Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Συγνώμη για το μπέρδεμα, η μητέρα μου έχει το έγγραφο της υπηκοότητας (το χαρτί με την Βασίλισσα ...όπως το λέει) και ο πατέρας μου έχει διάφορα ληγμένα διαβατήρια (πολύ πριν το 2000) και έχει χάσει το έγγραφο
    της υπηκοότητας (κάποια από τις φορές που έβγαλε διαβατήριο δεν του το επέστρεψαν). Θα δούμε τι θα γίνει με την πρεσβεία.

    Η αεροπορική εταιρεία μου απάντησε ότι μπορούν να αλλάξουν οι αριθμοί των διαβατηρίων αλλά αν το όνομα γράφεται με άλλη ορθογραφία (που στην δική μας περίπτωση συμβαίνει σε ένα δύο γράμματα) τότε είναι στην διάθεση του ελεγκτή, αλλά είναι πιθανόν να μην τους αφήσει να ταξιδέψουν και να χάσουν τα χρήματά τους.

    Όταν στην συνέχεια πήρα τηλέφωνο στο 131881 Department of Immigration & Citizenship, μου είπαν ότι μπορούν να έρθουν στην Αυστραλία με εισιτήρια που έχουν εκδοθεί με τα ελληνικά διαβατήρια, αρκεί να έχουν μαζί τους τα αυστραλέζικα διαβατήρια που θα τα δείξουν όταν έρθουν. Απλά θα καθυστερήσουν μέχρι να τα ελέγξουν και να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει.

    Comment


      #32
      Originally posted by juliedasiou View Post
      Συγνώμη για το μπέρδεμα, η μητέρα μου έχει το έγγραφο της υπηκοότητας (το χαρτί με την Βασίλισσα ...όπως το λέει) και ο πατέρας μου έχει διάφορα ληγμένα διαβατήρια (πολύ πριν το 2000) και έχει χάσει το έγγραφο
      της υπηκοότητας (κάποια από τις φορές που έβγαλε διαβατήριο δεν του το επέστρεψαν). Θα δούμε τι θα γίνει με την πρεσβεία.

      Η αεροπορική εταιρεία μου απάντησε ότι μπορούν να αλλάξουν οι αριθμοί των διαβατηρίων αλλά αν το όνομα γράφεται με άλλη ορθογραφία (που στην δική μας περίπτωση συμβαίνει σε ένα δύο γράμματα) τότε είναι στην διάθεση του ελεγκτή, αλλά είναι πιθανόν να μην τους αφήσει να ταξιδέψουν και να χάσουν τα χρήματά τους.

      Όταν στην συνέχεια πήρα τηλέφωνο στο 131881 Department of Immigration & Citizenship, μου είπαν ότι μπορούν να έρθουν στην Αυστραλία με εισιτήρια που έχουν εκδοθεί με τα ελληνικά διαβατήρια, αρκεί να έχουν μαζί τους τα αυστραλέζικα διαβατήρια που θα τα δείξουν όταν έρθουν. Απλά θα καθυστερήσουν μέχρι να τα ελέγξουν και να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει.
      To θεμα ειναι να βγαλουν διαβατηρια ,οι ανθρωποι κι ας τα γραψες ,καπως μπερδεμενα!

      Απ οτι θυμαμαι ,δεν κραταγανε και δεν κρατανε στην πρεσβεια το πιστοποιητικο της υπηκοοτητας .Το ελεγχουνε επι τοπου. Στο λεω ,μηπως καπου το εχουν οι δικοι σου ,για να ψαξουν κι άλλο.Επειδη εγραψες οτι εδω και 40 χρονια που γυρισαν Ελλαδα ,δεν ξαναπηγαν Αυστραλια ,θεωρησα οτι δεν ειχαν ξαναβγαλει διαβατηριο ,απο τοτε και σου εγραψα για διαβατηριο 40 χρονια ,παλιο. Τωρα που λες οτι ειχαν βγαλει ,αλλά παντως πριν το 2000 ,αυτο ειναι θεμα,γιατι ο νομος τους ,λεει οτι δεν γινεται ανανεωση ,αλλά διαδικασια οπως οταν βγαινει διαβατηριο ,για α φορά.Μπορει να ειπανε οτι δεν θελουν Ελληνικη ληξ πραξη γεννησης ,( για να δουνε φυλο και τοπο γεννησης και θα δεχτουν τα Ελληνικα διαβατηρια), αλλά αυτο ειναι κατι που το οριζει ο νομος και ειναι και γραμμενο πανω στην φορμα και ειχαν την διακριτικη ευχερεια να το κανουνε για να διευκολυνουν).

