Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

    #2
    Απο 1 Σεπτεμβριου 2013 ,θα αυξηθουν οι τιμες για την partner visa.

    H offshore αιτηση ,απο $2,680 που κοστιζει σημερα , θα παει στα $3,085 .

    Η onshore αιτηση ,απο $3,975 που κοστιζει σημερα ,θα παει στα $4,575.

    Περισσοτερα για τις επικειμενες αυξησεις ,εδω .
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Καλησπέρα μόλις το DIAC επέστρεψε πίσω την αιτηση 119 του πατέρα μου γιατι δε δεχονται τις μεταφρασεις απο δικηγορο. Τις θεωρούνε ανεπίσημες. Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι και άλλα άτομα από εδώ μέσα στείλανε μεταφρασεις απο δικηγόρο και δεν είχανε πρόβλημα. Μήπως κάνω λάθος;
      Ξερετε απο ποια επισημη αρχη μεταφρασεων στην ελλαδα θα δεχονται σιγουρα τα έγγραφα και την αιτηση στην Αυστραλια;

      ΥΓ. Το λογαριασμο του φυσικου αεριου το μεταφρασα μόνος μου πάνω στο ελληνικό με φοσφοριζε στυλο και έγραψα διπλα στα αγγλικα τα στοιχεια.
      Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

      Comment


        #4
        Φίλε greco-topo δέχονται σίγουρα τις μεταφράσεις από το Βρετανικό Συβούλιο (πλατεία ¨Ασσος Οντεον).
        Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει για μετάφρση από δικηγόρο, από κανέναν.... πάντως αν απαντήση κα΄ποιος θα μας ληθεί η απορία....

        Καλή συνέχεια...
        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

        Comment


          #5
          Originally posted by billy View Post
          Φίλε greco-topo δέχονται σίγουρα τις μεταφράσεις από το Βρετανικό Συβούλιο (πλατεία ¨Ασσος Οντεον).
          Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει για μετάφρση από δικηγόρο, από κανέναν.... πάντως αν απαντήση κα΄ποιος θα μας ληθεί η απορία....

          Καλή συνέχεια...
          Η αιτηση 119 στέλνεται στην Αυστραλία. Σιγουρα τη δεχεται το αντιστοιχο Αυστραλιανο; Εκει που νομιζα οτι ελυσα το θεμα με τις μεταφρασεις ξαναμπερδευτηκα
          Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

          Comment


            #6
            Originally posted by greco_topo View Post
            Η αιτηση 119 στέλνεται στην Αυστραλία. Σιγουρα τη δεχεται το αντιστοιχο Αυστραλιανο; Εκει που νομιζα οτι ελυσα το θεμα με τις μεταφρασεις ξαναμπερδευτηκα
            Εγω τις μεταφρασεις τις εκανα απο δικηγορο και ηταν οκ. Μαλλον ειναι σε ποιον θα πεσεις, η εστειλαν διευκρινιστικες εγκυκλιους. Το ιδιο συνεβη και για το διπλωμα οδηγησης οπου σε ενα αρμοδιο γραφειο δεν τις δεχτηκαν απο δικηγορο (τις μεταφρασεις) ενω σε γραφειο μιας αλλης περιοχης δεν ζητησαν κ´αν μεταφρασεις..

            Το συμπερασμα ειναι να κανεις ο,τι σου λενε...
            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

            Comment


              #7
              Originally posted by patousis View Post
              Εγω τις μεταφρασεις τις εκανα απο δικηγορο και ηταν οκ. Μαλλον ειναι σε ποιον θα πεσεις, η εστειλαν διευκρινιστικες εγκυκλιους. Το ιδιο συνεβη και για το διπλωμα οδηγησης οπου σε ενα αρμοδιο γραφειο δεν τις δεχτηκαν απο δικηγορο (τις μεταφρασεις) ενω σε γραφειο μιας αλλης περιοχης δεν ζητησαν κ´αν μεταφρασεις..

              Το συμπερασμα ειναι να κανεις ο,τι σου λενε...
              Ξερεις ποια ειναι η μ@@@ φιλε patousi οτι για μια ακομα φορα μου στειλαν μια ξερη γενικη απαντηση οτι δεν προσκομισα μεταφρασεις ή δεν είναι επισημες. σ ολα τα email που τους ρωτουσα για τις επισημες μεταφραστικες αρχες που δεχονται μου απαντουσαν ρωτησε τις προξενικες αρχες. Λες και δεν θα την παραλαμβαν την αιτηση αυτη. Τους ρωτησα για το Βρετανικο Συμβουλιο και παλι μου ελεγαν ρωτηστε Πρεσβεια στην Ελλαδα, και οι εδω μου ελεγαν μονο ΜΕταφραστικη Υπηρεσια (εδω γελαμε). Τι να πω; Θα κατεβω Αθηνα και θα τους πιεσω να ερθουν σε επικοινωνια μεταξυ και να δωσουν προτεραιοτητα με βαση την αρχικη ημερονηνια αποστολης της αιτησης μου. Ειναι υποχρεωμενοι να με βοηθησουν γιατι στην τελικη δικη τους μ@@@ ειναι.
              Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

