Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γραφεια ευρεσεως εργασιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γραφεια ευρεσεως εργασιας

    Γνωριζει καποιος για τα γραφεια ''foris'' και ''cosmos jobs''

    #2
    Originally posted by marlouya View Post
    Γνωριζει καποιος για τα γραφεια ''foris'' και ''cosmos jobs''
    προτεινω να κοιταξεις πρωτα απο ολα μονη σου εργασια στον τομεα σου απο το να αναθεσεις σε καποιον αλλο.
    και κυριως να ψαξεις σε σαιτ απο την χωρα που ενδιαφερεσαι.
    τουλαχιστον μην πληρωσεις ουτε ενα ευρω πριν δεις υπογεγραμμενο συμβολαιο και μιλησεις με τον εργοδοτη,και προς θεου μην εξοφλησεις το γραφειο ευρεσεως εργασιας πριν παρεις τον πρωτο μισθο.

    Comment


      #3
      Το θεμα ειναι οτι το ψαχνω,εδω και καιρο εχω παει και σε ευρωσυμβουλο του ΟΑΕΔ,αλλα το οτι ο εργοδοτης βλεπει Ελλαδα ειναι ανασταλτικος παραγοντας.Ωστοσο το περασμενο Σεπτεμβρη μετα απο παροτρυνση φιλων μας αποφασισαμε να παει ο αντρας μου για Βελγιο στη Φλανδρα.Παρολο που πηγε σχολειο για τη γλωσσα και τελειωσε με επιτυχια το Α1 και πηγαινε στο Α2 ολες οι πορτες απο θεμα εργασιας ηταν κλειστες, γιατι ενω τον παιρναν τηλεφωνο για συνεντευξη ζητουσαν πολυ καλα Ολλανδικα.Φαντασου ουτε για σκαφτια ή σκουπιδιαρη που πηγε δεν τον πηρανε λογω της γλωσσας.Τα φοβαμαι και εγω αυτα τα γραφεια αλλα σκεφτομαι μηπως και βρεθει κανενα της προκοπης.Τωρα βεβαια ψαχνω για Αγγλια γιατι γνωριζω τη γλωσσα και εγω και ο αντρας μου

      Comment


        #4
        Originally posted by marlouya View Post
        Το θεμα ειναι οτι το ψαχνω,εδω και καιρο εχω παει και σε ευρωσυμβουλο του ΟΑΕΔ,αλλα το οτι ο εργοδοτης βλεπει Ελλαδα ειναι ανασταλτικος παραγοντας.Ωστοσο το περασμενο Σεπτεμβρη μετα απο παροτρυνση φιλων μας αποφασισαμε να παει ο αντρας μου για Βελγιο στη Φλανδρα.Παρολο που πηγε σχολειο για τη γλωσσα και τελειωσε με επιτυχια το Α1 και πηγαινε στο Α2 ολες οι πορτες απο θεμα εργασιας ηταν κλειστες, γιατι ενω τον παιρναν τηλεφωνο για συνεντευξη ζητουσαν πολυ καλα Ολλανδικα.Φαντασου ουτε για σκαφτια ή σκουπιδιαρη που πηγε δεν τον πηρανε λογω της γλωσσας.Τα φοβαμαι και εγω αυτα τα γραφεια αλλα σκεφτομαι μηπως και βρεθει κανενα της προκοπης.Τωρα βεβαια ψαχνω για Αγγλια γιατι γνωριζω τη γλωσσα και εγω και ο αντρας μου
        σε οτι αφορα το βελγιο,απο οσο γνωριζω στις Βρυξελλες παιρνουνε απειρο κοσμο αλλοδαπους,απλα οι περισσοτεροι ειναι Μαροκινοι,σε δουλειες οπως φαστφουνταδικα κλπ.Στα βορεια, απο οσο ξερω δεν παιρνουνε ξενους. Αφου δουλευεις,οπως ειδα σε αλλο ποστ,αρα εχεις προυπηρεσια να αποδειξεις,ψαξε πρωτα για σενα δουλεια,οσο ο αντρας σου μαθαινει τη γλωσσα για να παρει τα πτυχια.
        παρεπιπτοντως,κιεμας τους γεωλογους σκαφτιαδες μας λενε,αλλα εχουμε τελειωσει πανεπιστημιο. οχι οτι παρεξηγηθηκα,το σχολιαζω για να μην γινει θεμα αργοτερα διοτι υποθετω το λες καθαρα χαριν συντομιας.
        στειλε μου πμ για πληροφοριες που εχεις ψαξει να σου πω τι αλλο ξερω,γιατι αυτα που γραφουμε εδω εινα ιηδη γραμενα σε αλλα ποστ στο πατριωτακι

