Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγγλία - Σκωτία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Εγκελαδος (ή τραγελαφος) επειδη σε βλεπω αποφασισμένο για ολα ή τιποτα θα σου δώσω μονο μια πληροφορία. Δε μπορω να σε βοηθήσω παραπανω. Στη Γλασκωβη ειναι η εκκλησια του Αγίου Λουκά. Ο Παπακωστας ειναι καλός άνθρωπος και ειχε φιλοξενήσει για ενα μικρο διάστημα εναν γνωστο μου οταν ανέβηκε στο νησί. Πάρε τον ενα τηλεφωνο, κι εξήγησε του ανθρώπου σε τι φάση βρίσκεσαι. Παρακάλεσε τον αν μπορέσει να σου παράσχει για λιγο ενα κεραμίδι κι ενα πιάτο φαγητο. Κι ο ίδιος εχει δυο κόρες και την παπαδιά. Στο ναό ζούνε κι εκείνοι, ισως να σε βολέψει ο πατέρ στην αίθουσα συμβουλίων οπως τον γνωστό μου. Ασε τις χαζομαρες για παγκάκια γιατι ο θάνατος ειναι το καλύτερο που μπορει να συμβεί. Μπορει να βρεθείς ημιλιποθυμος με τα νεφρα σου ή τα ματιά σου να λείπουν. Και τοτε δεν εχει επιστροφή. Ακουσε με και πάρε ενα τηλεφωνο τον Παπακωστα.
    http://www.stluke.org.uk/mission.html

    Comment


      #17
      Εγκέλαδε εγώ θα σε συμβούλευα όταν έρθεις να πας να ζητήσεις βοήθεια σε ένα μουσουλμανικό τζαμί - αυτοί έχουν λίγη ανθρωπιά πάνω τους

      Από έλληνες ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σε βοηθήσει, ουτε η πρεσβεία ούτε η ελληνική κοινότητα ούτε οι παπάδες γιατι δεν θελουν - ακόμα κι αν βγάζουν δίσκο στην εκκλησία υπερ των φτωχων δεν ειναι για σένα κ για κανεναν φτωχό, το μόνο που θα σε πουν είναι "ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" αλλά τον ΠΛΗΣΙΟΝ δεν πρόκειται ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ να τον βοήθήσει
      Ξέρεις πολύ καλά πως οι έλληνες σκέφτονται το τομάρι τους Κ ΜΟΝΟ - το βλέπεις κ απο την Ελλάδα.
      Για δουλεια ξεκίνα απο ΛΑΝΤΖΑ σε κανενα εστιατόριο δε χρειάζεται να βάλεις τα καθαρά σου ρούχα απο το παγκάκι ούτε να ξυριστεις κ να βάλεις το καλό σου άρωμα κ σκια στα μάτια για να ζητήσεις δουλειά να πλένεις πιάτα - βέβαια με τις πρώτες λίρες πήγαινε κάνε ένα ντουζάκι

      Κ μη μου πεις πως δεν έχει κάποιος έλληνας μια αποθηκη, ένα γκαραζ να σε βάλει μέσα τον χειμωνα απο άποψη ανθρωπιας κ μόνο δεν θέλουν ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

      Comment


        #18
        Originally posted by paulgio View Post
        Γειά σας. Ονομάζομαι Παύλος και είμαι 33 ετών. Ζώ στην Αθήνα και εργάζομαι ως security. Η κατάσταση είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΗ!!! Μιλάμε πλέον για δουλεία και όχι για δουλειά. Έτσι αποφάσισα να δημιουργήσω τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις έτσι ώστε σε έναν χρόνο απο τώρα (09/2014) να την κάνω απο δώ πέρα γιατί η κατάσταση δεν πάει άλλο. Οι λόγοι είναι φυσικά κυρίως εργασιακοί και οικονομικοί, αλλά και κοινονικοπολιτικοί καθώς βλέπω οτι τα πράγματα εδώ οδηγούνται απο το κακό στο χειρότερο και γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι νοοτροπίες που αρχίζουν να εμφανίζονται...!!!
        Το Ηνωμένο Βασίλειο είναι η πρώτη μου και βασική μου επιλογή, είτε Αγγλία, είτε Σκωτία. Στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Νιουκάστλ έχω γνωστό που μπορεί να με φιλοξενήσει για όσο καιρό χρειαστώ. Ταυτόχρονα το Νιουκάστλ είναι πολύ πιό κοντά στο Εδιμβούργο από 'τι στο Λονδίνο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται εκεί με το επάγγελμα του security. Υπάρχει ζήτηση? Είναι ανθρώπινες οι συνθήκες εργασίας και οι μισθοί? Η άδεια εργασίας που έχω εδώ και το ότι έχω πάει στρατό εδώ στην Ελλάδα παίζουν κάποιο ρόλο για αυτό το επάγγελμα? Φυσικά θα με ενδιέφερε και οποιαδήποτε άλλη εργασία (supermarket, mcdonalds η ακόμα και σε κάποιο εργοστάσιο). Προϋπηρεσία έχω σαν security και στα mcdonalds. Έχω δουλέψει και σε τουριστικό πρακτορείο και σε ναυτιλιακή εταιρεία εδώ στην Ελλάδα αλλά θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι ανάλογο εκεί. Θέλω απλώς μια οποιαδήποτε δουλειά για αρχή ώστε να τακτοποιηθώ λίγο, να συνηθίσω τον κόσμο, την νοοτροπία, τον καιρό και κυρίως την γλώσσα, γενικά να εγκλιματιστώ και μετά ψάχνω για κάτι καλύτερο άν όλα έχουν πάει καλά.

