Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στο Ηνωμένο Βασίλειο για μπατίρηδες

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στο Ηνωμένο Βασίλειο για μπατίρηδες

    Αν σαν και μένα κι έχετε μόλις φτάσει στην Αγγλία κι επίσης είστε άνεργοι, με πολύ λίγα λεφτά και χωρίς διεύθυνση θα έχετε πρόβλημα να ανοίξετε λογαριασμό. Ευτυχώς όμωςυπάρχουν δύο λύσεις. Θα σας πώ ποιές είναι με μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα:

    Λύση 1 - HSBC
    ---------------------
    Πάτε στην HSBC και ανοίγετε τον HSBC Passport.

    Opening up a Bank Account | Simply UK Visas

    Open an HSBC Passport current account with HSBC Bank UK

    Κατά:
    - Βασίζεται στην απελπισία χιλιάδων ανθρώπων που δεν μπορούν να ανοίξουν λογαριασμό κι έτσι σε δεσμεύει με συμβόλαιο 6 μηνών, στο διάστημα του οποίου σου αφαιρούν από το λογαριασμό σου 8 λίρες το μήνα 8*6= 48 λίρες κερατιάτικα με το καλημέρα. 8 νά 'ναι οι ώρες τους.
    - Σου δίνει τα απολύτως απαραίτητα και δεν παίρνεις Χρεωστική κάρτα, μόνο αναλήψεως

    Υπέρ:
    - Ανοίγεις λογαριασμό!
    - Επώνυμη τράπεζα (εκτός κι αν γίνει κραχ σύντομα και στην Αγγλία!)
    - Έχεις τηλεφωνική εξυπηρέτηση και web account
    - Όπου και να πας θα έχει μια HSBC στη γωνία
    - Αρκεί να έχεις διαβατήριο και ταυτότητα δίπλωμα οδήγησης


    Λύση 2 - Santander

    O Basic Current Account
    Current Accounts - Basic Account: Santander

    Κατά:
    -----
    - Όπως τα λέει: Basic. Πιο basic δεν γίνεται. Εμένα δεν με ενοχλεί αλλά για άλλους μπορεί να είναι πρόβλημα.
    - Δεν παίρνεις χρεωστική
    - Ισπανική τράπεζα αλλά τεράστιος όμιλος, ας πούμε η Eurobank της Αγγλίας. Θα καταρρεύσει; Δεν θα καταρρεύσει;

    Υπέρ
    ----
    - Χρειάζονται μόνο ταυτότητα και διαβατήριο.
    - Έχει τηλεφωνική εξυπηρέτηση και web banking
    - Δεν έχεις δέσμευση ούτε χρεώσεις.
    - Στον ανοίγουν τσακ-μπαμ. Εγώ σε μισή ώρα είχα τελειώσει. Όμως πρέπει να περιμένω με το ταχυδρομείο κωδικούς σε 7-10 εργάσιμες.
    - Δέχονται προσωρινή διεύθυνση κατοικίας. Εγώ έδωσα την εστία στην οποία μένω και τους είπα ότι είναι προσωρινή, δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
    - Είχα διαβάσει παράπονα για το customer service αλλά μάλλον τα έγραψαν Άγγλοι που δεν έχουν εμπειρία από τις δικές μας τράπεζες. Ήταν πολύ εξυπηρετικοί κι ευγενικοί οι άνθρωποι.

    Σημειώσεις:
    - Αν έχετε το καινούργιο δίπλωμα οδήγησης έχετε μεγάλο ατού στα χέρια σας γιατί είναι ακόμα μία πιστοποίηση μόνιμης κατοικίας που δέχονται παντού. Αν δεν το έχετε ανανεώστε το τώρα.
    - Το να μην έχεις χρεωστική, κακά τα ψέματα είναι πονοκέφαλος γιατί τώρα πια οι μισές συναλλαγές γίνονται online. Ωστόσο μην ξεχνάτε ότι μπορείτε πάντα να συνδέσετε τον λογαριασμό σας με Paypal κι έτσι τουλάχιστον στο Ίντερνετ θα μπορείτε να κάνετε τις κινήσεις σας.
    - Όταν αποκτήσετε τρία bank statements δεν νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα να ανοίξετε κανονικό λογαριασμό σε άλλη τράπεζα.
    - Αν είστε φοιτητής ή/και έχετε σεβαστό ποσό χρημάτων (5.000 και πάνω), ή/και μόνιμη διεύθυνση/συμβόλαιο σπιτιού, ή/και πρόταση εργασίας, ή/και κίνηση αγγλικού τραπεζικού λογαριασμού ή/και κίνηση λογαριασμού το τελευταίο τρίμηνο που να δείχνει την κατοικία σας (π.χ. τηλεφωνία), τότε δεν έχετε ανάγκη όσα έγραψα, ανοίγετε χωρίς πρόβλημα λογαριασμό σχεδόν οπουδήποτε

    #2
    Λύση 3η:Lloyd's bank. Ανοίγεις λογαριασμό χωρις να εχεις ουτε μια λίρα πανω σου ουτε καμμια χρέωση. Μπορεις να τον ανοίξεις και σαν φοιτητικό ή ταμιευτηριου. Μονο διαβατήριο και σε 10' εχεις τραπεζικό λογαριασμό. E-banking, ATM card και cheque book.

