Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιογραφικό σημείωμα και αίτηση υποψηφιότητας στη γερμανική αγορά εργασίας.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπερες σε οολους!Ετοιμαζομαι και γω να κανω το βιογραφικο μου (στα Γερμανικα) με την βοηθεια του δασκαλου που χω στα Γερμανικα..(εχω ξεκινησει εδω και 3 μηνες)ετσι για να τεσταρω ποσο μετραει αυτη τη στιγμη το βιογραφικο μου γιατι ποτε δεν ξερεις..μια ερωτηση θελω να κανω.ισως χαζη για καποιους.τα προτοτυπα πτυχια που εχει ο καθενας.πχ του οικονομικου που εχω εγω,θελει μεταφραση στα Γερμανικα ,σωστα?ευχαριστω!

    Comment


      #32
      Τελικα τι εγινε , ειμαι και εγω τωρα σε αυτη τη φαση και ακολουθω περιπου την ιδια λογικη .

      Comment


        #34
        Παιδια παντα μεταφραση, ακομα και συστατικες επιστολες.

        Comment


          #35
          Originally posted by DiD666 View Post
          Παιδια παντα μεταφραση, ακομα και συστατικες επιστολες.
          οι συστατικες για παραδειγμα ομως χρειαζονται σφραγιδα της Χαγης που αναφερουν καποιοι?οχι ε.απλα προσπαθω να δω γτ οπως γραφω και πανω θελω να στειλω βιογραφικα να 'τεσταρω' τις δυνατοτητες μου οσον αφορα τα χαρτια μου.θα κοιταξω εδω στο Βολο που ειμαι να δω τι μπορω να βρω για μεταφραση και επικυρωση

          Comment


            #36
            Οταν ξεκινησα για Σκωτια ετρεξα για σφραγιδα Χαγης σε ολα. Οταν ηρθα Μοναχο δεν ασχοληθηκα καν. Απλη μεταφραση και πολλες φορες απλη φωτοτυπια και δεν λεει κανεις τιποτα. Αλλα αν θες σε κρατικα εγγραφα βαλε σφραγιδα Χαγης, αλλα σε συστατικες κτλ οχι.

            Comment


              #37


              Φανταστική δουλειά και πολύ κατατοπιστική!!!! Μου λύσατε όλες τις απορίες!
              Ελπίζουμε σύντομα να έχουμε και τα ευχάριστα νέα για νέα δουλειά!
              Ευχαριστούμε πολύ!

              Comment


                #38
                καλημέρα από Ελλάδα.θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση, εάν γνωρίζει κανείς πώς είναι το σωστό βιογραφικό
                στα γερμανικά για δάσκαλο ( ευχαριστώ ) εκ των _ προτέρων _

                Comment


                  #39
                  Καλησπέρα πατριωτακια!

                  Μια ερώτηση κι απο εμένα...
                  Αν δεν έχω γνώσεις γερμανικών, αλλά αγγλικών, το βιογραφικό το στελνω στα γερμανικά ή στα αγγλικά;

                  Ευχαριστώ!
                  Απ' τα όνειρα να κλέψουμε ζωή...!!

                  Comment


                    #40
                    Εκανα το βιογραφικό μέσω europass αλλά δεν ξέρω που πρεπει και αν πρεπει να γράψω πληροφορίες για το αν είμαι παντρεμένη τα παιδιά που έχω. Όπως επίσης το πει που βγάζουν οι οδηγοί που πρεπει να το γράψω;

                    Comment


                      #41
                      Να ρωτήσω παιδιά, δεν ξέρω εαν έχει απαντηθεί, το απολυτήριο γενικού λυκείου, με τί είναι ισότιμο στην Γερμανία,
                      τί να συμπληρώσουμε στα γερμανικά στο βιογραφικό του eures;;
                      Έχουμε σπαζοκεφαλιαστεί με αυτά που διαβάζουμε για το σύστημα εκπαίδευσής τους, δεν μπορούμε να το βρούμε!!
                      Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                      Comment


                        #42
                        Originally posted by Zelda View Post
                        Να ρωτήσω παιδιά, δεν ξέρω εαν έχει απαντηθεί, το απολυτήριο γενικού λυκείου, με τί είναι ισότιμο στην Γερμανία,
                        τί να συμπληρώσουμε στα γερμανικά στο βιογραφικό του eures;;
                        Έχουμε σπαζοκεφαλιαστεί με αυτά που διαβάζουμε για το σύστημα εκπαίδευσής τους, δεν μπορούμε να το βρούμε!!
                        παραδειγμα: αποκτηση απολυτηριου 1ου Λυκειου Αθηνας = Erwerb des Abiturs am Ersten Lyzeum in Athen

                        Comment


                          #43
                          Originally posted by Don Juan View Post
                          παραδειγμα: αποκτηση απολυτηριου 1ου Λυκειου Αθηνας = Erwerb des Abiturs am Ersten Lyzeum in Athen
                          Α! μάλιστα, ευχαριστώ Don Juan!
                          Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                          Comment


                            #44
                            Καλησπέρα,
                            Για διεθνή θέση που ζητάνε Αγγλικά, το βιογραφικό και την επιστολή τα γράφεις στα Γερμανικά λόγω Γερμανικής εταιρίας ή στα Αγγλικά;
                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                            Comment


                              #45
                              Originally posted by nikos1980 View Post
                              Καλησπέρα,
                              Για διεθνή θέση που ζητάνε Αγγλικά, το βιογραφικό και την επιστολή τα γράφεις στα Γερμανικά λόγω Γερμανικής εταιρίας ή στα Αγγλικά;
                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                              Αν η αγγελία είναι στα αγγλικά, γράψε στα αγγλικά. Αν είναι στα γερμανικά και ζητάνε απλά και γνώση αγγλικών γράψε στα γερμανικά. Πριν πάρω το πτυχίο γερμανικών είχα κάνει αιτήσεις στα αγγλικά σε θέση που ήταν βασικό προσόν τα αγγλικά και μου απάντησαν κανονικά.

                              Comment

                              Working...
                              X