Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Blacktulip ακριβως ετσι...και εμας μας ρωτανε συνεχεια τι εγινε κτλ κτλ και καταληξαμε εδω...
    παραδειγμα στην εργασια του συζυγου μου τον ρωτησαν ποσα επαιρνε οταν δουλευε και οταν τους ειπε του απαντανε ελα ρε καλα λεφτα επαιρνες....πολύ καλα λεφτά!! και μετα τους λέει δεν καταλαβατε...όχι την εβδομάδα τον μήνα!!! τους έπεσε το σαγόνι χαχα...και μετά αντίδραση...και πως επιβιώνετε ρε παιδια??? παντως ρατσισμός μηδέν εδώ....ευτυχώς!!! και δείχουν και κατανόηση όταν προσπαθούμε να θυμηθούμε λέξεις και να φτιάξουμε σωστες προτάσεις στη γλώσσα τους!!

    Comment


      #32
      το τραγελαφικο της υποθεσης ειναι οτι ρατσιμο δεν ενιωσα ουτε ενα 1/1000 του δευτερολεπτου απο τους Γερμανους...
      ασχημη αντιμετωπιση (στην 1η δουλεια) ειχα απο συναδελφους - προισταμενους που δεν ηταν γερμανοι...πχ ρωσοι αλλα ζουσανε πχ 20 χρονια γερμανια
      το πιο αθλιο σχολιο "εδω πρεπει να δουλευεις...εδω ειναι Γερμανια οχι Ελλαδα" το ακουσα απο ΣΕΡΒΟ και μαλιστα παντρεμενο με Ελληνιδα....tragic....

      Comment


        #33
        Μιάς και αναφέρατε το θέμα του πιθανού ρατσισμού να γνωρίζεται ότι στην Γερμανία υπάρχει νόμος και πολύ σκληρός μάλιστα για θέματα ρατσισμού StGB - Einzelnorm που επισύρει φυλάκιση απο 3 μήνες εώς 5 χρόνια. Οι Γερμανοί το ξέρουν και είναι γενικά πολύ μα πολύ προσεκτικοί με αυτά τα θέματα. Θα προέτρεπα μάλιστα όσους έχουν όρεξη να μελετήσουν και το Γερμανικό σύνταγμα (Grundgesetz) για να ξέρουν και κάποια απο τα βασικά δικαιώματα τους αλλά και τις υποχρεώσεις τους σαν πολίτες.
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #34
          3 μηνες αισιως στο freiberg της ομορφης σαξονιας.
          ρατσισμος? τι ειναι αυτο? τρωγεται?
          τωρα που μιλαω και πιο ανετα την γλωσσα και εχω γνωριστει για τα καλα με τους συναδελφους στο γραφειο και με εχουν συμπαθησει κιολας?

          κι οταν τους λεω για την ελλαδα ειτε μου λενε τις εμπειριες τους απο τις υπεροχες διακοπες που περασανε σε καποιο νησι ειτε μου ζητανε πληροφοριες για τις επικειμενες διακοπες που θελουν να κανουν στην ελλαδα.

          μηπως απλα ειμαι τυχερος και βρεθηκα αναμεσα σε καλους ανθρωπους? αλλα απο την αλλη ολη η πολη και οσους εχω συναναστραφει τα ιδια ειναι... καλοσυνατοι ευγενικοι και τον ρατσισμο τον εχουν μονο σαν λυμμα στην σελιδα 224 στο λεξικο...

          Comment


            #35
            να συμπληρωσω και εγω οτι ενα χρονο τωρα εδω ρατσισμος δεν υπαρχει γιατι ειναι και λιγοι οι γερμανοι οι περισσοτεροι εδω ειναι ρωσοι ρωσοι και παλι ρωσοι αρμενο ρωσοι ρωσοελληνες ,τσεχοι , ουγγαρεζοι ,
            πολυ λιγους γερμανους γνησιους γνωριζουμε ...
            τα αρνητικα που μου εκαναν αντυπωση τα πολυ ακριβα σκουπιδια 12 φορες το χρονο μονο 1 φορα το μηνα 120λιτρα και οτι θες να πεταξεις κοστιζει
            η ακριβη τηλεοραση 17 ευρω το μηνα εχεις δεν εχεις αλλα πολυ ποιοτικη (θετικο)
            η μανια της μεταγλωτησης σε οτι προβαλουν δεν υπαρχουν τα βιντεοκλαμπ που ξεραμε στην ελλαδα πανακριβη η ενοικιαση ταινιων...

            το ρευμα πανακριβο 24 λεπτα η κιλοβατορα με τασεις να αυξηθει τα επομενα χρονια , τελικα οι εναλακτικες πηγες ενεργειας δεν απεδωσαν στον καταναλωτη αλλα μονο στη τσεπη του κρατους και των μεγαλων εταιριων , καταπρασινα λειβαδια δαση γεματα απο ανεμογενητριες μεσα σε ενα χρονο στην περιοχη μου τριπλασιαστηκαν
            και παραγουν μαιμου ρευμα γυρνανε για να μη σκουριασουν..!!