    Comment


      #3
      Η Lloyd's bank σου παρέχει και χρεωστική κάρτα;;;

      Comment


        #4
        Τέλεια αν είναι τόσο εύκολο στη Lloyd's. Θα την είχα προτιμήσει αν το ήξερα. Δίνει Debit;

        Comment


          #5
          Αν δεν έχει κάποιος μόνιμη διεύθυνση Αγγλίας μπορεί να ανοίξει λογαριασμό στις ανωτέρω περιπτώσεις; Και αν ναι δηλώνει τη διεύθυνση της Ελλάδας;

          Comment


            #6
            archer100 σήμερα άνοιξα στην Santander χωρίς να έχω μόνιμη διεύθυνση Αγγλίας.

            Comment


              #7
              Originally posted by miss espresso View Post
              archer100 σήμερα άνοιξα στην Santander χωρίς να έχω μόνιμη διεύθυνση Αγγλίας.
              Και μένα ρε συ γιατί ξεσκίστηκαν να μου ζητάν ένα κάρο χαρτούρα; Οι κοντοί δεν έχουν πέραση εδω στο Ικγλαντ;
              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

              Comment


                #8
                πλάκα έχεις

                πήρα όμως τον πιο γυμνό λογαριασμό που υπάρχει. Μπορείς να δεις την περιγραφή στο link πιο πάνω. Ο δε τραπεζικός υπάλληλος με κοίταζε σαν να ήμουν ούφο όταν του είπα ότι δεν καίγομαι να έχω debit παρά μόνο ένα μέρος να βάλω τα λεφτά μου μέσα!!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by miss espresso View Post
                  πλάκα έχεις

                  πήρα όμως τον πιο γυμνό λογαριασμό που υπάρχει. Μπορείς να δεις την περιγραφή στο link πιο πάνω. Ο δε τραπεζικός υπάλληλος με κοίταζε σαν να ήμουν ούφο όταν του είπα ότι δεν καίγομαι να έχω debit παρά μόνο ένα μέρος να βάλω τα λεφτά μου μέσα!!!
                  δήλωσες διεύθυνση Ελλάδας;

                  Να υποθέσω ότι ούτε web banking δινουν με αυτόν τον λογαριασμό ε;

                  Comment


                    #10
                    Δεν μου ζήτησαν καμία πληροφορία από Ελλάδα πέρα από τα βασικά δηλαδή αριθμό διαβατηρίου και ΑΔΤ. Διεύθυνση έδωσα μόνο της εστίας και μάλιστα ήμουν σαφής ότι είναι προσωρινή.

                    Phone banking έχω από τώρα. Για το web banking πρέπει να περιμένω τα συνθηματικά μου με το ταχυδρομείο. Έχω όμως. Επίσης μου τύπωσαν και τον IBAN. Δεν έχω βιβλιάριο αλλά δεν είχα ποτέ στην Αγγλία γιατί δεν το συνηθίζουν. Εδώ έχουν (ακόμα!) μία εμμονή με τα καρνέ επιταγών. Ο δικός μου λογαριασμός δεν παρέχει βέβαια, αλλά τις επιταγές δεν τις συμπάθησα ποτέ μου άρα δεν θα κλάψω

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by miss espresso View Post
                      Δεν μου ζήτησαν καμία πληροφορία από Ελλάδα πέρα από τα βασικά δηλαδή αριθμό διαβατηρίου και ΑΔΤ. Διεύθυνση έδωσα μόνο της εστίας και μάλιστα ήμουν σαφής ότι είναι προσωρινή.

                      Phone banking έχω από τώρα. Για το web banking πρέπει να περιμένω τα συνθηματικά μου με το ταχυδρομείο. Έχω όμως. Επίσης μου τύπωσαν και τον IBAN. Δεν έχω βιβλιάριο αλλά δεν είχα ποτέ στην Αγγλία γιατί δεν το συνηθίζουν. Εδώ έχουν (ακόμα!) μία εμμονή με τα καρνέ επιταγών. Ο δικός μου λογαριασμός δεν παρέχει βέβαια, αλλά τις επιταγές δεν τις συμπάθησα ποτέ μου άρα δεν θα κλάψω
                      Άρα έδωσες Αγγλικά διεύθυνση ε;