        Comment


          #5
          Κοιτα οι Βρυξελλες ειναι ανηκει στο Γαλλοφωνο κομματι,ωστοσο και εγω που εψαχνα για δουλεια δεν υπαρχει τιποτα.Η ελληνικη κοινοτητα ισα που δε μας εκλεισε τη πορτα στη μουρη.Συγνωμη για το σκαφτια αλλα οντως ζηταγαν εναν εργατη ανειδικευτο για τους δρομους.Ωστοσο στο Βελγιο αν δε βρεις δουλεια σε 4 μηνες απο την καταγραφη σου σε στελνουν πισω στη χωρα σου.Μαλιστα οταν πηγαμε με το φιλο μας στο VDAB,το δικο τους ΟΑΕΔ και ρωτησε γιατι δε στελνουν αγγελιες του απαντησε ευθαρσως οτι δε θελουν αλλους ξενους.

          Comment


            #6
            δεν ξερω τι γινεται πια,εγω ειχα παει το καλοκαιρι του 2011 σε γνωστο ελληνα που δουλευει εκει και μιλησαμε με πολυ κοσμο και απο τη δουλεια του και απο αλλου και με ελληνες που ειναι εκει που ετυχε να γνωρισουμε και ολοι ειπανε πως κατι βρισκεται απο θεσεις,κυριως σε φαγαδικα. δεν θεωρω οτι εχουνε δικαιωμα να σου λενε τετοιο πραγμα,αν και αφου μπορειτε να ψαξετε κατι με προυπηρεσια,απλα συνεχισε να ψαχνεις.ενδεικτικα σου λεω οτι ψαχνω απο σεπτεμβρη του 2010 χωρις αποτελεσμα και χωρις ναχω περιοριστει σε καποια χωρα οπως εσεις. επισης,επειδη ισως σου δημιουργηθηκε η απορια,γεωλογοι στις βρυξελλες δεν εχουν ζητηση,παρα μονο στην ευρωπαικη ενωση και αυτο αμα εχεις μεταπτυχιακο απο κλαδο περιβαλλοντικο και τετοια και ξερεις συγκεκριμενες γλωσσες που εγω δεν ξερω

            Comment


              #7
              ΤΟ 2011 ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΒΡΗΚΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΟΜΩΣ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΜΙΑ ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ Η FORD ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΤΟ 2016 ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΙΣΠΑΝΙΑ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΨΑΧΝΩ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΞΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΟΓΩ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΔΕ ΤΟΣΥΖΥΤΩ ,ΠΗΓΑ ΣΤΟ GENK ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΖΩ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ,ΟΥΤΕ ΖΗΤΙΑΝΟΥΣ,ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΜΠΟΡΙΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ,ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕ ΣΤΟΥΣ ΠΕΖΟΥΣ ,Η ΕΥΓΕΝΙΑ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΕΙΖΕΙ.ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ Η ΑΣΤΙΚΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΑΠΕΡΓΙΑ.ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΓΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΕ.

