Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dealer View Post
    Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς
    Λες ότι έπαιρνες 2200 και μετά έπεσες στα 1000, η σύζυγος που κολλάει;
    Τωρα παιρνω 1000 και η γυναικα μου 1200.Πριν επαιρνα μονος 2200 + 1200 η γυναικα μου φιλε μου.

    Comment


      Τι έγινε ρε Νίκο; Που είσαι, μας έλειψαν οι ιστορίες σου...
      Ελπίζω να είσαι καλά!

      Comment


        Originally posted by Max7 View Post
        Τι έγινε ρε Νίκο...
        Καλημερα,μια χαρα ειμαι ευχαριστω πολυ!! ολα καλα μεχρι στιγμης. Με τη νεα δουλεια ολα μια χαρα απλα βρηκα και μια δευτερη και οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει καθολου χρονος... εννοειτε οταν βρεθει χρονος θα επιστρεψω με νεα μου και εντυπωσεις...

        Comment


          Φοβερή η ιστορία σου Νίκο, πραγματικά μου δίνει δύναμη ότι κάποια στιγμή όλα θα φτιάξουν.
          Είμαι ένα μήνα εδώ (Velbert) και οι δυσκολίες είναι πολλές. Έχω πέσει στην αέναη λούμπα όπου δεν μπορείς να βρεις σπίτι αν δεν δουλεύεις 3 μήνες και άνω, αλλά δεν μπορώ να βρω δουλειά της προκοπής χωρίς καλή γνώση γερμανικών, αφού το Β1 δεν επαρκεί.
          Που θα πάει όμως, θα βρεθεί η λύση!

          Comment


            κι εγω σε τετοια φαση ειμαι φιλε μου...ψαχνομαι απο δω κι απο κει, αλλα δεν εχω βρει κατι. Τα γερμανικα μου ειναι ΟΚ αν και στον τομεα μου θα πρεπει να τα μιλαω απταιστα....ειμαι στο Business Administration...την πατησα κι εγω και γιναμε ολοι μανατζερς χαχα ε ρε τι τραβαμε. Και μην νομιζεις οτι οικονομικα την παλευω. Ελπιζω να βρεθει κατι και για μενα και συντομα. Καλη τυχη και σε σενα! Κι αν μπορεσουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον εδω μεσα, ακομα καλυτερα!

            Comment


              Να εκφέρω κ εγώ την προσωπική μου άποψη.
              Φίλε Stifler κ λοιποί ενδιαφερόμενοι, χωρίς να θέλω ούτε να παρακινήσω ούτε να αποθαρρύνω κάποιον, εγώ με μισθούς 1000 κ 1200 ευρώ ΔΕΝ θα άφηνα την Ελλάδα για να πάω στη Γερμανία, εκτός αν ανήκα σε κάποιον από τους κλάδους που έχουν τρομερή ζήτηση εκεί (γιατροί, πληροφορικάριοι κλπ) κ ήξερα ότι θα αποκατασταθώ άμεσα κ με μισθούς διπλάσιους από εδώ. Θεωρώ ότι το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα με τους μισθούς που προανέφερες μπορεί να είναι ικανοποιητικότατο, αλλά φυσικά είναι υποκειμενική η άποψή μου κ εξαρτάται από τα στάνταρ κ τις συνήθειες του καθενός.

              Σε ένα χρόνο ΔΕΝ μπορείς να μιλάς γερμανικά σε Β2 επίπεδο. Μπορεί με (πάρα πολύ) διάβασμα να πάρεις σε ένα χρόνο το Β2 σαν χαρτί, αλλά οι γλωσσικές σου ικανότητες δε θα αντιστοιχούν σε αυτό το επίπεδο για κανένα λόγο. Πάρε εδώ τις βάσεις της γλώσσας (γραμματική, λεξιλόγιο) αλλά τις ικανότητές σου θα τις χτίσεις εκεί στην πράξη, γιατί έστω κ αν πάρεις εδώ το Β2 θα εκπλαγείς δυσάρεστα όταν πας στη Γερμανία. Θέλει καθημερινή κ αποκλειστική τριβή με τη γλώσσα με Mutterplachler.

              Καθαρά προσωπική άποψη λοιπόν, δεν αφήνεις μια δουλειά στον τομέα σου στην Ελλάδα με 1000-1200 ευρώ μισθό, για να πας στη Γερμανία με κουτσά-στραβά γερμανικά, να δουλεύεις σαν ανειδίκευτος κ να στερείσαι όλους κ όλα όσα βρίσκονται στη χώρα σου. Για να κερδίσεις τι? Ούτε οικονομικά ούτε σαν επίπεδο ζωής θα βγεις κερδισμένος.
              Η μετανάστευση είναι ή λύση ανάγκης με την έννοια ότι εδώ δε μπορώ να επιβιώσω οπότε αναγκάζομαι να φύγω, ή συνειδητή επιλογή επειδή πχ βρήκα μια πολύ καλή επαγγελματική ευκαιρία. Ή στην τελική δεν ταιριάζουν τα "χνώτα μου" με την πατρίδα μου οπότε θέλω να φύγω. Αλλά για άτομα που εδώ είναι (ψιλο)βολεμένα επαγγελματικά κλπ, το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία κ μεγάλη επένδυση με πολύ αμφίβολα οφέλη.
              Όπως κ να΄χει καλή τύχη σου εύχομαι κ σε όλους όσους έκαναν ή είναι στα πρόθυρα να κάνουν αυτό το βήμα.

