Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εγγραφή στο Försäkringskassan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εγγραφή στο Försäkringskassan?

    Καλησπέρα,

    Πως γράφεται κανείς στο Försäkringskassan? γίνεται αυτόματα όταν ξεκινήσεις να δουλεύεις; το κάνει ο εργοδότης η πρέπει να το κάνω εγώ; Δουλεύω 10 μήνες περίπου στην Σουηδία, όμως όταν πηγαίνω στον οδοντίατρο βλέπει στον υπολογιστή ότι δεν είμαι γραμμένος, και έτσι πληρώνω 100%.

    #2
    Originally posted by rockas072 View Post
    Καλησπέρα,

    Πως γράφεται κανείς στο Försäkringskassan? γίνεται αυτόματα όταν ξεκινήσεις να δουλεύεις; το κάνει ο εργοδότης η πρέπει να το κάνω εγώ; Δουλεύω 10 μήνες περίπου στην Σουηδία, όμως όταν πηγαίνω στον οδοντίατρο βλέπει στον υπολογιστή ότι δεν είμαι γραμμένος, και έτσι πληρώνω 100%.
    Καλησπέρα !

    Πραγματικά είναι αξιοπερίεργο μετά από 10 μήνες πώς δεν σε
    ενημέρωσε ο εργοδότης σου για την ασφαλιστική σου κάλυψη !!!

    Πρέπει να σου δώσει το συμβόλαιο εργασίας ,και να το προσκομίσεις στο Πάτα εδώ !Försäkringskassan !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Originally posted by patrioten View Post
      Καλησπέρα !

      Πραγματικά είναι αξιοπερίεργο μετά από 10 μήνες πώς δεν σε
      ενημέρωσε ο εργοδότης σου για την ασφαλιστική σου κάλυψη !!!

      Πρέπει να σου δώσει το συμβόλαιο εργασίας ,και να το προσκομίσεις στο Πάτα εδώ !Försäkringskassan !
      Δηλαδή είναι κάτι που έπρεπε να το έχει κάνει ο εργοδότης; στην σελίδα που αναφέρεις έχω μπει, όμως δεν λέει πουθενά για εγγραφή. Μου έρχονται και κάτι χαρτιά από το FORA αλλά νομίζω ότι αυτό είναι για την σύνταξη, μήπως είναι αυτό και για την ιατρική ασφάλιση;

      Comment


        #4
        Από τον εργοδότη θα πάρεις το συμβόλαιο εργασίας , και θα πας να το καταθέσεις στο Försäkringskassan . Από την πρώτη ημέρα που αρχίζεις να εργάζεσαι έχεις και ασφάλιση . Πρέπει όμως να ενημερώσεις την υπηρεσία ότι εργάζεσαι , γι' αυτό και καταθέτεις το συμβόλαιο εργασίας . Εκεί συμπληρώνεις και κάποια αίτηση αν θυμάμαι καλά . Δεν ξέρω άν έχει αλλάξει κάτι .... Πάρε το συμβόλαιο εργασίας , και πήγαινε κατευθείαν εκεί......
        Originally posted by rockas072 View Post
        Δηλαδή είναι κάτι που έπρεπε να το έχει κάνει ο εργοδότης; στην σελίδα που αναφέρεις έχω μπει, όμως δεν λέει πουθενά για εγγραφή. Μου έρχονται και κάτι χαρτιά από το FORA αλλά νομίζω ότι αυτό είναι για την σύνταξη, μήπως είναι αυτό και για την ιατρική ασφάλιση;
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #5
          Πραγματικά αξιοπερίεργο.
          Αφού σου έρχεται χαρτί από την FORA, σημαίνει ότι είσαι στο σύστημα.
          Από την στιγμή που παίρνεις τον προσωπικό αριθμό, μπαίνεις στο σύστημα και η εφορία ενημερώνει τους δημόσιους οργανισμούς. Υπάρχει καθολικό σύστημα ασφάλισης και σημαίνει, αν έχεις προσωπικό αριθμό, ότι έπρεπε να σε βρίσκουν.
          Πρέπει επίσης να κάνεις, αν δεν έχεις κάνει αίτηση παραμονής στο Migrationsverket.
          Πάντως αν έχεις πάρει τον προσωπικό αριθμό δεν χρειάζεται να γραφτείς στο Försäkringskassan, δες κι εδώ Ny i Sverige (New in Sweden) - Försäkringskassan