            πληρωνεις για ολα..
            για να εχεις σομπα η καμιναδα πρεπει να καθαριζεται υποχρεωτικα απο ειδικευμενο .. 2 φορες το χρονο ...πληρωνεις
            τα ξυλα τα παραγγελνεις ενα χρονο πριν (αναλογα την περιοχη .. για χωρια μιλαω) αλλα δεν μπορεις να τα καψεις αμεσως ειναι φρεσκα τα φρεσκα ετοιμα για καψιμο κοστιζουν πιο πολυ ....

            εγκατασταση θερμανσης καλοριφερ σε σπιτι πολλες επιλογες τεραστιο κοστος απο 15000 ευρω για 85 τετραγωνικα σπιτι

            δεν βρισκουμε τα βασικα δεδομενα ελληνικα αγαθα λαδι ελιες ταχινι μελι πορτοκαλια (συμβιβαζομαι και με τα ισπανικα)
            το κρεας δεν ειναι καλης ποιοτητας μεγαλο θεμα εδω απο ολους τους γερμανους ιδιαιτερα , το καλο κρεας ειναι πανακριβο ,το φτηνο που κυκλοφορει σε Aldi Lidle καλο να το αποφευγουμε ,το πρωτο πραγμα που μου ειπαν γερμανοι οταν ηρθα εδω.

            η γλωσσα λιγοι μιλανε αγγλικα παρα πολλοι ομως ξερουν αλλα δεν μιλουν, τους μιλας καταλαβαινουν και σου απαντανε στα γερμανικα !!!

            οταν μιλας τη γλωσσα τους ειναι πολλοι φιλικοι...

            αυτα και οτι σκεφτω θα συμπληρωσω

            Comment


              #36
              Originally posted by nikopol View Post
              η ακριβη τηλεοραση 17 ευρω το μηνα εχεις δεν εχεις αλλα πολυ ποιοτικη (θετικο)
              η μανια της μεταγλωτησης σε οτι προβαλουν δεν υπαρχουν τα βιντεοκλαμπ που ξεραμε στην ελλαδα πανακριβη η ενοικιαση ταινιων...
              Πέρα από τα 17€ της τηλεόρασης αν στην πολυκατικία που μένεις δεν σου επιτρέπουν να βάλεις δορυφορική, κοστίζει +16€ η τηλεόραση, στην δικιά μας πολυκατικία πληρώνουμε 10€ γιατί έχουν κάνει συμφωνία με την εταιρεία.
              Ο άντρας μου εχει βάλει Video on Demand, ένα πρόγραμμα με το οποίο έχουμε πολλές ταινίες, στα γερμανικά βέβαια(αυτό είναι μέσω υπολογιστή) και μας στέλνουν και 4 DVD ανα μήνα, δύο την φορά μέσω ταχυδρομείου με 10,99€ , δεν πληρώνουμε ταχυδρομικά. Απλά τα ξανακλείνουμε στον φάκελο και τα πετάμε στο κουτί του ταχυδρομείου. (Νομίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει καλύτερη τιμή)

              Comment


                #37
                Originally posted by nk_christina View Post
                Πέρα από τα 17€ της τηλεόρασης αν στην πολυκατικία που μένεις δεν σου επιτρέπουν να βάλεις δορυφορική, κοστίζει +16€ η τηλεόραση, στην δικιά μας πολυκατικία πληρώνουμε 10€ γιατί έχουν κάνει συμφωνία με την εταιρεία.
                Ο άντρας μου εχει βάλει Video on Demand, ένα πρόγραμμα με το οποίο έχουμε πολλές ταινίες, στα γερμανικά βέβαια(αυτό είναι μέσω υπολογιστή) και μας στέλνουν και 4 DVD ανα μήνα, δύο την φορά μέσω ταχυδρομείου με 10,99€ , δεν πληρώνουμε ταχυδρομικά. Απλά τα ξανακλείνουμε στον φάκελο και τα πετάμε στο κουτί του ταχυδρομείου. (Νομίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει καλύτερη τιμή)
                ναι το ιδιο εκανα και εγω τελικα με το videobuster.de αψογο το σερβις και αξιζει το κοστος οσο για υποτιτλους τους φτιαχνω μονος μου αλλα συγκριτικα με το 1.50 ευρω που εδινα στην ελλαδα ... εγω εχω το flex2 πληρωνω 3.90 το μηνα μπορω να παρω 2 ταινιες ταυτοχρονα καθε φορα με 2.93 ταχυδομικα αφου επιστρεψω τις προηγουμενες ..

                Comment


                  #38
                  μην ξεχασω προσοχη
                  οσοι ειχαν την συνηθεια (οπως εγω) να κατεβαζουμε ταινεις και τραγουδια τσαμπα απο διαφορα site με torrent πχ Pirate Bay ξεχαστε το , παρακολουθουνται απο εταιριες που μισθωνονται απο τα στουντιο διανομης ταινιων , απο την IP του υπολογιστη σου μεσω του παροχεα τηλεφωνιας εχουν ολα τα στοιχεια και σου ερχεται προστιμο στην καλυτερη 800 ευρω ανα ταινια.
                  εγω την πατησα και μετα απο πολυ αγωνα με δικηγορους το παγωσαμε αλλα το VUZE το ξηλωσα και pirate bay δεν ξαναμπαινω και το τηλεφωνο ηταν στο ονομα αυτου που με φιλοξενει...
                  πραγματικα εδω δεν ειναι ελλαδα οταν λενε απαγορευεται το εννοουν οι δικαστικες αποφασεις εφαρμοζονται και εχουν τροπο να βρισκουν τους παραβατες,

