Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ναι αφού όλοι οι αλλοδαποί δεν έχουν καλούς δασκάλους

    Comment


      Originally posted by Apisteftos View Post
      Ναι αφού όλοι οι αλλοδαποί δεν έχουν καλούς δασκάλους
      Oλοι δάσκαλοι φταίνε , εδώ που τα λέμε και τα βιβλία φταίνε . Επίτηδες το κάνουνε οι Γερμανοί, για αυτό όλοι οι αλλοδαποί μιλάνε σπασμένα γερμανικά ρε ενώ η γλώσσα ειναι παραμυθάκι , έτσι εξηγείται

      Comment


        ε ναι αυτό είναι γνωστό, αν ο καθηγητής σου δεν σου εξηγήσει ότι το hinten δεν διαβάζεται ως «χίντενν», αλλά πολύ απαλό χι ακριβώς όπως το ήττα σε εμάς με δασεία, είναι δηλαδή «ήντννν» ή ακόμη το her, hier, bitte και hin. Επειδή έχω συμμετέχει σε κάποιους καθηγητές, τους αφήνουν να τα λένε χάλια. Ο καθηγητής μου ακόμη με διορθώνει, να τα προφέρω τέλεια.

        Comment


          Δεν εννοούσα ότι δεν τα προφέρουμε σωστά αλλα δεν τα μιλάμε σωστά . Τα μιλάμε κάτι σαν μετάφραση από Ελληνικά ή Αγγλικά , λόγο δύσκολης γραμματικής , μεγάλη ποικιλία στα ρήματα και αλλα.

          Comment


            εγώ ακούω πάντως γραμματικά μια χαρά τα μιλάει κάποιος που είναι σε επίπεδο C2, ακριβώς όπως ένας Γερμανός, ούτε οι Γερμανοί τα μιλάνε τέλεια, μόνο την προφορά έχουν, εκτός από μερικούς μόνο.

            Comment


              C2 λεει .Σαν να λέμε proficency στα Aγγλικά που μπορείς να διδάξεις κίολας, το παράκανες. Εγώ πάντως δεν ξέρω ΕΝΑΝ να χρησιμοποιοιεί την παθητική.

              Όταν ήρθα εδώ μου λέει ένας απλά να καταλαβαίνεις και να πετάς 3-4 λέξεις ,δεν θες κάτι παραπάνω . Για εμενα ούτε με B2 δεν είναι αρκετό, όπως το βλέπει κανεις , που με B2 στα αγγλικά πας Αγγλία και είσαι άρχοντας σε σχέση με την Γερμανία.

              Comment


                Εγώ πάντως μιλώ και με παθητική, αλλά όχι τόσο συχνά, κάθε μέρα μιλώ με Konjunktiv I και ΙΙ, αυτά είναι και τα πιο βασικά, τώρα μαθαίνω Redensarten und Sprichwörter είμαι σε επίπεδο C1 και προχωράμε για C2 από τον φεβρουάριο μάλλον.

                Είναι τελείως διαφορετικά τα αγγλικά από τα Γερμανικά στα επίπεδα μάθησης.

                Comment

                Working...
                X