Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Αυτο που στην γερμανια αποκαλουνε BWL...και εμπειρια σαν Einkäufer (oπως το λενε στην Γερμανια)
    αλλα για τετοιες θεσεις ως τωρα δεν ετυχε κατι....ψαχνω μεν, με φωναζουνε σε συνεντευξεις αλλα ως εκει...

    Comment


      #17
      καποιο αλλο ας το καταταξω στα leight αρνητικα οσο αφορα τα ξυλα για την θερμανση, (στο σπιτι οπου μενω υπαρχει μια μικρη ξυλοσομπα) η διαδικασια ομως του να αγορασω ξυλα ειναι τεραστια σπαζοκεφαλια...υπαρχουν μαντρες οι οποιες τουλαχιστον εδω που μενω εγω δεν υπαρχει ψυχη ουτε φαινεται πουθενα, το τηλεφωνο για να επικοινωνησεις...οσες φορες και να εχω παει δεν βρισκω κανεναν, μια αλλη μαντρα την οποια την εχει γειτονας μου μου λεει οτι παραγγελνω φετος ξυλα για του χρονου!!!
      τις μαντρες τελικα τις βρισκεις μεσω ιντερνετ, παραγγελνεις ξυλα και αναλογα στο ποσο κοντα τα θελεις ειναι και η τιμη, βεβαια δεν υπαρχει κλεψια στα ξυλα, τα οποια τα παραγγελνεις με παλετα η με κυβικο!!!
      1 παλετα ειναι 900 κιλα, και επειδη του ζητησα να μου τα κοψεις πιο μικρα για να χωρανε στη σομπα, μου ζητησε επιπλεον 10 ευρω.. αυτο λογικο μου φαινεται...
      και βεβαια δεν τα παραγγελνεις σημερα για να τα εχεις μετα απο δυο τρεις μερες το πολυ... μιλαμε θα τα εχω μετα απο 3 εβδομαδες!!!!!!!!!
      αρνητικο επισης αρκετα μεγαλο ειναι το γεγονος οτι ολοι γκρινιαζαμε οταν στην ελλαδα παιρναμε τα υλικα των παιδιων για την νεα σχολικη χρονια και μουρμουριζαμε ολοι.... εδω να δειτε τι γινεται απο υλικα, τα οποια σε πολλες περιπτωσεις ειναι πανακριβα, καποιος που δεν γνωριζει τα τελεια γερμανικα δυσκολα θα καταλαβει τι ζητανε απο το σχολειο... Πριν 8 μηνες που ηρθαμε μας εδωσαν τις λιστες, και επειδη δεν γνωριζαμε που θα τα βρισκαμε πηγαμε σε καποιο βιβλιοπωλειο και τα αγορασαμε!!! TΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ εγκεφαλικα απανωτα παθαμε!!!! για δυο παιδια τα υλικα μας κοστισαν 150ευρω... τα οποια στην ελλαδα θα τα αγοραζα γυρω στα μισα λεφτα!!!Φετος ομως μαθαμε οτι υπαρχουν και αλλα μαγαζια απο τα βιβλιοπωλεια στα οποια μπορει καποιος να τα αγορασει, ΠΧ φετος για τρια παιδια ολα τα υλικα μου κοστισαν γυρω στα 90 ευρω, (λιγοτερα εγκεφαλικα!!!)
      καποιο αλλο αρνητικο που δεν ξερω αν εχει νοημα να το σχολιασω αλλα αφου εδω τα λεμε ολα για να μαθαινουν ολοι τι συμβαινει, στην ελλαδα τα δυο μου μεγαλα πηγαιναν ταε κβοντο ειχαν πρασινη ζωνη και εδω που τα ξεκινησα ξανα η αντιστοιχη ταξη της πρασινης ζωνης αποτελειτε απο πολυ μεγαλα παιδια γυρω στα 15 με 16 οποτε δυσκολα τα κανουν αποδεκτα τα δικα μου, αυτο ομως συμβαινει νομιζω σε πολλα ελληνοπουλα που ερχονται και πρεπει να εχουν επαφες με παιδια της ηλικιας τους σε πιο μεγαλες ταξεις!!! ενω στο δημοτικο τα δικα μου δεν εχουν κανενα προβλημα βλεπω τεραστιες αλλαγες στις συμπεριφορες των πιο μεγαλων παιδιων, (αλλα και απο συζητησεις με αλλους γονεις αυτο μου λενε)!!!
      σιγουρα στην πορεια θα μαθουμε και αλλα εξαλου που ειναι ροδινα ολα τα πραγματα??? απλα μαθαινεις να συμβιβαζεσαι και να συνυπαρχεις με τις εδω παραξενιες, και προσαρμοζεσαι!!!!!

      Comment


        #18
        Αν σε πιασει μπορα την εβαψες! Βεραντα να μπεις απο κατω ουτε σε φωτογραφια...

        Comment


          #19
          Originally posted by DiD666 View Post
          Αν σε πιασει μπορα την εβαψες! Βεραντα να μπεις απο κατω ουτε σε φωτογραφια...
          ετσι ακριβως...να ξερες τι μου θυμησες DiD666...τρεχαμε λες κ θα βρισκαμε καπου να κρυφτουμε αλλα τιποτα...χαχχαχ....

