Announcement

Collapse
No announcement yet.

στην ελλαδα κανει πολυ κρυο πια,λεω να την κανω

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    στην ελλαδα κανει πολυ κρυο πια,λεω να την κανω

    υπαρχει καποιος που προσφερθικε να βοηθησει στην εξευρεση εργασιας στο ανοβερο,ειναι εκει 20 χρονια.
    με προετρεψε να μαθω γερμανικα και για αρχη θα με βαλει σε ελληνικο εστιατοριο
    οχι οτι εχω κανενα προβλημα με τις κατσαρολες απλα αναρωτιεμε τι δουλεια εχω με αυτα αφου επι μια20ετια τωρα ζω απο την οικοδομη{συντηρησεις επισκευες]ακομα και σημερα τα μονα λεφτα που βγαζω προερχονται απο εκει
    απλα δεν αρκουν για 5μελη οικογενεια
    ξερω καλα αγγλικα
    τι κανουμε ?

    #2
    καλημερα, ολοι γνωριζουμε πως αν ξεκινησεις με εστιατορεια δυσκολα φευγεις απο εκει, δεν εχεις καθολου χρονο για να ασχοληθεις με την εκμαθηση της γλωσσας, δεν θα εχεις καθολου χρονο για να βρεις κατι αλλο, μπορει να ακουγεται σαν αρχη, αλλα ειναι και ενα ρισκο, μαθαινουμε περιπτωσεις συνεχεια που σε κανουν να αμφιβαλεις για το αν τελικα οι εστιατορες ειναι αξιοπιστα ατομα απεναντι στους υπαλληλους τους, οταν λες για αρχη, υπαρχει περιπτωση να μπορει να σε βοηθησει σε κατι αλλο? και αν ναι γιατι δεν το κανει τωρα ωστε να μην ανακατευτεις καθολου με τις κατσαρολες, εγω προσωπικα αν ειχα καποιον δικο μου να συμβουλευα θα του ελεγα μακρυα απο εστιατορεια κοιτα κατι σε καποιες φιρμες (ολοι τις βριζουν αλλα εχεις συμβολαιο, ασφαλεια, 8ωρο πενθημερο απο οτι γνωριζω απο γνωστους, και αν δουλεψεις και σκ εξτρα) τα λεφτα μπορει να ειναι λιγα για αρχη γυρω στο 1000 (θα δουλεψει και η συζυγος?) αλλα 1000, γραφεις 5μελης οικογενεια, οποτε τρια παιδια, καθε μηνα και το επιδομαειναι μια πολυ καλη αρχη για εμενα, και σιγα σιγα εχεις και τον χρονο να μαθεις και την γλωσσα και να τριφτεις πανω σε αυτην, και να εχεις ανοιχτους οριζοντες σε οτιδηποτε επαγγελματικο θελεις να κανεις, (στο εστιατορειο θα εισαι κλεισμενος και δεν θα εχεις χρονο να δεις τι μπορει να παιζει εξω) το θεμα ειναι οτι ετσι θα πρεπει να μελετησεις τον ερχομο σου, ωστε να ερθουν ολα ομαλα, ειναι λιγο περιεργα εδω τα πραγματα, πρωτα δηλωνεσαι βρισκεις δουλεια για να παρεις συμβολαιο στα χερια σου και μετα βρισκεις σπιτι, για να δηλωθεις στο δημαρχειο ομως πρεπει να δωσεις και καποια διευθυνση, οποτε προσεξε αυτο το κομματι η θα φιλοξενηθεις σε συγγενεις ωστε να δηλωσεις την διευθυνση τους για αρχη, η θα πρεπει να βρεις μια πανσιον ωστε απο εκει να γινει η αρχη σε καθε περιπτωση πρεπει να εχεις λεφτα μαζι σου η αρχη ειναι δυσκολη μολις γινει ομως βλεπεις την ταλαιπωρια σου και τους κοπους σου να αμοιβονται, απλα με οργανωση και μεθοδικοτητα οτι ειναι να κανεις...

    Comment


      #3
      το θεμα της γλωσσας ειναι το μεγαλο εμποδιο.φανταζεσε να προσπαθω να συνενοηθω με γερμανους με νοηματα για τεχνικα θεματα?
      για αυτο γραφω οτι ξερω αγγλικα ,μηπως καποιος εχει καμοια καλυτερη ιδεα απο τα κατσαρολικα.το εισητιριο μου εχει εκδοθει.τον προορισμο δεν ξερουμε.ευχαριστω παντως anyway

