Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μελλοντική Μετανάστρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μελλοντική Μετανάστρια

    Καλησπέρα σε όλους.

    #2
    Καλησπέρα Μυρτώ κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

    Αν κ μικρή σκέφτεσαι για το μέλλον σου από τώρα κ είναι πολύ καλό αυτό.

    Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία, καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Καλως ήρθες ,Mirto !

      Tα παιδια που κατεχουν το θεμα ,θα πρεπει να σου απαντησουν!Εγω ,απλά ,ηθελα να σε καλωσορισω κι εγώ και να σου ευχηθω ''καλή επιτυχία'' στα σχεδια σου!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        Πανεπιστήμιο του Linköping !

        Hej !
        Mirto Droubali !
        Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
        Η επιλογή σου να σπουδάσεις στην Σουηδία είναι πολύ σωστή !Όλα τα πανεπιστήμια στην Σουηδία είναι υψηλότατου επιπέδου και είναι από τα καλύτερα του κόσμου !Τις συγκεκριμένες πληροφορίες που ζητάς θα της βρείς στα παρακάτω λίνκ !


        (Πάτα εδώ !Τα νέα της πόλης Nyheterna Linköping !)
        (Πάτα εδώ ! Πανεπιστήμιο Linköpings universitet !)
        (Πάτα εδώ !Βάσει δεδομένων πανεπιστημίου Linköping !)
        (Πάτα εδώ !Linköpings universitet !)
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Mirto Droubali !
          Nα είσαι πάντα καλά ! Καλό διάβασμα !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Originally posted by Mirto Droubali
            Καλησπέρα παιδιά.Συνεχίζοντας την έρευνά μου βρήκα ακόμα ένα πρόγραμμα που νομίζω ανταποκρίνεται σε αυτό που ψάχνω.Svenska som främmande språk, förberedande kurs, 30 hp - Institutionen för svenska och flerspråkighet
            Είναι πρόγραμμα του πανεπιστημίου της Στοκχόλμης και αν έχω καταλάβει σωστά(με μεταφραση από το google το διάβασα) πρέπει να έχεις ήδη κάποια επαφή με την γλώσσα για να μπείς στο πρόγραμμα και αυτό σε προετημάζει για να μπορέσεις να συνεχίσεις τις σπουδές σου στην Ανώτατη Εκπαίδευση στην Σουηδική γλώσσα.
            -Ρίξτε μια ματιά ρε παιδιά και πείτε μου αν έχω καταλάβει κάτι λάθος!
            Καλη σου μερα Μirto,

            και μια πολυ καλη αρχη να χεις στην προσπαθεια και τον αγωνα σου!
            Και καλως ηρθες βεβαια και στο πατριωτακι!!! Εδω μπορεις πραγματικα να βρεις αυτο που λενε "βοηθεια απο εναν αγνωστο..." που ισως και να γινει καποτε γνωστος...

            Εχεις δικιο για το προγραμμα του πανεπιστημιου της Στοκχολμης. Πρωτα πρεπει να δωσεις ενα τεστ στο οποιο θα δειξεις οτι εχεις ηδη ενα επιπεδο στα σουηδικα προκειμενου να γινεις δεκτη και τοτε να στο βελτιωσουν το επιπεδο αυτο. (Πιθανοτατα να εννοουν οτι πρεπει να εχεις τελειωσει το κουρς-προγραμμα SFI , το πρωτο προγραμμα ,εκτος πανεπιστημιου, που κανει καποιος αλλοδαπος για να μαθει σουηδικα.
            Κατα την διαρκεια αυτου που βρηκες εσυ ουσιαστικα σε "βαζουν" στο κλιμα της σουηδικης κοινωνιας μαθαινοντας σου για το περιβαλλον και την κουλτουρα τους με ταυτοχρονη βελτιωση ομως και των γνωσεων σου στην γραμματικη.
            Στο τελος του κουρς δινεις ξανα εξετασεις για να δουν αν θα γινεις δεκτη σε ενα ακομα κουρς ,πιο εξειδικευμενο,για να σπουδασεις στο πανεπιστημιο-universistet ή στα ας πουμε ΤΕΙ τους-hogskola.
            Ειναι ουσιαστικα ενα προπαρασκευαστικο επιπεδο για την γλωσσα αυτο που βρηκες , χρειαζεσαι και το επομενο σταδιο που σου γραφω...

