Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

    Patriotakia ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψουν κατα κύριο λόγο άνθρωποι που είναι ήδη στην Γερμανία και να αναφέρουν τα αρνητικά που συνάντησαν, τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν ή αντιμετωπίζουν, αν τελικά είναι η χώρα αυτή αυτό που περίμεναν να συναντήσουν. Παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά (δυστυχώς), οπότε πιστεύω θα ήταν χρήσημο να αναταλάξουμε απόψεις και για αυτούς που το σκέφτονται να ξέρουν και κάποια από τα αρνητικά και τις δυσκολίες που υπάρχουν εδώ.

    Και για να το διασκεδάσουμε και λίγο.....Α ρε αθάνατε θανάση Βέγγο


    Φιλικά
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    #2
    Θα αναφέρω κάποια κατα την προσωπική μου άποψη αρνητικά ή vote down:

    - Τα εργασιακά αλλάξαν τρομακτικά απο το 2002-2004 ειδικά για το ανειδικευτο προσωπικο. Έγινε εισαγωγή των εταιριών ενοικίασης προσωπικού.
    - Δεν υπάρχει νομικά καθιερωμένος κατώτατος μισθός στον ιδιωτικό τομέα.
    - Ακριβά σπίτια σε αρκετές περιπτώσεις αρκετά παλιά.
    - Αρκετοί, εώς πολλοί άνθρωποι δεν μιλανε αγγλικά κάτι που δυσκολεύει τον νέο μετανάστη.
    - Μιλάμε για ΕΕ αλλά πέρα απο την ελευθερία στο να έρθεις εδώ και να εργαστείς στα περισσότερα με την Ελλάδα θα έχεις πρόβλημα. Μεγάλο πρόβλημα με τους τίτλους σπουδών και την αναγνώριση τους (εκτός αν είσαι κάτι που το θέλει τρελά η αγορά). Η αγορά είναι πολύ μα πολύ εξιδικευμένη εδώ.
    - πολύ ακριβές ασφάλειες (αυτοκινήτου, υγείας κτλ.)
    - ίσως ο καιρός
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Καλησπέρα. Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που λέει ο κοσοφος.
      Εγώ ανέβηκα σχετικά προετοιμασμένος και δεν βρέθηκα προ μεγάλων εκπλήξεων. Οπότε τα αρνητικά που βρήκα στην 6μηνη εμπιρεία μου στο Βερολίνο είναι:
      -Πολύ μεγάλη δυσκολία στο να βρώ σπίτι,σχεδόν όλοι ζητούν κάτι σαν καρτέλα ενσήμων...αν δεν δουλεύεις δεν σου δίνει κανένας σπίτι.
      -Διωγμός και άσχημη συμπεριφορά στην αναζήτηση εργασίας απο job center και agentur fur arbeit. Μετά απο πολλές πόρτες το μόνο που κατάφερα ήταν απλά να γραφτώ στον agentur fur arbeit και τπτ παραπάνω.
      -Γενικά όσο εχεις λεφτά ή δουλειά είσαι οκ, εαν όμως αναζητήσεις δουλειά τα πράγματα είναι ζόρικα.

      Comment


        #4
        Kαλημέρα από το συννεφιασμένο σήμερα Freiberg. Όντας νέος ακόμα στην Γερμανία, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για πολλά, μπορώ ωστόσο να αναφέρω τις δικές μου θετικές και αρνητικές παρατηρήσεις.

        Θα ξεκινήσω διαφωνώντας εν μέρει στο γεγονός του κόστους ασφαλείας αυτοκινήτου. Σίγουρα για κάποιον νέο και άπειρο το κόστος είναι αρκετά μεγάλο αλλά η πιθανότητα κάποιου ατυχήματος είναι και μεγαλύτερη. Και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως πχ η πόλη που μένεις, το αμάξι που ασφαλίζεις κλπ. Προσωπικά επειδή το ψάχνω αυτό το διάστημα για αγορά αυτοκινήτου και ασφάλεια, όντας 14 χρόνια οδηγός στην ελλάδα, με χαρτί από την ένωση ασφαλιστών μου είπαν ότι η ασφάλεια που θα πληρώνω θα είναι περίπου 300-400 ευρώ τον χρόνο, πόσο μικρότερο και από αυτό που πλήρωνα στην ελλάδα. Σε άλλες περιοχές και μεγαλύτερες πόλεις ενδεχομένως το κόστος να ανεβαίνει αλλά αν ψαχτεί κάποιος μπορεί να βρει ευκαιρίες.