                      Γνωρίζεις αν μπορεί να ανοίξει Έλληνας λογαριασμό εκεί δηλώνοντας διεύθυνση Ελληνική; (ξέρω ότι γίνεται σίγουρα σε τράπεζες στη Γερμανία και στη Βουλγαρία και αλλού)

                      Comment


                        #12
                        Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στη γλώσσα. Είχα δει σε κάποιες τράπεζες στα sites τους ότι δέχονται αποδεικτικά διαμονής από άλλες χώρες, γιατί ουσιαστικά αυτό τους καίει, να βεβαιωθούν ότι όντως υπήρξες μόνιμος κάτοικος κάπου και δεν είσαι απατεώνας. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ένας λογαριασμός της ΔΕΗ για παράδειγμα είναι στα ελληνικά. Ίσως αν υπήρχε επίσημη μετάφραση για λογαριασμούς που να δείχνουν μόνιμη κατοικία για τους τρεις τουλάχιστον τελευταίους μήνες; Θα κόστιζε πολύ όμως κάτι τέτοιο, άσε που δεν ξέρω τί σόϊ μετάφραση θα σου έκαναν.

                        Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα πάνω-κάτω μην νομίζεις, αφού ήρθα εδώ την Πέμπτη, δεν έχω διεύθυνση. Αν έρθεις στην Αγγλία μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που έκανα: δοκίμασε με τη διευθυνση του ξενοδοχείου και πες τους πολύ απλά την κατάσταση, ότι δηλαδή σκοπεύεις να ζήσεις εδώ και θέλεις έναν απλούστατο λοαριασμό για να μην κουβαλάς όλα σου τα λεφτά πάνω σου. Κι αν δεις ότι τρως πόρτα από ένα υποκατάστημα μπορείς να τα πάρεις ένα-ένα μέχρι να σε δεχτούν. Αλλά νομίζω ότι αν τους το πεις πως έχει το πράγμα δεν θα σε απορρίψουν.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by miss espresso View Post
                          Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στη γλώσσα. Είχα δει σε κάποιες τράπεζες στα sites τους ότι δέχονται αποδεικτικά διαμονής από άλλες χώρες, γιατί ουσιαστικά αυτό τους καίει, να βεβαιωθούν ότι όντως υπήρξες μόνιμος κάτοικος κάπου και δεν είσαι απατεώνας. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ένας λογαριασμός της ΔΕΗ για παράδειγμα είναι στα ελληνικά. Ίσως αν υπήρχε επίσημη μετάφραση για λογαριασμούς που να δείχνουν μόνιμη κατοικία για τους τρεις τουλάχιστον τελευταίους μήνες; Θα κόστιζε πολύ όμως κάτι τέτοιο, άσε που δεν ξέρω τί σόϊ μετάφραση θα σου έκαναν.

                          Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα πάνω-κάτω μην νομίζεις, αφού ήρθα εδώ την Πέμπτη, δεν έχω διεύθυνση. Αν έρθεις στην Αγγλία μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που έκανα: δοκίμασε με τη διευθυνση του ξενοδοχείου και πες τους πολύ απλά την κατάσταση, ότι δηλαδή σκοπεύεις να ζήσεις εδώ και θέλεις έναν απλούστατο λοαριασμό για να μην κουβαλάς όλα σου τα λεφτά πάνω σου. Κι αν δεις ότι τρως πόρτα από ένα υποκατάστημα μπορείς να τα πάρεις ένα-ένα μέχρι να σε δεχτούν. Αλλά νομίζω ότι αν τους το πεις πως έχει το πράγμα δεν θα σε απορρίψουν.
                          οκ, σ ευχαριστώ

                          Comment


                            #14
                            miss σου έχουν δώσει debit; Στη Santader που άνοιξα λογαριασμό μου είπαν σε 6 μήνες.
                            Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                            Comment


                              #15
                              Εμενα παντως στην HSBC μου ανοιξαν basic account και ειναι free!!!Δεν ξερω αν παιζει ρολο επειδη ειχα jobseekers allowance.
                              Προβλημα αντιμετωπισα στην clydesdale bank η οποια δεν μου ανοιγε λογαριασμο για τους εξης λογους,ειχα βγαλει Nino περυσι και μετα απο 1 μηνα εφυγα παλι για ελλαδα και φετος που ξαναγυρισα τους φανηκε περιεργο και επειδη δεν ειχα δουλεια τοτε και οτι λεφτα χρειαζομουν θα μου τα εστελνες οι γονεις απο ελλαδα,οπου μου ειπαν χαρακτηριστηκα οτι η ελλαδα ειναι high risk χωρα και δεν την εμπιστευτονται,οποτε μου ειπαν οτι μπορω να ξαναπαω μετα απο 3 μηνες να ανοιξω λογιαριασμο.Τελικα κατεληξα στην HSBC οπου ολα πηγαν μια χαρα

                              Comment

                              Working...
                              X