            Ολα αυτα απαιτουν χρονο... νομιζω οτι επειδη εισαι πολυ νεα μπορεις να αφοσιωθεις και να "απορροφησεις" γνωση μιας γλωσσας με ταχυ ρυθμο.... σε 6 μηνες με ενα χρονο πιθανον να μπορεις να μπεις στο πρωτο κουρς που βρηκες και να δωσεις τις εξετασεις για το δευτερο...
            Το ποσο γρηγορα αφομοιωνεις ειναι στο δικο σου χερι, εγω μονο μια εκτιμηση μπορω να κανω... αν γνωριζεις για παραδειγμα καλα αγγλικα ή γερμανικα, αυτο απο μονο του θα σε βοηθησει να μαθεις γρηγοροτερα την γλωσσα...
            Σιγουρα παντως χρειαζεσαι ενα επιπεδο σουηδικων (δες λιγο για το SFI ) πριν πας σε αυτο που βρηκες και καποια χρηματοδοτηση για να μπορεις να πηγαινεις καθε μερα σχολειο και να δουλευεις ισως ταυτοχρονα...
            Ειδα ανθρωπους στο SFI που πηγαινοντας εντατικα και διαβαζοντας παρα πολυ το τελειωναν σε 6 μηνες... αλλα θελει πολυ προσπαθεια και οπως ειπα ειναι κατι πολο υποκειμενικο ποτε θα το τελειωσεις...

            Το Linkoping που βρηκες για σπουδες ειναι 1,5-2 περιπου ωρες απο Στοκχολμη αλλα αυτο ειναι ενα πολυ μεταγενεστερο σχεδιο... το οποιο μπορει και να αναθεωρησεις στην πορεια.

            Οργανωσε αν θελεις καλα την χρηματοδοτηση σου σε ολη αυτη την προσπαθεια και ζητα βοηθεια και σε βιβλια που μπορεις να προμηθευτεις απο Ελλαδα για να ξεκινησεις να βαζεις βασεις εστω και μονη σου στην γλωσσα.
            Αυτη την στιγμη μαλιστα απο Καλαματα , εαν βρισκεσαι εκει που αναφερεις.., εχει η αερoπορικη εταιρεια RyanAir πτησεις με μια ενδιαμεση σταση στο αεροδρομιο Milan Bergamo για να φτασεις Στοκχολμη στο αεροδρομιο Stockholm Skavsta (1ωρα + 20 λεπτα απο το κεντρο της Στοκχολμης)

            Και ενα tips: πολλες σουηδικες ιστοσελιδες εχουν τις περισσοτερες φορες τις αρχικες τους πληροφοριες και στα αγγλικα... πανω δεξια συνηθως στην οθονη θα δεις μια σημαιουλα αγγλικη ... δοκιμασε πρωτα απο εκει να διαβασεις τις πληροφοριες πριν απευθυνθεις στον google translator ο οποιος μπορει καποιες φορες να μην κανει και σωστη μεταφραση...

            Καλη επιτυχια!!

            Και να θυμασαι παντα οτι την βοηθεια σε οτι κανεις μπορει να την βρεις στα πιο ανελπιστα μερη!

            Comment


              #7
              ..............
              Εσύ θεωρείς καλή επιλογή το πρόγραμμα της στοκχόλμης; Πιο πάνω έχω βάλει και ένα λινκ για παρόμοιο Course στο Πανεπιστήμιο Linkoping.Σε σύγκριση πιστεύω ότι της Στοκχόλμης μου αρέσει περισσότερο αλλά έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με την διάρκειά του και το κατά πόσο εντατικό είναι...Εγώ θα ήθελα μέσα σε ένα χρόνο να ξεμπερδέψω με την γλώσσα και να ξεκινήσω Προπτυχιακές στη Ψυχολογία οι οποίες από ότι είδα διαρκούν 4 με 5 χρόνια (Πανεπιστήμιο Στοκχόλμης πχ)
              ........................