      Comment


        #4
        Originally posted by Blacktulip View Post
        καλημερα, ολοι γνωριζουμε πως αν ξεκινησεις με εστιατορεια δυσκολα φευγεις απο εκει, δεν εχεις καθολου χρονο για να ασχοληθεις με την εκμαθηση της γλωσσας, δεν θα εχεις καθολου χρονο για να βρεις κατι αλλο, μπορει να ακουγεται σαν αρχη, αλλα ειναι και ενα ρισκο, μαθαινουμε περιπτωσεις συνεχεια που σε κανουν να αμφιβαλεις για το αν τελικα οι εστιατορες ειναι αξιοπιστα ατομα απεναντι στους υπαλληλους τους, οταν λες για αρχη, υπαρχει περιπτωση να μπορει να σε βοηθησει σε κατι αλλο? και αν ναι γιατι δεν το κανει τωρα ωστε να μην ανακατευτεις καθολου με τις κατσαρολες, εγω προσωπικα αν ειχα καποιον δικο μου να συμβουλευα θα του ελεγα μακρυα απο εστιατορεια κοιτα κατι σε καποιες φιρμες (ολοι τις βριζουν αλλα εχεις συμβολαιο, ασφαλεια, 8ωρο πενθημερο απο οτι γνωριζω απο γνωστους, και αν δουλεψεις και σκ εξτρα) τα λεφτα μπορει να ειναι λιγα για αρχη γυρω στο 1000 (θα δουλεψει και η συζυγος?) αλλα 1000, γραφεις 5μελης οικογενεια, οποτε τρια παιδια, καθε μηνα και το επιδομαειναι μια πολυ καλη αρχη για εμενα, και σιγα σιγα εχεις και τον χρονο να μαθεις και την γλωσσα και να τριφτεις πανω σε αυτην, και να εχεις ανοιχτους οριζοντες σε οτιδηποτε επαγγελματικο θελεις να κανεις, (στο εστιατορειο θα εισαι κλεισμενος και δεν θα εχεις χρονο να δεις τι μπορει να παιζει εξω) το θεμα ειναι οτι ετσι θα πρεπει να μελετησεις τον ερχομο σου, ωστε να ερθουν ολα ομαλα, ειναι λιγο περιεργα εδω τα πραγματα, πρωτα δηλωνεσαι βρισκεις δουλεια για να παρεις συμβολαιο στα χερια σου και μετα βρισκεις σπιτι, για να δηλωθεις στο δημαρχειο ομως πρεπει να δωσεις και καποια διευθυνση, οποτε προσεξε αυτο το κομματι η θα φιλοξενηθεις σε συγγενεις ωστε να δηλωσεις την διευθυνση τους για αρχη, η θα πρεπει να βρεις μια πανσιον ωστε απο εκει να γινει η αρχη σε καθε περιπτωση πρεπει να εχεις λεφτα μαζι σου η αρχη ειναι δυσκολη μολις γινει ομως βλεπεις την ταλαιπωρια σου και τους κοπους σου να αμοιβονται, απλα με οργανωση και μεθοδικοτητα οτι ειναι να κανεις...
        το επίδομα των παιδιών πόσο είναι;

        Comment


          #5
          Τι τεχνικα γνωρίζεις? και ν ξερεις οτι πρεπει να εισαι πτυχιουχος επισης για να μπεις σε συνεργιο πρεπει να ξερεις την γλωσσα της χωρας που επιλεγεις να πας... αμα εχεις ξεπερασει την ηλικια τον 30 πολυ χλωμο για τεχνικες εργασιες γιατι πρεπει να πας σχολειο για να κανεις πιστοποιηση την ειδηκοτητα σου. Οποτε η μονη σου λυση ειναι να βρεις κανεναν ελληνα να σε προσλάβει και στην γερμανια δεν εχει λεφτα.

          Comment


            #6
            Originally posted by archer100 View Post
            το επίδομα των παιδιών πόσο είναι;
            τι ενοεις .στην γερμανια?δεν θα παρω τα παιδια μαζι μου.θα ηταν τρελα

            Comment


              #7
              κανω υδραυλικες εργασιες χωρις να εχω κανενα πτυχειο.ειμαι αυτοδιδακτος εμπειρεικα.ειμαι 40.δεν κολλαω με τα τεχνικα απλα υποθετω οτι πιθανον η 20ετης μου εμπειρεια σε βλαβες και επισκευες να ''φανει'' και να μου δωσει πιθανοτιτες
              αν μπωρ ω να επιβιωσω με αλλον τροπο κανενα προβλημα
              το ζητουμενο πλεον ειναι η επιβιωση