                  αλλο προσοχη οσοι πατε στο MAINZ και περασετε τη γεφυρα πανω απο το ρηνο , το οριο ταχυτητας ειναι 60 χλμ πανω στη γεφυρα 20 μετρα πριν 80χλμ και ερχεσαι απο λωριδα με 120χλμ οριο , ειδικα το βραδυ με λιγη κυκλοφορια εχεις μια πολυ ωραια φωτογραφια σπιτι σου με ενα καλο τσεκ , εγω πληρωσα 140 ευρω τη πρωτη φορα ,φιλος μου τη δευτερη τουριστας 230 ευρω του πηγε στο σπιτι στην ελλαδα !!! μεσω της πιστωτικης καρτας στην εταιρια ενοικιασης !!!!!

                  Comment


                    #39
                    Τα αρνητικά για μένα. Δεν μπορείς να κατεβάσεις ταινίες με torrent. Αλλά λύθηκε το πρόβλημα.
                    Βλέπω online ταινίες με υπότιτλους η κατεβάζω αρχεία zip σε Καλή ποιότητα με ελληνικούς υπότιτλους. Πληρώνεις μεν κάτι (3€ τον μήνα) αλλά βλέπεις ότι θέλεις.
                    Από θέμα δουλειάς θα πω και κάτι άλλο.Δεν υπάρχει ρατσισμός από Γερμανούς αλλά όχι από όλους. Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί καλοί. Από Έλληνες πάλι θέλει προσοχή με ποιους θα μπλεξεις. Λίγα καλά άτομα γνώρισα και πολλούς που τους έκοψα.
                    Πάλι καλά με τον καιρό όμως γνωρίζω και κάποια καλά άτομα.
                    Από θέμα δουλειάς η εκμετάλλευση που πέφτει είναι και εδώ μεγάλη. Πρέπει να έχεις το κεφάλι κάτω.
                    Έχει πολλούς μουσουλμανους που δεν ξέρω πως μας βλέπουν εμάς τους χριστιανούς. Μπορώ να πω μας βλέπουν κάπως.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Cj Georgio View Post
                      Τα αρνητικά για μένα. Δεν μπορείς να κατεβάσεις ταινίες με torrent. Αλλά λύθηκε το πρόβλημα.
                      Βλέπω online ταινίες με υπότιτλους η κατεβάζω αρχεία zip σε Καλή ποιότητα με ελληνικούς υπότιτλους. Πληρώνεις μεν κάτι (3€ τον μήνα) αλλά βλέπεις ότι θέλεις.
                      Ισχύει τέτοιο πράγμα; Καταστροφή στην αρχή ιδίως, που δεν θα έχεις πολλούς γνωστούς και φίλους και αναγκαστικά, κάπως πρέπει να περνά η μέρα.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Apisteftos View Post
                        Ισχύει τέτοιο πράγμα; Καταστροφή στην αρχή ιδίως, που δεν θα έχεις πολλούς γνωστούς και φίλους και αναγκαστικά, κάπως πρέπει να περνά η μέρα.
                        γιατι καταστροφη? απλα βλεπεις μεσω καποιων σαιτ ταινιες οnline! ο αντρας μου ειχε γεμισει απο την ελλαδα ενα σκληρο δισκο με ταινιες και να σου πω την αληθεια δεν ειδαμε ουτε μια απο αυτες! βλεπουμε online ταινιες πλεον! για ολα τα πραγματα βρισκεις και την αντιστοιχη λυση!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by nikopol View Post
                          μην ξεχασω προσοχη
                          οσοι ειχαν την συνηθεια (οπως εγω) να κατεβαζουμε ταινεις και τραγουδια τσαμπα απο διαφορα site με torrent πχ Pirate Bay ξεχαστε το , παρακολουθουνται απο εταιριες που μισθωνονται απο τα στουντιο διανομης ταινιων , απο την IP του υπολογιστη σου μεσω του παροχεα τηλεφωνιας εχουν ολα τα στοιχεια και σου ερχεται προστιμο στην καλυτερη 800 ευρω ανα ταινια.
                          εγω την πατησα και μετα απο πολυ αγωνα με δικηγορους το παγωσαμε αλλα το VUZE το ξηλωσα και pirate bay δεν ξαναμπαινω και το τηλεφωνο ηταν στο ονομα αυτου που με φιλοξενει...
                          πραγματικα εδω δεν ειναι ελλαδα οταν λενε απαγορευεται το εννοουν οι δικαστικες αποφασεις εφαρμοζονται και εχουν τροπο να βρισκουν τους παραβατες,
                          Να ρωτησω κατι? Δεν λυνεται το προβλημα ουτε με την χρηση proxy ή μεσω του δικτυου Tor, ή με VPN για παραδειγμα?

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            γιατι καταστροφη? απλα βλεπεις μεσω καποιων σαιτ ταινιες οnline! ο αντρας μου ειχε γεμισει απο την ελλαδα ενα σκληρο δισκο με ταινιες και να σου πω την αληθεια δεν ειδαμε ουτε μια απο αυτες! βλεπουμε online ταινιες πλεον! για ολα τα πραγματα βρισκεις και την αντιστοιχη λυση!
                            Ωραια φαση ακουγεται! Δινεις σε παρακαλω ενα link για αυτα τα sites?

