Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by johngreek View Post
    Νομιζω οτι ειναι πιο σοφο να ελθω με την βιζα στο χερι διοτι ειναι και το θεμα οτι με κουραζει πολυ ψυχολογικα η οποια παρανομη διανομη μου με βιζα τουριστικη γιατι οποσδηποτε αν μου τυχει να δουλεψω θα το κανω.
    Επομενως καλυτερες συνθηκες ειναι η πιο γρηγορη εκδοση απο δω (μεσα στα νερα μου) και σημαντικα πιο φθηνοτερα
    Παράνομη διαμονή ,δεν υπαρχει οταν εισαι με τουριστικη βιζα. Παραβιαζεις ομως τους όρους της βιζας και τον νομο ,αν δουλεψεις ,εχοντας τουριστικη βιζα. Οπωσδήποτε ,να μην το κανεις ,αν σου τυχει...Οχι μονο ,δυναματιζεις μόνος σου την δυνατοτητα αποκτησης της partner visa και κινδυνευεις με ακυρωση της τουριστικης βιζας , με απέλαση και απαγορευση εισοδου ,για μεχρι 3 χρονια...αλλά και καρφωτες γινονται(οχι μονο απο καποιον που ξερει οτι δουλευεις παράνομα ,αλλά κι απο καποιον,που μπορει να μην ξερει εσενα και που θελει να καρφωσει τον εργοδότη )...και πια ,οι εργοδοτες αντιμετωπιζουν μεγαλα προστιμα και ποινές φυλακισης ,αν πιαστουν.Οι ποινες για εργοδοτες οι οποιοι καταδικαζονται υπο τον Κοινοπολιτειακο νόμο (στη συγκεκριμενη περίπτωση Migration Act) για απασχοληση παρανομων εργαζομενων, ειναι χρηματικες ποινες μεχρι $20.040 και 2 χρονια φυλακιση, ενω τα χρηματικα προστιμα για τις εταιριες ,φτάνουν μεχρι $102.000 ανα παρανομο εργαζομενο. Να μην κοιτας τί κανουν άλλοι ,που δουλευουν μαυρα ,με τουριστικη ,να κοιτας μονο το πώς δεν θα παραβιασεις τους όρους της τουριστικης βιζας.Θεωρητικη πλεον ,η συζητηση ,αφου απο Ελλαδα θα κανεις την αιτηση ,στο Βερολινο.

    Consequences of being unlawful

    Unlawful non-citizens have no entitlement to remain in Australia and are expected to depart. Where unlawful non-citizens refuse to leave Australia voluntarily, they may be detained and removed from Australia at the earliest practicable opportunity.

    What happens to illegal workers?

    People who work in Australia without immigration authority or who do not comply with the work condition attached to their visas, for example, by working more hours than their visa allows, are breaking Australian law.

    The department treats the issue of people working illegally or in breach of visa conditions very seriously and is committed to working with the community, employers, labour suppliers and industry to combat illegal work in Australia.

    The department requires visa holders to comply with their visa conditions. Action against those who seriously breach these requirements can lead to possible visa cancellation, removal from Australia and re-entry bans of up to three years. ***

    The department undertakes a broad range of activities to address illegal work. Employer awareness information sessions are conducted to educate employers, industry peak bodies and unions about immigration status checking with the aim of reducing the number of illegal workers.

    The department also works with the Fair Work Ombudsman, Australian Taxation Office, Department of Human Services, Australian Federal Police and state police authorities to locate and identify illegal workers.
    Penalties for employing an illegal worker

    Since 2007 it has been a criminal offence to employ a non-citizen who is not allowed to work in Australia. These offences apply to employers, labour hire companies, employment agencies and anyone who allows illegal workers to work, or refers illegal workers for work.

    On 1 June 2013, new laws introduced civil penalties and infringement notices for businesses that allow illegal work. The law also broadens who can be held liable and provides new evidence gathering powers. The existing criminal penalties remain.

    The new penalties apply where a person allows or refers:

    an unlawful non-citizen to work
    a lawful non-citizen to work in breach of a visa condition that limits or restricts work.

    Businesses can avoid penalties by taking reasonable steps to check their workers can be legally employed.
    Overstayers and others who are working illegally are taking job opportunities away from unemployed Australian citizens and residents.