        Η μη γνώση αγγλικών νομίζω ότι αρχίζει και περιορίζεται στις μεγαλύτερες ηλικίες, όπως δηλαδή συμβαίνει και στην ελλάδα αλλά και παντού νομίζω. Οι περισσότεροι νέοι ξέρουν να μιλάνε αγγλικά και μάλιστα αρκετά καλά. Ακόμα και όσοι δεν μιλάνε παντός το δείχνουν με κάποια μορφή ευγένειας και συγνώμης και όχι σοβινιστικά.

        Όσον αφορά την κατοικία, μου έκανε αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι στην αναζήτηση μου τα περισσότερα σπίτια δεν είχαν μέσα εγκατάσταση κουζίνας (νεροχύτες, ντουλάπια, συρτάρια, κλπ). Κάτι το οποίο σε αναγκάζει είτε να περιορίσεις τις επιλογές αναζήτησης είτε να πρέπει να διαθέσεις ένα σημαντικό πόσο για να τοποθετήσεις μια κουζίνα που ακόμα και στα ικεα δεν είναι φτηνές. Ακόμα και στα σπίτια που έχουν κουζίνα, συνήθως ανήκει στον προηγούμενο ενοικιαστή με τον οποίο μπορείς να διαπραγματευτείς την ενδεχόμενη αγορά της. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στην δυτική γερμανία και στις μεγάλες πόλεις γενικότερα, πάντως στην Σαξονία είναι συχνό φαινόμενο. Παρεπιπτώντος, τα ενοίκια εδώ είναι χαμηλότερα από ότι σε κεντρικές πόλεις. Ίσως και αυτό να είναι ένα "πλεονέκτημα" της ανατολικής γερμανίας σε σχέση πάντα με τα μεγάλα αστικά κέντρα της δυτικής γερμανίας.

        Για περαιτέρω παρατηρήσεις περισσότερο αρνητικές θα επανέλθω κι εγώ μελλοντικα.

        Comment


          #5
          να πω και εγω με την σειρα μου, οταν πρωτοφθασαμε εδω πριν 8 μηνες την γλωσσα δεν την ξεραμε και ακομα δηλ οτι μαθαμε μονοι μας το μαθαμε, (ξεκιναω σχολειο ευτυχως την αλλη εβδομαδα)...συναντησαμε τρομερες δυσκολιες γιατι δεν μας μιλαγαν αγγλικα, αγγλικα μου μιλαγαν μονο στο σχολειο των παιδιων...
          σπιτι?... ουτε να θυμαμαι την περιοδο εκεινη.... οι γερμανοι μπορει να ειναι ευγενικοι, να σε εξυπηρετησουν αλλα στις δουλειες τους ειναι απολυτα στεγνοι, (αυτη που μας νοικιαζε την πανσιον ενω μας ειχε πει για ακομα εναν μηνα, τελικα μια εβδομαδα πριν βγει ο μηνας μας λεει οτι πρεπει να φυγουμε γιατι θα το νοικιαζε σε γκρουπ, και θα εβγαζε παραπανω ...
          το αρνητικο εδω ειναι οτι τα σπιτια ειναι μεσω ιντερνετ δεν υπαρχει καπου ενα μεσιτικο γραφειο που να πας και να ζητησεις να δεις ενοικιαζομενα σπιτια...
          δεν ειχαμε αντιετωπισει προβλημα τρομερα με δουλεια γιατι ο συζυγος μου εχει ειδικοτητα και μια ειδικοτητα που απο οτι ειδα εδω στην γερμανια εχει ζητηση, (οδηγος σε φορτηγα) το μονο προβλημα ηταν η γλωσσα,
          ο καιρος δεν με ενοχλει, γιατι εχει και καλοκαιρι , εχει και ζεστες, δεν εχει βεβαια την θαλασσα, αλλα βολευομαστε και με τις τεραστιες πισινες, και για τους πιο τολμηρους υπαρχουν και οι λιμνες...
          ας αναφερω πιο leight αρνητικα πχ δεν μπορω να βρω γλυκα σαν τα δικα μας εδω ολα ειναι αγευστα,, πηγαμε οικογενειακως σε ενα γερμανικο εστιατορειο ετσι απο περιεργεια πιο πολυ να σουμε πως ειναι... τι το θελαμε ενοιωθα ποσα ζευγαρια ματια κολλημενα πανω μας λες και ειχαμε λεπρα... και ολα τα παιδακια στο τραπεζι σαν αγαλματα καθοντουσαν, τα δικα μας τα ελληνοπουλα δεν ειναι ετσι...τωρα σε καποια πραγματα που εχεις συνηθισει απο ελλαδα δεν τα βρισκει και ολα,, εκει η αλλαζεις συνηθειες η βρισκεις ενναλακτικες λυσεις
          ενα ακομα αρνητικο ειναι οτι εισαι και θα εισαι ξενος και εδω αλλα και στην χωρα σου, εδω λενε ο ελληνας και στην ελλαδα θα σου λενε τι μιλας εσυ εισαι ξενος δεν ζεις εδω...
          τελικα πρεπει να πουμε οπου ζεις και πατρις? :