                            Ευχαριστω!

                            Comment


                              #44
                              αν γραψεις ταινιες online, tainiomania, tainiofagos, θα δεις πολλα σε καθε ειδος και σε σειρες, με υποτιτλους ελληνικους μεσα στην ταινια παντα!

                              Comment


                                #45
                                Θα ήθελα να καταθέσω τις δικές μου απόψεις ως παλαιός κάτοικος Γερμανίας.

                                Γλώσσα: Το Α και το Ω. Μην περιμένετε να συνεννοηθείτε με αγγλικά, πολλοί Γερμανοί δεν τα μιλάν και τόσο καλά, εν αντιθέσει π.χ. με τους Σκανδιναυούς. Άλλωστε στη Γερμανία μεταναστεύετε και οφείλετε να γνωρίζετε τη γλώσσα. Και οι Γερμανοί που μεταναστεύουν (και δεν είναι και τόσο λίγοι) είναι της άποψης, ότι αυτοί πρέπει να προσαρμοσθούν στα δεδομένα της χώρας που επιλέγουν, και όχι αντίστροφα.

                                Στήριξη από Έλληνες της Γερμανίας
                                Μεγάλο θέμα. Θα προσπαθήσω να μην πλατιάσω. Διαβάζωντας στο φόρουμ διαπιστώνω ότι πολλοί έχουν παράπονα από τους δικούς τους στη Γερμανία. Εκτιμώ ότι σε πολλές περιπτώσεις δικαιολογημένα, σε άλλες πάλι λιγώτερο. Σε πολλές περιπτώσεις, ο 60χρονος Θείος δεν ξέρει ο ίδιος να συνεννοηθεί στις υπηρεσίες. Σε άλλες περιπτώσεις, τα ξαδέρφια λόγω των δικών τους υποχρεώσεων δεν προλαβαίνουν να τρέξουν μαζί σας στις υπηρεσίες και οπουδήποτε αλλού. Οι ρυθμοί στη Γερμανία γενικώτερα τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα, πολλές φορές ίσα-ίσα προλαβαίνουμε τις δικές μας υποχρεώσεις. Εγώ, ως αυτοαπασχολούμενος, άφηνα πίσω τις δικές μου εργασίες, οι οποίες παρεπιπτόντως υπόκεινται σε αυστηρά χρονοδιαγράμματα και ραντεβού παράδοσης, για να τρέξω με τα δικά μου άτομα στις διάφορες υπηρεσίες, τράπεζες, σχολές γλωσσών, περιηγήσεις, να συμπληρώσω μαζί τους αιτήσεις, να απαντήσω σε περίπου 1.500 ερωτήματά τους, να τους φέρω σε επαφή με άτομα που θα μπορούσαν να τους φανούν χρήσιμα και πολλά άλλα. Μόλις τακτοποιήθηκαν, έδειξαν σύντομα την αχαριστία τους. Δεν θέλω να επεκταθώ περαιτέρω, μιλάω όμως για απλή γαιδουριά. Και κάτι ακόμη, το έχω ξανακάνει στο παρελθόν με συμπατριώτες και εισέπραξα πάλι την ίδια στάση. Μήπως κατά περίπτωση οι δικοί σας άνθρώποι στη Γερμανία έκαναν παρόμοιες εμπειρίες στο παρελθόν και δεν έχουν πλέον και τόσο τη διάθεση, να παρατάν τις δουλειές τους και να τρέχουν για άλλους, εισπράττωντας τελικά αχαριστία;

