Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Καλημέρα και από εμένα σε όλο το forum.Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Είμαι Αυστραλός υπήκοος και έχοντας στα σχέδια μου την κάθοδο στην Αυστραλία, θα ήθελα να μου πείτε πως πρέπει να κινηθώ για να αναγνωρίσω την ειδικότητα μου.Είμαι επαγγελματίας (εργαστηριούχος) οδοντοτεχνίτης για 15 χρόνια.Νομίζω ότι οι αναφορές στο Australian Skills Recognition Information (ASRI) είναι για όσους θέλουν visa(έχω μπερδευτεί).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Comment


      #62
      Αθήνα – Αδελαΐδα

      Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum patriotaki.
      Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω το forum εδώ και ένα μήνα.

      Θα ήθελα και γω να συνεισφέρω άλλα και να βοηθηθώ από εσάς.

      Με το σύζυγο μου σκοπεύουμε να μετοικίσουμε στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στην Αδελαΐδα. Εκείνος μόλις έβγαλε το Αυστραλιανό διαβατήριό του και γω ελπίζω να πάρω τη βίζα 309/100.

      Ελπίζουμε στη βοήθειά σας, αν και μέχρι τώρα μάθαμε πολλά από εσάς, και αν μπορέσουμε να βοηθήσουμε και εμείς.

      Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει που θα ήταν σωστό (σε ποια κατηγορία του forum) να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη βίζα μου και τα Health Requirements.

      Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
      Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

      Comment


        #63
        Γεια σου Αννου και καλως ηρθες στην παρεα μας.Δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω στο ερωτημα σου γιατι εγω σκοπευω να κατεβω με τη βιζα 190.Απο Θεσσαλονικη - Αδελαιδα Θεωρω ομως πως εχετε παρει τη σωστη αποφαση και ποσο μαλλον αφου απ οτι καταλαβαινω ο συζυγος εχει υπηκοοτητα και τα πραματα θα ειναι αρκετα πιο ευκολα για σας απ οτι για καποιον που δεν την εχει.Σου ευχομαι καλη ευκολια και ολα να γινουν οπως τα εχετε σχεδιασει.

        Comment


          #64
          Originally posted by Annou View Post
          Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum patriotaki.
          Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω το forum εδώ και ένα μήνα.

          Θα ήθελα και γω να συνεισφέρω άλλα και να βοηθηθώ από εσάς.

          Με το σύζυγο μου σκοπεύουμε να μετοικίσουμε στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στην Αδελαΐδα. Εκείνος μόλις έβγαλε το Αυστραλιανό διαβατήριό του και γω ελπίζω να πάρω τη βίζα 309/100.

          Ελπίζουμε στη βοήθειά σας, αν και μέχρι τώρα μάθαμε πολλά από εσάς, και αν μπορέσουμε να βοηθήσουμε και εμείς.

          Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει που θα ήταν σωστό (σε ποια κατηγορία του forum) να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη βίζα μου και τα Health Requirements.

          Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
          Καλως ήρθατε στην παρέα του patriotaki.net

          Τα ερωτήματά σας μπορείτε να τα βάζετε στο
          Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

          και μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε και το
          Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications

          Και στο τέλος με το καλό να ανοίξουμε και ενα καινούργιο θέμα στο Ανταπόκριση για εσάς.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #65
            Ευχαριστώ πολύ.
            Μόλισ ξεκινήσουμε την διαδικασία θα βοηθήσω όπως μπορώ και θα παρέχω κάθε στοιχείο. Και πάλι ευχαριστώ για την υποδοχή!
            Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

            Comment


              #66
              Originally posted by Annou View Post
              Ευχαριστώ πολύ.
              Μόλισ ξεκινήσουμε την διαδικασία θα βοηθήσω όπως μπορώ και θα παρέχω κάθε στοιχείο. Και πάλι ευχαριστώ για την υποδοχή!
              Good Luck!

              Comment


                #67
                Originally posted by Annou View Post
                Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum patriotaki.
                Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω το forum εδώ και ένα μήνα.

                Θα ήθελα και γω να συνεισφέρω άλλα και να βοηθηθώ από εσάς.