              Comment


                #8
                acher100 το επιδομα ειναι 185 το πρωτο παιδι 185 το δευτερο και 190 το τριτο καιαν εχεις και τεταρτο αλλα 190
                Moufaola και εγω ρισκαρα και τα εφερα και τα τρια μαζι μου ηρθαμε πανω ολοι μαζι μειναμε ενα μηνα σε πανσιον, βρηκαμε σπιτι δουλεια ο συζυγος μου, τακτοποιουμαστε σιγα σιγα εξαλου αυτη την τρελα την καναμε για τα παιδια πρωτα και μετα για εμας,
                δεν διανοουμασταν να μενουμε εμεις ελλαδα και ο συζυγος μονος γερμανια, την συνταγη αυτην την ειχαμε κανει στο παρελθον και ειπαμε δεν πετυχε, οποτε ολοι μαζι θα ρισκαρουμε, (βεβαια παντα ειναι πως τα βλεπει ο καθενας)
                νομιζω και με τα αγγλικα μπορεις να συννενοηθεις για αρχη, για οτι και να κανεις σου ευχομαι καλη τυχη,

                Comment


                  #9
                  Originally posted by KostasDeb View Post
                  Τι τεχνικα γνωρίζεις? και ν ξερεις οτι πρεπει να εισαι πτυχιουχος επισης για να μπεις σε συνεργιο πρεπει να ξερεις την γλωσσα της χωρας που επιλεγεις να πας... αμα εχεις ξεπερασει την ηλικια τον 30 πολυ χλωμο για τεχνικες εργασιες γιατι πρεπει να πας σχολειο για να κανεις πιστοποιηση την ειδηκοτητα σου. Οποτε η μονη σου λυση ειναι να βρεις κανεναν ελληνα να σε προσλάβει και στην γερμανια δεν εχει λεφτα.
                  πως εννοεις το δεν εχει λεφτα? σιγουρα δεν θα γινει καποιος μεγιστανας εδω αλλα εχει δουλεια εχει ασφαλεια υγειονομικη, εχει εκπαιδευση χωρις φροντιστηρια για τα παιδια, εχει μια ποιοτητα ζωης πολυ καλη, οποτε αυτα που βγαζεις σου φτανουν ωστε να ζησεις αξιοπρεπως, εξαλου ποια χωρα εχει λεφτα? ποια χωρα σου δινει λεφτα αν δεν δουλεψεις, και η λυση για μενα δεν ειναι παντα να βρουμε καποιον ελληνα να μας βολεψει, απλα υπαρχουν και αλλες λυσεις πχ αν διαβασες απο αυτα που εγραψα, υπαρχουν και οι φιρμες οπου καποιες απο αυτες δεν χρειαζονται πολλα γερμανικα για αρχη...

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    acher100 το επιδομα ειναι 185 το πρωτο παιδι 185 το δευτερο και 190 το τριτο καιαν εχεις και τεταρτο αλλα 190
                    Άρα κάποιος με 3 παιδιά στη Γερμανία θα παίρνει 6.720€ το χρόνο μόνο για τα παιδιά. Δηλαδή στα 18 χρόνια ανήλικης ζωής θα λάβει συνολικά μόνο από αυτά 121.000€
                    δηλαδή 3 διαμερίσματα κανονικού μεγέθους και λίγο παλιά σε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας.
                    Λεφτά που στην Ελλάδα δεν θα τα δει ποτέ.

                    Το ερώτημα είναι: Γιατί να μην κάνει την κίνηση;

                    Εννοείτε ότι το σκεπτικό δεν το λέω από παρασιτική άποψη (όπως διάβαζα ότι το κάνουν κάτι Τούρκοι πολύτεκνοι) αλλά από την άποψη του πόσο χάλια είναι τα πράματα στη χώρα μας συγκριτικά

                    Comment


                      #11
                      Καλα τα λετε... σε αυτους που μενουν ελλαδα τους φαινετε μελι γαλα αλλα το οτι η ζωη ειναι ποιο ακριβη σε ολη την βορεια ευρωπη γιατι δεν τους το λετε? και για τα παιδια θα τους φυγουν τα διπλασια λεφτα το λιγοτερο. οσο για τα λεφτα η γερμανοι στους μεταναστες θα δωσουν ξεφτιλα λεφτα το πολυ αμα θα παρουν 1000ε για νορμαλ 5 μερες οχταωρο και αμα ειστε χαμαλιδες μπορει να φτασετε 1200. που απο αυτα ταμισα ακριβως ειναι μονο για τα εξοδα γιατο σπιτ χωρις φαγητο.