      Το πώς και αν γινεται να βγαλει διαβατηριο ο μπαμπας σου , χωρις το Αυστραλιανο πιστοποιητικο υπηκοοτητας ,αυτο ειναι το θεμα και δεν ξερω αν ο νομος προβλεπει εξαιρεσεις ,οταν η εκδοση πρεπει να γινει σαν να ειναι η α φορα . Αν δεν προβλεπει , πότε θα προλαβει να βγαλει; Σας ειπαν απ την πρεσβεια ,οτι υπαρχει περιπτωση να το βγαλουν χωρις το Αυστραλιανο πιστοποιητικο υπηκοοτητας;


      Ειναι και το θεμα των εισιτηριων ,αν δεν μπορουν ν αλλαχθουν οι ημερομηνιες.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #33
        Originally posted by juliedasiou View Post
        Συγνώμη για το μπέρδεμα, η μητέρα μου έχει το έγγραφο της υπηκοότητας (το χαρτί με την Βασίλισσα ...όπως το λέει) και ο πατέρας μου έχει διάφορα ληγμένα διαβατήρια (πολύ πριν το 2000) και έχει χάσει το έγγραφο
        της υπηκοότητας (κάποια από τις φορές που έβγαλε διαβατήριο δεν του το επέστρεψαν). Θα δούμε τι θα γίνει με την πρεσβεία.

        Η αεροπορική εταιρεία μου απάντησε ότι μπορούν να αλλάξουν οι αριθμοί των διαβατηρίων αλλά αν το όνομα γράφεται με άλλη ορθογραφία (που στην δική μας περίπτωση συμβαίνει σε ένα δύο γράμματα) τότε είναι στην διάθεση του ελεγκτή, αλλά είναι πιθανόν να μην τους αφήσει να ταξιδέψουν και να χάσουν τα χρήματά τους.

        Όταν στην συνέχεια πήρα τηλέφωνο στο 131881 Department of Immigration & Citizenship, μου είπαν ότι μπορούν να έρθουν στην Αυστραλία με εισιτήρια που έχουν εκδοθεί με τα ελληνικά διαβατήρια, αρκεί να έχουν μαζί τους τα αυστραλέζικα διαβατήρια που θα τα δείξουν όταν έρθουν. Απλά θα καθυστερήσουν μέχρι να τα ελέγξουν και να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει.
        Να πω μια σκέψη μου και εγώ.

        Οι άνθρωποι αν μπορούν να βγάλουν άμεσα Αυστραλεζικο διαβατήριο έχει καλός.
        Θα ξεκινήσουν από Ελλάδα με το Ελληνικό διαβατήριο στον έλεγχο εισιτηρίων.
        Οταν φτάσουν Αυστραλία στον έλεγχο διαβατηρίων δίχνουν το Αυσταλεζικο ή ότι άλλο επιπλέον χαρτί έχουν μαζί τους που να αποδεικνύει οτι είναι Αυστραλοί πολίτες.
        Οι γονείς μιας οικογενειακής μας φίλης που πάνε κάθε χρόνο Αυστραλία το κάνουν έτσι. Ελλάδα δίνουν το ελληνικό διαβατήριο και Αυστραλία το Αυσταλεζικο διαβατήριο. Περνάνε γρήγορα και εύκολα από τον έλεγχο.
        Think before you driving@world.......