        Άν κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

        Ευχαριστώ πολύ!

        Για οποιαδήποτε δουλειά θα πρέπει να έχεις προυπηρεσία στην ΑΓΓΛΙΑ 6 μήνες - τώρα άμα έχεις προυπηρε΄σια απο πολυεθνικές π.χ. mcdonalds κάτι μπορεί να γίνει με την προυπόθεση να υπάρχει κενή θέση

        Την προυπηρεσία των 6 μηνών θα πρέπει να την βρεις μόνος σου ψάχνοντας κ ρωτόντας στην πιάτσα κ μπορει κάποιος να σε λυπηθεί κ να σε βοηθήσει - με την αποστολή βιογραφικών δεν προκειται να δεις μέλλον - εγώ μοιρασα εκατοντάδες κ δουλεια βρήκα από την βοήθεια ενός Κύπριου επειδή ΘΕΛΗΣΕ να με βοηθήσει κ μόνο για τους δικούς του λόγους - κανενας ΕΛΛΗΝΑΣ δεν σου έχει καμμια υποχρεώση να σε βοηθήσει στην Αγγλια

        Comment


          #19
          Originally posted by ckastam View Post
          Κ μη μου πεις πως δεν έχει κάποιος έλληνας μια αποθηκη, ένα γκαραζ να σε βάλει μέσα τον χειμωνα απο άποψη ανθρωπιας κ μόνο δεν θέλουν ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
          ckastam μην είσαι τόσο απόλυτος. Ακόμα κι εγώ που έβριζα τα κακά των Ελλήνων πριν να γίνει της μόδας μπορώ να καταλάβω τον ενδοιασμό κάποιων να ανοίξουν την πόρτα του σπιτιού τους. Δεν ζούμε στο '60, εσύ με το χέρι στην καρδιά, μπορείς να βάλεις στο σπίτι σου κάποιον που δεν γνωρίζεις μόνο και μόνο επειδή είναι Έλληνας; Συμφωνώ ότι πρέπει να διευκολύνουμε ο ένας τον άλλον αλλά από εκεί ως να να δώσεις μέρος του χώρου σου σε κάποιον χωρίς να ξέρεις αν είναι κακοποιός, εγκληματίας ή οτιδήποτε άλλο, ε αυτό είναι ανευθυνότητα.

          Comment


            #20
            εστειλα και στον πατερ που λες μπα τιποτα και βιογραφικο αλλα τιποτα! εχει εδω και 20 μερεσ 25 καμια απαντηση ο πατερ! εσεις πειτε οτι θελετε.
            παμε να φυγουμε απο αυτοιν την χωρα γιατι την κατσαμε ασχημα παιδια παρτετο χαμπαρη!!
            εγω θα παω και οτι γινει ο θεος μεγαλος ειναι και αν πεθανουμε πεθαναμε σιγα τα λαχανα θα χετε τα μυνηματα να τα διαβαζετε αν δεν απαντησο να ξερετε την εκανα για τα ουρανια.

            Comment


              #21
              Τι βιογραφικο ρε εσυ; Θα με τρελανεις; Τηλεφωνο να τον παρεις.

