Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγγλία - Σκωτία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγγλία - Σκωτία

    Γειά σας. Ονομάζομαι Παύλος και είμαι 33 ετών. Ζώ στην Αθήνα και εργάζομαι ως security. Η κατάσταση είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΗ!!! Μιλάμε πλέον για δουλεία και όχι για δουλειά. Έτσι αποφάσισα να δημιουργήσω τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις έτσι ώστε σε έναν χρόνο απο τώρα (09/2014) να την κάνω απο δώ πέρα γιατί η κατάσταση δεν πάει άλλο. Οι λόγοι είναι φυσικά κυρίως εργασιακοί και οικονομικοί, αλλά και κοινονικοπολιτικοί καθώς βλέπω οτι τα πράγματα εδώ οδηγούνται απο το κακό στο χειρότερο και γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι νοοτροπίες που αρχίζουν να εμφανίζονται...!!!
    Το Ηνωμένο Βασίλειο είναι η πρώτη μου και βασική μου επιλογή, είτε Αγγλία, είτε Σκωτία. Στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Νιουκάστλ έχω γνωστό που μπορεί να με φιλοξενήσει για όσο καιρό χρειαστώ. Ταυτόχρονα το Νιουκάστλ είναι πολύ πιό κοντά στο Εδιμβούργο από 'τι στο Λονδίνο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται εκεί με το επάγγελμα του security. Υπάρχει ζήτηση? Είναι ανθρώπινες οι συνθήκες εργασίας και οι μισθοί? Η άδεια εργασίας που έχω εδώ και το ότι έχω πάει στρατό εδώ στην Ελλάδα παίζουν κάποιο ρόλο για αυτό το επάγγελμα? Φυσικά θα με ενδιέφερε και οποιαδήποτε άλλη εργασία (supermarket, mcdonalds η ακόμα και σε κάποιο εργοστάσιο). Προϋπηρεσία έχω σαν security και στα mcdonalds. Έχω δουλέψει και σε τουριστικό πρακτορείο και σε ναυτιλιακή εταιρεία εδώ στην Ελλάδα αλλά θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι ανάλογο εκεί. Θέλω απλώς μια οποιαδήποτε δουλειά για αρχή ώστε να τακτοποιηθώ λίγο, να συνηθίσω τον κόσμο, την νοοτροπία, τον καιρό και κυρίως την γλώσσα, γενικά να εγκλιματιστώ και μετά ψάχνω για κάτι καλύτερο άν όλα έχουν πάει καλά.

    Άν κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

    Ευχαριστώ πολύ!

    #2
    Το security το βλεπω δυσκολο !! Και εγω Φεβρουαριο-Μαρτιο φευγω για Ληντς λογικα σαν πρωτη επιλογη!! Γλωσσα ειναι το βασικο!!!Απο οτι διαβαζω εδω και πολυ καιρο τα Μcdonalds περνουν κοσμο !!Για περισσοτερα ισως καποιος που μενει εκει και ξερει την ολη φαση !!

    Comment


      #3
      καλησπερα και απο μενα.
      εγω αρχες του μηνα βγαζω εισιτήρια και την κανω απο την ελλαδα και παω για αγγλια ουτε κανεναν ξερω και με ελαχηστα λεφτα στην τσεπη 200 ευρω.
      θα παω εκει να βρω δουλεια στροματσαδα στα παγκαγια το βραδυ και την ημερα θα ψαχνω για εργασια ουτε σπιτι εχω ουτε γνωστο εχω! και αν τελειωσουν τα λεφτα τελειωσαν! τι να κανουμε!!! ας πεθανω εκει περα εδω περα ειμαι ξενος πλεον! ασιχτιρ πια σε αυτο το κρατος που ζουμε!

      Comment


        #4
        Ακομα και παγκακια τα εχουν με χωρισματα ανα θεση για να μην ξαπλωνουν οι αστεγοι εκει...
        Με 200ευρω πραγματικα ανησυχω για σενα...
        Σε ποια πολη θα πας? Μηπως βρεθει καποιος Ελληνας να σε φιλοξενησει προσωρινα...

        Ζητηση για security υπαρχει παιδια... Τουλαχιστον εδω σε μενα... Φυσικα ομως και η κουτση Μαρια εχει διπλωμα οποτε δεν ξερω ποσο γρηγορα κλεινουν οι αγγελιες!

        Comment


          #5
          μεγαλο ειναι το λονδινο καπου θα βρω να κοιμηθω! εκει θα παω! λεω και βλεπω μετα! και αμα πεθανω! πεθανα! θα εχετε τα μηνυματα μου να τα διαβαζεται σιγα ενα ελληνας λιγοτερος!
          να με φιλοξενηση! ποιος? μπα δυσκολα υπαρχουν πλεον τετοια ατομα? θαυμα μεγαλο!