              Comment


                #8
                οπως τα λες τα ξερω κιεγω,ομως συνεχισε να ψαχνεις και μην προτιμησεις να πληρωσεις καποιον να σου βρει δουλεια. εχω ψαξει στο παρελθον για διαφορα τετοια "μαγαζακια" ανοιγμενα νυχτα,των οποιων η δουλεια αν παρατηρησεις δεν ειναι να σου βρουνε δουλεια αλλα να σου παρεχουνε εξυπηρετηση-συμβουλες για να ετοιμασεις τα χαρτια σου,πραγμα που οπως ξερεις,μπορεις να κανεις και μονη σου δωρεαν στο ιντερνετ.
                κοινως,δεν σε εμποδιζει τιποτα να ανοιξεις και η ιδια τετοιο,αφου δεν απαιτει κατι ιδιαιτερο.
                προτεινω σε καθε περιπτωση να φυλας τα ρουχα σου και να μην προπληρωσεις ουτε 20 ευρω πριν δεις εμπρακτο αποτελεσμα,δλδ να μιλησεις η ιδια με εργοδοτη και να ψαξεις στο ιντερνετ εξονυχηστικα την εταιρια που σου βρηκανε δουλεια. υπαρχουνε διαφοροι οργανισμοι στην καθε χωρα οπου οφειλουν οι εταιριες να ειναι εγγεγραμενες και να δημοσιευουνε τα στοιχεια τους.πχ δεν νοειται εταιρια χωρις να αναγραφεται δημοσιως τηλεφωνο επικοινωνιας, το οποιο να απαντα καποιος υπευθυνος κλπ

                Comment


                  #9
                  ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ FORIS ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΑ ,ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ,ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΕ ΞΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΕΣΤΙΑΤΟΡΑΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ

                  Comment


                    #10
                    Μαρούλα γειά σου! Τα δύο αυτά ''γραφεία'' δε μου θυμίζουν κάτι εκτός από το cosmos, το οποίο αν είναι αυτό που νομίζω καλό θα ήταν να μη ασχοληθείς ξανα μαζί του. Τωρα αν ψάχνεις για Αγγλία καλό θα ήταν να το κάνεις ενώ βρίσκεσαι στην Αγγλία και εφόσον υπάρχει η δυνατότητα από οικονομικής απόψεως. Είναι αρκετά δύσκολο να βρεις δουλεια στην Μ. Βρετανία από το εξωτερικό. Η δήλωση ελληνικής διεύθυνσης λειτουργεί αρνητικά εκτός αν έχεις σούπερ προσόντα. Για να δουλειά μπορείς να ψάξεις σε σάιτ όπως το reed, το gumtree, jobsearch, CVlibrary,jobrapido και άλλα. Για κάθε απόρία στη διάθεσή σου.
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      #11
                      καταρχας σου προτεινω να διαβασεις μεσα στο πατριωτακι ιστοριες απο αλλα ατομα που πηγανε σε εστιατορια της γερμανιας και ξενοδοχεια της αγγλιας και τους εξαπατησαν.
                      κατα δευτερον απο μια απλη αναζητηση στο ιντερνετ βρισκω τα εξης:
                      1. φορης:
                      -Ηδιευθυνση που δινεται στη νορβηγια για το γραφειο εινα ιαλλη απο τη διευθυνση που δινεται για το γραφειο του υπευθυνου ατομου (τοχω ηδη ξαναγραψει σε αλλο ποστ)
                      -η διευθυνση που δινεται στην σλοβακια αντιστοιχει σε σπιτι(τοχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ)
                      -η εταιρια ΔΕΝ ειναι ΑΕ ουτε ΕΠΕ. δεν αναγραφει στο σαιτ της ΑΦΜ και δεν εχει ονομα υπευθυνου στην ελλαδα.
                      2.Για το cosmosjobs:
                      -Δεν εχει ονομα υπευθυνου στο σαιτ και δεν αναγραφει αφμ,δεν ανηκει στις ΑΕ και στις ΕΠΕ

                      για τα γραφεια ευρεσεως εργασιας ισχυει συμφωνα με τη νομοθεσια το εξης:ΠΔ 160/1999 ΦΕΚ Α` 157/3.8.1999 ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ` ΑΡ. 160 Άρθρο 2 Γ) Η διαμεσολάβηση των I.Γ.Σ.Ε. θα γίνεται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τον εργαζόμενο.
                      Αυτο και μονο αρκει.Περισσοτερη αναζητηση μπορεις να κανεις κιεσυ σε μια εφορια,ενα υπουργειο,παντως μαθε πριν πληρωσεις οτιδηποτε

                      Comment

                      Working...
                      X