          Comment


            #20
            Είμαι 6 μήνες στην Γερμανία. Τους πρώτους 3 ήμουν Βαβαρία. Δεν έβρισκα δουλειά και σπίτι.
            Μετά ήρθα Stuttgart. άλλαξα 3 δουλειές εκμετάλευσης αλλά τουλάχιστον βρήκα σπίτι στο όνομα μου.
            Τον άλλον μηνα αρχιζω σχολειο. Η κοπελα μου βρικε καθαριστρια για 2 ωρες. 390 τον μηνα ανασφαλιστη.
            Κοιταω και εγω τωρα για καθαριστης εκτος αν κατσει κατι αλλο....... Δεν θελω να ξαναγυρισω Ελλάδα..................... Αλλα πολυ γκαντεμια και εδω

            Comment


              #21
              υπομονη φιλε καθε αρχη και πολυ δυσκολη.τουλαχιστον δεν εισαι στον δρομο...αν μαθεις την γλωσσα τα πραγματα θα δεις οτι τα πραγματα θα ειναι πολυ διαφορετικα στην καθημερινοτητα σου.Και επειδη ειστε ζευγαρι... μην αφησετε τις δυσκολιες να επηρεασουν την σχεση σας.... τον τροπο τον ξερετε εσεις
              Better Think twice instead once

              Comment


                #22
                Αν και δεν έχω μεταναστεύσει ακόμα (αν και το ψάχνω) από εμπειρία φίλου που έφυγε πρόσφατα ένα σοβαρό αρνητικό που του συνέβει ε'ιναι ότι δεν του αναγνώρισαν τις μεταφράσεις και την αναγνώριση του πτυχίου, με αποτέλεσμα να του ζητάνε 200€ για αναγνωριση + 250 για μετράφραση... Μου ακούγεται τρελό...

                Comment


                  #23
                  ποιος ζητάει αυτα τα χρηματα?

                  Comment


                    #24
                    εμενα δεν με χαλαει τιποτε.
                    οταν αποφασισα οτι θα φυγω ηξερα οτι θα παω σε μια αλλη χωρα και οτι παρα πολλα ειναι διαφορετικα απο οσα ειχαμε μαθει στην ελλαδα

                    απο την στιγμη που περνεις την αποφαση να φυγεις, πρεπει και οφειλης να γνωριζεις οτι αυτα που ηξερες τα ξεχνας....αλλιως.....κακο του κεφαλιου σου

                    Comment


                      #25
                      Αρχιζει και με κουραζει πολυ το θεμα ευρεσης σπιτιου. Με εκνευριζει για την ακριβεια.

                      Comment


                        #26
                        ειναι απο τα πλεον μελανα σημεια η αναζητηση σπιτιου, ολα μεσω μεσιτων απο ιντερνετ...και...και...και...σε καταλαβαινω απολυτα... ειμασταν με το ενα ποδι για επιστροφη ...

                        Comment


                          #27
                          ολα ειναι σχετικά ...

                          με τα παιδια που απάντησαν σοβαρα στην ερώτηση, συμφωνω υπαρχουν αυτα τα αρνητικά...
                          αλλα τι ωραία που εδώ μπορούμε να λέμε πως τα εργασιακα έχουν χειροτερέψει κ πως δεν υπαρχει κατοχυρωμένος κατώτερος μισθος...... αφού ΥΠΑΡΧΕΙ εργασία... υπάρχει ΜΙΣΘΟΣ !

                          και μένα με χαλάει τώρα που δουλεύω για 8,15 την ώρα και δουλεύω 6 μέρες τη βδομάδα
                          και Σαβ/κα κ δεν μου δίνουν παραπάνω για Κυριακές κ αργίες το 75%
                          (όμως τρώω-πινω αρχοντικά εκεί, κ όλοι είναι με το χαμόγελο κ με το "παρακαλώ"...
                          σχεδόν κάθε μέρα o σεφ με ρωτάει.. "are you happy"? )
                          αλλά ξέρω πως άμα φύγω από κει, θα βρω κάτι άλλο το πολύ μέσα σ ενα μηνα......