          Comment


            #6
            Αντικειμενικότητα δεν υπάρχει σε αυτή την απάντηση,οπότε προσωπικά:

            Ο καιρός
            Η δυσκολία στη σύναψη κοινωνικών σχέσεων
            Η ακριβή ασφάλεια υγείας
            Τα υψηλά ενοίκια
            Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

            Comment


              #7
              -Εμενα με χαλαει οτι σχεδον σε ολες τις ειδικοτητες υπαρχει και το αντιστοιχο ausbildung και εκει πανω πατανε και οι εργοδοτες και δεν κανουν αυξησεις η δεν δινουν αντιστοιχα χρηματα, Δηλαδη ενας ανθρωπος μπορει να εχει πολυ καλη προυπηρεσια σε αλλη χωρα σε αντιστοιχη θεση και να παρει πολυ λιγοτερα λεφτα απο εναν νεοφερμενο με ausbildung.
              Εξισου με χαλαει οτι το καθε ausbildung εχει χασει σχεδον παντου την εννοια της εκπαιδευσης και εγινε ακομα ενα εργαλειο των εργοδοτων να βρουν πολυ φθηνο προσωπικο μιας και οι εκπαιδευομενοι δουλευουν κανονικοτατα απο το να εκπαιδευονται..
              Και τελος κατι ακομα για το ausbildung θεωρω οτι ειναι πολυς ο χρονος φοιτησης και σε μερικες ειδικοτητες φαινεται εως και αστειο μπορω να πω...
              -Η δυσκολια αναγνωρισης τιτλων σπουδων και το ακομα πιο περιεργο εχω μιλησει με ανθρωπο οπου εχει χρειαστει να παει και σε αλλο κρατιδιο για την αναγνωριση του πτυχειου του γιατι στο πρωτο δεν του το αναγνωριζανε (κουλο??)
              -Η δυσκολια του να σου νοικιασουνε σπιτι (τι και να τους πεις και 6 ενοικια να τους δωσεις μπροστα τ π τ)
              -Η στυγνη εκμεταλλευση ομοεθνων στον εργασιακο τομεα απο την στιγμη που καποιος δεν γνωριζει την γλωσσα π.χ ο ελληνας εργοδοτης στον ελληνα υπαλληλο ο τουρκος τον τουρκο ο ινδος τον ινδο και παει λεγοντας....
              -Οτι σου στελνουν υπερβολικα πολλα γραμματα, βεβαια καλα κανουν οι ανθρωποι που σε ειδοποιουν για το οτιδηποτε αλλα για εναν που δεν ξερει στην αρχη την γλωσσα ειναι δυσκολο.(στην προσπαθεια πολλες εταιρειες να με διευκολυνουν μου το εχουν στειλει μεταφρασμενο στα τουρκικα ελεος!!!!)
              -Με χαλαει που βλεπω τοσο κοσμο που ενω μπορει να δουλεψει καθεται και ζει απο τα επιδοματα..Σκεψου οτι εχουμε κοσμο στην δουλεια που ξερουμε ολοι οτι μολις θα κλεισουν χρονο θα κανουν το παν να τους απολυσουν, θλιβερο μπορω να πω....(η αλλη οψη του νομισματος του κοινωνικου κρατους)
              -Για τον καιρο δεν θα πω, ο καιρος πιστευω ειναι μεσα μας...
              -Τα ταξι ειναι ακριβα εξισου.
              -Τα ποδηλατα εξισου και θελω να παρω για ολη την οικογενια . Ξερω θα μου πεις οτι υπαρχουν πολυ καλα και μεταχειρισμενα αλλα εγω ειμαι λιγο κολλημενος (παγουρας) θελω να το δω απο κοντα δεν εμπιστευομαι απο φωτο. Γιατι ειναι ακριβα???
              -Οτι για να πας σε ενα αλλο γιατρο εκτος απο τον οικογενειακο πρεπει να πας πρωτα να παρεις χαρτι απο τον οικογενειακο γιατρο σου.Δεν ξερω αν εχει αλλαξει βεβαια τωρα αυτο αλλα μεχρι και πριν καιρο ετσι ηταν.
              -Οτι αμα θες να πλυνεις το αμαξακι σου στο δρομο δεν μπορεις γιατι απαγορευεται.
              -Με τις ασφαλειες αυτοκινητων εκανα και εγω αυτο που λεει ο gbarak και οντως πληρωνω πολυ λιγα και εγω σε σχεση με Ελλαδα
              -Τα γλυκα οντως ειναι πιο αγλυκα σε σχεση με Ελλαδα εχει δικιο η Blacktulip. -Στα παιδακια αληθεια τι τους κανουνε και καθονται αγαλματακια???
              Αυτα τα λιγα για αρχη και βλεπουμε..

