Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δυνατόν η αδύνατον;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δυνατόν η αδύνατον;

    Χαίρεται φίλοι μου. Ειμαι ένας νέος χρήστης του σαιτ σας το οποίο το βρήκα πολυ ενδιαφέρον. Η ερώτηση μου ειναι απλή και γρηγορη. Ειναι δυνατόν για κάποιον μέσο έλληνα πχ εμενα, να βρει δουλεια στη Σουηδία χωρις να εχει γνωστούς η συγγενείς ; Ειμαι 35 χρόνων, δουλεύω σε εταιρια εδω στην ελλαδα και 7 χρονια σε τμήμα logistics - στην διαχείρηση αποθεμάτων (σε μεγαλη εταιρια) και εχω πτυχίο ΑΕΙ. Ομως πια ετσι οπως εχουν γινει οι μισθοί σκεφτομαι το ενδεχόμενο να φύγω εξω, και η σκανδιανβια γενικότερα δίνει ευκαιρίες απ οτι ξερω και εχουν καλούς μισθούς. Αν οχι σε ποια χώρα μπορει καποιος να βρει δουλεια, και με ποιον τροπο μπορω να κινηθώ; Η κοπέλα μου ειναι ανεργη και σκεφτόμαστε να φύγουμε αν βρεθεί ευκαιρια . Ευχαριστώ

    #2
    Καλωσόρισες στην παρέα μας Starhopa77 ! Για να βρείς δουλειά στην Σουηδία ή και σε άλλη χώρα πρέπει να ξέρεις την γλώσσα , είναι το Α και το Ω. Αυτό ισχύει για όποια χώρα διαλέξεις . Βέβαια υπάρχουν κάποιες ελληνικές επειχειρήσεις και κάποιες πρόχειρες δουλειές που μπορείς να κάνεις στην αρχή , αλλά θέλει πολύ ψάξιμο , και δεν είναι και σίγουρο ότι θα βρείς κάτι .
    Πρώτα διάλεξε σε ποιά χώρα θέλεις να πάς , αυτό είναι το πρώτο βήμα . Μετά ενημερώνεσαι για τις διαδικασίες μετανάστευσης , γιατί για να έρθεις στην Σουηδία πχ δεν είναι έτσι απλό . Υπάρχουν κάποιες διαδικασίες. Στην συνέχεια αρχίζεις να μαθαίνεις την γλώσσα της χώρας που θα διαλέξεις . Η μετανάστευση θέλει πολύ προετοιμασία και ψάξιμο . Ξεκίνα διαβάζοντας το φόρουμ , εδώ θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες για αρκετές χώρες .
    Καλή επιτυχία
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #3
      Originally posted by ευανθια View Post
      Καλωσόρισες στην παρέα μας Starhopa77 ! Για να βρείς δουλειά στην Σουηδία ή και σε άλλη χώρα πρέπει να ξέρεις την γλώσσα , είναι το Α και το Ω. Αυτό ισχύει για όποια χώρα διαλέξεις . Βέβαια υπάρχουν κάποιες ελληνικές επειχειρήσεις και κάποιες πρόχειρες δουλειές που μπορείς να κάνεις στην αρχή , αλλά θέλει πολύ ψάξιμο , και δεν είναι και σίγουρο ότι θα βρείς κάτι .
      Πρώτα διάλεξε σε ποιά χώρα θέλεις να πάς , αυτό είναι το πρώτο βήμα . Μετά ενημερώνεσαι για τις διαδικασίες μετανάστευσης , γιατί για να έρθεις στην Σουηδία πχ δεν είναι έτσι απλό . Υπάρχουν κάποιες διαδικασίες. Στην συνέχεια αρχίζεις να μαθαίνεις την γλώσσα της χώρας που θα διαλέξεις . Η μετανάστευση θέλει πολύ προετοιμασία και ψάξιμο . Ξεκίνα διαβάζοντας το φόρουμ , εδώ θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες για αρκετές χώρες .
      Καλή επιτυχία
      Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα ψαχτω μέσα στο καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω γλώσσα. Τώρα για πια χώρα θα προτιμούσα Σκανδιναβία, εκεί υπάρχουν ευκαιρίες, εξάλλου στην Ελλάδα δεν βλέπω μέλλον για τα επόμενα τουλάχιστον δέκα χρόνια.