              Comment


                #22
                Originally posted by Enkelados View Post
                καλησπερα και απο μενα.
                εγω αρχες του μηνα βγαζω εισιτήρια και την κανω απο την ελλαδα και παω για αγγλια ουτε κανεναν ξερω και με ελαχηστα λεφτα στην τσεπη 200 ευρω.
                θα παω εκει να βρω δουλεια στροματσαδα στα παγκαγια το βραδυ και την ημερα θα ψαχνω για εργασια ουτε σπιτι εχω ουτε γνωστο εχω! και αν τελειωσουν τα λεφτα τελειωσαν! τι να κανουμε!!! ας πεθανω εκει περα εδω περα ειμαι ξενος πλεον! ασιχτιρ πια σε αυτο το κρατος που ζουμε!
                Εαν αυτο ειναι το budget σου για Αγγλια ξεκαθαρα δεν φτανει ουτε για μια εβδομαδα οσο τα υπολοιπα για στρωματσαδα και παγκακια μαλλον ειναι αφελεια.Εαν θες να εχεις πραγματικα μια ευκαιρεια φροντισε να εχεις κομποδεμα απο 6 μηνες εως 1 χρονο για τροφη και κεραμιδι ειδαλλως θεωρω οτι θα γυρισεις με τα ποδια απο εκει...

                Comment


                  #23
                  Enkelados συγνωμη που ρωταω, Αγγλικα μιλας σε καλο επιπεδο?

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by ckastam View Post
                    Για οποιαδήποτε δουλειά θα πρέπει να έχεις προυπηρεσία στην ΑΓΓΛΙΑ 6 μήνες - τώρα άμα έχεις προυπηρε΄σια απο πολυεθνικές π.χ. mcdonalds κάτι μπορεί να γίνει με την προυπόθεση να υπάρχει κενή θέση

                    Την προυπηρεσία των 6 μηνών θα πρέπει να την βρεις μόνος σου ψάχνοντας κ ρωτόντας στην πιάτσα κ μπορει κάποιος να σε λυπηθεί κ να σε βοηθήσει - με την αποστολή βιογραφικών δεν προκειται να δεις μέλλον - εγώ μοιρασα εκατοντάδες κ δουλεια βρήκα από την βοήθεια ενός Κύπριου επειδή ΘΕΛΗΣΕ να με βοηθήσει κ μόνο για τους δικούς του λόγους - κανενας ΕΛΛΗΝΑΣ δεν σου έχει καμμια υποχρεώση να σε βοηθήσει στην Αγγλια

                    Comment


                      #25
                      Να στε καλα παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και της συμβουλες σας.
                      χαρηκα πολυ που τα παμε.
                      Σιγα μην κατσω να σκασω εδω περα ελλαδα ευχομαι να τα πουμε ξανα.
                      Αντιο σας.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by ckastam View Post
                        Εγκέλαδε εγώ θα σε συμβούλευα όταν έρθεις να πας να ζητήσεις βοήθεια σε ένα μουσουλμανικό τζαμί - αυτοί έχουν λίγη ανθρωπιά πάνω τους

                        Από έλληνες ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σε βοηθήσει, ουτε η πρεσβεία ούτε η ελληνική κοινότητα ούτε οι παπάδες γιατι δεν θελουν - ακόμα κι αν βγάζουν δίσκο στην εκκλησία υπερ των φτωχων δεν ειναι για σένα κ για κανεναν φτωχό, το μόνο που θα σε πουν είναι "ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" αλλά τον ΠΛΗΣΙΟΝ δεν πρόκειται ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ να τον βοήθήσει
                        Ξέρεις πολύ καλά πως οι έλληνες σκέφτονται το τομάρι τους Κ ΜΟΝΟ - το βλέπεις κ απο την Ελλάδα.
                        Για δουλεια ξεκίνα απο ΛΑΝΤΖΑ σε κανενα εστιατόριο δε χρειάζεται να βάλεις τα καθαρά σου ρούχα απο το παγκάκι ούτε να ξυριστεις κ να βάλεις το καλό σου άρωμα κ σκια στα μάτια για να ζητήσεις δουλειά να πλένεις πιάτα - βέβαια με τις πρώτες λίρες πήγαινε κάνε ένα ντουζάκι

