Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε ευχαριστουμε πολυ Blacktulip που τα μοιραστηκες μαζι μας! Να εισαστε καλα με την οικογενεια σας και ολα να σας ερθουν οπως τα θελετε!
    You Can Have Whatever You Like...

    Comment


      @Blacktulip
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Βούρκωσα και γω...πραγματικά αξιέπαινη!!!!

        Comment




          όλα τα καλά εύχομαι
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            ευχαριστω πολυ ευχομαι για ολους μα ολους μας, ειτε στην ξενητεια ειτε στην πατριδα να ειμαστε καλα να εχουμε την υγεια μας και να ειματε ενωμενοι να στηριζουμε ο ενας τον αλλον, και να μην αφηνουμε να περναει η ζωη διπλα μας χωρις να κανουμε τιποτα!

            Comment


              Blacktulip με συγκινησες πολύ..σ'ευχαριστουμε πολύ που το μοιράστηκες μαζι μας!Ευχομαι να εισαι παντα τοσο θετικη οσο τωρα και παντα ευτυχισμενη!

              Comment


                Ολα πανε καλα blacktulip !!!!! ετσι γιατι θελετε και μπορειτε !!!
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Ραψωδός Φιλόλογος - Χαμογέλα - YouTube

                  Συνέχισε Blacktulip. Φτιάξε τη ζωή σου όσο μπορείς καλύτερη. Σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας τις εικόνες σου. Να 'χετε την υγεία σας και να συνεχίσετε να χαμογελάτε στη νέα σας ζωή.
                  Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                  ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                  Comment


                    ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ!!!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ!!!

                    Comment


                      Τι ηθελα και το μελεταγα????
                      Λοιπον σημερα δεν θα γραψω για καλο....
                      Με παιρνει ο νοικιαρης μου τηλ και μου λεει εχει ερθει ενα γραμμα απο την εφορια δεν πρεπει να ειναι για καλο μου λεει ο ανθρωπος
                      και τι καθεσε??? αντε ανοιξε το να παρουμε μαζι την γλυκα του λεω....
                      περιμενοντας με αγωνια μου απαντα
                      λεει οτι χρωστας 480 ευρω απο τα τελη κυκλοφοριας του 2013 240ευρο τα τελη και 240ευρο προστιμο
                      τι λες κυρ Γιωργο κοιτα καλυτερα του απαντω καταρχας εχουμε 2014 και το αμαξι το εχω κανει διαγραφη απο το 2012 μηπως ειναι κατι αλλο???
                      οχι οχι ετσι λεει εδω
                      Και μενω με το στομα ανοιχτο για ακομα μια φορα . Πω!! τι λες τωρα????
                      Μα πως ειναι δυνατον????
                      επειδη ηταν μεσημερακι περιμενα να ξημερωσει η επομενη για να παω να δω στο εδω υπουργειο συγκοινωνιων τι εχει γινει (για την ιστορια : οταν ειχα παραδωσει πινακιδες και την αδεια κυκλοφοριας μου ειχανε πει οτι εγω δεν θα ασχοληθω με την διαγραφη και οτι την κανουν αυτοι, μαλιστα μου ειχαν πει οτι γινετε και αυτοματα την στιγμη που μου εκδιδουν την καινουργια αδεια).
                      Αφου ξημερωσε η επομενη φευγω καρφι να παω να το επιβεβαιωσω στο γερμανικο υπουργειο μεταφορων. Φτανω στην υπαλληλο και της λεω οτι μου ηρθε χαρτι με προστιμο στην ελλαδα γιατι φαινεται ακομα γραμμενο το αμαξι μου εκει, μπαινει στον υπολογιστη της η κοπελα και μου λεει εδω ολα ειναι κανονικα μου εξηγει εχει σταλθει αιτημα διαγραφης και απο την στιγμη που δεν στελνουν καποια απαντηση η το οτιδηποτε εντος 6 μηνων εμεις καταστρεφουμε την αδεια κυκλοφοριας την παλια και τις πινακιδες , μα μισο λεπτο μου λεει... εδω γραφει οτι η ολη διαδικασια εγινε το 2012 κυριε μου
                      ε ναι ισχυει της απαντω
                      μα εχουμε 2014, τωρα σας ειδοποιησανε ???????
                      Λες και εβλεπε εξωγηινο πραγματικα
                      ! Αυτο ειναι νορμαλ της απαντω για την ελλαδα.....Τι μπορουμε να κανουμε τωρα??
                      Θα σας γραψω μια βεβαιωση για να μπορεσετε να την στειλετε μου απαντα
                      και ετσι και εγινε.
                      Φευγω καπακι και παω να παρω το υπουργειο συγκοινωνιων ελλαδα μπας και βγαλω ακρη
                      πριν απο το υπουργειο παιρνω τηλεφωνο στα κεπ να δω που πρεπει να απευθυνθω, αφου εξηγω στον τυπο τι μου συμβαινει ο τυπος με ρωταει
                      - και τι σε νοιαζει για το χρεος αφου εσυ εχεις φυγει εξωτερικο???
                      -Τι λες ανθρωπε μου εχω σπιτι εκει να το χασω για 500 ευρω???(τα συμπερασματα δικα σας....)
                      παιρνω μετα στο υπουργειο μεταφορων και αφου και εκει εξηγω τι μου συμβαινει στην υπαλληλο,ακουω το κορυφαιο
                      ναι κυριε μου εμας μας τα στελνουν τα δεδομενα για διαγραφη αλλα εμεις δεν τα διαγραφουμε πρεπει την διασικασια να την κανετε μονος σας!!!!!
                      και μου εξηγει να παρω μια βεβαιωση απο το γερμανικο υπουργειο να το μεταφρασω να το στειλω να γινει η διαγραφη και μετα να παω στην εφορια να δω αν διαγραφετε το χρεος.....
                      αποτελεσμα 200 χιλιομετρα μεχρι το προξενειο για εξουσιοδοτηση σε καποιον δικο μου να κινησεις τις διαδικασιες ελλαδα συν 60 χιλομετρα για μεταφραση σε ορκωτο και αλλα 200 χιλιομετρα στο προξενειο ξανα γιατι δεν ηξερα οτι το προξενειο μετα την μεταφραση πρεπει να βαλει και αυτο σφραγιδα για να πιστοποιει την γνησιοτητα της υπογραφης του μεταφραστη
                      30 ευρω μεταφραση 15 ευρω για την εξουσιοδοτηση 20 ευρω για την πιστοποιηση της υπογραφης 20 ευρω για παρανομη σταθμευση γιατι γυρω γυρω απο το προξενειο δεν βρισκεις ουτε με σφαιρες να παρκαρειςς 2 μιση μερες αδικοχαμενες απο τη ζωη μου να ασχολουμε με μ@... και τα νευρα μου στο κοκκινο... και συνειδητοποιω οτι με το ελληνικο δημοσιο και χιλιαδες χιλιομετρα μακρια να εισαι ποτε δεν ξεμπλεκεις ειναι ενας βραχνας που παντα θα σε ακολουθει οπου και να πας...Αμαν πια!!!!