              Δεν ηρθα ως φοιτητρια εδω περα, το personnummer βγηκε με συμβολαιο απο δουλεια οποτε δεν γνωριζω τι ισχυει για τους φοιτητες. Αυτο που καταλαβα ομως ειναι οτι χωρις τις βασικες γνωσεις σουηδικων δεν μπορεις να εγγραφεις στα προγραμματα σουηδικης γλωσσας που εσυ βρηκες δηλαδη πρεπει με λιγα λογια να εχεις ολοκληρωσει το επιπεδο του SFI για να προχωρησεις εκει που θελεις.. ή να γνωριζεις και να μιλας σουηδικα σε επιπεδο που αυτοι θα κρινουν ικανοποιητικο για να παρακολουθησεις...

              θελει αρκετο λοιπον ψαξιμο... τελειωσε εσυ με το καλο τον πρωτο χρονο οπως υπολογιζεις, μπες στον σουηδικο τροπο ζωης και μετα βλεπεις ποιο πανεπιστημιο σου ταιριαζει περισσοτερο, μπορει να "μην σου κανει η πολη" ή και η κατευθυνση που επελεξες... στην πορεια θα τα ξαναδεις αυτα...
              ...και κατι ακομα : το τι θες με το τι θα κανεις πραγματικα απο αυτα που υπολογιζεις δεν συμβαδιζουν απαραιτητα.... μπορει στην πορεια για τον ενα ή τον αλλο λογο να αναθεωρησεις και να αλλαξεις τις επιλογες σου.
              Ας εισαι ετοιμη να αναθεωρησεις και να αντιμετωπισεις οσα εμποδια βγουνε στον δρομο σου...

              Comment


                #8
                Mirto Droubali κοίτα εδώ
                Studera i Sverige - Migrationsverket [NS4 version]
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #9
                  Στα 45+ πλέον θα ακολουθήσω την οικογένεια μου στην Αυστραλία στους επόμενους 2-3 μήνες ξεκινώντας μία νέα ζωή και την 3 κατά σειρά καριέρα μου γνωρίζοντας ότι όσο μεγαλώνω τα πράγματα είναι δυσκολότερα. Δεν μπορείς να φανταστείς όμως πόσο χαίρομαι όταν διαβάζω από ένα κορίτσι 30 χρόνια σχεδόν νεότερό μου να έχει τόσο ξεκάθαρους στόχους στην ζωή της, ωριμότητα και θέληση να καταφέρει το καλύτερο για το μέλλον της. Έχεις όλα τα εχέγγυα να πετύχεις στη ζωή σου και εύχομαι οι κόρες μου να σου μοιάσουν. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σε μερικά χρόνια να διαβάσουμε εδώ για την επίτευξη των στόχων σου και την επαγγελματική σου και προσωπική σου εξέλιξη. Είμαι σίγουρος ότι δεν γίνεται να μην τα καταφέρεις με αυτό το πνεύμα.
                  A journey of a thousand miles begins with a single step.

                  Comment


                    #10
                    Μυρτώ έχεις πολύ δίκιο σε όσα γράφεις, και ξέρεις ακριβώς κ γιατί θα ξεκινήσεις μια νέα ζωή σε μια άλλη χώρα που απλά έχει κράτος που λειτουργεί και φυσικά άλλη νοοτροπία. Εύχομαι να πετύχεις τους στόχους σου, αν και είμαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά!!
                    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                    Comment


                      #11
                      Μυρτώ ΦΥΓΕ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ κιόλας..

