Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στο Ηνωμένο Βασίλειο για μπατίρηδες

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Με διαβατηριο και αγγλικο διπλωμα πλεον ειμαι αρκετα ανετος .Μια φορα που δεν ειχα μαζι ουτε διπλωμα ουτε διαβατηριο και χρειαστηκε να δειξω ταυτοτητα στο σουπερ μαρκετ για να παρω μπιρες (μια φορα δεν τα ειχα μια φορα μου ζητησαν),μολις εδειξα την ελληνικη ταυτοτητα μου λεει δεν ξερω τι ειναι αυτο το χαρτι,δεν ειναι αποδεικτικο στοιχειο για εμας,θελουν μονο διαβατηριο η διπλωμα αυτοκινητου.(Σορρυ για το off topic)
    Τωρα για ανοιγμα λογαριασμου εχω πει και πιο πανω για την hsbc οπου δεν εχω κανενα προβλημα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος

    Comment


      #32
      Καλημερα! Να σας ρωτησω... Τους λογαριασμους που ανοιξατε ειναι σαν φοιτητες η γενικα? Πεταμε κι εμεις για Αμπερντην τονΟκτωβρη και ψαχνομαστε λιγο με τις τραπεζες.

      Comment


        #33
        Γεια σου Dark Moon,

        οτιδήποτε διαβάζεις από μένα αφορά μακροχρόνια άνεργη που πλησιάζει τα 40 χωρίς περιουσία κινητή ή ακίνητη και με ρευστό που για κάποιους είναι χαρτιλίκι . Γι'αυτό στη δική μου περίπτωση επιμένω στο γεγονός ότι άνοιξα τον πιο απλό λογαριασμό που υπάρχει (στην αρχή του thread δίνω λεπτομέρειες) με μηδενικές χρεώσεις όμως και καμία περαιτέρω υποχρέωση.

        Αν είσαι φοιτητής κι επομένως έχεις βεβαιώσεις από το Πανεπιστήμιο τα πάντα γίνονται πολύ ευκολότερα.

        Επειδή στη Σκωτία όλα είναι λίγο διαφορετικά, σου προτείνω να ψάξεις μία προς μία τις τράπεζες στο Aberdeen και να δεις από το site τους ποιά είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.



        Originally posted by Dark Moon View Post
        Καλημερα! Να σας ρωτησω... Τους λογαριασμους που ανοιξατε ειναι σαν φοιτητες η γενικα? Πεταμε κι εμεις για Αμπερντην τονΟκτωβρη και ψαχνομαστε λιγο με τις τραπεζες.

        Comment


          #34
          Miss espresso κι εμεις δεν ειμαστε φοιτητες.Παμε μπας και βρουμε καμια δουλεια να δουμε και μια ασπρη μερα!Απο οτι ειδα γραφουν στο θεμα σου καποια παιδια που ειναι Σκωτια οποτε εχουμε μια ιδεα.

          Comment


            #35
            Πίστεψέ με, σκεφτηκα πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Αγγλία προκειμένου να έχει τις ευκολίες ενός φοιτητή. Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση, τουλάχιστον για φέτος δεν έχω τα περιθώρια αλλά σίγουρα θα το ψάξω για το 2014. Επίσης αν κάποιος μπορεί να μπει σε σπουδαστικό πρόγραμμα με part-time πρόγραμμα ή με work placement πάλι είναι μία καλή οδός για να μπει στην αγορά εργασίας και ταυτόχρονα να έχει πολλά βοηθήματα. (Αν ενδιαφέρεστε για φέτος κοιτάξτε τις θέσεις clearing που ήδη έχουν ανοίξει)

            Όταν μιλάω για φοιτητές δεν εννοώ μόνο τα νεαρά παιδιά, κι ούτε απαραίτητα αναφέρομαι σε μακροχρόνιο πρόγραμμα. Αν ο οποιοσδήποτε έχει τη δυνατότητα να σπουδάσει ακόμα και για ένα diploma αξίζει τον κόπο να το εξερευνήσει σαν πιθανότητα, και κυρίως να μην σκέφτεται το θέμα της ηλικίας (γιατί εδώ σπουδάζουν άνρθρωποι όλων των ηλικιών.)

            Αν κάποιος είναι διατεθειμένος και έχει τα κριτήρια να πάρει σπουδαστικό δάνειο επίσης να το εξερευνήσει. Εδώ οι τράπεζες δεν είναι σαν τις ελληνικές, υπάρχουν ευνοϊκοί όροι και νόμοι που τηρούνται.

            Τα γράφω όλα αυτά για όσους ίσως μας διαβάζουν για να μάθουν πληροφορίες αλλά διστάζουν να υποβάλλουν ερωτήματα

            Originally posted by Dark Moon View Post
            Miss espresso κι εμεις δεν ειμαστε φοιτητες.Παμε μπας και βρουμε καμια δουλεια να δουμε και μια ασπρη μερα!Απο οτι ειδα γραφουν στο θεμα σου καποια παιδια που ειναι Σκωτια οποτε εχουμε μια ιδεα.

            Comment


              #36
              Εχεις κανεις εμπειρια με Co-op?

              Comment


                #37
                Παίδες.... επειδή θα φύγω και εγώ για Αγγλία για να βρω δουλειά (παράλληλα κάνω και αίτηση για Καναδά).... το καλύτερο δεν είναι να ανοίξεις λογαριασμό και να βάλεις τα ευρώ μέσα.... θα μετατραπούν σε λίρες.... από θέμα rate μήπως είναι και το καλύτερο????