                      Comment


                        #12
                        γεννηθικα το 1970 στην βοννη [πρωτευουσα] και ημασταν αρκετα τακτοποιημενοι
                        αφησαμε στρωμενο μαγαζι για να επενδυσουμε σαν οικογενεια στην πατριδα μας η οποια περα απο υποχρεωσεις[και ευθηνες τωρα τελευταια, δεν ενδιαφερθικε σε τιποτα για μας
                        επενδυσα και εγω με την γυναικα μου τους κοπους μιας 15ετιας σε ενα ονειρο ζωης, μια μονοκατικοια,ζεστη και στεγνη στην πατριδα μου
                        αντιμετοπιζουμε πια βιοποριστικα προβληματα,και δεν ειμαστε συνιθισμενοι σε αυτο

                        δεν υπηρχε πλανο να το παιξουμε τουρκοι[οι οποιοι παρεπιπτοντως μου ειναι πολυ συμπαθης ]

                        Comment


                          #13
                          εγω απο την εμπειρια μου αναφερω οτι ο συζυγος μου αμοιβεται με τα ιδια λεφτα που αμειβεται και ο γερμανος, και στην εταιρια που εργαζεται υπαρχουν ουγγροι ρωσοι ιταλοι γερμανοι και ολοι περνουν τα ιδια λεφτα ουτε νομιζω πως καποια φιρμα θα ξεχωρισει τον γερμανο ανειδικευτο εργατη απο καποιον αλλοδαπο ανειδικευτο, γιατι θα φυγουν τα διπλασια λεφτα στα παιδια εδω απο οτι στην ελλαδα, (δεν υπαρχουν φροντιστηρια, ξενες γλωσσες κανουν μεσα στο σχολειο, οπου ειναι σε καλυτερο επιπεδο απο οτι ενα ιδιωτικο φροντιστηριο ξενων γλωσων,)καθε μηνα μπαινει στον λογαριασμο σου ενα σεβαστο ποσο για τις αναγκες των παιδιων, υγειονομικη περιθαλψη δωρεαν και δεν υπαρχει μετρο συγκρισης στην υγεια, γιατι βλεπουμε πως κανουμε τον χαμαλη για καποια δουλεια? στην ελλαδα υπαρχουν πολλοι που δουλευουν απιστευτες ωρες και δεν ξερουν καν αν θα πληρωθουν, και με πολυ λιγοτερα λεφτα, δεν μπορω να εκφερω γνωμη για ολη την βορεια ευρωπη, ξερω ομως πως αν θες να ζησεις οικονομικα μπορεις, και το θεμα δεν ειναι ποσα θα βγαλεις απο μισθους και ποσα θα σου φυγουν, παντου τα ιδια ειναι, το θεμα ειναι τι κρατος υπαρχει πισω για να στηριξει εσενα και την οικογενεια σου, σε ολους τους τομεις, πως θα σε κανει να νοιωσεις ασφαλης, ενας ανθρωπος που εχει μαθει να δουλευει και να μην περιμενει να του ερχονται τα ευκολα λεφτα οπου και να παει θα δουλεψει και θα αμοιφθει... παντα ομως παιζει το πως βλεπει ο καθενας την διαβιωση του και τωρα πλεον την επιβιωση του...

                          Comment


                            #14
                            Το θέμα ειναι αυτό σαν ανειδικευτος δεν εχει λεφτα τωρα εσυ αμα μετρας 2 ατομα να δουλευουν να κρατανε το σπιτι αλλο αυτο... εγω μιλάω παντα ατομικα αμα αξήζει να πας. Οσο για τα φροντηστηρια που λες μονο στην ελλαδα τα δουλευουν και ειναι προσωπικη επιλογη του γονιου να στειλει το παιδι του δεν ειναι υποχρεωση οποτε μην το συγκρινεις... θες δεν θες το κοστος διαβιωσης ειναι 30 ως 40% περισσοτερο απλα σου μενου λεφτα επιδι δν βγαινεις 3-4 φορες την βδομαδα εξω οπως στην ελλαδα.

                            Comment


                              #15
                              3-4 φορες την εβδομαδα στην ελλαδα βγαινουν μονο οι βουλευτες τωρα πια[υπο προστασια]
                              τα φροντιστιρια στην ελλαδα τα εχει επιβαλει η ιδια η εκπαιδευτικη κοινοτιτα οχι σαν βοηθεια σε αδυναμους μαθητες αλλα ωσ αναγκαιοτιτα για ολους[....]
                              αρα δεν ειναι επιλογη,ειναι αναγκαιοτητα

                              δεν ειμαι ανειδικευτος,εχω20ετη πορεια στις οικοδομες,τομεας που στην ελλαδα ανεκαθεν παρηγαγε εργο σε αντιθεση με αλλους που αποδειχτικαν μουφα
                              ευελπιστω να μην αργησω να βρω τον δρομο μου
                              αγγλικα εμαθα απο ταινειες.οταν πηγα αγγλια δεν ειχα κανενα προβλημα συνενοησεως
                              θελω εστιατοριο για να μπορεσω να μαθω την γλωσσα,και μετα το βλεπουμε.

                              Comment

                              Working...
                              X