      Comment


        #4
        Originally posted by Stathopa77 View Post
        Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα ψαχτω μέσα στο καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω γλώσσα. Τώρα για πια χώρα θα προτιμούσα Σκανδιναβία, εκεί υπάρχουν ευκαιρίες, εξάλλου στην Ελλάδα δεν βλέπω μέλλον για τα επόμενα τουλάχιστον δέκα χρόνια.
        Σκανδιναβία, είναι οι χώρες,Σουηδία ,Νορβηγία και Δανία.
        Τώρα όσο γιά ευκαιρίες αυτό είναι υποκειμενικό,εξαρτάται από τον άνθρωπο.
        Πάντως όποια χώρα επιλέξεις από τις τρείς, το βασικότερο είναι, η γνώση της γλώσσας είναι πολύ σημαντικό.
        Όσα πτυχία και να έχεις και χρόνια προϋπηρεσία, δεν μετράνε έξω, άμα δεν ξέρεις τη γλώσσα της χώρας που θα επιλέξεις.Θα αναγκαστείς, για να επιβιώσεις ,να κάνεις δουλειές του ποδαριού,και μόνο σε Έλληνες,όπως εταιρείες καθαρισμού ,εστιατόρια λάντσα κ.λ.π.
        Και φυσικά δεν είναι κακό να δουλεύεις σε τέτοιες δουλειές, πολλοί έχουν κάνει καριέρα σε τέτοια επαγγέλματα, αλλά είναι κρίμα, άμα έχεις σπουδάσει άλλο επάγγελμα να κάνεις κάτι άλλο, που ενδεχομένως να μην σου αρέσει ,εξαιτίας λοιπόν του μειονεκτήματος σου ότι δεν ξέρεις την γλώσσα θα υποστείς και την ανάλογη εκμετάλλευση.
        Διαβάζοντας προσεκτικά το φόρουμ, θα δείς ότι υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για τα τεκταινόμενα της μετανάστευσης, από πατριωτάκια πού ζούν στο εξωτερικό !
        Σου εύχομαι καλή τύχη !


        Σκανδιναβικές χώρες εδώ !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Γειά σας , άλλη μια καινούρια στην παρέα γεμάτη απορίες.....
          Με λένε Κλειώ είμαι παντρεμένη και έχω ενα παιδάκι 17 μηνών , με τον άντρα μου σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να μεταναστεύσουμαι στη Σουηδία αλλα δεν ξέρω σε ποιά πόλη θα ειναι καλύτερα ? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???

          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

          Comment


            #6
            Originally posted by CLIO View Post
            Γειά σας , άλλη μια καινούρια στην παρέα γεμάτη απορίες.....
            Με λένε Κλειώ είμαι παντρεμένη και έχω ενα παιδάκι 17 μηνών , με τον άντρα μου σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να μεταναστεύσουμαι στη Σουηδία αλλα δεν ξέρω σε ποιά πόλη θα ειναι καλύτερα ? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???

            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
            Καλοσώρισες στην παρέα μας !
            Η Σουηδία είναι μία πανέμορφη σκανδιναβική χώρα .
            Όποια πόλη και να επιλέξεις είναι ωραία,ο κανόνας λέει, ότι σε μεγάλες πόλεις οι ευκαιρίες γιά δουλειά είναι περισσότερες,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό,ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του αστέρι,πού του κατευθύνει την μοίρα του !
            Από σένα εξαρτάται, η επιλογή είναι δική σου υπόθεση.
            Καλή τύχη !
            Ρίξε μια ματιά
            εδώ ,εδώ ,εδώ και εδώ !
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Καλησπέρα.
              Μετά τους 6 μήνες πόσο πρέπει να λείψεις από την Σουηδία ώστε να ξαναγυρίσεις για άλλους 6 μήνες;
              Γνωρίζει κανείς;
              Επίσης θα ήθελα (ειλικρινή απάντησή ομως και οχι αν είναι νόμιμο και αν όχι) να ξέρω αν μπορείς να μην πας να δηλωθείς και πας μόνο αν βρεις δουλεία (έστω και αν χουν περάσει 6 μήνες).
              Ευχαριστώ.