                                Ελληνικά εστιατόρια
                                Αναμφισβήτητα υπάρχει αυτή η εκμετάλλευση από τους Έλληνες εστιάτορες. Τα τελευταία χρόνια πολλοί από αυτούς δεν παν και τόσο καλά, ή τόσο καλά όσο παλαιότερα. Αυτό οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ο κυριώτερος λόγος κατ΄εμέ είναι ότι ο μέσος Γερμανός δεν έχει πλέον την οικονομική δυνατότητα να επισκέπεται ένα ελληνικό εστιατόριο 1 με 2 φορές την εβδομάδα όπως παλαιότερα, αλλά 1 με 2 φορές τον μήνα. Αυτό έτσι ως γενικώτερη πληροφορία, όχι ως αιτιολογία. Διότι θα σας πω και το καλύτερο: Εγώ εργάσθηκα σε ελληνικά εστιατόρια της Γερμανίας ως σερβιτόρος τη δεκαετία του 80, τη χρυσή εποχή, όπου ο γερμανός εργάτης ευημερούσε, και η πόλη μου ήταν γεμάτη με αμερικανούς φαντάρους και διοικητικούς, οι οποίοι ξόδευαν πολλά χρήματα στις εξόδους τους. Πλούτισε ο κάθε άσχετος ή ημιάσχετος έλληνας εστιάτορας τότε. Ωστόσο και τότε υπήρχε φοβερή (η ίδια ουσιαστικά) εκμετάλλευση. Δεν σε δήλωναν (δεν είχες ασφάλιση, συντάξιμο χρόνο κλπ.), και σαν να μην έφτανε αυτό, σου παρακρατούσαν και τα φιλοδωρήματα που σου έδιναν οι πελάτες και στο τέλος του μήνα σε πλήρωναν με αυτά. Ο πιο γελοίος τρόπος (ακόμη και στα μάτια των πελατών) παρακράτησης των φιλοδωρημάτων διενεργούταν (και εξακολουθεί να διενεργείται) ως ακολούθως: εξυπηρετούσες τον πελάτη όλο το βράδυ, και όταν σου ζητούσε λογαριασμό, πήγαινε κορδωτός ο εστιάτορας, τον οποίο ενδεχομένως και να τον έβλεπαν για πρώτη φορά το συγκεκριμένο βράδυ στο τραπέζι τους, να εισπράξει. Άλλος τρόπος: θεωρείται ότι επί του τζίρου θα πρέπει να υπάρχει στο πορτοφόλι περίπου ένα 5% φιλοδώρημα, οπότε και να είχες πορτοφόλι, σε έλεγχε με αυτό τον τρόπο και σου τα έπερνε. Όσο δε για τα άτομα στην κουζίνα, εκεί τα πράγματα σε γενικές γραμμές ήταν πολύ χειρότερα. Συμπέρασμα: εάν γνωρίζετε τη γλώσσα (το Α και το Ω), μπορείτε να εργασθείτε και σε γερμανικό εστιατόριο (ούτε σε ιταλικό, ίδιοι και χειρότεροι είναι από εμάς) δηλωμένοι, ασφαλισμένοι, με συντάξιμο χρόνο, με οργάνωση, με τα διαλείμματά σας, με τα ρεπό σας, με την άδειά σας, δίχως να σας παρακρατούν το φιλοδώρημά σας με το έτσι θέλω κλπ. Το μόνο που παρακρατείται συνήθως είναι ένα πάγιο ποσό, γύρω στα 100 ευρώ τον μήνα για τη σύτισή σας εντός του εστιατορίου (αναγράφεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα μισθοδοσίας).

                                Οικονομική κατάσταση του γερμανικού λαού
                                Αυτό το οποίο αναφέρεται με „νόημα“ ως κλασσική τοποθέτηση του „Θείου από τη Γερμανία“, ότι δηλ. η Γερμανία δεν είναι όπως παλιά, ισχύει απόλυτα και δεν είναι υπεκφυγή, ή ότιδήποτε άλλο υποψιάζεται ο συνήθως καχύποπτος Έλληνας.
                                Η Γερμανία δεν είναι όπως παλιά. Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει ακριβώς το ίδιο για όλους τους ανθρώπους, όλες τις κοινωνικές τάξεις, όλα τα επαγγέλματα. Η δική μου εκδοχή είναι η εξής: Την ευημερία ενός λαού την μετράς από το επίπεδο ευημερίας του απλού εργάτη ή του χαμηλού ιεραρχικά υπαλλήλου στην οποιαδήποτε επίχείρηση. Όταν σε ένα κράτος ο απλός ανιδείκευτος εργάτης ζει δίχως οικονομικό άγχος, μπορεί να κάνει με άνεση την άδειά του το καλοκαίρι, και έχει επιπρόσθετα τη δυνατότητα με υπομονή και με καλό κουμάντο να δημιουργήσει σε βάθος χρόνου περιουσιακά στοιχεία, τότε μιλάμε για ευημερία. Αυτό συνέβαινε στη Γερμανία τις δεκαετίες 60 έως 90. Έκτοτε τα πράγματα άλλαξαν. Σήμερα η αναλογία του μισθού ενός ανιδείκευτου εργάτη ή χαμηλής κλίμακας υπαλλήλου με τα έξοδα διαβίωσής του στη Γερμανία πλέον δεν είναι και τόσο ευνοϊκή και είναι πολύ δυσμενέστερη σε σχέση με τις ανωτέρω δεκαετίες. Σε απλά ελληνικά: εάν σε ένα νοικοκυριό μπαίνουν κάθε μήνα συνολικά 1.400,00 -1.700,00 ευρώ, μιλάμε για ίσα βάρκα ίσα νερά (εάν υπολογίσεις ότι ως τριμελής ή τετραμελής οικογένεια θέλεις και 2.000 με 2.500 ευρώ συνολικά έξοδα για την καλοκαιρινή σου άδεια).
                                Που θέλω να καταλήξω: Δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως αποτροπή μετανάστευσης το συμπέρασμα, ότι η Γερμανία άλλαξε, αλλά ως πληροφορία, ότι με τέτοιους μισθούς απλά δεν θα δημιουργηθούν περιουσιακά στοιχεία, ούτε σε βάθος χρόνου. Απλά θα επιβιώνεις αξιοπρεπώς, αλλά προσέχωντας πάντοτε τα έξοδα σου. Από εκεί και πέρα καθοριστικά είναι τα επαγγελματικά προσόντα, η γλώσσα, η εργατικότητά σου, η συμπεριφορά σου, η προσαρμοστικότητά σου, η επιμονή σου, η όποια στοχοθεσία σου σε βάθος χρόνου.