                      είναι σα να βλέπω τον εαυτό μου πολλά χρόνια πριν

                      ΦΥΓΕ, ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΩΡΑ...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Mirto Droubali
                        -Τέλος για την πλειονότητα των φοιτητών θεωρώ γνωρίζετε την κατάσταση..Ξημερωβραδιάζονται στις καφατέριες και τα μπάρ...με τα λεφτά που από ότι φαίνεται μετα βίας έχουν και αφήνουν σε δεύτερη μοίρα την εκπαίδυεσή τους αφού δεν τους πειράζει ακόμα και να τελειώσουν την σχολή σε πάνω από 5 χρόνια...Δεν είμαι υπερβολική ειλικρινά!Και το κορυφαίο είναι ότι αν τους ρωτήσεις για ποιό λόγο σπουδάζουν δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν....Σε αυτή την χώρα μπαίνει και η Κουτσή Ματία στα Πανεπιστήμια χωρίς να το θέλει στην πραγματικότητα γιατι απλά είναι συνήθειο,μόδα και επειδή το πάνε όλοι....Γιατί ακόμα και αυτοι που δεν εχουν τις προδιαγραφες για ακαδημαικες σπουδες παιρνουν καπου στην επαρχία για να κανουν περιφανο το σοι που χαιρεται επειδη το καμαρι τους εγινε φοιτητης.
                        Δεν ξερω αν αντιλαμβανονται σε λιγο καιρο με μαθηματικους υπολογισμους ενας στους δυο πρτυχιουχους θα ειναι ανεργος...Είναι όμως ντροπη να μην σπουδασει το παιδι,ειναι ντροπη να παει σε Τεχνικο Σχολειο και μετα να γινει πχ Ψυκτικος ή Υδραυλικος.Τι θα πουν οι γειτονες και οι συγγενεις;ότι απετυχε το παιδί μου; όχι θα παει φοιτητης και τελειωσε το θεμα....
                        -τελος παντων ξεφυγα λιγο αλλα αυτα που γραφω τα εχω ζησει απο πρωτο χερι.Δεν θελω ομως να γενικευω και για αυτο θα παραδεκτω οτι υπαρχουν και Ελληνες που διαφερουν..και αυτοι ειστε εσεις σε αυτο εδω το φορουμ και οσοι εχουν καταφερει και εχουν ξεφυγει απο αυτη την νοοτροπια-τρυπα που πεφτουν οι περισσοτεροι.

                        Εγω λοιπον,οταν σταματησα να αναρωτιεμαι γιατι ειμαι εγω διαφορετικοι απο τους περισσοτερους συνομηλικους μου και να νιωθω ασχημα για αυτο,καταλαβα οτι δεν ''χωραω'' σε μια τετοια κοινωνια και οτι αξιζω κατι καλυτερο...

                        -για αυτο λοιπον ασχολουμαι απο αυτη την ηλικια με το θεμα μεταναστευση,για οσους αναρωτιουνται.....Οταν διαβαζω για την ζωη εκει,τις συνθηκες διαβιωσης και τις παροχες για τον πολιτη ξερω οτι εκει ανηκω και οτι κατα λαθος βρισκομαι εδω που βρισκομαι.....Για αυτο επισης γνωριζω οτι αργα η γρηγορα θα βρεθω εκει και θα εχω να λεω οτι τα καταφερα και ξεφυγα απο μια κοινωνια που με καταπιεζει και με κανει να νιωθω παρεισακτη..(και εχω την εντυπωση οτι οταν μεγαλωσω ακομα περισσοτερο αυτο θα χειροτερεψει πολυ)
                        -Ειναι δυσκολο για το περιβαλλον μου να κατανοησει αυτα και να με εμπιστευτει οτι μπορω να τα καταφερω και οτι το ξερω αυτο γιατι ξερω καλα τον εαυτο μου.Ποιος αλλωστε θα επαιρνε μια τετοια αποφαση αβιαστα για το παιδι του;Αλλα οπως σας ειπα γνωριζω μεσα μου οτι θα τα καταφερω και για αυτο εχω υπομονη μεχρι να ερθει αυτη η πολυποθητη στιγμη...

                        ΥΓ:Τωρα για το σεντονι ζητω συγνωμη...οταν παιρνω φορα ..χαχαχαχα

                        Καλή σας μέρα!
                        Φιλικά Μυρτώ.

                        Απλα ενα μεγαλο Respect,για την αποφαση σου αυτη,και για ολους αυτους τους λογους, που σε σπρωχνουν να πεις το αντιο,σε μια χωρα που δεν αγαπαει τα παιδια της!

                        Δεν θα μπω σε λεπτομερειες,τις οποιες μπορεις να δεις στο πολυ μεγαλο θεμα για τη Σουηδια,απλα μονο θελω να αναφερω πως εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα στην μαχη που δινεις:Ξερεις τον στοχο,και θα βρεις σιγουρα και τον τροπο να τον πετυχεις!!

                        Ξεκινας ερευνα και διαβασμα,και ολα τα αλλα ειναι θεμα χρονου.

                        Καλως ηρθες στην παρεα μας λοιπον

                        Comment

                        Working...
                        X