              Comment


                #8
                Γιάννη αυτό δεν το διάβασες ?
                Υπάρχουν όλα στο παρακάτω λίνκ.


                http://www.migrationsverket.se/Priva...edborgare.html

                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  Το διάβασα χτες αλλα Εκτός και αν μου ξέφυγε δεν λεει τίποτα για το αν μετά τους 6 μήνες μπορείς να ξαναπάς Σουηδία και ύστερα από πόσο διάστημα.
                  Ουτε φυσικά λεει για το τί, στην πραγματικοτητα γίνεται και εφαρμόζεται από μετανάστες που έχουν οικονομική δυσκολία και αν φυγουν απο την Σουηδία ισως αργήσουν μέχρι να μαζέψουν τα χρήματα για να ξαναπανε. Φανταζομαι θα υπαρχουν πολλοί σε τετοια κατασταση.
                  Γι αυτο ρώτησα εσας που ζειτε εκει και θα εχουν δει πολλά τα μάτια σας και ακούσει πολλα τα αυτια σας.
                  Πριν καμποσο καιρο π.χ. ειχα διαβασει για Ελληνες που ζουν Γερμανία, κρατώντας άγνωστη την ταυτοτητα τους γιατι στην Ελλαδα χρωστούν και δεν μπορούν να βγάλουν χαρτιά αν δεν λύσουν πρώτα τα οικονομικα τους προβληματα.
                  Εννοειται οτι δεν θελω να μου πειτε που να βγαλω πλαστα χαρτια (αστειευομαι), αλλα πχ μπορεις μετα τους 6 μηνες να πας ας πουμε Φινλανδια για μια εβδομαδα και να επιστρέψεις παλι για 6 μηνες Σουηδια; Αυτή ήταν η έννοια της ερώτησης μου.

                  Comment


                    #10
                    Du har rätt att komma till Sverige för att söka arbete.