                Με το σύζυγο μου σκοπεύουμε να μετοικίσουμε στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στην Αδελαΐδα. Εκείνος μόλις έβγαλε το Αυστραλιανό διαβατήριό του και γω ελπίζω να πάρω τη βίζα 309/100.

                Ελπίζουμε στη βοήθειά σας, αν και μέχρι τώρα μάθαμε πολλά από εσάς, και αν μπορέσουμε να βοηθήσουμε και εμείς.

                Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει που θα ήταν σωστό (σε ποια κατηγορία του forum) να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη βίζα μου και τα Health Requirements.

                Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
                Annou good luck και από εμάς. Μην μασάτε θα τα καταφέρετε!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by karmen1314 View Post
                  Γεια σου Αννου και καλως ηρθες στην παρεα μας.Δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω στο ερωτημα σου γιατι εγω σκοπευω να κατεβω με τη βιζα 190.Απο Θεσσαλονικη - Αδελαιδα Θεωρω ομως πως εχετε παρει τη σωστη αποφαση και ποσο μαλλον αφου απ οτι καταλαβαινω ο συζυγος εχει υπηκοοτητα και τα πραματα θα ειναι αρκετα πιο ευκολα για σας απ οτι για καποιον που δεν την εχει.Σου ευχομαι καλη ευκολια και ολα να γινουν οπως τα εχετε σχεδιασει.
                  Karmen επέτρεψε μου να πω πως
                  Κάποιοι ανεβαίνουν με αελκυστήρα...
                  Κάποιοι με τις σκάλες...
                  Κάποιοι προσγιωνονται με skydive...
                  Στην τελική όμως αν κάποιος θέλει πραγματικά να ανέβει στην ταράτσα στο τέλος
                  ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.
                  Καλη επιτυχία και σε σένα!

                  Comment


                    #69
                    Καλησπέρα σας,

                    γνωρίζετε τι επιπλέον έγγραφα χρειάζοναται για την αίτηση 118 σε περίπτωση που ο γιος είναι από καταγωγής υπήκοος (που να αποδεικνύουν την συνολική διετία);

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Annou View Post
                      Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum patriotaki.
                      Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω το forum εδώ και ένα μήνα.

                      Θα ήθελα και γω να συνεισφέρω άλλα και να βοηθηθώ από εσάς.

                      Με το σύζυγο μου σκοπεύουμε να μετοικίσουμε στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στην Αδελαΐδα. Εκείνος μόλις έβγαλε το Αυστραλιανό διαβατήριό του και γω ελπίζω να πάρω τη βίζα 309/100.

                      Ελπίζουμε στη βοήθειά σας, αν και μέχρι τώρα μάθαμε πολλά από εσάς, και αν μπορέσουμε να βοηθήσουμε και εμείς.

                      Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει που θα ήταν σωστό (σε ποια κατηγορία του forum) να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη βίζα μου και τα Health Requirements.

                      Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
                      Καλημέρα Annou κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
                      Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας.
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by irene View Post
                        Καλησπέρα σας,

                        γνωρίζετε τι επιπλέον έγγραφα χρειάζοναται για την αίτηση 118 σε περίπτωση που ο γιος είναι από καταγωγής υπήκοος (που να αποδεικνύουν την συνολική διετία);
                        Καλημέρα Irene.
                        Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/
                        Τώρα για την συνολική διετία που λες... η γυναίκα μου γεννήθηκε κ έζησε μόνο μέχρι τριών ετών στο Σίδνεϊ αλλά κανείς δεν της ζήτησε να το αποδείξει αν κ είχαμε το διαβατήριο της μητέρας της που την είχε μέσα όταν επέστρεψαν στην Ελλάδα.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #72
                          Ευχαριστώ πολύ Jimathens

                          To link που μου παραθέτεις το έχω διαβάσει και σε ευχαριστώ πολύ.
                          Μάλλον πρέπει να αναδιατυπωσω την ερώτηση μου.
                          Εγώ έχω υπηκοότητα By descent και θέλω να κάνω τον γιο μου αυστραλό υπήκοο. Στην φόρμα 118 αναφέρει ότι όσοι έχουν από καταγωγη υπηκοότητα πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν συνολικά μια διετία στην Αυστραλία. Τι έγγραφα χρειάζονται που να το αποδεικνύουν αυτό το διάστημα; ΕΙναι κάποιος familiar με αυτή την περίπτωση;
                          Thanks

