλια τρικαλων!!!! οπου λεει 550 οικογενιες ειναι μεταναστες σε χωρες της δυτικης ευρωπης και οτι περισοτερα απο 60 παιδια μεγαλωνουν μακρυα απο την οικογενεια τους..το τελευταιο με θλιβει για τα 60 παιδια.....αλλα να κανουν αναφορα για τους μεταναστες της οιχαλιας τρικαλων???!!!! και αναφερομαι ειδικα στους εστιατορες που ελκουν καταγωγη απο κει ειναι ΕΞΟΡΓΗΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ''ΤΗΝ ΤΥΧΗ'' ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.... παρτε και ενα λινκ να σας βρισκετε για οσους αναρωτιουνται τι εννοω......http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CF%...AF%CE%B1-4429/

                              Comment

                              Working...
                              X