                    Originally posted by Γιαννης_ View Post
                    Το διάβασα χτες αλλα Εκτός και αν μου ξέφυγε δεν λεει τίποτα για το αν μετά τους 6 μήνες μπορείς να ξαναπάς Σουηδία και ύστερα από πόσο διάστημα.
                    Ουτε φυσικά λεει για το τί, στην πραγματικοτητα γίνεται και εφαρμόζεται από μετανάστες που έχουν οικονομική δυσκολία και αν φυγουν απο την Σουηδία ισως αργήσουν μέχρι να μαζέψουν τα χρήματα για να ξαναπανε. Φανταζομαι θα υπαρχουν πολλοί σε τετοια κατασταση.
                    Γι αυτο ρώτησα εσας που ζειτε εκει και θα εχουν δει πολλά τα μάτια σας και ακούσει πολλα τα αυτια σας.
                    Πριν καμποσο καιρο π.χ. ειχα διαβασει για Ελληνες που ζουν Γερμανία, κρατώντας άγνωστη την ταυτοτητα τους γιατι στην Ελλαδα χρωστούν και δεν μπορούν να βγάλουν χαρτιά αν δεν λύσουν πρώτα τα οικονομικα τους προβληματα.
                    Εννοειται οτι δεν θελω να μου πειτε που να βγαλω πλαστα χαρτια (αστειευομαι), αλλα πχ μπορεις μετα τους 6 μηνες να πας ας πουμε Φινλανδια για μια εβδομαδα και να επιστρέψεις παλι για 6 μηνες Σουηδια; Αυτή ήταν η έννοια της ερώτησης μου.
                    Γιάννη πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω στις απορίες σου αλλά θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένος για να καταλάβουμε τι ακριβώς θέλεις να μάθεις .
                    Αυτό που ξέρω όμως σίγουρα να σου απαντήσω 100% είναι, ότι ΔΕΝ μπορείς να μείνεις στην Σουηδία κρατώντας άγνωστη την ταυτότητα σου !
                    Τώρα το άλλο που λές για τους 6 μήνες τι εννοείς να είσαι 6 μήνες Σουηδία και 6 μήνες Ελλάδα?
                    Έχεις το δικαίωμα να έρθεις στη Σουηδία σε αναζήτηση εργασίας.
                    Migrationsverket: Söka arbete i Sverige:
                    Du har rätt att komma till Sverige för att söka arbete. Är du arbetssökande behöver du inte registrera dig efter tre månader. Om du inte fått ett arbete inom sex månader kan Migrationsverket kräva att du ska visa att du är aktivt arbetssökande och har goda möjligheter att få ett arbete. Du behöver ha pengar så att du kan försörja dig under tiden du letar arbete genom exempelvis arbetslöshetsersättning ifrån hemlandet.
                    Εάν αναζητάς εργασία δεν χρειάζεται να καταχωρηθείς μετά από τρεις μήνες. Αν δεν έχεις βρεί μια θέση εργασίας εντός έξι μηνών, το Migrationsverket (γραφείο μετανάστευσης)θα σου ζητήσει να αποδείξεις ότι αναζητάς ενεργά εργασία, με αποδείξεις δηλαδή να είσαι γραμμένος στο Arbetsförmedlingen (ΟΑΕΔ) της Σουηδίας.
                    Θα πρέπει να έχεις χρήματα, έτσι ώστε να μπορείς να υποστηρίξεις τον εαυτό σου μέχρι να βρείς δουλειά, για παράδειγμα, επιδόματα ανεργίας από την πατρίδα σου.
                    Για να καταχωρηθείς στο σύστημα πρέπει να βρείς δουλειά για να πάρεις το personnummer, η να έχεις χρήματα για να μπορείς να ζήσεις. Το πόσα λεφτά ζητάνε ακριβώς, ΔΕΝ το ξέρω,(15.000, 20.000 ευρώ)τον χρόνο το άτομο...?...αυτά διαφοροποιούνται συνεχώς.
                    π.χ. Κάποιο άλλο άτομο πρίν από 3 μήνες περίπου πήγε να καταθέσει τα χαρτιά του για personnummer, είχε βρεί και δουλειά και του ζήτησαν βεβαίωση μη οφειλών από την εφορία της Ελλάδος (φορολογική ενημερότητα) από τότε τον έχασα !
                    100% μπορούν να σου απαντήσουν ΜΟΝΟ οι υπηρεσίες που είναι αρμόδιες για αυτά τα θέματα τηλέφωνα και e-mail έχουν τα λίνκ .
                    Για να ξέρουν οι υπηρεσίες της Σουηδίας πότε μπήκε κάποιος στην χώρα πρέπει να το έχεις δηλώσει...π.χ να έχεις κάνει αίτηση για personnummer.
                    Δεν υπάρχουν συνοριοφύλακες στην Ευρώπη.
                    Ο καλύτερος τρόπος είναι να βρεις δουλειά νόμιμη, με πρόσληψη, από εκεί και πέρα όλα παίρνουν τον δρόμο τους ήρεμα και ωραία.
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρονο που διαθετεις να μου εξηγησεις τις αποριες μου.
                      Αυτο που θελω να καταλάβω ειναι, επειδή στην ιστοσελίδα που εδειξες γράφει οτι για αναζήτηση εργασιας μπορείς να μείνεις 6 μήνες, (μιλαω για οσους δεν εχουν καταθέσεις χρημάτων ) αλλά δεν διευκρινίζει, όταν φυγεις μετά από πόσο διάστημα μπορεις να ξαναεπιστρεψεις Σουηδια για να μεινεις άλλους 6 μηνες χωρίς γραφειοκρατικα προβλήματα.
                      Αυτό ρωτούσα και έθεσα το (θεωρητικό) ερώτημα, αν γίνεται μετά 6 μήνες που πιθανόν να μην έχεις βρει δουλειά, να πας για μια εβδομάδα ( 2 εβδομάδες ενα μήνα, δεν ξέρω, ρωτάω) σε μια γειτονική χώρα και ύστερα να ξαναεπιστρεψεις Σουηδία για 6 μήνες ξανά.
                      Ευχαριστώ και παλι.

                      Comment

                      Working...
                      X