              Comment


                #8
                Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω.. ένα δεν μπορώ ακόμη όμως να συνηθίσω...

                ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΦΟΒΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ!!!!

                όλα τα άλλα τα συνηθίζεις το παραπάνω όμως???

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Tzina View Post
                  Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω.. ένα δεν μπορώ ακόμη όμως να συνηθίσω...

                  ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΦΟΒΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ!!!!

                  όλα τα άλλα τα συνηθίζεις το παραπάνω όμως???
                  χαχαχαχαχα εχεις απολυτο δικιο! ποσο μαλλον οταν σταματαει λεωφορειο η νταλικα! παντως μου εχει περασει απο το μυαλο εκεινη την στιγμη να σκυψω και να δεσω κορδονια στην μεση του δρομου

                  Comment


                    #10
                    Εχει προσέξει κανεις ποσο νευρικοι οδηγοί ειναι; Κόβουν τιμονιές αν με αυτον τον τροπο μπορουν να πανε 5χαω ποιο γρηγορα απο τον μπροστινό τους εκμεταλλευόμενοι μεχρι και το τελευταιο μετρο το ανώτατο όριο ταχύτητας. Ακομα και 60αρης δρόμος να ειναι θα πασχίζουν να πανε με 60 και καποιος μπροστα να πηγαίνει με 55~58 σπαζονται και ψάχνουν να αλλάξουν λωρίδα. Δεν ξέρουν απο μποτιλιάρισμα.

                    Comment


                      #11
                      DID666 δεν σε αμφισβητω για αυτο που λες , εγω εχω δει το αντιθετο δεν εχουν αγχος στο δρομο υπαρχει απιστευτη ηρεμια και καθε αλλο παρα νευρικοι ειναι.... σου λενε οποτε φτασουμε... εχω να δω σπασμωδικες κινησεις, προσπερασεις τετοιου βαθμου οπως αναφερεις, και νευρικη οδηγηση απο τοτε που ημουν ελλαδα... βεβαια στην αουτομπανγκ δεν τους πιανεις, αλλα εχουν και αυτοκινητα, το αγχος μου ειναι πως θα ξαναοδηγηδω στην ελλαδα μαθαινοντας εδω να τηρω τα οριο ταχυτητας, και γενικα τον κοκ...