                                Διαφορές νοοτροπίας
                                Κατ΄αρχήν θα πρέπει να τονίσω ότι οι Έλληνες και οι Γερμανοί έχουν τόσες νοοτροπικές και πολιτισμικές διαφορές, που περισσότερες δεν γίνονται. Το ζητούμενο δεν είναι, ποιοί είναι οι καλύτεροι, και ποιοί οι χειρότεροι. Ως συνήθως η αλήθεια και το άριστον βρίσκονται κάπου στην μέση. Διάβασα από νέους μετανάστες, ότι τα γερμανάκια στα εστιατόρια κάθονται σαν “αγαλματάκια“, σύμφωνα βέβαια με την ελληνική θέαση των πραγμάτων. Ας το εξηγήσουμε λοιπόν. Οι γερμανοί γονείς μεταξύ άλλων μαθαίνουν στα παιδιά τους από μικρά πως να συμπεριφέρονται στο τραπέζι, είτε αυτό είναι στο σπίτι τους, είτε σε ένα εστιατόριο. Βέβαια, δεν μπορείς να υποχρεώσεις ένα παιδάκι 5 ετών να κάτσει φρόνιμα 2 με 3 ώρες σε ένα τραπέζι. Και εδώ είναι το καίριο σημείο. Από την πολυετή εμπειρία μου ως σερβιτόρος σας λέω, ότι όταν έχουν τα παιδιά μαζί τους, συνήθως δεν κάθονται με τις ώρες στο εστιατόριο, γνωρίζοντας ότι δεν είναι το ότι καλύτερο για τα παιδιά, αλλά και για τους άλλους πελάτες, αφού κάποια στιγμή -και δικαιολογημένα- θα δυσανασχετίσει το παιδί. Διάβασα στα σημεία όπου τα γερμανάκια χαρακτηρίσθηκαν αγαλματάκια, ότι τα δικά μας δεν είναι έτσι. Εκτιμώ ότι γράφτηκε με επιβραβευτικό και με εθνικά υπερήφανο τρόπο. Πάμε τώρα στα ελληνάκια στο εστιατόριο, ή πολύ περισσότερο στους γονείς αυτών. Στα εστιατόρια σαφώς και δεν τα έχουν „αγαλματάκια“ (παρεπιπτόντως, ούτε οι γερμανοί), αλλά τα ξαμολάνε μέσα στο μαγαζί ... και όποιον πάρει ο χάρος. Οι ίδιοι τους ξεχνιούνται με την παρέα τους ώρες (κάθονται ατελείωτες ώρες ακόμη και όταν έχουν τα παιδιά μαζί τους), αδιαφορώντας αν τα παιδιά τρέχουν και φωνάζουν μέσα στο εστιατόριο, παρεμποδίζοντας κατ΄αυτό τον τρόπο συνεχώς τη λειτουργία του εστιατορίου και ενοχλώντας βέβαια τους άλλους πελάτες. Και αν κάποιος ενοχλημένος πελάτης εκφράσει με κάποιο τρόπο τη δυσαρέσκειά του, έστω και με ένα βλέμμα, ο υπερήφανος Έλληνας θα σηκωθεί πάνω και θα του ζητήσει και το λόγο. Και εγώ είμαι Έλληνας και πατέρας, αλλά όταν θα πάω στο εστιατόριο με τα παιδιά μου δεν θα τα υποβάλλω σε πολύωρη παραμονή διότι θα βαρεθούν και θα δυσανασχετίσουν, ούτε όμως θα τα ξαμολήσω μέσα στο μαγαζί, για να φύγουν από το κεφάλι μου, και ας ενοχλούν τους άλλους πελάτες. Εν ευθέτω χρόνω φεύγουμε, αλλάζουμε περιβάλλον, συνεχίζουμε με βόλτα, παιχνίδι και παγωτάκι.
                                Επιπρόσθετα θα έλεγα ότι εάν στη Γερμανία είσαι ευγενικός, δεν θεωρείσαι “κάπως“, αλλά εν αντιθέσει αυτό εκτιμάται. Πλησιάστε τους Γερμανούς οπουδήποτε βρίσκεσθε με ένα χαμόγελο, και θα διαπιστώσετε ότι οι περισσότεροι δεν είναι και τόσο ψυχροί. Εννοείται βέβαια, ότι στραβόξυλα υπάρχουν παντού. Το ζητούμενο είναι να μην είναι στην πλειοψηφία.

                                Γερμανικά φαγητά-γλυκά
                                Διάβασα κάπου ότι τα γερμανικά γλυκά είναι άγλυκα. Φυσικά, όταν έχεις συνηθίσει στα γλυκά του κουταλιού, στα καταΐφια και στους μπακλαβάδες, με την απίστευτη δοσολογία σε ζάχαρη, λογικό είναι να βρίσκεις άγλυκα τα γερμανικά γλυκά. Είναι σαν να τρως δύο σοκολάτες γάλακτος και αμέσως μετά να τρως κέικ. Προσωπικά λατρεύω τα ελληνικά γλυκά, αλλά θα έλεγα ότι είναι μια χαρά και τα γερμανικά γλυκά, απλά δεν χρησιμοποιούν σε υπερβολικό βαθμό τη ζάχαρη. Ο όρος άγλυκα σίγουρα τα αδικεί. Ωστόσο υπάρχουν και ελληνικά ζαχαροπλαστεία στις μεγάλες πόλεις της Γερμανίας. Σε αυτό το σημείο μην ξεχνάμε όμως και τον όρο Σακχαρώδης Διαβήτης. Έτυχε να διαβάσω σε γερμανικό περιοδικό ότι το ποσοστό των τούρκων διαβητικών στη Γερμανία είναι κατά πολύ υψηλώτερο από τον μέσο γερμανικό όρο.

