Η σφραγίδα της Χάγης είναι μια απάτη και τζάμπα τα λεφτά, οι άνθρωποι θέλουν αναγνωρισμένο γερμανικό πτυχίο που σου δίνει την δυνατότητα για ακαδημαϊκή και επαγγελματική αποκατάσταση, αυτό και τίποτα άλλο, σε οποιαδήποτε χώρα και να μεταναστεύσει κάποιος χρειάζονται επίσημη κρατική αναγνώριση και αυτό όχι πάντα εξαρτάται σε ποια χώρα πχ Αγγλία όχι και τόσο. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας εφόσον τα καταφέρνεις με την γλώσσα γιατί να σου ζητήσουν; Άλλωστε αυτή είναι μια εξιδεικευμένη δουλειά δεν χρειάζεται καθόλου έρχεται με τον χρόνο.

Διαφωνώ απόλυτα σχετικά με το ότι ο πτυχιούχος θα έρθει εδώ και θα έχει προοπτικές ή αλλιώς θα έχει προοπτικές αρκεί να περάσει μέσα από πολλά στάδια, εύκολο δεν είναι. Θυμάμαι τα ίδια μου έλεγε και ένας γείτονας όταν ο γιος του έφυγε για Γερμανία και έμενε σε συγγενείς. Το παιδί είχε σπουδάσει πληροφορική και μόλις είχε τελειώσει την σχολή, αγγλικά ήξερε και είχε πάνω από 6 μήνες που έψαχνε και δεν μπορούσε να βρει απολύτως τίποτα. Και όχι μόνο έχω αρκετά παραδείγματα και γνωστούς που δεν βρίσκουν και όχι μόνο Έλληνες ακόμη και σε ξένα φόρουμ αν μπεις και διαβάσεις σχετικά με το πόσο εύκολα είναι να βρει κάποιος εργασία πάνω στον τομέα του κι όμως είναι δύσκολα.

Το θέμα είναι αν θέλει κάποιος να έρθει Γερμανία να κάνει μια προϋπηρεσία για κανά χρόνο οπουδήποτε στον κόσμο που μπορεί να μην παίρνει φράγκο αρκεί να έχει την εμπειρία και μετά να μπορεί να επιλέξει χώρα. Νομίζω λίγο πιο εύκολα θα ήταν αν πήγαινε κάποιος για κανά χρόνο Αγγλία και μετά να έκανε την αλλαγή σε Γερμανία.