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by irene View Post
                            Ευχαριστώ πολύ Jimathens

                            To link που μου παραθέτεις το έχω διαβάσει και σε ευχαριστώ πολύ.
                            Μάλλον πρέπει να αναδιατυπωσω την ερώτηση μου.
                            Εγώ έχω υπηκοότητα By descent και θέλω να κάνω τον γιο μου αυστραλό υπήκοο. Στην φόρμα 118 αναφέρει ότι όσοι έχουν από καταγωγη υπηκοότητα πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν συνολικά μια διετία στην Αυστραλία. Τι έγγραφα χρειάζονται που να το αποδεικνύουν αυτό το διάστημα; ΕΙναι κάποιος familiar με αυτή την περίπτωση;
                            Thanks
                            Το διαβατήριο, κάποιο πτυχίο σπουδών κ.λπ. Γενικότερα όποιο χαρτί αποδεικνύει την παραμονή σου στη χώρα για τουλάχιστον 2 χρόνια.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by pan_k7 View Post
                              Το διαβατήριο, κάποιο πτυχίο σπουδών κ.λπ. Γενικότερα όποιο χαρτί αποδεικνύει την παραμονή σου στη χώρα για τουλάχιστον 2 χρόνια.


                              Document checklist for Australian citizenship by descent

                              Supporting documents:


                              If your Australian citizen parent was a citizen by descent, evidence that your parent was resident in Australia for two years, such as:

                              school records
                              employment records
                              any documents issued by an Australian government agency

                              If you have difficulty finding suitable documents please call the Citizenship Information Line on 131 880 in Australia between 8.30 am and 4.30 pm Monday to Friday.

                              If you are outside Australia and need assistance please contact your nearest Australian mission.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #75
                                Καλησπέρα και απο μένα!
                                Θα προσπαθησω να μην σας κουρασω και να ειμαι συντομη με τις ερωτησεις και περιγραφές μου!

                                Ειμαι 30 χρονων, Αυστραλη υπήκοος by descent, με 6 χρονια προυπηρεσία στο retail marketing (Ελλάδα), με μεταπτυχιακό στο Marketing Communications απο το Uni of Sheffield-UK και Proficiency απο το Uni Cambridge.

                                Σχεδιάζω να κατέβω στο Συδνευ στην αρχή της χρονιας και θα ήθελα να μου απαντήσετε - σύμφωνα με την εμπειρία σας - στα παρακατω:
                                1) Σαν Αυστραλή υπήκοος λογικά με το που θα πάω στο Centrelink και εγγραφώ, θα αρχίσουν να τρέχουν και τα επιδόματα - no waiting period for me - σωστά;
                                2) Τις πρώτες βδομάδες θα μένω στο σπίτι του θείου μου..πρέπει να νοικιάσω σπίτι για να γραφτώ στο Centrelink? Κάτι διάβασα ότι πρέπει να τους αποδείξεις ότι ήρθες για να μείνεις. Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται να φέρω από Ελλάδα για να γραφτώ στο Centrelink?
                                3) Ποιά δικαιολογητικά θα χρειαστώ από Ελλάδα για την εκδοση Medicare Card?
                                3) Από τη στιγμή που έχω Proficiency από το Cambridge - χρειάζεται για κάποιο λόγο να δώσω εξετάσεις για IELTS?
                                4) Απ'ότι διάβασα, μπορώ με το δίπλωμα νέου τύπου να οδηγώ για ένα τρίμηνο και μετά να το μεταφέρω σε Αυστραλέζικο δίπλωμα - αυτό ισχύει;
                                5) Έχω πιθανότητες να βρω μια ικανοποιητική δουλεια στον τομέα μου? Είναι ευέλικτοι σε επαγγελματίες με εμπειρία εκτός Αυστραλίανης αγοράς?

                                Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

                                Comment

                                Working...
                                X