        Comment


          #34
          Originally posted by Sakis230 View Post
          Να πω μια σκέψη μου και εγώ.

          Οι άνθρωποι αν μπορούν να βγάλουν άμεσα Αυστραλεζικο διαβατήριο έχει καλός.
          Θα ξεκινήσουν από Ελλάδα με το Ελληνικό διαβατήριο στον έλεγχο εισιτηρίων.
          Οταν φτάσουν Αυστραλία στον έλεγχο διαβατηρίων δίχνουν το Αυσταλεζικο ή ότι άλλο επιπλέον χαρτί έχουν μαζί τους που να αποδεικνύει οτι είναι Αυστραλοί πολίτες.
          Οι γονείς μιας οικογενειακής μας φίλης που πάνε κάθε χρόνο Αυστραλία το κάνουν έτσι. Ελλάδα δίνουν το ελληνικό διαβατήριο και Αυστραλία το Αυσταλεζικο διαβατήριο. Περνάνε γρήγορα και εύκολα από τον έλεγχο.
          Και με το check- in ,στο αεροδρομιο στην Ελλαδα , τί γινεται ;Αφου πρεπει να εχει βγει βιζα για το Ελληνικο διαβατηριο-αφου αυτο δινουν ,οπως λες- ,για να επιτρεψει η αεροπορικη εταιρεια το ταξιδι στην Αυστραλια. Αλλιως , υπαρχουν επιπτωσεις για την εταιρεια ή πληρωνει προστιμα, η εταιρεια. Αustralia's entry requirements (carrier responsibilities ,σελιδα 3). Kαι σε Αυστραλο υπηκοο, βιζα δεν χορηγειται.Δεν ξερω πώς μπορει να γινει ,αυτο που λες.

          Αν τωρα παρουμε την περιπτωση ,που φτασει καποιος στην Αυστραλια και δεν εχει καποιο εγγραφο που ν αποδεικνυει την Αυστραλιανη υπηκοοτητα και ισχυριστει οτι ειναι Αυστραλος ,(ή εστω οτι εχει ληγμενο διαβατηριο να δειξει ,για να αποδειξει οτι ειναι υπηκοος και το οποιο δεν χρησιμοποιηθηκε αφου ηταν ληγμενο ,για το ταξιδι) ,προβλεπεται οτι στην περιπτωση αυτη ,θα βρουνε αν οντως ειναι υπηκοος ( οπως θα βροουνε κι αν αυτος με το ληγμενο ,εξακολουθει να ειναι υπηκοος ),που βεβαια αυτο συνεπαγεται καθυστερηση στο να του δωσουν την αδεια να μπει στην χωρα ,αλλά το θεμα ειναι ,πώς θα του επιτρεψει η αεροπορικη εταιρεια ,να φυγει με Ελληνικο διαβατηριο ,χωρις βιζα;

          Η πρεσβεια μπορει να χορηγει και Document of Identity (DOI),που και μ αυτο μπορει να ταξιδεψει καποιος για Αυστραλια, ,αλλά υπαρχουν κριτηρια για να βγει .

          Mακαρι η πρεσβεια ,αν τελικα δεν μπορει να του εκδωσει διαβατηριο ,χωρις Αυστραλιανο πιστοποιητικο γεννησης-επειδη το ληγμενο ειναι πριν το 2000- ,να υπαρχει καποιος τροπος ,να του χορηγησει καποιο αλλο travel document...Ειδικα ,αν δεν αλλαζουν τα εισιτηρια ,αμαρτια να χαθουν τοσα λεφτα...