                      Comment


                        #12
                        Παίδια όσον αφορά τα όρια όταν γύρισα Ελλάδα είχα ένα ψιλοζόρι, παω μέσα σε χωριό στην Ελλάδα με 50, απο πίσω έρχεται λεωφορείο με προσπερνάει σφαίρα, στο καπάκι αυτοκίνητο, μου ανάβει φώτα, κορνάρει λέω τι γίνεται χάλασε το κοντέρ μου. Κατα τα άλλα και γω ήρεμους τους βλέπω τους ανθρώπους εδω και έχω ηρεμίσει και γω μαζί. Στην αρχή αυτό το αργά και χαλαρα πχ στο βενζινάδικο με ενοχλουσε, τώρα μπήκα και γω στο κλίμα, ακριβότερες ασφάλειες βλέπω και γω, βέβαια ο μισθός είναι μεγαλύτερος έτσι και αλλιώς οπότε αυτό που καταλαβαίνεις εσυ΄στα χέρια σου σε σχέση με την Ελλάδα είναι τα παραπάνω χρήμματα όχι η παραπάνω ασφάλεια. Στο αυτοκίνητο όμως το καταλαβαίνεις. το μόνο που μας ενόχλησε είναι η έλειψη παρέας στην καθημερινότητα γιατί εδώ που μένουμε δεν είναι κάποιος δίπλα να πεις πάω να κάτσω σπίτι του να πιω ένα καφέ. Επίσης ακριβά βλέπω ρευμα και σκουπίδια , και κατι που μου έκανε εντύπωση είναι έλληνες που βρίζαν κάτω για τα 10-15 ευρω το 2μηνο, αλλά το βρίσκουν λογικό εδώ το κόστος tv και σκουπιδιών, μη παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν είναι λογικό να το πληρωνουμε, απλά τη συμπεριφορά του να γκρινιάζεις στο κράτος σου για 15 ευρώ αλλα αλλού να σου φαίνεται λογικό

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Blacktulip View Post
                          DID666 δεν σε αμφισβητω για αυτο που λες , εγω εχω δει το αντιθετο δεν εχουν αγχος στο δρομο υπαρχει απιστευτη ηρεμια και καθε αλλο παρα νευρικοι ειναι.... σου λενε οποτε φτασουμε... εχω να δω σπασμωδικες κινησεις, προσπερασεις τετοιου βαθμου οπως αναφερεις, και νευρικη οδηγηση απο τοτε που ημουν ελλαδα... βεβαια στην αουτομπανγκ δεν τους πιανεις, αλλα εχουν και αυτοκινητα, το αγχος μου ειναι πως θα ξαναοδηγηδω στην ελλαδα μαθαινοντας εδω να τηρω τα οριο ταχυτητας, και γενικα τον κοκ...
                          Εδω στο Μόναχο τους βλεπω πολυ βιαστικους και ανυπομονους. Φυσικα τεράστιο ποσοστό οδηγών αντιστοιχεί σε αυτο που περιγραφεις κι εσυ. Ομως μου κανει εντύπωση που περνάνε και κόκκινα φανάρια, που ψάχνουν να βρουν χωρο να προσπερασουν για να πανε εστω με 5χαω γρηγορότερα και κατι τετοια. Επειδη λογω δουλειάς πηγαίνω μια απόσταση καθημερινά 40χλμ μέσω autobahn πήγαινε-έλα, εκει βλεπω πως οταν ανάβουν ενδείξεις με όριο 120, η αριστερή εχει αμάξια που πηγαίνουν πολυ παραπανω απο τα 120. Ισως η συμπεριφορά αυτη να κανει τους υπόλοιπους Γερμανούς να θεωρούν τους κατοίκους του Μονάχου χωριάτες (εκτος απο την βαρειά προφορά τους). Προσωπικά με ευχαριστεί αφάνταστα να κινουμαι με 60χαω σε ωρα αιχμής και με 130 τουλαχιστον ακομα και στη δεξιά λωρίδα autobahn.

                          Comment


                            #14
                            1. Η μεγαλη μου απογοητευση ειναι οτι ολα οσα σπουδασα, και ολη εμπειρια που ειχα μαζεψει στην ελλαδα, εδω πανε χαμενα....οσο και αν βελτιωθηκα στην γλωσσα δεν ειδα καποια βελτιωση στις απαντησεις στις αιτησεις μου....Ισως αργοτερα...
                            2. Μεγαλη απογοητευση η συμπεριφορα ελληνων που ειναι εδω απο προηγουμενες δεκαετιες....καμια διαθεση για επαφη με τους νεομεταναστες
                            3. μεγαλο ΣΟΚ επαθα με την μανια τους να μπαινουν στις σαουνες θεογυμνοι....υπαρχουν καποια φανταστικα λουτρα στην Στουτγγαρδη και πηγαμε μες την τρελη χαρα μια μερα και μας ειπανε: α εμεις ειμαστε ΜΟΝΟ για γυμνιστες...με μαγιο μονο καθε 1ο Σαββατο του μηνα....

                            Comment


                              #15
                              φίλε turms τι έχεις σπουδάσει?

                              Comment

                              Working...
                              X