Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η Miss Espresso μετανάστρια (στην Αγγλία)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Δεν ηταν κατι σημαντικο. Αν δω κατι που διαφωνω πραγματικα, θα γραψω την γνωμη μου οποτε no problem.
    Το Λονδινο ειναι απελπιστικα ακριβο στις μεταφορες. Ειχα ερθει 2 μερες και χαλασα 20 λιρες με oyster. Που να μην ειχα και αυτη την καρτα.
    Μακαρι να ειχε καλυτερο καιρο συνηθως και να μπορουσε ο κοσμος να παιρνει ποδηλατο για μετακινησεις εντος πολεως. Ονειρο θα ηταν.

    Παντως να τονισω σε ολους τους πατριωτες οτι η προφορα ειναι αρκετα δυσκολη. Δεν σημαινει οτι οποιος εχει proficiency, αυτοματα θα ειναι χαλαρος εδω. Εγω προσωπικα πασχιζω ακομα να καταλαβω τι μου λενε μερικοι
    Oσο πιο βορεια στο νησι, πιο δυσκολη προφορα και πιο φτηνη ζωη.

    Απο του χρονου θα γινει χαμος με Βουλγαρο-ρουμανους γιατι θα μπορουν να δουλεψουν χωρις βιζα, οποτε οι απλες δουλειες θα εξαφανιστουν σε χρονο dt. Ο ανταγωνισμος θα μεγαλωσει οπως και η ανεργια που ηδη ειναι σε υψηλα επιπεδα για την χωρα.

    Comment


      #17
      Ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου miss espresso και περιμένουμε εναγωνίως τη συνέχεια

      Όσο για τις "ταπεινές" δουλειές να ξέρεις ότι είναι ΜΑΓΚΙΑ και ότι όποιος δεν έχει κάνει στη ζωή του χαμαλοδουλειές, βαψίματα, καθαρίσματα, εργοστάσια, χωράφια, χαμαλίκια, είναι ΜΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ κατ εμέ, ακόμη κι αν κάποτε φτάσει πρόεδρος της Αμερικής

      Καλή συνέχεια...

      Comment


        #18
        Μαγκια, ξε-μαγκια, τα λεφτα τα χρειαζομαστε ολοι για να επιβιωνουμε.
        Αρκει να ειναι τιμια

        Comment


          #19
          Αν εχεις ορεξη για δουλεια και πας στην ξενιτια για καποιο σκοπο και οχι για λαμογιες και για μεγαλη ζωη πιστευω οτι κατι θα γινει !!Ωνασιδες δεν προκειται να γινουμε!!Απλα η Ελλαδα δυστυχως εχει γινει πολυ χαλια οσο αφορα τα εργασιακα!!
          Και το κακο με ολους τους ξενιτεμενους ειναι οτι με τα ιδια λεφτα των Αγγλων(Αμερικανων,Γερμανων) σε μισθο,πρεπει να ζεις πιο σφιχτα για το λογο οτι σκοπος ειναι να βαλεις και 10 φραγκα στην ακρη !Εκτος και αν ξενιτευεσαι με σκοπο να αφησεις εκει τα κοκαλακια σου!!

          Comment


            #20
            Οσο σε διαβαζα, φυγανε πολλα χαμογελα γιατι κι εγω θυμηθηκα τις πρωτες μου μερες στη Γλασκωβη. Κι εμενα φιλος με εβαλε στο Menzie`s το ξενοδοχειο με ειδικοτητα <<μπαλαντερ>>. Αλλα οπως σου ειπαν εκανες το μεγαλυτερο βημα: Μπηκες στην αγορα εργασιας ενεργα. Στελνε e-mails σε recruiters συνεχως, δε χανεις κατι. Επισης δεν ξερω αν σου εδωσαν στο jobcenter 3~4 σελιδες με διευθυνσεις κ τηλεφωνα απο recruiters στην περιοχη σου, αλλα αξιοποιησε τα αν τα εχεις. Καλο κουραγιο και καθαρο μυαλο. Εχει κωλοκαιρο το νησι, και ειναι ευκολο να σου χαλασει την ψυχολογια αποτομα.

            Comment


              #21
              miss espresso,

              Σε ευχαριστούμε για την αφήγηση Κράτα γερά και όλα καλά θα πάνε!