                        Κ μη μου πεις πως δεν έχει κάποιος έλληνας μια αποθηκη, ένα γκαραζ να σε βάλει μέσα τον χειμωνα απο άποψη ανθρωπιας κ μόνο δεν θέλουν ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
                        Μπορεις να μου πεις τη δουλεια κανεις? 6 μηνες προυπηρεσια ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ αλλιως δεν εχει δουλεια?
                        Τελικα μαλλον εσυ εισαι τρομερα ικανος !!
                        Επειδη 3 φορες εχω ερθει Αγγλια για δεκαημερα...Φραπε ηπια ακομα και στη Σκωτια !!Βγες απο το καβουκι σου λιγο και ασε τα σχολια του καναπε !!
                        "Ολα ειναι χαλια,θα φας σκ@τα@ αν ερθεις,βοηθεια δεν εχει απο κανεναν...μην βλεπεις εμενα,αγω ειχα το ενα ,ειχα το αλλο,ειμαι ικανος" και ενα καρο σαχλες!!
                        Βαρεθηκα να ακουω αυτην την καραμελα!! Αν ειναι τοσο χαλια δεν θα ησουνα ακομα εκει φιλαρακι μου !!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by ckastam View Post
                          Για οποιαδήποτε δουλειά θα πρέπει να έχεις προυπηρεσία στην ΑΓΓΛΙΑ 6 μήνες - τώρα άμα έχεις προυπηρε΄σια απο πολυεθνικές π.χ. mcdonalds κάτι μπορεί να γίνει με την προυπόθεση να υπάρχει κενή θέση

                          Την προυπηρεσία των 6 μηνών θα πρέπει να την βρεις μόνος σου ψάχνοντας κ ρωτόντας στην πιάτσα κ μπορει κάποιος να σε λυπηθεί κ να σε βοηθήσει - με την αποστολή βιογραφικών δεν προκειται να δεις μέλλον - εγώ μοιρασα εκατοντάδες κ δουλεια βρήκα από την βοήθεια ενός Κύπριου επειδή ΘΕΛΗΣΕ να με βοηθήσει κ μόνο για τους δικούς του λόγους - κανενας ΕΛΛΗΝΑΣ δεν σου έχει καμμια υποχρεώση να σε βοηθήσει στην Αγγλια
                          Μα πώς θα αποκτήσω προϋπηρεσία στην Αγγλία αν κανείς δεν προσλαμβάνει χωρίς προϋπηρεσία;

                          Comment


                            #28
                            Παιδιά να διευκρινίσω κάτι. Σκοπεύω να πάω Αγγλία μετά απο ένα χρόνο. Θα έχω μαζέψει χρήματα, θα έχω τελειοποιήσει τα Αγγλικά μου ενώ ταυτόχρονα θα σπουδάζω στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Επίσης θα παίρνω επίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ γιατί θα με έχουν απολύσει απο την δουλειά μου οπότε θα υπάρχει ένα έξτρα εισόδημα. Και το κυριότερο ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ γιατί έχω γνωστό που θα με φιλοξενεί!!! Ε νομίζω είναι καλές οι προοπτικές να κάνω ένα ξεκίνημα σε οποιαδήποτε δουλειά για αρχή...

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Enkelados View Post
                              εστειλα και στον πατερ που λες μπα τιποτα και βιογραφικο αλλα τιποτα! εχει εδω και 20 μερεσ 25 καμια απαντηση ο πατερ! εσεις πειτε οτι θελετε.
                              παμε να φυγουμε απο αυτοιν την χωρα γιατι την κατσαμε ασχημα παιδια παρτετο χαμπαρη!!
                              εγω θα παω και οτι γινει ο θεος μεγαλος ειναι και αν πεθανουμε πεθαναμε σιγα τα λαχανα θα χετε τα μυνηματα να τα διαβαζετε αν δεν απαντησο να ξερετε την εκανα για τα ουρανια.
                              Και πώς ειχες μαθει ,για τον ιερεα και την Εκκλησια αυτη ,στην Γλασκωβη ,ωστε εστειλες και βιογραφικο ,εδω και 20 ,ειτε 25 μερες για να να σε βοηθησουν ,με στεγη και τροφη ; (Το περι βιογραφικου που σταλθηκε σε ιερεα, ειναι πολυ ασυνηθιστο ,εκτος κι αν περιμενες να σου βρει η Εκκλησια και δουλεια ). Απ οτι ειδα στο διαδικτυο ,οταν γκουγκλαρει καποιος ''Αγιος Λουκας ,Παπα-Κωστας ,Γλασκωβη ,μονο το ποστ του DiD666,που σου εδωσε την πληροφορια αυτη , εμφανιζεται.Και παντως ,οι εκκλησιες ,δεν υποσχονται στεγη και βοηθεια σε υποψηφιους μεταναστες , αλλά οταν βοηθανε ,το κανουν σε οσους ειναι ηδη εκει και βρεθουν σε αναγκη.

