Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12
    Μυρτώ ΦΥΓΕ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ κιόλας..

είναι σα να βλέπω τον εαυτό μου πολλά χρόνια πριν

ΦΥΓΕ, ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΩΡΑ...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mirto Droubali Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Τέλος για την πλειονότητα των φοιτητών θεωρώ γνωρίζετε την κατάσταση..Ξημερωβραδιάζον ται στις καφατέριες και τα μπάρ...με τα λεφτά που από ότι φαίνεται μετα βίας έχουν και αφήνουν σε δεύτερη μοίρα την εκπαίδυεσή τους αφού δεν τους πειράζει ακόμα και να τελειώσουν την σχολή σε πάνω από 5 χρόνια...Δεν είμαι υπερβολική ειλικρινά!Και το κορυφαίο είναι ότι αν τους ρωτήσεις για ποιό λόγο σπουδάζουν δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν....Σε αυτή την χώρα μπαίνει και η Κουτσή Ματία στα Πανεπιστήμια χωρίς να το θέλει στην πραγματικότητα γιατι απλά είναι συνήθειο,μόδα και επειδή το πάνε όλοι....Γιατί ακόμα και αυτοι που δεν εχουν τις προδιαγραφες για ακαδημαικες σπουδες παιρνουν καπου στην επαρχία για να κανουν περιφανο το σοι που χαιρεται επειδη το καμαρι τους εγινε φοιτητης.
    Δεν ξερω αν αντιλαμβανονται σε λιγο καιρο με μαθηματικους υπολογισμους ενας στους δυο πρτυχιουχους θα ειναι ανεργος...Είναι όμως ντροπη να μην σπουδασει το παιδι,ειναι ντροπη να παει σε Τεχνικο Σχολειο και μετα να γινει πχ Ψυκτικος ή Υδραυλικος.Τι θα πουν οι γειτονες και οι συγγενεις;ότι απετυχε το παιδί μου; όχι θα παει φοιτητης και τελειωσε το θεμα....
    -τελος παντων ξεφυγα λιγο αλλα αυτα που γραφω τα εχω ζησει απο πρωτο χερι.Δεν θελω ομως να γενικευω και για αυτο θα παραδεκτω οτι υπαρχουν και Ελληνες που διαφερουν..και αυτοι ειστε εσεις σε αυτο εδω το φορουμ και οσοι εχουν καταφερει και εχουν ξεφυγει απο αυτη την νοοτροπια-τρυπα που πεφτουν οι περισσοτεροι.

Εγω λοιπον,οταν σταματησα να αναρωτιεμαι γιατι ειμαι εγω διαφορετικοι απο τους περισσοτερους συνομηλικους μου και να νιωθω ασχημα για αυτο,καταλαβα οτι δεν ''χωραω'' σε μια τετοια κοινωνια και οτι αξιζω κατι καλυτερο...

-για αυτο λοιπον ασχολουμαι απο αυτη την ηλικια με το θεμα μεταναστευση,για οσους αναρωτιουνται.....Οταν διαβαζω για την ζωη εκει,τις συνθηκες διαβιωσης και τις παροχες για τον πολιτη ξερω οτι εκει ανηκω και οτι κατα λαθος βρισκομαι εδω που βρισκομαι.....Για αυτο επισης γνωριζω οτι αργα η γρηγορα θα βρεθω εκει και θα εχω να λεω οτι τα καταφερα και ξεφυγα απο μια κοινωνια που με καταπιεζει και με κανει να νιωθω παρεισακτη..(και εχω την εντυπωση οτι οταν μεγαλωσω ακομα περισσοτερο αυτο θα χειροτερεψει πολυ)
    -Ειναι δυσκολο για το περιβαλλον μου να κατανοησει αυτα και να με εμπιστευτει οτι μπορω να τα καταφερω και οτι το ξερω αυτο γιατι ξερω καλα τον εαυτο μου.Ποιος αλλωστε θα επαιρνε μια τετοια αποφαση αβιαστα για το παιδι του;Αλλα οπως σας ειπα γνωριζω μεσα μου οτι θα τα καταφερω και για αυτο εχω υπομονη μεχρι να ερθει αυτη η πολυποθητη στιγμη...

ΥΓ:Τωρα για το σεντονι ζητω συγνωμη...οταν παιρνω φορα ..χαχαχαχα

Καλή σας μέρα!
    Φιλικά Μυρτώ.

Απλα ενα μεγαλο Respect,για την αποφαση σου αυτη,και για ολους αυτους τους λογους, που σε σπρωχνουν να πεις το αντιο,σε μια χωρα που δεν αγαπαει τα παιδια της!

Δεν θα μπω σε λεπτομερειες,τις οποιες μπορεις να δεις στο πολυ μεγαλο θεμα για τη Σουηδια,απλα μονο θελω να αναφερω πως εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα στην μαχη που δινεις:Ξερεις τον στοχο,και θα βρεις σιγουρα και τον τροπο να τον πετυχεις!!

Ξεκινας ερευνα και διαβασμα,και ολα τα αλλα ειναι θεμα χρονου.

Καλως ηρθες στην παρεα μας λοιπον

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. καλως σας βρηκα κ γω!ελπιζω συντομα μεταναστρια!
    Από manoulaX4 in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.03.2014, 14:07
  2. Καλησπέρα και απο μια πατρινιά Μετανάστρια .
    Από Valia Efstathiou in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.01.2014, 02:07
  3. Η Miss Espresso μετανάστρια (στην Αγγλία)
    Από miss espresso in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.10.2013, 01:47
  4. Νέα κοπέλα μόνη μετανάστρια!
    Από αφροδιτη in forum Η Ζωή στο εξωτερικό
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 18.04.2013, 19:42

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like