              Όσο για το
              Στο χόστελ που μένω έχουν ήδη έρθει και φύγει εκδρομές με κάπου 4-5 γερμανικά σχολεία και βλέπω πάντα το ίδιο πράγμα: οι έφηβοι Γερμανοί παρουσιάζουν μία έπαρση και αλαζονεία χωρίς προηγούμενο.
              μην αγχώνεσαι δεν είναι μόνο αυτοί. Εϊναι γενικά η νέα γενιά και όχι μόνο (σε όλες τις "Δυτικές" χώρες συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδος) που είναι κυρίως στην κοσμάρα της. Αν τους κόψεις το λογαριασμό στο φατσοβιβλίο και τους πάρεις απο τα χέρια το smartphone μπορεί και να αυτοκτονήσουν.

              keep walking...!!!
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #22
                Originally posted by kosofos View Post
                miss espresso,

                Σε ευχαριστούμε για την αφήγηση Κράτα γερά και όλα καλά θα πάνε!

                Όσο για το


                μην αγχώνεσαι δεν είναι μόνο αυτοί. Εϊναι γενικά η νέα γενιά και όχι μόνο (σε όλες τις "Δυτικές" χώρες συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδος) που είναι κυρίως στην κοσμάρα της. Αν τους κόψεις το λογαριασμό στο φατσοβιβλίο και τους πάρεις απο τα χέρια το smartphone μπορεί και να αυτοκτονήσουν.

                keep walking...!!!
                Τι εννοείς kosofos , και τους πάρεις απο τα χέρια τα smartphone ???!!!
                Και πώς θα επικοινωνούμε με περιστέρια και σήματα μόρς ???!!!
                Η σήματα καπνού !!! (και μη μου πείς να πάρω απλό κινητό,τώρα δεν γίνετε πισωγύρισμα)και πώς θα μπαίνουμε στο πατριωτάκι ,ε ,πώς ???

                "Δύο Ινδιάνοι στέκονται σε δυο αντικρινές βουνοκορφές και επικοινωνούν με σήματα καπνού .
                Ξαφνικά από την πεδιάδα που είναι ανάμεσα στα δυο βουνά περνά ένα τρένο .
                Οι Ινδιάνοι βλέπουν τον καπνό της μηχανής και ο ένας λέει με σήμα στον άλλο :
                " Τους άτιμους τους λευκούς και τα κινητά τους ! "

                indianos.jpg
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #23
                  Originally posted by patrioten View Post
                  Τι εννοείς kosofos , και τους πάρεις απο τα χέρια τα smartphone ???!!!
                  Δεν εννοώ να μην κοιτάς μπροστά, να επικοινωνείς κτλ. Αλλά επικοινωνία δεν σημαίνει 24 ώρες να είναι κάποιος μπροστά σε μαι οθόνη, να είναι καλωδιομένος με ακουστικά, να βγαίνει απο το σπίτι και να κάνει check-in στο φατσοβιβλίο, να δίνει σήμα και στίγμα GPS σε όλους τους "friends" και άλλα πολλά. Προσωπικές απόψεις. Αστο όμως γιατί θα ξεφύγει το υπέροχο θέμα της miss espresso. την καλημέρα μου στην Στοκχόλμη!
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by miss espresso View Post
                    Να και κάτι ευχάριστο. 3 (μιση) χρόνια άνεργη στην Ελλάδα, ένας ΕΝΑΣ μόνο εργοδότης μωρέ φιλοτιμήθηκε να μου απαντήσει! Και μάλιστα ήταν από τις αιτήσεις που είχα κάνει ξέροντας ότι δεν είναι στον τομέα μου κι είχα λίγες πιθανότητες. Πήγα σε δύο συνεντεύξεις (στα 3 μιση χρόνια!!!). Στη μία ήταν εντάξει οι άνθρωποι κι ας μην πήρα τη δουλειά. Στη δεύτερη θυμάμαι φεύγοντας τους είχα πει επί λέξη "σας παρακαλώ ακόμα κι αν με απορρίψετε πείτε το μου, γιατί καταλαβαίνετε πόσο δύσκολη είναι η αγορά εργασίας αυτή την εποχή, είναι σημαντικό για μένα να ξέρω ότι θα πρέπει να συνεχίσω να ψάχνω". Η απάντηση της κοπελλιάς που έκανε την συνέντευξη "Μην ανησυχείτε δις Espresso, σας υπόσχομαι προσωπικά ότι ακόμα κι αν σας απορρίψουμε θα σας ειδοποιήσουμε γιατί καταλαβαίνουμε την αγωνία σας". Αυτό έγινε πριν ένα χρόνο ακριβώς κι ακόμα περιμένω να μάθω αν με απέρριψαν. Όταν πήγα όμως στο ASDA για να πάρω ελαιόλαδο είδα στο ράφι το υπερτιμημένο ελαιόλαδο που πουλάνε σε ψευτοχλιδάτη συσκευασία και υπερτιμημένο, και το απέρριψα εγώ. Να τους στείλω ένα mail να τους πώ ότι κανένας γνωστός μου δεν πρόκειται ποτέ να πάρει το λάδι τους;