          Comment


            #6
            Οτι ειναι μεγαλο ειναι... Αλλα ειναι και παγωμενο την νυχτα... Ευχομαι καποιος να διαβασει το μηνυμα σου απο Λονδινο και να σε βοηθησει! Θαυμαζω το θαρρος σου. Διαβασε και τα παλιοτερα ποστς εδω, καπου πηρε το ματι μου Λονδρεζους. Στειλε ενα προσωπικο μηνυμα σε αυτους, ποτε δεν ξερεις.

            Comment


              #7
              εχω και σλιπιμπανκ τα καταλληλα ρουχα! και αμα αρρωστήσω τι να κανουμε θα μας βρουν σε κανα στενω! οι σε κανα νοσοκομειο θα παω εκει! υπαρχει λυση!
              200 ευρω και πολλα ειπα εισητηρια κανα 100σταρικο στην τσεπη! και αμα πλακωσει πεινα πας καπου ζητας κανα φαγητο καποιος θα σου δωσει! εμαθα εχει και εκει συσσιτια.σκεφτωμουν και για λιβερπουλ και για αλλες πολης αλλα δεν βρισκω ελληνες καποιος να βοηθησει! αμα δεν πας ο ιδιος εκει να βρεις.

              Comment


                #8
                Βεβαια δεν πιστευω ολα οσα λες, προφανος κανεις πλακα. Αλλα θα σου πω κατι που εχω ακουσει.. οτι αγγλια μπορεις να γραφτεις κατευθειαν στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ τους και να παιρνεις ανεργεια.
                You Can Have Whatever You Like...

                Comment


                  #9
                  Μην του λες κατι που εχεις ακουσει γιατι δεν ισχυει.
                  Πρεπει να βρισκεται ενεργος στην αγορα εργασιας με λιγοτερο απο 16 ωρες εβδομαδιαιως.

                  Comment


                    #10
                    Εγκέλαδε σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αλλά θα σου προτείνω μεγαλύτερη σύνεση. Το ελληνικό τσαγανό και θράσος θα σε βοηθήσουν ως ένα σημείο και μόνο στην κατάλληλη στιγμή.

                    Λες ότι δεν βρίσκεις Έλληνες στο Λίβερπουλ για να έχεις μία βοήθεια αν χρειαστεί. Μα και να έβρισκες, πώς ξέρεις ότι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν; Σκέψου κάποιος να θέλει να βοηθήσει αλλά να μην έχει τα μέσα. Πώς να σου προσφέρει κάποιος στέγη ή φαΐ έστω και για ένα βράδυ αν κι ο ίδιος δυσκολεύεται; Αν νομίζεις ότι θα βρεις οργανωμένη βοήθεια από Έλληνες σε οποιαδήποτε πόλη, απλά ξέχνα το, δεν υπάρχει.

                    Κι άντε πες άμα πλακώσει πείνα πας σε συσσίτιο. Ως πότε; Μία μέρα; Δύο; Σαράντα; Δεν είναι σωστές βάσεις αυτές, όχι για να έρθεις στην Αγγλία, μα και στην Ελλάδα την ίδια μέσα να άλλαζες πόλη.Δεν ξέρω με προβλημάτισες με αυτά που έγραψες. Πώς θα κοιμάσαι στρωματσάδα το βράδυ; Πού; Ξέρεις αν θα ξυπνήσεις ζωντανός το πρωΐ; Οι περισσότεροι άστεγοι κοιμούνται την ημέρα για να είναι ξύπνιοι το βράδυ επειδή φοβούνται. Και με τί δυνάμεις θα ψάχνεις για δουλειά; Νηστικός, άπλυτος και ταλαιπωρημένος; Πόσο καθαρό θα είναι το μυαλό σου για να ψάχνεις δουλειά;

                    Θαυμάζω την αποφασιστικότητά σου αλλά φοβάμαι ότι δεν έχεις προετοιμαστεί ούτε το ελάχιστο γι' αυτά που θα βρεις στην Αγγλία και θα φας το κεφάλι σου!

                    Comment


                      #11
                      εγω ενα ξερω αν δεν πας εκει δεν βρισκεις εργασια! νομιμα παω και θα ξεκινησω απο το μηδεν! πλακα κανει οποιος ειναι στην ελλαδα! γιατι στην ελλαδα θα ξυπνήσεις ζωντανός?
                      το ξερω οτι δυσκολα σε βοηθανε! εγω ενα ξερω αν δεν ρισκαρεις δεν κανεις τιποτα! και αμα παθω κατι επαθα ε και ενας ελληνας λιγοτερος σιγα!
                      εδω στην ελλαδα θα πεθανουμε σαν σκυλη εκει θα πεθανεις σαν ανθρωπος! εχω ετοιμα τα πραγματα κατι λιγα
                      σιγα σιγα αυτες της μερες οτι αλλο θα το ετοιμασο.

