Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 32 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 315

Έκδοση υπηκοότητας

Γειά σας, η μητέρα μου έχει γεννηθεί αυστραλία και προσπαθώ να πάρω την υπηκοότητα, έχω μαζέψει όλα όσα χρειάζονται και έχω πληρώσει το παράβολο από τις 08/01/2013 η πρώτη μου απορία είναι : ισχύει το παράβολο ή θα πρέπει να ξαναπληρώσω; Επίσης εγώ θα κλείσω στις 25/10 τα 25 υπάρχει όριο ηλικίας για να βγάλω την υπηκοότητα; Εαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giwtaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, η μητέρα μου έχει γεννηθεί αυστραλία και προσπαθώ να πάρω την υπηκοότητα, έχω μαζέψει όλα όσα χρειάζονται και έχω πληρώσει το παράβολο από τις 08/01/2013 η πρώτη μου απορία είναι : ισχύει το παράβολο ή θα πρέπει να ξαναπληρώσω; Επίσης εγώ θα κλείσω στις 25/10 τα 25 υπάρχει όριο ηλικίας για να βγάλω την υπηκοότητα; Εαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Australian Citizenship – Descent

Σε ευχαριστώ πολύ!

Καλημερα.
    Μπορει να εχει ειπωθει ,αλλα δεν το βρισκω
    Χρειαζεται και αντιγραφο ποινικου μητρωου για να παρω υπηκοότητα by descent ?
    Επισης ο λαγαριασμος ΔΕΚΟ που μου ζητανε, πρεπει πρωτα να επικυρωθει (στο ΚΕΠ?) και μετα να μεταφραστει το κομματι που φαινεται το ονομα μου και η διευθυνση μου?

χω μαζεψει ολα τα αλλα.
    ευχαριστω

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο abyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα.
    Μπορει να εχει ειπωθει ,αλλα δεν το βρισκω
    Χρειαζεται και αντιγραφο ποινικου μητρωου για να παρω υπηκοότητα by descent ?
    Επισης ο λαγαριασμος ΔΕΚΟ που μου ζητανε, πρεπει πρωτα να επικυρωθει (στο ΚΕΠ?) και μετα να μεταφραστει το κομματι που φαινεται το ονομα μου και η διευθυνση μου?χω μαζεψει ολα τα αλλα.
    ευχαριστω
    1)Συμπεραίνω ότι είσαι άνω των 18 άρα ναί
    http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf
    Page 1 - Step 2
    2)Δε νομίζω το ΚΕΠ να το επικυρώσει,μόνο μετάφραση(χρεώνουν ανά σελίδα άρα γιατί να μη στο μεταφράσουν ολόκληρο?)

Καλημέρα
    Είμαι καινούργιος στο<< πατριωτάκι >>.Μπράβο σε όλους για την πολύ σημαντική βοήθεια που προσφέρουν με τόση υπομονή. Είμαι ένας από τους πολλούς Έλληνες που βλέπουν το μέλλον εδώ πολύ δύσκολο. Εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι σοβαρά την προοπτική της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Έχω διαβατήριο Αυστραλίας και οι δύο κόρες μου έχουν πάρει την υπηκοότητα .Ο κύριος λόγος είναι το μέλλον των παιδιών. Όμως έχω δύο βασικούς ενδοιασμούς για τους οποίους θα ήθελα κάποιες γνώμες. Πρώτον η ηλικία μου, είμαι 43, και δεύτερον το επάγγελμα μου ,ΓΕΩΠΟΝΟΣ. Αυτή τη στιγμή έχω κατάστημα με φυτοπροστατευτικά προϊόντα ,και δεν έχω δουλέψει πότε σε κάποιον εργοδότη. Η γυναίκα μου είναι συνάδελφος και έχει δουλέψει ως εκπαιδευτικός , σύμβουλος και ιδιωτικός υπάλληλος . Τα Αγγλικά μου είναι πολύ καλά ( η μητέρα μου είναι Αυστραλή ) ενώ και της γυναικάς μου αρκετά καλά (proficiency) . Στην Αυστραλία έχω τον νουνό μου(Έλληνας) και ένα πολύ μεγάλο σόι από την μητέρα μου όλοι Αυστραλοί . Τι προοπτικές εργασίας μπορεί να έχω σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Καλησπέρα Φίλιππε κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

Διάβασε τις ανταποκρίσεις από την Αυστραλία όσων έχουν γράψει εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...E%AF%CE%B1-76/

Διάβασε κ την δική μου ανταπόκριση κ όλες τις σελίδες εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...imathens-4309/ για να πάρεις μια πλήρη εικόνα πως έχουν τα πράγματα στην Αυστραλία.