    The department provides support for employers to assist them to confirm whether people who are temporarily in Australia are entitled to work.

    Locating unlawful non-citizens and people in breach of their working conditions

    The department uses a wide range of sources to locate unlawful non-citizens and people breaching their visa conditions. Referrals may be made by employers, educational institutions, departmental investigations, community information, police or other government agencies.

    Three government departments—the Department of Immigration and Border Protection, Centrelink and the Australian Taxation Office—share information so as to locate non-citizens who are employed illegally, or claiming welfare payments and benefits to which they are not entitled.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Οπωσδήποτε ,να μην το κανεις ,αν σου τυχει..
      δε λεει να το ρισκαρω, μου αρεσει να μαι νομιμος εχω βαρεθει την λαμογια που μας αναγκαζουν στην Ελλαδα
      «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

      Comment


        Originally posted by johngreek View Post
        δε λεει να το ρισκαρω, μου αρεσει να μαι νομιμος εχω βαρεθει την λαμογια που μας αναγκαζουν στην Ελλαδα
        μάλλον σε επεισα μ αυτά που σου παρέθεσα !
        γιατι ,ειχες γραψει οτι '' γιατι οποσδηποτε αν μου τυχει να δουλεψω θα το κανω.'' !

        Να ΄σαι καλά κι ολα καλά να σας ερθουν!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by vertigo View Post
          Γι αυτο ,κανουμε ερευνα σωστη και ψαχνουμε στην πηγή ,που ειναι το επισημο Αυστραλιανο κυβερνητικο site και ρωταμε και στο φορουμ !
          Καλα που ρωτησες για το ποινικο μητρωο,για την αιτηση 118 του παιδιού και καταλαβες οτι μονο οι ανω των 18 ,το στελνουν και άρα και οι ανω των 18 ,δικαιουνται να ζητησουν υπηκοοτητα ,απο καταγωγη .
          Ομως ,δεν εχω καταλαβει κατι.Η γυναικα σου ,γεννηθηκε Αυστραλια και ειναι citizen by birth.Ο κουνιαδος σου ,πού γεννηθηκε ;Αν γεννηθηκε στην Ελλαδα ,τα πεθερικα σου ειχαν παρει την υπηκοοτητα ,οταν ηταν στην Αυστραλια ;

          Η γυναικα σου ,που γεννηθηκε στην Αυστραλια ,δεν πηρε τωρα ,την υπηκοοτητα.Την ειχε απ την γεννηση της και τωρα σας εστειλαν το σχετικο πιστοποιητικο.
          Ο κουνιαδος σου ,πού γεννηθηκε;
          γεννηθηκε στην Ελλαδα και ο πατερας του ειναι συνταξιουχος αυστραλεζικης υπηκοοτητας
          αυτο που δεν ξερω να κανω ειναι πως να αποδειχθει η μονιμη διαμονη του πατερα (πεθερου μου) ισως απο την συνταξη του?
          «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

          Comment


            Originally posted by johngreek View Post
            γεννηθηκε στην Ελλαδα και ο πατερας του ειναι συνταξιουχος αυστραλεζικης υπηκοοτητας
            αυτο που δεν ξερω να κανω ειναι πως να αποδειχθει η μονιμη διαμονη του πατερα (πεθερου μου) ισως απο την συνταξη του?
            Αυστραλος υπηκοος ,ειναι ο πατερας του και πεθερος σου και υποθετω ,οτι οταν γυρισαν Ελλαδα-και ειχε την Αυστραλιανη υπηκοοτητα - γεννηθηκε ο κουνιαδος σου ,σωστα;;;

            Ομως ,μιλας και για μονιμη διαμονη και πώς θ αποδειχθει και με μπερδεψες......Τελικα ,εχει Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή ηταν μονιμος κατοικος Αυστραλιας;;;;Εχει/ειχε , Αυστραλιανο διαβατηριο;;;
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by vertigo View Post
              Αυστραλος υπηκοος ,ειναι ο πατερας του και πεθερος σου και υποθετω ,οτι οταν γυρισαν Ελλαδα-και ειχε την Αυστραλιανη υπηκοοτητα - γεννηθηκε ο κουνιαδος σου ,σωστα;;;