              Comment


                #8
                Originally posted by greco_topo View Post
                Ξερεις ποια ειναι η μ@@@ φιλε patousi οτι για μια ακομα φορα μου στειλαν μια ξερη γενικη απαντηση οτι δεν προσκομισα μεταφρασεις ή δεν είναι επισημες. σ ολα τα email που τους ρωτουσα για τις επισημες μεταφραστικες αρχες που δεχονται μου απαντουσαν ρωτησε τις προξενικες αρχες. Λες και δεν θα την παραλαμβαν την αιτηση αυτη. Τους ρωτησα για το Βρετανικο Συμβουλιο και παλι μου ελεγαν ρωτηστε Πρεσβεια στην Ελλαδα, και οι εδω μου ελεγαν μονο ΜΕταφραστικη Υπηρεσια (εδω γελαμε). Τι να πω; Θα κατεβω Αθηνα και θα τους πιεσω να ερθουν σε επικοινωνια μεταξυ και να δωσουν προτεραιοτητα με βαση την αρχικη ημερονηνια αποστολης της αιτησης μου. Ειναι υποχρεωμενοι να με βοηθησουν γιατι στην τελικη δικη τους μ@@@ ειναι.
                Τί εννοεις ,λεγοντας οτι ειναι δικο τους λαθος και πώς πιστευεις οτι η Πρεσβεια στην Αθηνα, ειναι υποχρεωμενη να λυσει το θεμα που προεκυψε ,οτι δλδ δεν δεχτηκε το OCU-overseas citizenship unit- του DIAC στην Αυστραλια τη μεταφραση απο δικηγορο , για την φορμα 119 ,γιατι την θεωρει ανεπισημη και να δωσει προτεραιοτητα με βαση την αρχικη ημερομηνια αποστολης;Εφ οσον το ιδιο το OCU -οπου εκει θα σταλει η φορμα 119-,σου ειπε την πρεσβεια να ρωτησεις κι η πρεσβεια μονο απο ΥΠΕΞ σου ειπε ...


                Εγραψες τον Ιουνιο τί απαντησε και το Λονδινο -οτι δεχονται κι απο δικηγορο- και το OCU στην Αυστραλια και τί σου ειπε η πρεσβεια,οταν ρωτησες σχετικα με την φορμα 119 , αλλά δεν ξερω πώς θα βρεις ακρη αν κατεβεις Αθηνα...Λογικα το OCU ,θα κρατα για καποιο διαστημα τα e-mails ,οπου σου λενε οτι

                ''Please see page 2 of the attached 119 form regarding translation of documents''

                κι η σελιδα αυτη ,γραφει οτι πρεπει να ερωτηθει η Αυστραλιανη διπλωματικη αποστολη στην χωρα οπου εκδοθηκε το προς μεταφραση εγγραφο...(οπως κι οτι πρεπει να ερωτηθει σχετικα με το ποιος μπορει να κανει επικυρωσεις των πρωτοτυπων ντοκουμεντων)

                κι ολες τις υπολοιπες απαντησεις ,απ το OCU στην Αυστραλια ,οπου σου λενε να ρωτησεις τις αρμοδιες προξενικες αρχες στην χωρα σου... Αλλά και να μην κρατανε την ηλεκτρονικη αλληλογραφια ,αυτες τις απαντησεις θα επικαλεστεις...

                Αρα ,πώς θα τους πιεσεις να ερθουν σε επικοινωνια μεταξυ τους ,η πρεσβεια και το ΟCU και πανω σε τί θα στηριχθεις για να τους πεις οτι δικο τους λαθος ειναι και να δωσουν προτεραιοτητα με βαση την αρχικη αιτηση που σου την στειλαν πισω;Βασιζομενος στην απαντηση του Λονδινου;

                English translations are usually provided by the Ministry of ForeignAffairs. However, translations by lawyers and registered translators are accepted.

                Λογικα απ το OCU θα απαντησουν οτι στην Πρεσβεια στην Αθηνα σου ειπαν να ρωτησεις κι οχι στο Λονδινο και δεν ξερουμε τί θεση θα κρατησει το Λονδινο,που σου ειχε απαντησει οτι κι απο δικηγορο δεχονται μεταφρασεις .Μπορει να πουνε οτι στην τελικη ,μετραει αυτο που γραφουν οι οδηγιες της φορμας 119 ,που παλι σε παραπεμπουν στην πρεσβεια ...

