Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιογραφικό σημείωμα και αίτηση υποψηφιότητας στη γερμανική αγορά εργασίας.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Βάλε φωτό στο βιογραφικό και επισύναψε τα έγγραφα που αναφέρεις αν είναι στα αγγλικά ή μεταφρασμένα στα γερμανικά

    Comment


      #47
      Originally posted by FYGH2014 View Post
      Αν η αγγελία είναι στα αγγλικά, γράψε στα αγγλικά. Αν είναι στα γερμανικά και ζητάνε απλά και γνώση αγγλικών γράψε στα γερμανικά. Πριν πάρω το πτυχίο γερμανικών είχα κάνει αιτήσεις στα αγγλικά σε θέση που ήταν βασικό προσόν τα αγγλικά και μου απάντησαν κανονικά.
      Βασικά είναι από δίγλωσσο site. Η εταιρια Γερμανική, η δουλειά στην Γερμανία, ζητάνε καλή γνώση Αγγλικής. Γερμανικά δεν ξέρω, πόσο μάλλον να συντάξω βιογραφικό και επιστολή.
      Για αυτό κόλλησα...

      Comment


        #48
        Originally posted by nikos1980 View Post
        Βασικά είναι από δίγλωσσο site. Η εταιρια Γερμανική, η δουλειά στην Γερμανία, ζητάνε καλή γνώση Αγγλικής. Γερμανικά δεν ξέρω, πόσο μάλλον να συντάξω βιογραφικό και επιστολή.
        Για αυτό κόλλησα...
        Τότε νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις στέλνοντας βιογραφικά στα αγγλικά και δες τι γίνεται. Αν έχεις σκοπό να πας ξεκίνα γερμανικά. Έστω και με ένα μικρό επίπεδο είναι σημαντικό να δείξεις ότι ξεκίνησες να μαθαίνεις και ότι ενδιαφέρεσαι να συνεχίσεις. Είναι σχεδόν απίθανο να μη ζητάνε καθόλου γερμανικά.

        Comment


          #49
          Originally posted by FYGH2014 View Post
          Τότε νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις στέλνοντας βιογραφικά στα αγγλικά και δες τι γίνεται. Αν έχεις σκοπό να πας ξεκίνα γερμανικά. Έστω και με ένα μικρό επίπεδο είναι σημαντικό να δείξεις ότι ξεκίνησες να μαθαίνεις και ότι ενδιαφέρεσαι να συνεχίσεις. Είναι σχεδόν απίθανο να μη ζητάνε καθόλου γερμανικά.
          Nαι τα Γερμανικά σαφώς χρειάζονται, δεν το συζητώ. Και να μην χρειάζονται στην εργασία (χλωμό), χρειάζονται στην καθημερινότητα τουλάχιστον.
          Απλά για το βιογραφικό δεν γνώριζα αν είναι σωστό να το κάνω στα Αγγλικά όντας θέση με προυποθεση την Αγγλική γλώσσα

          Comment


            #50
            Παιδιά καλησπέρα

            Σκοπεύω κατά τον Σεπτέμβρη να έρθω για δουλειά στο Μόναχο,συγκεκριμένα θα κάνω αιτήσεις στο ταχυδρομείο γιατί έχω δουλέψει στο ταχυδρομείο εδώ στην Ελλάδα και έχω εμπειρία. Πήρα τον Ιούνιο το Β1,έφτιαξα βιογραφικό όπως πρέπει να είναι,συνοδευτική επιστολή επικυρώσεις και βεβαιώσεις εμπειρίας μεταφρασμένες και το ερώτημα είναι: Στέλνω αιτήσεις από Ελλάδα και όταν έχω ανταπόκριση ανεβαίνω ή ανεβαίνω και κάνω εκεί αιτήσεις?Για το θέμα σπιτιού έχω γνωστούς στο Μόναχο που θα βοηθήσουν στην εύρεση,επίσης εργάζομαι τώρα εδώ στην Ελλάδα οπότε θα έχω κάποιο <<κομπόδεμα>> για τις πρώτες μέρες. Εκτός από το Μόναχο θα ψάχνω και στα περίχωρα εννοείται όπου τα νοίκια είναι πιο προσγειωμένα.​

            Comment

            Working...
            X