Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έλληνας λογιστής στην Στοκχόλμη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έλληνας λογιστής στην Στοκχόλμη;

    Καλημέρα γνωρίζετε αν υπάρχει Έλληνας λογιστής στην Στοκχόλμη;

    #2
    Originally posted by rockas072 View Post
    Καλημέρα γνωρίζετε αν υπάρχει Έλληνας λογιστής στην Στοκχόλμη;
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
    Η ερώτηση σου είναι λίγο αόριστη,τι εννοείς ?
    Εδώ στην Σουηδία,λογιστή χρειάζονται μόνο οι εταιρείες ! Έχεις εταιρεία και ψάχνεις λογιστή ?
    Καθώς, κάθε τέλος του μηνός που πληρώνεται κάποιος που δουλεύει, τα χρήματα του μισθού μπαίνουν κατευθείαν στον τραπεζικό του λογαριασμό, αφού πρώτα η εφορία έχει παρακρατήσει τον φόρο που του αναλογεί, έτσι όταν κλείσει ο ετήσιος φορολογικός κύκλος, δεν πληρώνεις τίποτα, πολλές φορές έχεις επιστροφή φόρου που επίσης η εφορία σε συγκεκριμένη ημερομηνία που σου αναφέρει, σου τα βάζει στον τραπεζικό λογαριασμό τόσο απλά !
    Οι ατομικές δηλώσεις εισοδήματος γίνονται αυτόματα κάθε χρόνο,δεν την κάνεις μόνος σου.
    Σου την στέλνουν στο σπίτι έτοιμη και δεν κοστίζει τίποτα ,αν συμφωνείς με αυτά που είναι συμπληρωμένα στην δήλωση δεν κάνεις τίποτα,ακολουθείς της οδηγίες αν είναι να πληρώσεις η αν είναι να πάρεις επιστροφή φόρου.Εάν όμως θέλεις να προσθέσεις και κάτι που ενδεχομένως δεν το έχουν συμπεριλάβει (λίγο σπάνιο),το συμπληρώνεις και το στέλνεις πίσω για διόρθωση ενδεχομένως,μάλλον σίγουρα, να σου ζητήσουν να τεκμηριώσεις τα καινούργια στοιχεία που προκύπτουν με αποδείξεις η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο!
    Με την ευκαιρία αυτή , να πούμε, ότι μιλάμε για το πιο σύγχρονο μοντέλο φορολογίας του πλανήτη, είναι πολύ δίκαιο με τον πολίτη και με πάρα πολύ υψηλό δείκτη ανταποδοτικότητας ,και παροχείς υπηρεσιών,όλα γίνονται αυτόματα η μέσω διαδικτύου, ποτέ δεν πας στην εφορία !
    Επίσης εάν έχεις smartphone κατεβάζεις το apps Skatteverket απο το (Πάτα εδώ google play) και κάνεις τα πάντα σχεδόν απο το smartphone σου!
    Αν έχεις κάποιες απορίες και θες να ρωτήσεις κάποιον υπεύθυνο για τα όποια φορολογικά θέματα σε απασχολούν, καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας την εφορία,με μειλ ,η τηλεφώνημα ,αν δεν ξέρεις σουηδικά μιλάνε όλοι αγγλικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,στην πλειοψηφία τους είναι όλοι ευγενικοί και αντιμετωπίζουν τους πολίτες, με θετική ενέργεια !


    Πάτα εδώ !
    Εφορία Σουηδίας !

    Λογιστικό γραφείο!
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Χαμηλότεροι φόροι για τους μετανάστες !
      Περισσότερα χρήματα για τους μετανάστες μαθητές !
      Δωρεάν οδοντιατρική περίθαλψη για τους μετανάστες !


      Πάτα εδώ !
      Friatider !
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #4
        Ο Ο.Σ.Α. Ανακοίνωσε ότι η μετανάστευση είναι μια κερδοφόρα συμφωνία για τους σουηδούς φορολογούμενους !
        Χρειαζόμαστε μετανάστες, δήλωσε η Cecilia Malmström, επισημαίνοντας την γήρανση του πληθυσμού της Σουηδίας και την μείωση του πληθυσμού Ευρώπης !