                                Ζωή στη Γερμανία
                                Σε συζήτησή μου με μια νέα μετανάστρια 40 ετών, αυτή διαμαρτυρήθηκε για το ποσό που της ζήτησαν εδώ στη Γερμανία για την μετάφραση των εγγράφων της, επιχειρηματολογώντας με στόμφο, ότι αυτή με ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ αμοιβόταν μόνο με 4 ευρώ την ώρα στην Ελλάδα. Επειδή είμαι σε θέση να γνωρίζω, σας λέω ότι το ποσό που της ζήτησαν ήταν απλά εύλογο και σε καμμία περίπτωση υπερβολικό για τα γερμανικά δεδομένα. Η συγκεκριμένη γυναίκα μέσω της επιχειρηματολογίας της εμμέσως πλην σαφώς είχε την απαίτηση να προσαρμοσθούν οι μισθοί και οι συντάξεις στη Γερμανία στα δικά της δεδομένα για να είναι ευχαριστημένη. Φαντάσου δηλ. τι απαιτήσεις θα είχε αν μάλιστα είχε προσκληθεί να πάει να προσφέρει τις υπηρεσίες της στη Γερμανία.
                                Σε άλλη συζήτηση με μια Θεσσαλονικιά, μου έκανε παράπονα που η πόλη μας δεν έχει παραλία όπως στη Θεσσαλονίκη, για το κλίμα και πολλά άλλα. Θα γινόμουν βέβαια κακός εάν της έλεγα: κοπελιά μου, η Γερμανία ούτε σε προσκάλεσε να έρθεις, ούτε σου υποσχέθηκε πράγματα τα οποία δεν τήρησε στη συνέχεια.
                                Όσον αφορά τα επιχειρήματά της αναφορικά με τις εξόδους, τα γεμάτα μαγαζιά στην Ελλάδα κλπ. Δεν φαντάζομαι ότι στη Γερμανία οι άνθρωποι αγαπούν λιγώτερο τη ζωή, ή τον άλλο μύθο (από τους αμέτρητους που κυκλοφορούν στην Ελλάδα) ότι οι εδώ άνθρωποι ζουν για να δουλεύουν. Κατ΄αρχήν δεν ζουν όλοι οι άνθρωποι στη Γερμανία με τον ίδιο τρόπο. Καθοριστικό ρόλο παίζουν τα ενδιαφέροντά σου, η μόρφωσή σου, ο χαρακτήρας σου, το κοινωνικό σου περιβάλλον, οι οικονομικές δυνατότητές σου κλπ.
                                Ωστόσο υπάρχουν κάποιες διαφορές μεταξύ Ελλάδος και Γερμανίας όσον αφορά τις εξόδους και τη νυχτερινή ζωή γενικώτερα, τις οποίες θα ήθελα να επισημάνω: Κατ΄αρχήν η Γερμανία δεν είναι γεμάτη από σχολές Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. με συνολικά υπερβολικά μεγάλο αριθμό φοιτητών, οι οποίοι στηρίζονται επαρκέστατα οικονομικά από τους γονείς τους. Και δεν εννοώ τα τελευταία χρόνια της κρίσης, αλλά τις τελευταίες δεκαετίες. Λογικό είναι βέβαια με έντονο το νεανικό στοιχείο, το οποίο είναι καλυμμένο οικονομικά από τον μπαμπά, να ξεχύνεται στα μαγαζιά και να βλέπεις γλέντια παντού (κατά βάση δεν είναι κακό, για να μην παρεξηγούμαι). Στη Γερμανία από την άλλη, δεν μπαίνει ο καθένας, ακόμη και με κάκιστους βαθμούς στα Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι., ούτε του επιτρέπεται να τελειώσει όταν του κατέβει. Σε κάποιες εξετάσεις μετά τη δεύτερη αποτυχία, απλά διαγράφεσαι και πας σπίτι σου. Ή είσαι φοιτητής, ή δεν είσαι. Καθαρά πράγματα. Επίσης, οι φοιτητές στηρίζονται από τους γονείς τους ή κατά περίπτωση και από το κράτος υπό μορφής άτοκου δανείου, αλλά με μέτρο, για να μπορούν να επιβιώσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όχι για να κάνουν ντόλτσε βίτα, να σπαταλήσουν μια περιουσία για να φέρουν μετά από 7-8 χρόνια το πολυπόθητο χαρτί. Άλλη μια παράμετρος του θέματος είναι, και εννοώ ανθρώπους πέραν της φοιτητικής ηλικίας και ιδιότητας, πως μπορείς να ξημεροβραδιάζεσαι στα μπαράκια μέσα στην εβδομάδα (διότι το επιχείρημα είναι: στην Ελλάδα έχει ζωή), και μετά να μπορείς να ανταπεξέρθεις στη δουλειά σου. Σου λέει ο άλλος ξεραίλα στη Γερμανία. Οι Γερμανοί κατά κανόνα βγαίνουν και ξεδίνουν την Παρασκευή και το Σάββατο. Την Κυριακή, και εδώ είναι το αξιοσημείωτο, στα μαγαζιά που δούλευα παλαιότερα είχαμε τον μεγαλύτερο τζίρο, αλλά στις 10.30 το βράδυ το μαζαζί άδειαζε. Έβαζαν τα κεφάλια μέσα, γιατί έπρεπε να ανταπεξέρθουν σε μια απαιτητική εβδομάδα. Άλλη παράμετρος: στη Γερμανία σπανίως βγαίνεις στη σύνταξη στα 45 με 50 (πρέπει να είσαι βαριά άρρωστος ή ανίκανος), με παχυλή σύνταξη και 100.000,00 εφάπαξ, με αποτέλεσμα να έχεις και το χρόνο και το χρήμα να το γλεντάς όποτε σου κατέβει. Άλλη παράμετρος: στη Γερμανία δεν υπάρχει τρελλή φοροδιαφυγή. Εδώ ακούς Δ.Ο.Υ. και τρέμεις. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχει τόσο πολύ μαύρο χρήμα για να κινούνται με τρελλούς ρυθμούς τα μαγαζιά. Άλλη παράμετρος: το κλίμα: δυστυχώς επειδή κατά το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου βρέχει και κάνει κρύο, δεν σου επιτρέπει ή δεν σου κάνει όρεξη να βγεις έναν περίπατο, να πιείς έναν καφέ, να φας ένα παγωτό. Μόλις όμως βγει λίγο ο ήλιος, ο κόσμος ξεχύνεται στους δρόμους, στα μαγαζιά και στα πάρκα.