                    Για να επιστρέψω στο θέμα λοιπόν. Ναι εδώ απαντούν. Αρχικά οι περισσότεροι όταν κάνεις αίτηση έχουν αυτοματοποιημένο σύστημα επιβεβαίωσης. Πολλές φορές στο μήνυμα που σου στέλνουν σου λένε πόσο χρονικό περιθώριο έχεις για να ξέρεις αν η αίτησή σου ήταν επιτυχής ή όχι. Πολλοί για παράδειγμα σου λένε ότι αν δεν ακούσεις μέσα σε δύο βδομάδες νέα μας να ξέρεις ότι πήραμε άλλον. Άλλοι σε ευχαριστούν για την αίτησή σου μετά από 1 εβδομάδα, σου λένε ότι δεν τους κάνεις αλλά ότι θα κρατήσουν το βιογραφικό τους στη βάση δεδομένων τους για τρεις μήνες. Κάποιοι τηλεφωνούν να σου πουν ότι θέλουν να μάθουν περισσότερα για σένα.

                    Με δύο λόγια απαντούν, κάτι που οι ψευτογιάπηδες executives στην Ελλάδα θα έπρεπε να έκαναν αν είχαν έστω και λίγο φιλότιμο. Και μπορεί να ακούγεται μηδαμινό, αλλά μετά από τρία χρόνια που ένιωθα αόρατη στην Ελλάδα, με τονώνει το ότι βλέπω ότι με θεωρούν άνθρωπο και όχι ζώο, και μπαίνουν στον κόπο να με ευχαριστήσουν που ήθελα να συνεργαστώ μαζί τους. Έστω κι αν είναι από απλή ευγένεια.
                    κι εγω έτσι ήμουν 6+ χρόνια χωρις ανταπόκριση απο τα βιογραφικά που έστελνα κ μπάλωνα τις τρύπες σαν ωρομίσθιος στο Υπουργείο Παιδείας. Ναι στην αρχή χαιρόμουν όταν λάβαινα αυτοματοποιημένες απάντησεις δήθεν ότι θα επικοινωνήσουμε σε 2 εβδομαδες αν μας κάνετε, ή ότι δυστυχως επελέξαμε άλλους υποψήφιους με περισσότερα προσόντα απο τα δικά μου όταν διαθέτω μαστερ στην Πληροφορική (ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΕΙΣ ΣΥΝ-ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ 1ΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ) οπότε άρχισα να απαντάω ειρωνικά πως κρίμα που τα προσόντα μου είναι λειψά για την θέση που ανακοίνωναν. Βέβαια ποτέ δεν πήρα αντ-απάντηση οποτε καλύτερα να μην σου στέλνουν καθόλου απάντηση παρά να σε φλομώνουν στο ψέμμα.
                    Δυστυχώς άμα δεν έχεις 6μηνο φάκελο οικονομικο κ εγκληματολογικο να σε ελέγξουν ελάχιστοι θα σε προσέξουνε
                    Μόνο ένα τηλέφωνο πήρα στους 2 μήνες απο τα ΜακΝτοναλντας οι υπόλοιπες 1000 αιτήσεις πήγαν στον κάλαθο τον αχρήστων και προσωρινή δουλειά τελικά βρήκα μέσω ορισμένων γνωστών (Κύπριων κ Ελληνων) που είχαν την φιλοτιμία να με βοηθήσουν ...