              Ομως ,μιλας και για μονιμη διαμονη και πώς θ αποδειχθει και με μπερδεψες......Τελικα ,εχει Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή ηταν μονιμος κατοικος Αυστραλιας;;;;Εχει/ειχε , Αυστραλιανο διαβατηριο;;;
              Εννοω
              οτι εχει υπηκοοτητα και επειδη διαβασα οτι δεν αρκει αυτο αλλα πρεπει να χει καποια χρονια εκει τα οποια τα χει και πως να το αποδειξω με τι εγγραφα οτι εζησε εκει
              «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

              Comment


                Originally posted by johngreek View Post
                Εννοω οτι εχει υπηκοοτητα και επειδη διαβασα οτι δεν αρκει αυτο αλλα πρεπει να χει καποια χρονια εκει τα οποια τα χει και πως να το αποδειξω με τι εγγραφα οτι εζησε εκει
                Ο πεθερός σου ,εχει υπηκοοτητα ,αλλά οχι απο καταγωγη-by descent. Εφτασε σαν Ελληνας κι οταν πληρουσε τις προϋποθεσεις ,ζητησε και πηρε Citizenship by Conferral .

                Πιθανον ,μπερδευτηκες ,επειδη στην σελιδα 4 ,της φορμας 118
                -Application for Australian citizenship by descent- γραφει οτι

                ''If your Australian citizen parent was a citizen by descent or full Hague adoption, you will be asked to provide evidence that your parent had been lawfully present in Australia for a total of at least 2 years. If you do not have any evidence of your parent having resided in Australia you can contact the National Archives of Australia to check their ''

                Αυτο ,δεν ειναι η περιπτωση του πεθερου σου ,γιατι δεν ειναι citizen by descent και άρα ,δεν χρειαζεται ν αποδειξει οτι εζησε νομιμα-και οχι αναγκαστικα σαν μονιμος κατοικος- συνολικα 2 χρονια -εστω και αρθροιστικα- στην Αυστραλια.

                Οπότε ,δεν χρειαζεται ν αποδειχθει τιποτα ,περι διαμονης ,παρά χρειαζεται μονο το πιστοποιητικο της Αυστραλιανης υπηκοοητας του πεθερου-ή αν εχει διαβατηριο ,που εκδοθηκε μετα την 1/7/ 2005 ,κανει κι αυτο.

                Αρα ,αφου ειχε την υπηκοοτητα ο πεθερος ,οταν γεννηθηκε ο κουνιαδος στην Ελλαδα ,προχωραει κανονικα ο κουνιαδος ,με την αιτηση 118 ,για να ζητησει την υπηκοοτητα απο καταγωγη,την οποια υπηκοοτητα απο καταγωγη ,τα παιδια που γεννηθηκαν εκτος Αυστραλιας ,μπορουν να την ζητησουν ,μόνο αν ο ενας γονιος ηταν Αυστραλος υπηκοος ,κατα την γεννηση κι οχι αν ηταν μονιμος κατοικος.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by vertigo View Post
                  Ο πεθερός σου ,εχει υπηκοοτητα ,αλλά οχι απο καταγωγη-by descent. Εφτασε σαν Ελληνας κι οταν πληρουσε τις προϋποθεσεις ,ζητησε και πηρε Citizenship by Conferral .

                  Πιθανον ,μπερδευτηκες ,επειδη στην σελιδα 4 ,της φορμας 118
                  -Application for Australian citizenship by descent- γραφει οτι

                  ''If your Australian citizen parent was a citizen by descent or full Hague adoption, you will be asked to provide evidence that your parent had been lawfully present in Australia for a total of at least 2 years. If you do not have any evidence of your parent having resided in Australia you can contact the National Archives of Australia to check their ''

                  Αυτο ,δεν ειναι η περιπτωση του πεθερου σου ,γιατι δεν ειναι citizen by descent και άρα ,δεν χρειαζεται ν αποδειξει οτι εζησε νομιμα-και οχι αναγκαστικα σαν μονιμος κατοικος- συνολικα 2 χρονια -εστω και αρθροιστικα- στην Αυστραλια.