                      Comment


                        #12
                        Δεκτά όλα αυτά. Εγώ έφυγα μετά από 3,5 χρόνια ανεργίας και ποτέ δεν είχα πολλά λεφτά. Κι εγώ έφυγα από απελπισία γιατί στα 38 μου σιγά μην ξαναβρώ ποτέ δουλειά στην Ελλάδα. Δεν σου λέω να μην έρθεις αλλά έτσι όπως το περιγράφεις δείχνεις να μην καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικοί είναι οι κίνδυνοι εδώ απ' ότι στην Ελλάδα. Θα ήταν εγκληματικό να μην σε προειδοποιήσω. Έλα αλλά κάνε μια υπεύθυνη έρευνα πρώτα. Αλλιώς όπως ήρθες έτσι θα γυρίσεις και θα ταλαιπωρηθείς ανάμεσα. Και θα ειναι κρίμα κάτι τέτοιο αφού έχεις τόση θέληση και δύναμη μέσα σου. Το να λες ότι θα έρθεις κι ας κοιμάσαι στα παγκάκια δείχνει το πόσο λάθος έχεις εκτιμήσει την κατάσταση στην Αγγλία. Μ'αυτά που σου λέω έχω τη συνείδησή μου καθαρή ότι δεν σε παραπλανώ, κι εσύ κάνε ότι καταλαβαίνεις...

                        Originally posted by Enkelados View Post
                        εγω ενα ξερω αν δεν πας εκει δεν βρισκεις εργασια! νομιμα παω και θα ξεκινησω απο το μηδεν! πλακα κανει οποιος ειναι στην ελλαδα! γιατι στην ελλαδα θα ξυπνήσεις ζωντανός?
                        το ξερω οτι δυσκολα σε βοηθανε! εγω ενα ξερω αν δεν ρισκαρεις δεν κανεις τιποτα! και αμα παθω κατι επαθα ε και ενας ελληνας λιγοτερος σιγα!
                        εδω στην ελλαδα θα πεθανουμε σαν σκυλη εκει θα πεθανεις σαν ανθρωπος! εχω ετοιμα τα πραγματα κατι λιγα
                        σιγα σιγα αυτες της μερες οτι αλλο θα το ετοιμασο.

                        Comment


                          #13
                          ολα σιγα σιγα γινοντε στην ζωη! τιποτα δεν ειναι ντροπη και το παγκακη καλο ειναι! εδω ελλαδα να δεις τη κινδυνους εχει!

                          Comment


                            #14
                            ντροπή τίποτα δεν είναι συμφωνώ αλλα ίσως θα έπρεπε να οργανώσεις λίγο περισσότερο την "περιπέτεια" σου στην αγγλία ωστε το πέρασμα σου εκεί να μην είναι προσωρινό.. εάν μεγάλωνες έστω το μπάτζετ σου δουλεύοντας στην ελλάδα.. κάνοντας οτιδήποτε.. ανεργία θα μου πεις.. εγώ σου λέω απλά ψάξου λίγο περισσότερο.. κάνε υπομονή κάνε κάτι εδώ κάποιους μηνες κάνε το τριψήφιο μπάτζετ σου τετραψήφιο και τότε ξεκίνα να.. "φας τον τόπο" πάνω.. εγώ με τετραψήφιο μικρό μπάτζετ θα ανέβω πάνω.. πιστεύω να αντέξω κάποιους μήνες κ στο εντομεταξύ να βρω την πρώτη μου δουλεια.. αλλά να κατοικείς σε ένα παγκάκι κ να ψάχνεις δουλεια είναι λίγο δύσκολο θεωρώ.. πρεπει να έχεις μια 'Χ' ενδυμασία.. να έχεις την 'Χ' καθαριότητα πιστευω.. καταλαβαίνω ότι είσαι απελπισμένος.. στα ίδια 'κυβικά' είμαστε... ίσως είμαι πιο ψύχραιμος.. το παγκάκι να ξέρεις δεν είναι λύση.. που μακάρι να τα καταφέρεις! απλα προτείνω να το ξανασκεφτείς όχι μια.. δυο φορές! και να οργανώσεις καλύτερα την απόβασή σου στο νησί τουλάχιστον με ένα μπάτζετ που θα σου επιτρέψει να κοιμηθείς σε ένα χόστελ αρχικά και στη συνέχεια να έχεις κάποιες λιρίτσες ώστε να νοικιάσεις ένα 'μουχλιασμένο' δωμάτιο στην αγγλία αρχικά για κάποιους μήνες... μετά θα είναι όλα πιο εύκολα φυσικά.....

                            είναι λογικό λόγω της απελπισίας μας να βιαζόμαστε να φύγουμε... το νιώθω και γω...

                            Comment


                              #15
                              Καλημέρα παιδιά. Εγκέλαδε θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Και γω όπως είδες το αποφάσισα τώρα και θα το κάνω σε έναν χρόνο ώστε να τα οργανώσω όλα όσο μπορώ καλύτερα. Κάτι άλλο τώρα. Είμαστε όλοι εκτός topic...!!! Θα παρακαλέσω λοιπόν να επανέλθουμε στο θέμα μου μήπως μπορέσω να πάρω και γω καμιά πληροφορία για αυτό που με απασχολεί. Ευχαριστώ!

                              Comment

                              Working...
                              X