                          Comment


                            #28
                            παιδια εγω ειμαι φρεσκια εδω...4 μηνες ( ο συζυγος 1 χρονο) μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κατι ασχημο η αρνητικο. Βεβαια ολοι οι Γερμανοι φιλοι μας μου λενε πως εχετε ερθει σε μια πολυεθνικη περιοχη , με μηδεν ρατσισμο και πολυ ιντελεκτουαλ κοσμο αφου εχει πολλα πανεπιστημια, νοσοκομεια και ολη η περιοχη ειναι η Σιμενς....και επειδη μου συνεβη και ενα σοβαρο ατυχημα και τρεχω με νοσοκομεια και εχω και ενα χειρουργειο μπροστα, η αντιμετωπιση των γιατρων ειναι εξαιρετικη και ειναι και πολυ καλοι και ευχαριστοι σαν ανθρωποι. στο VHS που συνεχιζω μαθηματα για Β1/Β2 προφορικα και εχω συμμαθητες απο ολες τις φυλες του κοσμου, οι οποιοι ηρθαν προσφατα στην εδω περιοχη και εχουν ερθει κυριως απο το Βορειο τμημα της Γερμανιας μου ελεγαν αυτο: καμια σχεση η εδω περιοχη και οι ανθρωποι με τους Βορειους που ειναι πολυ ρατσιστες και ειχαν ενα σωρο προβληματα και κομπλεξ. Εμεις ειμαστε περι τις 3 ωρες απο το Μοναχο και φιλοι μας εκει που ηρθαν εδω για επισκεψη και αυτοι μας ειπαν το ιδιο...καμια σχεση με την υπολοιπη Βαυαρια...βεβαια εμεις ειμαστε Φρανκονια....τι να πω δεν ξερω....ισως σε ενα χρονο να εχω διαφορετικη αποψη....

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by marion82 View Post
                              παιδια εγω ειμαι φρεσκια εδω...4 μηνες ( ο συζυγος 1 χρονο) μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κατι ασχημο η αρνητικο. Βεβαια ολοι οι Γερμανοι φιλοι μας μου λενε πως εχετε ερθει σε μια πολυεθνικη περιοχη , με μηδεν ρατσισμο και πολυ ιντελεκτουαλ κοσμο αφου εχει πολλα πανεπιστημια, νοσοκομεια και ολη η περιοχη ειναι η Σιμενς....και επειδη μου συνεβη και ενα σοβαρο ατυχημα και τρεχω με νοσοκομεια και εχω και ενα χειρουργειο μπροστα, η αντιμετωπιση των γιατρων ειναι εξαιρετικη και ειναι και πολυ καλοι και ευχαριστοι σαν ανθρωποι. στο VHS που συνεχιζω μαθηματα για Β1/Β2 προφορικα και εχω συμμαθητες απο ολες τις φυλες του κοσμου, οι οποιοι ηρθαν προσφατα στην εδω περιοχη και εχουν ερθει κυριως απο το Βορειο τμημα της Γερμανιας μου ελεγαν αυτο: καμια σχεση η εδω περιοχη και οι ανθρωποι με τους Βορειους που ειναι πολυ ρατσιστες και ειχαν ενα σωρο προβληματα και κομπλεξ. Εμεις ειμαστε περι τις 3 ωρες απο το Μοναχο και φιλοι μας εκει που ηρθαν εδω για επισκεψη και αυτοι μας ειπαν το ιδιο...καμια σχεση με την υπολοιπη Βαυαρια...βεβαια εμεις ειμαστε Φρανκονια....τι να πω δεν ξερω....ισως σε ενα χρονο να εχω διαφορετικη αποψη....
                              Iσχύει και μάλιστα με το παραπάνω. Οι Γερμανοί της Βόρειας Γερμανίας είναι πιο ρατσιστές από τους Νότιους και γενικότερα αρκετά πιο κρύοι άνθρωποι και το ξέρουν και οι ίδιοι. Το ποσοστό αλλοδαπών εκεί πέρα είναι επίσης πιο χαμηλό (πλήν Αμβούργου, Βερολίνου, Αννοβέρου και κάνα δύο άλλες πόλεις) σε συγκρισή με την Νότια Γερμανία. Σε Βαυαρία, Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία και Βάδη Βυτερμβέργη ο κόσμος είναι κάπως πιο ζεστός και πιο ανεκτικός με τους αλλοδαπούς.

                              Comment


                                #30
                                παιδια τι λεμε τωρα, η Γερμανια ειναι μια χωρα που δεκαετιες τωρα ζει και δουλευει με τους μεταναστες, δεν εχουν κανενα προβλημα με καποιον μεταναστη ολο το προβλημα δηλ το α και το ω της μεταναστευσης (το λεω συνεχεια αυτο) ειναι η γλωσσα αν ξερεις να μιλησεις να συνενοηθεις θα μπορεσεις και να αντιμετωπισεις ενα σχολιο αρνητικο που μπορει να ου πει καποιος, εδω στην ελλαδα καποιος σε μια υπηρεσια ουτε καλημερα δεν σου λεει... και ολη την δουλεια της αρνητικοτητας την κανουν τα ΜΜΕ οπως και στην ελλαδα, εδω ο γερμανος εχει την ζωη του ομορφη απλη, ολα λυνονται στο λεπτο, δεν εχει να αγχωθει με κατι, θα κατσει να σπαζοκεφαλιαστει με την κριση του Νοτου?? ποσοι και ποσοι με ρωτανε οταν μαθαινουν πως ειμαι ελληνιδα γιατι ηθαμε εδω? αφησαμε μια ομορφη χωρα και...και...και... οταν απανταω δεν ειναι καλα κατω δεν εχει δουλειες με κοιτανε και δεν μπορουν να καταλαβουν πως δεν υπαρχουν δουλειες....
                                προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει ιχνος ρατσισμου... πουθενα.

                                Comment

                                Working...
                                X