        Πάτα εδώ !

        europaportalen.se
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τις πληροφορίες σου, όμως νομίζω ότι η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και έχει να κάνει με το αν υπάρχει Έλληνας που να δραστηριοποιείται επαγγελματικά ως λογιστής στην Στοκχόλμη άσχετα με τον λόγο που τον θέλω(έναρξη εταιρίας στην προκειμένη περίπτωση).

          Ψάχνω για Έλληνα επειδή τα Σουηδικά μου αλλά και τα αγγλικά δεν μου επιτρέπουν να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε λογιστή εδώ στην Στοκχόλμη.

          Ευχαριστώ
          Originally posted by patrioten View Post

          Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
          Η ερώτηση σου είναι λίγο αόριστη,τι εννοείς ?
          Εδώ στην Σουηδία,λογιστή χρειάζονται μόνο οι εταιρείες ! Έχεις εταιρεία και ψάχνεις λογιστή ?
          Καθώς, κάθε τέλος του μηνός που πληρώνεται κάποιος που δουλεύει, τα χρήματα του μισθού μπαίνουν κατευθείαν στον τραπεζικό του λογαριασμό, αφού πρώτα η εφορία έχει παρακρατήσει τον φόρο που του αναλογεί, έτσι όταν κλείσει ο ετήσιος φορολογικός κύκλος, δεν πληρώνεις τίποτα, πολλές φορές έχεις επιστροφή φόρου που επίσης η εφορία σε συγκεκριμένη ημερομηνία που σου αναφέρει, σου τα βάζει στον τραπεζικό λογαριασμό τόσο απλά !
          Οι ατομικές δηλώσεις εισοδήματος γίνονται αυτόματα κάθε χρόνο,δεν την κάνεις μόνος σου.
          Σου την στέλνουν στο σπίτι έτοιμη και δεν κοστίζει τίποτα ,αν συμφωνείς με αυτά που είναι συμπληρωμένα στην δήλωση δεν κάνεις τίποτα,ακολουθείς της οδηγίες αν είναι να πληρώσεις η αν είναι να πάρεις επιστροφή φόρου.Εάν όμως θέλεις να προσθέσεις και κάτι που ενδεχομένως δεν το έχουν συμπεριλάβει (λίγο σπάνιο),το συμπληρώνεις και το στέλνεις πίσω για διόρθωση ενδεχομένως,μάλλον σίγουρα, να σου ζητήσουν να τεκμηριώσεις τα καινούργια στοιχεία που προκύπτουν με αποδείξεις η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο!
          Με την ευκαιρία αυτή , να πούμε, ότι μιλάμε για το πιο σύγχρονο μοντέλο φορολογίας του πλανήτη, είναι πολύ δίκαιο με τον πολίτη και με πάρα πολύ υψηλό δείκτη ανταποδοτικότητας ,και παροχείς υπηρεσιών,όλα γίνονται αυτόματα η μέσω διαδικτύου, ποτέ δεν πας στην εφορία !
          Επίσης εάν έχεις smartphone κατεβάζεις το apps Skatteverket απο το (Πάτα εδώ google play) και κάνεις τα πάντα σχεδόν απο το smartphone σου!
          Αν έχεις κάποιες απορίες και θες να ρωτήσεις κάποιον υπεύθυνο για τα όποια φορολογικά θέματα σε απασχολούν, καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας την εφορία,με μειλ ,η τηλεφώνημα ,αν δεν ξέρεις σουηδικά μιλάνε όλοι αγγλικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,στην πλειοψηφία τους είναι όλοι ευγενικοί και αντιμετωπίζουν τους πολίτες, με θετική ενέργεια !


          Πάτα εδώ !
          Εφορία Σουηδίας !

          Λογιστικό γραφείο!

          Comment


            #6
            Originally posted by rockas072 View Post
            Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τις πληροφορίες σου, όμως νομίζω ότι η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και έχει να κάνει με το αν υπάρχει Έλληνας που να δραστηριοποιείται επαγγελματικά ως λογιστής στην Στοκχόλμη άσχετα με τον λόγο που τον θέλω(έναρξη εταιρίας στην προκειμένη περίπτωση).
            Ψάχνω για Έλληνα επειδή τα Σουηδικά μου αλλά και τα αγγλικά δεν μου επιτρέπουν να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε λογιστή εδώ στην Στοκχόλμη.