          Originally posted by rockas072 View Post
          Δηλαδή είναι κάτι που έπρεπε να το έχει κάνει ο εργοδότης; στην σελίδα που αναφέρεις έχω μπει, όμως δεν λέει πουθενά για εγγραφή. Μου έρχονται και κάτι χαρτιά από το FORA αλλά νομίζω ότι αυτό είναι για την σύνταξη, μήπως είναι αυτό και για την ιατρική ασφάλιση;

          Comment


            #6
            Originally posted by rockas072 View Post
            Δηλαδή είναι κάτι που έπρεπε να το έχει κάνει ο εργοδότης; στην σελίδα που αναφέρεις έχω μπει, όμως δεν λέει πουθενά για εγγραφή. Μου έρχονται και κάτι χαρτιά από το FORA αλλά νομίζω ότι αυτό είναι για την σύνταξη, μήπως είναι αυτό και για την ιατρική ασφάλιση;
            Försäkringskassan/ Ny i Sverige/ Blanketter η πρωτη αιτηση μπορει να συμπληρωθει απο σενα και να επισυνάψεις τα χαρτιά που ζηταει *όποια έχεις, συμπεριλαμβανομένου του συμβολαίου εργασίας. Επίσης η αίτηση υπάρχει κι εδώ http://www.forsakringskassan.se/spra...d_in_sweden%29 Στην ιδια σελιδα θα διαβασεις οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να το κανεις απο την στιγμη που εχεις γραφτει στα βιβλία δηλ εχεις παρει αριθμο. Πρέπει να την στειλεις την αιτηση ομως. Ο εργοδότης δεν έχει υποχρέωση να το κάνει. Αλλωστε τα χαρτιά που πρέπει να προσκομίσεις τα έχεις μόνο εσυ (πχ. Eγκριση παραμονής απο το Migrationsverket η΄διδακτορικά). Η αίτηση φυσικά λέει να τη στείλεις ταχυδρομικά μαζί με τα επισυναπτόμενα, δεν χρειάζεται να πάς και να ταλαιπωρηθείς. Εαν έχεις κάτι λάθος η κάτι δεν παει καλα θα σε πάρουν τηλεφωνο αυτοι μην ανησυχεις. Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος που μεταναστεύει στη Σουηδία αναγράφονται στο επίσημο site Sweden.se εδω http://www.sweden.se/eng/home/lifest...ed-to-sweden-/ όπως επίσης και στο site toy Migrationsverket εδω http://www.migrationsverket.se/info/454_en.html περίεργο που δεν το ήξερες, οι εργοδότες δεν είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν για κάτι, παρα μόνο να σε δηλώσουν με νόμιμη συμβαση.
            Το Fora εαν κανεις τον κοπο να μπεις στο site θα καταλαβεις τι είναι. Ειναι σαν να λεμε ο φορέαs *υπάρχουν πολλοί - η κάθε εταιρεία διαλέγει απο ποιόν θα καλυφθει, βάσει του οποιου καθοριζεται η συλλογικη συμβαση εργασιας του κλαδου σου *ο ελάχιστος μισθός σου δηλαδη. Οπως επισης και καποιο ποσοστό της συνταξής σου που καλύπτει ο εργοδότης σου για σένα. Αυτά πρέπει να τα μάθεις να ξέρεις ακριβώς τι συμβαίνει και τι περιλαμβάνει η συμβαση σου. Ρώτα στην εταιρεία σου, είναι λογικές απορίες αυτές. Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος ειναι τυπικά και στανταρντ αυτα, αλλα οι εργοδότες σου μπορούν να σου λύσουν ολες τις απορίες, όπως και το Google. Καλη συνέχεια λοιπόν.

            Comment

            Working...
            X