                    Comment


                      #25
                      Πλακα πλακα τα Μακντοναλτς εχουν σωσει κοσμο. Ο πρωτος ανθρωπος που γνωρισα εδω, ειναι Ισπανος, μηχανικος στο επαγγελμα και μιλουσαμε στο λεωφορειο. Μου ελεγε οτι μεχρι να μαθει τους τεχνικους ορους στο επαγγελμα του, προσπαθουσε να βρει δουλεια οπουδηποτε. Και τον πηραν στα Μακ. Χεχεχε!

                      Comment


                        #26
                        Ε, και για να μην βρίζω μόνο τους Γερμανούς, χθες ήταν δύο κοριτσάκια στην κουζίνα κι αφου πιάσαμε κουβέντα με ρώτησαν κλασσικά από πού είμαι, τους λέω, κι ύστερα όταν τους λέω "εσείς από Γερμανία" τα κακόμοιρα κόμπιασαν και φοβήθηκαν να απαντήσουν. Πω-πω τα λυπήθηκα! Τέλος πάντων τις διαβεβαίωσα ότι κατά βάση σιχαινόμαστε δύο Γερμανούς (Μέρκελ και Σόιμπλε) γιατί ήταν έτοιμες να βάλουν τα κλάμματα.

                        Τί να τις κάνω, παιδιά μου θα μπορούσαν να είναι...
                        Χμμμ, σκέφτομαι τώρα ότι την Κυριακή θα έχει Γερμανούς εδώ, κι αναρωτιέμαι τί θα λένε για τις εκλογές.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by chococaramel View Post
                          Πλακα πλακα τα Μακντοναλτς εχουν σωσει κοσμο. Ο πρωτος ανθρωπος που γνωρισα εδω, ειναι Ισπανος, μηχανικος στο επαγγελμα και μιλουσαμε στο λεωφορειο. Μου ελεγε οτι μεχρι να μαθει τους τεχνικους ορους στο επαγγελμα του, προσπαθουσε να βρει δουλεια οπουδηποτε. Και τον πηραν στα Μακ. Χεχεχε!
                          Η μόνη συνεισφορά των Μακντοναλτς γιατί από φαΐ μάπα. Πάντα αναρωτιέμαι αν τρώει εκεί κανένας άλλος εκτός από τους Αμερικάνους τουρίστες.

                          Επίσης μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι Ισπανοί δουλεύουν πάρα πολύ στον τομέα της σίτησης: μάγειρες, σερβιτόροι...

                          Comment


                            #28
                            Αν τρωει κανεις αλλος Μακ εκτος απο Αμερικανους τουριστες? Χοχοχοχο καλο καλο!
                            Αμα πω μισο δις την ημερα, θα ειμαι υπερβολικος? Οχι δεν θα ειμαι. Καπου ειδα προσφατα αυτο το στατιστικο.

                            Σιγουρα πλαστικο φαγητο αλλα που και που μπαινω στον πειρασμο να το τρωω

                            Εγω θα σε συμβουλευα να αποφευγεις την πολιτικες συζητησεις στην δουλεια. Δεν εχει κανενα νοημα απολυτως, μονο κακο μπορει να σου κανει. Και γενικα λιγα λογια και μετρημενα με τους συναδελφους, μην ανοιγεσαι.

                            Οι Ισπανοι εχουν διασημη κουζινα, ειναι τουριστικη χωρα, οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην εργαζονται κιολας σε αυτον τον τομεα

                            Comment


                              #29
                              Εγώ αυτο που έχω διαπιστώσει σαν catering staff είναι πως είμαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
                              οι συνάδερφοι μου απο την ΓΑΛΛΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ, ΝΙΓΗΡΙΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ οι περισσότεροι σπουδαγμένοι δουλεύουνε στην ΛΑΝΤΖΑ σαν σκυλια δεν περιμενουν να τους έρθει το μαιλ για να διοριστουν στο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΚΕΜΠΡΙΤΖ κ να καθαρίζουνε 3 χιλιάρικα λίρες το μήνα σαν τον ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΠΕΔΟΥΜΠΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΠΟΛΙΤΕΥΤΗΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟΝ ΦΡΑΠΕ ΤΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

                              Comment


                                #30
                                Ωραια διαπιστωση. Εισαι σε καλο δρομο

                                Comment

                                Working...
                                X