Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρακτική άσκηση στη Σουηδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρακτική άσκηση στη Σουηδία

    Καλησπέρα,

    Σκεφτόμουν το θέμα της πρακτικής άσκησης στη Σουηδία.
    Αργεί ακόμη γιατί έχω κάνει διακοπή τώρα για ενα ακαδημαϊκό έτος, αλλά θα επιστρέψω και δε μενουν πολλά μαθήματα, και με αφορμή μια αλλη κοπέλα εδώ στο πατριοτάκι που μου πρότεινε τη πρακτική έξω , αν και στην αρχή το απέρριψα, μετά το συζήτησα με το αγόρι μου.

    Όμως σκεφτόμασταν πως αν κανουμε πρακτική έξω απο ποιον θα πληρωνόμαστε?
    Σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα τα χρήματα της πρακτικής στην ελλάδα είναι περίπου 600€ (στο περίπου τωρα αυτό..) μηνιαία και αυτά τα παίρνεις πολλές φορές στο τέλος του εξαμήνου.
    Αν κάνουμε πρακτική στη Σουηδία θα μας πληρώνουν απο Ελλάδα? γιατί αν είναι έτσι δε θα φτάνουν να βγούμε το εξάμηνο.
    και αν μας πληρώνουν απο Σουηδία θα είναι παραπάνω τα χρήματα απο Ελλάδα? δλδ θα φτάνουν να βγούμε το εξάμηνο?

    Γενικά τη θεωρώ όντως καλή ιδέα τη πρακτική έξω, μιας και στα επαγγέλματά μας λογικά θα βρούμε στη Σουηδία κάτι αντίστοιχο, αλλά αν δε φτάνουν τα χρήματα απο τη πρακτική τοτε χλωμό.

    Του χρόνου που θα επιστρέψω στη σχολή θα ρωτήσω σίγουρα τη γραμματεία ή κάποιον υπεύθυνο για τη πρακτική (γιατί απο mail φυσικά δε ρίχνουν τον εγωισμό τους να μου απαντήσουνε..)
    αλλά αν μέχρι τότε γνωρίζει κάποιος κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό το ζήτημα θα του ήμουν ευγνώμον.


    *εγώ σπουδάζω Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου και το αγόρι μου Μηχανικών Πληροφορικής, αν έχει καποιος απορία. ΤΕΙ και τα δυο.

    #2
    Originally posted by freeaway View Post
    Καλησπέρα,

    Σκεφτόμουν το θέμα της πρακτικής άσκησης στη Σουηδία.
    Αργεί ακόμη γιατί έχω κάνει διακοπή τώρα για ενα ακαδημαϊκό έτος, αλλά θα επιστρέψω και δε μενουν πολλά μαθήματα, και με αφορμή μια αλλη κοπέλα εδώ στο πατριοτάκι που μου πρότεινε τη πρακτική έξω , αν και στην αρχή το απέρριψα, μετά το συζήτησα με το αγόρι μου.

    Όμως σκεφτόμασταν πως αν κανουμε πρακτική έξω απο ποιον θα πληρωνόμαστε?
    Σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα τα χρήματα της πρακτικής στην ελλάδα είναι περίπου 600€ (στο περίπου τωρα αυτό..) μηνιαία και αυτά τα παίρνεις πολλές φορές στο τέλος του εξαμήνου.
    Αν κάνουμε πρακτική στη Σουηδία θα μας πληρώνουν απο Ελλάδα? γιατί αν είναι έτσι δε θα φτάνουν να βγούμε το εξάμηνο.
    και αν μας πληρώνουν απο Σουηδία θα είναι παραπάνω τα χρήματα απο Ελλάδα? δλδ θα φτάνουν να βγούμε το εξάμηνο?

    Γενικά τη θεωρώ όντως καλή ιδέα τη πρακτική έξω, μιας και στα επαγγέλματά μας λογικά θα βρούμε στη Σουηδία κάτι αντίστοιχο, αλλά αν δε φτάνουν τα χρήματα απο τη πρακτική τοτε χλωμό.

    Του χρόνου που θα επιστρέψω στη σχολή θα ρωτήσω σίγουρα τη γραμματεία ή κάποιον υπεύθυνο για τη πρακτική (γιατί απο mail φυσικά δε ρίχνουν τον εγωισμό τους να μου απαντήσουνε..)
    αλλά αν μέχρι τότε γνωρίζει κάποιος κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό το ζήτημα θα του ήμουν ευγνώμον.


    *εγώ σπουδάζω Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου και το αγόρι μου Μηχανικών Πληροφορικής, αν έχει καποιος απορία. ΤΕΙ και τα δυο.
    Δεν έκανα τη πρακτική μου εδώ στη Σουηδία, αλλά από φίλη που έκανε εδώ (ΤΕΙ) ξέρω οτι πληρωνόταν από το ΤΕΙ στην Ελλάδα, δεν εμπλέκεται το σουηδικό σύστημα σ' αυτό. Απλά σε δέχονται στη συγκεκριμένη επιχείρηση που έχεις διαλέξει, να κάνεις τη πρακτική σου. Πάντως αν τα καταφέρεις να το κάνεις, θα είναι πολύ καλά. Τώρα για το χρηματικό πώς θα τα βγάλεις, θα πρέπει να το υπολογίσεις, ίσως με κάποια αποθέματα που έχεις ήδη ή με βοήθεια από την οικογένεια σου. Καλή συνέχεια!
    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

    Comment


      #3
      Originally posted by freeaway View Post
      Καλησπέρα,

      Σκεφτόμουν το θέμα της πρακτικής άσκησης στη Σουηδία
      αλλά αν μέχρι τότε γνωρίζει κάποιος κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό το ζήτημα θα του ήμουν ευγνώμον.
      *εγώ σπουδάζω Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου και το αγόρι μου Μηχανικών Πληροφορικής, αν έχει καποιος απορία. ΤΕΙ και τα δυο.
      Ρίξε μια ματιά εδώ !

      Träteknik och trädesign !

      KHD-Konsthantverk / design !

      Trähantverk - Designer !

      Praktikperioderna...
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #4
        Παιδια μην το ψαχνετε αν δεν εχεις λεφτα η καλες ακρες δεν ερχεσαι σουηδια... ουτε σπιτι δεν βρισκεις ευκολα ουτε κανεις σουηδος δεν προκειτε να σας παρει για δουλεια χωρις γλωσσα και τλπ. Και η Σουηδια εχει κριση και ας την κρυβουν καλα! φυσικα δεν θα καταντηση ποτε Ελλαδα. Και μην σκεφτεσται για υποτροφιες δανεια και τλπ γτ απλα δεν παιζει επιδι δεν κατεχετε κανενα δικαιωμα πανω σε αυτα ως μη σουηδοι υποικοοι.Και επιδι δεν θελω να αφησω εκκρεμότητες με τα 600ε που λετε της πρακτηκης απτην ελλαδα με το ζορι το νοικη καλύπτης.

        Comment

        Working...
        X