                Ευχαριστώ....

                Comment


                  #38
                  Εγω οταν ανοιγα τον δικο μου και ηθελα να φερω τις οικονομιες απο Ελλαδα, μου εξηγησαν πως εχω ενα 10% παρακρατηση φορου απο το κρατος. Οπως επισης και της κορης μου, η οποια ειναι νηπιο, θα φορολογηθει ο λογαριασμος οταν φτασει στα 18.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by nsourtgr View Post
                    Παίδες.... επειδή θα φύγω και εγώ για Αγγλία για να βρω δουλειά (παράλληλα κάνω και αίτηση για Καναδά).... το καλύτερο δεν είναι να ανοίξεις λογαριασμό και να βάλεις τα ευρώ μέσα.... θα μετατραπούν σε λίρες.... από θέμα rate μήπως είναι και το καλύτερο????

                    Ευχαριστώ....
                    εξαρτάται το timing της συνναλαγής... (exchange rate)

                    στην ελλάδα δεν σου παίρνουν εξτρα προμήθεια για την μετατροπή ευρώ σε λίρες - στην Αγγλία σου παίρνουν
                    καλύτερα να ερθεις αγγλία με λίρες

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by chococaramel View Post
                      Εχεις κανεις εμπειρια με Co-op?
                      μια χαρα ειναι απλά δεν εχουν πολλά υποκαταστήματα
                      δεν εχουν προβλημα αρκεί να έχεις απόδειξη με την μόνιμη διεύθυνση

                      εγώ παντως είμαι συναίτερος στην κάρτα συνναλαγων του co-op για το σουπερ μαρκετ
                      αν βάζεις καθε μήνα 800 λίρες νομιζω απο τον μισθό σου παίρνεις μπονούς 1000 πόντους στην κάρτα σου

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by DiD666 View Post
                        Εγω οταν ανοιγα τον δικο μου και ηθελα να φερω τις οικονομιες απο Ελλαδα, μου εξηγησαν πως εχω ενα 10% παρακρατηση φορου απο το κρατος. Οπως επισης και της κορης μου, η οποια ειναι νηπιο, θα φορολογηθει ο λογαριασμος οταν φτασει στα 18.
                        τα μεταφέρεις μέσω βίζας που παίρνει προμήθεια 5 ευρώ στα 400 ευρώ....

                        το θέμα είναι σε ποιον θα δώσεις την προμήθεια αλλίως μπορείς να μεταφέρεις με το αεροπλάνο μέχρι 10.000 ευρώ στο πορτοφόλι σου .... εκτός κι αν έχεις περισσότερα κ μας το κρύβεις
                        ρε συ δε πιστεύω να είσαι γραμμένος σε καμια λίστα Λαγκάρντ?

                        υ.γ. πάντως ο θέμος γεμισε 2 σακβουαγιαζ με ευρώ από τον Ζ@ch0pulos πέρασε μια φορά στις 25/3 τα Γαλλοελβετικά σύνορα κ έκανε κατάθεση σαν κύριος δίχως να τον πάρει κανεις χαμπάρι...

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by DiD666 View Post
                          Λύση 3η:Lloyd's bank. Ανοίγεις λογαριασμό χωρις να εχεις ουτε μια λίρα πανω σου ουτε καμμια χρέωση. Μπορεις να τον ανοίξεις και σαν φοιτητικό ή ταμιευτηριου. Μονο διαβατήριο και σε 10' εχεις τραπεζικό λογαριασμό. E-banking, ATM card και cheque book.
                          Επιβεβαιώνω.... Lloyd's bank ... Σε 20 λεπτά άνοιξα λογαρισμό με e-banking, ATM card και κτλ.... Και σε 5 λεπτά sim και σύνδεση στη T-Mobile (pay as you go) χωρίς να δώσω ούτε το όνομα μου (τις λαλακίες που κάνουν στην Ελλάδα) και με 10 λίρες το μήνα έχω δωρεάν 100 λεπτά, 1GB και 400 sms...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by nsourtgr View Post
                            Επιβεβαιώνω.... Lloyd's bank ... Σε 20 λεπτά άνοιξα λογαρισμό με e-banking, ATM card και κτλ.... Και σε 5 λεπτά sim και σύνδεση στη T-Mobile (pay as you go) χωρίς να δώσω ούτε το όνομα μου (τις λαλακίες που κάνουν στην Ελλάδα) και με 10 λίρες το μήνα έχω δωρεάν 100 λεπτά, 1GB και 400 sms...
                            H 3 ειχε μια πολυ καλη προσφορα με τα add-on`s. Με £15 εχεις 300` παντου, 3000 (χιλιαδες) μηνυματα και απεριοριστο mobile internet. Πραγματικα απεριοριστο, οχι τα αστεια της Ελλαδας 1-2GB. Και παντου σημα καμπανα. Σου εστειλαν εσενα μπλοκ επιταγων;

                            Comment


                              #44
                              Σήμερα έγιναν όλα.... θα μου τα στείλουν σπίτι ταχυδρομικός.... Είχε και μία άλλη με 13 λίρες από το λογαριασμό σου να τραβάνε κάθε μήνα, με 500 λεπτά δωρεάν και κτλ.... αλλά προτίμησα να βάζω εγώ 10 λίρες το μήνα....

                              Comment


                                #45
                                Να υπογραμμίζουμε όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο άνοιγμα λογαριασμού όταν έχεις διεύθυνση.

                                Comment

                                Working...
                                X