                  Οπότε ,δεν χρειαζεται ν αποδειχθει τιποτα ,περι διαμονης ,παρά χρειαζεται μονο το πιστοποιητικο της Αυστραλιανης υπηκοοητας του πεθερου-ή αν εχει διαβατηριο ,που εκδοθηκε μετα την 1/7/ 2005 ,κανει κι αυτο.

                  Αρα ,αφου ειχε την υπηκοοτητα ο πεθερος ,οταν γεννηθηκε ο κουνιαδος στην Ελλαδα ,προχωραει κανονικα ο κουνιαδος ,με την αιτηση 118 ,για να ζητησει την υπηκοοτητα απο καταγωγη,την οποια υπηκοοτητα απο καταγωγη ,τα παιδια που γεννηθηκαν εκτος Αυστραλιας ,μπορουν να την ζητησουν ,μόνο αν ο ενας γονιος ηταν Αυστραλος υπηκοος ,κατα την γεννηση κι οχι αν ηταν μονιμος κατοικος.
                  με ξεμπερδεψες για τα καλα δε λες τιποτα!
                  τα εχω ολα και την υπηκοοτητα του πεθερου μου και το διαβατηριο φρεσκο φρεσκο σαν τσιπουρα του Σαρωνικου!
                  θα τα στειλω και τα δυο πειραζει?
                  «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                  Comment


                    Originally posted by johngreek View Post
                    με ξεμπερδεψες για τα καλα δε λες τιποτα!
                    τα εχω ολα και την υπηκοοτητα του πεθερου μου και το διαβατηριο φρεσκο φρεσκο σαν τσιπουρα του Σαρωνικου!
                    θα τα στειλω και τα δυο πειραζει?
                    Γιατί να πειραζει; Το λεει και το άσμα !
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by vertigo View Post
                      Γιατί να πειραζει; Το λεει και το άσμα !
                      «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                      Comment


                        Originally posted by johngreek View Post
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          ειμαι στη διαδικασια συλογης δικαιολογητικων για την 118, και απο τη βιασυνη μου οταν πηγα στο ληξιαρχειο για την ληξ πραξη της κορης μου μου εδωσαν εγγραφο που λεει αποσπασμα (μετα το ειδα οταν ηρθε απο τη μεταφραση) διοτι καθως διαβαζα την μεταφραση ειδα το exctract of birth certificate και μου χτυπησε ασχημα στο ματι. Το περιεργο ομως ειναι οτι οταν δηλωσα το παιδι που μου εδωσαν τοτε τις ληξ. πραξεις τις πρωτοτυπες ετσι τις γραφουν. Νομιζω θα χω θεμα στο Λονδινο, θα παρω τηλ αυριο στο ληξιαρχειο και αμα μου πουν οτι μονο σε αυτη την εκδοση βγαινει δηλ (αποσπασμα ληξιαρχικης πραξης) και οχι σκετο ληξιαρχικη πραξη θα κανω ενα clarification στη δικιγορο και θα τους εξηγω οτι ετσι το εννοουν στην Ελλαδα.
                          «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                          Comment


                            CITIZENSHIP BY DESCENT

                            παιδια φτιαχνω το CITIZENSHIP BY DESCENT της κορης μου τωρα απο τη μαμα, ΕΔΩ τα λεει ολα στο πιατο αλα ελληνικα και ειπα οτι ειναι καλο να το ποσταρω.
                            διοτι εφαγα μπερδεμα εδω.
                            «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                            Comment


                              Originally posted by johngreek View Post
                              παιδια φτιαχνω το CITIZENSHIP BY DESCENT της κορης μου τωρα απο τη μαμα, ΕΔΩ τα λεει ολα στο πιατο αλα ελληνικα και ειπα οτι ειναι καλο να το ποσταρω.
                              διοτι εφαγα μπερδεμα εδω.
                              Εδώ δεν τα λέει "όλα στο πιάτο"? http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/ Post No3 ?

                              Comment


                                Originally posted by australian View Post
                                Εδώ δεν τα λέει "όλα στο πιάτο"? http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/ Post No3 ?
                                Μα απο το δικο σου ξεκινησα, σε καμια περιπτωση δεν απαξιωνω το ποστ σου (μη με στεναχωρας αν εννοεις αυτο)
                                Ειναι και παραειναι στο πιατο
                                «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                                Comment

                                Working...
                                X