Σου εύχομαι υγεία καλή τύχη...!!! Κ
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο australian Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Συμπεραίνω ότι είσαι άνω των 18 άρα ναί
    http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf
    Page 1 - Step 2
    2)Δε νομίζω το ΚΕΠ να το επικυρώσει,μόνο μετάφραση(χρεώνουν ανά σελίδα άρα γιατί να μη στο μεταφράσουν ολόκληρο?)
    Να κανω ακομα μια ερωτηση.
    Στη φορμα 118 στην παραγραφο C μου ζηταει τουλαχιστον 3 αποδεικτικα.
    Το ενα θα ειναι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης μου (μεταφρασμενο και επικυρωμενο).
    Το δευτερο θα ειναι ενας λογαριασμος που να φαινεται το ονομα μου και η διευθυσνη μου (μεταφρασμενο και επικυρωμενο).
    Και τριτο ζηταει "current document with your photograph and signature".
    Τι μπορω να στειλω? Την ταυτοτητα μου ? Να στειλω μια φωτοτυπια την ταυτοτητα μου επικυρωμενη?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο abyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπορω να στειλω? Την ταυτοτητα μου ? Να στειλω μια φωτοτυπια την ταυτοτητα μου επικυρωμενη?

Ευχαριστω εκ των προτερων
    Exactly

Senior Member Το avatar του χρήστη kikirikoy
    Περιοχή
    melbourne
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο φιλιππος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Είμαι καινούργιος στο<< πατριωτάκι >>.Μπράβο σε όλους για την πολύ σημαντική βοήθεια που προσφέρουν με τόση υπομονή. Είμαι ένας από τους πολλούς Έλληνες που βλέπουν το μέλλον εδώ πολύ δύσκολο. Εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι σοβαρά την προοπτική της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Έχω διαβατήριο Αυστραλίας και οι δύο κόρες μου έχουν πάρει την υπηκοότητα .Ο κύριος λόγος είναι το μέλλον των παιδιών. Όμως έχω δύο βασικούς ενδοιασμούς για τους οποίους θα ήθελα κάποιες γνώμες. Πρώτον η ηλικία μου, είμαι 43, και δεύτερον το επάγγελμα μου ,ΓΕΩΠΟΝΟΣ. Αυτή τη στιγμή έχω κατάστημα με φυτοπροστατευτικά προϊόντα ,και δεν έχω δουλέψει πότε σε κάποιον εργοδότη. Η γυναίκα μου είναι συνάδελφος και έχει δουλέψει ως εκπαιδευτικός , σύμβουλος και ιδιωτικός υπάλληλος . Τα Αγγλικά μου είναι πολύ καλά ( η μητέρα μου είναι Αυστραλή ) ενώ και της γυναικάς μου αρκετά καλά (proficiency) . Στην Αυστραλία έχω τον νουνό μου(Έλληνας) και ένα πολύ μεγάλο σόι από την μητέρα μου όλοι Αυστραλοί . Τι προοπτικές εργασίας μπορεί να έχω σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
    γεια σου φιλιππε,ειμαι 44 με 2 παιδιά,με πολύ λίγα αγγλικά ,και χωρίς συγγενείς στην Μελβούρνη .ειμαι κατω 14 μήνες και το έκανα και εγώ για τα παιδιά.....εάν έχεις δεδομένο οτι τον πρώτο καιρό θα δυσκολευτείτε ,με τα δικά σου δεδομένα θεωρω οτι οι προοπτικές που έχεις είναι πολύ περισσότερες από τις δικές μου,από έμενα καλή επιτυχία
    και όπως είπε και ο τζιμ διάβασε της ανταποκρισεις θα βρεις σχεδόν τα παντα
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

Σελίδα 2 από 32 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)
    Από australian in forum Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
    Απαντήσεις: 183
    Τελευταίο Μήνυμα: 21.08.2012, 15:50
  2. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)
    Απαντήσεις: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.06.2012, 12:26
  3. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)
    Απαντήσεις: 299
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.05.2012, 21:36
  4. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)
    Απαντήσεις: 216
    Τελευταίο Μήνυμα: 14.05.2012, 21:06
  5. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.04.2012, 23:05

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like