                                Όλα τα ανωτέρω γραφόμενά μου έχουν κυρίως επεξηγηματικό στόχο. Θεωρώ ότι για εσάς τους νέους μετανάστες είναι πολύ σημαντικό, πέρα από την εκμάθηση της γλώσσας κατά πρώτον, να προσπαθήσετε να κατανοήσετε τον τρόπο ζωής και την γενικώτερη νοοτροπία που επικρατεί στη Γερμανία. Μην τα βλέπετε όλα παράξενα, προσπαθήστε να κατανοήσετε γιατί κάποια πράγματα έχουν ως έχουν, και αν συμβεί αυτό, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να συνειδητοποιήσετε ότι μάλλον είναι παράξενο αυτό που θεωρούσατε σύνηθες και σωστό τόσα χρόνια στην Ελλάδα. Η εμπειρίες αυτές σε κάθε περίπτωση θα σας βοηθήσουν ως ανθρώπους, εκτός και αν είστε ελληναράδες και πιστεύετε ότι κανείς δεν είναι σαν και εσάς. Παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά, τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά η Γερμανία είναι τουλάχιστον μια χώρα σε μεγάλο βαθμό αξιοκρατική, η οποία σε μεγάλο βαθμό σέβεται και βοηθά τον πολίτη, η οποία προωθεί σε μεγάλο βαθμό τον άξιο και στον ίδιο βαθμό περιθωριοποεί τον φαύλο. Δεν είναι τόσο ρατσιστική όσο η φήμη της. Προσωπικά πιστεύω ότι οι Γάλλοι και οι Άγγλοι είναι πολύ περισσότερο ρατσιστές, αλλά δεν έχουν το κακάσχημο παρελθόν των Γερμανών. Είναι μια χώρα που μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς, αρκεί και εσύ να σεβασθείς και να προσέξεις κάποια πράγματα. Άλλωστε αυτό θα ίσχυε και σε οποιαδήποτε άλλη (προηγμένη) χώρα επέλεγες ή πρόκειται να επιλέξεις, με τη διαφορά ότι δεν είναι και τόσο σίγουρο αν θα έχεις παντού την ίδια αντιμετώπιση και τις ίδιες παροχές όπως στη Γερμανία.

                                Και κάτι ακόμη ως μικρή παρατήρηση σε αυτούς, που κάνουν παράπονα αναφορικά με τα υψηλά μισθώματα διαμερισμάτων. Σας πέρασε ίσως από τον νου, ότι λόγω των πολυάριθμων νέων μεταναστών, όχι μόνο από Ελλάδα, αλλά και από Ελλάδα, δημιουργήθηκε στη Γερμανία μεγαλύτερη ζήτηση σε αυτό τον τομέα; Τι συμβαίνει με τις τιμές όταν παρουσιάζεται μεγαλύτερη ζήτηση; Όχι ότι ευθύνεσθε εξ΄ ολοκλήρου γι΄ αυτό το φαινόμενο, αλλά θα έλεγα ότι συμβάλλατε αρκετά σε αυτό.

                                Καλή δύναμη σε όλους, καλή τύχη, και μην ξεχνάτε ποτέ, ότι η όποια πορεία σας στη Γερμανία θα εξαρτηθεί κατά τουλάχιστον 90 % από εσάς τους ίδιους. Εδώ κανένας δεν θα σας βάλει εμπόδια ή τρικλοποδιές. Ειδικά αυτοί που είναι εργατικοί, άξιοι, τολμηροί και αξιόπιστοι, μπορούν να πετύχουν αρκετά πράγματα στη Γερμανία εάν μετά από 3-4 χρόνια ανοιχτούν.

                                Comment

                                Working...
                                X