                      ΥΓ..οταν βρω χρονο θα ξαναγραψω για πολλα και διαφορα πιο ευχαριστα, μεχρι τοτε να ειστε ολοι καλα!!!!

                      Συνεχιζεται.........

                      Comment


                        Originally posted by nikospp View Post
                        ...και συνειδητοποιω οτι με το ελληνικο δημοσιο και χιλιαδες χιλιομετρα μακρια να εισαι ποτε δεν ξεμπλεκεις ειναι ενας βραχνας που παντα θα σε ακολουθει οπου και να πας...Αμαν πια!!!!
                        μα ειναι λογια αυτα; ειναι δυνατον; το ελληνικο δημοσιο; το καλυτερο και αρτιοτερο στον κοσμο; οχι φιλε μου νικο καποιο λαθος κανεις!
                        ασφαλως και ειρωνευομαι και ελπιζω να ξεμπλεξες η να ξεμπλεξεις γρηγορα και αναιμακτα απο αυτη την ιστορια!

                        Comment


                          Originally posted by nikospp View Post
                          Τι ηθελα και το μελεταγα????
                          Φευγω καπακι και παω να παρω το υπουργειο συγκοινωνιων ελλαδα μπας και βγαλω ακρη
                          πριν απο το υπουργειο παιρνω τηλεφωνο στα κεπ να δω που πρεπει να απευθυνθω, αφου εξηγω στον τυπο τι μου συμβαινει ο τυπος με ρωταει
                          - και τι σε νοιαζει για το χρεος αφου εσυ εχεις φυγει εξωτερικο???
                          Ελα ας πει την αληθεια, με απολυτηριο γυμνασιου τον ''βαλανε'' στα κεπ... Ποτε θα ξεβρωμισει η χωρα απο αυτους τους ρεζιληδες?
                          Κουραγιο ρε φιλε! Ευτυχως εφυγες, ευτυχως.

                          Comment


                            συμφωνα με την δικη μου υποθεση...η οποια δεν ξερω αν ισχυει στο 100% για ολες τις περιπτωσεις (απο Υπηρεσια σε Υπηρεσια στην ελλαδα...ξερετε....ο καθενας τα δικα του)

                            αλλα
                            1. δεν εκανα εξουσιοδοτηση σε δικηγορο για να γινει η διαγραφη του οχηματος στην ελλαδα. Εστειλα απλα τα χαρτια συστημενα στην αρμοδια δ/νση συγκοινωνιων με μια αιτηση που βρηκα στο site του Υπ. Συγκοινωνιων. Μαζι το χαρτι απο την υπηρεσια της Στουτγγαρδης, μετεφρασμενο
                            2. το χαρτι απο την υπηρεσια της Στουτγγαρδης δεν το μετεφρασα στο προξενειο. Βρηκα συμβεμβλημενο μεταφραστη.

                            Comment


                              ωραιοτατα....εγω παιδια να χτυπησω ξυλο μεχρι στιγμης καλα τα παω...εκανα διαγραφη το αμαξι ελλαδα αφου πηρα βεβαιωση οτι κρατησαν εδω την αδεια οδηγησης, (εφτυσα αιμα για αυτο το χαρτι μεχρι να εξηγησω στις κοπελες γιατι το θελω και τι γινεται στην ελλαδα...) εστειλα τις πινακιδες, εφτιαξε η μαμα μου μια εξουσιοδοτηση και μαζι με ενα αλλο χαρτι απο εδω που δειχνει οτι το αμαξι φορολογειται εδω πηγε και εκανε διαγραφη. αν και τα κοριτσια μου ειπαν οτι η διαγραφη γινεται αυτοματα εγω επεμενα πως στην Ελλαδα πρεπει να πας να το αποδειξεις...ευτυχως που επεμενα...αχ βρε Νικο μακαρι να βγαλεις ακρη και να διαγραφει το χρεος σου....καλο κουραγιο σε ολους μας!!

                              Comment


                                αχ τουλιπα σε λιγο καιρο θα γραφω και εγω το δικο μου πως περασε ενας χρονος....εγω ειμαι στο πως περασαν 8 μηνες για εμενα....και 16 για τον αντρα μου.....κουραγιο και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!

                                Comment

                                Working...
                                X