                υ.γ ευχομαι να βρεις ακρη ,αλλά εφ οσον σου ειπε η πρεσβεια οτι μονο απ το ΥΠΕΞ ,δεχονται μεταφρασεις και γι αυτο ειχες αποφασισει αρχικα ,στο ΥΠΕΞ να τα στειλεις, για να μην ρισκαρεις , δεν ξερω αν θα δωσουν προτεραιοτητα στην νεα αιτηση.



                Αλλά παλι ,εσυ αποφασιζεις το τί θα κανεις κι αν πιστευεις οτι θα βρεθει ακρη κατεβαινοντας στην Αθηνα ,ειναι δικη σου αποφαση .
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Originally posted by patousis View Post

                  Το συμπερασμα ειναι να κανεις ο,τι σου λενε...
                  Αυτο ειναι το μονο σιγουρο...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Vertigo, εχεις απολυτο δικιο απλα νιωθω σαν να με στελνουν απο τον Ανα στον καιαφα. Το DIAC λογικα κανει και λεει να ρωτησω στην Ελλαδα. Απλα απο αυτα που μου ειπαν στην Ελλαδα για το Εξωτερικων ειναι μια φιξ λυση που τη λενε σε ολους χωρις να δινουν σημασια στο γεγονος οτι η υπηρεσια αυτη υπολειτουργει. Γι αυτο θα κατεβω Αθηνα για να μιλησω απο κοντα μαζι τους. Και αφου θα ειμαι Αθηνα αν δεν εχω αλλη επιλογη θα τα στειλω στο Εξωτερικων.
                    Απλα προσπαθουσα να κερδισω χρονο αποφευγοντας το Εξωτερικων και τελικα εφαγα τα μουτρα μου.
                    Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                    Comment


                      #11
                      Έκδοση υπηκοότητας

                      Γειά σας, η μητέρα μου έχει γεννηθεί αυστραλία και προσπαθώ να πάρω την υπηκοότητα, έχω μαζέψει όλα όσα χρειάζονται και έχω πληρώσει το παράβολο από τις 08/01/2013 η πρώτη μου απορία είναι : ισχύει το παράβολο ή θα πρέπει να ξαναπληρώσω; Επίσης εγώ θα κλείσω στις 25/10 τα 25 υπάρχει όριο ηλικίας για να βγάλω την υπηκοότητα; Εαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
                      Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Giwtaki View Post
                        Γειά σας, η μητέρα μου έχει γεννηθεί αυστραλία και προσπαθώ να πάρω την υπηκοότητα, έχω μαζέψει όλα όσα χρειάζονται και έχω πληρώσει το παράβολο από τις 08/01/2013 η πρώτη μου απορία είναι : ισχύει το παράβολο ή θα πρέπει να ξαναπληρώσω; Επίσης εγώ θα κλείσω στις 25/10 τα 25 υπάρχει όριο ηλικίας για να βγάλω την υπηκοότητα; Εαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
                        Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
                        Australian Citizenship – Descent

                        Comment


                          #13
                          Σε ευχαριστώ πολύ!

                          Comment


                            #14
                            Καλημερα.
                            Μπορει να εχει ειπωθει ,αλλα δεν το βρισκω
                            Χρειαζεται και αντιγραφο ποινικου μητρωου για να παρω υπηκοότητα by descent ?
                            Επισης ο λαγαριασμος ΔΕΚΟ που μου ζητανε, πρεπει πρωτα να επικυρωθει (στο ΚΕΠ?) και μετα να μεταφραστει το κομματι που φαινεται το ονομα μου και η διευθυνση μου?

                            χω μαζεψει ολα τα αλλα.
                            ευχαριστω

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by abyron View Post
                              Καλημερα.
                              Μπορει να εχει ειπωθει ,αλλα δεν το βρισκω
                              Χρειαζεται και αντιγραφο ποινικου μητρωου για να παρω υπηκοότητα by descent ?
                              Επισης ο λαγαριασμος ΔΕΚΟ που μου ζητανε, πρεπει πρωτα να επικυρωθει (στο ΚΕΠ?) και μετα να μεταφραστει το κομματι που φαινεται το ονομα μου και η διευθυνση μου?χω μαζεψει ολα τα αλλα.
                              ευχαριστω
                              1)Συμπεραίνω ότι είσαι άνω των 18 άρα ναί
                              http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf
                              Page 1 - Step 2
                              2)Δε νομίζω το ΚΕΠ να το επικυρώσει,μόνο μετάφραση(χρεώνουν ανά σελίδα άρα γιατί να μη στο μεταφράσουν ολόκληρο?)

                              Comment

                              Working...
                              X