                              Eπισης ,ακομα κι αν εσυ ,ρισκαρεις να σε μαχαιρωσουν ,ακομα και να καψουν ,η αστυνομια δεν θα σου επιτρεψει να κοιμασαι την νυχτα στα παγκακια,γιατι δεν ειναι ''σιγα τα λαχανα'' ,να μαχαιρωθει ή να σκοτωθει ,ο κοιμωμενος ,τις νυχτες ,σε παγκακια. Επισης ,απαγορευεται καποιος ,να χρησιμοποιει το παγκακι -ειτε σε παρκο ειναι ,ειτε οχι-,που ειναι για δημοσια χρηση ,για προσωπικη του χρηση και να ξαπλωνει .Ειτε μερα ,ειτε νυχτα.Γι αυτο και η αστυνομια ,μια χαρά μπορει να σε διωχνει απ τα παγκακια,αν σε δει να ξαπλωνεις.(αν δεν εχουν χωρισματα ,αρα δεν θα μπορεις να ξαπλωσεις ,ετσι κι αλλιως). Ακομα και στο γρασιδι του παρκου -αν υποθεσουμε οτι σε παγκακι δεν θα ξαπλωσεις την νυχτα -,αν σε δει η αστυνομια να κοιμασαι ,θα σε διωξει .Και γιατι θελει να σε προφυλαξει και γιατι δεν ξερει το ποιον καποιου που ξαπλωνει σε γρασιδια και παγκακια ,την νυχτα ,οποτε θελει να προφυλαξει και τους άλλους ,που τυχον περασουν απο κει ,απο σενα.(Δεν μιλαω, ειδικα για σενα .) Aυτα ,για παρκα ,που δεν κλεινουν την νυχτα.Σ αυτα που κλεινουν ,ετσι κι αλλιως ,δεν θα εχεις προσβαση ,την νυχτα.

                              Επειδη ,πολυ πιθανον ,να καταληξει καποιος ετσι ,οταν κοιμαται τις νυχτες σε παγκακια,-η συγκεκριμμενη ,κοιμοταν σε παγκακι στασης λεωφορειου ,παρεθεσα το βιντεο...Δεν εχει σημασια αν συνεβει στην Καλιφορνια.Παραφρονες και εγληματικα στοιχεια ,υπαρχουν σε ολο τον κοσμο. Στην πολη που ζεις ,πιθανον να ειναι ακομα ασφαλες ,να κοιμασαι σε παγκακια.Στο εξωτερικο ,δεν ειναι.Αν ειχες ταξιδεψει στο εξωτερικο,οσο απελπισμενος και να εισαι ,δεν τα εγραφες αυτα.

                              Και επειδη ,μπορει και καποιος άλλος ,μεσα στην απογνωση του ,διαβαζοντας ,οσα εγραψες ,τυχον να θελησει ν ακολουθησει το παραδειγμα σου ,θα πρεπει να γνωριζει , το οτι και ειναι πολυ επικινδυνο και δεν επιτρεπει η αστυνομια ,τον υπνο σε παγκακια.Το patriotaki.net ,σιγουρα δεν υποστηριζει τετοιες πρακτικές μεταναστευσης και η ενημερωση ,οσων τυχον δεν γνωριζουν τα περι επικινδυνοτητας του υπνου σε παγκακια ,στο εξωτερικο ,ειναι αναγκαια.Ηδη ,σε προειδοποιησαν και καποιοι συμφορουμιτες ,αλλά εσυ εισαι αποφασισμενος να πας ετσι και δεν τρεχει και τιποτα ,αν χασεις την ζωη σου....

                              Originally posted by Enkelados View Post
                              και αμα πεθανω! πεθανα! θα εχετε τα μηνυματα μου να τα διαβαζεται σιγα ενα ελληνας λιγοτερος!


                              Originally posted by Enkelados View Post
                              Σιγα μην κατσω να σκασω εδω περα ελλαδα ευχομαι να τα πουμε ξανα.
                              Αντιο σας.
                              Βεβαια ,αποχαιρετησες τους ''συνομιλητες'' σου -αφου τους ειπες πως μπορει να λενε ο,τι θελουν...-και ευχεσαι να τα πειτε ξανά....προφανως ,αν δεν την εχεις κανει για τα ουρανια ,οπως εγραψες....Ευχομαι να αργησεις πολλά χρονια να πας στα ουρανια και παντως δεν σχολιασα τα γραφομενα σου , για να παρω οπωσδηποτε και απαντηση..... Ειτε τα εννοεις αυτα που εγραψες ,ειτε κανεις πλακα-οπως σου εγραψε και καποιο μέλος...Τον λογο ,που εγραψα ,τον εξηγησα....
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #30
                                Μου αρεσει βρε παιδια που ψαχνετε να βρειτε και λογικη στα γραφομενα του εγκελαδου...

                                Comment

                                Working...
                                X