          Συμπερασμα: πριν καποιος αγορασει εισιτηρια ,πρεπει να τσεκαρει με την πρεσβεια ,το πώς επιτρεπεται να μπει στην χωρα ,οταν εχει διπλη υπηκοοτητα ,αν πιστευει οτι μπορει να φυγει με Ελληνικο διαβατηριο και να βγαλει και βιζα....
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #35
            Originally posted by abyron View Post
            Να κανω ακομα μια ερωτηση.
            Στη φορμα 118 στην παραγραφο C μου ζηταει τουλαχιστον 3 αποδεικτικα.
            Το ενα θα ειναι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης μου (μεταφρασμενο και επικυρωμενο).
            Το δευτερο θα ειναι ενας λογαριασμος που να φαινεται το ονομα μου και η διευθυσνη μου (μεταφρασμενο και επικυρωμενο).
            Και τριτο ζηταει "current document with your photograph and signature".
            Τι μπορω να στειλω? Την ταυτοτητα μου ? Να στειλω μια φωτοτυπια την ταυτοτητα μου επικυρωμενη?

            Ευχαριστω εκ των προτερων
            Να επανελθω λιγο στο θεμα μου.
            Το λογαριασμο ΔΕΗ δεν μπορει να το μεταφρασει το Βρετανικο Συμβουλειο (μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια). Θα μεταφρασει δικηγορος (με σφραγιδα δικηγορου και τα συναφη. Χρειαζεται και σφραγιδα της Χαγης ?
            ευχαριστω

            Comment


              #36
              Originally posted by abyron View Post
              Να επανελθω λιγο στο θεμα μου.
              Το λογαριασμο ΔΕΗ δεν μπορει να το μεταφρασει το Βρετανικο Συμβουλειο (μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια). Θα μεταφρασει δικηγορος (με σφραγιδα δικηγορου και τα συναφη. Χρειαζεται και σφραγιδα της Χαγης ?
              ευχαριστω
              Στον λογαριασμο της ΔΕΗ ,δεν μπαινει σφραγιδα της Χαγης.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #37
                Καλησπέρα και από εμένα.Όσο αναφορά την διπλή υπηκοότητα θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.Προσπαθώντας να συμπληρώσω το έντυπο 119, μου ζητάει να γράψω που και πότε απέκτησα την Ελληνική υπηκοότητα.Γεννήθηκα στην Αυστραλία από Έλληνες γονείς. Από ποιά υπηρεσία πρέπει να πάρω αυτές τις πληροφορίες; Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

                Comment


                  #38
                  Θελω να κανω μια ερωτιση:Ειμαι αυστραλος υποικοος ειμουν ενα χρονο στην μελβουρνη και εχει 1,5 μηνα που γυρησα στην ελλαδα για να παντρευτω την συντροφο μου. Το διαστιμα εκεινο που ειμουν αυστραλια επαθα εμφραγμα σε ηλικια 41 ετων και λογο της θεραπειας καθιστερισα να επιστρεψω στην ελλαδα. Με την συντροφο μου εχω ενα παιδι το οποιο ειναι 4 ετων. Οι συντροφος μου εχει απο προιγουμενο γαμω 2 παιδια 14 και 9 ετων. Ο μικρος 4 ετων εχει αυστραλεζικο διαβατιριο. Οι συντροφος και τα παιδια της εχουν Γεωργιανα διαβατιρια και βεβαιωση αποκτισης ελλινικης ιθαγενιας. Εγω στης 5 οκτωμβριου αναχορο για μελβουρνη παλλη. Φτανοντας στην αυστραλια σκοπος μου ειναι να παρω την συζιγο μου με το παιδι μου το οποιο ειναι 4 ετων. Τι ακριβος πρεπει να κανω; Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω να διαβαζω και να γραφω αγγλικα. Ζηταω την βοηθεια σας. Σας ευχαριστω πολλη