              Comment


                Δηλαδή υπάρχουν ακόμα μισθοί 1000 - 1200 Ε στην Ελλάδα
                Ενδιαφέρον...

                Comment


                  Originally posted by Μανος View Post
                  Δηλαδή υπάρχουν ακόμα μισθοί 1000 - 1200 Ε στην Ελλάδα
                  Ενδιαφέρον...

                  Comment


                    Originally posted by Μανος View Post
                    Δηλαδή υπάρχουν ακόμα μισθοί 1000 - 1200 Ε στην Ελλάδα
                    Ενδιαφέρον...
                    Σίγουρα θα υπάρχουν... αλλα οι "τυχεροί" είναι λίγοι.

                    Comment


                      Γι'αυτό λέω, όσοι ανήκουν στις εξαιρέσεις καλό θα είναι να το σκεφτούν λίγο παραπάνω πριν τα βροντήξουν κ φύγουν ;-) Ας μην έχει κανείς την ιδέα ότι έξω θα του σκορπάνε τα 2χίλιαρα στα πόδια! ..Όχι στη Γερμανία τουλάχιστον!

                      Comment


                        Εντάξει, αν έχεις τέτοια δυνατότητα (μισθολογικά) εννοείται
                        πως το ζυγίζεις διαφορετικά!!!! Συμφωνώ, αλλά αν το βάλεις κάτω
                        οικονομικά ίσως παρατηρήσεις ότι δεν υπάρχει τεράστια
                        απόκλιση,ειδικότερα αν αναλογιστείς τι σου προσφέρει η
                        κάθε χώρα τα + & -.
                        π.χ. Φορολόγιση, παιδεία, υγεία, μέσα μεταφοράς
                        και ότι θεωρεί ο καθένας σημαντικό.

                        Comment


                          Πάνω απ'όλα όμως, όλες οι απόψεις είναι
                          σεβαστές γιατί ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.

                          Comment


                            Theo85

                            Comment


                              Πολυ σωστα! Αν τα πραγματα ηταν καλυτερα, καποιος θα αφηνε την Ελλαδα μονο για να κανει μια καριερα στο εξωτερικο, απο φιλοδοξια δηλαδη. Πιστευω οι περισσοτεροι εδω μεσα, σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση δε θα μεταναστευαν ποτε. Οσο μεγαλωναμε, ειχαμε παντα την εικονα στο μυαλο μας, οτι δηλαδη φτανουμε στην ηλικια των γονιων μας και μεγαλωνουμε τη δικη μας οικογενεια στην Ελλαδα. Φυσικα, ολα αυτα αλλαξαν μεσα σε λιγα χρονια.

                              Για πολλους απο μας, ο λογος δεν ειναι πως ηταν δυσκολο να βρουμε δουλεια ή οτι δε θα παιρναμε τα λεφτα που θελαμε...και φυγαμε. Αλλα, ηταν αδυνατο να βρουμε δουλεια, γιατι οι θεσεις στον τομεα εργασιας μας ηταν ελαχιστες και αδυνατο να μπεις με τοσους χιλιαδες υποψηφιους για μια θεση. Επισης, το κρατος δε σου εδινε και την ευκαιρια να ξεκινησεις δικη σου μπιζνα εστω και σαν Ελ. Επαγγελματιας, με ολα αυτα τα φεσια που σου κοπανουσε. Πολλοι καπως επωφεληθησαν στην αρχη απο κατι ευρωπαικες επιδοτησεις στον τομεα τους, αλλα και παλι καποιοι απο αυτους δεν τα καταφεραν μεσα σε αυτο το κλιμα πολεμου με τις ελληνικες επιχειρησεις.

                              Εγω γενικα ειμαι απλος ανθρωπος, δεν με ενοιαζε ποτε να μου τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια, αρκει να ειχα λεφτα αργοτερα να μην πειναμε στο σπιτι. Δλδ μελλοντικα δε συνεφερε. Οσο ημουν εργενης, την παλευα καπως. Αλλα και Γερμανια δεν μπορω να πω πως μου τα εδωσαν ολα στο χερι. Βασανιζομαι να βρω μια δουλεια κι ας εχει χαμηλη ανεργεια. Ειναι και τι πουλαει στα επαγγελματα βλεπεις....και το δικο μου ειναι πολυ κολπατζιδικο και θελει πολλα μανατζεριλικια. Το σημαντικοτερο ειναι οτι θελει απταιστα γερμανικα ισως. Το σιγουρο ειναι πως αν μπορουσα να τα καταφερω Ελλαδα, δε θα εφευγα ποτε. Ειδικα τωρα τα τελευταια χρονια που εχει αλλαξει και το κλιμα, ειναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ το να ζεις εκει.......αλλα και κολαση μαζι αν δεν μπορεις να απολαυσεις αυτη τη χωρα.

                              Comment


                                Ακος συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X