            Ευχαριστώ
            Τώρα έγινε σαφές αυτό που ζητάς.
            Η πληροφορίες που έγραψα είναι για δημόσια ανάγνωση δεν είναι αποκλειστικά και μόνο για σένα !
            Εγώ προσωπικά δεν ξέρω Έλληνα που να έχει δικό του, η να δουλεύει σε κάποιο λογιστικό γραφείο εδώ στην Σουηδία !Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα και να ρωτήσεις
            στον ελληνικό σύλλογο !

            Καλή τύχη !
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τις πληροφορίες σου, όμως νομίζω ότι η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και έχει να κάνει με το αν υπάρχει Έλληνας που να δραστηριοποιείται επαγγελματικά ως λογιστής στην Στοκχόλμη άσχετα με τον λόγο που τον θέλω(έναρξη εταιρίας στην προκειμένη περίπτωση).

              Ψάχνω για Έλληνα επειδή τα Σουηδικά μου αλλά και τα αγγλικά δεν μου επιτρέπουν να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε λογιστή εδώ στην Στοκχόλμη.

              Ευχαριστώ
              Κάνε μια ερώτηση στην Ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης μπορεί να βρείς κάτι !

              Πάτα εδώ !

              Ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης !
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Originally posted by rockas072 View Post
                Καλημέρα γνωρίζετε αν υπάρχει Έλληνας λογιστής στην Στοκχόλμη;
                Καλως ηρθες στην παρεα μας.

                Υπαρχει σε προαστιο ,οχι στο κεντρο,και αν σε ενδιαφερει,πες μου να σου στειλω με πμ στοιχεια..

                Comment


                  #9
                  rockas072 .Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τις πληροφορίες σου, όμως νομίζω ότι η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και έχει να κάνει με το αν υπάρχει Έλληνας που να δραστηριοποιείται επαγγελματικά ως λογιστής στην Στοκχόλμη άσχετα με τον λόγο που τον θέλω(έναρξη εταιρίας στην προκειμένη περίπτωση).

                  Ψάχνω για Έλληνα επειδή τα Σουηδικά μου αλλά και τα αγγλικά δεν μου επιτρέπουν να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε λογιστή εδώ στην Στοκχόλμη.

                  Δυστυχώς, μάλλον ευτυχώς, εδώ στην Σουηδία δεν είναι ότι δηλώσεις είσαι !!!
                  Να ανοίξεις εταιρεία χωρίς να ξέρεις Σουηδικά...και χωρίς να έχεις την κατάλληλη αποδεδειγμένα,Σουηδική επαγγελματική εκπαίδευση δεν γίνεται !!!
                  Θα αναγκαστείς να βάλεις ("μπροστινό" άλλο άτομο)που να ξέρει Σουηδικά και το πώς λειτουργούν οι επιχειρηματικές κινήσεις εδώ στην Σουηδία, με μεγάλο κίνδυνο να μπεις σε άσχημες περιπέτειες !!!
                  Και σου το επισημαίνω αυτό με φιλική διάθεση γιατί έχουμε δεί και έχουμε ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις εξαπάτησης απο "συμπατριώτες" μας,εδώ στην Σουηδία δεν κινδυνεύεις από τους Σουηδούς,κινδυνεύεις από τους"Έλληνες"!!!
                  Δεν είναι κάτι απλό το να ανοίξεις επιχείρηση εδώ στην Σουηδία χωρίς να ξέρεις, την Σουηδική γλώσσα !!!
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα, ναι θα με ενδιέφερε να μου στείλεις.

                    Ευχαριστώ

                    Comment


                      #11
                      καλησπέρα,

                      Θα ήθελα να μαθω κάποιες πληροφορίες με Έλληνες λογιστές ή δικηγόροι στην Σουηδία.
                      Ευχαριστώ

                      mariaM123

                      Comment

                      Working...
                      X