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by stavros40 View Post
                    Θελω να κανω μια ερωτιση:Ειμαι αυστραλος υποικοος ειμουν ενα χρονο στην μελβουρνη και εχει 1,5 μηνα που γυρησα στην ελλαδα για να παντρευτω την συντροφο μου. Το διαστιμα εκεινο που ειμουν αυστραλια επαθα εμφραγμα σε ηλικια 41 ετων και λογο της θεραπειας καθιστερισα να επιστρεψω στην ελλαδα. Με την συντροφο μου εχω ενα παιδι το οποιο ειναι 4 ετων. Οι συντροφος μου εχει απο προιγουμενο γαμω 2 παιδια 14 και 9 ετων. Ο μικρος 4 ετων εχει αυστραλεζικο διαβατιριο. Οι συντροφος και τα παιδια της εχουν Γεωργιανα διαβατιρια και βεβαιωση αποκτισης ελλινικης ιθαγενιας. Εγω στης 5 οκτωμβριου αναχορο για μελβουρνη παλλη. Φτανοντας στην αυστραλια σκοπος μου ειναι να παρω την συζιγο μου με το παιδι μου το οποιο ειναι 4 ετων. Τι ακριβος πρεπει να κανω; Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω να διαβαζω και να γραφω αγγλικα. Ζηταω την βοηθεια σας. Σας ευχαριστω πολλη
                    http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...BA%CE%AC-4628/

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by v.k-40 View Post
                      Καλησπέρα και από εμένα.Όσο αναφορά την διπλή υπηκοότητα θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.Προσπαθώντας να συμπληρώσω το έντυπο 119, μου ζητάει να γράψω που και πότε απέκτησα την Ελληνική υπηκοότητα.Γεννήθηκα στην Αυστραλία από Έλληνες γονείς. Από ποιά υπηρεσία πρέπει να πάρω αυτές τις πληροφορίες; Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
                      Βαλε την ημερομηνια γεννησης σου.Εγω αυτο εκανα.Ειχα και εγω την ιδια απορια και τα παιδια απο εδω με συμβουλεψαν να βαλω την ημερομηνια γεννησης (ειναι λογικο εξαλλου).Δεν θα εχεις προβλημα αν εχεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα που ζητανε , τυπικο ειναι .

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by stratos6 View Post
                        Βαλε την ημερομηνια γεννησης σου.Εγω αυτο εκανα.Ειχα και εγω την ιδια απορια και τα παιδια απο εδω με συμβουλεψαν να βαλω την ημερομηνια γεννησης (ειναι λογικο εξαλλου).Δεν θα εχεις προβλημα αν εχεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα που ζητανε , τυπικο ειναι .
                        stratos6, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή μου έφυγε ένα άγχος.

                        Comment


                          #42
                          by descent at birth

                          Comment


                            #43
                            γιαννης

                            θα ηθελα απλος να ρωτουσα περνώντας το ενταξη απο την πρεσβια της αυστραλιας στην Αγγλίας .
                            για το Αυστραλιανή υπηκοότητα τι αλλα χαρτια θα κανω για το διαβατήριο αν σας κουράζω είναι
                            απο την εντάσεις που ζω απλός θέλω να τα κανω ολα σωστα ..
                            : Thanks_

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Giannhs Stefanidis View Post
                              ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ. υπάρχει κάποιος που έχει πάει στην αυστραλια με την διαδικασία 118 να με δωση περισσότερες λεπτομέρειες .έχω υποβάλει ι τα χαρτια μου .περνω διαβατήριο ..η κανω νεα χαρτια για διαβατήριο ευχαριστώ
                              Eιλικρινα ,δεν καταλαβα τί εννοεις. Ποια ειναι η διαδικασια 118 ,με την οποια μπορει να εχει παει καποιος Αυστραλια;
                              Τετοια διαδικασια ,δεν υπαρχει.Εκτος κι αν εννοεις ,την αιτηση 118 ,για αποκτηση Αυστραλιανης υπηκοοτητας by descent.
                              Αλλά και παλι ,δεν καταλαβαινω ,αν αυτο εννοεις ,τί ρωτας μετα....
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #45
                                ναι φιλε την αιτηση 118

                                ,για αποκτηση Αυστραλιανης υπηκοοτητας by descent.

                                Comment

                                Working...
                                X